Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παναγιά μου τί πήγα να πάθω...


Recommended Posts

Χθες το πρωί κατά τις 10.30 ο μικρός ζήταγε τον πρωινό του ψιλοϋπνάκο. Τον βάζω λοιπόν στην κούνια, και τον αφήνω όπως πάντα.

 

Ενα μισάωρο αργότερα εξακολουθούσε να μιλάει, και να με φωνάζει. Λέω στον άντρα μου, δεν κοιμάται το μωρό, πάω να τον σηκώσω να πάμε βόλτα.

 

Μπαίνω στο δωμάτιό του, τον σηκώνω απο την κούνια και τί να δω... Εχει πάρει ένα πακέτο τσιγάρα, και έχει σπάσει 4 τσιγάρα, τα έχει διαλύσει μέσα στην κούνια του. Η πρώτη μου σκέψη ήταν οτι έφαγε τα τσιγάρα.... Τρελάθηκα... Εχασα το φως μου...

 

Μετά που ηρέμησα, προσπάθησα να "κολλήσω" τα τσιγάρα για να δω αν λείπει κάποιο κομμάτι. Ηταν όλα εκεί... Ο μικρός άλλωστε είχε την πιπίλα του όταν τον βρήκα στην κούνια.

 

Μίλησα αμέσως με τον γιατρό. Μου είπε στην αρχή οτι πρέπει να τον παω για πλύση στομάχου. Στην πορεία της κουβέντας μου ζήτησε να του δώσω γάλα και να τον προσέχω για τις επόμενες 10 ώρες.

 

Του έδωσα 2 γεύματα γάλα. Ολα καλά. Ούτε αλλαγή στη διάθεσή του, ούτε υπνηλίες, ούτε εμετό. Δεν του έκανα πλύση, γιατί πιστεύω οτι δεν έφαγε. Αλλώστε δεν βάζει εύκολα (σχεδον ποτέ) πράγματα στο στόμα του. Ευχομαι να πήρα τη σωστή απόφαση. Απο την άλλη, όλο το σκέφτομαι να έπρεπε του κάνω πλύση στομάχου προληπτικά? Με βασανίζει αυτή η σκέψη... αλλά τον βλέπω καλά. Τί στο καλό... δε θα έδειχνε κάτι...?

 

Οσο σκέφτομαι τί θα μπορούσε να πάθει το παιδί μου, τόσο κατηγορώ τον εαυτό μου. Χθες το βράδυ δεν έκλεισα μάτι. Παρακολουθούσα την αναπνοή του... Παναγιά μου... τί πήγα να πάθω... με τα παλιοτσίγαρα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


απαπα λαχταρα!!!!παντως σιγουρα δεν εφαγε τιποτα γιατι θα εβηχε μολις καταπινε τον καπνο...και το στομα του θα ειχε υπολειματα ..οποτε αποκλειεται..

μα το ατιμο..ποτε τα πηρε στα χερια του και πως δεν το ειδες ειναι τρομερα αυτα τα παιδια...

Link to comment
Share on other sites

Πω πω τι πήγες να πάθεις….

Αφού τον βρήκες με την πιπίλα και είδες ότι δεν λύπη κομμάτι από τα τσιγάρα μάλλον σωστά έκανες και δεν τον πήγες για πλύση (φαντάζομαι ότι θα έλεγξες και το στόμα του και δεν θα βρήκες κομματάκια μέσα) Ευτυχώς τέλος κάλο όλα καλά.

02/6/07 γίναμε ένα

16/6/08 πρώτο θαυματακι 30/4/10 δεύτερο θαυματακι

Καληνύχτα Ελλάδα,ο τόπος που γέννησε την Δημοκρατία κατάντησε να σκοτώνει την ελευθερία της έκφρασης. Καλό ταξίδι Σωκράτη 19.7.2010

Link to comment
Share on other sites

Ντρέπομαι να το ομολογήσω...αλλά και εμένα 2 φορές μου έχει βουτήξει τσιγάρα...τα έχει "ψαρέψει" μεσα απο το πάρκο του...:(... Την μια μάλιστα φορά ειχε και κομματάκια καπνού μέσα στο στόμα του.. τον έτρεξα στο μπάνιο του εβαλα νερο κ του ξέπλυνα το στόμα...Δεν έκανε εμετό ούτε έπαθε - ευτυχώς- τίποτα....Προφανώς..δεν πρόλαβε να καταπιει τίποτα.... Τον αηδιάσε σαν υφή ο καπνος και προσπαθούσε να τα βγαλε..είχε το στοματάκι ορθάνοιχτο κ τη γλωσσίτσα του έξω...!Αλλά η τρομάρα...δεν περιγράφεται....Απορώ πότε πρόλαβε κ τα βούτηξε....Τώρα πια...μόνο σε ψηλό σημείο τα αφήνω..δεν έχουν μπέσα!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσακι μου!

Ειδες πως βασανιζομαστε εμεις οι μανουλες?

Αφου ειναι καλα το μωρακι σου και δεν αλλαξε η διαθεση του, τοτε δεν θα εφαγε κατι!

Ηρεμισε ολα καλα θα ειναι...

Απλα θελουν πολυ προσοχη...δεν καταλαβαινεις ποτε βουτανε πραγματα, χωρις να τα παρουμε ειδηση!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τον τελευταίο καιρό ο μικρός κρύβει πράγματα. Φοβάμαι οτι τα έβγαλε απο την τσάντα μου και κάπου τα είχε κρύψει, δε μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο, γιατί ποτέ δεν αφήνω τέτοια πράγματα να κυκλοφορούν στο σπίτι.

 

Μίλησα τώρα με τον γιατρό. Του είπα οτι είναι καλά, και μου επιβεβαίωσε και αυτος οτι αν είχε φάει μέχρι τώρα θα είχε εκδηλωθεί. Με πολύ όμορφο τρόπο μου επισήμανε πόσο προσεχτική πρέπει να είμαι. Δεν μπορώ να περιγράψω πώς ένοιωσα... Ενας ξένος άνθρωπος να μου λεει να προσέχω το παιδί μου... Ντρέπομαι για τον εαυτό μου...

Link to comment
Share on other sites

θελουν πολυ προσοχη τα παιδια,δεν μπορεις να τα αφησεις λεπτο απο τα ματια σου ασε ασε.......

παλι καλα που δεν τα εφαγε....αλλα που τα ειχες τσιγαρα?που τα βρηκε?

μεσα στο δωματιο του?

φανταζομαι τι επαθες μολις ειδες το παιδακι σου ε??????

σε ολους συμβαινει.......μην εχεις τυψεις....

LcNGp3.png

k90zp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Τον τελευταίο καιρό ο μικρός κρύβει πράγματα. Φοβάμαι οτι τα έβγαλε απο την τσάντα μου και κάπου τα είχε κρύψει, δε μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο, γιατί ποτέ δεν αφήνω τέτοια πράγματα να κυκλοφορούν στο σπίτι.

 

Μίλησα τώρα με τον γιατρό. Του είπα οτι είναι καλά, και μου επιβεβαίωσε και αυτος οτι αν είχε φάει μέχρι τώρα θα είχε εκδηλωθεί. Με πολύ όμορφο τρόπο μου επισήμανε πόσο προσεχτική πρέπει να είμαι. Δεν μπορώ να περιγράψω πώς ένοιωσα... Ενας ξένος άνθρωπος να μου λεει να προσέχω το παιδί μου... Ντρέπομαι για τον εαυτό μου...

 

ελα μην κατηγορεις τον εαυτο σου,δεν ειναι σωστο!!!!!

μανα εισαι τι να πρωτοκανεις????????????

και δεν σου πε κατι κακο ο γιατρος σου απλα να προσεχεις περισοτερο(αν ειναι και το πρωτο σου κιολας παιδακι.....ακομη μαθαινεις!!!!!)

απλα σε προειδοποιησε.

ποσο χρονων ειναι?

βγαινει μονο του απο την κουνια????

LcNGp3.png

k90zp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Τον τελευταίο καιρό ο μικρός κρύβει πράγματα. Φοβάμαι οτι τα έβγαλε απο την τσάντα μου και κάπου τα είχε κρύψει, δε μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο, γιατί ποτέ δεν αφήνω τέτοια πράγματα να κυκλοφορούν στο σπίτι.

 

Μίλησα τώρα με τον γιατρό. Του είπα οτι είναι καλά, και μου επιβεβαίωσε και αυτος οτι αν είχε φάει μέχρι τώρα θα είχε εκδηλωθεί. Με πολύ όμορφο τρόπο μου επισήμανε πόσο προσεχτική πρέπει να είμαι. Δεν μπορώ να περιγράψω πώς ένοιωσα... Ενας ξένος άνθρωπος να μου λεει να προσέχω το παιδί μου... Ντρέπομαι για τον εαυτό μου...

 

Αγάπη μου σε καταλαβαίνω . Μην νοιώθεις τύψεις όμως. ΕΙΣΑΙ ΤΕΛΕΙΑ ΜΑΝΟΥΛΑ! Λιγο πολυ όλοι έχουμε πάθει τα ανάλογα με τα μωρά. Εμένα τις προάλλες είχε βάλει στο στόμα του το ένα κερί που ήταν γεμάτο χρυσόσκονη. Ολο το στόμα λαμπίριζε! Μην στενοχωριέσαι και αυτά δίκιο έχουν .......... θέλουν να γνωρίσουν τον κόσμο και τον γνωριζουν με τον τρόπο πυ ξέρουν μόνο αυτά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τον τελευταίο καιρό ο μικρός κρύβει πράγματα. Φοβάμαι οτι τα έβγαλε απο την τσάντα μου και κάπου τα είχε κρύψει, δε μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο, γιατί ποτέ δεν αφήνω τέτοια πράγματα να κυκλοφορούν στο σπίτι.

 

Μίλησα τώρα με τον γιατρό. Του είπα οτι είναι καλά, και μου επιβεβαίωσε και αυτος οτι αν είχε φάει μέχρι τώρα θα είχε εκδηλωθεί. Με πολύ όμορφο τρόπο μου επισήμανε πόσο προσεχτική πρέπει να είμαι. Δεν μπορώ να περιγράψω πώς ένοιωσα... Ενας ξένος άνθρωπος να μου λεει να προσέχω το παιδί μου... Ντρέπομαι για τον εαυτό μου...

 

 

καλη μου ειμαι σιγουρη οτι εισαι πολυ προσεχτικη μαμα . απλα τα παιδακια ειναι απροβλεπτα εμενα και τα δυο παιδια με εχουν λαχταρησει πολλες φορες και η μικρη τις ποιο πολλες φορες την προσεχο αλλα μερικες φορες ειναι απροβλεπτη . βρησκει , κρυβει πραγματα για οταν ειναι μονη να κανει την καταστροφη .ειναι 16 μηνων και κανει 5 φορες περισσοτερα πραγματα απο τον γιο μου που ειναι 3,5 χρονων. δεν ξερω μερικες φορες προσευχομαι αν ειναι να κανει κατι να χαλασει οτι θελει απλα να μην παθει εκεινη κακο δεν ξερω τι να περιμενω .

Link to comment
Share on other sites

και ξεχασα να σας αναφερω ενα παραδειγμα . χτες το βραδυ ειναι μεσα στο δωματιο της επεικρατει ισηχια και ανησυχω παω τι να δω ειχε τραβιξει την μπριζα και την ειχε ξεκολησει μου κοπηκαν τα ποδια να παθει καμια ηλεκτροπλυξια με τα καλωδια εξω. την μαλωσα της ειπα οτι ειναι κακο δεν θα ξαναπαει αλλα ειμαι σιγουρη οτι σημερα θα βρει κατι αλλο να κανει.

Link to comment
Share on other sites

ελα μην κατηγορεις τον εαυτο σου,δεν ειναι σωστο!!!!!

μανα εισαι τι να πρωτοκανεις????????????

και δεν σου πε κατι κακο ο γιατρος σου απλα να προσεχεις περισοτερο(αν ειναι και το πρωτο σου κιολας παιδακι.....ακομη μαθαινεις!!!!!)

απλα σε προειδοποιησε.

ποσο χρονων ειναι?

βγαινει μονο του απο την κουνια????

 

Ο μικρός είναι 17 μηνών. Δε βγαίνει μονος του απο την κούνια.

 

Εκτίμησα αυτά που είπε ο παιδίατρος. Απλά, καταλαβαίνεις... δεν είναι οτι το παιδάκι έπεσε και χτύπησε. Αυτό ήταν καθαρά δικό μου λάθος. Επρεπε να προσέξω περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

μηπως ειναι πιο ευκολο να κοπει το καπνισμα;;;

 

Κατερίνα μου, δεν είμαι φανατική καπνίστρια. Δεν καπνίζω ποτέ στο σπίτι, ούτε όταν είμαι εξω με το παιδί. Καπνίζω μόνο όταν βγω για κανένα καφέ ή με παρέα για το ποτό μου. Για το λόγο αυτό τα τσιγάρα ποτέ δεν βγαίνουν απο την τσάντα μου. Απλως γιατί δεν τα χρειάζομαι στο σπίτι. Γι΄αυτό δεν μπορώ να καταλάβω που τα βρήκε.

Link to comment
Share on other sites

Αχ loukomammy μου μην στενοχωριέσαι, πάει πέρασε. Αν είχε φάει θα φαινόταν ως τώρα και σίγουρα θα είχε και κάποια υπολείμματα στο στοματάκι του. Μην τα βάζεις με τον ευατό σου γλυκιά μου και βέβαια είσαι μια άξια μανούλα και δυστυχώς ορισμένα ατυχήματα συμβαίνουν όσο και να προσέχουμε. Είναι αυτή η ''κακιά'' στιγμή που λέμε.

Το Σεπτέμβριο έφαγε το 7μηνών :shock: παιδάκι μιας φίλης μου τσιγάρο, και το έτρεχαν για πλύση στομάχου το καημένο. Ευτυχώς είναι καλά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κατερίνα μου, δεν είμαι φανατική καπνίστρια. Δεν καπνίζω ποτέ στο σπίτι, ούτε όταν είμαι εξω με το παιδί. Καπνίζω μόνο όταν βγω για κανένα καφέ ή με παρέα για το ποτό μου. Για το λόγο αυτό τα τσιγάρα ποτέ δεν βγαίνουν απο την τσάντα μου. Απλως γιατί δεν τα χρειάζομαι στο σπίτι. Γι΄αυτό δεν μπορώ να καταλάβω που τα βρήκε.

 

μηπως τα ξεχασε αλλος;

Link to comment
Share on other sites

εχουμε να περασουμε λαχταρες ακομα.....μπολικες..μην κατηγορεις τον εαυτο σου...ανθρωπος εισαι ..ημαρτον δηλ..

και το πιο σημαντικο ..μην αφηνεις τους αλλους να σε κανουν να νιωθεις ενοχη...

σε ρωτανε εσενα σε τι κατασταση εισαι?

Link to comment
Share on other sites

Αχ loukomammy μου μην στενοχωριέσαι, πάει πέρασε. Αν είχε φάει θα φαινόταν ως τώρα και σίγουρα θα είχε και κάποια υπολείμματα στο στοματάκι του. Μην τα βάζεις με τον ευατό σου γλυκιά μου και βέβαια είσαι μια άξια μανούλα και δυστυχώς ορισμένα ατυχήματα συμβαίνουν όσο και να προσέχουμε. Είναι αυτή η ''κακιά'' στιγμή που λέμε.

Το Σεπτέμβριο έφαγε το 7μηνών :shock: παιδάκι μιας φίλης μου τσιγάρο, και το έτρεχαν για πλύση στομάχου το καημένο. Ευτυχώς είναι καλά.

 

Γλυκιά μου G. τί κάνεις? Τελικά μια στιγμή μπορεί να σου ανατρέψει τα πάντα.

 

Ευτυχώς ο μικρός είναι σιχασιάρης... Δύσκολα βάζει στο στόμα του πράγματα. Απο χθές όμως έχω στο μυαλό μου αυτό το βλέμμα του άντρα μου που κρατούσε αγκαλιά το μωρό σα να προσπαθούσε να τον "προφυλάξει" απο εμένα και τις βλακείες μου... Δε θα το ξεχάσω ποτέ...

 

Αυτά είναι προς γνώση και συμμόρφωση, απλώς τώρα περνάω μια φάση αυστηρής αυτοκριτικής.

Link to comment
Share on other sites

οταν ο γιος μου ηταν 16 μηνων (αργησε πολυ να περπατησει)γλιστρησαν τα χερακια του στο τζακι και χτυπησε το στομα του...τα αιμα ετρεχε ποταμι και εγω επαθα σοκ..εκλαιγα και τον σκουπιζα μονο...

ηρθε η ακατανομαστη και μου εριξε ευθυνες..εκει ζαλιστηκα..

ημουν 16 μηνες ξαγρυπνη διοτι ηταν πολυ δυσκολο μωρο ,δουλευα κιολας κλπ κλπ

απο τοτε δεν επιτρεπω σε κανενα να με κρινει ..το ξεκοβω αμεσως...

πιστεψε με σωθηκα..

Link to comment
Share on other sites

μηπως τα ξεχασε αλλος;

 

Τι να σου πω βρε Κατερίνα μου, γύρω τους κυκλοφορούν ένα σωρό "πειρασμοί" σε αυτή την ηλικία. Γι΄αυτό πρέπει να μάτια μας να είναι συνεχως πάνω τους. Αν είχα ελέγξει την κούνια του καλά πριν τον αφήσω, θα τα είχα βρει και δε θα συνέβαινε τίποτα. Αυτός μπορεί να τα είχε κρύψει και κάτω απο το μαξιλαράκι του... ποιος ξέρει...

Link to comment
Share on other sites

οταν ο γιος μου ηταν 16 μηνων (αργησε πολυ να περπατησει)γλιστρησαν τα χερακια του στο τζακι και χτυπησε το στομα του...τα αιμα ετρεχε ποταμι και εγω επαθα σοκ..εκλαιγα και τον σκουπιζα μονο...

ηρθε η ακατανομαστη και μου εριξε ευθυνες..εκει ζαλιστηκα..

ημουν 16 μηνες ξαγρυπνη διοτι ηταν πολυ δυσκολο μωρο ,δουλευα κιολας κλπ κλπ

απο τοτε δεν επιτρεπω σε κανενα να με κρινει ..το ξεκοβω αμεσως...

πιστεψε με σωθηκα..

 

Το να ρίξεις ευθύνες είναι το ευκολότερο πράγμα. Το θέμα είναι οταν κάτι κακό συμβεί να μπορείς να στηρίξεις τον άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Τα παιδακια θελουν μεγαλη προσοχη. Η δικη μου 9 μηνων μπουσουλαει και θελει να πιανει τις πριζες. Ασε που αν βρει καλωδιο το βαζει στο στομα της. Δεν ξερω τι να πρωτοκρυψω και που να το βαλω. Εμαθε να πιανετε και να σηκωνετε. Διασκεδαζει τραβωντας αντικειμενα απο τα τραπεζια και εγω συνεχεια ειμαι με ενα οχι, δεν τα πειραζουμε αυτα κ.α. Τι να κανουμε ειναι μωρα ακομα.

Link to comment
Share on other sites

αχ βαχ λενε αμα δεν εχεις κατι καλο να πεις βουλωσε το. Οποτε αυτο θα κανω. Απλα ηθελα να σου πω οτι οντως αν ειχε φαει το πιο πιθανο ειναι να ειχαν μεινει υπολοιματα στο στομα του, μιας και ουτε ευκολα καταπινεται αυτο και ειναι και πολυ ξερα οποτε δεν τσουλαν να πανε κατω. Οποτε μαλλον την γλιτωσε το νινι. Ευχομαι να μην εχετε αλλα τετοια στο μελλον. Το καπνισμα κανει ΓΕΝΙΚΩΣ κακο στην υγεια.....τα καλυτερα και παντα χαρουμενοι να ειστε.

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

να σας γραψω τί εχει κανει κ η δικια μου?

της ειχα αλλαξει την βραδυνη πανα κ τη ειχα βαλει στην αλλαξιερα για να της βαλω την καθαρη.εκεινη την στιγμη χτυπησε το τηλ.κ την εβαλα στη κουνια για να απαντησω.

μιλησα κανα πενταλεπτο κ οταν γυρισα,τί να δω?

ειχε κανει κακα στην κουνια κ ειχε πασαλειψει ΤΑ ΠΑΝΤΑ.

τα καγκελα,τους τοιχους,τα χερια τους οποτε κ το στομα....

μπλιαχ

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...