Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σταφυλοκοκκος στην Εγκυμοσυνη !!!


Recommended Posts

Καλησπερα Κοριτσια !!!!!

Καλη χρονια σε ολες !!!!!!!

 

Ηθελα να σας ρωτησω αν ετυχε σε καμια να παρουσιασει σταφυλοκοκκο στην διαρκεια της εγκυμοσυνης!! :(

Βρισκομαι στην 30η εβδομαδα και εχω παρει ηδη 2 φορες αντιβιωση λογω σταφυλοκοκκου και σημερα εχω παλι συμπτωματα !!!!!

Φοβαμαι πολυ για το μωρο μου καθως ο γιατρος μου εχει πει οτι επειδη ειναι στα γεννητικα οργανα μπορει να προκαλεσει μολυνση και κατα συνεπεια συσπασεις ..ποσο ασφαλές ειναι να περνω αντιβιωση τοσο συχνα??

ειχε καμια αναλογη εμπειρια??

 

Ευχαριστω πολυ !!!

url=http://www.pregnology.com/pregnancy/03/18/2010]2010.png[/url]Make a pregnancy ticker

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπερα Κοριτσια !!!!!

Καλη χρονια σε ολες !!!!!!!

 

Ηθελα να σας ρωτησω αν ετυχε σε καμια να παρουσιασει σταφυλοκοκκο στην διαρκεια της εγκυμοσυνης!! :(

Βρισκομαι στην 30η εβδομαδα και εχω παρει ηδη 2 φορες αντιβιωση λογω σταφυλοκοκκου και σημερα εχω παλι συμπτωματα !!!!!

Φοβαμαι πολυ για το μωρο μου καθως ο γιατρος μου εχει πει οτι επειδη ειναι στα γεννητικα οργανα μπορει να προκαλεσει μολυνση και κατα συνεπεια συσπασεις ..ποσο ασφαλές ειναι να περνω αντιβιωση τοσο συχνα??

ειχε καμια αναλογη εμπειρια??

 

Ευχαριστω πολυ !!!

 

Με το καλό το μωράκι σου!

Εγώ είχα αυτή τη μόλυνση στην αρχή της εγκυμοσύνης και ο γυναικολόγος μου έδωσε amoxil. Στη φάση εκείνη άλλαξα γιατρό, είχα μόλις τελειώσει την θεραπεία και η καινούργια μου είπε να μην κάνουμε καλλιέργεια σε εκείνη τη φάση για να δούμε αν πέρασε, αλλά την 30η εβδομάδα, οπότε όπως καταλαβαίνεις δεν έχω κάνει κάτι άλλο ακόμη, κι αυτό γιατί μου είχε πει πως αυτό το μικρόβιο δεν είναι κάτι τόσο τρομερό και με καθησύχασε.

 

Επειδή έχω ταλαιπωρηθεί από παρόμοιες μολύνσεις, έχω να σου πω πως πολλές φορές ήμουν σίγουρη πως είχα κάτι -είχα δλδ συμπτώματα- όμως ήμουν μια χαρά, σύμφωνα με την καλλιέργεια! Οπότε μην προεξοφλείς τα πράγματα!

 

Ακόμη κι αν δεν πέρασε, μπορείς να συζητήεις με το γιατρό σου για το τί είναι καλύτερο να κάνεις: να ξανακάνεις θεραπεία -ίσως με άλλα φάρμακα- ή να μην κάνεις τπτ αν ο κίνδυνος είναι πολύ μικρός...

 

Εύχομαι πάντως να είσαι μια χαρά ακι να μην χρειαστεί να κάνεις κάτι!

jp0Lp3.pngA0Yxp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

καλησπέρα σε όλες.Σημερα έκανα καλλιεργεια κολπικου υγρου και μου βρηκε ο γιατρος Σταφυλοκκοκο Aureus & μυκοπλασμα ,ουρεόπλασμα!! τι θα κάνω θεε μου? Είχε καμία τα ίδια συμπτώματα να μου πει? εχώ στεναχωρηθεί πολύ.Είναι κάτι που μπορεί να επηρεάσει το νινί μου??

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλες.Σημερα έκανα καλλιεργεια κολπικου υγρου και μου βρηκε ο γιατρος Σταφυλοκκοκο Aureus & μυκοπλασμα ,ουρεόπλασμα!! τι θα κάνω θεε μου? Είχε καμία τα ίδια συμπτώματα να μου πει? εχώ στεναχωρηθεί πολύ.Είναι κάτι που μπορεί να επηρεάσει το νινί μου??

ουρεοπλασμα ειχα οταν ημουν εγκυος στην κορη μου, πηρα αντιβιωση και ολα ενταξει...για τα υπολοιπα υποθετω πως καποια θεραπεια θα κανεις και ολα θα πανε καλα...

526437xvildghyb3.gif

ΜΑΡΚΕΛΛΑ 2/10/2007, ΙΩΑΝΝΗΣ 3/6/2010, ΝΙΝΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ!!!

EBX2p3.png

Link to comment
Share on other sites

ουρεοπλασμα ειχα οταν ημουν εγκυος στην κορη μου, πηρα αντιβιωση και ολα ενταξει...για τα υπολοιπα υποθετω πως καποια θεραπεια θα κανεις και ολα θα πανε καλα...[/QUOT

 

μακαρι να ειναι όπως τα λες!!! ευχαριστώ πάντως.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημέρα κορίτσια!!!

μπορείτε να μου πείτε ποια είναι τα αυμπτώματα του σταφυλόκοκκου???από χθες έχω κάτι ενοχλήσεις από κάτω!!!

δεν εχει κανενα συμπτωμα.εγω να φανταστεις που μου ειπαν οτι το εχω δεν νιωθβ απολυτως τιποτα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δεν εχω η ιδια εμπειρια αλλα να επισημανω εμπειρια της ξαδερφης μου: Ηταν εγγυος και κολλησε σταφυλοκοκκο ο γιος της ο μεγαλος, εκεινη δεν ειχε συμπτωματα καθολου. Γεννησε, και στις 40 μερες το μωρακι ειχε μια κυστη στο μαγουλο που ετρεχε πθον..τρελαθηκαν..τους ελεγαν για καρκινωμα. Με τα πολλα αποδειχτηκε ότι το εμβρυο απλα ειχε κολλησει σταφυλοκοκκο μια που η μαμα δεν πηρε αντιβιωση. Οποτε πιστευω, ότι στην περιπτωση σας, θα ειναι όλα μια χαρα μια που παιρνεις την αντιβιωση που σου εδωσε ο γιατρος. Επίσης να συμπληρωσω ότι και το ανηψακι μου ειναι μια χαρα...ευτυχως

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω η ιδια εμπειρια αλλα να επισημανω εμπειρια της ξαδερφης μου: Ηταν εγγυος και κολλησε σταφυλοκοκκο ο γιος της ο μεγαλος, εκεινη δεν ειχε συμπτωματα καθολου. Γεννησε, και στις 40 μερες το μωρακι ειχε μια κυστη στο μαγουλο που ετρεχε πθον..τρελαθηκαν..τους ελεγαν για καρκινωμα. Με τα πολλα αποδειχτηκε ότι το εμβρυο απλα ειχε κολλησει σταφυλοκοκκο μια που η μαμα δεν πηρε αντιβιωση. Οποτε πιστευω, ότι στην περιπτωση σας, θα ειναι όλα μια χαρα μια που παιρνεις την αντιβιωση που σου εδωσε ο γιατρος. Επίσης να συμπληρωσω ότι και το ανηψακι μου ειναι μια χαρα...ευτυχως

μακαρι να ειναι ετσι! παντως ο γιατρος μου ειπε οτι καταπολεμαται ανετα!θα δειξει την αλλη εβδομαδα που θα ξανακανω την εξεταση..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Χωρις να εχω καποιο συμπτωμα που να με ανησυχησει μαζι με τις τελευταιες εξετασεις αιματος και ουρων που μου ζητησε ο γιατρος, μονη μου αποφασισα να κανω και καλιεργεια κολπικου υγρου προληπτικα. Τελικα ενημερωθηκα απο το μικροβιολογικο οτι εδειξε σταφυλοκοκκο :confused: Περιμενω τωρα τηλ του γιατρου να δω τι θα μου πει....Μα πως κολλαει αυτο το μικροβιο?

r1OMp3.png

ts7Bp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Εμένα διαγνώσθηκε ο σταφυλόκοκκος όταν ήμουν μόλις 5 εβδομάδων. Ο γιατρός δεν μου έδωσε αντιβίωση και μου είπε ότι ο σταφυλόκοκκος δεν είναι ανησυχητικός. Εκανα όμως συνέχεια κολπικές πλύσεις με νερό και 2 φορές την εβδομάδα με λίγη σόδα μέσα στο νερό. Τελικά δεν είχα κανένα πρόβλημα. Τώρα το μωράκι μου είναι 3 μηνών.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...
δεν εχει κανενα συμπτωμα.εγω να φανταστεις που μου ειπαν οτι το εχω δεν νιωθβ απολυτως τιποτα.

 

Εγω παντως εχω πονακι στο κολπο,ειχα πρωτα μυκητες απο μια αντιβιωση που ειχα παρει και ενω φυγαν με υποθετα ξανακανα καλλιεργεια και μου βρηκαν σταφυλοκοκο καιεμενα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 χρόνια μετά...

Καλησπέρα σε όλες.. μετά από δύο βιοχημικές αποβολές κατάφερα μετά από 3 χρόνια να φτάσω αισίως στην 16 εβδομάδα. Το πρόβλημα μου είναι ότι σε εξέταση κολπικης καλλιέργειας βγήκε ότι έχω σταφυλόκοκκο κ σε γενική ούρων 2-3 πυοσφαιρια κ πολλους μικροοργανισμούς. Έκανα 4 μέρες θεραπεία με ceclor 750  κ επανάληψη μόνο της γενικής ούρων που βγήκε καθαρή. Θα ζητήσω βέβαια από τον γιατρό μου να κάνουμε κ επανάληψη καλλιέργειας.με ενδιαφέρει να μάθω αν υπάρχει κάποιος κίνδυνος. Αν δεν έφυγε ο σταφυλόκοκκος κινδυνεύω να αποβάλλω ή να πάθει κάτι το όνειρο μου;; Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, Ntalia2015 είπε:

Καλησπέρα σε όλες.. μετά από δύο βιοχημικές αποβολές κατάφερα μετά από 3 χρόνια να φτάσω αισίως στην 16 εβδομάδα. Το πρόβλημα μου είναι ότι σε εξέταση κολπικης καλλιέργειας βγήκε ότι έχω σταφυλόκοκκο κ σε γενική ούρων 2-3 πυοσφαιρια κ πολλους μικροοργανισμούς. Έκανα 4 μέρες θεραπεία με ceclor 750  κ επανάληψη μόνο της γενικής ούρων που βγήκε καθαρή. Θα ζητήσω βέβαια από τον γιατρό μου να κάνουμε κ επανάληψη καλλιέργειας.με ενδιαφέρει να μάθω αν υπάρχει κάποιος κίνδυνος. Αν δεν έφυγε ο σταφυλόκοκκος κινδυνεύω να αποβάλλω ή να πάθει κάτι το όνειρο μου;; Ευχαριστώ πολύ

Καλημέρα και με το καλό το μωράκι σου. Στην εγκυμοσύνη μου βρέθηκε και σε εμένα σταφυλόκοκκος την 10η εβδομάδα. Τον αντιμετωπίσαμε και εμείς με ceclor 750 για 4 ημέρες. Στην επαναληπτική καλλιέργια και σε επόμενες που ακολούθησαν δεν ξαναβρέθηκε. Έλα όμως που έπαθα και ουρολοίμωξη στο τέλος του 2ου τριμήνου. Άντε πάλι αντιβίωση. Το μωρό μου γεννήθηκε υγιέστατο. Εφόσον κάνεις την αγωγή σου και επαναληπτικές εξετάσεις να μην ανησυχείς. Συμβαίνουν αυτά στην εγκυμοσύνη, πέφτει το ανοσοποιητικό και γινόμαστε πιο επιρρεπείς σε διάφορα.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την άμεση απάντηση. Έχω ανάγκη να ακούω από  τις εγκυουλες πώς πήγαν όλα καλά..!! ❤

 Εύχομαι αυτή τη φορά να καταφέρουμε να κρατήσουμε το μωρό μας αγκαλιά..! 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...