Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σε ποιό μήνα αλλάξατε γιατρό;Πως το είπατε:


dora_2626

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους! :P

 

Είμαι στην 22η εβδ, με παρακολουθεί εξωτερικός γιατρός (είναι και στο ΙΚΑ, αλλά πηγαίνω στο ιατρείο του, δεδομένου οτι το ΙΚΑ είναι μόνο για φάρμακα και άδειες), που επισκέπτομαι χρόνια, αλλά θέλω να γεννήσω στο νοσοκομείο Αλεξ/πολης, αρχικά για λόγους ασφαλείας του μώρου, σε περίπτωση που πάει κάτι στραβά, και δεύτερον για λόγους οικονομικούς.

 

Ηθελα να ρωτήσω έσας που αλλάξατε γιατρό κατά τη διάρκεια της εγκύμοσύνής, για τους ίδιους λόγους, σε πιο μήνα είναι ασφαλές να αλλάξω γιατρό, ωστέ να με ξέρει, μην πάω και τελευταία μέρα και πω: ηρθα να γεννήσω! :roll: :roll: :roll:

 

Α!!Και κάτι άλλο, πως το λενε ρε παιδιά στον παλαιό γιατρό, ότι φεύγω, δεδομένου ότι είναι γιατρός του ΙΚΑ, και έγω δουλεύω στο ΙΚΑ, και τον βλέπω πολύ συχνά, και επιπλέον θέλω μετά την γέννα να συνεχήσω να πηγαίνω σε αυτόν;;; :confused:

 

Ευχαριστώ !!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγώ αναγκάστηκα να αλλάξω γιατρό στον 8ο μήνα γιατί μετακόμισα στο εξωτερικό.

Όταν του το ανακοίνωσα προσπάθησε να με πείσει να μείνω εδώ να γεννήσω και μετά να φύγω (για να μην χάσει το παραδάκι φυσικά).

Για να φύγω όμως έπρεπε να μου δώσει μια βεβαίωση ότι μπορώ να πετάξω με το αεροπλάνο, γιατί είχα προχωρημένη εγκυμοσύνη.

Δεν γινόταν να φύγω χωρίς να του το πω χρειαζόμουν αυτό το χαρτί.

Link to comment
Share on other sites

Εγω αλλαζω τωρα γιατρο, υποτιθεται για οικονομικους λογους, αλλα στην πραγματικοτητα γιατι ειπε κατι που με χαλασε παρα πολυ. Του εξηγησα λοιπον οτι δυστυχως δεν εχω την οικονομικη δυνατοτητα να γεννησω σε ιδιωτικο και προσανατολιζομαι για δημοσιο. Ακομα δεν του απαντησα οριστικα αν θα φυγω ή θα μεινω, αλλα βρηκα ηδη αλλη γιατρο και θα τον παρω συντομα τηλ. να τον ενημερωσω. Θα τον ευχαριστησω παρα πολυ για οτι εκανε για μενα μεχρι τωρα, και θα του εξηγησω ξανα τους λογους για τους οποιους δεν μπορω να συνεχισω μαζι του. Στην δικη σου περιπτωση καλο θα ηταν να το κανεις αμεσα ωστε να εχει αρκετο χρονο ο αλλος γιατρος να σε γνωρισει, αλλα να ανοιξεις ολα σου τα χαρτια στον πρωτο γιατρο και να του εξηγησεις ακριβως τι συμβαινει και οτι θελεις να συνεχισεις να πηγαινεις σ'αυτον μετα τη γεννα. Ελπιζω να ειναι σωστος και να καταλαβει. Καλη τυχη και ολα καλα να σου πανε με το μωρακι σου.

RPNkp3.png
Link to comment
Share on other sites

μεγαλυτερη σημασια για εμενα εχει να εχεις σωστη παρακολουθηση εγκυμοσυνης στην Αλεξ πολη εισαι τυχερη γιατι 3 εξωτερικη ιατροι που κανουν β επιπεδου μπορουν και παρακολουθουν ολη την εγκυμοσυνη κανοντας β επιπεδου οχι μονο μια φορα εμενα η Τσικρικωνη πανω απο τα Hondos με παρακολουθουσε αν και γεννησα νοσοκομειο. και τελευταια στιγμη να πας θα σε ξεγεννησουν στο νοσοκομειο.υπαρχουν στιγμέ ςπου λεω καλυτερα να μη σε ξερει για να μη σε πιεσει για καισαρικη που το κανουν αρκετη

,,,,,,,?

Link to comment
Share on other sites

Απλά δεν του το είπα.

Τον βλέπω, τον χαιρετώ με χαμόγελο... και όλα καλά! :)

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μεγαλυτερη σημασια για εμενα εχει να εχεις σωστη παρακολουθηση εγκυμοσυνης στην Αλεξ πολη εισαι τυχερη γιατι 3 εξωτερικη ιατροι που κανουν β επιπεδου μπορουν και παρακολουθουν ολη την εγκυμοσυνη κανοντας β επιπεδου οχι μονο μια φορα εμενα η Τσικρικωνη πανω απο τα Hondos με παρακολουθουσε αν και γεννησα νοσοκομειο. και τελευταια στιγμη να πας θα σε ξεγεννησουν στο νοσοκομειο.υπαρχουν στιγμέ ςπου λεω καλυτερα να μη σε ξερει για να μη σε πιεσει για καισαρικη που το κανουν αρκετη

γεια σου βαρβαρα.μενω κομοτηνη και θα γεννησω στην κλινικη της γιατρου που με παρακολουθει αλλα τον β επιπεδου η γυναικολογος μου μου εκλεισε ραντεβου 3/11 στην τσικρικωνη λογο του οτι ειναι ποιστοποιημενη απο το κρατος.καλη γιατρος;θα μεινω ευχαριστημενη;γιατι ειχα ενα θεματακι με εναν γιατρο στο νοσοκομειο της αλεξανδρουπολης(εκει ηθελα να γεννησω αρχικα) και αποφασισα τελικα να γεννησω κομοτηνη.

Link to comment
Share on other sites

μεγαλυτερη σημασια για εμενα εχει να εχεις σωστη παρακολουθηση εγκυμοσυνης στην Αλεξ πολη εισαι τυχερη γιατι 3 εξωτερικη ιατροι που κανουν β επιπεδου μπορουν και παρακολουθουν ολη την εγκυμοσυνη κανοντας β επιπεδου οχι μονο μια φορα εμενα η Τσικρικωνη πανω απο τα Hondos με παρακολουθουσε αν και γεννησα νοσοκομειο. και τελευταια στιγμη να πας θα σε ξεγεννησουν στο νοσοκομειο.υπαρχουν στιγμέ ςπου λεω καλυτερα να μη σε ξερει για να μη σε πιεσει για καισαρικη που το κανουν αρκετη

 

τι εννοείς β επιπέδου όχι μόνο μια φορά;;

Α!! Ούτως ή άλλως με καισαρική θα γεννήσω, λόγω πολύ υψηλής μυωπίας. δεν το διακινδυνεύω με τίποτα. Λένε οτι φ.τ. με επισκληρίδιο, δεν δημιουργεί πρόβλημα, όμως και πάλι μάτι είναι. Ούτε για 1/1000ης δεν το ρισκάρω!!!

Υ.Γ. Τώρα με παρακολουθεί γιατρός στην Κομοτηνή

Link to comment
Share on other sites

Ναι και εγώ άλλαξα γιατρό. Αρχικά είχα γιατρό του ΙΚΑ αλλά ειλικρινά δεν μου άρεσε η συμπεριφορά του ήταν πολύ φιλικός, σε σημείο να μου τραβήξει το μάγουλο μπροστά στον σύντροφο μου. Άσε που η γραμματέας του με κάλεσε σε άσχετη φάση στο κινητό μου. Επίσης ξέχασε να μου κάνει το τεστ πρώτου επιπέδου. Δεδομένου ότι είμαι ανύπαντρη μητέρα σκέφτηκα ότι ίσως θα ήταν καλύτερα να βρω μια γυναίκα γυναικολόγο για να νοιώθω πιο άνετα εγώ και να μην κάνω υποθέσεις για τις διαθέσεις του άλλου. Αρκετοί γιατροί επιμένουν στην άμβλωση, άλλωστε είναι και άμεσα χρήματα για αυτούς. Άλλαξα λοιπόν γιατρό στον 3 μήνα να υποθέσω αφού δεν ήξερα ακριβώς πότε έμεινα έγκυος. Η γυναικολόγος μου ήταν η κυρία Ψαρρού, το ιατρείο της είναι Γλυφάδα και ξεγεννάει στο Λητώ. Αν εξαιρέσω ότι ήταν πολύ αυστηρή (για τα δικά μου δεδομένα) στο θέμα του φαγητού (δεν ήθελε να παχύνω) κατά τα άλλα ήταν μια χαρά. Έκανα αναγκαστικά καισαρική γιατί είχα προ εκλαμψία και δεν είχα κανένα απολύτως πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω άλλαξα 2 γιατρους στην εγκυμοσύνη γιατι η δικιά μου ηταν στο ΙΑΣΩ. Ηθελα να γεννησω στο Αρεταιειο και ετσι βρήκα εναν απο εκει αλλα τον σιχάθηκα γιατι ήταν μονο ξεπέτα και για τα λεφτά και ετσι στον 8ο πήγα στο ΕΛΕΝΑ σε μια άλλη πολυ καλή. Επειδή ομως γινεται ενας χαμός στο ΕΛΕΝΑ μετά ξαναγυρισα στη δικιά μου η οποια δεν ειχε κανενα απολυτως πρόβλημα και σεβεται το οτι ο άλλος δεν εχει 5000 να σκάσει στο ΙΑΣΩ!....μου ειπε κιολας οτι αυτη που με ξεγέννησε εκανε πολυ καλη δουλειά

Link to comment
Share on other sites

τι εννοείς β επιπέδου όχι μόνο μια φορά;;

Α!! Ούτως ή άλλως με καισαρική θα γεννήσω, λόγω πολύ υψηλής μυωπίας. δεν το διακινδυνεύω με τίποτα. Λένε οτι φ.τ. με επισκληρίδιο, δεν δημιουργεί πρόβλημα, όμως και πάλι μάτι είναι. Ούτε για 1/1000ης δεν το ρισκάρω!!!

Υ.Γ. Τώρα με παρακολουθεί γιατρός στην Κομοτηνή

 

καλημερα.καθε φορα που πηγαινα μου εκανε β επιπεδου δηλαδη τα ξανακοιτουσε ολα απο την αρχη.απο τις λιγες ιατρους που σου δινουν μια αναφορα με το τι βλεπει και πως πανε οι μετρησεις αν ειναι μεσα στα ορια τα φυσιολογικα εμενα με παρακολουθουσε ως το τελος 2 ημερες πριν γεννησω στο νοσοκομειο.δε ξερω τι γινεται σε μυωπια και κυηση.καλα κανεις και δε το ρισκαρεις η υγια η δικη σου και του μωρου πανω απο ολα

,,,,,,,?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γεια σου βαρβαρα.μενω κομοτηνη και θα γεννησω στην κλινικη της γιατρου που με παρακολουθει αλλα τον β επιπεδου η γυναικολογος μου μου εκλεισε ραντεβου 3/11 στην τσικρικωνη λογο του οτι ειναι ποιστοποιημενη απο το κρατος.καλη γιατρος;θα μεινω ευχαριστημενη;γιατι ειχα ενα θεματακι με εναν γιατρο στο νοσοκομειο της αλεξανδρουπολης(εκει ηθελα να γεννησω αρχικα) και αποφασισα τελικα να γεννησω κομοτηνη.

 

φοβερη ιατρος απο γνωσεις καισ υμπεριφορα δε σου μιλαω για το ιατρειο θα παθεις μεγαλη πλακα.

,,,,,,,?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...