Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Συμπτωματα τοκετού (πως καταλάβατε ότι θα γεννήσετε;)


Recommended Posts

Καθώς κοντευω να γεννήσω και με εχει φαει το άγχος, είπα να ανοίξω ενα θεματακι για τα συμπτωματα που είχε κάθε κοπέλα οτι πλησιάζει η μεγάλη στιγμή. Εχω διαβάσει διάφορα (π.χ. λίγο αίμα. βλεννες, μικροσυσπάσεις, πονακια, διάρροια κτλ) αλλά ήθελα να δω πόσα από αυτά πραγματικά συμβαίνουν. Οποια κοπέλα θέλει ας μοιραστεί την εμπειρία της. Πιστευω ότι θα βοηθήσει αρκετες από εμας...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 139
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

προσωπικα γεννησα παρασκευη και απο τριτη ειχα κατι πονους μπροστα στην ηβικη συμφυση (περιπου στο τριχωτο της ηβης) ακανονιστους (δηλαδη αραια και που οχι με συχνοτητα)

την τεταρτη ειδα λιγο αιμα με βλεννες... πηγα λητω και ξαναγυρισα (false alarm που λενε)... πεμπτη πρωι ειδα παλι βλεννες με αιμα και ειχα παλι κατι ακανονιστους πονους, οι οποιοι οποιοι ηταν σαφως πιο εντονοι απο της τριτης... οι δυνατοι και "κανονικοι" πονοι με επιασαν απο την πεμπτη το βραδυ στις 20.00 με συχνοτητα 10'... και περασα ενα βραδυ μαρτυρικο και διχως υπνο

 

το πρωι της παρασκευης οι πονοι ειχαν ξαναγινει ακανονιστοι (μια καθε 7' & μια καθε 20') αλλα εντονοι, ειχα πολλες βλεννες με αιμα και δεν "ακουγα το μωρο" απο το βραδυ... τελικα με περπατημα γυρω απο το λητω οι πονοι εγιαν καθε 3 και κατι λεπτα και τοτε μπηκαμε στην τελικα ευθεια του τοκετου... μπηκα μεσα στην αιθουσα ωδινων στις 18.30 και η μπουμπου γεννηθηκε στις 21.25!

 

τα νερα εσπασαν στην αιθουσα ωδινων.,...

 

δες τα περιγραφω και δω... http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=13751 αλλα δεν ειμαστε ολες το ιδιο.... μια κοπελα διπλα μεχρι που εσπασαν τα νερα της ειχε ελαχιστους πονους..μετα την πηραν στην αιθουσα ωδινων και δεν ξερω τι εγινε... :roll:

 

 

με το καλο να κρατησεις το αγγελουδι σου στην αγκαλια σου! :D

l8gxp3.png 7SGKp3.png
Link to comment
Share on other sites

Τα είχα όλα αυτά που αναφέρεις εκτός απο τη διάρροια...ξεκίνησε ένα πρωί μια μέρα πριν το τοκετό με βλέννες και λίγο ροζ και κάτι πονάκια πολύ ελαφριά (σαν περιόδου), την επόμενη μέρα το πρωί πάλι ακριβώς τα ίδια, όπου πια κατά τη διάρκεια της ημέρας αυξανόντουσαν οι πόνοι και σε ένταση και σε χρόνο ( οι βλέννες όμως έκαναν την εμφάνιση τους μόνο τα πρωινά) :D:D εεε κατά τις 12:30 το βράδυ με πιάσανε πιο δυνατοί πόνοι ανά 15 λεπτά ........και μην στα πολυλογώ στις 2:30 είμασταν στο Ιασώ με 7 διαστολή και 4:10 γεννήθηκε ο μπεμπούλης μου φυσιολογικά :D:D .....πάντως δεν είναι όπως τα παρουσιάζουν "ο τρομερός πόνος" κλπ......αντέχετε.....και αν κάνεις και επισκληρίδιο δεν θα καταλάβεις τίποτα, θα είναι όλα τέλεια!!!!!!

Και στο λέω εγώ που είχα φοβερές ωδίνες, και γέννησα γρήγορα (γιατί όσο πιο γρήγορα γίνεται η διαστολή τόσο πιο δυνατές είναι και οι ωδίνες)

Μην φοβάσαι τίποτα θα είναι μια καταπληκτική εμπειρία!

Αντε με το καλό με ένα πόνο και ένα υγιέστατο μωράκι!!!!! :D:D:D:D

Υ.Γ. Οσο αντέχεις κάτσε σπιτάκι σου, θα είναι καλύτερα!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Η μαία μου στη πρώτη μου εγκυμοσύνη μου είχε πει τα εξής:

 

Πάμε στο μαιευτήριο όταν:

 

α) πονάει η μέση μας και πετρώνει η κοιλιά μας ανά συγκεκριμένο χρόνο

β) δούμε αίμα ή ροζ

γ)σπάσουν τα νερά

 

Από εκεί και πέρα για οποιοδήποτε άλλο σύμπτωμα μου είχε πει να παίρνω την ίδια ή τον γυναικολόγο μου τηλέφωνο. Εσένα Δεσποινάκι τι σου έχει πει ο γιατρός σου;

Link to comment
Share on other sites

Η μαία μου στη πρώτη μου εγκυμοσύνη μου είχε πει τα εξής:

 

Πάμε στο μαιευτήριο όταν:

 

α) πονάει η μέση μας και πετρώνει η κοιλιά μας ανά συγκεκριμένο χρόνο

β) δούμε αίμα ή ροζ

γ)σπάσουν τα νερά

 

Από εκεί και πέρα για οποιοδήποτε άλλο σύμπτωμα μου είχε πει να παίρνω την ίδια ή τον γυναικολόγο μου τηλέφωνο. Εσένα Δεσποινάκι τι σου έχει πει ο γιατρός σου;

 

Και εμενα πανω κατω τα ίδια μου έχει πεί... Απλά τις τελευταίες 2-3 μερες εχουν αρχίσει διάφορα να μου συμβαίνουν. Καταρχας, πονάω διαφορετικά απο ότι συνήθως..Νοιωθω μεγαλη πίεση και παράλληλα με πεθαίνει η μέση μου/ Επίσης είδα και κάτι σαν καφε βλέννα μια μερα αλλά μετά τίποτα. Και εχω πολύ συχνά συσπάσεις αλλα πολύ ακανόνιστες και κυρίως απόγευμα προς βράδυ. Και είμαι συνέχεια τόσοοοο κουρασμένη...μα τόοοοοσο κουρασμένη....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο πόνος της μέσης δείχνει πολλά, γιατί δεν πας μία βόλτα να σε δει ο γιατρός σου; έτσι και αλλιώς έφτασαν οι ημέρες

Προχθες πήγα και με εξετασε πρωτη φορά κολπικά και από τότε αρχισαν όλα αυτα (εκτός από τα πονακια)...Εχω ραντεβού πάλι την Τρίτη...

 

Roulaki ναι είναι τελειο δώρο αλλα θα προτιμούσα να το πάρω λίγο πριν τα χριστούγεννα :cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δέσποινακι μετά το "πασπάτεμα" όπως λέω - να μου συγχωρεθεί η έκφραση- αν είναι έτοιμο το μωρό ξεκινάει ο τοκετός μέσα στα επόμενα 24ώρα. Υπολογίζω ως τη Τρίτη που λες να έχεις γεννήσει ήδη! άντε με το καλό!

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!!!

ΟΠΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΤΕ ΟΠΟΥ ΝΑ ΝΑΙ ΘΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΠΡΙΝ ΤΗ ΓΕΝΝΑ, ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΟΥ!!! ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΕΙ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΙΝΗΤΙΚΑ ΤΗ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΒΓΟΥΝ ΙΣΧΥΕΙ? ΚΑΙ ΤΙ ΑΛΛΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΣΥΜΒΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΩ?

Link to comment
Share on other sites

Με το καλό!

Η πρώτη ένδειξη σε μένα ήταν ότι το βράδυ άρχισε να αποβάλλεται η βλέννα που έκλεινε τον τράχηλο. Αν σου συμβεί θα το καταλάβεις γιατί είναι διαφορετική από τα συνηθισμένα κολπικά υγρά. Τις πρώτες πρωινές ώρες ένιωσα κάτι να στάζει, ήρθε η μαία μου και διαπίστωσε ότι ήταν αμνιακό υγρό. Όλη μέρα δεν έγινε τίποτε και ο γιατρός έδωσε διορία μέχρι τις 8 το βράδυ για να αρχίσουν οι πόνοι, αλλιώς θα πηγαίναμε για πρόκληση. Η μαία μου έδωσε ένα τσάι από πιπερόρριζα και διάφορα άλλα βότανα και βγήκαμε για περπάτημα και φαγητό. Τελικά το βράδυ ξεκίνησαν οι πόνοι από μόνοι τους και στις 9 το πρωί γέννησα. Δλδ. τη μεθεπόμενη της ημέρας που αποβλήθηκε η βλέννα, πάνω από 24 ώρες από τότε που άρχισαν να στάζουν υγρά (το κανονικό σπάσιμο νερών έγινε δυο ώρες πριν γεννήσω). Γέννησα 4 μέρες πριν την ΠΗΤ. Ελπίζω κάπως να βοήθησα :)

Link to comment
Share on other sites

Ό,τι είπε η pax για τη βλέννα ισχύει.Είναι υποκειμενικό σύμπτωμα τοκετού,δηλ, σημαίνει πως όταν βλέπουμε τη βλέννα μετά από περίπου 2 24ωρα περιμένουμε έναρξη τοκετού,χωρίς όμως να σημαίνει οτι θα πας να γεννήσεις έχοντας μόνο αυτό.

Άλλο υποκειμενικό σύμπτωμα είναι να έχεις διάρροιες λίγες μέρες πριν.

Επίσης πολλές γυναίκες αισθάνονται μια υπερδιέγερση 2 μέρες πριν την έναρξη(θέλουν να κάνουν δουλειές συνέχεια,να περπατούν και να κινούνται) και μια μέρα πριν,δηλαδή την επόμενη της υπερδιέγερσης,θέλουν να κοιμούνται συνέχεια.Είναι η οικονομία της φύσης για να έχουμε δύναμη για τον τοκετό.Με το καλό!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ένιωσα πολλά πράγματα. Εβλεπα Λαζόπουλο θυμάμαι και κάποια στιγμή γέλασα και είδα ότι στο σεντόνι είχα μια κηλίδα. Με έπεισαν ότι δεν ήταν τίποτα, η μαμά μου επέμενε πως "άντε καλέ, από τα γέλια κατ....ες!!!", και λίγο μετά ένιωθα χάλια ψυχολογικά, σαν παγωμένη!Δεν είχα διάθεση ούτε να μιλάω!22:30 έβλεπα την εκπομπή, 1:10 έσπασαν τα νερά, με έπιασε απίστευτος ενθουσιασμός και 7:45 γεννήθηκε το μωράκι μου!Δεν πόνεσα ΚΑΘΟΛΟΥ, ήταν η ωραιότερη εμπειρία της ζωής μου και μακάρι να με αξιώσει ο Θεός να την ξαναζήσω!Όλα με το καλό!!!!!

Vd4Sp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω παλι το μονο που ενιωθα ηταν υπνηλια.τιποτα αλλο.κ γι αυτον τον λογο μου κανανε προκληση τοκετου αφου ειχε περασει κ η προθεσμια μου .+3 μερες.

γεννησα ευκολα κ τα νερα μου τα σπασανε στο μαιευτηριο.

δεν ειναι ολα στανταρ αλλα αν σπασουνε τα νερα σου πηγαινεις κατευθειαν στο μαιευτηριο κ να μην κανεις ντουζ.αν δεις βλενα θα παρεις τηλ τον γιατρο σου να σου πει τι θα κανεις.ολα θα πανε καλα.καλη λευτερια.

Link to comment
Share on other sites

magda30, τι εννοείς δεν πόνεσες καθόλου; Ήταν τόσο εύκολη η γέννα ή ήσουνα με επισκληρίδιο; Πες και σε μας, για να πάρουμε θάρρος!

μικρά ανθρωπάκια, απέραντη ευτυχία

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ όχι κατι ιδιαίτερο από συμπτώματα. Το πρωί εκείνο είδα πολύ λίγο αίμα, πολύ λίγο ομως σαν μια λεπτή γραμμούλα. Δεν εδωσα πολύ σημασία γιατι ήμουν τρεις εβδομάδες πριν την ΠΗΤ. Όλη μέρα όλα φυσιολογικά, πήγα για ψώνια, εκανα βολτες, δουλειές.

Μετά τις 6 το απόγευμα αρχισα να νιώθω μια ενόχληση σαν πονους περιόδου, πολύ χαλαρούς όμως. Σκέφτομαι ότι μάλλον δεν θα κλείσω το μήνα κι ότι σε καμια εβδομάδα θα μου σκάσει μύτη το μωρό! Στις 8 άρχισα να πονάω, και πάλι όμως όχι πολύ. Απλά ήταν περιοδικοι πόνοι. Στις 11 αποφασίσαμε να πάμε στο νοσοκομείο. Φτάνουμε και μου λένε σε μια ώρα γεννάς, έχεις διαστολή 7! Σε μια ώρα όντως είχα γεννήσει.

 

magda30, τι εννοείς δεν πόνεσες καθόλου; Ήταν τόσο εύκολη η γέννα ή ήσουνα με επισκληρίδιο; Πες και σε μας, για να πάρουμε θάρρος!

 

Χωρίς επισκληρίδιο και χωρίς να πονέσω και πολύ πολύ. Κι απ' ότι διαβάζω εδώ αρκετές κοπέλες γεννησαν χωρίς ιδιαίτερη ταλαιπωρία και πόνους.

[url=http://www.thebump.com/?utm_source=ticker&utm_medium=UBB&utm_campaign=tickers][img]http://global.thebump.com/tickers/ttc0e67.aspx[/img][/url]
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν πριν γεννήσω το μωρό δεν το άκουγα πολυ (δεν έχει πολύ χώρο να κουνιέται).

Την τελευταία βδομάδα (όλη τη βδομάδα) και ειδικά το πρωι που ξύπναγα για κάποια ώρα, πόναγα χαμηλά σαν τους πόνους περιόδου αλλά πιο "συγκεκριμένοι"... στην ένωση των ποδιών με το αιδίο!!!!(Τι είπα τώρα). Πόναγα αρκετά, ώστε να με ενοχλεί στο περπάτημα. Την μέρα που γέννησα εκτός από πάρα πολύ έντονο πόνο εκεί,

ένιωσα να τρέχει κάτι από εκεί...Ηταν υγρά, πολύ λίγα μερικές σταγόνες.

Αν τα υγρά αυτά δεν είναι διαφανή αλλά ροζ, είναι αμνυακά..Μπορείς αν δεν είσαι σίγουρη να βάλεις μία σερβιέτα και να την δεις μετά από 15 λεπτά, αν είναι υγρή, είναι σίγουρα αμνυακά! Μας το είχε πει η μαία στα μαθήματα ανώδυνου..

Επίσης είχα μία έντονη διαίσθηση ότι θα γεννήσω (αυτό μετράει????χαχα)

Ενώ ήμουν 25 μέρες πριν την ΠΗΤ πήγα στο γιατρό και μου λέει "Θα τα πούμε σε 2 βδομάδες"

Του απαντάω..."Εννοείται θα τα πούμε στο μαιευτήριο, γιατί με βλέπω να γεννάω πιο πριν!!"

Με το καλό!! Να πάνε όλα καλά!

y9qxp2.pngGgOLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Και στα δύο μου παιδιά είχα πολύ έντονους πόνους σαν περιόδου (πόνος στη μέση, χαμηλά) που έρχονταν και έφευγαν κατά διαστήμάτα. Στον Θοδωρή ξεκίνησαν 1:00 το βράδυ και πήγαμε στο μαιευτήριο στις 11:00 το πρωί, αφού συννενοήθηκα με τη μαία μου. Δεν είχα καθόλου υγρά και κοιμήθηκα καλά το βράδυ, μόνο που ξύπναγα όποτε πόναγα. Να καταλάβεις παρόλο που ήταν έντονοι οι πόνοι, όταν πήγα στο μαιευτήριο είχα διαστολή 3. Με κράτησαν και γέννησα στις 18:00 το απόγευμα!

Στην μπέμπα μου έγιναν όλα πιο γρήγορα. Δηλ. με έπιασαν οι πόνοι το απόγευμα και πήγαμε στο μαιευτήριο στις 11:45 το βράδυ, όπου στις 2:30 είχα γεννήσει. Η μπέμπα είχε περάσει τις 40 εβδομάδες και την επόμενη μέρα ήταν να προκληθεί ο τοκετός αλλά αποφάσισε να βγει μόνη της.

Πάντως και στα δύο παιδιά δεν έσπασαν τα νερά ΚΑΙ ΆΡΧΙΣΑ ΝΑ ΠΟΝΑΩ ΑΝΥΠΌΦΟΡΑ ΑΦΟΎ ΜΟΥ ΤΑ ΈΣΠΑΣΑΝ.

Και στους δύο τοκετούς έκανα επισκληρίδιο. Ειδικά στον Θοδωρή είχα καταταλαιπωρηθεί και ανακουφίστηκα όταν έγινε.

Δεν είναι στάνταρ το τι θα νιώσεις πριν τον τοκετό. Πάντως μην πανικοβάλεσαι. Θα το καταλάβεις σίγουρα όταν ξεκινήσει και θα σου πάρει πολύ ώρα μέχρι να γεννήσεις.

Με το καλό λοιπόν. Να είστε γεροί και οι δύο.

glitterfy-flpbk29013718620134.gif
Link to comment
Share on other sites

....είχα πολύ έντονους πόνους σαν περιόδου (πόνος στη μέση, χαμηλά) που έρχονταν και έφευγαν κατά διαστήμάτα.QUOTE]

 

Μια από τα ίδια!Έντονοι πόνοι περιόδου και τίποτα άλλο...

Στις 21:00 επισκέφτηκα τον γιατρό και μου εξέτασε τον τράχηλο!

Επειδή η μικρή δεν πολυκουνιόταν μου είπε να πάω καλού κακού στο ΛΗΤΩ για ένα καρδιοτοκογράφημα.

Επιστρέφοντας σπίτι κατά τις 22:00 ξεκίνησαν οι πόνοι...

Στις 1:00 πήγα στο ΛΗΤΩ και φυσικά έκανα το καρδιοτοκογράφημα και έμεινα εκεί καθότι οι πόνοι αυξάνονταν περιοδικά.

Στις 8 το πρωί μου έσπασε η μαία μου τα νερά και μετά από έναν μαραθώνιο 10 ωρών γέννησα φυσιολογικά στις 18:00 τη μπουμπού μου!!!

 

Μη φοβάσαι τίποτα!Με κάποιο τρόπο θα καταλάβεις ότι έφτασε η ώρα...δε χρειάζεται να αγχωθείς...στις πρωτότοκες πάντα η διαδικασία είναι πιο αργή..θα έχεις χρόνο μπροστά σου αρκετό!

 

Εύχομαι με το καλό!!!:)

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!!!

ΟΠΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΤΕ ΟΠΟΥ ΝΑ ΝΑΙ ΘΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΠΡΙΝ ΤΗ ΓΕΝΝΑ, ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΟΥ!!! ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΕΙ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΙΝΗΤΙΚΑ ΤΗ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΒΓΟΥΝ ΙΣΧΥΕΙ? ΚΑΙ ΤΙ ΑΛΛΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΣΥΜΒΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΩ?

Με το καλό αν δεν έχεισ ήδη γεννήσει. Εγώ είχα πονάκια στη μέση από το προηγούμενο βράδυ που σιγά σιγά έγιναν όλο και πιο έντονα. Τα νερά έσπασαν στο σπίτι και για τα υπόλοιπα................ θα το ζήσεις και με έναν πόνο σου εύχομαι!

age.png

Link to comment
Share on other sites

Και ναι λοιπον δεν εχω ακόμα γεννήσει καθε μέρα κάθε ώρα και κάθε στιγμή περιμένω. Φανταστείτε ότι αυτό που με φόβιζε πάντα στη ζωή μου ήταν ο πόνος και όμως αυτή τη στιγμή δεν φοβάμαι τίποτα αρκεί να γεννήσω. Την Παρασκευή 18/9 κλείνω την 40 ο γιατρός μάλλον θα μου δώσει 2-3 μέρες ακόμα μπας και έρθει μόνη της αλλιώς θα πάω για πρόκληση και φοβάμαι ότι κάτι θα γίνει στο τέλος και θα κάνω καισαρική την οποία φοβάμαι πολύ. Εύχομαι λοιπόν να γίνει κάτι σύντομα...

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μια βδομάδα πριν γεννήσω, ένα βράδυ με έπιασε ένας δυνατός πόνος,

κράτησε γύρω στα 10 λεπτά νομίζω.

Μετά κανά δυο μέρες πριν γεννήσω είχαμε πάει βόλτα με τον άντρα μου και δεν

μπορούσα να περπατήσω, είχε πάρει θέση ο μικρός και με πίεζε πολύ από κάτω.

Την ημέρα που γέννησα από το πρωί είχα πολλά υγρά αλλά δεν πονούσα.

Έκανα την βόλτα μου, τις δουλείες μου και κατά το απόγευμα άρχισα

σιγά σιγά να έχω πονάκια και αποφάσισα να πάω στο νοσοκομείο.

Ήταν 8 η ώρα όταν έφτασα στο νοσοκομείο, στις 10 και μίση επασαν τα νερά και

στις 3 και μίση είχα τον γιο μου αγκαλιά.

Φυσιολογικά και χωρίς επισκληριδιο.

Link to comment
Share on other sites

Και ναι λοιπον δεν εχω ακόμα γεννήσει καθε μέρα κάθε ώρα και κάθε στιγμή περιμένω. Φανταστείτε ότι αυτό που με φόβιζε πάντα στη ζωή μου ήταν ο πόνος και όμως αυτή τη στιγμή δεν φοβάμαι τίποτα αρκεί να γεννήσω. Την Παρασκευή 18/9 κλείνω την 40 ο γιατρός μάλλον θα μου δώσει 2-3 μέρες ακόμα μπας και έρθει μόνη της αλλιώς θα πάω για πρόκληση και φοβάμαι ότι κάτι θα γίνει στο τέλος και θα κάνω καισαρική την οποία φοβάμαι πολύ. Εύχομαι λοιπόν να γίνει κάτι σύντομα...

 

χαχα ετσι ελεγα κι εγω , φοβαμαι τον πονο!απο τη στιγμη που τον περασα ομως(χωρις φαρμακα, επισκληριδιο κτλ) ειδα οτι εχω δυναμεις τελικα!:P

 

συμπτωματα ειχα με σειρα εμφάνισης: σπασιμο νερών, τρεμουλο (το ειχα διαβασει στο φορουμ και δεν ανησυχησα καθολου!) πονακια σαν περιόδου, διαρροια ακατασχετη:mrgreen: -ή αλλιως το κλυσμα της φυσης- και μετα πονακια, πονακια ,πονακια....πονους, ΠΟΝΟΥΣ και τσουπ 9 ωρες μετά ήρθε η μπουμπου!

 

να μη φοβασαι, ολα θα πανε καλα και να περπατας παρα πολυ!:D με το καλο!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...