Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλες τις εγκυούλες! Εχω απορία. Αυτές τις μέρες νιώθω το μωρό πολύ χαμηλά. Νιώθω δηλαδή ότι με κλωτσάει πολύ πολύ χαμηλά και αυτό μου δίνει το αίσθημα του να θέλω να πηγαίνω τουαλέτα και όταν πάω δεν εχω ... κάτι. Όταν κάθομαι ή ξαπλώνω νιώθω καλύτερα, όταν όμως σηκώνομαι, τότε το νιώθω πιο έντονα. Εχει καμιά σχετική εμπειρία; Είναι φυσιολογικό ή πρέπει να το μιλήσω με τον γιατρό. Ραντεβού έχω την ερχόμενη Τρίτη, σε 4 μέρες δηλαδή. Να περιμένω μέχρι τότε να με δει ο γιατρός ή να μιλήσω μαζί του νωρίτερα; Περιμένω με αγωνία τα φώτα σας.

μικρά ανθρωπάκια, απέραντη ευτυχία

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα σε όλες τις εγκυούλες! Εχω απορία. Αυτές τις μέρες νιώθω το μωρό πολύ χαμηλά. Νιώθω δηλαδή ότι με κλωτσάει πολύ πολύ χαμηλά και αυτό μου δίνει το αίσθημα του να θέλω να πηγαίνω τουαλέτα και όταν πάω δεν εχω ... κάτι. Όταν κάθομαι ή ξαπλώνω νιώθω καλύτερα, όταν όμως σηκώνομαι, τότε το νιώθω πιο έντονα. Εχει καμιά σχετική εμπειρία; Είναι φυσιολογικό ή πρέπει να το μιλήσω με τον γιατρό. Ραντεβού έχω την ερχόμενη Τρίτη, σε 4 μέρες δηλαδή. Να περιμένω μέχρι τότε να με δει ο γιατρός ή να μιλήσω μαζί του νωρίτερα; Περιμένω με αγωνία τα φώτα σας.

καλημερα και με το καλο το νινι...σε ποιον μηνα εισαι?δεν νομιζω οτι ειναι κατι να ανησυχεις μπορει το παιδι να παιρνει θεση λογικο ειναι οταν εισαι ορθια να το νιωθεις περισσοτερο ειναι ο νομος της βαρυτητας...παντως αν ανχωνεσαι κανε ενα τηλ στον γιατρο σου,δεν ειναι κακο...

το παιδι σου ειναι ο μονος ανθρωπος που αγαπας ενευ ορων πριν καν τον γνωρισεις..:!:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση. Είμαι στον 7ο, οι εβδομάδες φαίνονται στο τικεράκι μου, γι' αυτό και δεν το έγραψα. Πάντως στην πρώτη εγκυμοσύνη δεν θυμάμαι να είχα αυτό το αίσθημα βάρους με το μωρό...

μικρά ανθρωπάκια, απέραντη ευτυχία

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες τις εγκυούλες! Εχω απορία. Αυτές τις μέρες νιώθω το μωρό πολύ χαμηλά. Νιώθω δηλαδή ότι με κλωτσάει πολύ πολύ χαμηλά και αυτό μου δίνει το αίσθημα του να θέλω να πηγαίνω τουαλέτα και όταν πάω δεν εχω ... κάτι. Όταν κάθομαι ή ξαπλώνω νιώθω καλύτερα, όταν όμως σηκώνομαι, τότε το νιώθω πιο έντονα. Εχει καμιά σχετική εμπειρία; Είναι φυσιολογικό ή πρέπει να το μιλήσω με τον γιατρό. Ραντεβού έχω την ερχόμενη Τρίτη, σε 4 μέρες δηλαδή. Να περιμένω μέχρι τότε να με δει ο γιατρός ή να μιλήσω μαζί του νωρίτερα; Περιμένω με αγωνία τα φώτα σας.

 

Καλησπέρα!

 

Ένιωθα ακριβώς αυτό που περιγράφεις από τον πέμπτο μήνα μέχρι και τη μέρα που γέννησα. Έμπαινα στην τουαλέτα, δεν έκανα τπτ και μόλις έβγαινα ξαναπήγαινα!

 

Τελικά όπως είδαμε στον υπέρηχο δεν ήταν το μωράκι χαμηλά, αλλά τα ποδαράκια του ήταν μέσα στη λεκάνη μου και μου πίεζαν την κύστη. Μόλις είδα τι ήταν σταμάτησα να ανησυχώ....

 

Ο μπέμπης μου δεν γύρισε ποτέ με το κεφαλάκι κάτω, οπότε φαντάσου τι κλωτσιά έτρωγα στον 9ο εκεί κάτω!!

 

Λογικά σε πιέζει το μωρό ή με το κεφαλάκι ή με τα πόδια, αλλά κάνε ένα τηλ στο γιατρό σου να σου φύγει η ανησυχία...

 

Με το καλό το μωράκι σου!

AGjDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Το παιδακι ειναι που πιεζει γιατι τωρα αρχιζει να παιρνει βαρος και να το νιωθεις πιο εντονα. 'Η του φαινεται παιχνιδακι-μπαλονακι η κυστη σου και τη ζουλαει! Εμενα στον 7ο-8ο μηνα με πιεζε τοσο που πηγαινα τουαλετα συνεχεια, νομιζα οτι ειχα τελειωσει και αφου επλενα και στεγνωνα τα χερια μου, ηθελα παλι και ηταν μερικες σταγονες. Αυτο γινοταν 3-4 φορες μεχρι να φυγω τελικα απο την τουαλετα τσαντισμενη και να ξαναπαω σε μιση ωρα. Γυρω στη 35-36 εβδομαδα μου περασε το θεμα με την τουαλετα (δηλαδη εκανα οσο ηταν και δεν ηθελα μετα απο δευτερολεπτα) αλλα η πιεση φυσικα συνεχιζεται, ειδικα οταν ειμαι ξαπλωμενη και σηκωνομαι ή αν κάθομαι και σηκωθω αποτομα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας κορίτσια. Kat-kat να σας ζήσει το μωράκι σας και καλό σαραντισμό! Jocelyn με το καλό να υποδεχτείτε το μικρό σας και με έναν πόνο σου εύχομαι! Τελικά όλες μας, λίγο-πολύ, το νιώθουμε αυτό το αίσθημα βάρους ε; Τηλεφώνησα στον γιατρό μου και το ανέφερα, αλλά μου είπε ότι είναι εντελώς φυσιολογικό και δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Αύριο έχουμε και το καθορισμένο μας ραντεβού και αφού με δει ο γιατρός και μου πει ότι είναι όλα εντάξει, θα μου φύγει εντελώς το άγχος. Καλή συνέχεια σε όλες!

μικρά ανθρωπάκια, απέραντη ευτυχία

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Καλημέρα, είμαι 27w+1d κι εδώ και δύο ημέρες νιώθω βάρος χαμηλά, σε βαθμό που λίγο με δυσκολεύει στο περπάτημα. Μερικές φορές έχω και τραβήγματα κάτω από τον αφαλό (όπως είχα στον 4-5 μήνα που μεγάλωνε η μήτρα) αλλά πιο έντονα. Μίλησα εχθές με τη μαία μου, και μου είπε πως αν δεν συνδυάζονται με πέτρωμα όλης της κοιλιάς να μην αγχώνομαι, αλλά όπως καταλαβαίνετε κάτι τέτοιο είναι λίγο δύσκολο. Οταν είμαι ξαπλωμένη το βάρος που νιώθω μου περνάει, αλλά καμιά φορά νιώθω τα τσιμπήματα. Ο άντρας μου εχθές επέμενε να πάμε στη γιατρό να μου φύγει η ιδέα, αλλά δε ήθελα (προσπαθώ να το παίζω ψύχραιμη).

Ραντεβού έχω σε δύο εβδομάδες. Είναι απλά ο νόμος της βαρύτητας τώρα που μεγαλώνει το μωρό, και άδικα μου μπαίνουν τρελλές σκέψεις στο μυαλό?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, είμαι 27w+1d κι εδώ και δύο ημέρες νιώθω βάρος χαμηλά, σε βαθμό που λίγο με δυσκολεύει στο περπάτημα. Μερικές φορές έχω και τραβήγματα κάτω από τον αφαλό (όπως είχα στον 4-5 μήνα που μεγάλωνε η μήτρα) αλλά πιο έντονα. Μίλησα εχθές με τη μαία μου, και μου είπε πως αν δεν συνδυάζονται με πέτρωμα όλης της κοιλιάς να μην αγχώνομαι, αλλά όπως καταλαβαίνετε κάτι τέτοιο είναι λίγο δύσκολο. Οταν είμαι ξαπλωμένη το βάρος που νιώθω μου περνάει, αλλά καμιά φορά νιώθω τα τσιμπήματα. Ο άντρας μου εχθές επέμενε να πάμε στη γιατρό να μου φύγει η ιδέα, αλλά δε ήθελα (προσπαθώ να το παίζω ψύχραιμη).

Ραντεβού έχω σε δύο εβδομάδες. Είναι απλά ο νόμος της βαρύτητας τώρα που μεγαλώνει το μωρό, και άδικα μου μπαίνουν τρελλές σκέψεις στο μυαλό?

 

Καλημερα κ με το καλο το νινι σου!!!!!!δεν θελω να σε ανχοσο αλλα καλο θα ηταν να αλλαξεις το ραντεβου κ αν μπορεις να το κλεισεις κ αυριο!κειτα εγω πιστευω δεν ειναι κατι!αλλα η προσωπικη μου εμπειρια που τοτε δεν ηξερα κ δεν ειχα καποιον να μου πει!γεννησα 25 εβδομαδα λογω χαλαρου τραχηλου κ γιατι ο γιατρος μου δεν μου ειχε κανει κολπικο υπερηχο να το δει!εγω ενιωθα να με πιεζει προς τα κατω κ τσιμπιματα!κ εγω ενιωθα οτι κατι δεν παει καλα κ ο γιατρος μου ελεγε αφου δεν πετρωνει η κοιλια σου οκ μην ανχονεσε!κ εγω τον εμπιστεφτικα!φυσικα πηγαν ολα καλα το ζουζουνι μου τον αλλο μηνα χρονιζει!αλλα ηταν μεγαλη κ ψυχοφθορα διαδικασια!οποτε δεστο κοριτσι μου καλου κακου να σου φυγει το ανχος!κ ας μην ειναι τιποτα!ευχομαι να μην ειναι κατι κ το μωρακι σου να ερθει στην ωρα του!:-P

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες τις εγκυούλες! Εχω απορία. Αυτές τις μέρες νιώθω το μωρό πολύ χαμηλά. Νιώθω δηλαδή ότι με κλωτσάει πολύ πολύ χαμηλά και αυτό μου δίνει το αίσθημα του να θέλω να πηγαίνω τουαλέτα και όταν πάω δεν εχω ... κάτι. Όταν κάθομαι ή ξαπλώνω νιώθω καλύτερα, όταν όμως σηκώνομαι, τότε το νιώθω πιο έντονα. Εχει καμιά σχετική εμπειρία; Είναι φυσιολογικό ή πρέπει να το μιλήσω με τον γιατρό. Ραντεβού έχω την ερχόμενη Τρίτη, σε 4 μέρες δηλαδή. Να περιμένω μέχρι τότε να με δει ο γιατρός ή να μιλήσω μαζί του νωρίτερα; Περιμένω με αγωνία τα φώτα σας.

 

Καλημερα κ με το καλο το νινι σου κοριτσι μου!αν θες δες την απαντηση που εστειλα στην οσιν!

Link to comment
Share on other sites

τιγρης, σε ευχαριστώ για την απάντηση. Δεν αγχώνεις, ίσα-ίσα εφιστείς την προσοχή σε κάποια θέματα.

Από το μεσημέρι δε νιώθω αυτά τα συμπτώματα που είχα δυο μέρες τώρα, κι έτσι είπα να χαλαρώσω, και να περιμένω λίγο. Δε θέλω να με πιάνει πανικός (αν και με πιάνει... απλώς θέλω να το ελέγχω). Ελπίζω να μην ξανανιώσω βάρος, γιατί αυτή τη φορά με βλέπω τρέχοντας στη γιατρο.

Θα δείξει...:?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τιγρης, σε ευχαριστώ για την απάντηση. Δεν αγχώνεις, ίσα-ίσα εφιστείς την προσοχή σε κάποια θέματα.

Από το μεσημέρι δε νιώθω αυτά τα συμπτώματα που είχα δυο μέρες τώρα, κι έτσι είπα να χαλαρώσω, και να περιμένω λίγο. Δε θέλω να με πιάνει πανικός (αν και με πιάνει... απλώς θέλω να το ελέγχω). Ελπίζω να μην ξανανιώσω βάρος, γιατί αυτή τη φορά με βλέπω τρέχοντας στη γιατρο.

Θα δείξει...:?

 

Μακαρι κοριτσι μου να μην το ξανανιωσεις ολα καλα θα πανε!!!!!:-P

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...