Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΓΧΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ


Recommended Posts

Κορίτσια καλημέρα!

Μπήκα σήμερα αισίως στον 8ο μήνα κ άρχισε το άγχος :shock:!Γέννησα κ πριν 5 χρόνια τον πρώτο μου γιο(στα 26) κ τώρα περιμένουμε με το καλό τον δεύτερο.Δέν ξέρω πως να το εξηγήσω αλλά τότε δέν με επηρέασε τόσο.Να ήταν η άγνοια, η ηλικία, δεν ξέρω.Τώρα όλα περνάνε από το μυαλό μου.....θα πάνε όλα καλά;Το παιδί θα είναι καλά;Κ οι επιπλοκές;;;;Είναι όλα αντιμετωπίσημα;Ειναι άραγε δικαιολογημένο όλο αυτό το άγχος;Είχε καμία επιπλοκές στην καισαρικη κ πώς αντιμετωπίστηκαν;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κορίτσια καλημέρα!

Μπήκα σήμερα αισίως στον 8ο μήνα κ άρχισε το άγχος :shock:!Γέννησα κ πριν 5 χρόνια τον πρώτο μου γιο(στα 26) κ τώρα περιμένουμε με το καλό τον δεύτερο.Δέν ξέρω πως να το εξηγήσω αλλά τότε δέν με επηρέασε τόσο.Να ήταν η άγνοια, η ηλικία, δεν ξέρω.Τώρα όλα περνάνε από το μυαλό μου.....θα πάνε όλα καλά;Το παιδί θα είναι καλά;Κ οι επιπλοκές;;;;Είναι όλα αντιμετωπίσημα;Ειναι άραγε δικαιολογημένο όλο αυτό το άγχος;Είχε καμία επιπλοκές στην καισαρικη κ πώς αντιμετωπίστηκαν;;

 

Kalhmera ola tha pane mia xara oi kaisarikes ginonte epi kathimerinis vaseos pou den iparxi logos na fovase oti kati tha gini, an toso poli fovase tin oliki narkwsh totes mila me ton giatro kai zita me episkliridio,etsi den tha eise narkwmeni tha mporis na simetasxis kai na dis to mwraki sou :)

XabOp3.png

QMaEp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα!

Μπήκα σήμερα αισίως στον 8ο μήνα κ άρχισε το άγχος :shock:!Γέννησα κ πριν 5 χρόνια τον πρώτο μου γιο(στα 26) κ τώρα περιμένουμε με το καλό τον δεύτερο.Δέν ξέρω πως να το εξηγήσω αλλά τότε δέν με επηρέασε τόσο.Να ήταν η άγνοια, η ηλικία, δεν ξέρω.Τώρα όλα περνάνε από το μυαλό μου.....θα πάνε όλα καλά;Το παιδί θα είναι καλά;Κ οι επιπλοκές;;;;Είναι όλα αντιμετωπίσημα;Ειναι άραγε δικαιολογημένο όλο αυτό το άγχος;Είχε καμία επιπλοκές στην καισαρικη κ πώς αντιμετωπίστηκαν;;

 

ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ!!! Το άγχος στην δεύτερη καισαρική είναι πιο έντονο για σένα, είσαι πιο διαβασμένη και λίγο πιο μεγάλη (συναίσθηση κινδύνων), γιαυτό. Ομως είναι τόσο πολύ σπάνια μία επιπλοκή - που δεν είναι άξιο λόγου!!! Και φυσικά αντιμετωπίσιμα τα περισσότερα!

 

Θα δεις πως θα κυλίσουν όλα πιο ομαλά γιατί θα είσαι πιο συνεργάσιμη, πιο έμπειρη. Και με τον θηλασμό όλα θα είναι καλύτερα. Και θα ξέρεις να πιάσεις το μωράκι, να το περιποιηθείς... αχ με το καλό!!!! με το καλό κι ένα υγιέστατο μωράκι!!

Link to comment
Share on other sites

Kai γω ανησυχουσα αλλα πραγματικα δεν είναι τιποτα η καισαρική. Λιγο την πρωτη μερα, αν κανεις επισκληριδιο, δεν αισθάνεσαι τα ποδια σου και αυτό είναι ενοχλητικό αλλα από τη 2η μερα όλα καλυτερα. Το μωρακι το θήλασα 15 λεπτα μετα την επέμβαση. Πριν μου το χαν βαλει στον ώμο μου. Θα σε βοηθήσουν και όλα καλα θα πανε.

Link to comment
Share on other sites

Kalhmera ola tha pane mia xara oi kaisarikes ginonte epi kathimerinis vaseos pou den iparxi logos na fovase oti kati tha gini, an toso poli fovase tin oliki narkwsh totes mila me ton giatro kai zita me episkliridio,etsi den tha eise narkwmeni tha mporis na simetasxis kai na dis to mwraki sou :)

 

Ευχαριστώ για την απάντηση!Το γνωρίζω αυτό....το πέρασα άλλη μια φορά....απλώς τώρα αγχώνομαι πολυ!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ!!! Το άγχος στην δεύτερη καισαρική είναι πιο έντονο για σένα, είσαι πιο διαβασμένη και λίγο πιο μεγάλη (συναίσθηση κινδύνων), γιαυτό. Ομως είναι τόσο πολύ σπάνια μία επιπλοκή - που δεν είναι άξιο λόγου!!! Και φυσικά αντιμετωπίσιμα τα περισσότερα!

 

Θα δεις πως θα κυλίσουν όλα πιο ομαλά γιατί θα είσαι πιο συνεργάσιμη, πιο έμπειρη. Και με τον θηλασμό όλα θα είναι καλύτερα. Και θα ξέρεις να πιάσεις το μωράκι, να το περιποιηθείς... αχ με το καλό!!!! με το καλό κι ένα υγιέστατο μωράκι!!

 

Ευχαριστώ για την απάντηση!!!!

Σπάνιο λες ε;Μακάρι :P!!!!Ουφ.....δέν ξέρω τι να πω...γενικά δεν είμαι τόσο αγχώδης!Σε ευχαριστώ πολύ για το κουράγιο που μου δίνεις!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση!!!!

Σπάνιο λες ε;Μακάρι :P!!!!Ουφ.....δέν ξέρω τι να πω...γενικά δεν είμαι τόσο αγχώδης!Σε ευχαριστώ πολύ για το κουράγιο που μου δίνεις!!!!

 

Κι εγώ στην 2η έτσι ήμουν και σε καταλαβαίνω απόλυτα. Κυρίως όταν ήταν να κάνω την αμνιο είχα πανικοβληθεί. Είπα τότε σε μία συνάδελφο που με είδε να'μαι τα μαύρα μου χάλια, ότι υπάρχει 1% κάτι να μην πάει καλά. Μου απάντησε:

Τέλεια! Άρα μπορείς να κάνεις 99 υγιή μωρά πριν παρουσιαστεί πρόβλημα!!

 

Από τότε τα είδα αλλιώς! και το θυμάμαι συχνά!! ;)

Link to comment
Share on other sites

όλες οι μαμάδες είμαστε πιό αγχωμένες τη δεύτερη φορά, με όποιον τρόπο κι αν γεννήσαμε την πρώτη. εγώ, γέννησα φυσιολογικά και τις 2 φορές και τη 2η φορά πήγα με κλάμματα στο μαιευτήριο να γεννήσω.

είναι και ότι πάμε πιό συνειδητοποιημένες γαι το τί γίνεται. εγώ είχα και άγχος για το παιδί που άφηνα πίσω μου.....ουφ, άστα να πάνε!!

θα περάσει κι αυτό και σε λίγο καιρό θα γελάς!! όλες το περάσαμε, είναι φυσιολογικό!!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα!

Μπήκα σήμερα αισίως στον 8ο μήνα κ άρχισε το άγχος :shock:!Γέννησα κ πριν 5 χρόνια τον πρώτο μου γιο(στα 26) κ τώρα περιμένουμε με το καλό τον δεύτερο.Δέν ξέρω πως να το εξηγήσω αλλά τότε δέν με επηρέασε τόσο.Να ήταν η άγνοια, η ηλικία, δεν ξέρω.Τώρα όλα περνάνε από το μυαλό μου.....θα πάνε όλα καλά;Το παιδί θα είναι καλά;Κ οι επιπλοκές;;;;Είναι όλα αντιμετωπίσημα;Ειναι άραγε δικαιολογημένο όλο αυτό το άγχος;Είχε καμία επιπλοκές στην καισαρικη κ πώς αντιμετωπίστηκαν;;

 

Ασε και εγω τα ίδια ειμαι για θα διαφορετικούς λόγους οπότε σε καταλαβαινω απόλυτα. Στο πρωτο δεν με πειράζε η καισαρικη αλλα δεν την θελω στο δεύτερο γιατι εχω ενα δυχρονο (πολυ active ) να προσέξω και δεν θελω να μην εχω ενέργεια και δεν εχω κανένα να με βοηθήσει πέρα του άντρα μου. (Εχω πεθερά αλλα δεν τη θελω γιατι θα λέει σε όλους οτι με βοηθάει και δεν γουστάρω). Αλλα εγω αγχώνομαι και για τον φυσιολογικό γιατι ποτε δεν τον πέρασα και γιατι δεν ξερω με τι θα καταλήξω

Τελωσπαντων μην ανυσηχεις για καισαρικη για το μωρο ειναι και η πιο ασφαλής μέθοδος!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω ένα παιδάκι και γέννησα με επείγουσα καισαρική λόγω επιπλοκής (είχε σφηνώσει το κεφαλάκι, δεν μπορούσε να βγεί και έπεφταν οι σφυγμοί της καρδιάς του). Το χειρουργείο πήγε μια χαρά, έγινε με επισκληρίδειο, επομένως είχα πλήρη συναίσθηση του τι γινόταν χωρίς να πονάω. Κατά τη διάρκεια της νοσηλείας μου έπαιρνα τα απαραίτητα παυσίπονα σε χάπι και υπόθετο και δεν πονεσα καθόλου. Σηκώθηκα μετά απο 3-4 ώρες και πήγα περπατώντας να θηλάσω το μωρό μου. Την επόμενη μέρα έκανα και μπάνιο. Η ανάρρωση ήταν πολύ γρήγορη και ανώδυνη και για να καταλάβεις τι εννοώ, την Παρασκευή γέννησα και την Τετάρτη οδήγησα για να πάω στο γιατρό!

Να σημειώσω, πως γέννησα σε ιδιωτική κλινική και ίσως προσέχουν λίγο παραπάνω το θέμα του πόνου μετά. Ξαδέλφη μου που γέννησε στο δημόσιο, πονούσε λίγο την αρχή, αλλά τίποτα το φοβερό και ψυχοφθόρο.

Μη φοβάσαι τίποτα! Θα γίνει το καλύτερο για σένα και το παιδάκι σου!;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγώ στην 2η έτσι ήμουν και σε καταλαβαίνω απόλυτα. Κυρίως όταν ήταν να κάνω την αμνιο είχα πανικοβληθεί. Είπα τότε σε μία συνάδελφο που με είδε να'μαι τα μαύρα μου χάλια, ότι υπάρχει 1% κάτι να μην πάει καλά. Μου απάντησε:

Τέλεια! Άρα μπορείς να κάνεις 99 υγιή μωρά πριν παρουσιαστεί πρόβλημα!!

 

Από τότε τα είδα αλλιώς! και το θυμάμαι συχνά!! ;)

 

Χα-χα!!!!!!!Ωραία η συνάδελφος :P:p:p!!!!!!!Μάλλον αυτό είναι.....είμαστε πιο συνειδητοποιημένες στο δεύτερο κ μας πιάνει πανικός γιατί ξέρουμε τι μας περιμένει....:shock:!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

όλες οι μαμάδες είμαστε πιό αγχωμένες τη δεύτερη φορά, με όποιον τρόπο κι αν γεννήσαμε την πρώτη. εγώ, γέννησα φυσιολογικά και τις 2 φορές και τη 2η φορά πήγα με κλάμματα στο μαιευτήριο να γεννήσω.

είναι και ότι πάμε πιό συνειδητοποιημένες γαι το τί γίνεται. εγώ είχα και άγχος για το παιδί που άφηνα πίσω μου.....ουφ, άστα να πάνε!!

θα περάσει κι αυτό και σε λίγο καιρό θα γελάς!! όλες το περάσαμε, είναι φυσιολογικό!!!

 

Σωστά!Κ εγώ σκέφτομαι ότι ο πρώτος μου έπαθε σόκ :shock: όταν του είπα ότι η μανούλα θα λείπει κάποιες μέρες :?!!Με κοίταξε όλο απορία κ μου είπε: κ εγώ που θα είμαι;;;;;Τί του λές οέοοοοοο;;;;Άσε, αν πιάσω κ την ψυχολογία του παιδιού θα με πάρει τελείως από κάτω..!Είναι γενικά πολύ ''της μανούλας'' κ να δούμε τι με περιμένει κ με αυτό!

Link to comment
Share on other sites

Ασε και εγω τα ίδια ειμαι για θα διαφορετικούς λόγους οπότε σε καταλαβαινω απόλυτα. Στο πρωτο δεν με πειράζε η καισαρικη αλλα δεν την θελω στο δεύτερο γιατι εχω ενα δυχρονο (πολυ active ) να προσέξω και δεν θελω να μην εχω ενέργεια και δεν εχω κανένα να με βοηθήσει πέρα του άντρα μου. (Εχω πεθερά αλλα δεν τη θελω γιατι θα λέει σε όλους οτι με βοηθάει και δεν γουστάρω). Αλλα εγω αγχώνομαι και για τον φυσιολογικό γιατι ποτε δεν τον πέρασα και γιατι δεν ξερω με τι θα καταλήξω

Τελωσπαντων μην ανυσηχεις για καισαρικη για το μωρο ειναι και η πιο ασφαλής μέθοδος!!

 

Εγώ πάλι θέλοντας κ μη...καισαρικη πάω!Έχω στενό εσωτερικό οστό λεκάνης :shock::shock:(που να το πώ κ να μην γελάσω!!!!!!!!!) κ δεν περνάει το παιδί.Εμένα είναι 5 ο πρώτος μου αλλά κ αυτός είναι πολύύύ active!!!!!!Όσο για την πεθερά.....σε νιώθω αλλά ας όψεται που μετά την άδεια γυρνάω στην δουλειά κ την χρειάζομαι.......''άτιμη κοινωνία που άλλους τους ανεβάζεις κ άλλους τους ρίχνεις σε ξένα χέρια'' ;);) !!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω ένα παιδάκι και γέννησα με επείγουσα καισαρική λόγω επιπλοκής (είχε σφηνώσει το κεφαλάκι, δεν μπορούσε να βγεί και έπεφταν οι σφυγμοί της καρδιάς του). Το χειρουργείο πήγε μια χαρά, έγινε με επισκληρίδειο, επομένως είχα πλήρη συναίσθηση του τι γινόταν χωρίς να πονάω. Κατά τη διάρκεια της νοσηλείας μου έπαιρνα τα απαραίτητα παυσίπονα σε χάπι και υπόθετο και δεν πονεσα καθόλου. Σηκώθηκα μετά απο 3-4 ώρες και πήγα περπατώντας να θηλάσω το μωρό μου. Την επόμενη μέρα έκανα και μπάνιο. Η ανάρρωση ήταν πολύ γρήγορη και ανώδυνη και για να καταλάβεις τι εννοώ, την Παρασκευή γέννησα και την Τετάρτη οδήγησα για να πάω στο γιατρό!

Να σημειώσω, πως γέννησα σε ιδιωτική κλινική και ίσως προσέχουν λίγο παραπάνω το θέμα του πόνου μετά. Ξαδέλφη μου που γέννησε στο δημόσιο, πονούσε λίγο την αρχή, αλλά τίποτα το φοβερό και ψυχοφθόρο.

Μη φοβάσαι τίποτα! Θα γίνει το καλύτερο για σένα και το παιδάκι σου!;)

 

Εσύ πια είσαι super woman!!!!!!!!!!Κ εγώ σε ιδιωτική γέννησα αλλά σηκώθηκα μετά από μισή μέρα, ζαλιζόμουν κ γενικά είχα αστάθεια.Όσο για μπάνιο ολόκληρη έκανα μετά από μια εβδομάδα.Δέν μου το επέτρεπαν για να μην βραχεί η τομή.Πλενόμουν τμηματικά(τι βάσανο κ αυτό)!!!!

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ είμαι τρομερά αγχωμένη για όλα...... Για τον πως θα γεννήσω (το πρώτο ήταν φυσιολογικά) για την διαδικασία, για το αν θα υπάρξει κάποια επιπλοκη, για το πως θα ανταπεξέλθω μετά.... Είναι τόσα πολλά:oops:

LAAFp2.png

 

JRM4p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια, όλες εμείς εδώ θα σας στέλνουμε θετική σκέψη και θα προσευχόμαστε να πάνε όλα καλά και θα πάνε, μόνο αυτό να σκέφτεστε! Οφείλετε στους εαυτούς σας και τα παιδάκια σας μόνο ωραίες σκέψεις και θετική αντιμετώπιση! Με το καλό τα μωράκια σας! :D

0mthp3.png

Link to comment
Share on other sites

Τελωσπαντων μην ανυσηχεις για καισαρικη για το μωρο ειναι και η πιο ασφαλής μέθοδος!!

 

Που το διάβασες αυτό????? Sorry, αλλά επειδή πάρα πολλές γυναίκες πια καταφεύγουν σε καισαρική δε σημαίνει ότι είναι και η πιο ασφαλής μέθοδος! Αν είναι οι γιατροί δε θα συζητούσαν καν για φυσιολογικό τοκετό και θα κάναμε όλες καισαρική!

Link to comment
Share on other sites

Εσύ πια είσαι super woman!!!!!!!!!!Κ εγώ σε ιδιωτική γέννησα αλλά σηκώθηκα μετά από μισή μέρα, ζαλιζόμουν κ γενικά είχα αστάθεια.Όσο για μπάνιο ολόκληρη έκανα μετά από μια εβδομάδα.Δέν μου το επέτρεπαν για να μην βραχεί η τομή.Πλενόμουν τμηματικά(τι βάσανο κ αυτό)!!!!

 

Χα,χα! Όχι και super woman! Για τις ζαλάδες δεν έχω κάτι να πώ, αλλά για το μπάνιο μου είχαν βάλει μια γάζα σαν τσιρότο που ήταν αδιάβροχη. Μου την άλλαζε κάθε μέρα ο γιατρός και την 5η μέρα μου την έβγαλε.

Το αναφέρω, σε περίπτωση που κάποια κοπέλα θα το ήθελε να ξέρει πως υπάρχει τρόπος.;)

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ κορίτσια τώρα που γνωρίζω τι με περιμένει αγχώνομαι!!!Στο γιό μου είχα άγνοια κινδύνου, τώρα στην κόρη μου αγχώνομαι πώς θα πάει η δεύτερη καισαρική,σε λίγες βδομάδες θα γνωρίζουμε!

5o64p3.png

CQZ6p3.png

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ κορίτσια τώρα που γνωρίζω τι με περιμένει αγχώνομαι!!!Στο γιό μου είχα άγνοια κινδύνου, τώρα στην κόρη μου αγχώνομαι πώς θα πάει η δεύτερη καισαρική,σε λίγες βδομάδες θα γνωρίζουμε!

 

Μάλλον έτσι εξηγείται που είμαι ψιλοχαλαρή για την επερχόμενη καισαρική.. Δεν ξέρω τι με περιμένει!

Όπως λέει κι Μέρφυ "αυτός που δεν ανησυχεί όταν όλοι οι άλλοι ανησυχούν, μάλλον δεν έχει καταλάβει το πρόβλημα", χαχα.. :P

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και απο εμένα...

Γέννησα δεύτερη φορά με καισαρική πριν απο 22 μέρες...είχα και εγώ ΕΝΑ άγχος αλλά και φόβο....τελικά όμως αν και ζορίστηκα λίγο μέσα στο χειρουργείο λόγω ότι με είχε πιάσει να θέλω να ρευτώ σε όλη την διαδικασία μέχρι να με ανοίξουν. ο κακομοίρης ο γιατρός μου τα είδε όλα ....σχεδόν καθιστή ήμουν και με ξάπλωσαν όταν ήταν να βγεί το μωρό...μετά επειδη με πόναγε η προηγούμενη επισκληρίδιο, μου έκανε ο αναισθησιολόγος απλή και όχι ραχιαία με αποτέλεσμα να πονάω λίγο στο τελευταίο 20 λεπτό...ΑΛΛΑ το είχα βάλει πείσμα να σηκωθώ γρήγορα και τα κατάφερα..με αποτέλεσμα να αναρρώσω ΠΟΛΥ γρήγορα και να μπορώ να φροντίζω το μωρό μου αποκλειστικά μόνη μου απο την πρώτη μέρα που γυρίσαμε πίσω....με έβλεπαν οι δικοί μου και δεν το πίστευαν γιατί στον γιό μου είχα ζοριστεί μετά....

Για εμένα πιστεύω ότι έπαιξε μεγάλο ρόλο ότι σηκώθηκα γρήγορα...

Σας εύχομαι να πάνε όλα καλά και γρήγορη και καλή ανάρρωση

a>

a>

Link to comment
Share on other sites

Εσύ πια είσαι super woman!!!!!!!!!!Κ εγώ σε ιδιωτική γέννησα αλλά σηκώθηκα μετά από μισή μέρα, ζαλιζόμουν κ γενικά είχα αστάθεια.Όσο για μπάνιο ολόκληρη έκανα μετά από μια εβδομάδα.Δέν μου το επέτρεπαν για να μην βραχεί η τομή.Πλενόμουν τμηματικά(τι βάσανο κ αυτό)!!!!

 

Ετσι μου έκαναν στην πρώτη! σε ιδιωτικό, μου έκαναν πρώτη αλλαγή την 5η ημέρα. :shock: ζώα.

Στη δεύτερη, απ' την δεύτερη ημέρα μπροούσα να κάνω κανονικά μπάνιο. Με αδιάβροχο επίθεμα. Σε δημόσιο παρακαλώ.

Εχει δίκιο λοιπόν η Kitty r! να το ζητήσετε!

 

Οσο πιο σύντομα σηκωθείτε τόσο πιο σύντομα θα αναρρώσετε, ξέρω ο πόνος είναι αφόρητος τις πρώτες ώρες/ημέρες. μπρρρρρρρ..... αλλά θυμηθείτε πως μετά τον ξεχνάτε!!!!! :-D

 

Και τι μενει;;;; τα μωράκια μας!!!! ο κόσμος όλος!!!!

Link to comment
Share on other sites

Οσο πιο σύντομα σηκωθείτε τόσο πιο σύντομα θα αναρρώσετε, ξέρω ο πόνος είναι αφόρητος τις πρώτες ώρες/ημέρες. μπρρρρρρρ..... αλλά θυμηθείτε πως μετά τον ξεχνάτε!!!!! :-D

 

Και τι μενει;;;; τα μωράκια μας!!!! ο κόσμος όλος!!!!

 

Βρε παιδιά, μη μου τα γυρνάτε τώρα... κάποιες κοπέλες λένε πως δεν πονάς πολύ μετά, γιατί συνεχίζουν να σου δίνουν παυσίπονα ... :?

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά, μη μου τα γυρνάτε τώρα... κάποιες κοπέλες λένε πως δεν πονάς πολύ μετά, γιατί συνεχίζουν να σου δίνουν παυσίπονα ... :?

 

Η κάθε μια το βιώνει διαφορετικά, εξαρτάται και πόσο αντέχεις τον πόνο. Παίζει ρόλο και αν πας προγραμματισμένα ή όχι. Τί εννοώ : εγώ μπήκα για καισαρική στις 5 το απόγευμα μετά από 10 ώρες προσπάθεια για φυσιολογικό τοκετό. Ήμουν ήδη κουρασμένη και με καταπονημένο το σώμα μου. Το πρώτο βράδυ μου άφησαν την επισκληρίδιο και τον καθετήρα και πέρασα μια μαγική νύχτα αγκαλιά με τον μικρό μου, ούτε πόνος ούτε τίποτα. Την επόμενη μέρα που την πήραν πόνεσα πολύ, το ομολογώ! Έδωσα τον μικρό να κοιμηθεί στον θάλαμο γιατί δεν την πάλευα. Παρά τον πόνο όμως σηκώθηκα με το που μου έβγαλαν την επισκληρίδιο, δεν μπορούσε τίποτα να με σταματήσει από το να κάνω μπάνιο, το ήθελα σαν τρελλή. Όσο ήμουν ξαπλωμένη και με την επίδραση των παυσιπόνων ήμουν βέβαια σχετικά καλά, ο πόνος ήταν όταν σηκωνόμουν όρθια ή όταν ανασηκωνόμουν λίγο στο κρεβάτι για να θηλάσω το μωρό. Όλα αυτά κράτησαν όμως μια νύχτα, από την επόμενη ημέρα ήμουν πολύ καλύτερα, καθόλουν οκλαδόν στο κρεβάτι.

 

Η κολλητή μου που πήγε προγραμματισμένα δεν ταλαιπωρήθηκε σχεδόν καθόλου. Ξύπνησε στις 6.30, στις 8.00 φρέσκια φρέσκια είχε γεννήσει. Της έβγαλαν την επισκληρίδιο την ίδια ημέρα, σηκώθηκε άνετα, μπορούσε αμέσως να κάθεται άνετα στην πολυθρόνα κ.λπ.

 

Μην φοβάσαι και μην αγχώνεσαι και κράτα αυτό που σου είπαν και οι υπόλοιπες κοπέλες : επιδίωξε να σηκωθείς όσο το δυνατόν νωρίτερα, βοηθάει πολύ στην ανάρρωση.

 

Πάντως, μετά από λίγο καιρό ξεχνάς τα πάντα!

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά, μη μου τα γυρνάτε τώρα... κάποιες κοπέλες λένε πως δεν πονάς πολύ μετά, γιατί συνεχίζουν να σου δίνουν παυσίπονα ... :?

 

Πίστεψέ με, δε θα προλαβαίνεις καθόλου να κάνεις τέτοιες σκέψεις ή να συνειδητοποιείς αν πονάς ή όχι, γιατί θα έχεις χαζέψει με το μωράκι σου!;)

Με το καλό! :P

0mthp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...