Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παιδικό πάρτι σε παιδότοπο.


Recommended Posts

Μανούλες καλημέρα. Αρχικά να ευχηθώ καλή χρονιά με πολύ υγεία για τα παιδάκια σας , και πολά χαμόγελα που το έχουμε ανάγκη όλοι στις μέρες μας!:-D

Όπως αναφέρω και στον τίτλο θα ήθελα να με βοηθήσει όποια μανούλα ξέρει... Το Ναταλάκι μου 26/01 κλείνει τα 3. Μέχρι τώρα κάναμε πάρτι στο σπίτι με συγγενείς και φίλους δικούς μας. Φέτος όμως που μεγάλωσε λιγάκι και έχει κάνει φιλαράκια στον παιδικό σταθμό που πάει σκεφτήκαμε να το κάνουμε σε παιδότοπο. Ο λόγος είναι ότι δεν γνωριζόμαστε με τους περισσότερους γονείς και το πιθανότερο είναι να μην έρθουν στο σπίτι. Έτσι βρήκα τον παιδότοπο που μου άρεσε ( ζούμε καρδίτσα και έχει μόνο 3). Βρήκα το θέμα ( πριγκιπικός χορός) . Έφτιαξα τα προσκλητήρια. ( Αν θέλετε μπορώ να το ανεβάσω να το δείτε). Και είπα χτες να δω και πόσα άτομα είναι. και εκεί έπαθα πλάκα. Είναι 28 παιδάκια ( 16 από παιδικό και 12 φίλων) και 36 μεγάλη. και μου ήρθε το ερώτημα ......:confused: Πόσο θα μου βγει το θέμα?????:confused::confused::confused:

Οπότε σκέφτηκα να ρωτήσω καμία μανούλα που το έχει κάνει. Και τα ερωτήματα μου είναι τα εξής ::?:

1)Θα πρέπει να πληρώσω και ότι πιουν και οι γονείς ??? ( πχ καφέ 2,50 *36=90 ευρώ) ???

2) Για τα παιδάκια τι πληρώνω και τι του προσφέρουν εκτός από παιχνίδι???:rolleyes:

please help me:shock:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημερα και να σου ζησει η πριγκιπησα. Ρωτας στον παιδοτοπο αν υπαρχει πακετο με ειδικη τιμη για παρτυ και τι προσεφει στα παιδια. Τουρτα θα πας εσυ? Εχεις υπολογισει οτι καποια παιδακια θα εχουν και αδελφακια που πιθανοτατα θα ερθουν (γιατι τι θα κανουν αν οι γονεις ειναι στο παρτυ?). Στους μεγαλους εχει υπολογισει τουλαχιστον 1 συνοδο για καθε παιδι? Πολλοι θα ερθουν οικογενιακως..

 

Εδω στο Βελγιο εχω πληρωσει το μεριδιο μου οσες φορες εχω συνοδεψει τον γιο μου και εχω παει παντα μονο με το παιδι που ειναι καλεσμενο. Αυτο ομως ασχετα με το αν ειναι λογικο ή οχι ειναι κοντα στην ελληνικη νοοτροπια? Στην νοοτροπια της περιοχης που εισαι?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή χρονιά!!!!

 

Από την στιγμή που θέλεις να ανοιχτείς τόσο πολύ, σε τόσα πολλά καλέσματα και πάρτυ σε παιδότοπο, δυστυχώς το οικονομικό κόστος ανεβαίνει....

Συνήθως στους παιδότοπους, κάνουν μια τιμή προσφοράς για τα παιδιά, πχ αν παίρνουν 5 ? / παιδί με χυμό ή/και τοστ, μπορεί να σου κάνουν καλύτερη τιμή για τα 28 παιδάκια, λιγότερο από 5? ανά παιδί....Και να πληρώσεις ότι πάρουν οι μεγάλοι εξτρά....Ή να σου πουν από το μαγαζί μια τιμή φιξ, για ολα....

 

Πάντως η κόρη μου που κλείνει σε λίγους μήνες τα 5 και παρόλο τον παιδικό πέρσυ και φέτος το προνήπιο, τόσο ανοιχτά γενέθλια δεν έχουμε κάνει....δηλαδή ναι να καλέσουμε τα φιλαράκια της και τα ξαδερφάκια της , άντε και κανά άλλο παιδάκι συμμαθητη από σχολείο αλλά μέχρι εκεί...Παράλληλα, στο σχολείο, στέλνουμε τούρτα και κεράσματα για τα παιδάκια της τάξης της! Κάνουν δηλαδή στο σχολείο, ενά μικρό πάρτυ εκεί...

 

Και φέτος που σκέφτομαι και εγώ να τα κάνουμε σε παιδότοπο ή καφετέρια απλή, κάπως έτσι το προγραμματίζω...όχι για καλεσμένους τους πάντες, γιατί δεν μας παίρνει οικονομικά...!!!

Η κόρη μου είναι η κινητήρια δύναμη της ζωής μου, το φως μου!!! Την λατρεύω!!!

Link to comment
Share on other sites

Εμεις πανω κατω τα ιδια ατομα ειχαμε, το ποτο για τους γονεις κερασμενο, μςζεδακια για τους μεγαλους, φαγητο για τα μικρα, τουρτα και μας πηγε γυρω στα 450 ευρω στο "ελα να παιξουμε" στο περιστερι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμεις πανω κατω τα ιδια ατομα ειχαμε, το ποτο για τους γονεις κερασμενο, μςζεδακια για τους μεγαλους, φαγητο για τα μικρα, τουρτα και μας πηγε γυρω στα 450 ευρω στο "ελα να παιξουμε" στο περιστερι.

 

Έχει παιδότοπο "Έλα να παίξουμε" στο Περιστέρι; Ήξερα πως έχει στο Αιγάλεω και στο Χαϊδάρι.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ για να είμαι καλυμένη στο προσκλητήριο λέω να γράψω αυτο:

Αγαπητή γονείς …

Σας ενημερώνουμε ότι

 το πάρτι θα διεξαχθεί σε ένα ασφαλές για τα παιδία σας χώρο .

 τα προσωπικά σας έξοδα δεν καλύπτονται από τους διεξάγοντες.

Παρακαλείστε να μας ενημερώσετε σε περίπτωση της μη προσέλευση σας μια εβδομάδα νωρίτερα.

Οι γονείς Παπαδόπουλος Χρυσόστομος – Κοντογιώργου Υβόννη Τηλέφωνα επικοινωνίας

 

Οπότε ουσιαστικά του ενημερώνω ότι έχω σκοπό να πληρώσω μόνο για τα παιδάκια.

πώς σας φαίνεται ???

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα με απασχολεί το θέμα, κλείνουμε τα 5 το Φεβρουάριο.

Μέχρι πέρσι την έβγαζα καθαρή με τους δικούς μας φίλους, και πήγαινα μια τούρτα στο σχολείο. Τώρα όμως, εδώ και πολλούς μήνες μου έχει ανακοινώσει ότι έχει συνεννοηθεί με την τάδε, την τάδε και την τάδε από το σχολείο να έρθουν στα γενέθλιά της.

Δεν ξέρω τι να κάνω. Δεν μου αρέσει η ιδέα να ξεχωρίσω κάποια παιδάκια και να αφήσω τα άλλα ακάλεστα, από την άλλη είναι 24 παιδιά στην τάξη. Στο σπίτι το φαντάζομαι ολίγον εφιαλτικό, τους παιδότοπους να σας πω την αλήθεια δεν τους πολυσυμπαθώ, αλλά ΟΚ, δεν μπορώ να δώσω όμως κι ένα μηνιάτικο. (Άσε που δεν μπορώ να αφήσω έξω και τους φίλους μας, άλλα 15 άτομα μικροί-μεγάλοι).

Γνώμες και συμβουλές ευπρόσδεκτες.

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Εγώ για να είμαι καλυμένη στο προσκλητήριο λέω να γράψω αυτο:

Αγαπητή γονείς …

Σας ενημερώνουμε ότι

 το πάρτι θα διεξαχθεί σε ένα ασφαλές για τα παιδία σας χώρο .

 τα προσωπικά σας έξοδα δεν καλύπτονται από τους διεξάγοντες.

Παρακαλείστε να μας ενημερώσετε σε περίπτωση της μη προσέλευση σας μια εβδομάδα νωρίτερα.

Οι γονείς Παπαδόπουλος Χρυσόστομος – Κοντογιώργου Υβόννη Τηλέφωνα επικοινωνίας

 

Οπότε ουσιαστικά του ενημερώνω ότι έχω σκοπό να πληρώσω μόνο για τα παιδάκια.

πώς σας φαίνεται ???

 

 

Έτσι κι έτσι. Λίγο αφιλόξενο? Ίσως με μια πιο "γλυκιά" διατύπωση.

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Α! Εδω μεχρι στιγμης δεν ειναι ολα τα παιδια της ταξης καλεσμενα. Πχ στο τελευταιο που πηγαμε σεσ πιαδοτοπο ηταν 4 παιδακια (μαζι με την εορταζουσα) απο την πρωτη, Ομεγαος της αδελφος, ενας φιλος του που η αδελφη του ηταν απο τα παιδακια της πρωτης και ενα προνηπιο. Το μεγιστο ειναι 15 μαζι με τα αδελφακια των εορταζοντων οπου εχουμε παει μεχρι τωρα

Και το σχολιο του αντρα μου ηταν: αφου πληρωσες που πληρωσες για τον μικρο (ηταν σε φαστ φουντ οποτε πειρα ενα γευμα για να του φερω το παιχνιδι) γιατι δεν τον πειρες μαζι?

Αληθια πως θα το αντιμετωπιζατε αυτο σαν οικοδεσποτες? Δηληδη αν σας ελεγα οτι θα φερω τον μικρο και θα καλυψω εγω τα εξοδα του? Στο σχολειο ξερουν και τους 2 γιατι ειναι στον ιδιο χωρο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ για να είμαι καλυμένη στο προσκλητήριο λέω να γράψω αυτο:

Αγαπητή γονείς …

Σας ενημερώνουμε ότι

 το πάρτι θα διεξαχθεί σε ένα ασφαλές για τα παιδία σας χώρο .

 τα προσωπικά σας έξοδα δεν καλύπτονται από τους διεξάγοντες.

Παρακαλείστε να μας ενημερώσετε σε περίπτωση της μη προσέλευση σας μια εβδομάδα νωρίτερα.

Οι γονείς Παπαδόπουλος Χρυσόστομος – Κοντογιώργου Υβόννη Τηλέφωνα επικοινωνίας

 

Οπότε ουσιαστικά του ενημερώνω ότι έχω σκοπό να πληρώσω μόνο για τα παιδάκια.

πώς σας φαίνεται ???

 

Εμένα δεν μου αρέσει αυτό το κάλεσμα και ξεκαθαρίζω :oops:ότι δεν θα το πήγαινα το παιδί μου, ειδικά αν ήταν τρίχρονο και δεν θα είχε άποψη:oops::oops:. Η φυσική μου αντίδραση θα ήταν: Αν είναι να σας επιβαρύνουμε, δεν είναι ανάγκη να έρθουμε.

Τώρα αν για κάποιο λόγο έπρεπε να πάω, θα έφερνα και την κολλητή μου, θα καθόμασταν λίγο πιο πέρα, θα πίναμε το καφεδάκι μας και θα περνούσα καλά σαν να πηγαίναμε ένα πρωί το παιδιά στον παιδότοπο να παίξουν με προσφορά 2 στην τιμή του 1.

Επίσης η επισήμανση ότι είναι ασφαλές δεν έχει νόημα, αφού τα παιδιά είναι 3 ετών και συνοδεύονται από τους γονείς. Αυτό θα είχε νόημα σε 7 χρονα που τα καλείς μόνα τους. Πραγματικά ντρέπομαι που το λέω είμαι λίγο κλασσική σε θέματα φιλοξενίας. Τα 60 άτομα δεν είναι απαραίτητα, κατά τη γνώμη μου, καλύτερα λιγότερα και ένα κανονικό κέρασμα.

 

Θα προσπαθήσω όμως να μπω στη λογική αυτή. Καλύτερα να το διατύπωνες θετικά, όχι αρνητικά. Μπορείς να γράψεις πχ. τι θα καλύψεις και όχι τι ΔΕΝ θα καλύψεις

Ένα παράδειγμα

Ελάτε να παίξουμε, να διασκεδάσουμε, να τραγουδήσουμε και να περάσουμε ένα ωραίο απόγευμα. Η (το όνομα του παιδιού) θα προσφέρει στους φίλους της την είσοδο στον παιδότοπο, φρέσκο χυμό και τοστ. Επίσης τούρτα σε μικρούς και μεγάλους.

 

Αν και η γνώμη μου είναι να κεράσεις ένα καφεδάκι. Τόσο κόπο θα κάνουν οι άνθρωποι να φέρουν τα παιδιά τους.

Link to comment
Share on other sites

Αληθια πως θα το αντιμετωπιζατε αυτο σαν οικοδεσποτες? Δηληδη αν σας ελεγα οτι θα φερω τον μικρο και θα καλυψω εγω τα εξοδα του? Στο σχολειο ξερουν και τους 2 γιατι ειναι στον ιδιο χωρο...

 

Εγώ ως οικοδέσποινα θα σου έλεγα, ότι δεν το συζητώ καθόλου και εννοείται να το φέρεις το παιδί, ένα παιδάκι παραπάνω δεν θα κάνει τη διαφορά.

Ως καλεσμένη όμως δεν θα το έκανα, γιατί ο άλλος έχει κανονίσει ένα συγκεκριμένο ποσό και αν ήθελε το άλλο μου παιδί, θα το έλεγε. Θα απέφευγα να φέρω την οικοδέσποινα σε δύσκολη θέση.

Link to comment
Share on other sites

Οπότε σκέφτηκα να ρωτήσω καμία μανούλα που το έχει κάνει. Και τα ερωτήματα μου είναι τα εξής ::?:

1)Θα πρέπει να πληρώσω και ότι πιουν και οι γονείς ??? ( πχ καφέ 2,50 *36=90 ευρώ) ???

2) Για τα παιδάκια τι πληρώνω και τι του προσφέρουν εκτός από παιχνίδι???:rolleyes:

please help me:shock:

 

Εννοείται ότι πρέπει να πληρώσεις το καφέ/αναψυκτικό/χυμό που θα πάρει ο γονιός που συνοδεύει το παιδί.

Για τα παιδιά ρωτάς τον παιδότοπο τι προσφέρει, εμείς πήγαμε φαγητά μόνοι μας και πληρώσαμε 4 ευρώ για το κάθε παιδί στο οποίο υπήρχε μόνο χυμός, νερό και ατελειώτο παιχνίδι βέβαια. Αν έβαζε η ιδιοκτήτρια τα φαγητά πήγαινε 5,5 με 6 ευρώ, αλλά δεν αφήνουν όλοι οι παιδότοποι να φέρεις φαγητό από το σπίτι για αυτό και καλύτερα να συνεννοηθείς μαζί τους.

 

Εγώ για να είμαι καλυμένη στο προσκλητήριο λέω να γράψω αυτο:

Αγαπητή γονείς …

Σας ενημερώνουμε ότι

 το πάρτι θα διεξαχθεί σε ένα ασφαλές για τα παιδία σας χώρο .

 τα προσωπικά σας έξοδα δεν καλύπτονται από τους διεξάγοντες.

Παρακαλείστε να μας ενημερώσετε σε περίπτωση της μη προσέλευση σας μια εβδομάδα νωρίτερα.

Οι γονείς Παπαδόπουλος Χρυσόστομος – Κοντογιώργου Υβόννη Τηλέφωνα επικοινωνίας

 

Οπότε ουσιαστικά του ενημερώνω ότι έχω σκοπό να πληρώσω μόνο για τα παιδάκια.

πώς σας φαίνεται ???

 

Δε μου φαίνεται καθόλου ωραίο και ειδικά αν θέλεις να γνωρίσεις τους γονείς των παιδών και να κάνεις και παρέα με κάποιους από αυτούς θα σε συμβούλευα πολύ φιλικά να μη γράψεις κάτι τέτοιο...μείωσε τα άτομα (δε μπορεί να είναι όλοι φίλοι του παιδιού σου στη τάξη του) και πλήρωσε για όλους τα βασικά- δεν έχω ακούσει να μην πληρώνεται ο καφές που γονιού που συνοδεύει το παιδί ποτέ για να πω την αλήθεια, από ό,τι φαίνεται δεν είναι προφανές για όλους το δικό μου αυτονόητο.

Εμένα πηγαίνει νήπιο και είμασταν 15 παιδάκια (μαζί με τα ξαδερφάκια μας) και 15 μεγάλοι και μας κόστισε μαζί με την τούρτα 215 ευρώ και τα φαγητά δικά μας.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ως οικοδέσποινα θα σου έλεγα, ότι δεν το συζητώ καθόλου και εννοείται να το φέρεις το παιδί, ένα παιδάκι παραπάνω δεν θα κάνει τη διαφορά.

Ως καλεσμένη όμως δεν θα το έκανα, γιατί ο άλλος έχει κανονίσει ένα συγκεκριμένο ποσό και αν ήθελε το άλλο μου παιδί, θα το έλεγε. Θα απέφευγα να φέρω την οικοδέσποινα σε δύσκολη θέση.

 

Και εγω κολλω γιατι στην τελικη ειναι πολλα παιδακια στην ταξη του ενος που εχουν αδελφακια στην ταξη του αλλου, οποτε αν καποιος κανει την αρχη θα εκταχυνθει το θεμα.

Απο την αλλη βεβαια αν πηγαινα στον παιδοτοπο οπως ειπες και εσυ? ουτε τα δικα μου εξοδα καλυπτουν σε τετοια παρτυ. Τι θα ενοχλουσε πχ αλλο ενα παιδακι στην τσουληθρα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ για να είμαι καλυμένη στο προσκλητήριο λέω να γράψω αυτο:

Αγαπητή γονείς …

Σας ενημερώνουμε ότι

 το πάρτι θα διεξαχθεί σε ένα ασφαλές για τα παιδία σας χώρο .

 τα προσωπικά σας έξοδα δεν καλύπτονται από τους διεξάγοντες.

Παρακαλείστε να μας ενημερώσετε σε περίπτωση της μη προσέλευση σας μια εβδομάδα νωρίτερα.

Οι γονείς Παπαδόπουλος Χρυσόστομος – Κοντογιώργου Υβόννη Τηλέφωνα επικοινωνίας

 

Οπότε ουσιαστικά του ενημερώνω ότι έχω σκοπό να πληρώσω μόνο για τα παιδάκια.

πώς σας φαίνεται ???

 

Δεν μου αρέσει. Αφού τα παιδιά είναι τόσο μικρά υποχρεωτικά θα συνοδεύονται, δεν υπάρχει εναλλακτική. Άρα, μου φαίνεται αγενές να μην πληρώσεις τον καφέ των γονιών. Αν γινόταν δηλαδή στο σπίτι δεν θα τους πρόσφερες έναν καφέ ή ένα αναψυκτικό;

 

Να πω την αλήθεια, εγώ πιστεύω ότι απο άποψη περιποίησης των καλεσμένων οι υποχρεώσεις είναι ίδιες, ειτε στο σπίτι είτε στον παιδότοπο. Δεν αλλάζει κάτι. Απλώς το κάλεσμα γίνεται σε άλλο χώρο.

 

Α! Εδω μεχρι στιγμης δεν ειναι ολα τα παιδια της ταξης καλεσμενα. Πχ στο τελευταιο που πηγαμε σεσ πιαδοτοπο ηταν 4 παιδακια (μαζι με την εορταζουσα) απο την πρωτη, Ομεγαος της αδελφος, ενας φιλος του που η αδελφη του ηταν απο τα παιδακια της πρωτης και ενα προνηπιο. Το μεγιστο ειναι 15 μαζι με τα αδελφακια των εορταζοντων οπου εχουμε παει μεχρι τωρα

Και το σχολιο του αντρα μου ηταν: αφου πληρωσες που πληρωσες για τον μικρο (ηταν σε φαστ φουντ οποτε πειρα ενα γευμα για να του φερω το παιχνιδι) γιατι δεν τον πειρες μαζι?

Αληθια πως θα το αντιμετωπιζατε αυτο σαν οικοδεσποτες? Δηληδη αν σας ελεγα οτι θα φερω τον μικρο και θα καλυψω εγω τα εξοδα του? Στο σχολειο ξερουν και τους 2 γιατι ειναι στον ιδιο χωρο...

 

Νομίζω ότι από τη στιγμή που είναι καθιερομένο να πληρώνουν οι καλεσμένοι μπορείς άνετα να πάρεις και τον μικρό μαζί σου. Δεν θα φέρεις σε δύσκολη θέση την οικοδέσποινα. Αυστηρά μιλώντας ΔΕΝ είσαι καλεσμένη της, ούτε ο μικρός θα είναι. Απλώς θα βρίσκεστε στον ίδιο χώρο μαζί τους.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ για να είμαι καλυμένη στο προσκλητήριο λέω να γράψω αυτο:

Αγαπητή γονείς …

Σας ενημερώνουμε ότι

 το πάρτι θα διεξαχθεί σε ένα ασφαλές για τα παιδία σας χώρο .

 τα προσωπικά σας έξοδα δεν καλύπτονται από τους διεξάγοντες.

Παρακαλείστε να μας ενημερώσετε σε περίπτωση της μη προσέλευση σας μια εβδομάδα νωρίτερα.

Οι γονείς Παπαδόπουλος Χρυσόστομος – Κοντογιώργου Υβόννη Τηλέφωνα επικοινωνίας

 

Οπότε ουσιαστικά του ενημερώνω ότι έχω σκοπό να πληρώσω μόνο για τα παιδάκια.

πώς σας φαίνεται ???

 

 

Θα ελεγα να το ξανασκεφτεις γιατι οσον αφορα το

 

Α: δεν χρειαζεται να αναφερθεις στην ασφαλεια του χωρου και να αποκτησεις ευθυνη για τα παιδια. Σε παιδοτοπο μας εχει τυχει να εχει σπασμενο σκοινι, σε αλλον πολυδιαφημιζομενο εδω μεσα, η κοπελα που "προσεχε" τα παιδια, μη γνωριζοντας οτι την παρακολουθω, τραβολογησε αποτομα την κορη μου και την πεταξε στην αλλη γωνια του δωματιου, χωρις λεκτικη προειδοποιηση, επειδη πηγε απο περιεργεια να μπει σε χωρο για μεγαλυτερα παιδακια!!!! (απο τοτε παω με μεγαλη επιφυλαξη και σπανια σε παιδοτοπους)

 

Β: οι ελληνες ειναι σουπερ παρεξηγησιαρηδες με τα "πρεπει" και τα περι οικοδεσποτη, κλπ. Δεν θα βοηθησει στο να δεθεις με αλλους γονεις. Καλυτερα να καλεσεις λιγοτερα παιδακια, σε πιο οικονομικο χωρο η να το κανεις σπιτι σου.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα μανούλες... Ούτε εμένα μου αρέσει αυτός ο περιορισμός για να είμαι ειλικρινής!!! και μου αρέσουν πολύ τα πάρτι στο σπίτι γιατί τα θεωρώ ποιο φιλόξενα σε σχέση με ένα παιδότοπο. Έχω μεγάλο σπίτι και θα μπορούσα άνετα να το κάνω στο σπίτι και μην περιορίσω κανένα στο να έρθει ή να τους αναγκάσω να πληρώσουν για κάτι. Αν και για μένα είναι αυτονόητο ότι το πάρτι γίνετε μόνο για τα παιδιά ( και τα αδελφάκια τους φυσικά ) και όχι για τους γονείς. Ο μόνος λόγος που επέλεξα τον παιδότοπο λοιπόν είναι ότι φοβάμαι ότι δεν θα έρθουν στο σπίτι γιατί δεν γνωριζόμαστε καθόλου. Εγώ προσωπικά θα πήγαινα.... λέτε αν το κάνω στο σπίτι να έρθουν????

Link to comment
Share on other sites

Στον παιδότοπο μου ζήτησαν 4 ευρώ το άτομο (μικρή - μεγάλη ) με δικά μου φαγητά και από 6 ευρώ ξεκινάει με δικά τους φαγητά. Αν βάλεις και τα προσκλητήρια που τα έκανα μόνη μου και για να εκτυπώσω είναι 20ε. τα δωράκια για τα παιδιά ειναι 60ε. η τούρτα κάνα 50ε. ε δεν θα στολίσω και λίγο??? 66 ατομα x 6ε =396+20+60+50=526 ε δεν πρέπει να πάρω και κανένα φορεματάκι στην μικρή???? κορίτσια παίρνω 600ε τον μήνα!!!! Με 250 ευρώ μπορώ να κάνω ένα σούπερ ντούπερ πάρτι στο σπίτι!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν βρισκω τον λογο γιατι να μην ερθει η μαμα με το παιδι(α) της στο σπιτι σου οταν θα ειναι καλεσμενοι!!!!!!

Αν εχεις τον χωρο και την δυνατοτητα για το σπιτι σου, δεν το συζηταμε καθολου!!!!!!!!!!

Η κόρη μου είναι η κινητήρια δύναμη της ζωής μου, το φως μου!!! Την λατρεύω!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πολύ πιό άνετα θα πήγαινα σε πάρτυ σε σπίτι παρά σε παιδότοπο (τους οποίους αντιπαθώ :rolleyes:). Αφού έχεις το χώρο αν έχεις και την όρεξη καλύτερα να το κάνεις σπίτι σου. Και πιό οικονομικό θα είναι και ο χώρος είναι πολύ πιο ζεστός από ένα παιδότοπο.

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον τελικά θα καταλήξω να το κάνω στο σπίτι μου φαίνεται! Είναι πολλά τα έξοδα στον παιδότοπο και το σπίτι είναι πάντα πιο ζεστό ( θέμα φιλοξενίας ). Στην τελική φέρνω και ένα κλόουν φίλο μου να διασκεδάσουν τα μικρά. Ίσος να ρωτήσω την δασκάλα της Ναταλίας με ποια παιδάκια κάνει πολύ παρέα και να καλέσω μόνο αυτά και στον παιδικό να πάω μια τουρτίτσα για όλα τα παιδάκια!

Link to comment
Share on other sites

Ίσος να ρωτήσω την δασκάλα της Ναταλίας με ποια παιδάκια κάνει πολύ παρέα και να καλέσω μόνο αυτά και στον παιδικό να πάω μια τουρτίτσα για όλα τα παιδάκια!

 

Για εμένα αυτή είναι η καλύτερη λύση. Ούτως ή άλλως σε αυτές τις ηλικίες τα παιδάκια παίζουν το πολύ με άλλα 3-4 στην τάξη. Δεν υπάρχει λόγος νά τα καλέσεις όλα, απλά στείλε ένα κέρασμα στο σχολείο. Επίσης αν καλέσεις λιγότερα άτομα θα είναι πιό εύκολο να γνωριστείτε. Καλή επιτυχία!

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

Επειδή μάλλον στα πρώτα μηνύματα φάνηκα λίγο αφιλόξενη .... Και αφού μπήκατε στον κόπο να μου απαντήσετε και να με συμβουλέψετε νιώθω λίγο την ανάγκη να απολογηθώ!

Δεν είμαι καθόλου αφιλόξενη , αντιθέτως λατρεύω να έχω κόσμο στο σπίτι και ιδικά να κάνω πάρτι. Οι λόγοι που με βάλανε σε όλες αυτές τις σκέψεις είναι α) το οικονομικό ( φυσικά) β) το ότι δεν γνωρίζω τους γονείς και τα παιδάκια του παιδικού και γ) γιατί το καλοκαίρι φεύγουμε μόνιμα για αγγλία .... οπότε δεν με τρώει η περιέργεια και το άγχος να γνωριστώ με τους γονείς , θέλω μόνο να διασκεδάσουν τα παιδάκια και να θυμάται το Ναταλάκι μου τα τελευταία της γενέθλια στην Ελλάδα. Όπως και να έχει όμως ( αν και το σκέφτομαι ακόμα ) θα τα κάνω στο σπίτι και θα δούμε.....

Link to comment
Share on other sites

Επειδή μάλλον στα πρώτα μηνύματα φάνηκα λίγο αφιλόξενη .... Και αφού μπήκατε στον κόπο να μου απαντήσετε και να με συμβουλέψετε νιώθω λίγο την ανάγκη να απολογηθώ!

Δεν είμαι καθόλου αφιλόξενη , αντιθέτως λατρεύω να έχω κόσμο στο σπίτι και ιδικά να κάνω πάρτι. Οι λόγοι που με βάλανε σε όλες αυτές τις σκέψεις είναι α) το οικονομικό ( φυσικά) β) το ότι δεν γνωρίζω τους γονείς και τα παιδάκια του παιδικού και γ) γιατί το καλοκαίρι φεύγουμε μόνιμα για αγγλία .... οπότε δεν με τρώει η περιέργεια και το άγχος να γνωριστώ με τους γονείς , θέλω μόνο να διασκεδάσουν τα παιδάκια και να θυμάται το Ναταλάκι μου τα τελευταία της γενέθλια στην Ελλάδα. Όπως και να έχει όμως ( αν και το σκέφτομαι ακόμα ) θα τα κάνω στο σπίτι και θα δούμε.....

 

Εγώ είμαι πάντα υπέρ του σπιτιού, καλύτερα να δώσεις τα λεφτά σε κάποιον ανιματέρ να παίξει με τα παιδάκια παρά στον 'κρύο' παιδότοπο...μην ξεχνάμε πως τα καλύτερα γλέντια γίνονται στο σπίτι!!!;)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...