Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 60
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Πως καταλαβαίνουμε τις συσπάσεις στο 3ο τρίμηνο?Διαφέρουν από τις κλωτσιές του μωρού?

 

Ναι υπαρχει διαφορα...οι συσπασεις ειναι ένας πόνος ρυθμικος. Τον νιώθεις σιγανο και σταδιακά δυναμώνει και φτάνει εσένα μέγιστο και επαναλαμβάνεται ανά 5 λεπτά πχ. Μετα αρχίζει και γίνεται πιο συχνος... Οταν θα έρθει η ώρα θα τη καταλάβεις τη διάφορα...

sJbgp3.png W9hQp3.png
Link to comment
Share on other sites

Πως καταλαβαίνουμε τις συσπάσεις στο 3ο τρίμηνο?Διαφέρουν από τις κλωτσιές του μωρού?[/Q

 

θα νιώθεις σαν να τεντώνει η κοιλια σου σαν μπαλόνι απο μεσα και θα γινεται πολυ σκληρη. αν δεν επαναλαμβάνεται συχνα και ρυθμικα, μην ανυσηχισεις. αλλα όπως λέει και η ampeligi θα καταλαβεις οτι κατι διαφορετικο συμβαινει :wink:

Link to comment
Share on other sites

βρε κορίτσια εμένα σκληραίνει ή γίνεται πλατιά η κοιλιά, νιώθω ένα αίσθημα δυσφορίας αλλά δε το λες και πόνο...Είναι σύσπαση αυτό..? Είμαι στο μήνα μου, εχω ήδη μία γέννα στο ιστορικό μου, αλλά δεν έχω ιδέα πως είναι οι συσπάσεις... Γίνεται καμιά προεργασία εκεί μέσα ή θα πάω πάλι με πρόκληση στις 40+ εβδομάδες.....?

d8gLp3.png

 

iXW1p2.png

Link to comment
Share on other sites

βρε κορίτσια εμένα σκληραίνει ή γίνεται πλατιά η κοιλιά, νιώθω ένα αίσθημα δυσφορίας αλλά δε το λες και πόνο...Είναι σύσπαση αυτό..? Είμαι στο μήνα μου, εχω ήδη μία γέννα στο ιστορικό μου, αλλά δεν έχω ιδέα πως είναι οι συσπάσεις... Γίνεται καμιά προεργασία εκεί μέσα ή θα πάω πάλι με πρόκληση στις 40+ εβδομάδες.....?

 

 

Εγω σε όλη τη διάρκεια της εγκυμοσ μου είχα συσπάσεις..Η κοιλιά μου γινόταν σκληρή δηλαδή το δάκτυλο μου δεν βούλιαζε όταν την ακουμπούσα. κρατούσε λιγότερο από λεπτο και μετά ήταν μαλακιά... στο τελευταίο μήνα συγχρόνως με έπιανε και δυσφορία. όσο το σκεφτόμουν τόσες περισσότερες συσπάσεις είχα. πολλές φορές οι συσπάσεις είναι και λόγο ψυχολογίας. όσο σκεφτόμαστε ότι έχουμε τόσο τις προκαλούμε... απο τη στιγμή που είσαι προς το τέλος να παίρνει συχνά τηλ το γιατρό σου για να σου λύνει απορρίες. η δικιά του απάντηση θα είναι και η πιο ασφαλής. μην ντρέπεσαι να τον παίρνει τηλ συνέχεια

εύχομαι όλα να παν καλα και να κρατήσεις το μωράκι σου αγκαλίτσα..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κορίτσια,ειμαι στην 33η βδομάδα κ εδω κ λίγες μερες εχω ελαφρια πονακια περιοδου ! Ξέρετε τι μπορει να ναι αυτο ;;

 

 

ακούγονται σαν ''γυμναστική'' μήτρας, προπαρασκευαστικές συσπάσεις δηλαδή για την μεγάλη μέρα. Εγώ διανύω την 36 κ τίποτα...Αν ανησυχείς βέβαια ένα τηλέφωνο στο γιατρό σου δεν είναι τίποτα. Αργεί το επόμενο ραντεβού σου για υπέρηχο?

d8gLp3.png

 

iXW1p2.png

Link to comment
Share on other sites

ακούγονται σαν ''γυμναστική'' μήτρας, προπαρασκευαστικές συσπάσεις δηλαδή για την μεγάλη μέρα. Εγώ διανύω την 36 κ τίποτα...Αν ανησυχείς βέβαια ένα τηλέφωνο στο γιατρό σου δεν είναι τίποτα. Αργεί το επόμενο ραντεβού σου για υπέρηχο?

 

Καλησπέρα κ ευχαριστω για την απάντηση :) εχω ραντεβου την Τρίτη !! Οπότε θα μου περάσει κ το άγχος ;) !! Καλυτερα που δεν έχεις τίποτα καλε...!! Μήπως παίζει ρόλο κ οτι αγχωθηκα αυτές τις μερες για κάποια θέματα ;;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

καλησπερα..εγω απ τον πεμπτο μηνα εχω συσπασεις κ τωρα σε μια εβδομαδα μπαινω στον εβδομο..απ τον εκτο ειμαι σε ακινησια αλλα υπομονη περναει ο καιρος ολα για τα παιδακια μας..δεν μπορω να πω ολο αυτο σκεφτομαι κ αγχωνομαι αλλα χειροτερα ειναι..τελικα ειναι προτειμοτερο να μην σκεφτεσαι τιποτα γιατι το αγχος τα προκαλει ολα..υπομονη θα περασει ο καιρος κ θα εχουμε ολες μας τα κουκλακια μας στα χερακια μας κ ολο αυτο με της συσπασεις θα μας φαινεται χαζο...

Link to comment
Share on other sites

καλημερα.σημερα ειμαι 35+1.αυτο που με αγχωσε ειναι πως χτες το μεσημερι ενοιωσα πονακια χαμηλα σαν περιοδου , η μεση μου σαν να ανοιξε και για λιγα λεπτα η μπεμπα ηταν ακινητη και πετρα η κοιλια.σκεφτηκα οτι ειναι απο τους πονους που εχω στο νευρο του ποδιου.περπαταω με μαγκουριτσα.το βραδυ που κοιμομουν ομως το ενοιωσα αλλες δυο φορες και ξυπνησα.και ειχα και την ισχυρη ταση για τουαλετα ταυτοχρονα.σαν σφαχτης στη μεση.ειναι να παω για εξεταση ψηλαφηση σε 2 εβδομαδες.να ανησυχω?να ενημερωσω το γιατρο η ειναι φυσιολογικα?????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα..ετσι που το αναλυεις ειναι συσπασεις αλλα στις εβδομαδες που εισαι δεν ειναι καθολου ανησυχητικες της κανει η μητρα κ τωρα χρειαζονται...ισως απο κουραση να ειναι απλα ξεκουραση θα σ πει ο γιατρος για να κρατησει κ αλλο μεσα στο μπεμπακι..αλλα καλυτερα παρτον ενα τηλ καλυτερα θα στα πει αυτοσ που ειναι γιατρος..

Link to comment
Share on other sites

Συσπάσεις της μήτρας σου είναι κι εγώ σε αυτή την εβδομάδα είχα αρκετές και ο γιατρός μου είπε να ξεκουραστώ. Είσαι πολύ κοντά στο μήνα σου, καλύτερα να ενημερώσεις το γιατρό σου μήπως και σου πει να προσέχεις κάτι. Λίγο σου έμεινε με το καλό!!!!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!!σας ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες.τελικα τον πηρα τηλεφωνο γιατι ειχα κ χτες κανα δυο.μου ειπε οτι ειναι καλο που τις εχω γιατι θα βοηθηθω στην γεννα.προετοιμαζεται σωστα ο τραχηλος και το μωρο κατεβαινει.η αληθεια ειναι οτι ανησυχησα αλλα η μπεμπα εχει οντως κατεβει αρκετα.ειναι μονιμως χαμηλα.αντε να γεννησω να δω τη μικρουλα.κουραστηκα.

Link to comment
Share on other sites

με το καλο κοπελα μου να γεννησεις να πανε ολα καλα..αντε να φτασουμε κ εμεις εκει που εισαι κ εσυ να περιμενουμε τα μπεμπακια μας μερα με την μερα..σ ευχομαι οτι καλυτερο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κανω καθε μερα και περισσοτερες συσπασεις..ευτυχως που ο γιατρος μου εχει υπομονη....τον πηρα παλι.ειναι λογω του πονου στα ισχια.πιεζομαι για να σηκωθω η να περπατησω με την μαγκουριτσα μου κ αυτο δημιουργει πιεση στη κοιλια μου κ κανει συσπασεις...οποτε ξαπλα κ εγω.θα πρεπει να μεινω στο κρεβατι για μια εβδομαδα μεχρι να με δει ο γιατρος...αχχχ τι ταλαιπωρια κ αυτη!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

μια εβδομαδουλα;;ααα δεν ειναι τιποτα απολυτως..μεχδμρι στιγμης ειναι στο κρεβατι ενα μηνα κ μια εβδομαδα κ το επομενο ραντεβου ειναι στις 20 δεκεμβρη οποτε παραμενω στο κρεβατι μεχρι να παω να με δει..εσενα δεν ειναι επικυνδηνες εισαι στον μηνα σου μην αγχωνεσαι εγω της εχω μονιμα απ τον πεμπτο κ ζω μ αυτο το αγχος καθε μερα..

Link to comment
Share on other sites

lenasv πάμε παράλληλα! :) Ίδιες μέρες είμαι και εγώ!

Συσπάσεις έχω και εγώ τώρα στην 35η βδομάδα, και ειδικά αυτό που νιώθεις ότι ανοίγει και τεντώνει η λεκάνη και μένει για λίγο ακίνητη.

Και εγώ δεν έχω καταλάβει τη διαφορά, ειδικά αυτό που λένε ότι πλαταίνει η κοιλιά πετρώνει, μένει ακίνητη για λίγη ώρα, εγώ νόμιζα ήτανε τεντώματα του μωρού (!!!) και πως οι συσπάσεις είναι αυτές που νιώθω χαμηλά σα να έχω λόξυγγα!

 

Πονάκια περιόδου έχω και γω που και που..Όταν το είχα πρωτοπει στο γιατρό μου είχε αυξήσει το μαγνήσιο, αλλά τώρα το κόψαμε τελείως, και από Δευτέρα ξεκινάω καρδιοτοκογραφήματα! Ίδωμεν!

kqKHp2.png
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια πως ειστε με τις συσπασεις?? να σας ρωτησω, οταν εχετε και πετρωνει η κοιλια σας αλλαζει και οψη?? γτ καμια φορα μου φενεται και μενα να σκληραινει για καποια δευτερα αλλα δεν αλλαζει εμφανησιακα.. ειναι συσπασεις?

Link to comment
Share on other sites

καλο μηνα!!!αντε να περναει ο καιρος να κρατησουμε τα μωρακια μας αγκαλιτσα..εγω που εχω μικρη πολυ μικρη κοιλια οταν πετρωνει αλλαζει κ σχημα..γυναικα σαν ενα μπαλονι κ μετα απο δευτερολεπτα επανερχεται..αν νιωθεις οτι σ πετρωνει η κοιλιτσα τοτε ειναι συσπασεις..σε ποιον μηνα εισαι;

Link to comment
Share on other sites

καλο μηνα!!!αντε να περναει ο καιρος να κρατησουμε τα μωρακια μας αγκαλιτσα..εγω που εχω μικρη πολυ μικρη κοιλια οταν πετρωνει αλλαζει κ σχημα..γυναικα σαν ενα μπαλονι κ μετα απο δευτερολεπτα επανερχεται..αν νιωθεις οτι σ πετρωνει η κοιλιτσα τοτε ειναι συσπασεις..σε ποιον μηνα εισαι;

 

ιδια εβδομαδα ειμαστε μπου... αισθανομαι καμια φορα να πετρωνει, αλλα σχημα δεν αλλαζει γι αυτο και δεν ειμαι σηγουρη αν ε ιναι συσπασει2ς

Link to comment
Share on other sites

καλυτερα να ρωτησεις τον γιατρο σου..ισως η δικια σου να μν αλλαζει σχημα κ απλα να πετρωνει..δεν ξερω τι να σου πω. ατιμο πραγμα οι κωλο συσπασεις...στην βαραει στα νευρα...

Link to comment
Share on other sites

καλυτερα να ρωτησεις τον γιατρο σου..ισως η δικια σου να μν αλλαζει σχημα κ απλα να πετρωνει..δεν ξερω τι να σου πω. ατιμο πραγμα οι κωλο συσπασεις...στην βαραει στα νευρα...

 

θα ρωτησω τι να κανω :( ελπιζω να μην ειναι κι αυτο κι εχω κι αλλα στο κεφαλι μου...

Link to comment
Share on other sites

εχεις δυσκολη εγκυμοσυνη;;;μακαρι να μην ειναι πραγματικα στο ευχομαι..ειναι πολυ δυσκολο..εγω βρισκομαι απ τον οκτωβρη σε ενα κρεβατι σε ακινησια..κ παω μονο τουαλετα..ειναι πολυ δυσκολο..

Link to comment
Share on other sites

εχεις δυσκολη εγκυμοσυνη;;;μακαρι να μην ειναι πραγματικα στο ευχομαι..ειναι πολυ δυσκολο..εγω βρισκομαι απ τον οκτωβρη σε ενα κρεβατι σε ακινησια..κ παω μονο τουαλετα..ειναι πολυ δυσκολο..

 

εχουμε ξαναμιλησει κοριτσι μου, εχω τον πλακουντα χαμηλα, επιχειλιο ! υπομονη περναει ο καιρος να μπουμε στο μηνα μας να ξενιασουμε

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...