Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

εγκυμοσύνη και γέννα στο εξωτερικό!


Recommended Posts

α και κατι αλλο για να μην μπερδευομαστε, στην ελλαδα ολες τις σουπερ παροχες και την στενη παρακολουθηση ΤΗΝ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΧΟΝΤΡΑ, δεν ειναι τζαμπα

 

εκει εχεις τζαμπα φροντιδα την μινιμουμ, κι αν χρειαστει και αυτο θα το αποφασισει γιατρος κι οχι εσυ η εγω , σε παρακολουθουν στενοτατα παλι τζαμπα η σχεδον τζαμπα

 

παραλληλα μπορεις να απευθυνθεις και σε ιδιωτικο τομεα οπου και απο εκει καποια χρηματα τα παιρνεις πισω απο την ασφαλεια σου

 

και οι γυναικες ειναι υγιεστατες, γεννανε κυριως φυσιολογικα, θηλαζουν αρκετα

και ειναι ηρεμες,,,,,

 

εισαι τυχερη που εισαι εκει!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 66
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μα στους γιατρούς πήγα, πήρα τηλέφωνο στο ιατρείο τους, στο δικό τους ιατρείο, μου τους σύστησαν ως γιατρούς κοπέλες που γέννησαν με αυτούς. Όμως όταν πήρα στο ιατρείο με έστειλαν στο νοσοκομείο τους για τις πρώτες εξετασεις και για υπερήχους. Στο ΙΔΙΩΤΙΚΟ επαναλαμβάνω νοσοκομείο τους, δε μιλάμε για δημόσιο. Έναν ιδιώτη έχω βρει που σε δέχεται στο ιατρείο το δικό του εκτός νοσοκομείου, αλλά δεν έχει υπέρηχο εκεί, σε εξετάζει παραδοσιακά και σε στέλνει αλλού για εξετάσεις και υπερήχους.

 

Μπορεί να είναι αλήθεια ότι δεν ξέρω το σύστημα, αλλά όχι ότι δεν το έψαξα: όσους έχω ρωτήσει μου επιβεβαιώνουν ότι οι γιατροί βασικά τις εξετάσεις στις κάνουν σε κέντρα και δεν έχω βρει κάποιον που να έχει στο ιατρείο του υπέρηχο όπως ο γιατρός μου στην Ελλάδα. Επίσης, ο πρώτος υπέρηχος γίνεται μετά τη 10η βδομάδα.

 

ΤΖΑΜΠΑ;;; Δε μιλάμε για τζάμπα, αυτό είναι που με τρελαίνει. Αν ήταν να μη σε πληρώσω, οκ, πες μου "δε χρειάζεται δεύτερη χοριακή", αλλά να σε πληρώνω και να το λές...;;;;;; Δεν τολμώ καν να φανταστώ τί γίνεται στα δημόσια.

 

και για να μην παρεξηγούμαι, επαναλαμβάνω ότι αναφέρομαι στον έλεγχο πρώτου τριμήνου παιδιά, έτσι; Μιλάω για τον πρώτο υπέρηχο και πώς αντιμετωπίζεται η πιθανότητα εξωμητρίου που μπορεί να σε σκοτώσει ουσιαστικά. Για μένα πρέπει να υπάρχει ένας πρώτος υπερηχογραφικός έλεγχος στην αρχή, να δούμε ότι υπάρχει εγκυμοσύνη, να δούμε ότι δεν είναι εξωμήτριο (και σε δεύτερο βαθμό ας δούμε και για παλιδνρόμηση και αποκολλη΄σεις). Αλλά δε μπορεί να βλέπεις έγκυο πρώτη φορά στη 10η βδομάδα.

 

Οι Βελγίδες τί κάνουνε... χμμμ... δεν ξέρω. Προφανώς όσες χάνουν το παιδί στην αρχή της εγκυμοσύνης δέχονται ότι ήταν γραφτό και "κάτι" πήγε στραβά και δεν τις ενδιαφέρει να έχουν καλύψει κάθε περίπτωση προστασίας τους. Αυτό είναι κάτι που για τις Βελγίδες μπορώ να το πιστέψω. Και ίσως και να έχουν και δίκιο, σιγά, δεν έχασε η Βενετιά βελόνι αν χαθεί ένα μωρό, θα έρθει άλλο, ευγονική φορέβερ, ας επιβιώσουν μόνο οι ισχυροί και τα σχετικά. Αν βλέπεις έτσι τη ζωή, οκ, περιμένεις τη 10η βδομάδα. Απλώς εγώ δε βλέπω έτσι τη ζωή. Είχα αποκόλληση στο πρώτο μου παιδί και χαίρομαι που το έκανα, δε θα'θελα να το'χα χάσει.

 

Και δεν πιστεύω ότι είναι υγιέστατες οι βελγίδες, για τον πολύ απλό λόγο ότι οι ψυχίατροι κάνουν την καλύτερη μπίζνα εδώ πέρα, έχουν άφθονη πελατεία και από μια ματιά που ρίχνω στον εργασιακό μου χώρο βλέπω το γιατί. Ναι, είναι "χαλαροί", αλλά δεν ξέρω τί θα πει αυτό. Μπορεί να σημαίνει ότι δε σε νιοάζει. Μπορεί και να σημαίνει ότι σε νοιάζει αλλά δεν έχεις έναν άνθρωπο να το ομολογήσεις, δε μπορείς καν να το δεχτείς εσύ ότι σε νοιάζει, δεν είναι σωστό να σε νοιάζει, σιγά, συμβαίνουν αυτά. Όλο σκέφτομαι τη γυναίκα συναδέλφου (ψυχίατρος στο επάγγελμα) που ήρθε εδώ και σε 2 χρόνια έστησε τρελή μπίζνα. Έφυγε με βαρυά καρδιά...

Link to comment
Share on other sites

εισαι τυχερη που εισαι εκει!

 

Άκου, γι αυτό τα γράφω αυτά: το φαντάζομαι ότι είναι δύσκολο να ζεις στην Ελλάδα αυτό τον καιρό, από κάθε άποψη.

 

Επειδή όμως τείνουμε οι Έλληνες όταν απελπιζόμαστε να απελπιζόμαστε τελείως, πλήρως, όλα στην Ελλάδα είναι χάλια, όλα εκτός είναι μια χαρά, γι αυτό έγραψα σε αυτό το θέμα, για να πω σε όσες είστε εκεί πως όχι, δεν είναι όλα στην Ελλάδα χάλια. Αυτή είναι η γνώμη μου. Αυτή η λογική ότι εκτός Ελλάδας ο κόσμος είναι χαλαρός, γεννά φυσιολογικά ευτυχισμένα στρουμπουλά παιδιά και όλοι ζουν σε μια νιρβάνα... όχι, εγώ δεν το βλέπω. Είμαι χαζή; Τί να πω, πάντως το λέω για όποιον ενδιαφέρεται, σε αυτό το θέμα έχουν γράψει δέκα κοπέλες να πουν τί ωραίες εμπειρίες που έχουν, ε, έγραψε και μια τρελή και λέει ότι δεν είναι καλά. Αν κάποια την κάνει αυτό να αισθανθεί λίγο καλύτερα για τα άπειρα λεφτά που ξοδεύει στην Ελλάδα για προγεννητικό και νοιώθει ότι το σύστημα και οι γιατροί την έχουν πιάσει κότσο, ε, ας σκεφτεί ότι σε χώρα της πολιτισμένης Δύσης εγώ είχα πρόβλημα να με δεχτούν για να μάθω αν έχω εξωμήτριο, ίσως αυτό έχει τη σημασία του

Link to comment
Share on other sites

Άκου, γι αυτό τα γράφω αυτά: το φαντάζομαι ότι είναι δύσκολο να ζεις στην Ελλάδα αυτό τον καιρό, από κάθε άποψη.

 

Επειδή όμως τείνουμε οι Έλληνες όταν απελπιζόμαστε να απελπιζόμαστε τελείως, πλήρως, όλα στην Ελλάδα είναι χάλια, όλα εκτός είναι μια χαρά, γι αυτό έγραψα σε αυτό το θέμα, για να πω σε όσες είστε εκεί πως όχι, δεν είναι όλα στην Ελλάδα χάλια. Αυτή είναι η γνώμη μου. Αυτή η λογική ότι εκτός Ελλάδας ο κόσμος είναι χαλαρός, γεννά φυσιολογικά ευτυχισμένα στρουμπουλά παιδιά και όλοι ζουν σε μια νιρβάνα... όχι, εγώ δεν το βλέπω. Είμαι χαζή; Τί να πω, πάντως το λέω για όποιον ενδιαφέρεται, σε αυτό το θέμα έχουν γράψει δέκα κοπέλες να πουν τί ωραίες εμπειρίες που έχουν, ε, έγραψε και μια τρελή και λέει ότι δεν είναι καλά. Αν κάποια την κάνει αυτό να αισθανθεί λίγο καλύτερα για τα άπειρα λεφτά που ξοδεύει στην Ελλάδα για προγεννητικό και νοιώθει ότι το σύστημα και οι γιατροί την έχουν πιάσει κότσο, ε, ας σκεφτεί ότι σε χώρα της πολιτισμένης Δύσης εγώ είχα πρόβλημα να με δεχτούν για να μάθω αν έχω εξωμήτριο, ίσως αυτό έχει τη σημασία του

 

Kαλησπέρα Εκάβη.

Τι σου είπαν καλή μου στο νοσοκομείο που πήγες τελικά;

Δεν μπόρεσα να καταλάβω ακριβώς από τα γραφόμενά σου.

Εύχομαι και πάλι όλα να πάνε κατ ευχήν!

Καλό σου βράδυ.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη οι βελγιδες κινδυνευουν, η πεθαινουν αυτες και τα μωρα τους????

 

δεν ξερω τι δεν εχεις καταλαβει εκει με το ολο του το συστημα και ανησυχεις τοσο

 

πηγαινε σε ιδιωτη, γιατι δεν πας?

εγω για να δω αν ηταν εξωμητριο στην ιταλια πριν την 12η εβδομαδα πηγα ιδιωτικα για υπερηχο, σιγα τα ωα

μετα πηγα σε ολα τα κανονισμενα ραντεβου στο δημοσιο οπου ειδαν οτι επρεπε να με βλεπουν πιο συχνα οποτε και τα κανονισαν ολα εκεινοι

 

και στα επειγοντα που λες πηγα 4 φορες και εξυπηρετηθηκα σαν ανθρωπος και μου ελυσαν ολες τις αποριες, κι οταν χρειαστηκα νοσηλευτηκα

 

νομιζω οτι απλα δεν ξερεις πως λειτουργει το πραγμα και για αυτο αγχωνεσαι

 

αλλη λυση να πας στο βελγιο σε ιδωτη γυναικολογο να σε βλεπει καθε εβδομαδα στο ιατρειο του παραλληλα με τα ραντεβου στο νοσοκομειο και στο τελος γεννας στην εφημερια οπως ολες

 

προσωπικα πιο πολυ ανησυχω τωρα που βρισκομαι ελλαδα για το δευτερο παρα αν ημουν βελγιο

Jack στο Βελγιο δεν εχει ιδιωτες γυναικολογους. Η ουτε και εγω μπορεσα να τους βρω. Εκτος νοσοκομιου εχει γενικης ιατρικης και οδοντιατρους μονο ναμιζω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μα στους γιατρούς πήγα, πήρα τηλέφωνο στο ιατρείο τους, στο δικό τους ιατρείο, μου τους σύστησαν ως γιατρούς κοπέλες που γέννησαν με αυτούς. Όμως όταν πήρα στο ιατρείο με έστειλαν στο νοσοκομείο τους για τις πρώτες εξετασεις και για υπερήχους. Στο ΙΔΙΩΤΙΚΟ επαναλαμβάνω νοσοκομείο τους, δε μιλάμε για δημόσιο. Έναν ιδιώτη έχω βρει που σε δέχεται στο ιατρείο το δικό του εκτός νοσοκομείου, αλλά δεν έχει υπέρηχο εκεί, σε εξετάζει παραδοσιακά και σε στέλνει αλλού για εξετάσεις και υπερήχους.

 

Μπορεί να είναι αλήθεια ότι δεν ξέρω το σύστημα, αλλά όχι ότι δεν το έψαξα: όσους έχω ρωτήσει μου επιβεβαιώνουν ότι οι γιατροί βασικά τις εξετάσεις στις κάνουν σε κέντρα και δεν έχω βρει κάποιον που να έχει στο ιατρείο του υπέρηχο όπως ο γιατρός μου στην Ελλάδα. Επίσης, ο πρώτος υπέρηχος γίνεται μετά τη 10η βδομάδα.

 

ΤΖΑΜΠΑ;;; Δε μιλάμε για τζάμπα, αυτό είναι που με τρελαίνει. Αν ήταν να μη σε πληρώσω, οκ, πες μου "δε χρειάζεται δεύτερη χοριακή", αλλά να σε πληρώνω και να το λές...;;;;;; Δεν τολμώ καν να φανταστώ τί γίνεται στα δημόσια.

 

και για να μην παρεξηγούμαι, επαναλαμβάνω ότι αναφέρομαι στον έλεγχο πρώτου τριμήνου παιδιά, έτσι; Μιλάω για τον πρώτο υπέρηχο και πώς αντιμετωπίζεται η πιθανότητα εξωμητρίου που μπορεί να σε σκοτώσει ουσιαστικά. Για μένα πρέπει να υπάρχει ένας πρώτος υπερηχογραφικός έλεγχος στην αρχή, να δούμε ότι υπάρχει εγκυμοσύνη, να δούμε ότι δεν είναι εξωμήτριο (και σε δεύτερο βαθμό ας δούμε και για παλιδνρόμηση και αποκολλη΄σεις). Αλλά δε μπορεί να βλέπεις έγκυο πρώτη φορά στη 10η βδομάδα.

 

Οι Βελγίδες τί κάνουνε... χμμμ... δεν ξέρω. Προφανώς όσες χάνουν το παιδί στην αρχή της εγκυμοσύνης δέχονται ότι ήταν γραφτό και "κάτι" πήγε στραβά και δεν τις ενδιαφέρει να έχουν καλύψει κάθε περίπτωση προστασίας τους. Αυτό είναι κάτι που για τις Βελγίδες μπορώ να το πιστέψω. Και ίσως και να έχουν και δίκιο, σιγά, δεν έχασε η Βενετιά βελόνι αν χαθεί ένα μωρό, θα έρθει άλλο, ευγονική φορέβερ, ας επιβιώσουν μόνο οι ισχυροί και τα σχετικά. Αν βλέπεις έτσι τη ζωή, οκ, περιμένεις τη 10η βδομάδα. Απλώς εγώ δε βλέπω έτσι τη ζωή. Είχα αποκόλληση στο πρώτο μου παιδί και χαίρομαι που το έκανα, δε θα'θελα να το'χα χάσει.

 

Και δεν πιστεύω ότι είναι υγιέστατες οι βελγίδες, για τον πολύ απλό λόγο ότι οι ψυχίατροι κάνουν την καλύτερη μπίζνα εδώ πέρα, έχουν άφθονη πελατεία και από μια ματιά που ρίχνω στον εργασιακό μου χώρο βλέπω το γιατί. Ναι, είναι "χαλαροί", αλλά δεν ξέρω τί θα πει αυτό. Μπορεί να σημαίνει ότι δε σε νιοάζει. Μπορεί και να σημαίνει ότι σε νοιάζει αλλά δεν έχεις έναν άνθρωπο να το ομολογήσεις, δε μπορείς καν να το δεχτείς εσύ ότι σε νοιάζει, δεν είναι σωστό να σε νοιάζει, σιγά, συμβαίνουν αυτά. Όλο σκέφτομαι τη γυναίκα συναδέλφου (ψυχίατρος στο επάγγελμα) που ήρθε εδώ και σε 2 χρόνια έστησε τρελή μπίζνα. Έφυγε με βαρυά καρδιά...

Ekban δεν νομιζω οτι ο πρωτος υπερηχος γινεται τοσο αργα. Σιγουρα οι 3 απαραιτητοι υπερηχοι ειναι η αυχενικη, ο β επιπεδου και ο υπερηχος του τριτου τριμηνου και ναι αν ο γιατρος δεν εχει υπερηχο στο ιατριο του στο νοσοκομιο δεν σου κανει σε καθε επισκεψη. Ομως στο Βελγιο υπαρχουν απειρα νοσοκομια οποτε μπορεις να δοκιμασεις και αλλου. Ενδεχομενος σε ενα απο τα δυο πανεπιστημιακα στο Saint Luc ή στο Erasmus...

Link to comment
Share on other sites

Γιατί κορίτσια τέτοια απόρριψη προς το ΕΣΥ μας; Γέννησα 2 φορές σε ιδιωτικό μαιευτήριο και 1 φορά σε δημόσιο αλλά όλα τα υπερηχογραφήματα τα έκανα κάθε φορά στο δημόσιο νοσοκομείο (Αττικό). Και ΝΑΙ είχα σούπερ αντιμετώπιση και στενή παρακολούθηση και επιστημονική κατάρτιση και ανθρώπινη ευγένεια χωρίς να πληρώσω ΧΟΝΤΡΑ.

Βέβαια καθένας από τις εμπειρίες του κρίνει αλλά ... είναι μεγάααααλη κουβέντα ότι η αλλοδαπή είναι ο επίγειος παράδεισος.

Αυτά που λέει η Εκάβη δεν μου κάνουν εντύπωση. Πολλές χώρες έχουν μια άλλη λογική που συχνά επηρεάζεται από το κόστος. Στην Αγγλία κάνουν κατευθείαν αυχενική διαφάνεια, επίσης. Δεν τους φοβίζει η πιθανότητα εξωμήτριου γιατί κοστίζει λιγότερο η αντιμετώπισή της από την προληπτική διενέργεια υπερηχογραφημάτων σε όλες τις εγκύους. Στην Αγγλία, τη Γαλλία κι αλλού ξεγεννάνε ευρέως με κουτάλες για να αποφύγουν το κόστος της καισαρικής.

Βρίζουμε τον τόπο μας και τους γιατρούς μας, και καλά κάνουμε όσο αναφερόμαστε στα ουκ ολίγα στραβά τους ΑΛΛΑ:

- έχεις aids. Είναι χρόνια πάθηση, να παίρνεις τα φάρμακά σου και εδώ είναι το τηλ. του ψυχολόγου.

Φαντάζεστε τέτοια ψυχρή και κοφτή απάντηση δικού μας γιατρού;

 

Επίσης κάτι για την Αγγλία. Το βρετανικό ΕΣΥ πληρώνει 2 έξωσωματικές. Σε περίπτωση όμως που ένας από το ζευγάρι, π.χ. ο άνδρας, έχει παιδί από προηγούμενη σχέση ή γάμο, το ΕΣΥ δεν πληρώνει καμία. Εκεί η νυν σύντροφος θα πρέπει να απαρνηθεί το όνειρο της κύησης και μητρότητας για να αποθεωθεί η καρτεσιανή λογική ότι υφίσταται παιδί.

Link to comment
Share on other sites

Μα στους γιατρούς πήγα, πήρα τηλέφωνο στο ιατρείο τους, στο δικό τους ιατρείο, μου τους σύστησαν ως γιατρούς κοπέλες που γέννησαν με αυτούς. Όμως όταν πήρα στο ιατρείο με έστειλαν στο νοσοκομείο τους για τις πρώτες εξετασεις και για υπερήχους. Στο ΙΔΙΩΤΙΚΟ επαναλαμβάνω νοσοκομείο τους, δε μιλάμε για δημόσιο. Έναν ιδιώτη έχω βρει που σε δέχεται στο ιατρείο το δικό του εκτός νοσοκομείου, αλλά δεν έχει υπέρηχο εκεί, σε εξετάζει παραδοσιακά και σε στέλνει αλλού για εξετάσεις και υπερήχους.

 

Μπορεί να είναι αλήθεια ότι δεν ξέρω το σύστημα, αλλά όχι ότι δεν το έψαξα: όσους έχω ρωτήσει μου επιβεβαιώνουν ότι οι γιατροί βασικά τις εξετάσεις στις κάνουν σε κέντρα και δεν έχω βρει κάποιον που να έχει στο ιατρείο του υπέρηχο όπως ο γιατρός μου στην Ελλάδα. Επίσης, ο πρώτος υπέρηχος γίνεται μετά τη 10η βδομάδα.

 

ΤΖΑΜΠΑ;;; Δε μιλάμε για τζάμπα, αυτό είναι που με τρελαίνει. Αν ήταν να μη σε πληρώσω, οκ, πες μου "δε χρειάζεται δεύτερη χοριακή", αλλά να σε πληρώνω και να το λές...;;;;;; Δεν τολμώ καν να φανταστώ τί γίνεται στα δημόσια.

 

και για να μην παρεξηγούμαι, επαναλαμβάνω ότι αναφέρομαι στον έλεγχο πρώτου τριμήνου παιδιά, έτσι; Μιλάω για τον πρώτο υπέρηχο και πώς αντιμετωπίζεται η πιθανότητα εξωμητρίου που μπορεί να σε σκοτώσει ουσιαστικά. Για μένα πρέπει να υπάρχει ένας πρώτος υπερηχογραφικός έλεγχος στην αρχή, να δούμε ότι υπάρχει εγκυμοσύνη, να δούμε ότι δεν είναι εξωμήτριο (και σε δεύτερο βαθμό ας δούμε και για παλιδνρόμηση και αποκολλη΄σεις). Αλλά δε μπορεί να βλέπεις έγκυο πρώτη φορά στη 10η βδομάδα.

 

Οι Βελγίδες τί κάνουνε... χμμμ... δεν ξέρω. Προφανώς όσες χάνουν το παιδί στην αρχή της εγκυμοσύνης δέχονται ότι ήταν γραφτό και "κάτι" πήγε στραβά και δεν τις ενδιαφέρει να έχουν καλύψει κάθε περίπτωση προστασίας τους. Αυτό είναι κάτι που για τις Βελγίδες μπορώ να το πιστέψω. Και ίσως και να έχουν και δίκιο, σιγά, δεν έχασε η Βενετιά βελόνι αν χαθεί ένα μωρό, θα έρθει άλλο, ευγονική φορέβερ, ας επιβιώσουν μόνο οι ισχυροί και τα σχετικά. Αν βλέπεις έτσι τη ζωή, οκ, περιμένεις τη 10η βδομάδα. Απλώς εγώ δε βλέπω έτσι τη ζωή. Είχα αποκόλληση στο πρώτο μου παιδί και χαίρομαι που το έκανα, δε θα'θελα να το'χα χάσει.

 

Και δεν πιστεύω ότι είναι υγιέστατες οι βελγίδες, για τον πολύ απλό λόγο ότι οι ψυχίατροι κάνουν την καλύτερη μπίζνα εδώ πέρα, έχουν άφθονη πελατεία και από μια ματιά που ρίχνω στον εργασιακό μου χώρο βλέπω το γιατί. Ναι, είναι "χαλαροί", αλλά δεν ξέρω τί θα πει αυτό. Μπορεί να σημαίνει ότι δε σε νιοάζει. Μπορεί και να σημαίνει ότι σε νοιάζει αλλά δεν έχεις έναν άνθρωπο να το ομολογήσεις, δε μπορείς καν να το δεχτείς εσύ ότι σε νοιάζει, δεν είναι σωστό να σε νοιάζει, σιγά, συμβαίνουν αυτά. Όλο σκέφτομαι τη γυναίκα συναδέλφου (ψυχίατρος στο επάγγελμα) που ήρθε εδώ και σε 2 χρόνια έστησε τρελή μπίζνα. Έφυγε με βαρυά καρδιά...

 

τ οτι οι ψυχιατροι κανουν χρυσες δουλειες εκει δεν σημαινει οτι δεν θα επρεπε να κανουν κι εδω, τι εννοεις οτι η ελληνικη κοινωνια και οι ελληνες δεν νοσουν????, δεν υποφερουν, το αντιθετο, μονο που κουβαλανε και το κομπλεξ του ψυχιατρου, μην στιγματιστουν,, ευτυχως αυτο με τα χρονια περναει,,,,απο τους πρωτους στην καταναλωση αντικαταθληπτικων ειμαστε εμεις

 

εχουμε καλους γιατρους, ναι, αλλα ενα συστημα υγειας που πασχει σε οργανωση και συντονισμο

 

εννοειται οτι οι καλοι καιροι σε ευρωπη εχουν περασει, δεν εννοω αγγλια, αλλα γαλλια με συστημα υγειας σοβαρο εχουν γινει περικοπες, το να λεμε ομως οτι γεννανε οι γυναικες με κουταλες στην γαλλια ειναι αυθαιρετο

 

νοσηλευτηκα και σε γαλλια και σε ιταλια και ηταν αψογα

 

εδω δυστυχως δεν θα τολμουσα να νοσηλευτω σε δημοσιο αλλα ουτε και να γεννησω σε εφημερια

 

παραδεισος δεν υπαρχει αλλα εδω νοιωθεις παντελως ξεκρεμαστος ασε που νοιωθω οτι ειμαστε και αρκετα κακομαθημενοι, βαζω και τον εαυτον μου μεσα και πανω απ ολα

 

δεν ξερω τι να σε συμβουλευσω δεν εχω ζησει βελγιο, οι κοπελες που ειναι εκει κατι πιο πρακτικο θα σου πουν, ολα τα αλλα ειναι αμπελοφιλοσοφιες

 

οπου κι αν εισαι πρεπει να προσαρμστεις και να εισαι ευελιγκτος οταν αυτο χρειαστει

 

με το καλο το μωρακι σου

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γειά σας, συγνώμη που εξαφανίστηκα, πάσχα γαρ :)

 

Τέλος πάντων, φοβάμαι ότι έχω γίνει πολύ αφοριστική και όσα λέω ακούγονται πολύ γενικά και πολύ αυθαίρετα και μάλλον είναι οπότε δεν επιμένω πολύ, απλώς θα σας πω και την τελευταία εμπειρία μου από την ιστορία αυτή:

 

τελικά η κύηση δεν προχώρησε, γιατί δεν υπηρξε εμβρυο. Αυτό και το γεγονός ότι θα πρέπει να προχωρήσουμε σε διακοπή μου το είπε μια βοηθός στο νοσοκομείο, δεν ξέρω ακριβώς τί σημαίνει αυτό (αν και θα τους ρωτήσω και θα σας πω). Πάντως γιατρός δεν είναι. Ίσως είμαι πολύ καλομαθημένη, αλλά θα ήθελα τον τελευταίο υπέρηχο,εκεί που θα μου πούνε ρίξτο, να μου τον κάνει γιατρός και όχι μια κοπελίτσα καμιά 25αριά χρονών. Βέβαια, η κοπέλα τύπωσε τον υπέρηχο και τον πήγε στο γιατρό που ήταν δίπλα (μην ξεχνιόμαστε, ο γιατρός κάνει διάγνωση από εκτύπωση, μιλάμε για πολιτισμό όχι αστεία), οπότε τί παράπονο έχεις μικρό σκουλικάκι;

 

Πάω στο γενικό γιατρό της γειτονιάς, του λέω την ιστορία, βέβαια συμφώνησε ότι δεν έχει λογική να χρειάζεσαι χαρτί γιατρού για να κάνεις τεστ χοριακής, αλλά τέλος πάντων. Και μετά, αφού του γύρισε τομάτι όταν του είπα ότι ακόμη δεν έχω δει ούτε μισό γιατρό, μου είπε άστους και πήγαινε σε αυτόν και ποιός είναι ο αυτός; ο πρώωωωωωτος πρώτος που είχα κλείσει ραντεβού, εκείνος που έχω ραντεβού στις 13 Απριλίου (δηλαδή ακόμη θα ήμουνα στο ροζ συννεφάκι ότι είμαι έγκυος και θα το μάθαινα στη 12η βδομάδα μου ότι δεν είμαι, αλλά τέλος πάντων, ας πούμε ότι είμαι υπερευαίσθητη). Και (ΤΟ ΚΛΟΥ της υπόθεσης) βγάζει ένα χαρτάκι (μπιλιετάκι το λέγαμε τα παλιά καλά χρόνια) και γράφει ένα σημείωμα στο γιατρό αυτό και του λέει ότι του ζητάει να με αναλάβει και να μου κάνει φουλ εξέταση και να μου κάνει υπέρηχο από την 6η βδομάδα την επόμενη φορά.

 

Δηλαδή, πού γυρνάμε; Στο μέσον! Για να κάνω υπέρηχο στην 6η βδομάδα, πρέπει να έχω μέσον. Έφυγα από την Ελλάδα γιατί δεν είχα μέσο και ήρθα εδώ όπου και πάλι το χρειάζομαι. Όλα καλά. Αυτό είναι που λένε μη φεύγεις, γιατί όσο και να τρέξεις θα σε κυνηγάνε τα ίδια, ε, αυτό.

 

Τέλος πάντων, δε λέω ότι στην Ελλάδα είναι καλύτερα ή χειρότερα ή δεν ξέρω τί. Ή μάλλον, οκ, ποιόν κοροϊδεύω, ναι, λέω ότι στην Ελλάδα είναι σαφώς καλύτερα, τουλάχιστον θα είχα κάνει εύκολα υπέρηχο και θα μου είχε πει την κατάσταση ένας γιατρός. Ούτε λέω ότι το "εξωτερικό" είναι ένα πράμα, υπάρχει η αμερική, υπάρχει και το βέλγιο. Πάντως, για μένα, είναι λάθος να θες μέσο για να κάνεις υπέρηχο στην 6η βδμάδα. και του το είπα και του παθολόγου, του είπα αν είχα εξωμήτριο χωρίς συμπτώματα και ήμουνα τώρα πανω στα βουνά που πήγα για το πάσχα και πάθαινα καμιά ρήξη θα με προλαβαίνανε; ε, μάλλον όχι μου λέει. Οκ, αυτό ήθελα να ξέρω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τ οτι οι ψυχιατροι κανουν χρυσες δουλειες εκει δεν σημαινει οτι δεν θα επρεπε να κανουν κι εδω, τι εννοεις οτι η ελληνικη κοινωνια και οι ελληνες δεν νοσουν????, δεν υποφερουν, το αντιθετο, μονο που κουβαλανε και το κομπλεξ του ψυχιατρου, μην στιγματιστουν,, ευτυχως αυτο με τα χρονια περναει,,,,απο τους πρωτους στην καταναλωση αντικαταθληπτικων ειμαστε εμεις

 

εχουμε καλους γιατρους, ναι, αλλα ενα συστημα υγειας που πασχει σε οργανωση και συντονισμο

 

εδω δυστυχως δεν θα τολμουσα να νοσηλευτω σε δημοσιο αλλα ουτε και να γεννησω σε εφημερια

 

παραδεισος δεν υπαρχει αλλα εδω νοιωθεις παντελως ξεκρεμαστος ασε που νοιωθω οτι ειμαστε και αρκετα κακομαθημενοι, βαζω και τον εαυτον μου μεσα και πανω απ ολα

 

δεν ξερω τι να σε συμβουλευσω δεν εχω ζησει βελγιο, οι κοπελες που ειναι εκει κατι πιο πρακτικο θα σου πουν, ολα τα αλλα ειναι αμπελοφιλοσοφιες

 

οπου κι αν εισαι πρεπει να προσαρμστεις και να εισαι ευελιγκτος οταν αυτο χρειαστει

 

με το καλο το μωρακι σου

 

Φοβάμαι ότι θα διαφωνήσω. Ναι υπάρχει το στίγμα του "πάω στον ψυχίατρο" αλλά αυτό υπάρχει και αλλού, δεν έχουμε τα πρωτεία στην Ελλάδα, ούτε στη βελγική επαρχία είναι άνετοι με το να πηγαίνουν στον ψυχίατρο ή με πολλά αντίστοιχα. Τα στοιχεία που βρήκα δε με εκπλήσσουν, κοίτα αυτό το γράφημα:

http://bit.ly/16nGEVP

 

Για μένα ο αριθμός των γιατρών που σηκώνει η αγορά είναι πολύ καλύτερο δείγμα της κατάστασης σε σχέση με τα φάρμακα, στην Ελλάδα ένας γιατρός μπορεί να συνταγογραφεί τόνους φαρμάκων, αυτό δε σημαίνει ότι ο ασθενής τα χρειάζεται. Αλλά το γεγονός ότι σε μια χώρα όπως το Βέλγιο όπου η λέξη τσιφούτης αποκτά άλλη διάσταση, όπου δεν ξοδεύουν τίποτα για τίποτα όμως πάνε σε ψυχίατρο, ε, αυτό κάτι σημαίνει. Σε μια χώρα όπου για να πας στον ειδικευμένο γιατρό πρέπει να περάσεις από το γενικό παθολόγο και αυτός να εγκρίνει το αίτημα να πας στον ειδικευμένο, ε, κάτι παίζει.

 

Επίσης, για το κακομαθημένη, αν και το λέω κι εγώ για τον εαυτό μου, στην πραγματικότητα δεν το πιστεύω. Όχι, δεν είμαι κακομαθημένη. Είμαι απολύτως σίγουρη ότι στην αρχή της εγκυμοσύνης πρέπει να γίνει υπέρηχος που να βεβαιώνει το ενδομήτριο της κύησης τουλάχιστον. Δε λέω ότι έχω καμιά απαίτηση για υπέρηχο κάθε μήνα ή κάτι τέτοιο, οκ, αφού δεν το κάνουν καλώς. Αλλά με εξωμήτριο μπορεί να πεθάνεις. Αυτά τα "χαλαρά" και άλλες τέτοιες άντε μην πω για ζητήματα κρίσιμα είναι εκφάνσεις ενός συστήματος όπου η αξία της ζωής σου είναι συζητήσιμη: οκ, δε θέλουμε να πεθάνεις αλλά ε, δε θα ξοδευτούμε κιόλας. Εγώ αυτές τις λογικές τις θεωρώ απαράδεκτες, εσύ μπορεί όχι, αλλά δε δέχομαι ότι είμαι κακομαθημένη, το παίρνω πίσω για όσες φορές το είπα, δεν είμαι.

Link to comment
Share on other sites

Ekban δεν νομιζω οτι ο πρωτος υπερηχος γινεται τοσο αργα. Σιγουρα οι 3 απαραιτητοι υπερηχοι ειναι η αυχενικη, ο β επιπεδου και ο υπερηχος του τριτου τριμηνου και ναι αν ο γιατρος δεν εχει υπερηχο στο ιατριο του στο νοσοκομιο δεν σου κανει σε καθε επισκεψη. Ομως στο Βελγιο υπαρχουν απειρα νοσοκομια οποτε μπορεις να δοκιμασεις και αλλου. Ενδεχομενος σε ενα απο τα δυο πανεπιστημιακα στο Saint Luc ή στο Erasmus...

 

Κι όμως, γίνεται μετά τη 10η βδομάδα, μου το έχουν επιβεβαιώσει όσοι ρώτησα. Επικοινώνησα με δύο γιατρούς που μου σύστησαν κοπέλες που γέννησαν μαζί τους, αλλά και από άλλες που άκουσα γίνεται το ίδιο. Η μόνη εξαίρεση ήταν μια κοπέλα που είχε επικίνδυνη κύηση, εκεί της έκαναν στην 6η βδομάδα. Αλλά αυτό δεν πιάνει.

 

Α, μην ξεχάσω, μετά τη 10η βδομάδα μπορεί να σημαίνει στη 12η βδομάδα πρώτος υπέρηχος, εμένα ο πρώτος γιατρός τότε μου έκλεισε ραντεβού, στη 12η. Θα περίμενα σαν τον άντε μην πω... Αυτά στην Ελλάδα δε γίνονται παιδιά...

 

Για τα πανεπιστημιακά: δε νομίζω ότι έχει ουσιαστικά διαφορά. Ίσως, βέβαια, επειδή εκεί έχουν τους ειδικευόμενους που γενικώς τρέχουν, μπορεί να πετύχεις κάποιον που θα σε προσέξει, θα κάνει ο ίδιος τον υπέρηχο και δε θα επικοινωνείς μέσω μαιών και εκτυπωμένων υπερήχων.

 

Τέλος πάντων, τί να πω, όταν είσαι ξένος, είσαι ξένος, έχει πολλές διαστάσεις η εμπειρία...

Link to comment
Share on other sites

Jack στο Βελγιο δεν εχει ιδιωτες γυναικολογους. Η ουτε και εγω μπορεσα να τους βρω. Εκτος νοσοκομιου εχει γενικης ιατρικης και οδοντιατρους μονο ναμιζω.

 

Για τη ακρίβεια, έχει ιδώτες γυναικολόγους αλλά λιγους και δεν κάνει διαφορά. Ο πρώτος που βρήκα (μου συστήσανε) έχει ιατρείο ιδιωτικό ΚΑΙ μέσα σε μεγάλο νοσοκομείο. Όμως, όταν πήρα για ραντεβού μου είπε μια κυρία ότι ο γιατρός δε σε βλέπει πριν τη 10η βδομάδα και μου έκλεισε ραντεβού για τη 12η. Τί σημασία έχει που έχει ιδιωτικό ιατρείο; πριν τη 10η βδομάδα δε χάνει το χρόνο του, έχει πιο σοβαρά πράματα να κάνει.

Είπα να μην πατήσω σε αυτόν, αλλά μετά την καταπληκτική εμπειρία με τον άλλον που διάβαζε εκτυπώσεις υπερήχου και, κυρίως, μετά το μπιλιετάκι του παθολόγου, ε, θα πάω, θα πάω και θα του πω θέλω υπέρηχο στην 6η βδομάδα, αν δε το κάνεις, ε, μη σε απασχολώ, γειά σου

 

και σε οφθαλμίατρο έχω πάει εκτός νοσοκομείου και σε ορθοπαιδικό. Ε, και μην ξεχνάμε και τους ψυχιάτρους που λέγαμε και πριν, εκεί δεν έχω πάει, αλλά με βλέπω σύντομα

Link to comment
Share on other sites

Για τη ακρίβεια, έχει ιδώτες γυναικολόγους αλλά λιγους και δεν κάνει διαφορά. Ο πρώτος που βρήκα (μου συστήσανε) έχει ιατρείο ιδιωτικό ΚΑΙ μέσα σε μεγάλο νοσοκομείο. Όμως, όταν πήρα για ραντεβού μου είπε μια κυρία ότι ο γιατρός δε σε βλέπει πριν τη 10η βδομάδα και μου έκλεισε ραντεβού για τη 12η. Τί σημασία έχει που έχει ιδιωτικό ιατρείο; πριν τη 10η βδομάδα δε χάνει το χρόνο του, έχει πιο σοβαρά πράματα να κάνει.

Είπα να μην πατήσω σε αυτόν, αλλά μετά την καταπληκτική εμπειρία με τον άλλον που διάβαζε εκτυπώσεις υπερήχου και, κυρίως, μετά το μπιλιετάκι του παθολόγου, ε, θα πάω, θα πάω και θα του πω θέλω υπέρηχο στην 6η βδομάδα, αν δε το κάνεις, ε, μη σε απασχολώ, γειά σου

 

Έχω την εντύπωση και ελπίζω πως στις κυήσεις υψηλού κινδύνου δεν έχουν δικαίωμα να αρνηθούν υπέρηχο-εξέταση.

 

και σε οφθαλμίατρο έχω πάει εκτός νοσοκομείου και σε ορθοπαιδικό. Ε, και μην ξεχνάμε και τους ψυχιάτρους που λέγαμε και πριν, εκεί δεν έχω πάει, αλλά με βλέπω σύντομα

 

 

Γεια σου Εκάβη. Λυπάμαι πραγματικά για την απώλειά σου. Σου εύχομαι από καρδιάς γρήγορη ψυχική και σωματική ανάρρωση.

Επιπλέον, σου εύχομαι σύντομα να έχεις ευχάριστα νέα, να πάνε όλα καλά την επόμενη φορά και να έχεις την αντιμετώπιση που επιθυμείς (και οφείλεις να έχεις) από το σύστημα υγείας.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Γεια σας και απο εμενα...

ειμαι καινουργιος εδω και δεν ειμαι πολυ καλα κατατοπισμενος!

Πιστευω να ειμαι στο σωστο μερος...

Η ερωτηση μου ειναι αν βρεθηκε καποια μητερα απο εσας να γενναει στην αμερικη καθως ηταν σε διακοπες εκει με απλη τουριστικη visa... και αν ναι ποιο ηταν το κοστος στο νοσοκομειο...η τα εξοδα ειναι πληρωμενα απο το κρατος?

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 7 months later...

Γεια σας και από μένα, είμαι έγκυος σε δίδυμα στην 5η εβδομάδα. Έχω άλλο ένα παιδί, εκείνη η εγκυμοσύνη είχε πάει καλά δεν έχω παραπονο. Το ερώτημα μου είναι τώρα να μείνω Ελλάδα για εγκυμοσύνη ή να πάω στην οικογένεια μου στην Αγγλία? Τελικά σε φροντίζουν οι γιατροί στην Αγγλία ή επειδή κάνουν οικονομία επειδή το NHS είναι δωρεάν σε βλέπουν ως στατιστικό και όχι ως αυθύπαρκτη οντότητα? Προτιμώ να τα σκάω στο γιατρό μου κάθε εβδομάδα στην Ελλάδα αν είναι να σιγουρέψω πως θα πάνε όλα καλά. Μήπως όμως είναι όλα μέσα στο μυαλό μου, και στην Αγγλία θα πάνε επίσης όλα καλά?

Link to comment
Share on other sites

Η πιθανότητα είναι τα πράγματα να πάνε καλά και στις δύο χώρες. Εγώ πάντως που ήμουν Αγγλία όταν έμεινα έγκυος πήγα στην Ελλάδα να γεννήσω και καθόλου δεν το μετάνιωσα. Το πρόβλημά μου ήταν όχι τόσο ότι δεν με φρόντιζε η γιατρός μου στην Αγγλία αλλά ότι την έβλεπα στη χάση και στη φέξη και όταν την έβλεπα το μόνο που κοιτούσε ήταν τις εξετάσεις μου και την πίεση. Με τις μαίες ποτέ δεν τα πήγαινα καλά, κάθε φορά που με έβλεπαν κάναμε συμβούλιο για να δούμε πώς πρέπει να αντιμετωπιστεί το κάθε πρόβλημα κι εμένα αυτά τα συνεργατικά δεν μου άρεσαν. Αν ήθελα να κάνω το γιατρό θα είχα σπουδάσει ιατρική.

 

Πιστεύω επίσης ότι στην Ελλάδα υπάρχει πολύ καλύτερη φροντίδα από παιδίατρο μετά τη γέννα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...