Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

κολπικη εξεταση...


Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

εγω ειμαι στην 30η εβδομάδα και χρειάστηκε μονο μια φορα να με εξετάσει κολπικα (στην 20η εβδομάδα) επειδη ενιωθα ενοχληση και εχα προβλημα στον τράχηλο....Βέβαια καθε γιατρος και καθε εγκυμοσηνη ειναι διαφορετικη.

JssYp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εμένα με εξέτασε κολπικά 2 φορές, άλλος γιατρός όμως, μία στην αρχή, στην 7η εβδομάδα επειδή είχα καφέ υγρά και μία στην 23η εβδομάδα επειδή είχαμε δει ένα ινομοίωμα στον υπέρηχο και ήθελε να το τσεκάρει και πρακτικά... Η δεύτερη πόνεσε πααααααρα πολύ διότι δεν έβρισκε με τίποτα το ινομοίωμα και με τσάκισε! Μου έκανε και κολπικό υπέρηχο εκείνη τη μέρα και τσίριζα! Δεν ξέρω αν ήταν ψυχολογικό επειδή ανησυχούσα για το μωρό μου, τόσο που με πίεζε ή αν όντως πονούσα διότι δε τεστ παπ ας πούμε δεν καταλαβαίνω τίποτα. Μετα που τον ρώτησα μου είπε ότι λόγω της εγκυμοσύνης είναι πιο ευαίσθητη εκεί η περιοχή γι' αυτό ένιωσα τόσο έντονο πονο στην παρούσα φάση.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να ρωτήσω και εγώ κάτι γιατί μάλλον πλησιάζει η ώρα μου για κολπική εξέταση! Όταν σας εξέτασαν με το χέρι κολπικά χρησιμοποίησαν κάποιο λιπαντικό τζελ;;; Εμένα ο γιατρός μου στον κολπικό υπέρηχο χρησιμοποιεί πάντα λιπαντικό. Σε αυτή την περίπτωση; Με ενδιαφέρει γιατί έχω θέμα με τη λίπανση χαμηλά ακόμα και στην περίπτωση επαφής...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμενα αυτες τις μερες που ημουν στο νοσοκομειο μου εκαναν 4 φορες. δε θα λεγα οτι ποναει πολυ, απο μια μαια μαλιστα δεν πονεσα καθολου.

η φιλη μου που γεννησε στο πανεπιστημιακο μου ελεγε οτι καθε φορα που της εκανε την εξεταση ο γιατρος ακολουθουσαν και καμια 10ρια φοιτητες. εκει καταλαβαινεις......

Link to comment
Share on other sites

με το χερι γινεται η εξεταση ;;η με τον κολποδιαστολεα;

εμενα με το χερι μου την κανουνε. με κολποδιαστολεα ανοιγουν οταν παιρνουνε το δειγμα για την καλλιεργεια κολπικων. αυτο ειδικα στην εγκυμοσυνη ποναει.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έκανα την πρώτη κολπική εξέταση μόλις μπήκα 36η εβδομαδα - ο γιατρός φορούσε τα λάτεξ γάντια και έβαλε αντισηπτικό πάνω τους. Η πρώτη φορά ήταν άβολη αλλά δε θα τη χαρακτήριζα επώδυνη. Η δεύτερη φορά (36+4) ήταν και άβολη και επώδυνη γιατί εξέταζε πολλή ώρα πίεζε γύρω γύρω στον κόλπο ενώ στο τέλος πίεζε και σε πολλά σημεία της κοιλιάς ενώ το μωρό κλωτσούσε σαν τρελό! Αυτό που με αγχώνει με τη συγκεκριμένη εξέταση είναι αν μπορεί όντως ο γιατρός να προκαλέσει τοκετό. Και προετοιμάζομαι ψυχολογικά για την επόμενη που ίσως μου κάνει πάλι σε 3 μέρες... Αν φτάσω τις 40 εβδομάδες θα χάσω το μέτρημα των κολπικών εξετάσεων με τη συχνότητα που γίνονται!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ρε κορίτσια όλες αυτές οι εξετάσεις είτε με το χέρι είτε με τον κολποδιαστολέα, είτε ο κολπικός υπέρηχος αν έχει να χρειαστεί να κάνετε σε προχωρημένη εγκυμοσύνη δεν ενοχλούν το μωρό; marina εγώ καλλιέργεια έκανα την 20η εβδομάδα μια φορά και νομίζω δε θα ξανακάνω (εννοώ δε θα χρειαστεί).

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια εμένα μου έκανε 2-3 φορές καλλιέργεια κολπικού υγρού γιατί είμαι και με περιδεση οποτε ελέγχαμε τα υγρα μήπως είχαν κάποιο μικρόβιο. Τώρα έχει καιρό να κάνουμε. Το Πασχα όμως είχα μια αιμορραγία και εμεινα στην κλινική 4 μέρες. Τότε με έλεγχε συχνά κολπικά και με καθάριζε κι από το αίμα..Πονεσα πολύ η αλήθεια είναι...ισως και πιο πολύ επειδή φοβόμουν.

Πάντως αν δεν υπάρχει λόγος όπως τα δικά μου, από ότι ξέρω κολπικά σε εξετάζουν όταν μπεις στο μήνα σου για έλεγχο του τραχηλου.

bunbunadg20110712_2_O+prigkipas+mou+einai.png

Link to comment
Share on other sites

ετσι ειναι! το εμβριο προστατευεται απο το βλενοδες βισμα που βρισκεται στον τραχηλο και δεν αφηνει να μπει καενα μικροβιο. ακομα και η περιπτωση μολυνσης αντιμετοπιζεται οχι για να μην νοσισει το εμβριο οσο ειναι στην μητρα, αλλα για να μην κολλησει κατι κατα τον τοκετο.

η εξεταση δεν εχει να κανει τοσο με την εβδομαδα οσο με την εγκυμοσυνη. στην β επιπεδου η μετριση του τραχηλου μου ηταν στο οριο οποτε το παρακολουθουσαμε σε καθε επισκεψη κανοντας υπερηχο.

προς το τελος καποιοι γιατροι βλεπουν ποσο μαλακος ειναι ωστε να εχουν μια εικονα για το ποτε θα γεννησεις. στις εξατασεις συνηθως χρεισημοποιουν ζελε υπερηχων ως λιπαντικο που ειναι οτι πιο καθαρο κυκλοφορει στην αγορα και δεν υπαρχει περιπτωση να βλαψει την μελουσα μαμα :)

Link to comment
Share on other sites

μαλιστα ...ευχαριστω dimi!! καλλιεργεια κολπικων υγρων κανουν παντα;ή μονο οταν εχεις καποια συμπτωματα; κ ποτε την κανουν σε ποια βδομαδα;

στην αρχη της εγκυμοσυνης και στον ενατο στανταρ. τωρα ενδιαμεσα σε καπιες περπτωσεις οπως αν υπαρχουν συμπτωματα ή πιθανοτητες προωρου τοκετου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δεν ξερω γιατι αλλα σε εμενα χρησιμοποιησε κολποδιαστολεα που ποναγε φριχτα και μαλιστα απορουσε και μου ελεγε μα καλα αν πονας με αυτο τι θα κανουμε στην γεννα??:shock::shock: ελπιζω να μην χρειαστει να το ξανακανω :-(

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

βρήκα αυτό το ενδιαφέρον απόσπασμα από ένα άλλο φορουμ.

 

Η κολπική δακτυλική εξέταση – η αξιολόγηση δηλαδή του τραχήλου της μήτρας από το γιατρό ή τη μαία με την εισαγωγή ενός ή δύο δακτύλων στον κόλπο – είναι αρκετά συνηθισμένη στην εγκυμοσύνη, ειδικά προς το τέλος της.

Ποια είναι η χρησιμότητά της

Η κολπική εξέταση μας παρέχει συγκεκριμένες πληροφορίες οι οποίες σε πολλές περιπτώσεις είναι κρίσιμης σημασίας. Συγκεκριμένα εκτιμούμε:

Σε ό,τι αφορά στον τράχηλο

– Το μήκος του (ή αλλιώς “εξάλειψη”)

– Τη διαστολή του (αν έχει ανοίξει και πόσο)

– Τη σύστασή του (αν είναι μαλακός ή σκληρός)

– Τη θέση του (αν είναι στραμμένος προς το πίσω ή το μπροστά μέρος του κόλπου)

Σε ό,τι αφορά στο μωρό

– Αν βρίσκεται στην κατάλληλη θέση στη λεκάνη της μητέρας και αν καλύπτει το

στόμιο του τραχήλου

– Το ύψος της προβάλλουσας μοίρας (πόσο χαμηλά μέσα στην πύελο της μητέρας

βρίσκεται το κεφάλι ή η λεκάνη του εμβρύου)

– Αν ο αμνιακός σάκος είναι ψηλαφητός από τον κόλπο

Σε ό,τι αφορά στην ανατομία της πυέλου

– Το σχήμα και τις εσωτερικές διαστάσεις των οστών της λεκάνης

– Τυχόν αδιάγνωστη ως τώρα παθολογία του τραχήλου ή του κόλπου που ίσως έχει σημασία στην εξέλιξη του τοκετού (π.χ. ινομύωμα τραχήλου, στένωση τραχήλου, κύστεις του κόλπου, κ.α.)

Η εξέταση αυτή λοιπόν παρέχει πληθώρα πληροφοριών που κατά κανόνα μας χρειάζονται σε περιπτώσεις που υποπτευόμαστε παρέκκλιση από το φυσιολογικό, π.χ. επί πιθανού πρόωρου τοκετού. Βάσει αυτών καταλαβαίνουμε σε ποιο στάδιο προετοιμασίας για τοκετό βρίσκεται η έγκυος και αποφασίζουμε τους κατάλληλους χειρισμούς για το υπόλοιπο της κύησης.

 

Γιατί δεν είναι εξέταση ρουτίνας

Η κολπική δακτυλική εξέταση έχει συγκεκριμένα μειονεκτήματα και ως εκ τούτου οφείλουμε να τη χρησιμοποιούμε με φειδώ. Το κυριότερο είναι πως αποτελεί μια από τις

πλέον ενοχλητικές και άβολες εξετάσεις της ιατρικής, ειδικά κατά την εγκυμοσύνη. Δεν υπάρχει γυναίκα που δε θα προτιμούσε να την αποφύγει αν δεν ήταν απολύτως απαραίτητη, όσες εγκυμοσύνες κι αν είχε στο παρελθόν. Επιπλέον, η ψηλάφηση του τραχήλου θεωρητικά εμπεριέχει τον κίνδυνο διέγερσης της μήτρας, πρόκλησης λοίμωξης ή αιμορραγίας, ή ακόμη και ρήξης υμένων ειδικά αν ο εξεταστής δεν έχει μεγάλη εμπειρία.

Για τους λόγους αυτούς, όπως και κάθε άλλη ιατρική πράξη, οφείλουμε να την πραγματοποιούμε για τους σωστούς λόγους και μόνο όταν είναι απολύτως απαραίτητο.

Η αλήθεια είναι ότι σε μια φυσιολογικά εξελισσόμενη εγκυμοσύνη η κολπική δακτυλική εξέταση δεν είναι απαραίτητη πριν τη συμπλήρωση των 40 εβδομάδων, και συχνά μπορεί να μη χρειαστεί καθόλου πριν την έναρξη του τοκετού. Η “παραδοσιακή” χρήση της για πρόβλεψη της χρονικής στιγμής έναρξης του τοκετού είναι άστοχη διότι πρακτικά δεν μπορούμε να προβλέψουμε πότε ακριβώς θα αρχίσει ο τοκετός βάσει των ευρημάτων της. Καταλήγουμε λοιπόν πολλές φορές να την κάνουμε για να ικανοποιήσουμε την περιέργειά μας και μόνο – και η περιέργεια δεν είναι λόγος κολπικής εξέτασης!

 

Αποκόλληση υμένων

Μια συχνή αιτία κολπικής εξέτασης είναι η ταυτόχρονη διενέργεια αποκόλλησης υμένων.

Η αποκόλληση υμένων δεν πρέπει να συγχέεται με τη ρήξη υμένων, το λεγόμενο “σπάσιμο των νερών”, που στοχεύει στην έναρξη ή την επιτάχυνση του τοκετού και γίνεται στο μαιευτήριο. Η αποκόλληση υμένων είναι μια ήπια παρέμβαση που γίνεται στο ιατρείο και αφορά στο “τρίψιμο” με το δάκτυλο του τμήματος του αμνιακού σάκου που ακουμπά στο έσω στόμιο του τραχήλου. Ο εξεταστής δηλαδή περνά το δάκτυλό του μέσα από τον τράχηλο (ο οποίος θα πρέπει γι'αυτό να έχει μια μικρή διαστολή) και

“τρίβει” ελαφρά το τμήμα των μεμβρανών που μπορεί να αγγίξει, χωρίς να σπάσει το σάκο φυσικά. Η διαδικασία αυτή γίνεται κατά κανόνα μετά τις 40 εβδομάδες και στοχεύει να επιταχύνει την προετοιμασία του τραχήλου (λόγω της έκλυσης ορμονών που προκαλεί η μηχανική αυτή διέγερση) με επακόλουθο την έναρξη του τοκετού. Οι μέχρι τώρα μελέτες δείχνουν ότι πρόκειται για μια ασφαλή μέθοδο που μειώνει την πιθανότητα να χρειαστεί πρόκληση τοκετού κατά 15% περίπου.

Η αποκόλληση υμένων εντούτοις δεν πρέπει να θεωρείται συνώνυμο της κολπικής δακτυλικής εξέτασης. Η πρώτη είναι μια παρέμβαση – μολονότι ήπια – στη διαδικασία της προετοιμασίας για τοκετό, η δεύτερη απλά συλλέγει πληροφορίες χωρίς να στοχεύει να επηρεάσει τη φυσική διαδικασία. Η κολπική δακτυλική εξέταση είναι ένα εργαλείο που συχνά χρειάζεται ο γιατρός ή η μαία για να καταλήξουν σε διάγνωση, η

αποκόλληση υμένων όμως είναι επιλογή της ίδιας της μητέρας μετά από συζήτηση με τη μαιευτική της ομάδα.

8noIp2.pngjOU4p3.png

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Συμφωνω κι εγω πως δεν πρεπει να γινεται νωρις και στην ουσια χωρις λογο. Κατα τις 39-40 εβδομαδες να το καταλαβω, αλλα πιο πριν με βαζει σε υποψιες πως ο γιατρος θελει να προκαλεσει τοκετο για να τελειωνει.

Το δε σχολιο "πως θα γεννησεις αφου πονας με την κολπικη εξεταση" μου φερνει στο μυαλο μισογυνη χασαπογιατρο που οχι μονο κανει μια περιττη εξεταση με αγαρμπο τροπο αλλα εχει το θρασος να μειωσει και να υποτιμησει την γυναικα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Η αποκόλληση υμένων είναι μια ήπια παρέμβαση που γίνεται στο ιατρείο και αφορά στο “τρίψιμο” με το δάκτυλο του τμήματος του αμνιακού σάκου που ακουμπά στο έσω στόμιο του τραχήλου. Ο εξεταστής δηλαδή περνά το δάκτυλό του μέσα από τον τράχηλο (ο οποίος θα πρέπει γι'αυτό να έχει μια μικρή διαστολή) και

“τρίβει” ελαφρά το τμήμα των μεμβρανών που μπορεί να αγγίξει, χωρίς να σπάσει το σάκο φυσικά.

 

Γι'αυτό εγώ τρελλάθηκα από τον πόνο στο πρώτο παιδί! Γιατί το έκανε χωρίς να έχω διαστολή!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...