Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

εγω κοριτσια εκανα την β επιπεδου στο μητερα και κρατησε μονο 8 λεπτα και πληρωσα 88 ευρω.δεν ξερω αλλα δεν εμεινα και τοσο ευχαριστημενη με το γιατρο γιατι ειναι σαν να ηθελε να με ξεπεταξει αρον αρον...εχει κανει καμια αλλη κοπελα την β επιπεδου στο μητερα? και ποσο κρατησε ο χρονος?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 221
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

εγω κοριτσια εκανα την β επιπεδου στο μητερα και κρατησε μονο 8 λεπτα και πληρωσα 88 ευρω.δεν ξερω αλλα δεν εμεινα και τοσο ευχαριστημενη με το γιατρο γιατι ειναι σαν να ηθελε να με ξεπεταξει αρον αρον...εχει κανει καμια αλλη κοπελα την β επιπεδου στο μητερα? και ποσο κρατησε ο χρονος?

 

Sorry δεν το εκανα στο μητέρα αλλα το δικό μου κράτησε πανω απο μισάωρο μέχρι να τα μετρήσουν ολα

Δεν ξερω κανένα που κράτησε τόσο λίγο... Τα μετρήσανε ολα; Είδαν νεφρά, καρδια συκώτι εγκέφαλο κλπ;

Link to comment
Share on other sites

εγω κοριτσια εκανα την β επιπεδου στο μητερα και κρατησε μονο 8 λεπτα και πληρωσα 88 ευρω.δεν ξερω αλλα δεν εμεινα και τοσο ευχαριστημενη με το γιατρο γιατι ειναι σαν να ηθελε να με ξεπεταξει αρον αρον...εχει κανει καμια αλλη κοπελα την β επιπεδου στο μητερα? και ποσο κρατησε ο χρονος?

 

Μήπως εννοείς αυχενική διαφάνεια;Και πάλι,βέβαια,λίγο κράτησε.Αλλά το β' επιπέδου κρατάει κοντά 1 ώρα!

Link to comment
Share on other sites

Μήπως εννοείς αυχενική διαφάνεια;Και πάλι,βέβαια,λίγο κράτησε.Αλλά το β' επιπέδου κρατάει κοντά 1 ώρα!

 

οχι η β επιπεδου ηταν το θυμαμαι πολυ καλα γιατι την εκανα πριν απο 3 εβδομαδες περιπου.το ξερω οτι κρατησε πολυ λιγο για αυτο ειμαι λιγο απογοητευμενη...απο οσο ξερω ολα τα κοιταξε αλλα πολυ γρηγορα.τι να πω βρε κοριτσια δεν ξερω.

Link to comment
Share on other sites

οντως ειναι πολυ λιγη η ωρα δεν το συζητω καν.εμενα β επιπεδου εκανα 20-25 λεπτα οπως και ολες οι αλλες κοπελες που ηταν πριν απο εμενα αντε να πω μιση ωρα.καλα κανεις και εισαι απογοητευμενη εκτος αν πηρες τις απαντησεις που ηθελες γιατι εγω θυμαμαι ολο ερωτησεις εκανα.αν παλι πηρε ο γιατρος σου τα αποτελεσματα και ειπε και αυτος οτι ολα ειναι οκ(που θα ειναι) τοτε δωσε τοπο στην οργη και χαλαρωσε.για τους γιατρους που το κανουν αυτο το πραγμα μπορει να ειναι ρουτινα τους αλλα η μαμα που εχει αγχος και θελει να ειναι ολα καλα πρεπει να την καταλαβαινουνε....γιαυτο και εγω τον τσακισα στις ερωτησεις και εκει βεβαια μου τα ειπε αναλυτικα(οχι ο γιατρος μου αλλα αλλος γιατρος που μου εκανε την β επιπεδου στο μαιευτηριο ιασω)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

απογοητευτικα οντως παρα πολυ και οταν αρχισα να του κανω ερωτησεις μου ειπε πως ολα ειναι καλα και δεν χρειαζεται να αγχονωμε.η γιατρος μου ηταν μπροστα και ειπε πως ολα ειναι καλα.τι να πω βρε κοριτσια δεν ξερω...

Link to comment
Share on other sites

απογοητευτικα οντως παρα πολυ και οταν αρχισα να του κανω ερωτησεις μου ειπε πως ολα ειναι καλα και δεν χρειαζεται να αγχονωμε.η γιατρος μου ηταν μπροστα και ειπε πως ολα ειναι καλα.τι να πω βρε κοριτσια δεν ξερω...

 

αχχχχχχ δεν μου τυχαινουν εμενα αυτοι:evil: καταρχας οντως χαλαρωσε γιατι οντως ολα ειναι καλα!αλλα οταν η πελατισα-μαμα κανει ερωτησεις ο γιατρος θα απανταει σε ολες τις κουλες ή μη ερωτησεις.γιατι μιλαμε για τα οργανα και την αναπτυξη του μελλοντικου μας παιδιου και οχι για το αν αργοτερα πειραζει και τα πρηζουμε στην παιδιατρο για το αν ειναι σωστο που ηπιε 100γρ γαλα και οχι 110!

Link to comment
Share on other sites

αχχχχχχ δεν μου τυχαινουν εμενα αυτοι:evil: καταρχας οντως χαλαρωσε γιατι οντως ολα ειναι καλα!αλλα οταν η πελατισα-μαμα κανει ερωτησεις ο γιατρος θα απανταει σε ολες τις κουλες ή μη ερωτησεις.γιατι μιλαμε για τα οργανα και την αναπτυξη του μελλοντικου μας παιδιου και οχι για το αν αργοτερα πειραζει και τα πρηζουμε στην παιδιατρο για το αν ειναι σωστο που ηπιε 100γρ γαλα και οχι 110!

 

εγω απο οτι καταλαβα ειχαν καθυστερησει και βιαζοταν να τελειωσει για να παρει την επομενη...

Link to comment
Share on other sites

εγω απο οτι καταλαβα ειχαν καθυστερησει και βιαζοταν να τελειωσει για να παρει την επομενη...

 

Κουκλα μου μην το ψαχνεις!ολα καλα!ευχομαι με το καλο το μωρακι σου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

καλήσπερα...θα κανω β' επιπεδου σε 2 εβδομαδες στην Βιοκλινικη Θεσσαλονικη με γιατρο καποιον κυριο Καναβακη...μηπως καποια απο εσας τον ξερει? ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σας ειμαι καινουργια ειμαι 17 εβδομάδων την επομενη αυριο μπαινω στο 18 και σε λιγο θα κανω τον υπερυχο β επιπεδου θελω ενα καλο γιατρο , στις 13 εβδομαδες πηγα στο Ιασω , και εμενα δεν μου υπεγραψαν τα αποτελεσματα του υπερηχου, και του ππαει, οταν το εκανα εδειξε 1 στις 250 τρισωμια 21 και μου ειπε η γιατρος που συνεργαζεται εκει να κανω αμνιοπαρακεντηση , δεν εκανα κι ουτε θελω . Τα αποτελεσματα του υπερηχου εδειξαν 1 στα 700, Θελω να παω αλλου οχι στο Ιασω αφου θα πληρωσω πουθα πληρωσω να ξερω οτι ειναι οκ . ειναι το πρωτο μου παιδι και ειμαι 38 Σας ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

μανούλα 111 γεια σου! Ειμαστε ίδιες εβδομαδες! και εγώ ΄εχω β επιπεδου στις 22 Ιούλη στην 20η εβδομαδα και επίσης μου είχαν βγει τα αποτελέσματα της αυχενικης σε συνδυασμό με Papp a 1/250. και αυτό το αποτέλεσμα λόγω παλινδρομης κίνησης της τριγλωχινος βαλβίδας, που το έχουν 1% των υγιών εμβρύων! όλα τα αλλα ηταν τέλεια, αλλά τα αποτελέσματα ειναι παντα συνδυαστικά.Εγώ είμαι 32.

κοίτα έχουν ως όριο το 1/300 στην αυχενική, αν η πιθανότητα ειναι μεγαλύτερη, όπως εμάς, συστήνουν αμνιο. Ούτε εγώ θέλω να την κανω! και περιμένω πως κ πως τα αποτελέσματα της Β επιπ!

Εγώ βεβαια είμαι απο εξωσωμ και θα μου την κάνει γιατρός στην ιδιωτική κλινική όπου είμαι. βεβαιωσου ότι αυτός που θα βρεις ειναι στη λίστα των πιστοποιημενων και ζητά του στην τελική να σου αναλύσει τα παντα λόγω της πιθανότητες που σου βγήκε!

πάντως αν το σκεφτείς η πιθανότητα να χάσουμε το μωρό από την αμνιο ειναι μεγαλύτερη 1/100 από την πιθανότητα το μωρό να εχει χρωμοσωμικες ανωμαλίες. Ό,τι κ να αποφασίσουμε ενα ρίσκο το παίρνουμε...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας ειμαι καινουργια ειμαι 17 εβδομάδων την επομενη αυριο μπαινω στο 18 και σε λιγο θα κανω τον υπερυχο β επιπεδου θελω ενα καλο γιατρο , στις 13 εβδομαδες πηγα στο Ιασω , και εμενα δεν μου υπεγραψαν τα αποτελεσματα του υπερηχου, και του ππαει, οταν το εκανα εδειξε 1 στις 250 τρισωμια 21 και μου ειπε η γιατρος που συνεργαζεται εκει να κανω αμνιοπαρακεντηση , δεν εκανα κι ουτε θελω . Τα αποτελεσματα του υπερηχου εδειξαν 1 στα 700, Θελω να παω αλλου οχι στο Ιασω αφου θα πληρωσω πουθα πληρωσω να ξερω οτι ειναι οκ . ειναι το πρωτο μου παιδι και ειμαι 38 Σας ευχαριστω

 

O λόγος που σου προτεινουν την αμνιοπαρακεντηση είναι ότι ο κίνδυνος για τρισωμια 21 είναι σχεδόν ίσος με τον κινδυνο να χασεις το παιδι κατά την αμνιοπαρακεντηση. Το γεγονος ότι ηταν καλος ο υπέρηχος είναι ενθαρυντικό καθως στην ηλικια σου ενδεχεται οι βιοχημικοι δεικτες να μην είναι αξιοπιστοι. Μια άλλη εναλλακτικη είναι να κανεις το τεστ με τα ελευθερα εμβρυικα κυτταρα που επισης δεν είναι παρεμβατικο αλλα επίσης δεν είναι και διαγνωστικό...αν όντως δεν θελεις να κανεις αμνιο ίσως εχει περισσοτερο νοημα να κανεις το συγκεκριμενο τεστ...Τα αποτελέσματα γιατι δεν στα υπεγραψαν?? Δεν είναι πιστοποιημένοι?? Διοτι υπαρχει μια λιστα με τους πιστοποιημένους γιατρους...δυστυχως δεν είμαι από αθηνα για να σου προτείνω καποιον από αυτην την λιστα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kai i ka stavroula georgakila sto rea gia mena einai korufi !!!

exw kanei olous tous simantikous uperixous se ekeini exw duskoli egumosini exei pesei se ola mesa!

Apo tin auxeniki eide to fulo alla kai ton plakounta pou itan epikindunos ws arxika epipwmatikos me spania morfologia(2 kommatia pou enwnontai me gefura), eide mexri kai tin ekfusi tou omfaliou i opoia einai umenwdis me apotelesma gia mena na einai anapofeukti i kaisariki (fantasou polles gunaikes gennane fusiologika me umenwdi ekfusi xwris na exei diagnwstei egairws kai meta tin genna vlepoun oti proupirxe auto to provlima kai poso epikindunos telika itan gia to mwro o fus. toketos...)einai sxolastiki kai afierwnei oso xrono xreiazetai den "xepetaei"...

Link to comment
Share on other sites

Μανουλα 111

Εγω εκανα τη β'επιπεδου και την αυχενικη στο Μητερα με τον κυριο Κουτρα που ειναι πιστοποιημενος,παρουσια του γιατρου μου που τον εχει επιλεξει με 8000 τοκετους στο ενεργητικο του,οπως εχει επιλεξει και συγκεκριμενη αναισθησιολογο για την επισκληριδιο (την οποια εγω δε θα κανω).

φυσικα υπογεγραμμενα ελαβα τα αποτελεσματα.

Απ'οτι ξερω παντως τα αποτελεσματα της αυχενικης προκυπτουν απο συνδυαστικα στοιχεια εκ των οποιων ενα ειναι και η ηλικια.προσωπικα, ξερω οτι ανεξαρτητως αποτελεσματος μετα τα 35 σε βαζουν να κανεις αμνιοπαρακεντηση.

NhE9p3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα!!

εγώ έκανα την β επιπέδου στο διαγνωστικό βιοιατρική στην Ν. Ιωνία. Όντως κράτησε αρκετά, δεν θυμάμαι περίπου την ώρα! Έλεγξε όλα του τα όργανα κανονικά, καρδιακή λειτουργία, κατά πόσο τροφοδοτείται ο πλακούντας και όλα πολύ φυσιολογικά. Το μωρό φαινόταν πεντακάθαρα, είχα δακρύσει γιατί τον έβλεπα να ξύνει αυτάκι και μυτούλα και να χασμουριέται! Μάλιστα τον έκανε χάζι και ο γιατρός και μέχρι να σταματήσει δεν έπαιρνε την κάμερα από πάνω του! Το πιο ωραίο είναι ότι ένοιωθα τον μικρό και τον έβλεπα ταυτόχρονα και συγκινήθηκα πάρα πολύ!! Μου έκανε εντύπωση ο συγκεκριμένος γιατρός, γιατί στεκόταν και παρατηρούσε και αυτός την κίνησή του και ήθελε να μας δείξει το προσωπάκι του! Μας εξηγούσε τα πάντα και τον έκανε χάζι!!! Φυσικά είδαμε και τα προσόντα μας, τα οποία δεν είχαμε δει σε υπέρηχο, λόγω ότι το φύλο το μάθαμε από αμνιοπαρακέντιση που έπρεπε να κάνω! Το μόνο ας πούμε μελανό σημείο, είναι ότι έχουμε μεγάλη κοιλίτσα κάτι που πιθανόν να σημαίνει ότι θα είμαστε λίγο παχουλοί!! Το περίεργο είναι ότι δεν έχω πάρει παρά μόνο 3 κιλά!! Αλλά θα φροντίσει η μανούλα για την σιλουέτα και θα γίνει ένας κομψός κύριος!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Καλημερα!

Εχθες εκανα υπερηχο β επιπεδου στις 22 και 4 ομως το μωρακι μας ειχε πλατη γυρισμενη επι 4 ωρες τελικα ειδε τα παντα εκτος απο τα ποδια .

Θα μας ξανα δει σε μια εβδομαδα...

Ο γιατρος ταρακουνουσε την κοιλια μου παρα πολυ και προσπαθουσε να αλλαξει θεση στο μωρο και να φανταστειτε ακομη ποναει η κοιλια μου.

το μονο που με παρηγορησε ηταν που το μωρακι μας μετα απο τοσο κουνημα ηπιε νερακι, χασμουρηθηκε και κοιμηθηκε αρα φανηκε να μην το ενοχλησαμε.

αυτο που με τρομαξε εμενα ειναι ο τραχηλος που εφτασε 3 εκ ενω ηταν 3.6 πριν 2 εβδομαδες.

Ο γιατρος ειπε πως ειναι ενταξει απλα πιεζεται απο το μωρο και δειχνει μικροτερος.

Υπαρχει παρομοια εμπειρια ειτε απο θεση μωρου ειτε απο τραχηλο;

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 5 χρόνια μετά...

Γεια σας,ήθελα να ρωτήσω..είμαι στην 21 εβδομάδα και την άλλη εβδομάδα εχω κανονίσει β επιπέδου.

Η αυχενική ήταν άψογη,όλα πάνε καλα αλλά εχω ακούσει οτι μπορεί να εμφανιστούν διαφορα προβλήματα στην β επιπέδου.Οποτε είναι δυνατόν με μια άψογη  αυχενική να προκύψουν θέματα στην β επιπέδου ;

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, Ελλ είπε:

Γεια σας,ήθελα να ρωτήσω..είμαι στην 21 εβδομάδα και την άλλη εβδομάδα εχω κανονίσει β επιπέδου.

Η αυχενική ήταν άψογη,όλα πάνε καλα αλλά εχω ακούσει οτι μπορεί να εμφανιστούν διαφορα προβλήματα στην β επιπέδου.Οποτε είναι δυνατόν με μια άψογη  αυχενική να προκύψουν θέματα στην β επιπέδου ;

Ο υπέρηχος β επιπέδου ελέγχει πράγματα που δν έχει δει ο έμβρυο λόγος στην αυχενική. Όπως για παράδειγμα την  αυχενική πτυχή. Μετράει το ρινικο οστό, ενώ στην αυχενική βλέπει απλά αν υπάρχει κλπ. Εγώ είχα πολύ καλή αυχενική αλλά στον μεγάλο υπέρηχο βρέθηκε ένα κομβικό στην καρδούλα, που φυσικά δεν ήταν κάτι κ μέχρι το ντοπλερ είχε φύγει. Παρόλα αυτά δεν υπάρχει λόγος να πηγαίνεις με αρνητική διάθεση. Όλα θα πάνε καλά. Με το καλό εύχομαι!! 

Κομβιο *

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, Ελλ είπε:

Γεια σας,ήθελα να ρωτήσω..είμαι στην 21 εβδομάδα και την άλλη εβδομάδα εχω κανονίσει β επιπέδου.

Η αυχενική ήταν άψογη,όλα πάνε καλα αλλά εχω ακούσει οτι μπορεί να εμφανιστούν διαφορα προβλήματα στην β επιπέδου.Οποτε είναι δυνατόν με μια άψογη  αυχενική να προκύψουν θέματα στην β επιπέδου ;

Θα έλεγα να μην προβληματίζεσαι τόσο. Άσε τους γιατρούς που είναι και η δουλειά τους . Έχεις παρά πολλές πιθανότητες να είναι όλα τέλεια, αν προκύψει κάποιο θέμα θα το σκεφτείς τότε πώς θα το αντιμετωπίσεις. Ακόμα και κάποιο θέμα να προκύψει ευτυχώς τα περισσότερα είναι αντιμετωπισιμα. Άσε την εγκυμοσύνη σου να εξελιχθεί και σκέψου όμορφα πράγματα όσο μπορείς ή εστίασε σε κάτι άλλο. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...