Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Αχ κοπέλα μου κι εγώ έτσι ένιωθα στις εβδομάδες σου. Μου έδιναν κουράγιο πιο προχωρημένες εγκυούλες. Γι αυτό είμαστε εδώ... Για να δίνουμε κουράγιο η μια στην άλλη. Για κάποιες είναι δύσκολος ο δρόμος αυτός.

Εγώ δούλευα μέχρι τον τρίτο μήνα, όπου έπαθα μια μικρή αποκόλληση κ έκατσα σπίτι ξαπλωμένη καναπέ κ πολύ περιορισμένη. Μετά στον τέταρτο που έκλεισε η αποκόλληση κάναμε προγραμματισμένη περίδεση τραχήλου λόγω ανοικτού τραχήλου. Την έβγαλα κ τότε όλη μέρα καναπέ μόνο για τουαλέτα σηκωνόμουν. Μετά στον πέμπτο ήμουν πολύ καλά, χωρίς ωστόσο να με αφήνει ο γιατρός να βγαίνω λόγω συσπάσεων.

Τώρα που έκλεισα τις 32 ανακουφίστηκα λίγο κ αρχίσαμε δειλά δειλά να ψωνίζουμε για το μωρό. Αν και ο γιατρός έχει όριο τις 34 εβδομάδες. Οπότε ακόμη λίγη υπομονή.

Η πιο μεγάλη συμβουλή είναι να πηγαίνεις εβδομάδα εβδομάδα και να ξεκουράζεσαι. Θα περάσει ο καιρός.. Σύντομα.

Συσπάσεις είναι... Θέλουν προσοχή και ηρεμία

 

Σήμερα να μη με ματιάξω είμαι καλύτερα από χτες.Βέβαια είμαι όλη μέρα ξάπλα και μόνο για να μαγειρέψω σηκώθηκα.Ο πρώτος στόχος και για μένα είναι οι 32 εβδομάδες.Ελπίζω όλο αυτό να προκλήθηκε από το κρυολόγημα και να συνέλθω μετά.Μέχρι τώρα είχα τους πόνους στο έντερο που με τρέλαιναν, λόγω περιτονίτιδας που είχα κάνει πριν πολλά χρόνια και τώρα ήρθε να προστεθεί και αυτό.Μήπως και με το άγχος μας χειροτερεύουμε την κατάσταση;Αλλά από την άλλη πώς να το αποφύγουμε;:?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 60
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κοριτσια εχθες 4-5 φορες μεσα στην μερα πετρωνε η κοιλια μου πολυ ομως,κ με πονουσε απο το τεντωμα. Εσειες οταν λετε οτι μαζι με τις συσπασεις ειχατε κ πονο τι πονο εννοειτε? Πονο χαμηλα στην κοιλια η πονο σαν το δικο μου δηλαδη οχι ακριβως πονο αλλα απο το πολυ τσιτομα της κοιλια με ποναγε γιατι τεντονοταν κ ειχα την αναγκη να την χαιδευω για να ηρεμει,πηρα τον γιατρο κ μου εδωσε τροφοκαρντ 3 φορες την ημερα.κ εσεις τετοιο πινατε? Βεβαια εχθες κουραστηκα λιγο γιατι εφτιαξα κουλουρακια. Ο γιατρος δεν μου ειπε κατι για ξεκουραση..σημερα το πρωι που συκωθηκα κ εφτιαχνα καφε ξανα πετρωσε. Ξερετε τωρα που ξεκινησα το μαγνωσιο ποσο καιρο θελει για να ηρεμισω απο της συσπασεις?ποτε θα δω διαφορα δηλαδη?

Link to comment
Share on other sites

Εχω συσπασεις επώδυνες απο τον 5ο μηνα, τωρα ειμαι στον 7ο αλλα δεν πηρα τιποτα ουτε καν μαγνησιο. Η γιατρος μου λεει πως ο τραχηλος ειναι μια χαρα οποτε δεν ανησυχω. Αλλα εχω τουλαχιστον 10 συσπασεις στο 24ωρο.

..μαμα τωρα ξερω..

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια εχθες 4-5 φορες μεσα στην μερα πετρωνε η κοιλια μου πολυ ομως,κ με πονουσε απο το τεντωμα. Εσειες οταν λετε οτι μαζι με τις συσπασεις ειχατε κ πονο τι πονο εννοειτε? Πονο χαμηλα στην κοιλια η πονο σαν το δικο μου δηλαδη οχι ακριβως πονο αλλα απο το πολυ τσιτομα της κοιλια με ποναγε γιατι τεντονοταν κ ειχα την αναγκη να την χαιδευω για να ηρεμει,πηρα τον γιατρο κ μου εδωσε τροφοκαρντ 3 φορες την ημερα.κ εσεις τετοιο πινατε? Βεβαια εχθες κουραστηκα λιγο γιατι εφτιαξα κουλουρακια. Ο γιατρος δεν μου ειπε κατι για ξεκουραση..σημερα το πρωι που συκωθηκα κ εφτιαχνα καφε ξανα πετρωσε. Ξερετε τωρα που ξεκινησα το μαγνωσιο ποσο καιρο θελει για να ηρεμισω απο της συσπασεις?ποτε θα δω διαφορα δηλαδη?

 

 

 

Εγω ειχα συσπασεις απο 7,5 μηνων και δεν τις καταλαβαινα.ενιωθα ομως πιεση εντονη προς τα κατω.Απο τοτε παιρνω μποσκοπαν 3 φορες και ενα μαγνησιο την μερα και ξαπλα συνεχεια..Και Οντως μετα απο 10 μερες που ξανακανα εξεταση εχουν σταματησει εντελως αλλα ο γιατρος δεν με αφηνει να περπαταω λιγα πραγματα.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα...ειμαι μανουλα ποια με εναν γιο 3 μηνων κ υπεφερα απ της συσπασεισ..ειχα απ τον πεμπτο μηνα..ειχα δυναμωσει το μαγνησιο κ επερνα κ youtopar..πετρωνε η κοιλια μου πολυ αλλα το καλο ηταν που δεν ειχα πονο στον 6ο μηνα εκατσα ακινησια πληρης ακινησια..κρεβατι τουαλετα κ τπτ αλλο...το τονιζω αυτο..μονο κρεβατι!!!..μεχρι που γεννησα 36+4 ενα υγιεστατο παιδαρο!!!με ειχαν κουραση πολυ δν της αντεχα αλλο...ολο κ δυναμωναν μου ειχαν τσακισει τα νευρα..τα χαπια δεν τα εκοψα καθολου συν οτι καθε φορα που εκανα κ παρα πανω την ημερα μου το αυξενε ο γιατρος...θελει πολυυυυυυ ξεκουραση...οχι βαρος οχι περπατημα κ γενικα ξεκουραση...δεν ριμαι γιατρος κ ουτε θελω να φοβισω καμια κοπελα κ εγω εδω μεσα στο σαιτ ρωτουσα συνεχεια γιαυτες της συσπασεις..αν διαβασετε παρακατω γραφει συσπασεις κ ακινησια εγω το εφτιαξα..θελω απλα να σας δωσω μια συμβουλη...καθολου αγχος...ολα θα πανε καλα..οσο αγχωνεστε τοσο ποιο πολλες γινονται..τα περασα κ γιαυτο σας το λεω..απ το αγχος εφτασα να κανω ανα πενταλεπτο κ ανα διλεπτο..μαλιστα 8 μιση μηνων νοσηλευτικα μεχρι να μπω στον μηνα μ..αλλα αυτες δν σταματησαν ποτε..μακαρι να ειστε οι τυχερες που σταματανε...ευχομαι ολοψυχα να πανε ολα καλα κ σε λιγο καιρο θα τα ξεχασε τε ολα..θα εχετε τα μπουμπουκακια σας αγκαλιτσα...τι ποιο ομορφο...σας φιλω..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας και απο εμένα...ήρθα και εγω στο κλαμπ των συσπάσεων...

είμαι στην 34 εβδομάδα και την Τρίτη βγήκα απο το νοσοκομείο λόγω συσπάσεων ύστερα απο διαμονή 5 ημερών.προς το παρόν ο γιατρός μου έδωσε χάπια και μου είπε ακινησία...θα ξαναπάω σε μια εβδομάδα να με δει πάλι....εγω ρε κορίτσια δεν είχα καταλάβει τίποτα...πήγα για εξέταση ρουτίνας και είχα συσπάσεις και μάλιστα ΚΑΛΕΣ....τώρα που έμαθα να τις ξεχωρίζω παρατηρώ ότι κάνω πιο πολλές το βράδυ....αλλά στο νοσοκομείο μου είπαν ότι η ορμόνη που ευθύνεται για τις συσπάσεις εκκρίνεται το βράδυ .....

φοβάμαι λιγο μην με πιάσει τίποτα το βράδυ γιατί είμαι και απο καισαρική ήδη .......το καλό είναι ότι σε 2 εβδομάδες μπαίνω στον μήνα μου....υπομονή λοιπόν σε όλες μας και με το καλό να έχουμε τελειόμηνα παιδάκια στην αγκαλιά μας.

a>

a>

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σας κοριτσιαααααα

ηθελα να σας πω κ εγω την εμπειρια μου γιατι τρεμω σε ενα προωρο τοκετο,αυριο μπαινουμε στην 30η εβδομαδα και ειμαι ξαπλα γιατι εχω πολλες συσπασεις και οταν φτανουμε στα δυσκολα υποθετα βολταρεν εκτος απο τα καθημερινα 3 μαγνησια , 3 ουτροτζεσταν ,χτες που με πηρε ο γιατρος μου ειπε οτι αυτην την εβδομαδα θα ξεκινησουμε ενεσεις για τα πνευμονια της μικρης για να καταφερουμε να φτασουμε 32 εβομαδων το λιγοτερο.....τρομαξα αρκετα....δηλαδη μπορει να γεννησω μεχρι τοτε?και αν ναι μπορει και με φυσιολογικο ?αχ........ πειτε μου την εμπειρια σας γιατι η αγωνια στο κρεβατι ειναι χαααααλια.........και για τις ενεσεις πειτε μου οτι γνωριζεται......σας ευχαριστω παρα πολυ

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια.Σας καταλαβαινω απολυτα..Ειμαι στην 28η βδομαδα με συσπασεις και πονους περιοδου απο την 23η. Το παλευω με yutopar που βρηκα απο γνωστους και πολυ ξαπλα αν κι εχω αλλα δυο παιδακια. Δυσκολο ειναι αλλα σκεφτομαι οπως περασαν αυτες οι 5 εβδομαδες και ολα καλα ως τωρα ετσι θα περασουν και οι υπολοιπες.. καλο κουραγιο σε ολες!

Link to comment
Share on other sites

Επισης τις ενεσεις κορτιζονης θα τις ξεκινησω απο αυτη τη βδομαδα. Ακουω οτι βοηθανε πολυ τα προωρα μωρακια. Μια φιλη μου που τις εκανε γεννησε στις 32 βδομαδες και το μωρακι δε χρειαστηκε καν οξυγονο.Και θερμοκοιτιδα μονο δυο μερες προληπτικα..

Link to comment
Share on other sites

πριν λιγους μονο μηνες εγραφα κ γω σ αυτο το post για της συσπασεις..ουφφ..πολυυυυ αγχος..απ την 5 μηνα ειχα κ οτανπηκα στον 6 πληρη ακινησια..μονο τουαλετα..πολλα yutopar μαγνησιο πολυυυυ...αγζος πολυυυυυ.τωρα εχω εναν γιο 4,5 μηνων..πηγαν ολα καλα..ενταξει εγω ειχα παρα πολλες οποτε γεννησα στις 36+3..ειχα κανει κ της ενεσεις για τα πνευμονακια του οταν ειχα νοσηλευτει για της συσπασεις γυρω στον 8 μηνα..+ ποσους ορους εφαγα..αλλα οι συσπασεις εκει...κ ολα αυτα απ το αγχος...ασχοληθειτε με διαφορα ξεχαστητε..καθολου αγχος αν κ ειναι δυσκολο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Διαβάζοντας αυτά που γράφετε συνειδητοποίησα πως μπερδεύω εδώ και μέρες τα πετρώματα με τέντωμα του μπέμπη. :oops: Η κοιλιά μου όμως αλλάζει και σχήμα, η μια πλευρά (συνήθως δεξιά του αφαλού) εξογκώνεται πολύ και γίνεται πέτρα για μερικά δευτερόλεπτα, γι αυτο φαντάστηκα πως είναι ο μικρός.. Αυτό γίνεται ως 5 φορές τη μέρα - είμαι στην 36η εβδομάδα.

 

Ο γιατρός παντως είπε πως θα πρέπει ν' ανησυχήσω όταν θα γίνει συστηματικό και θα εχω συνεχομενες ενοχλήσεις για πάνω από 3 ώρες. Αλλιώς είναι προπαρασκευαστικές, προθέρμανση του "αθλητή", όπως είπε.

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...