Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

βαρος εμβρυου στην 34η-35η


Recommended Posts

Καλησπέρα. Είχα και εγώ μια παρόμοια εμπειρία με το γιο μου ξαφνικά έπεσαν οι ρυθμοί ανάπτυξης του στην 31-32 εβδομάδα λόγω διάφορων θεμάτων και ο γιατρός μου επέμενε ότι εάν συνεχίσει με αυτό τον ρυθμό συνδυαζόμενο με τα υπόλοιπα προβλήματα θα έπρεπε να γεννήσω πρόωρα, το οποίο και συνέβη στην 35 εβδομάδα. Γέννησα το μικρούλη μου 2.570 κιλά μπήκε θερμοκοιτίδα για κάποιες ημέρες λόγω αναπνευστικού και όχι λόγω βάρους. Στην θερμοκοιτίδα έχασε βάρος και τον πήραμε σπίτι περίπου 2.100 κιλά. Το βάρος για τα μωράκια από όσο γνωρίζω και το έχω ψάξει από μονό του και εφόσον είναι από 2 κιλά και πάνω δεν είναι κριτήριο για να μπει ένα μωρό στην θερμοκοιτίδα. Θέλω να πω ότι εάν το μωράκι σου δεν έχει κανένα άλλο θέμα (πχ αναπνευστικό) και είναι 2 κιλά ίσως να μην χρειαστεί καθόλου. Ο δικός μου εάν δεν είχε παρουσιάσει αναπνευστικές δυσκολίες δεν θα είχε μπει στην θερμοκοιτίδα. Όπου ακόμα και τέτοιες να παρουσιάσει στα προωράκια είναι συνηθισμένες και περαστικές γρήγορα. Μην ανησυχείς, το ξέρω ότι είναι δύσκολο αλλά θα δεις οτι όλα θα πάνε καλά. Σου εύχομαι να έχεις ένα υγιές μωράκι στην αγκαλιά σου και αυτά θα τα ξεχάσεις γρήγορα.

να σαι καλα που μου απαντησες,εμεις καναμε προληπτικα ενεσεις κορτιζονης για την αναπτυξη των πνευμονων κ ελπιζω να παει καλα,εχω τοση αγωνια γιατι πρεπει να περιμενω μεχρι την παρασκευη να δουμε αν εχουν μειωθει τα υγρα αφου ειναι ηδη πολυ χαμηλα κ ολη την ωρα το μυαλο μου ειναι αν κουνηθηκε το μωρο!εχω περασει τοσα σ αυτη την εγκυμοσυνη κ αυτο δεν το περιμενα..χιλια κυματα πραγματικα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 217
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλημερα,ειμαι 34 εβδομαδων κ πριν λιγες μερες αφου διαπιστωσα οτι οι κηνισεις του μωρου ειναι πιο ηπιες κ αραιες καναμε ντοπλερ κ βρηκαμε χαμηλο αμνιακο κ οτι η μικρη σε 2 βδομαδες εχει παρει μονο 50 γραμμαρια!ειναι 2 κιλα!αν δεν παρει σε μια βδομαδα θα μου την παρει ειπε ο γιατρος!ξερει κανεις η αν εχει κανεις εμπειρια αν χρειαστει θερμοκοιτιδα κ για ποσο?κ αν φτασει 2,200 που λεει ο γιατρος οτι μπορει να γλυτωσει τη μοναδα παλι μικρη δεν ειναι?

 

καλησπερα κ απο μενα..

τον γιο μου τον γεννησα 35 κ 1 μερας,λογο ανεπαρκειας τραχηλου,ειχαμε κανει κ μεις τις ενεσεις αυτες.γεννηθηκε 2670 κιλα κ 48 ποντους..μια σταλιτσα,δεν χρειαστηκε θερμοκοιτιδα.κ μενα μου ειχε πει ο γιατρος μετα τα 2 κιλα συνηθως δεν μπαινουν θερμοκοιτιδα.

y0Upp3.png
Link to comment
Share on other sites

καλημερα,ειμαι 34 εβδομαδων κ πριν λιγες μερες αφου διαπιστωσα οτι οι κηνισεις του μωρου ειναι πιο ηπιες κ αραιες καναμε ντοπλερ κ βρηκαμε χαμηλο αμνιακο κ οτι η μικρη σε 2 βδομαδες εχει παρει μονο 50 γραμμαρια!ειναι 2 κιλα!αν δεν παρει σε μια βδομαδα θα μου την παρει ειπε ο γιατρος!ξερει κανεις η αν εχει κανεις εμπειρια αν χρειαστει θερμοκοιτιδα κ για ποσο?κ αν φτασει 2,200 που λεει ο γιατρος οτι μπορει να γλυτωσει τη μοναδα παλι μικρη δεν ειναι?

 

Εμενα γεννηθηκε στις 40 εβδομαδες 2250 και δεν χρειαστηκε θερμοκοιτιδα. Αν ειναι γερο και ζωηρο δεν θα το βαλουν. Μην αγχωνεσαι με το βαρος κι εμενα με ειχαν τρελανει οτι κατι εχει και δεν παιρνει βαρος. Ειχα κανει και τις ενεσεις. Και που θα ειναι μικρουλι δεν πειραζει μια χαρα μεγαλωνουν και γρηγορα μαλιστα. :D

Link to comment
Share on other sites

Εμενα γεννηθηκε στις 40 εβδομαδες 2250 και δεν χρειαστηκε θερμοκοιτιδα. Αν ειναι γερο και ζωηρο δεν θα το βαλουν. Μην αγχωνεσαι με το βαρος κι εμενα με ειχαν τρελανει οτι κατι εχει και δεν παιρνει βαρος. Ειχα κανει και τις ενεσεις. Και που θα ειναι μικρουλι δεν πειραζει μια χαρα μεγαλωνουν και γρηγορα μαλιστα. :D

40 εβδομαδων τοσο μικρο ποπο ,να σου ζησει το μικρουλι !!!!!το θεμα ειναι οτι το αμνιακο μου επεσε κατω του φυσιολογικου,ειναι στα κατωτερα κ θα δουμε αν δεν παρι βαρος μεχρι την επομενη βδομαδα κ δειχνει να δυσανασχετει τοτε λεει θα μου την παρει...απο τη στιγμη ομως λεει που ειναι απολυτα υγιεις καλο ειναι να μεινει μεσα οσο το περισσοτερο κ ας παρει λιγο βαρος...εμενα με τρομαζει τοσο η ιδεα τοθ λιγοστου αμνιακου!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καλησπέρα και από εμένα! Χθες έκανα Doppler. Είμαι 33εβδ. + 5ημ. Ο μικρός μας είναι μόλις 1.672gr και έχω ανησυχήσει πολύ. Μου είπαν ότι ίσως χρειαστεί να τον πάρουμε νωρίτερα με καισαρική αν δεν τρέφεται σωστά. Φοβάμαι μήπως κάτι δεν πάει καλά. Την Τετάρτη θα πάμε ξανά για υπέρηχο. Διαβάζω και τα χειρότερα στο διαδυκτιο για τα μικρά έμβρυα και γίνομαι χειρότερα. Είχε καμία σας παρόμοια μέτρηση? :-(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα και από εμένα! Χθες έκανα Doppler. Είμαι 33εβδ. + 5ημ. Ο μικρός μας είναι μόλις 1.672gr και έχω ανησυχήσει πολύ. Μου είπαν ότι ίσως χρειαστεί να τον πάρουμε νωρίτερα με καισαρική αν δεν τρέφεται σωστά. Φοβάμαι μήπως κάτι δεν πάει καλά. Την Τετάρτη θα πάμε ξανά για υπέρηχο. Διαβάζω και τα χειρότερα στο διαδυκτιο για τα μικρά έμβρυα και γίνομαι χειρότερα. Είχε καμία σας παρόμοια μέτρηση? :-(

 

καλησπέρα μανούλα-to-be....τι μου θύμησες τώρα....

πέρισυ στην 35 εβδομάδα παω για υπέρηχο,ολα καλα,ώσπου ξαφνικά ακουω :"ειναι μικρο το παιδί'',ακριβώς τα κιλα που ειναι το δικό σου τώρα...

μου κόπηκαν τα ποδια,χλωμιασα κ δε θυμάμαι κ εγω τι αλλο....γύρισα σπίτι οπως κ εσυ άρχισα να ψάχνω στο ίντερνετ,μέχρι και για νανισμο,ειχα αγχωθεί οσο δεν παει...με το ζόρι μου ειχε πει θα βάλει 1 κιλο μέχρι να γεννηθεί....

εντέλει ο μικρός μου γεννήθηκε 3100 απλά τέλειος!!!

κοριτσάκι μην αγχώνεσαι καθόλου,το βάρος το υπολογίζουν με βαση τη μέτρηση του κεφαλιού κ της κοιλιάς,ενα χιλιοστό πιο μέσα ή πιο εξω να κάνει το κλικ ο δόκτωρ,θα σου βγαλει αλλο βάρος...οπότε μην το παίρνεις κ πολύ της μετρητοίς....

1627 στις 33εβδομάδες για μένα είναι μια χαρά,να θυμάσαι οτι τον τελευταίο μήνα παίρνουν αρκετο βάρος....

μην ανησυχείς καθόλου λοιπόν,με το καλο το μωράκι σου.!!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ hara86 για την ενθάρρυνση γιατί και εμένα χθες μου κόπηκαν τα πόδια μόλις άκουσα "..όλα καλά αλλά μικρός..ίσως να έχει δυσλειτουργία ο πλακουντας..ίσως πάμε για καισαρική..κλπ". Ο γιατρός μου ηταν πιο ήρεμος όταν είδε τα αποτέλεσμα αλλά εμένα η φοβία είχε ήδη δημιουργηθεί. Περιμένουμε πως και πως την επόμενη εβδομάδα για να κάνουμε ξανά υπέρηχο!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα! Χθες έκανα Doppler. Είμαι 33εβδ. + 5ημ. Ο μικρός μας είναι μόλις 1.672gr και έχω ανησυχήσει πολύ. Μου είπαν ότι ίσως χρειαστεί να τον πάρουμε νωρίτερα με καισαρική αν δεν τρέφεται σωστά. Φοβάμαι μήπως κάτι δεν πάει καλά. Την Τετάρτη θα πάμε ξανά για υπέρηχο. Διαβάζω και τα χειρότερα στο διαδυκτιο για τα μικρά έμβρυα και γίνομαι χειρότερα. Είχε καμία σας παρόμοια μέτρηση? :-(

 

Γεννησα και τα δυο μου παιδακια στις 38 βδομαδες. Ο μεγαλος ζυγιζε 2400 και ο δευτερος 2600, ωστοσο ηταν υγιεστατοι και αναπτυχθηκαν κανονικοτατα. Ο δευτερος μαλιστα ειναι ψηλο για την ηλικια του παιδακι. Ο γιατρος μου ειπε οτι επειδη ειμαι μικροσωμη με στενη λεκανη προνοει η φυση ωστε να γεννησω φυσιολογικα. Αν ολα τα αλλα ειναι φυσιολογικα μην ανησυχεις γι αυτο. Παρα πολλα παιδακια γεννιουνται μικρα για διαφορους λογους αυτο ομως δεν τους δημιουργει προβλημα. Ευχομαι ολα να πανε καλα και να κρατησεις στην αγκαλια σου ενα υγιεστατο μωρακι!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ hara86 για την ενθάρρυνση γιατί και εμένα χθες μου κόπηκαν τα πόδια μόλις άκουσα "..όλα καλά αλλά μικρός..ίσως να έχει δυσλειτουργία ο πλακουντας..ίσως πάμε για καισαρική..κλπ". Ο γιατρός μου ηταν πιο ήρεμος όταν είδε τα αποτέλεσμα αλλά εμένα η φοβία είχε ήδη δημιουργηθεί. Περιμένουμε πως και πως την επόμενη εβδομάδα για να κάνουμε ξανά υπέρηχο!

 

Kalhmera koritsi mou kai apo emena epidi etixe se suggeniko mou atomo apla tha sou po ti ekane afti kai pou to voithise otan telione tin douleia to mono pou ekane meta eine na ksaploni etsi to aima pigene sto plakounta kai oxi se alles litourgies analogos tis eudomadas sou 33 eudomades den eine kai toso asxima ta kila tou mwrou opos eipe kai i hara86 ena metrima pano ena kato kanoun kai oi gatroi lathakia kale emena otan epiasa ton mhna mou, mou to evgale 4kg kai eitan mono 3.480 apla esi xalarose kai na ksekourazese arketa:D

XabOp3.png

QMaEp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας! Μου έδωσαν μια δόση αισιοδοξίας! Σήμερα μπήκα στις 34εβδ.και την Τετάρτη θα κάνουμε πάλι μέτρηση. Ελπίζω να είναι όλα καλά και να πάμε για φυσιολογική γέννα όποτε είναι έτοιμος ο μικρός μας! Σας ευχαριστώ πολύ και πάλι! :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κορίτσια, σήμερα 34εβδ.+6ημ κάναμε μέτρηση και φτάσαμε τα 2.018gr. Περίπου 300gr. Πήραμε μέσα σε μια εβδομάδα. Είμαστε καλά είπε ο γιατρός αφού παίρνουμε βάρος!!;)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια, σήμερα 34εβδ.+6ημ κάναμε μέτρηση και φτάσαμε τα 2.018gr. Περίπου 300gr. Πήραμε μέσα σε μια εβδομάδα. Είμαστε καλά είπε ο γιατρός αφού παίρνουμε βάρος!!;)

 

καλημερουδια σου :) ειδες που ανησιχουσες αδικα?ολα μια χαρα εινε τωρα το μωρακη θα βαζη βαρος συνεχως ;);)

XabOp3.png

QMaEp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια, σήμερα 34εβδ.+6ημ κάναμε μέτρηση και φτάσαμε τα 2.018gr. Περίπου 300gr. Πήραμε μέσα σε μια εβδομάδα. Είμαστε καλά είπε ο γιατρός αφού παίρνουμε βάρος!!;)

Μπαβο, πολυ χαιρομαι με τα νεα σου! Τωρα μπορεις να απολαυσεις τις τελευταιες βδομαδες της εγκυμοσυνης σου χωρις αγχος και σου ευχομαι μια καλη γεννα κι ενα γερο μωρακι!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα!

Σήμερα ειμαι 34 εβδομαδων :-)

Η μικρη σημερα ηταν 1.800γρ

Σε 2 εβδομαδες πήρε 300γρ.

Βλέπετε κατι το ανησυχητικό;

Ο γιατρος λεει αφου παιρνει δεν πειραζει που ειναι μικρη!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Xristinaki91 μην ανησυχείς καθόλου! Το ίδιο άγχος είχα και εγώ με τον μικρό μου.. Γεννήθηκε 2580kg στις 38εβ.+5ημ. Αφού παίρνει βάρος όλα θα πάνε καλά!!! Τώρα είναι 13μηνων και στις καμπύλες ανάπτυξης είμαστε στις επάνω επάνω. Ο γιατρός μου, μου έλεγε καλύτερα να είναι μικρός θα γεννήσεις πιο εύκολα! Με το καλό το μωράκι σου και απόλαυσε την κάθε μέρα της εγκυμοσύνης σου! Θα έρθει η στιγμή που θα κοιτάς το πλασματακι σου υγιέστατο σύντομα!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...