Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΡΗΞΙΜΟ ΣΤΑ ΚΑΤΩ ΑΚΡΑ


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλες τις νύν κ μέλλουσες μανούλες!!!!

Εκτός από το γενικό κακό με το πρήξιμο, πριν μερικές μέρες διαπίστωσα πως οι πατούσες μου πρήστηκαν ΠΟΛΥ!!!Δεν φαίνεται σχεδόν ο αστράγαλος σας λέω :shock:!Κ στο πρώτο μου το είχα αυτό αλλά όχι από τόσο νωρίς.....σε μια βδομάδα μπαίνω στον 8ο!Τι λέτε να συμβαίνει;;;;Από νερό πίνω πολύ αλλά δεν λείπει κ το αλάτι από την διατροφή μου....κ από κίνηση δεν μπορώ να πώ ότι είμαι κ ο κεντέρης :P!!!Περπατάω μέν,όχι πολύ δέ!!!!!Αφήστε που πολλές φορές με πονάει η φτέρνα......ναι-ναι η φτέρνα.Πόσο παράξενο είναι πάλι αυτό;;;;Θα το συζητήσω κ με τον γιατρό μου την άλλη βδομάδα που θα πάω αλλά θέλω γνώμες κ παρόμοιες εμπειρίες.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημερα.Να μην περιμενεις την αλλη εβδομαδα, να παρεις τον γιατρο σου να του το πεις τωρα μηπως σε στειλει να κανεις εξετασεις ουρων.Και κανε μια μετρηση την πιεση σου.Και κομμενο το αλατι.....λιγη υπομονη ακομα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έχω το ίδιο πρόβλημα εδώ και 2-3 εβδομάδες δηλαδή πολύ πιο νωρίς από εσένα. Κατόπιν εντολών του γιατρού μου (που δεν είδα καθόλου ανήσυχο) μου είπε να ελαττώσω το αλάτι, να ράψω γενικά το στοματάκι από το πολύ φαγητό και να παίρνω συχνά την πίεση μου. Εδώ και 2 μέρες τα πόδια μου είναι λίγο καλύτερα δεν είμαι σίγουρη ότι έπαιξαν ρόλο τα ανωτέρω (γιατί δεν τα ακολουθώ αυστηρά). Σκέφτομαι μήπως παίζει ρόλο και η ορθοστασία και άλλοι παράγοντες γιατί τις τελευταίες 2 μέρες είναι όπως προ εγκυμοσύνης.

LAAFp2.png

 

JRM4p2.png

Link to comment
Share on other sites

και εγω προς το τελος της εγκυμοσυνης μου το ειχα παθει αυτο.φαντασου εμενα στα κανονικα μου φαινονται οι φλεβες αναγλυφες στα ποδια μου και οταν ημουν στο τελος εψαχνα να βρω τον αστραγαλο μου.δεν υπηρχε αυτο.η γαμπα ειχε γινει σχεδον ενα με το πελμα.παρολο που περπατουσα 4-5 χιλιομετρα σχεδον καθε μερα μεχρι να γεννησω,επινα πολυ νερο και οταν ειχε φτασει στο απροχωρητο γιατι φυσικα δεν μου εκανε κανενα παπουτσι οταν ελλατωσα το αλατακι λιγακι ειδα μια βελτιωση.ο γιατρος μου δεν ειχε αγχωθει.μου επαιρνε την πιεση,ηταν καλη και αυτο ηταν ολο.βεβαια καθε εγκυμοσυνη ειναι διαφορετικη.να τον παρεις ενα τηλεφωνο και να του πεις.λογικα θα σου πει να κοιταξεις την πιεση σου,πολυ νερο και λιγοτερο αλατι.με το καλο το μωρακι σου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα.Να μην περιμενεις την αλλη εβδομαδα, να παρεις τον γιατρο σου να του το πεις τωρα μηπως σε στειλει να κανεις εξετασεις ουρων.Και κανε μια μετρηση την πιεση σου.Και κομμενο το αλατι.....λιγη υπομονη ακομα!!!!

 

Ευχαριστώ για την απάντηση!!!!Την προηγούμενη εβδομάδα έκανα εξετάσεις κ ήταν όλες πολύ καλές.Όσο για την πίεση έχω γενικά χαμηλή 6-6,5 με 11 την μεγάλη.Την μετράω τακτικά κ δεν έχει αλλάξει.Άχ το αλάτι είναι ένα θέμα γιατί δέν μπορώ τα ανάλατα ΚΑΘΟΛΟΥ όμως.....θα το περιορίσω πάντως όσο μπορώ.Αυτό που σκέφτομαι είναι η ορθοστασία....καθώς δουλεύω!!!

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έχω το ίδιο πρόβλημα εδώ και 2-3 εβδομάδες δηλαδή πολύ πιο νωρίς από εσένα. Κατόπιν εντολών του γιατρού μου (που δεν είδα καθόλου ανήσυχο) μου είπε να ελαττώσω το αλάτι, να ράψω γενικά το στοματάκι από το πολύ φαγητό και να παίρνω συχνά την πίεση μου. Εδώ και 2 μέρες τα πόδια μου είναι λίγο καλύτερα δεν είμαι σίγουρη ότι έπαιξαν ρόλο τα ανωτέρω (γιατί δεν τα ακολουθώ αυστηρά). Σκέφτομαι μήπως παίζει ρόλο και η ορθοστασία και άλλοι παράγοντες γιατί τις τελευταίες 2 μέρες είναι όπως προ εγκυμοσύνης.

 

Ευχαριστώ για την απαντηση....!!!Κ εγώ αυτό σκέφτομαι....μήπως η ορθοστασία!Εργάζομαι από το πρωί ως το μεσημέρι κ μετά παίρνω τον μικρό από το σχολείο,σπίτι να μαγειρέψω,να συμμαζέψω κ το απόγευμα έχουμε δραστηριότητες του γιού μου.Πέρα από καμία ωρίτσα το μεσημέρι,ξεκουράζομαι όταν πέφτω για ύπνο το βράδυ.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να είναι τα οιδηματα της εγκυμοσύνης αλλά πρέπει οπωσδηποτε να δεις ένα γιατρό άμεσα. ξαφνικό πρηξιμο μπορεί να σημαίνει προεκλαμψία. Μην το αμελησεις!

Link to comment
Share on other sites

Έτσι ήταν τα πόδια μου στην πρώτη εγκυμοσύνη. Είχαν γίνει τριπλάσια σε όγκο και πονούσαν τόσο που πολλές φορές έκλαιγα. Ούτε αλάτι έτρωγα, ούτε πίεση είχα. Η αλήθεια είναι οτι σχεδόν όλη μέρα ήμουν όρθια. Τώρα σε αυτήν την εγκυμοσύνη δεν έχουν πρηστεί καθόλου και η διατροφή μου είναι η ίδια και η πίεση. Το ίδιο και η ορθοστασία. Το μόνο που έχει αλλάξει είναι οτι τώρα παίρνω πολυβιταμίνες που περιέχουν μαγνήσιο. Το μαγνήσιο έχει κάτι να κάνει με την κυκλοφορία. Επίσης το παίρνουν για τις κράμπες. Νομίζω οτι γι ΄αυτό δεν πρήζονται τα πόδια μου τώρα. Δοκιμάστε το. Δεν χάνετε τίποτα. Καλό κάνουν οι βιταμίνες. Εγώ παίρνω τις pregnacare original απο vitabiotics που περιέχουν 150mg μαγνησίου.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...