Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

υποθετο voltaren και εγκυμοσυνη


Recommended Posts

Καλησπερα κοριτσια!

Ειμαι περιπου στην 28 εβδομαδα,

Εχω συσπασεις απο πολυ νωρις γιαυτο και ο γιατρος μου εχει δωσει απο ολα!utrogestan yutopar μαγνησιο κλπ.....

Ειναι ομως τωρα και 2 μερες που οι πονοι αυτοι εχουν γινει πιο συστηματικοι, εντονοι και πολυ συχνοι...

Εχω ανησυχήσει παρα πολυ, πηρα τηλεφωνο τον γιατρο μου και μου ειπε να παρω voltaren υποθετο να προσπαθησω να χαλαρωσω και να μεινω στο κρεβατι μεχρι αυριο που θα παω να με δει.

Διαβασα το χαρτακι του φαρμακου και αντενδείκνυται σε περίπτωση εγκυμοσυνης (και μαλιστα με κεφαλαια γραμματα)...

Το εχετε ξανακαουσει να δινει ο γιατρος Voltaren για συσπασεις???:confused:

Φοβαμαι βρε κοριτσια....:cry:

Ifk7p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


εμενα μου τα εδινε προληπτικα,οταν ειχα παθει αποκολληση,μην τυχον και κανω συσπασεις και πονεσω...δεν ηθελε με τπτ να ποναω.......

αμα πονας παρε,θα σε ανακουφισει......και καλο ραντεβου αυριο!!!

γραψε μας τα νεα σου

Link to comment
Share on other sites

Δεν με νοιαζει τοσο ο πονος, οσο η αιτια του πονου....Τον συγκεκριμενο τον αντεχω...Φοβαμαι ομως, μηπως ειναι καποιο σημαδι προωρου τοκετου και δεν θελω ουτε καν να το σκεφτομαι....

Παντως με ανακουφιζει που το βολταρεν το εχει παρει κι αλλη εγκυουλα.

Δηλαδη για να καταλαβω...μου το εδωσε για να μην ποναω?Η για να αποφυγουμε λιγο τις συσπασεις?

Ifk7p3.png
Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου έκανε ένεση βολταρέν όταν πήγα στο μαιευτήριο και δεν κατέγραφε τίποτα ο καρδιοτοκογράφος. Βεβαίως δεν με έπιασε γιατί όντως γεννούσα.... Μου το είπε κιόλας ότι αν δε με πιάσει επιστρέφω στο μαιευτήριο για τα ... περαιτέρω...

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμένα μου είπε να παίρνω voltaren λόγω συσπάσεων. Είπε ότι μέχρι και τα μισά περίπου του όγδοου μήνα (δηλ.περίπου 34η εβδομάδα) το voltaren δεν κάνει κακό στο μωρό και είναι προτιμότερο να έχουμε μια ήρεμη μήτρα χωρίς συσπάσεις.Κι εγώ είχα φοβηθεί με τις αντενδείξεις αλλά μια μέρα όταν ήμουν στις 29 εβδομάδες ζορίστηκα με τις συσπάσεις και πήρα ένα. Ευτυχώς από τότε δεν ξεπερνάω τις 6-7 συσπάσεις την ημέρα και δεν ξαναπήρα.

lcw130egh.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα πάρει Voltaren υπόθετα (2) και ενέσιμα (1) όταν έπαθα κολικό νεφρού στον πέμπτο μήνα. Ο γιατρός μου, όπως και ο γιατρός στα επείγοντα που με είδε, ήταν σαφής στο να μην μένω με πόνους γενικά για κανένα λόγο.

Μετά την ενέσιμη στο μαιευτήριο ο γιατρός μου είπε να έχω πάντα στο σπίτι για παν ενδεχόμενο.

8OgYp3.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας μανουλες - εγκυακια!!

Ειπα να σας πω τα νεα μου!Πηγα τελικα την κυριακη να με δει ο γιατρος μου και με κρατησε στο νοσοκομειο ως σημερα.

Ηταν αρκετα συχνες οι συσπασεις, ισως και πιο πολλες απο μια στα 10 λεπτα.

Τελικα με πλακωσε στους ορους και την ξαπλα για δυο 24ωρα. Τωρα μολις γυρισα στο σπιτακι μου πολυ πολυ καλυτερα!

Ειδε οτι το μωρακι ειναι χαμηλα με τα ποδαρακια του προς τα κατω και οι κινησεις του μπορει να προκαλεσουν σπασιμο νερων πιο νωρις απο οσο θα επρεπε.

Αλλα δεν πεφτει το ηθικο!Ειμαι ηδη πολΥ καλύτερα και θα συνεχισω την ξαπλα σπιτι..

Ελπιζω και εσεις να ειστε καλα και να εχετε καλη συνεχεια!!!!!!;)

Φιλια!

Ifk7p3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Κοριτσια καλησπερα! ειμαι 19εβδομαδων κ εδω κ 2 εβδομαδες εχω εντονο πονο στον γοφο. Ο γιατρος μου ειπε να παρω υποθετο voltaren των 50 για 3 ημ. οχι παραπανω. Ομως φοβαμαι...στο μεταξυ εχω εντονες κραμπες στο στομαχι που απλωνονται στην κοιλια κ πετρωνει. Τι να κανω με τα υποθετα? δεν ενδεικνυνται στην εγκυμοσυνη

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...