Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

βαρος εμβρυου 37εβδομαδων


Recommended Posts

καλημερα!!!αυπνιες φουλ μεχρι να γεννησω!!!!πηγα χθες σαββατο στο γιατρο γιατι με ταλεπωρει ενα ξεροβηχας και καναμε και υπερηχο να δουμε οτι ειναι ολα καλα.37+6 με βγαζει και την μπουμπουκα 3590γρ δεν ειναι πολυ? 36+5 ηταν 3199γρ. με εχει πιασει λιγο αγχος μηπως μεχρι να γεννησω παρει κιαλλο και μεχρι ποσο σε αφηνουν φυσιολογικα να γεννησεις?την πρωτη την μικρη μου την εκανα 3300 φυσιλογικα και δεν θα ηθελα τωρα να μπω σε διαδικασια καισαρικης.

''''ΟΙ ΚΑΡΔΟΥΛΕΣ ΜΟΥ''''

Αλεξάνδρα 10/07/2008

Μπουλίτσα 5/5/2012

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημερα Σια!!!απο αυτα που μου εχει πει η γιατρος μου ακομα και 4 κιλα να ειναι το μωρο μπορουμε να γεννησουμε φυσιολογικα!!παιζει ρολο πιο πολυ η ελαστικοτητα του τραχηλου και το ποσο ανοιχτες ειμαστε στην λεκανη..εμενα που απο μετρησεις μου λεει οτι θα γεννηθει το λιγοτερο 3,500 κιλα η μπεμπα μου ,μου ειπε οτι μιλαμε για φυσιολογικο τοκετο εκτος απροοπτου!!!!

yj1Xp3.png
Link to comment
Share on other sites

Το δευτερο μωρο συνηθως βγαινει μεγαλυτερο-αλλα και ο τοκετος ειναι ευκολοτερος παρα το μεγεθος του μωρου. Μην ανησυχεις. Ολα θα πανε καλα. Αντε με το καλο βρε.

Link to comment
Share on other sites

Σια 77 μην αγχωνεσαι! Η δικια μου (που είναι το πρώτο μου) που το μετρήσαμε την Πέμπτη (35w + 6d) ήταν 3.200 αλλά είναι παράλληλα και ψηλό. Ο γιατρός μου είπε ότι δεν θα έχουμε πρόβλημα για φυσιολογικό τοκετό. Το μόνο που με ανησυχεί είναι η μονή περιτύληξη που έχει η μικρή και που μέχρι να κάνουμε το ΝΣΤ σε 10 μέρες θα πρέπει να προσέχω πόσο την ακούω....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

γεννησα τελικα 5-5-12 δεκα μερες πριν τη πητ.φυσιλογικα και αρκετα ευκολα σαν και την πρωτη μου την κορη.3730 το βαρος και 53 υψος μια χαρα!!!!!!

''''ΟΙ ΚΑΡΔΟΥΛΕΣ ΜΟΥ''''

Αλεξάνδρα 10/07/2008

Μπουλίτσα 5/5/2012

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

36 εβδ + 5 ημ σήμερα και είμαστε 2856 kgr. :/ έχει γυρίσει από μπροστά και με τα πόδια ανοιχτά μας τα έδειξε όλα χωρίς καμία ντροπή. :lol: :lol: :lol: να σας πω την αλήθεια θα ήθελα να είχε πάρει 100 γρ παραπάνω, δεν ζητάω πολλά, αλλά εφόσον είναι καλά και το καρδιοτοκογράφημα είναι επίσης καλό, δεν με πειράζει τόσο.

το αγγελούδι μου, η ζωή μου όλη.

Link to comment
Share on other sites

κι εμενα, 36εβδ +1ημ ηταν 2813kg. κι εγω θα θελα 100γρ παραπανω... τοσο καιρο ηταν 1εβδ μεχρι 4ημ μεγαλυτερος ενω τωρα τον βγαζει 2 μερες μικροτερο.. ξερω ειναι μια χαρα αλλα θα θελα να γεννηθει θρεφταρι...:rolleyes: εξαλλου,Velv, εχουμε και το +/- 10% του υπερηχου... μπορει να ειμαστε στο +10% και να ειναι 3100 τα σπορακια μας!!!;)

 

επισης, εμενα ειναι ακομα ψηλα... μου ειπε να περπαταω,κι οταν ποναω να συνεχιζω να περπαταω.,..:? πού να περπαταω,σαν την τρελη;;;;;;; και ποση ωρα;;;; δεν ειμαι και καθολου fan του αθληματος....

 

κατι αλλο, ο γιατρος μου ειπε οτι δεν χρειαζεται καρδιοτοκογραφημα ουτε nst. οτι δεν ειναι στις εξετασεις ρουτινας...μονο αν ο γιατρος θελει να τσεκαρει συγκεκριμενα πραγματα..

για φτ δεν πας κι εσυ,Velv;

AtQqp2.png
Link to comment
Share on other sites

@evi_mav εσείς είστε και μερικές μέρες πιο νεούδια. ;) έχεις δίκιο για το 10% και συνήθως είναι θετικό το πρόσιμο γιατί όταν μεγαλώνει πολύ η μέτρηση δεν μπορεί να είναι ακριβής. όταν πήγαμε για doppler μας τον έβγαλε πιο θρεμένο αλλά στον υπέρηχο της γιατρού μας βγαίνει αδυνατούλικος.

 

εμείς είμαστε με το κεφάλι προς τα κάτω από τις 10 Απριλίου περίπου, το είχα καταλάβει γιατί ένιωθα τον λόξιγκα κοντά στη λεκάνη και ο άντρας μου με κορόϊδευε, μέχρι που μας το επιβεβαίωσε η γιατρός και του κόπηκε το γέλιο :lol:. το περπάτημα βοηθάει στον καλό και εύκολο τοκετό αλλά το έχουμε ξεχάσει λόγω χαμηλής πίεσης. το προηγούμενο Σάββατο πάλι που πήγαμε βόλτα, είχα καφετιά υγρά και με το που πήρα τη γιατρό τηλέφωνο, μου συνέστησε ξεκούραση και είμαι από τους ανθρώπους που τους αρέσει πάρα πολύ το περπάτημα.

 

το καρδιοτοκογράφημα το κάνουμε για να είμαστε σίγουροι πως δεν ζορίζεται και για να παρακολουθούμε τη δραστηριότητα της μήτρας.

 

τον τρόπο που θα γεννήσω θα τον αποφασίσει ο μπόμπιρας. μακάρι να είναι φτ και να μην χρειαστεί επισκληρίδιος καν.

 

μ' έναν πόνο μας εύχομαι! :D

το αγγελούδι μου, η ζωή μου όλη.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, εμένα στις 36 εβδομάδες και 3 μέρες ήταν 3100 η μπουμπού. Ο γιατρός λέει πως αφού ήμουν μεγάλο μωρό (3860) όταν γέννησα, κάπως έτσι θα είναι και το μωράκι όταν γεννηθεί!

 

Κορίτσια δεν περνάνε οι μέρες!!!!!!Περπατημα κάνω, σεξ κάνω, τι άλλο για να κατέβει λίγο ακόμα το μωράκι? δεν έχει εμπεδωθεί ακόμα και τώρα είμαι λίγο πριν την 38η εβδομάδα.. 'Εχω μέρες ή θα την φάω την καισαρικούλα.....?

d8gLp3.png

 

iXW1p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το περπατημα βοηθαει στην εμπεδωση, το σεξ οχι. Το σεξ βοηθα μονο να ξεκινησει ο τοκετος. Σωστα; κι εγω περπαταω για να εμπεδωθει αλλα τιποτα, ποση ωρα περπατημα θελει; θελω να εμπεδωθει γιατι υπαρχει περιπτωση να με βαλει να γεννησω προωρα.

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

36 ακριβως και το μωρο ειναι 2700! Πηρε 350 γρ σε μια εβδ! εκπληκτικο! (ή τελικα αυτα τα μηχανηματα μετρανε λαθος). Αν κι εχω χρονο ακομη ανυπομονω να εμπεδωθει το μωρο για να ησυχασω κι απ' αυτο!

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

μπράβο και στους 2 σας! εμείς μόλις που περάσαμε τα 3000 kgr είμαστε 3035. :lol: με το καλό και τελειόμηνη! :D

 

Σ'ευχαριστουμε κι οι δυο! Και σε εσας με το καλο!!!

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

κι εγω, τωρα που γυρισα απ' το γιατρο, μου τον εβγαλε 3304kg, αν και τσουλαμε πλεον την 38η(37w+6d)! τσιμπησε μισο κιλακι σε λιγοτερο απο 2 εβδομαδες το μπουλουκακι μου!!!:lol:

 

μπουρμπουρ και psi, κι εμενα ψηλα ειναι! να περπαταω και να ζοριζομαι ,λεει... πόσο???????? πονανε και τα ποδια μου πολυ,λες και φοραω ολη μερα γοβες!(που οσο τις φορουσα ολη μερα, τετοιο πονο δεν ειχα!!!) αφηστε, που δεν εγγυαται κανεις οτι με το περπατημα θα κατεβει 100%! σκεφτειτε, εμενα ειναι 4-5 ποντους κατω απο τον αφαλο το κεφαλακι του και πρεπει να χωθει εκει που ειναι το τριχωτο...:?

 

θελω να τις παρω ολες τις μερες, αντεχω, αλλα κριμα δεν ειναι να κανουμε καισαρικη(χτυπα ξυλο!) μονο γι'αυτο το λογο..;

 

καλο κουραγιο και αγωνιστικοι χαιρετισμοι σε ολες και ειδικα σε οσες μετραμε μερες!!!!!!!!!!!!!!!!!!:lol:

AtQqp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια με το καλό να έρθουν τα μωράκια μας.

Η μπουμπού μου χθες 34+5 ήταν 2800γρ. Βέβαια εγώ δεν θα την γλιτώσω την καισαρική γιατί δεν έχει γυρίσει και οι πιθανότητες να γυρίσει είναι πολύ λίγες πια....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

καλησπέρα σε όλες σας κορίτσια εγώ βρίσκομαι στην 37η εβδομάδα +4 μέρες και σήμερα ο γιατρός μου έβγαλε το μωρό 2300 δεν είναι πολυ λίγο;;; εχει καμμιά σας καμμία παρόμοια εμπειρία και το παιδί να βγήκε περισσότερο ανησυχώ πολυ

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Κοπέλες χτες που κάναμε υπέρηχο 36 και 4 βρήκε το μωρό μας 2950. Την άλλη εβδομάδα μπαίνω προγραμματισμένα για καισαρική. Πόση απόκλιση μπορεί να έχει ο υπέρηχος;

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Κοπέλες χτες που κάναμε υπέρηχο 36 και 4 βρήκε το μωρό μας 2950. Την άλλη εβδομάδα μπαίνω προγραμματισμένα για καισαρική. Πόση απόκλιση μπορεί να έχει ο υπέρηχος;

Ευχαριστώ!

Καλημέρα και με το καλό να πάρεις αγκαλιά το μωράκι σου...

Νομίζω ότι οι υπέρηχοι έχουν 200 γρ πάνω κάτω απόκλιση...

a>

a>

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...