Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

μουδιασμα στα γεννητηκα οργανα


Recommended Posts

Καλησπερα σε ολες τις εγκυουλες ειμαι στην 21εβδομαδα και οταν καθομαι νιωθω ενα μουδιασμα στα γεννητηκα μου οργανα..δεν ξερω αν αυτο ειναι φυσιολογικο γιατι στην πρωτη μου εγκυμοσυνη δεν το ειχα εννω τωρα στη δευτερη εδω και 10 μερες το εχω παρατηρηση...μηπως καποια απο εσας εχει ακριβως τα ιδια συμπτωματα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπερα σε ολες τις εγκυουλες ειμαι στην 21εβδομαδα και οταν καθομαι νιωθω ενα μουδιασμα στα γεννητηκα μου οργανα..δεν ξερω αν αυτο ειναι φυσιολογικο γιατι στην πρωτη μου εγκυμοσυνη δεν το ειχα εννω τωρα στη δευτερη εδω και 10 μερες το εχω παρατηρηση...μηπως καποια απο εσας εχει ακριβως τα ιδια συμπτωματα?

 

Το είχα κι εγώ από τις αρχές του δευτέρου τριμήνου, μέχρι και το τέλος! Δεν είναι κάτι ανησυχητικό. Απλά όποτε με έπιανε το μούδιασμα σηκωνόμουν περπατούσα και δεν ξανακαθόμουν. Με έπιανε συνήθως όταν καθόμουν πολλή ώρα. Τώρα στο τρίτο τρίμηνο δεν το έχω κατά περίεργο λόγο( είμαι στην 30στη εβδ)!!

Καλή συνέχεια!! Με το καλό το μωράκι σου!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολες τις εγκυουλες ειμαι στην 21εβδομαδα και οταν καθομαι νιωθω ενα μουδιασμα στα γεννητηκα μου οργανα..δεν ξερω αν αυτο ειναι φυσιολογικο γιατι στην πρωτη μου εγκυμοσυνη δεν το ειχα εννω τωρα στη δευτερη εδω και 10 μερες το εχω παρατηρηση...μηπως καποια απο εσας εχει ακριβως τα ιδια συμπτωματα?

 

Ομοίως κι εγώ! Το έπαθα δύο φορες μετά την 30η εβδομάδα αλλά διαπίστωσα οτι φταίει η στάση που καθόμουν. Με το που περπάτησα λίγο όπως η joa, μου πέρασε. Θεωρώ οτι έχει να κάνει με το οτι αιματώνεται έντονα η περιοχή και μια λάθος στάση που πιέζει το σημείο, προκαλεί μούδιασμα. Μην ανησυχείς!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα και καλο 3ημερω!! σας ευχαριστω για της αμεσες απαντησης σας!! μαλλον ετσι ειναι οπως τα λετε γιατι και εγω καθομαι αρκετη ωρα στην ιδια σταση..αφου δεν ειναι κατι ανησυχητικο δεν με αγχωνει.:P

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κ απο μενα κοριτσια.. Καλο τριημερο.. Να σας ρωτησω κ εγω κατι που εχει να κανει με τα γεννητικα οργανα.. Εκτος απο το μουδιασμα, τον τελευταιο καιρο νιωθω ξαφνικο πονο στα γυρισματα του μπεμπη. Σαν να με τρυπαει με μια βελονα κμετα μια χαρα.. Επειδη ειναι το πρωτο μου παιδακι φοβαμαι λιγο... Ειμαι στην 36η εβδομαδα κ δεν ξερω αν πρεπει να με τρομαζουν αυτοι οι πονοι ως πονοι τοκετου... Ευχαριστω!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα κ απο μενα κοριτσια.. Καλο τριημερο.. Να σας ρωτησω κ εγω κατι που εχει να κανει με τα γεννητικα οργανα.. Εκτος απο το μουδιασμα, τον τελευταιο καιρο νιωθω ξαφνικο πονο στα γυρισματα του μπεμπη. Σαν να με τρυπαει με μια βελονα κμετα μια χαρα.. Επειδη ειναι το πρωτο μου παιδακι φοβαμαι λιγο... Ειμαι στην 36η εβδομαδα κ δεν ξερω αν πρεπει να με τρομαζουν αυτοι οι πονοι ως πονοι τοκετου... Ευχαριστω!!!

 

Αν εννοείς σουβλιές σαν τσιμπήματα από κάτω στον κόλπο είναι φυσικό. Κι εγώ είχα πάρα πολλές σουβλιές γύρω στις 27 εβδ και πήγα για παρακολούθηση σε καρδιοτοκογράφο στην κλινική μπας και ήταν συσπάσεις, αλλά τίποτα! Η μαία μου, μου είπε ότι όλες οι κοπέλες στην πρώτη τους εγκυμοσύνη ανησυχούν με αυτές τις σουβλιές και τρέχουν στο νοσοκομείο.

Πλέον τις νιώθω σπάνια και δεν με ανησυχούν.

Καλή λευτεριά!

Link to comment
Share on other sites

Οποτε βρε κοριτσια αυτο το μουδιασμα/ποναλακι το εχετε μονο οταν καθεστε?Γιατι εγω εχω ενοχλησεις το βραδυ και ειδικα οταν σηκωνομαι απο το κρεβατι.Στην πρωτη εγκυμοσυνη δεν ειχα κατι τετοιο.

eicMp2.png

 

3rkAp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Geia sas! Egw pali den noiwthw moudiasma, noiwthw pono kai baros sta gennitika organa, kathe prwi pou sikwnomai ap to krevati kai genika kathe fora pou eimai xaplwmeni k epeita. Den kserw ti einai alla upothetw apo to varos. Na pw oti eimai stin 34 evd (an exei simasia). Euxaristw!

Link to comment
Share on other sites

Champion καλημέρα και Χρόνια Πολλά. Κι εγώ νιώθω αυτό το βάρος με πόνο από κάτω. Είμαι στην 37η εβδομάδα και το νιώθω όταν κάθομαι πολλή ώρα σε άβολη καρέκλα. Όταν σηκώνομαι νιώθω και πόνο στα πόδια στο σημείο της λεκάνης, σε σημείο που πηγαινοέρχομαι πάνω κάτω για να μου περάσει. Μη φοβάσαι είναι εντελώς φυσιολογικό, ανοίγουν τα οστά της λεκάνης και κατεβαίνει και το μωρό πιο κάτω. Και φυσικά γίνεται κάθε μέρα και πιο βαρύ.

Και η κουνιάδα μου που γέννησε πρόσφατα 41 εβδομάδων πονούσε από τον 8ο μήνα.

Καλή συνέχεια και με το καλό το μπεμπέ σου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμένα είναι ισχιακό απ τον έκτο μήνα κ ο γιατρός μου είπε αποκλείεται να γυρίσει λόγω μήτρας(προηγούμενο μεγάλο χειρουργείο) κ έτσι κι έγινε. Ούτε μετακινήθηκε απ τη θέση της. Κεφαλάκι συνεχώς πάνω. Εύχομαι εσένα να γυρίσει σύντομα. Εμείς ούτως ή άλλως πηγαίναμε από την αρχή προγραμματισμένα για καισαρική.

Καλή συνέχεια με το μωράκι σου και αν δεν γυρίσει δεν πειράζει... :))

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...