Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κινήσεις μωρού στον ένατο μήνα


Recommended Posts

Μανούλες καλησπέρα,

Όσες γεννήσατε κι όσες βρίσκεστε στον ένατο μήνα της εγκυμοσύνης σας, ήθελα να μου πείτε πως νιώθατε το μωρό σας τον ένατο μήνα...

Εμένα είναι πολύ ήσυχη η μικρή μου. Νιώθω να μετακινείται μέσα στην κοιλιά, να φουσκώνει δεξιά κι αριστερά, αλλά καθόλου κλωτσιές. Εάν κινούμαι και κουράζομαι δεν την αισθάνομαι καθόλου. Πρέπει να καθήσω ή να ξαπλώσω για να την αισθανθώ.

Να αναφέρω πως είμαι 36 εβδομάδων και σε δυο εβδομάδες πάμε προγραμματισμένα για καισαρική. Το μωρό είναι ισχιακό με τα πόδια διπλωμένα κάτω χαμηλά. Με έχουν τρελάνει οι καούρες και τα βράδια πια δεν κοιμάμαι. Είχατε κι εσείς αυπνίες; Με έχει πιάσει ένα έντονο άγχος και μια υπερένταση.. Συνέχεια κοιτάω το ρολόι τα βράδια και πηγαινοέρχομαι από τον καναπέ στο κρεβάτι. Είμαι πολύ αναστατωμένη και δεν ξέρω και πως να το καταπολεμήσω αυτό που νιώθω...

Περιμένω τις συμβουλές σας πως και πως...

Καλό Πάσχα σε όλες σας!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Φυσιολογικο μου φαινεται να μην τη νιωθεις τοσο. Κι εγώ στον ένατο μερικες μερες νομιζα οτι δεν κουνιοταν καθολου. Μην ανησυχεις, εχει στριμωχτει το μπεμπακι σου. Οσο για τον βραδινο υπνο αστα! Στον ενατο ξυπνουσα γυρω στις 5 και μετα... αντιο υπνε! Μαλλον μας προετοιμαζει η φυση για τις αυπνιες που θα ερθουν μετα τη γεννηση του μωρου. Η δικη μου τωρα ειναι 6 μηνων και απλως η λεξη βραδινος υπνος εχει διαγραφει! Δε βαριεσαι.. υπερτιμημενος ειναι και ο υπνος :) Με το καλο να ερθει το μωρακι σου!!

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι δεν χρειαζεται να ανχωνεσαι.και εγω ειμαι 35 εβδομάδων και το μωρο ειναι ισχιακο και ειδικά την τελευταια εβδομάδα εχει ησυχάσει πολύ ενω ητανε πολυ ζωηρος σε σημειο να ποναω απο τις κλοτσιες του :-D:grin::-D.Τωρα νιώθω τις κινήσεις του πιο βαριές κ κυριως παρατηρω τα εξογκωματα που μου κανει στην κοιλια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εχεις κι εσύ καούρες λόγω της ισχιακής θέσης του μωρού; Εγώ πάρα πολλές και δεν αναπνέω ούτε καλά πια. Ο γιατρός τι σου είπε, θα γυρίσει; Ή πάτε για καισαρική;

Ανυπομονώ να γνωρίσω αυτό το μικρό πλασματάκι.

Με το καλό το μωράκι σου.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις κι εσύ καούρες λόγω της ισχιακής θέσης του μωρού; Εγώ πάρα πολλές και δεν αναπνέω ούτε καλά πια. Ο γιατρός τι σου είπε, θα γυρίσει; Ή πάτε για καισαρική;

Ανυπομονώ να γνωρίσω αυτό το μικρό πλασματάκι.

Με το καλό το μωράκι σου.

 

 

Εμενα ητανε με το κεφαλι προς τα κατω εδω και εναμιση μηνα και τωρα του ρθε να ξαναγυρησει :-D:-D .. Ειχα καουρες και ευτυχως σταματησαν αλλα οταν ειμαι ξαπλωμενη μου πιεζει τα πνευμονια και δυσκολευομαι να αναπνευσω !!!

Μου ειπε οτι τωρα μαλλον ειναι δυσκολο να ξαναγυρησει αλλα θα περειμενουμε να δουμε....Και το δικο σου με εναν πονο.. :) Τωρα που κοντευω νιωθω οτι δεν περνανε οι μερες...

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ το ίδιο. Μετράω τις ώρες και τα λεπτά.. Τι να σου πω. Και με έχει πιάσει και μια μανία τακτοποίησης, ελέγχω τη βαλίτσα, τα ρούχα... Όλα!! Βλέπω την κοιλιά μου και λέω πως είναι δυνατόν να χωράει εκεί μέσα πλασματάκι..

Άμα είναι το πρώτο σου μάλλον σε πιάνει αυτή η φρίκη.

Άντε λίγο έμεινε!! Ακόμα λίγη υπομονή... Και κουράγιο με τις καούρες.

Και καλό Πάσχα καλή μου!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ το ίδιο. Μετράω τις ώρες και τα λεπτά.. Τι να σου πω. Και με έχει πιάσει και μια μανία τακτοποίησης, ελέγχω τη βαλίτσα, τα ρούχα... Όλα!! Βλέπω την κοιλιά μου και λέω πως είναι δυνατόν να χωράει εκεί μέσα πλασματάκι..

Άμα είναι το πρώτο σου μάλλον σε πιάνει αυτή η φρίκη.

Άντε λίγο έμεινε!! Ακόμα λίγη υπομονή... Και κουράγιο με τις καούρες.

Και καλό Πάσχα καλή μου!

 

καούρες τρελές κορίτσια...

 

και στο δεύτερο φρίκη σε πιάνει...

 

κουνιέται δεν κουνιέται, πότε θα γεννήσω.... τα ίδια ερωτήματα μας βασανίζουν όλες

Link to comment
Share on other sites

Και εμενα το πρωτο μου ειναι κ οσο ανχος δεν ειχα σε ολη την εγκυμοσυνη το απεκτησα τωρα!!! Λιγο εμεινε.. πωπω εσυ ξερεις οτι σε δυο βδομαδες θα το χεις στην αγκαλια σου..Μεγαλη ανακουφιση μετα απο τοσους μηνες.. Καλη ανασταση κοριτσια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...