Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σχετικά με παιδότοπους...


Recommended Posts

Μια φορά έτυχε να πάω σε παιδότοπο με τα 2 μου παιδιά και ήμασταν μόνοι μας. Δεν ήταν κανένας άλλος εκεί από πελάτες.

Ήταν 3 κοπέλες μέσα στο μαγαζί. Η μία ετοιμάστηκε αμέσως και μπήκε μέσα στα παιχνίδια με τα 2 παιδιά, η άλλη πήρε θέση πίσω από τον πάγκο και η τρίτη ήρθε να πάρει παραγγελία και να σερβίρει...

Νομίζω αυτό θα πει επαγγελματισμός!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 125
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αγαπητή ioanna αν θυμάμαι καλά είσαστε η κυρία που έγραψε ότι πηγαίνει τουαλέτα με ανοιχτή την πόρτα για να βλέπει το παιδί; Ε, αυτό το θεωρώ κάπως υπερβολικό, η αλήθεια είναι ομως ότι αν και όταν κάνω κι εγώ παιδί μπορεί να είμαι κι εγώ έτσι, οπότε δεν πρέπει να μιλάω.

.

δεν είναι!!! το κάνω και εγώ και όσες από τις φίλες μου είναι μαμάδες μικρών παιδιών. Δεν φαντάζεστε πόσο γρήγορα μπορεί να γίνει το κακό και πόσο άμεσα πρέπει να αντιδράσουμε κάθε φορά

εγώ έγραψα για τις άγνωστες ανήλικες...είναι συχνό φαινόμενο να δίνουν στην κόρη της γειτόνισσας ένα 5ευρω για μερικές ώρες.... εσείς μπορεί να μην το κάνετε, άλλες όμως το κάνουν. Αλλά δεν είναι μόνο η άγνωστη ανήλικη.

 

ε όχι! δεν είναι συχνο φαινόμενο! ρίξτε μια ματιά στα threads όπου μιλάμε για τις baby sitters!

Link to comment
Share on other sites

Μια φορά έτυχε να πάω σε παιδότοπο με τα 2 μου παιδιά και ήμασταν μόνοι μας. Δεν ήταν κανένας άλλος εκεί από πελάτες.

Ήταν 3 κοπέλες μέσα στο μαγαζί. Η μία ετοιμάστηκε αμέσως και μπήκε μέσα στα παιχνίδια με τα 2 παιδιά, η άλλη πήρε θέση πίσω από τον πάγκο και η τρίτη ήρθε να πάρει παραγγελία και να σερβίρει...

Νομίζω αυτό θα πει επαγγελματισμός!

 

Ναι, κι εμένα θα μου άρεσε αυτό. Δεν είναι όμως θέμα επαγγελματιμού, μερικές επιχειρήσεις δεν βγαίνουν οικονομικά να παρέχουν τόσους υπαλλήλους. Θα μου πείτε : " κι εμένα τι με νοιάζει, εγώ πληρώνω και θέλω να εξυπηρετηθώ όπως πρέπει", και μάλιστα μου φέρνετε και κάτι τραβηγμένα από τα μαλλιά παραδείγματα, με παιδάκια που κοπανιούνται δίπλα σε αδιάφορες κοπέλες ή μαγαζιά με 40 υπαλλήλους για 3 πελάτες...

Συμφωνώ μαζί σας ότι το ιδανικό θα ήταν αυτό (θα ήταν πιο ξεκούραστο και για τον υπάλληλο, πιστέψτε με, θα μειωνόταν και η ανεργία).

Αυτό όμως που προσπαθώ να πω είναι ότι η αλήθεια βρίσκεται κάπου στη μέση, Είτε νομικά είτε λογικά, είτε όπως θέλετε.

Αν ερχόσασταν στον παιδότοπο που δουλεύω πιθανότατα η συζήτηση αυτή δεν θα γινόταν ποτέ, γιατί (αν ήμουν μόνη μου) θα σας έκανα τον καφέ (πιθανότατα μέχρι να τελειώσω τον καφέ τα παιδάκια σας θα έβγαζαν παππούτσια ή θα έπιναν χυμό ή θα έτρωγαν τα μπισκότα τους ή θα κοιτούσαν γύρω τους ) και ύστερα θα έμπαινα μέσα και θα ήμουν μαζί τους. Τώρα αν κάποια στιγμή έβγαινα για να ανοίξω π.χ. την πόρτα ή να πάω τουαλέτα, θα ήθελα να πιστεύω ότι δεν θα ξεκινούσατε ολόκληρη ιστορία γιατί δεν είμαι πάνω από τα παιδιά. Σαν μάνα θα ρίχνατε μια ματιά για 10 δευτερόλεπτα. Θέλω να πιστεύω...

Link to comment
Share on other sites

δεν είναι!!! το κάνω και εγώ και όσες από τις φίλες μου είναι μαμάδες μικρών παιδιών. Δεν φαντάζεστε πόσο γρήγορα μπορεί να γίνει το κακό και πόσο άμεσα πρέπει να αντιδράσουμε κάθε φορά

 

 

ε όχι! δεν είναι συχνο φαινόμενο! ρίξτε μια ματιά στα threads όπου μιλάμε για τις baby sitters!

 

Συμφωνώ ότι μπορεί το κακό να γίνει οπουδήποτε και οποτεδήποτε. Απλώς αν φοβάστε τόσο πολύ όσο φαντάζομαι (ίσως να τα φουσκώνω εγώ στο μυαλό μου) λογικά δεν το πάτε και πουθενά, ούτε σε παιδότοπο, ούτε σε λούνα παρκ, ούτε στις κούνιες. Ή αν τα πάτε στον παιδότοπο δεν εμπιστεύεστε τους υπαλλήλους και έχετε εσείς το νου σας ή μπαίνετε στις κατασκευές μαζί του. Όσες υπαλλήλους και να έχει το μαγαζί.

Δυστυχώς, σε ό,τι αφορά τις baby sitters, έχω ακούσει πάμπολλες περιπτώσεις με "την κόρη της γειτόνισσας" ή "το κοριτσάκι που προσέχει τα παιδιά στον παιδότοπο". Αυτή λοιπόν που τη βάζετε σπίτι σας την δηλώνετε στο ΙΚΑ ώστε αν γίνει κάτι να ξέρετε πού θα κάνετε τη μήνυση; Το λέω επειδή κάποιος παρακάτω μου το είπε και αυτό. Ότι οι υπάλληλοι στους παιδότοπους δεν είναι δηλωμένοι και αν γίνει κάτι δεν φαίνονται πουθενά.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, κι εμένα θα μου άρεσε αυτό. Δεν είναι όμως θέμα επαγγελματιμού, μερικές επιχειρήσεις δεν βγαίνουν οικονομικά να παρέχουν τόσους υπαλλήλους. Θα μου πείτε : " κι εμένα τι με νοιάζει, εγώ πληρώνω και θέλω να εξυπηρετηθώ όπως πρέπει", και μάλιστα μου φέρνετε και κάτι τραβηγμένα από τα μαλλιά παραδείγματα, με παιδάκια που κοπανιούνται δίπλα σε αδιάφορες κοπέλες ή μαγαζιά με 40 υπαλλήλους για 3 πελάτες...

Συμφωνώ μαζί σας ότι το ιδανικό θα ήταν αυτό (θα ήταν πιο ξεκούραστο και για τον υπάλληλο, πιστέψτε με, θα μειωνόταν και η ανεργία).

Αυτό όμως που προσπαθώ να πω είναι ότι η αλήθεια βρίσκεται κάπου στη μέση, Είτε νομικά είτε λογικά, είτε όπως θέλετε.

Αν ερχόσασταν στον παιδότοπο που δουλεύω πιθανότατα η συζήτηση αυτή δεν θα γινόταν ποτέ, γιατί (αν ήμουν μόνη μου) θα σας έκανα τον καφέ (πιθανότατα μέχρι να τελειώσω τον καφέ τα παιδάκια σας θα έβγαζαν παππούτσια ή θα έπιναν χυμό ή θα έτρωγαν τα μπισκότα τους ή θα κοιτούσαν γύρω τους ) και ύστερα θα έμπαινα μέσα και θα ήμουν μαζί τους. Τώρα αν κάποια στιγμή έβγαινα για να ανοίξω π.χ. την πόρτα ή να πάω τουαλέτα, θα ήθελα να πιστεύω ότι δεν θα ξεκινούσατε ολόκληρη ιστορία γιατί δεν είμαι πάνω από τα παιδιά. Σαν μάνα θα ρίχνατε μια ματιά για 10 δευτερόλεπτα. Θέλω να πιστεύω...

 

Είπα και πριν, εγώ είμαι από τις μάνες που έτσι κι αλλιώς είμαι πάνω από τα παιδιά μου είτε υπάρχει υπάλληλος, είτε δεν υπάρχει.

Δεν αμφιβάλλω ότι εσείς είστε ευσυνείδητη και κάνετε ότι μπορείτε. Αλλά από την πλευρά της επιχείρησης είναι απαράδεκτο να είστε μόνη σας στο χώρο... Αν ερχόταν 1 πελάτης με παιδιά, ναι θα τα προλαβαίνατε όλα αυτά που είπατε. Αν έρθουν 2-3 παρέες ταυτόχρονα, δεν προλαβαίνετε.

Οπότε από αυτή την άποψη, θεωρώ τον παιδότοπο ανεπαρκή. Ασχέτως αν εγώ προσέχω ή όχι το παιδί μου.

Τώρα το αν έχει ή δεν έχει λεφτά για υπαλλήλους, δεν με απασχολεί σαν πελάτη... Εγώ βλέπω τις υπηρεσίες που παρέχονται. Το τι κρύβεται από πίσω δεν μπορώ να το ξέρω.

Τα παραδείγματα που έφερα δεν είναι τραβηγμένα από τα μαλλιά. Και μάλιστα το παράδειγμα με τις 3 υπαλλήλους που είπα πιο πάνω, συνέβη σε τελείως συνοικιακό παιδότοπο που δεν μαζεύει πολύ κόσμο, εκτός από ΠαρασκευοΣαββατοκύριακα. Δηλαδή δουλεύει κυρίως με πάρτυ. Παρόλα αυτά έχει μόνιμα υπαλλήλους και τις υπόλοιπες μέρες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγώ προσωπικά τα προσέχω συνέχεια τα παιδιά μου, σε σημείο πολλές φορές οι άλλοι γονείς να νομίζουν ότι εργάζομαι στον παιδότοπο. Παρόλα αυτά, θα μου κακοφαινόταν να μην υπήρχε συνέχεια άτομο που να επιβλέπει τα παιδιά, έστω και εν είδει παρατήρησης πχ μην πετάτε μπαλες κλπ, γιατί προφανώς μπορώ μεν να προστατέψω το δικό μου παιδί, αλλά επ ουδενί δεν δικαιούμαι να κάνω παρατήρηση σε ξένο, ενώ η κοπέλα εκ θέσεως δικαιούται.

Link to comment
Share on other sites

Είπα και πριν, εγώ είμαι από τις μάνες που έτσι κι αλλιώς είμαι πάνω από τα παιδιά μου είτε υπάρχει υπάλληλος, είτε δεν υπάρχει.

Δεν αμφιβάλλω ότι εσείς είστε ευσυνείδητη και κάνετε ότι μπορείτε. Αλλά από την πλευρά της επιχείρησης είναι απαράδεκτο να είστε μόνη σας στο χώρο... Αν ερχόταν 1 πελάτης με παιδιά, ναι θα τα προλαβαίνατε όλα αυτά που είπατε. Αν έρθουν 2-3 παρέες ταυτόχρονα, δεν προλαβαίνετε.

Οπότε από αυτή την άποψη, θεωρώ τον παιδότοπο ανεπαρκή. Ασχέτως αν εγώ προσέχω ή όχι το παιδί μου.

Τώρα το αν έχει ή δεν έχει λεφτά για υπαλλήλους, δεν με απασχολεί σαν πελάτη... Εγώ βλέπω τις υπηρεσίες που παρέχονται. Το τι κρύβεται από πίσω δεν μπορώ να το ξέρω.

Τα παραδείγματα που έφερα δεν είναι τραβηγμένα από τα μαλλιά. Και μάλιστα το παράδειγμα με τις 3 υπαλλήλους που είπα πιο πάνω, συνέβη σε τελείως συνοικιακό παιδότοπο που δεν μαζεύει πολύ κόσμο, εκτός από ΠαρασκευοΣαββατοκύριακα. Δηλαδή δουλεύει κυρίως με πάρτυ. Παρόλα αυτά έχει μόνιμα υπαλλήλους και τις υπόλοιπες μέρες.

 

Ναι, το καταλαβαίνω. Άλλωστε εμένα σκοπός μου με το θέμα αυτό δεν ήταν να "την πω" σε κανέναν. Σκοπός μου ήταν να πάρω γνώμες σχετικά με το τι απαιτήσεις έχει κάποιος πελάτης από τους παιδότοπους. Και κάθε μήνυμα που μου έρχεται είναι απόλυτα σεβαστό.

Link to comment
Share on other sites

εγώ προσωπικά τα προσέχω συνέχεια τα παιδιά μου, σε σημείο πολλές φορές οι άλλοι γονείς να νομίζουν ότι εργάζομαι στον παιδότοπο. Παρόλα αυτά, θα μου κακοφαινόταν να μην υπήρχε συνέχεια άτομο που να επιβλέπει τα παιδιά, έστω και εν είδει παρατήρησης πχ μην πετάτε μπαλες κλπ, γιατί προφανώς μπορώ μεν να προστατέψω το δικό μου παιδί, αλλά επ ουδενί δεν δικαιούμαι να κάνω παρατήρηση σε ξένο, ενώ η κοπέλα εκ θέσεως δικαιούται.

 

Ναι, συμφωνώ. Απλώς οι περισσότεροι γονείς δεν προσέχουν 2 πράγματα:

1. Το παιδάκι τους που μπορεί να είναι κάτω των 3 ή λιγότερο ανεπτυγμένο για 3 χρόνων και δεν μπορεί να ανέβει τα επίπεδα για να φτάσει στην τσουλήθρα ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΠΕΙ ΣΤΙΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ. Αν ο γονιός επιμένει να το φέρνει στον παιδότοπο και να χρησιμοποιεί όλα τα παιχνίδια, δεν μπορεί να απαιτεί από τον υπάλληλο να το παίρνει αγκαλιά και να παρατήσει ό,τι άλλο κάνει για να ασχοληθεί με το παιδάκι του που δεν μπορεί μόνο του. Πρέπει να μπει ο γονιός μέσα να το προσέχει, είτε τον βολεύει το γονιό είτε όχι.

2. Το "αγρίμι" τους που φέρεται σαν θηρίο σε κλουβί ΔΕΝ ΘΑ ΥΠΑΚΟΥΣΕΙ ΣΤΟΝ ΥΠΑΛΛΗΛΟ. Ο ίδιος ο γονιός έχει την ευθύνη να συνετίσει το παιδί του, αλλιώς να το πάρει και να φύγει πριν κάνει κακό στα άλλα παιδάκια, ή ζημιές στο μαγαζί.

Εκεί είναι που επιμένω για την ευθύνη των γονιών. Δεν είπα εγώ να προσέχει ο καθένας το παιδί του και το μαγαζί να αδιαφορεί.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ ότι μπορεί το κακό να γίνει οπουδήποτε και οποτεδήποτε. Απλώς αν φοβάστε τόσο πολύ όσο φαντάζομαι (ίσως να τα φουσκώνω εγώ στο μυαλό μου) λογικά δεν το πάτε και πουθενά, ούτε σε παιδότοπο, ούτε σε λούνα παρκ, ούτε στις κούνιες. Ή αν τα πάτε στον παιδότοπο δεν εμπιστεύεστε τους υπαλλήλους και έχετε εσείς το νου σας ή μπαίνετε στις κατασκευές μαζί του. Όσες υπαλλήλους και να έχει το μαγαζί.

Δυστυχώς, σε ό,τι αφορά τις baby sitters, έχω ακούσει πάμπολλες περιπτώσεις με "την κόρη της γειτόνισσας" ή "το κοριτσάκι που προσέχει τα παιδιά στον παιδότοπο". Αυτή λοιπόν που τη βάζετε σπίτι σας την δηλώνετε στο ΙΚΑ ώστε αν γίνει κάτι να ξέρετε πού θα κάνετε τη μήνυση; Το λέω επειδή κάποιος παρακάτω μου το είπε και αυτό. Ότι οι υπάλληλοι στους παιδότοπους δεν είναι δηλωμένοι και αν γίνει κάτι δεν φαίνονται πουθενά.

Το παιδι το παμε παντου συνεχεια εξω ειναι και κουνιες και λουνα παρκ και παντου, τελος παντων το προβλημα ειναι στην ιδια την επιχείρηση και οχι σε σενα που δουλευεις εκει και το συμπερασμα ειναι οτι παντα πρεπει να υπαρχει ατομο εκει κι εμεις σαν γονεις εστιαζουμε στην ασφαλεια και μετα στη τιμη. Εφοσον ηθελες ν ακουσεις τι θελουν οι γονεις πες στο αφεντικο ν αλλαξη τακτικη και να μην σ εχει μπαλακι να κανεις 100 πραγματα γιατι στο τελος εσυ θα βρεις το μπελα σου, καλο θα κανει να προσλαβει κανα ανθρωπο τωρα που η ανεργία ειναι στα υψη και σε καλο θα του βγει να δειξει επαγγελματισμο

Link to comment
Share on other sites

Eρωτηση.. πριν καποια χρονια που τα δικα μου παιδια ηταν μικρα.. στους παιδοτοπους απαγορευονταν να ειναι μεσα στις παιχνιδοκατασκευες οι γονεις... Εχει αλλαξει αυτο? Εαν οχι, με ποιον τροπο ακριβως ειναι υπευθυνοι για την ασφαλεια των παιδιων τους οι γονεις? απο τα τραπεζακια?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Eρωτηση.. πριν καποια χρονια που τα δικα μου παιδια ηταν μικρα.. στους παιδοτοπους απαγορευονταν να ειναι μεσα στις παιχνιδοκατασκευες οι γονεις... Εχει αλλαξει αυτο? Εαν οχι, με ποιον τροπο ακριβως ειναι υπευθυνοι για την ασφαλεια των παιδιων τους οι γονεις? απο τα τραπεζακια?

 

Σε 'μας τυχαίνει συχνά να θέλει ο γονιός να μπει με το παιδί του στις κατασκευές, κι αυτό συμβαίνει κυρίως οταν το παιδί είναι μικρότερο από το όριο, δηλαδή κάτω των 3. Δεν τους το απαγορεύουμε.

Και δεν είπαμε ποτέ ότι οι παιδότοποι αφήνουν τα παιδιά στην τύχη τους και ό,τι γίνει φταίνε οι γονείς. Είπαμε ότι είναι υποχρέωση ΚΑΙ των γονιών να έχουν το νου τους, να μην τα περιμένουν όλα από το μαγαζί, γιατί αν ήταν έτσι θα έπρεπε το κάθε μαγαζί να παρέχει ένα άτομο για το κάθε παιδί, πράγμα αδύνατο...

Θα πρέπει π.χ. ο γονιός να έχει το νου του, αν το παιδί του χαλάει τον κόσμο να το συνετίσει, όχι να περιμένει από τον υπάλληλο να προστατεύσει όοοολα τα υπόλοιπα παιδιά από το "αγρίμι" του ή να μάθει τρόπους το παιδί του....Και ναι, αν κάποιος επιμένει να μπει το 2χρονο παιδί του ή το αυτιστικό παιδί του στις κατασκευές, θα πρέπει να μπει και μέσα να το προσέχει, έτσι δεν είναι; Και λογικά να το πάρουμε...

Link to comment
Share on other sites

Το παιδι το παμε παντου συνεχεια εξω ειναι και κουνιες και λουνα παρκ και παντου, τελος παντων το προβλημα ειναι στην ιδια την επιχείρηση και οχι σε σενα που δουλευεις εκει και το συμπερασμα ειναι οτι παντα πρεπει να υπαρχει ατομο εκει κι εμεις σαν γονεις εστιαζουμε στην ασφαλεια και μετα στη τιμη. Εφοσον ηθελες ν ακουσεις τι θελουν οι γονεις πες στο αφεντικο ν αλλαξη τακτικη και να μην σ εχει μπαλακι να κανεις 100 πραγματα γιατι στο τελος εσυ θα βρεις το μπελα σου, καλο θα κανει να προσλαβει κανα ανθρωπο τωρα που η ανεργία ειναι στα υψη και σε καλο θα του βγει να δειξει επαγγελματισμο

 

Καταλαβαίνω πού έγκειται το πρόβλημά σας σε όσα είπαμε και σέβομαι όλες τις γνώμες. Εννοείται πως η συζήτηση έγινε ακριβώς για αυτό, για να μπορέσουμε κι εμείς να δουλεύουμε όσο πιο σωστά γίνεται. Κι όταν λέω σωστά δεν εννοώ σύμφωνα με το γράμμα του νόμου επί λέξει, αλλά όσο πιο κοντά γίνεται στις απαιτήσεις των πελατών.

Link to comment
Share on other sites

Σε 'μας τυχαίνει συχνά να θέλει ο γονιός να μπει με το παιδί του στις κατασκευές, κι αυτό συμβαίνει κυρίως οταν το παιδί είναι μικρότερο από το όριο, δηλαδή κάτω των 3. Δεν τους το απαγορεύουμε.

Και δεν είπαμε ποτέ ότι οι παιδότοποι αφήνουν τα παιδιά στην τύχη τους και ό,τι γίνει φταίνε οι γονείς. Είπαμε ότι είναι υποχρέωση ΚΑΙ των γονιών να έχουν το νου τους, να μην τα περιμένουν όλα από το μαγαζί, γιατί αν ήταν έτσι θα έπρεπε το κάθε μαγαζί να παρέχει ένα άτομο για το κάθε παιδί, πράγμα αδύνατο...

Θα πρέπει π.χ. ο γονιός να έχει το νου του, αν το παιδί του χαλάει τον κόσμο να το συνετίσει, όχι να περιμένει από τον υπάλληλο να προστατεύσει όοοολα τα υπόλοιπα παιδιά από το "αγρίμι" του ή να μάθει τρόπους το παιδί του....Και ναι, αν κάποιος επιμένει να μπει το 2χρονο παιδί του ή το αυτιστικό παιδί του στις κατασκευές, θα πρέπει να μπει και μέσα να το προσέχει, έτσι δεν είναι; Και λογικά να το πάρουμε...

Απορια, μεσα στον χαμο των παιδιων και τις τεραστιες παιχνιδοκατασκευες πως ακριβως εγω θα εχω συνεχεια το νου μου να μην χτυπησει το παιδι μου? Οσο και να θελουμε να εχουμε οπτικη επαφη με το παιδι αυτο δεν ειναι παντα ευκολο κατω απο τις συνθηκες του παιδοτοπου.

Link to comment
Share on other sites

Μπαίνω σφήνα στη συζήτησή σας για να θέσω το θέμα της καθαριότητας και απολύμανσης. Αυτός είναι ο λόγος που δεν άφηνα το πρώτο μου παιδάκι να πάει σε παιδότοπο με φουσκωτά παρά μόνο μετά τα τέσσερα και μόνο ως καλεσμένο σε πάρτυ. Αντίθετα δεν έχω πρόβλημα με τους εναλλακτικούς παιδότοπους με τα ξύλινα παιχνίδια

 

Κι εμένα με ξενίζουν οι γονείς που μεταθέτουν την ευθύνη των παιδιων τους στη δασκάλα, τη νταντά, τον κλόουν, την οικοδέσποινα κλπ., ΟΜΩΣ είναι αδιανόητο σε έναν παιδότοπο να υπάρχει ένα άτομο για όλες τις δουλειές: καφέ, παιχνίδι, θυρωρείο, τηλέφωνο. Αλήθεια, τις τουαλέτες ποιος τις καθαρίζει; Και κάθε πότε;

Επεξεργάστηκαν by Aimee
Ορθογραφία
Link to comment
Share on other sites

Μπαίνω σφήνα στη συζήτησή σας για να θέσω το θέμα της καθαριότητας και απολύμανσης. Αυτός είναι ο λόγος που δεν άφηνα το πρώτο μου παιδάκι να πάει σε παιδότοπο με φουσκωτά παρά μόνο μετά τα τέσσερα και μόνο ως καλεσμένο σε πάρτυ. Αντίθετα δεν έχω πρόβλημα με τους εναλλακτικούς παιδότοπους με τα ξύλινα παιχνίδια

 

Κι εμένα με ξενίζουν οι γονείς που μεταθέτουν την ευθύνη των παιδιων τους στη δασκάλα, τη νταντά, τον κλόουν, την οικοδέσποινα κλπ., ΟΜΩΣ είναι αδιανόητο σε έναν παιδότοπο να υπάρχει ένα άτομο για όλες τις δουλειές: καφέ, παιχνίδι, θυρωρείο, τηλέφωνο. Αλήθεια, τις τουαλέτες ποιος τις καθαρίζει; Και κάθε πότε;

Oταν το παιδι ειναι στο σχολειο, υπευθυνος για την σωματικη του ακεραιοτητα ειναι ο εκπαιδευτικος. Οταν το παιδι ειναι με την νταντα υπευθυνη ειναι η νταντα που το προσεχει. Οταν ειναι με την γιαγια, υπευθυνη ειναι η γιαγια. Που ειναι το παραλογο? Σε εναν παιδοτοπο ποιος ειναι υπευθυνος? Σαφως ο γονιος δεν θα το αφησει απο τα ματια του. Τι γινεται ομως οταν ολοι οι γονεις μπουν στις παιχνοδοκατασκευες? Το αδιαχωρητο? Η μπορει ο γονιος να προσεχει επαρκως το παιδι απο το τραπεζι που πινει τον καφε? Ο παιδοτοπος αφηνει τους γονεις να ειναι μεσα στον χωρο των παιχνιδοκατασκευων? Γιατι στα χρονια που ηταν τα παιδια μου μικρα ΔΕΝ μας αφηναν να μπαινουμε!!! Παρακολουθουσαμε απο μακρια. Εχουν καταλαβει τι ευθυνη εχουν οι ιδιοκτητες και οι εργαζομενοι των παιδοτοπων ή πιστευουν οτι ειναι απλα ενας χωρος για να βγαζουν χρηματα? Βαζουμε μια ταμπελιτσα , βγαζουμε την ευθυνη απο πανω μας και τελος?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε 'μας τυχαίνει συχνά να θέλει ο γονιός να μπει με το παιδί του στις κατασκευές, κι αυτό συμβαίνει κυρίως οταν το παιδί είναι μικρότερο από το όριο, δηλαδή κάτω των 3. Δεν τους το απαγορεύουμε.

Και δεν είπαμε ποτέ ότι οι παιδότοποι αφήνουν τα παιδιά στην τύχη τους και ό,τι γίνει φταίνε οι γονείς. Είπαμε ότι είναι υποχρέωση ΚΑΙ των γονιών να έχουν το νου τους, να μην τα περιμένουν όλα από το μαγαζί, γιατί αν ήταν έτσι θα έπρεπε το κάθε μαγαζί να παρέχει ένα άτομο για το κάθε παιδί, πράγμα αδύνατο...

Θα πρέπει π.χ. ο γονιός να έχει το νου του, αν το παιδί του χαλάει τον κόσμο να το συνετίσει, όχι να περιμένει από τον υπάλληλο να προστατεύσει όοοολα τα υπόλοιπα παιδιά από το "αγρίμι" του ή να μάθει τρόπους το παιδί του....Και ναι, αν κάποιος επιμένει να μπει το 2χρονο παιδί του ή το αυτιστικό παιδί του στις κατασκευές, θα πρέπει να μπει και μέσα να το προσέχει, έτσι δεν είναι; Και λογικά να το πάρουμε...

Δεν ακούγεται πολύ ωραία το ¨αν κάποιος επιμένει να μπει το αυτιστικό παιδί του στις κατασκευες¨....το ότι κάποιο παιδί έχει αυτισμό δε σημαίνει πως δε μπορεί να λάβει μέρος σε διασκέδαση σε παιδοτοπο...

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει προφανως η κοπελα εννοει οτι τα παιδακια μικροτερης ηλικιας ή ενα παιδακι με αυτισμο χρειαζονται μεγαλυτερη προσοχη την οποια δεν μπορει να καλυψει μονη της η κοπελα του παιδοτοπου και αρα πρεπει οι γονεις να τα συνοδευουν μεσα στις κατασκευες.

Link to comment
Share on other sites

Oταν το παιδι ειναι στο σχολειο, υπευθυνος για την σωματικη του ακεραιοτητα ειναι ο εκπαιδευτικος. Οταν το παιδι ειναι με την νταντα υπευθυνη ειναι η νταντα που το προσεχει. Οταν ειναι με την γιαγια, υπευθυνη ειναι η γιαγια. Που ειναι το παραλογο? Σε εναν παιδοτοπο ποιος ειναι υπευθυνος? Σαφως ο γονιος δεν θα το αφησει απο τα ματια του. Τι γινεται ομως οταν ολοι οι γονεις μπουν στις παιχνοδοκατασκευες? Το αδιαχωρητο? Η μπορει ο γονιος να προσεχει επαρκως το παιδι απο το τραπεζι που πινει τον καφε? Ο παιδοτοπος αφηνει τους γονεις να ειναι μεσα στον χωρο των παιχνιδοκατασκευων? Γιατι στα χρονια που ηταν τα παιδια μου μικρα ΔΕΝ μας αφηναν να μπαινουμε!!! Παρακολουθουσαμε απο μακρια. Εχουν καταλαβει τι ευθυνη εχουν οι ιδιοκτητες και οι εργαζομενοι των παιδοτοπων ή πιστευουν οτι ειναι απλα ενας χωρος για να βγαζουν χρηματα? Βαζουμε μια ταμπελιτσα , βγαζουμε την ευθυνη απο πανω μας και τελος?

 

Τι να πω; Δεν είμαι και εξοικειωμένη με το modus vivendi του παιδότοπου.

Σίγουρα, οι εργαζόμενοι έχουν ευθύνη: να είναι τα φουσκωτά σύμφωνα με τις προδιαγραφές ασφαλείας, να είναι καθαρά, να τηρούνται τα όρια ηλικιών ανά χώρο.

Από εκεί και πέρα; Τα παιδάκια κάτω των τριών ετών (αλλά και τα μεγαλύτερα που δεν είναι επαρκώς οριοθετημένα) κανονικά δεν πρέπει να τα χάνουμε από τα μάτια μας. Οπότε, το να τους επιτρέπουμε να χώνονται-χάνονται σε παιχνιδοκατασκευές με τις οποίες δεν έχουμε οπτική επαφή είναι εν δυνάμει επικίνδυνο για εμένα. Κι αν τύχει κάτι, το να συζητάμε για το ποσοστό συνευθύνης του παιδότοπου δεν θα βγάζει πουθενά. Γιατί και στον παιδότοπο και στο σχολείο και στο πάρκο και στα γενέθλια, είναι αυτονόητο ότι ο συνοδός έχει ευθύνη για το παιδί. Ομως επειδή είναι το παιδί ΜΑΣ, κι επειδή έχουμε γνώση των αδυναμιών και των ελλείψεων γύρω μας, είναι λάθος να τις παραγνωρίζουμε και να βασιζόμαστε στο "ποιος έχει νομικά την ευθύνη". Γιατί κάπου -να είσαι σίγουρη- θα υπάρχει μια ταμπελίτσα αποποίησης ευθυνών.

Οπότε επιστρέφουμε στο ότι ΤΕΛΙΚΩΣ μόνοι υπεύθυνοι για τα παιδιά είναι οι γονείς τους. Γιατί έχουν την ευθύνη να επιλέξουν και να αποφασίσουν τι είναι ασφαλές κι ενδείκνυται για το παιδί τους...

 

Αλλάζω κάπως θέμα. Σήμερα πήγαμε σε παιδικό πάρτυ. Γινόταν σε μια καφετέρια με πισίνα. Η πισίνα είχε βάθος μεγαλύτερο του 1m, επομένως βαθειά για μικρά παιδια. Ναυαγοσώστης δεν υπήρχε. Ενα σωρό νήπια κολυμπούσαν. Οι γονείς τους όχι. Στη συντριπτική πλειοψηφία τους, μάλιστα, δεν ακολουθούσαν τα παιδιά τους περπατώντας γύρω γύρω από την πισίνα αλλά καθόντουσαν στο καφέ.

Αν συνέβαινε κάτι, ποιος θα έφταιγε;

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω Aimee οτι ο χωρος θα επρεπε να εχει ναυαγοσωστη. Τωρα ποσους ναυαγοσωστες αναλογα με τον αριθμο των πιαδιων ειναι αλλο θεμα.

Κατα την δικη μου αποψη παντα οι γονεις ειμαστε υπευθηνοι για τα παιδια μας και βεβαια αν ω μη γενητω γινει καμια στραβη δεν θα ειναι μονο το θεμα η ποινικη ευθυνη ε? (Σας εχω ξαναπει οτι το σχολειο μας στο Βελγιο ειναι ασφαλισμενο καπως οπως τα αυτοκινητα?)

Απο εκει και περα νομιζω οτι οταν βρισκομαστε σε ενα χωρο υπευθυνοι ειναι οι ιδιοκτητες του χωρου και για τα παιδια μας και για μας ειτε ο χωρος ειναι παιδοτοπος ή σουπερμαρκετ ή μαγαζι με ρουχα (οπως φυσικα και εμεις ειμαστε υπευθυνη για την οικιακη βοηθο που πλενει τα τζαμια στην βεραντα).

Εμεις πχ οταν τα παιδια ηταν κατω απο τα 3 δεν τα πηγαιναμε στον παιδοτοπο. Τωρα ο μεγαλος προσεχει τον μικρο και εμεις καθομαστε ακριβως απο εξω. Επισης τελικα αποφασισαμε να μην κανουμε παρτυ για να μην εχουμε την ευθυνη ξενων παιδιων.

Εγω σε πισινα δεν θα τα πηγαινα. Δεν ξερουν μπανιο για να τους επιτρεψω να ειναι στο νερο χωρις καποιον που ξερει αλλα ακομη και γυρω γυρω να περπατανε παλι μπορει καποιος να τα σπροξει ή να σκονταψουν ή ή,,,

Το θεμα ειναι οτι δεν σκεφτομαστε ολοι με τον ιδιο τροπο ετσι δεν ειναι??

Απο την αλλη νομιζω οτι ή ιδεα του να πας σε εναν κλειστο χωρο ειναι γιατι τον θεωρεις πιο προστατευμενο για τα παιδια.. Ετσι δεν ειναι?

Link to comment
Share on other sites

mmdad, νομίζω ότι έχουμε παρόμοια φιλοσοφία.

 

Ίσως το ερώτημα να είναι:

Πότε ένας παιδότοπος θεωρείται ασφαλής;

 

Εκεί οι απαντήσεις θα ποικίλλουν.

 

Στην πισίνα υπήρχε πινακίδα: Οι ανήλικοι απαγορεύεται να εισέρχονται στην πισίνα χωρίς τη συνοδεία του κηδεμόνα τους.

Link to comment
Share on other sites

Πότε ένας παιδότοπος θεωρείται ασφαλής;

 

 

Κανενας! Αμα ειναι να γινει η στραβη θα γινει. Πριν 10 μερες εχει συγκεντρωση στο σχολειο για τους γονεις του νηπιου με φαγητο για παιδια και γονεις. Φυσικα οσοι ειχαν μεγαλυτερα παιδακια τα ειχαν μαζι τους. Σε μια τεραστια αυλη ενα 8χρονο που ετρεχε με την οπισθεν επεσε πανω στον μικρο μου και τον πλακωσε. Εκτως απο τις γρατζουνιες στην μυτη και στο κουτελο μεχρι και ο σκελετος απο τα γυαλια του γδαρθηκε,,,,

 

Περιμενουμε απο τον παιδοτοπο αλλα και την παιδικη χαρα να εχουν καλα συντηριμενο εξοπλισμο. Απο εκει και περα πρεπει σε καθε παιχνιδι να πηγαινει ενας συγκεκριμενος αριθμος παιδιων. Και στην τσουληθρα που εχει παρα πολλα τυφλα σημεια άλλα και στο φουσκωτο καστρο που μπορει να εχουμε επαφη αλλα αμα ειναι 4 και 10χρονα ποσο ευκολα μπορει να καταπατηθουν τα μικρα?

 

Εγω θα ηθελα απο το προσωπικο του παιδοτοπου να "επιβαλει' την ταξη. Ναι θα μαζεψω το παιδι μου αν ειναι ατακτο. Εχω ομως το δικαιωμα να κανω παρατηρηση στο παιδακι απο το διπλανο τραπεζι??

Link to comment
Share on other sites

Δεν ακούγεται πολύ ωραία το ¨αν κάποιος επιμένει να μπει το αυτιστικό παιδί του στις κατασκευες¨....το ότι κάποιο παιδί έχει αυτισμό δε σημαίνει πως δε μπορεί να λάβει μέρος σε διασκέδαση σε παιδοτοπο...

 

Σε καμία περίπτωση δεν περιθωριοποιώ το παιδί με αυτισμό. Το αναφέρω σαν περίπτωση (επειδή έχουμε δύο μικρές πελάτισσες με αυτισμό, χωρίς να έχει δημιουργηθεί ποτέ πρόβλημε με τα ίδια ή τους γονείς τους). Απλώς επειδή αυτά τα παιδιά χρειάζονται ειδικό χειρισμό και όπως ξέρουμε δεν θα υπακούσουν ούτε στις υποδείξεις του προσωπικού ούτε καν στους γονείς τους, εκεί ως γονείς θα απαιτούσατε από τον υπάλληλο που έχει να προσέχει άλλα 10-15 παιδιά να προσέξει ειδικότερα το παιδί σας;

Link to comment
Share on other sites

Μπαίνω σφήνα στη συζήτησή σας για να θέσω το θέμα της καθαριότητας και απολύμανσης. Αυτός είναι ο λόγος που δεν άφηνα το πρώτο μου παιδάκι να πάει σε παιδότοπο με φουσκωτά παρά μόνο μετά τα τέσσερα και μόνο ως καλεσμένο σε πάρτυ. Αντίθετα δεν έχω πρόβλημα με τους εναλλακτικούς παιδότοπους με τα ξύλινα παιχνίδια

 

Κι εμένα με ξενίζουν οι γονείς που μεταθέτουν την ευθύνη των παιδιων τους στη δασκάλα, τη νταντά, τον κλόουν, την οικοδέσποινα κλπ., ΟΜΩΣ είναι αδιανόητο σε έναν παιδότοπο να υπάρχει ένα άτομο για όλες τις δουλειές: καφέ, παιχνίδι, θυρωρείο, τηλέφωνο. Αλήθεια, τις τουαλέτες ποιος τις καθαρίζει; Και κάθε πότε;

 

Στο θέμα της καθαριότητας : καθαρίζουμε τις τουαλέτες και των μεγάλων και των μικρών κάθε βράδυ όταν κλείνουμε. Οι κατασκευές καθαρίζονται μια φορά την εβδομάδα (φουσκωτό, τσουλήθρα κλπ), τα μπαλάκια μια φορά στις 2 εβδομάδες τα μαζεύουμε σε σακούλες σκουπιδιών και μετά ένα ένα τα καθαρίζουμε και τα βάζουμε μέσα ξανά (χώρις τις φορές που έρχεται συνεργείο καθαρισμού), και τα παιχνιδάκια του baby park καθαρίζονται κάθε εβδομάδα ξεχωριστά, καυτό νερό, σαπούνι, ξέπλυμα. Σκούπα και σφουγγάρισμα 2 φορές την ημέρα. Αν κριθεί απαραίτητο εννοείται πως καθαρίζονται και πιο συχνά.

 

Στο κομμάτι με την ευθύνη των γονιών, είπα και παρακάτω και την προσωπική μου γνώμη, και την επιβολή του νόμου, και τις συστάσεις των κατασκευαστών. Ο καθένας από εκεί και πέρα έχει και τις δικές του απόψεις και λογικό.

Link to comment
Share on other sites

Oταν το παιδι ειναι στο σχολειο, υπευθυνος για την σωματικη του ακεραιοτητα ειναι ο εκπαιδευτικος. Οταν το παιδι ειναι με την νταντα υπευθυνη ειναι η νταντα που το προσεχει. Οταν ειναι με την γιαγια, υπευθυνη ειναι η γιαγια. Που ειναι το παραλογο? Σε εναν παιδοτοπο ποιος ειναι υπευθυνος? Σαφως ο γονιος δεν θα το αφησει απο τα ματια του. Τι γινεται ομως οταν ολοι οι γονεις μπουν στις παιχνοδοκατασκευες? Το αδιαχωρητο? Η μπορει ο γονιος να προσεχει επαρκως το παιδι απο το τραπεζι που πινει τον καφε? Ο παιδοτοπος αφηνει τους γονεις να ειναι μεσα στον χωρο των παιχνιδοκατασκευων? Γιατι στα χρονια που ηταν τα παιδια μου μικρα ΔΕΝ μας αφηναν να μπαινουμε!!! Παρακολουθουσαμε απο μακρια. Εχουν καταλαβει τι ευθυνη εχουν οι ιδιοκτητες και οι εργαζομενοι των παιδοτοπων ή πιστευουν οτι ειναι απλα ενας χωρος για να βγαζουν χρηματα? Βαζουμε μια ταμπελιτσα , βγαζουμε την ευθυνη απο πανω μας και τελος?

 

Λοιπόν, επειδή ο καθένας νομίζω καταλαβαίνει ό,τι θέλει όταν διαβάζει κάτι, ξαναλέω: το ΦΕΚ δεν αναφέρει κάτι για ευθύνες, υποχρεώνει τον παιδότοπο να έχει 1 άτομο ανά 25 παιδιά (κάτι σαν σχολική τάξη), και οι κατασκευαστικές εταιρείες αναγράφουν μέσα στους κανόνες ότι τα παιδιά μπαίνουν με ευθύνη των γονιών. Δεν είπα εγώ ότι παρατάμε τα παιδιά στην τύχη τους και δεν μας ενδιαφέρει τίποτα άλλο εκτός από το τι ταμείο θα κάνουμε το βράδυ.

Εσείς μου λέτε ότι όταν το παιδί είναι με την νταντά ευθύνη έχει η νταντά και τα λοιπά. Και ρωτώ: το παιδί στον παιδότοπο με τον γονιό δεν είναι ; Άρα πώς ξαφνικά ο γονιός μπορεί μα μεταθέσει την ευθύνη αλλού; Και το μαγαζί εννοείται πως θα κάνει ό,τι μπορεί για να προστατέψει τους πελάτες του αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι και ο πελάτης θα ψάχνει συνεχώς ευθύνες αλλού (δεν λέω ότι το κάνετε εσείς προσωπικά, μιλάω για όποιον το κάνει).

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω; Δεν είμαι και εξοικειωμένη με το modus vivendi του παιδότοπου.

Σίγουρα, οι εργαζόμενοι έχουν ευθύνη: να είναι τα φουσκωτά σύμφωνα με τις προδιαγραφές ασφαλείας, να είναι καθαρά, να τηρούνται τα όρια ηλικιών ανά χώρο.

Από εκεί και πέρα; Τα παιδάκια κάτω των τριών ετών (αλλά και τα μεγαλύτερα που δεν είναι επαρκώς οριοθετημένα) κανονικά δεν πρέπει να τα χάνουμε από τα μάτια μας. Οπότε, το να τους επιτρέπουμε να χώνονται-χάνονται σε παιχνιδοκατασκευές με τις οποίες δεν έχουμε οπτική επαφή είναι εν δυνάμει επικίνδυνο για εμένα. Κι αν τύχει κάτι, το να συζητάμε για το ποσοστό συνευθύνης του παιδότοπου δεν θα βγάζει πουθενά. Γιατί και στον παιδότοπο και στο σχολείο και στο πάρκο και στα γενέθλια, είναι αυτονόητο ότι ο συνοδός έχει ευθύνη για το παιδί. Ομως επειδή είναι το παιδί ΜΑΣ, κι επειδή έχουμε γνώση των αδυναμιών και των ελλείψεων γύρω μας, είναι λάθος να τις παραγνωρίζουμε και να βασιζόμαστε στο "ποιος έχει νομικά την ευθύνη". Γιατί κάπου -να είσαι σίγουρη- θα υπάρχει μια ταμπελίτσα αποποίησης ευθυνών.

Οπότε επιστρέφουμε στο ότι ΤΕΛΙΚΩΣ μόνοι υπεύθυνοι για τα παιδιά είναι οι γονείς τους. Γιατί έχουν την ευθύνη να επιλέξουν και να αποφασίσουν τι είναι ασφαλές κι ενδείκνυται για το παιδί τους...

 

Αυτό ακριβώς. Δεν αποποιούμαστε των ευθυνών σαν μαγαζί, απλώς ζητάμε από ορισμένους πελάτες (ευτυχώς είναι σχετικά μικρό ποσοστό) να ξέρουν πού να σταματούν τις απαιτήσεις τους.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...