Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΑΙΔΟΤΟΠΟΙ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ-ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗ-ΓΛΥΦΑΔΑ


Recommended Posts

Συγνώμη.... αλλά λάθος καταλάβατε και οι δυο! Η είσοδος στον παιδότοπο (σε όλους τους παιδότοπους υπάρχει σχετική ταμπέλα και οδηγίες) είναι ΜΕ ΕΥΘΥΝΗ ΤΩΝ ΣΥΝΟΔΩΝ ΤΟΥΣ! Και επιτρέπεται συνήθως άνω των 3! Αν εσείς ΜΕ ΔΙΚΗ ΣΑΣ ευθύνη βάζεται ένα παιδί 1,5 χρονών και περιμένετε να το κάνετε χωρίς ΤΗ ΔΙΚΗ ΣΑΣ παρουσία δίπλα του για να το προστατεύσετε... δεν φταίνε οι κοπέλες αλλά ούτε οι παιδότοποι! Εγώ δεν θυμάμαι στα 1.5 ή 2.5 χρόνια του παιδιού μου να είναι μέσα στον παιδότοπο χωρίς εμένα ή τον πατέρα του... μία και μοναδική φορά που το κάναμε... ήταν καταστροφικό... όχι για το δικό μας... για τα άλλα παιδιά!

 

Εσύ από αυτο που είπα καταλαβες οτι πήγαινα το παιδι χωρίς την ευθυνη μου, το παραταγα στην τυχη του και δεν το προστατευα?Τόση όρεξη για επίθεση πια? Μου την είχες ξαναπει με διακριτικό τροπο κάποιο καιρό πριν όταν είχα εκφρασει παραπονα για έναν παιδότοπο κοίτα στην 1η σελίδα και θα θυμηθείς. Και σου είχα απαντησει οτι πιστευω οτι αυτες οι κοπέλες είναι εκει για να έχουν και αυτες το νου τους, και για να επιβάλλουν την τάξη, εκτός αν είναι δική μου δουλεια να στειλω το 6χρονο(αν και για μενα τραγικό ενα 6χρονο να θελει παιδότοπο) στο χωρο που πρεπει να ναι κ όχι στα διχρονα. Οπότε αυτες οι κοπέλες είναι εκεί για να κάνουνε τις γλάστρες εκεί καταλήγουμε? Τωρα το οτι επιτρεπεται άνω των 3 ετων αλλά σε όσους παιδότοπους έχουμε πάει εμείς έχει κ χωρο για παιδάκια ενός και δυο ετων, πως το εξηγείς?

Και κάτι τελευταίο, όλες εσεις που χτυπιέστε οτι τα παιδια σας δεν τα πήγατε 1,5 και 2 ετων πόσο τελικά τα πήγατε? Και τους άρεσε? Γιατι ο γιος μου πλεον δε θελει να πηγαινει παιδοτοπο βαριεται προτιμαει πάρκο να τρεξει να κάνει ποδήλατο να πάιξει μπάλα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 56
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Συγνώμη.... αλλά λάθος καταλάβατε και οι δυο! Η είσοδος στον παιδότοπο (σε όλους τους παιδότοπους υπάρχει σχετική ταμπέλα και οδηγίες) είναι ΜΕ ΕΥΘΥΝΗ ΤΩΝ ΣΥΝΟΔΩΝ ΤΟΥΣ! Και επιτρέπεται συνήθως άνω των 3! Αν εσείς ΜΕ ΔΙΚΗ ΣΑΣ ευθύνη βάζεται ένα παιδί 1,5 χρονών και περιμένετε να το κάνετε χωρίς ΤΗ ΔΙΚΗ ΣΑΣ παρουσία δίπλα του για να το προστατεύσετε... δεν φταίνε οι κοπέλες αλλά ούτε οι παιδότοποι! Εγώ δεν θυμάμαι στα 1.5 ή 2.5 χρόνια του παιδιού μου να είναι μέσα στον παιδότοπο χωρίς εμένα ή τον πατέρα του... μία και μοναδική φορά που το κάναμε... ήταν καταστροφικό... όχι για το δικό μας... για τα άλλα παιδιά!

 

 

Συνήθως οι παιδότοποι έχουν ξεχωριστό μέρος για μωρά (ναι μωρά που δεν περπατάνε ακόμη) και νήπια έως 2 περίπου χρονών. Το 3χρ και πάνω ισχύει για τον υπόλοιπο παιδότοπο. Σε αυτό το ξεχωριστό μέρος λοιπόν, κανονικά οι κοπέλες δεν πρέπει να αφήνουν τα μεγαλύτερα να πηγαίνουν εκεί. Όχι οι μητέρες, αλλά οι κοπέλες, οι οποίες συνήθως δεν ασχολούνται.

Επίσης ενώ οι παιδότοποι-φουσκωτά είναι για μέχρι 7-8χρ, έχω δει πάρτυ με 12χρονα ανάμεσα στα νήπια που δεν ανήκουν στο πάρτυ...:shock:

Για όλα τα παραπάνω φυσικά και φταίνε οι παιδότοποι.

Link to comment
Share on other sites

Φταίει ο παιδότοπος που στο πάρτι κάλεσαν 12χρονο; :eek:

 

Δεν έχω με κανέναν προσωπικά... Εννοείται πως το παιδί μου το πάω σε παιδότοπο από 1 έτους αλλά ήταν πάντα μέσα ή ο πατέρας του ή εγώ! Και όταν το παιδί μου χτύπησε εκείνο ή χτύπησε το δικό μου παιδί άλλο παιδάκι δεν είχα την απαίτηση να επέμβουν οι κοπέλες αλλά επενέβηκα εγώ! Διότι για το παιδί μου έχω εγώ την ευθύνη! Ο παιδότοπος δεν είναι παρκινγκ! Είναι μια ΚΛΕΙΣΤΗ παιδική χαρά! Οι κοπέλες ειναι υπεύθυνες για την ασφάλειά τους αλλά ενός σημείου! Έχω δει τα τέρατα να συμβαίνουν σε παιδότοπους και οι μανάδες να πίνουν ανέμελα τον καφέ τους γιατί έχουν αυτήν ακριβώς τη λογική που ειναι λάθος! Όχι δεν ειναι υπεύθυνες... είναι διασκεδάστριες των παιδιών και συνήθως τα ΑΠΑΣΧΟΛΟΥΝ! Δεν ειναι χταπόδια με 8 πόδια και χέρια για να προφυλάξουν τόσα παιδιά, και μάλιστα παιδιά σε παράκρουση! Εμείς οι ίδιες που έχουμε την φροντίδα 1 ή 2 παιδιών και δεν τα καταφέρνουμε όταν είμαστε στην παιδική χαρά που ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ κοπέλες να μας τα φυλάνε για να τα λέμε με τις φίλες μας!

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

ΘΑ στο πω άλλη μια φορα γιατι από οτι καταλαβαίνω εχει κολλήσει το μυαλό σου, η σου αρεσει να προσβαλεις τους άλλους για να ανεβαινεις εσυ. 1) Όταν πάω στον παιδότοπο έχω την ΑΠΑΙΤΗΣΗ οι κοπέλες που είναι εκει να έουν και αυτες το νου τους και να επιβάλλουν την ταξη. Δεν είναι δική μου δουλειά να στειλω το 6 χρονο στο χώρο του κ όχι στα διχρονα, είναι της της κοπέλας που δουλευει εκει, για αυτο πληρωνεται.2) Λες οτι δεν έχεις κάτι προσωπικο με κανέναν, αλλά σε δυο συνεχομενα ποστ αφηνεις μπηχτες. Οκ δε με ξερεις δεν έχεις κατι προσωπικό, μάλλον σου αρεσει να το κάνεις για να ανεβαινεις ψυχολογικά, τοση ανασφαλεια πια?

Τελοσπάντων δεν θα ξαναμπω στη διαδικασία να σου απαντησω λυπάμαι πολύ ομως για το τον τροπο σου

Link to comment
Share on other sites

και επιτίθεμαι εγώ; χαχαχαχαχαχα

 

Οκ...

 

και έχεις και απαίτηση; που προκύπτει από ποια νομική σου κάλυψη; χαχαχαχα

 

(καλός ο καθρέφτης; )

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω τον γιο μου τον πηγα 1η φορα σε παιδοτοπο 12 μηνων.βεβαια πηγα σε ωρα που δεν ειχε πολυ κοσμο για ευνοητους λογους.τωρα κοντευει τα 2 και βλεπω οτι καθε φορα που παμε περναει ολο και καλυτερα και απαγκισρωνεται απο πανω μου.στην αρχη επρεπε να ειμαι μαζι του αλλιως εκλαιγε.πριν 10 μερες που πηγαμε ηταν ολη την ωρα μονος του.ερχοταν μονο να με δει και εφευγε.εμενα με ενοχλει που βλεπω τις κοπελες που ειναι μεσα στα πεδια,να εχουν απο ενα μωρακι 6 μηνων αγκαλια γιατι φυσικα εινι πολυ μικρο για να κινηθει στο χωρο,παραμελωντας ομως ολα τα υπολοιπα

IhCLp3.png

3Zdxp3.png

Link to comment
Share on other sites

εγω τον γιο μου τον πηγα 1η φορα σε παιδοτοπο 12 μηνων.βεβαια πηγα σε ωρα που δεν ειχε πολυ κοσμο για ευνοητους λογους.τωρα κοντευει τα 2 και βλεπω οτι καθε φορα που παμε περναει ολο και καλυτερα και απαγκισρωνεται απο πανω μου.στην αρχη επρεπε να ειμαι μαζι του αλλιως εκλαιγε.πριν 10 μερες που πηγαμε ηταν ολη την ωρα μονος του.ερχοταν μονο να με δει και εφευγε.εμενα με ενοχλει που βλεπω τις κοπελες που ειναι μεσα στα πεδια,να εχουν απο ενα μωρακι 6 μηνων αγκαλια γιατι φυσικα εινι πολυ μικρο για να κινηθει στο χωρο,παραμελωντας ομως ολα τα υπολοιπα

 

Σε αυτό συμφωνώ, δεν είπαμε να είναι όλη την ώρα πάνω από ενα συγκεκριμένο παιδί. Αυτο που λέεω είναι πως πρέπει να επιβάλλουν την ταξη και να έχουν και αυτές το νου τους, και όχι να κοιτάνε άπραγες και αμέριμνες, χαμένες στις δικές τους σκέψεις. :wink:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...