Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΒΑΡΟΣ ΕΜΒΡΥΟΥ 26-27 ΕΒΔΟΜΑΔΑ


Recommended Posts

Γεια σας κοριτσια! Θα ηθελα τη γνωμη σας σχετικα με το βαρος του μωρου. Μολις γυρισα απο το γιατρο και το βαρος της μικρουλας μας ειναι 1102 γραμμαρια. Εγω βρισκομαι ακριβως στην 26w και 6d. Πιστευετε οτι ειναι νορμαλ η μηπως καπως μεγαλη για την ηλικια της? Περιμενω τα νεα σας και τις δικες σας εμπειριες.Επισης γνωριζει καποια απο εδω και περα ποσο βαρος παιρνουν τα μωρακια μας ανα εβδομαδα? Ευχαριστω πολυ! Πολλα χαδακια στην καθε κοιλιτσα εδω μεσα!!!!!!!:wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλησπερα! ο δικος μου στις 25 εβδομαδες ηταν 1130 και συμφωνα με το γιατρο ηταν αρκετα μεγαλος για την ηλικια του.αλλα οταν πηγα παλι για υπερηχο τον επομενο μηνα ο ρυθμος αναπτυξης ειχε εξισορροπηθει κι ετσι στις 30 εβδομαδες ηταν 1500 ακριβως. μην ανησυχεις μια χαρα ειναι το μπουμπουκι σου!

αυτο που μου ειπε ο γιατρος εμενα ηταν οτι ο ρυθμος αναπτυξης μεταβαλεται κι αν πηρε σε ενα μηνα αρκετο βαρος δε σημαινει οτι αλλο τοσο θα παρει τον επομενο. τωρα ποσο παιρνουν ανα εβδομαδα ειναι κατι που το εψαξα κι εγω αλλα δε βρηκα απαντηση. παντως καποια σαιτ που δειχνουν το μεσο ορο βαρους και υψους του μωρου ουτε τα κοιταω ουτε τα εμπιστευομαι γιατι οι δικες μας μετρησεις τουλαχιστον ηταν παντα παραπανω. θα σου συστηνα να κανεις το ιδιο!με το καλο να την κρατησεις αγκαλιτσα!

tt1108c2.aspx

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα! ο δικος μου στις 25 εβδομαδες ηταν 1130 και συμφωνα με το γιατρο ηταν αρκετα μεγαλος για την ηλικια του.αλλα οταν πηγα παλι για υπερηχο τον επομενο μηνα ο ρυθμος αναπτυξης ειχε εξισορροπηθει κι ετσι στις 30 εβδομαδες ηταν 1500 ακριβως. μην ανησυχεις μια χαρα ειναι το μπουμπουκι σου!

αυτο που μου ειπε ο γιατρος εμενα ηταν οτι ο ρυθμος αναπτυξης μεταβαλεται κι αν πηρε σε ενα μηνα αρκετο βαρος δε σημαινει οτι αλλο τοσο θα παρει τον επομενο. τωρα ποσο παιρνουν ανα εβδομαδα ειναι κατι που το εψαξα κι εγω αλλα δε βρηκα απαντηση. παντως καποια σαιτ που δειχνουν το μεσο ορο βαρους και υψους του μωρου ουτε τα κοιταω ουτε τα εμπιστευομαι γιατι οι δικες μας μετρησεις τουλαχιστον ηταν παντα παραπανω. θα σου συστηνα να κανεις το ιδιο!με το καλο να την κρατησεις αγκαλιτσα!

 

γλυκια μου σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου!Μακαρι να ειναι γερα τα μωρακια μας μεχρι τελους και ας ειναι ειτε λιγο παραπανω ειτε λιγο παρακατω.Σου ευχομαι κι εσενα οτι το καλυτερο για το μπεμπουλινι σου!

Link to comment
Share on other sites

σ'ευχαριστω για τις ευχες σου καλη μου!οπως τα λες ειναι,πανω απ'ολα να ειναι γερα τα μωρακια μας και οσο για το βαρος τους λιγο παραπανω,λιγο παρακατω δεν εχει και τοση σημασια!

tt1108c2.aspx

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια και εγώ πήγα την Δευτέρα για εξέταση και η μπέμπα μου μου είναι 1041 γρ. εγώ είμαι στην 26 εβδομάδα.Μου είπε ότι είναι λίγο παραπ'ανω από το κανονικό αλλά δεν υπάρχει πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

εμενα στην 25 εβδομαδα ηταν 987 γραμμαρια ..κ μου ειπε οτι ειναι μια χαρα!δες ειναι παντως σιγουρο οτι παιρνουν συγκεκριμενο βαρος την βδομαδα ..

 

 

καλημερα!

συγγνωμη αλλα δεν καταλαβα...εννοεις δηλαδη οτι καθε βδομαδα για παραδειγμα παιρνουν 150γρ(τυχαιο νουμερο)?

tt1108c2.aspx

Link to comment
Share on other sites

Έμένα ο μπέμπης στην 27η εβδ ήταν 1100γρ. Και γενικά από εκείνη την εβδομάδα έπαιρνε αρκετά καλό βάρος και στις μετρήσεις τον έβγαινε μια βδομάδα μπροστά σε ανάπτυξη..Τώρα εξισορρόπησαν τα πράγματα και είναι ακριβώς στο μέσο όρο της εβδομάδας που βρίσκομαι..

Μην ανησυχείς...σημασία έχει που παίρνει βάρος..

bunbunadg20110712_2_O+prigkipas+mou+einai.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γραφω γρηγορα κ τυφλο συστημα κ κανω λαθη!! :) :) πειτε μου αν ξερετε ..χθες ξαπλωνα ανασκελα κ λεγαμε κατι με τον αντρα μου κ αρχισα να γελαω κ πεταχτηκε κατι διπλα στον αφαλο μου κατι σαν αιχμηρο κατι σαν το δαχτυλακι του μωρου ας πουμε δεν εχω ιδεα τι μπορει να ειναι αυτο;μας εκανε εντυπωση..

ttd6a24.aspx
Link to comment
Share on other sites

καλημερα! εγω το τσεκαρα στον υπερηχο και την 26+2 το μπεμπε ήταν 940gr. 26+7 που καναμε επαναληπτικό υπερηχο (λόγω ελαφριων συσπάσεων) ήταν 920gr. Eχει αποκλεισεις το μηχάνημα.ποτε και κανενας δεν θα σου πει ακριβως το πραγματικο βάρος του μπεμπε.οποτε μη σκας. Αλλωστε το ενα κιλακι και κατι μια χαρα μου ακουγεται.

s-age.png[/img]Z7Txp2.png

Link to comment
Share on other sites

Στις 27 εμείς ήμασταν 1 κιλό.

Αλλά όλα αυτά είναι στο περίπου. Σύμφωνα με τους υπερήχους και τις προβλέψεις στην πρώτη εγκυμοσύνη το μωράκι μου θα ήταν (έλεγαν) κοντά 4 κιλά, και γεννήθηκε μόνο 3!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Me anisixi poly to varos tou paidiou mou. Molis eklisa 6o mina, diladi eimai 27 evdomadon. TEP 05/05/11. Sosta??? to moro o iatros mou to evgale molis exthes 1619 gr. Fovame poly, giati na einai toso megalo? Tha mou peis o antras mou einai 1.93 kai egw 1.75, kai genikos eimaste kai oi dyo apo ntarntano soi.... alla fovame

Ερωτεύτηκα την κόρη μου στις 10/02/2012 12:30 μμ

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...