Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

επιδομα τριτεκνων απο ΟΓΑ


Recommended Posts

καλησπερααααααααα! γνωριζει καποια κοπελα ποια δικαιολογητικα χρειαζονται για να παρει κανεις το επιδομα που παιρνουν οι τριτεκνοι απο τον ΟΓΑ? τι χρονικο περιθωριο υπαρχει απο τη στιγμη που γεννιεται το παιδι? που τα προσκομιζουμε? ευχαριστωωωωωωωωωωωωωωωωω!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 204
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλησπερααααααααα! γνωριζει καποια κοπελα ποια δικαιολογητικα χρειαζονται για να παρει κανεις το επιδομα που παιρνουν οι τριτεκνοι απο τον ΟΓΑ? τι χρονικο περιθωριο υπαρχει απο τη στιγμη που γεννιεται το παιδι? που τα προσκομιζουμε? ευχαριστωωωωωωωωωωωωωωωωω!!!

Στον ανταποκριτη του δημου της περιοχης σου καταθετεις μια αιτηση μαζι την ληξιαρχικη πραξη γεννησης του 3ου παιδιου και ενα πιστοποιητικο οικογενειακης καταστασης τυπου ΟΓΑ που το παιρνεις απο τον δημο.Ο ανταποκριτης τα στελνει στον ΟΓΑ και το αργοτερο σε 6 μηνες αν ολα τα χαρτια ειναι σωστα θα παρεις το επιδομα μαζι με την εφαπαξ παροχη.

Απο την ημερομηνια γεννησης του 3ου παιδιου εχεις περιθωρειο 6 μηνες για να καταθεσεις τα χαρτια σου για να παρεις τα χρηματα απο την ημερομηνια γεννας χωρις να χασεις τιποτα.... και νομιζω μεχρι 2 χρονια για να μην χασεις το δικαιωμα στο να παιρνεις το επιδομα (για το τελευταιο..δεν ειμαι απολυτα σιγουρη...)

Παιρνεις τηλεφωνο στο ΟΓΑ και ρωτας οτι αλλη απορια εχεις.....

Link to comment
Share on other sites

Στον ανταποκριτη του δημου της περιοχης σου καταθετεις μια αιτηση μαζι την ληξιαρχικη πραξη γεννησης του 3ου παιδιου και ενα πιστοποιητικο οικογενειακης καταστασης τυπου ΟΓΑ που το παιρνεις απο τον δημο.Ο ανταποκριτης τα στελνει στον ΟΓΑ και το αργοτερο σε 6 μηνες αν ολα τα χαρτια ειναι σωστα θα παρεις το επιδομα μαζι με την εφαπαξ παροχη.

Απο την ημερομηνια γεννησης του 3ου παιδιου εχεις περιθωρειο 6 μηνες για να καταθεσεις τα χαρτια σου για να παρεις τα χρηματα απο την ημερομηνια γεννας χωρις να χασεις τιποτα.... και νομιζω μεχρι 2 χρονια για να μην χασεις το δικαιωμα στο να παιρνεις το επιδομα (για το τελευταιο..δεν ειμαι απολυτα σιγουρη...)

Παιρνεις τηλεφωνο στο ΟΓΑ και ρωτας οτι αλλη απορια εχεις.....

 

Πως τον ανακαλύπτεις αυτόν??????????????

Κωνσταντίνος 30-03-2004

Χριστίνα-Λαμπρινή 7-11-2008

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πως τον ανακαλύπτεις αυτόν??????????????

Πας στον δημο της περιοχης σου στα γραφεια(ΔΙΟΗΚΗΤΙΚΕς ΥΠΗΡΕΣΙΕς)...και ρωτας ποιος ειναι ο ανταποκριτης του ΟΓΑ......ειναι δημοτικος υπαλληλος που εκτελει και χρεη ανταποκριτη του ΟΓΑ......

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Να ρωτησω κατι.

Σημερα ανακαλυψα στο γραμματοκιβωτιο το ειδοποιητηριο για την πληρωμη του τριτεκνικου επιδοματος του ΟΓΑ.Πηγα στο ταχυδρομειο της περιοχης μου κ με στειλανε σε Αγροτικη τραπεζα.Η οποια ηταν κλειστη λογω απεργιας.Οι πληρωμες γραφει γινονται μεχρι τις 15.Αν αυριο εχουν παλι απεργια κ δεν τα παρω τα χρηματα γυρνανε στον ΟΓΑ κ τα παιρνω απο εκει???

ΤΑΣΟΣ 9/2/09

ΧΡΗΣΤΟΣ 21/7/10

ΘΑΝΟΣ 21/7/10

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι.

Σημερα ανακαλυψα στο γραμματοκιβωτιο το ειδοποιητηριο για την πληρωμη του τριτεκνικου επιδοματος του ΟΓΑ.Πηγα στο ταχυδρομειο της περιοχης μου κ με στειλανε σε Αγροτικη τραπεζα.Η οποια ηταν κλειστη λογω απεργιας.Οι πληρωμες γραφει γινονται μεχρι τις 15.Αν αυριο εχουν παλι απεργια κ δεν τα παρω τα χρηματα γυρνανε στον ΟΓΑ κ τα παιρνω απο εκει???

Οι πληρωμες αυτου του διμηνου θα γινονται μεχρι τις 20/12(ανακοινωθηκε απο τον ογα)...οποτε μην ανχωνεσαι....αυτο που δεν καταλαβα ειναι το θεμα με την Αγροτικη που κολλαει?????οι πληρωμες γινονται μεσω ελτα.....κατι μαλλων δεν θα καταλαβες σωστα...γιατι και εγω σημερα που πληρωθηκα(εμενα δεν μου αφησαν καν χαρτακι πηγα και το ζητησα μονη μου απο το ταχυδρομειο μου ειπαν πως δεν με πληρωσαν χτες δευτερα γιατι οι τραπεζες εχουν απεργεια και δεν ειχαν χρηματα....)...παντως εγω πληρωθηκα απο τα ελτα....

τωρα εαν ποτε τα λεφτα γυρισουν πισω δεν μπορεις να τα παρεις απο τον ογα αλλα απλα περιμενεις την επομενη φορα να τα παρεις μαζεμενα.....

Link to comment
Share on other sites

Αυτο με την τραπεζα μπορει να εκανα κι εγω λαθος.Δεν εχω ξαναπαρει το επιδομα,το περιμενα κιολας απο τον φεβρουαριο γιατι κατεθεσα χαρτια τον Ιουλιο.Πηγα στο ταχυδρομειο της περιοχης μου κ μου ειπανε να παω στην ταδε οδο,στον ταδε αριθμο κ πηγα κ ηταν η αγροτικη τραπεζα,δεν ηταν το ταχυδρομειο.Αυριο θα παω παλι απο κει να ψαξω για το ταχυδρομειο!!!!!Το χαρτακι δε γραφει οδο,απλα κωδικο καταστηματος κτλ κτλ.Επειδη ειναι να παρω κ την εφ απαξ παροχη των 2000 ευρω μηπως γι αυτο με στειλανε στην τραπεζα ή εκανα λαθος κ δεν εψαξα καλυτερα για το ταχυδρομειο????

Μαλλον παιζει το 2ο σεναριο....θα παω αυριο γιατι σημερα μπηκα κ στον δακτυλιο ενω δεν κυκλοφορουσα κ ημουνα μες στο αγχος!!!!!

Σε ευχαριστω πολυ Κλαρα για την αμεση απαντηση σου!!!!!

ΤΑΣΟΣ 9/2/09

ΧΡΗΣΤΟΣ 21/7/10

ΘΑΝΟΣ 21/7/10

Link to comment
Share on other sites

Αυτο με την τραπεζα μπορει να εκανα κι εγω λαθος.Δεν εχω ξαναπαρει το επιδομα,το περιμενα κιολας απο τον φεβρουαριο γιατι κατεθεσα χαρτια τον Ιουλιο.Πηγα στο ταχυδρομειο της περιοχης μου κ μου ειπανε να παω στην ταδε οδο,στον ταδε αριθμο κ πηγα κ ηταν η αγροτικη τραπεζα,δεν ηταν το ταχυδρομειο.Αυριο θα παω παλι απο κει να ψαξω για το ταχυδρομειο!!!!!Το χαρτακι δε γραφει οδο,απλα κωδικο καταστηματος κτλ κτλ.Επειδη ειναι να παρω κ την εφ απαξ παροχη των 2000 ευρω μηπως γι αυτο με στειλανε στην τραπεζα ή εκανα λαθος κ δεν εψαξα καλυτερα για το ταχυδρομειο????

Μαλλον παιζει το 2ο σεναριο....θα παω αυριο γιατι σημερα μπηκα κ στον δακτυλιο ενω δεν κυκλοφορουσα κ ημουνα μες στο αγχος!!!!!

Σε ευχαριστω πολυ Κλαρα για την αμεση απαντηση σου!!!!!

Μην πας αυριο....εχουν ολοι απεργεια....τραπεζες και ταχυδρομεια....την Πεμπτη ή την παρασκευη....ακομα και την Δευτερα που ειναι 20 του μηνα εχεις περιθωρειο να πληρωθεις....να εχεις μαζι σου την ταυτοτητα σου ΟΠΟΣΔΗΠΟΤΕ......και θα πληρωθεις απο τα ελτα (ταχυδρομειο)οχι απο τραπεζα ουτε απο το ΤΤ(ταχυδρομικο ταμιευτηριο).....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μην πας αυριο....εχουν ολοι απεργεια....τραπεζες και ταχυδρομεια....την Πεμπτη ή την παρασκευη....ακομα και την Δευτερα που ειναι 20 του μηνα εχεις περιθωρειο να πληρωθεις....να εχεις μαζι σου την ταυτοτητα σου ΟΠΟΣΔΗΠΟΤΕ......και θα πληρωθεις απο τα ελτα (ταχυδρομειο)οχι απο τραπεζα ουτε απο το ΤΤ(ταχυδρομικο ταμιευτηριο).....

 

Θα ψαξω τωρα να βρω τη διευθυνση του ταχυδρομειο γιατι απ το δικο μου εκει που με στειλανε δεν ειχε ταχυδρομειο.Θα παω μαλλον Παρασκευη.

 

Κοριτσια εσεις που πληρωθηκατε παρατηρησατε στο αποδεικτικο εναν αριθμο A.M. DIAS?Tι ειναι αυτο?

 

Κι εμενα το γραφει αυτο και δεν ξερω τι ειναι.Το γραφει στο ειδοποιητηριο.

ΤΑΣΟΣ 9/2/09

ΧΡΗΣΤΟΣ 21/7/10

ΘΑΝΟΣ 21/7/10

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια εσεις που πληρωθηκατε παρατηρησατε στο αποδεικτικο εναν αριθμο A.M. DIAS?Tι ειναι αυτο?

Εγω που ειμαι παλια καραβανα....και παιρνω πολλα χρονια επιδομα ειναι η πρωτη φορα που η επιταγη πανω εχει αυτο το χαρακτηριστικο.....κατι σαν κωδικος επιταγης μου φαινεται....ολο καινουργια κολπα μας κανουν.....

Link to comment
Share on other sites

Παντως εγω τα περιμενα αργοτερα κατα τον Φεβρουαριο και γι αυτο δεν ειδα κ το χαρτακι.....τουλαχιστον θα ερθει ο Αγ.Βασιλης και φετος!!!!Θα μας φερει πολλα γαλατα και πολλες πανες!!!!

Να ρωτησω,τα χρηματα τα παιρνεις στο χερι ή σε επιταγη???

ΤΑΣΟΣ 9/2/09

ΧΡΗΣΤΟΣ 21/7/10

ΘΑΝΟΣ 21/7/10

Link to comment
Share on other sites

Παντως εγω τα περιμενα αργοτερα κατα τον Φεβρουαριο και γι αυτο δεν ειδα κ το χαρτακι.....τουλαχιστον θα ερθει ο Αγ.Βασιλης και φετος!!!!Θα μας φερει πολλα γαλατα και πολλες πανες!!!!

Να ρωτησω,τα χρηματα τα παιρνεις στο χερι ή σε επιταγη???

ρευστο φιλεναδα.....ζεστα σπαρταριστα....!!!!(παρε μαζι σου και σωματοφυλακα.....:mrgreen:....)απο το νεο ετος θα απαγορευτουν οι συναλαγες κατω των 1500 ευρω σε μετρητα....

Αντε εσυ τουλαχιστον φετος θα κανεις Χριστουγεννα.....!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ρευστο φιλεναδα.....ζεστα σπαρταριστα....!!!!(παρε μαζι σου και σωματοφυλακα.....:mrgreen:....)

 

Ξερεις γιστι ρωταω?Να ξερω τι μεγεθος τσαντα να εχω μαζι μου!!!!!:shock::shock::shock:

ΤΑΣΟΣ 9/2/09

ΧΡΗΣΤΟΣ 21/7/10

ΘΑΝΟΣ 21/7/10

Link to comment
Share on other sites

Αν θελεις βοηθεια στο κουβαλημα....εγω ειμαι εδω....!!!!θα ερθω ευχαριστως....:mrgreen:

 

Ενο+ειται....ελα ελα!!!!!Λεω να παρουμε κ τα παιδια,να μαθαινουν απο τα οικογενειακα βαρη!!!!!

ΤΑΣΟΣ 9/2/09

ΧΡΗΣΤΟΣ 21/7/10

ΘΑΝΟΣ 21/7/10

Link to comment
Share on other sites

Ενο+ειται....ελα ελα!!!!!Λεω να παρουμε κ τα παιδια,να μαθαινουν απο τα οικογενειακα βαρη!!!!!

μπα...πολλοι θα μαζευτουμε......4 τα δικα μου και 3 τα δικα σου...βαλε και 2 εμεις....συνολο 9....!!!!σαν να παμε σε διαληλωση θα μαστε.....!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Επιτελους το πηρα το επιδομα!!!!!

Γιουπι!!!!

Βρηκα κ τον ταχυδρομο κ μου ειπε πως απ το επομενο διμηνο θα μου τα φερνει σπιτι.

Οποτε τελειωσε κ αυτο!!!!!

Παω να γραψω γραμμα στον Αγ.Βασιλη!!!!

ΤΑΣΟΣ 9/2/09

ΧΡΗΣΤΟΣ 21/7/10

ΘΑΝΟΣ 21/7/10

Link to comment
Share on other sites

Επιτελους το πηρα το επιδομα!!!!!

Γιουπι!!!!

Βρηκα κ τον ταχυδρομο κ μου ειπε πως απ το επομενο διμηνο θα μου τα φερνει σπιτι.

Οποτε τελειωσε κ αυτο!!!!!

Παω να γραψω γραμμα στον Αγ.Βασιλη!!!!

Aντε βρε σε καλη μερια...!!!!!.....για το επομενο διμηνο εισαι σιγουρη πως θα παρεις το επιδομα?????;).....εισαι δλδ κατω απο 40000 ευρω μεικτα????.....τοτε Ω ΝΑΙ!!!! θα εισαι τριτεκνη....:D αν ομως περνας τα 40000 ευρω δυστιχως δεν θα εισαι.....:evil:....!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Επιτελους το πηρα το επιδομα!!!!!

Γιουπι!!!!

Βρηκα κ τον ταχυδρομο κ μου ειπε πως απ το επομενο διμηνο θα μου τα φερνει σπιτι.

Οποτε τελειωσε κ αυτο!!!!!

Παω να γραψω γραμμα στον Αγ.Βασιλη!!!![/quote

 

 

εγω εχθες το πηρα:-P

και μαλλον τελευταια φορα:-(......

κλαψ κλαψ...

  1. Τέσσερα πράγματα στη ζωή δε γυρίζουν πίσω. Οι στιγμές που έζησες, οι πράξεις που έκανες, τα λόγια που είπες και οι ευκαιρίες που έχασες.

Link to comment
Share on other sites

Παντως εγω τα περιμενα αργοτερα κατα τον Φεβρουαριο και γι αυτο δεν ειδα κ το χαρτακι...

 

κι εγώ τότε τα περίμενα, όμως μου τα έφερε την περασμένη Παρασκευή!!!!!!!

 

μήπως πρέπει να ανησυχούμε περισσότερο που βγήκαν γρηγορότερα??????????

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

Aντε βρε σε καλη μερια...!!!!!.....για το επομενο διμηνο εισαι σιγουρη πως θα παρεις το επιδομα?????;).....εισαι δλδ κατω απο 40000 ευρω μεικτα????.....τοτε Ω ΝΑΙ!!!! θα εισαι τριτεκνη....:D αν ομως περνας τα 40000 ευρω δυστιχως δεν θα εισαι.....:evil:....!!!!!

 

Λογικα θα το παρω αφου ειμαστε αρκετα κατω απ τα 40000,(προς το παρον)

Τελικα ψηφιστικε αυτο?Με τα 40000????

 

 

κι εγώ τότε τα περίμενα, όμως μου τα έφερε την περασμένη Παρασκευή!!!!!!!

 

μήπως πρέπει να ανησυχούμε περισσότερο που βγήκαν γρηγορότερα??????????

 

Ειναι επειδη θα το κοψουν.....μαλλον....

ΤΑΣΟΣ 9/2/09

ΧΡΗΣΤΟΣ 21/7/10

ΘΑΝΟΣ 21/7/10

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...