Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αντισυλληπτικά και Κύκλος


Recommended Posts

Καλησπερίζω την παρέα σας.....!!!!! Είμαι 23 χρόνων και εδω και δυο χρόνια παίρνω αντισυλληπτικά. Δεν αντιμετώπισα ποτέ πρόβλημα κατα την λήψη τους, παρόλα αυτά θέλησα αυτό τον μήνα να τα διακόψω για να αφήσω και λίγο τον οργανισμό μου να ξεκούραστεί. Έτσι με τον φίλο μου αναγκαστήκαμε να χρημοποιούμε άλλες μεθόδους αντισυλληψης ( προφυλακτικό και δικεκομμενη συνουσία). Περίμενα την περιοδο μου στις 24 και ακόμα τίποτα... ξέρω ότι είναι λίγο το διάστημα αλλά θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορεί η καθηστέρηση να είναι από τα αντισυλληπτικά (αμηνόρια) ή αν είναι φυσιολογικό αυτό δηλαδή αν ο οργανισμός θέλει τον χρόνο του για να προσαρμοστεί. Πριν να ξεκινήσω τα χάπια δεν είχα καθόλου μα καθόλου σταθερό κύκλο και περίμενα οτι τωρα μετα την διακοπή αυτο θα διορθώνονταν. Πόσες μέρες θα πρέπει να περιμένω ακόμη πριν να αρχίσω να υποθέτω διαφορα περι πιθανής εγκυμοσύνης????? Εχει συμβεί σε καμία η απουσία περιόδου μετά την διακοπή των αντισυλληπτικών ή μεγάλο χρονικό διάστημα καθυστέρησης???

 

 

Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Παλιοτερα που επαιρνα αντισυληπτικο χαπι για το λογο οτι ειχα πολυκυστηκες ωοθηκες,οταν το εκοψα μου ειχε αλλαξει λιγο τον κυκλό μου.

Το καλυτερο ομως που εχεις να κανεις ειναι να πας στον γυναικολογο σου και να το συζητησετε το ολο θεμα γιατι αυτος και μονο θα σου λυσει τετοιου ειδους αποριες.

Link to comment
Share on other sites

παίρνω αρκετά χρόνια χάπια και ο κύκλος μου ήταν σταθερός και πριν και μετά που τα σταμάτησα για να μείνω έγκυος...

μάλλον είναι έτσι ο κύκλος σου...

πάντως να ξέρεις με το που σταματήσεις τα χάπια, αν δεν προσέξεις μένεις έγκυος αμέσως...έτσι έγινε και με μένα!!

καλύτερα όμως τον γιατρό σου να ρωτήσεις.

pPyfp1.png

IxVpp1.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα saital,

 

Θα σου έλεγα να μην ανησυχείς, αφενός γιατί είναι μόνο δύο ημέρες καθυστέρηση απ'ότι κατάλαβα, αφετέρου ο κύκλος σου ούτως ή άλλως, δεν ήταν σταθερός προ αντισυλληπτικών. Επειδή έπαιρνες χάπια δε σημαίνει ότι αυτομάτως φτιάχνει ο κύκλος μόλις τα σταματήσεις. Μην αγχώνεσαι και όλα θα πάνε καλά.

 

Σίγουρα όμως και μία επίσκεψη στο γυναικολόγο δε βλάπτει.

 

Πάντως κατά τη λήψη αντισυλληπτικών και εν συνεχεία κατά τη διακοπή τους, και ο δικός μου κύκλος γινόταν μαντάρα!! Ηθελε τουλάχιστον ένα μήνα για να στρώσει η όλη κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας..... μάλλον θα περιμένω λίγες μέρες ακόμα και αν δεν εμφανιστεί θα κάνω ένα τεστ και ανάλογα το τι θα δείξει.!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγω οταν εκοψα τα αντισυλλιπτικα στον πρωτο κυκλο ειχα 7 μερες καθυστερηση...φυσιολογικο ειναι...αν θυμαμαι καλα το αναφερουν πανω και οι οδηγιες των χαπιων.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά η ποθητή περίοδος ήρθε την Κυριακή αλλά από τότε δεν έχω αίμα εχω λίγα καφέ και όταν λέω λιγα εννοώ ελάχιστα..... θα μπορούσα να μην φοράω καν σερβιετάκι!!!! Ούτα σταγόνα αίμα κμ φυσικά όχι πόνο στην κοιλιά!!!! Ο συντροφός μου πιστευει ότι γίνομαι υπερβολική και ότι δεν είναι τίποτα. Εγώ καταλαβαίνω ότι μετά την διακοπη των αντισυλληπτικών ο κύκλος αλλάζει ξέρω επίσης ( από μια φίλη μου) ότι σε περίπτωση εγκυμοσύνης όταν γίνεται η εμφύτευση του εμβρύου στη μήτρα εμφανίζονται ρόζ ή καφέ υγρά τουλάχιστον έτσι μου είπε. Ακόμα θα ήθελα να ρωτήσω σε όσες μένουν ή γνωρίζουν στη θεσσαλονίκη κάποιο καλό γυναικολόγο γιατί είχα την ίδια γιατρό με την μητέρα μου με τη διαφορά ότι όποτε την χρειάστηκα με αντιμετώπιζε με υφάκι.... να σημειώσω ότι η μητέρα μου πηγαίνει μια φορά στα 3 χρόνια(και λογο ηλικίας) οπότε δεν είχε κανένα πρόβλημα. Πιστεύω ότι είναι σημαντικό να εμπιστευεσαι τον γιατρό σου..... και έγω θέλω να αλλάξω.... για να βρω κάποιον που θα μπορώ να παίρνω τηλέφωνο και να μου μιλάει τουλαχιστον πιο όμορφα και όχι να δίνει βαρύτητα μόνο σε αυτές που είναι σε ενδιαφέρουσα!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Saital καλησπέρα.

Είμαι 27 χρονών και έπαιρνα χάπια αντισυλληπτικά από το λύκειο. Δεν είχα ποτέ μου σταθερό κύκλο λόγω πολυκυστηκών. Με τα χάπια δεν είχα κανένα πρόβλημα, μέχρι και την ώρα ήξερα, αλλά μόλις τα έκοβα γινόταν χαμός. Τον πρώτο μήνα είχα κάποιες μέρες καθυστέρηση και μετά χάος (μήνες αποχής). Οπότε μην ανησυχείς αλλά καλό θα ήταν να σε δει και ο γιατρός σου.

3OQKp2.png

Tyj9p2.png

Link to comment
Share on other sites

kalhspera sas...eimai kainourgia sto site k 8a to ektimousa polu an kapoios mporouse na me voh8hsei. eimai 20 xronvn k panta eixa ena polu asta8h kuklo mexri p perisi episkeu8hka to ginaikolo m gia to prwto m test pap k tou eksigisa th simvainei me tn periodo m. meta apo mia seira eksetasewn aimatos k ormonikwn dn eixa polikistikes k to test m htan parapanw apo kalo. o giatros m proteinw na ksekinhsw mia 8erapia me antisillipika opou 8a karatouse duo mhnes.k ola phgainan fusika roloi. meta tous duo mhnes o giatros m eipe na ta stamathsw gia na doume pws 8a htan o kuklos m. etsi k ekana. alla akoma tpt....k agxonomai! me to agori m hr8ame se epafh xwris profilaksh meres p dn htan gonimes alla k xwris na teleiwsei mesa m (signwmh gia tn ekfrash) h teleutaia m periodos htan 4/1/11. opote exw kleisei mhna hdh...ekana ena test k vghke arnhtiko. uparxei periptwsh me to p stamathsa ta xapia na egine pali o kuklos m mpaxalo...h na arxisw na agxwnomai akomh perisootero????

an kserei kapoia as me voh8hsei!!!!

sas euxaristw polu!

Link to comment
Share on other sites

kalhspera sas...eimai kainourgia sto site k 8a to ektimousa polu an kapoios mporouse na me voh8hsei. eimai 20 xronvn k panta eixa ena polu asta8h kuklo mexri p perisi episkeu8hka to ginaikolo m gia to prwto m test pap k tou eksigisa th simvainei me tn periodo m. meta apo mia seira eksetasewn aimatos k ormonikwn dn eixa polikistikes k to test m htan parapanw apo kalo. o giatros m proteinw na ksekinhsw mia 8erapia me antisillipika opou 8a karatouse duo mhnes.k ola phgainan fusika roloi. meta tous duo mhnes o giatros m eipe na ta stamathsw gia na doume pws 8a htan o kuklos m. etsi k ekana. alla akoma tpt....k agxonomai! me to agori m hr8ame se epafh xwris profilaksh meres p dn htan gonimes alla k xwris na teleiwsei mesa m (signwmh gia tn ekfrash) h teleutaia m periodos htan 4/1/11. opote exw kleisei mhna hdh...ekana ena test k vghke arnhtiko. uparxei periptwsh me to p stamathsa ta xapia na egine pali o kuklos m mpaxalo...h na arxisw na agxwnomai akomh perisootero????

an kserei kapoia as me voh8hsei!!!!

sas euxaristw polu!

 

Mατίνα κατ' αρχάς θα σε παρακαλούσα να γράφεις μόνο σε ελληνικούς χαρακτήρες, είναι κανόνας του φόρουμ. Είχα κι εγώ ασταθή κύκλο και έπαιρνα αντισυλληπτικά, όποτε τα σταματούσα για να δω πώς πάει, χαλούσε.. Όταν τα σταμάτησα για να κάνω παιδί και δεν έπαιρνα προφυλάξεις, πολύ σύντομα έμεινα έγγυος. Δε στο λέω για να σε αγχώσω, αλλά για να προσέχεις. Η διακεκομμένη συνουσία σε καμία περίπτωση δεν αποτελεί ασφαλή μέθοδο αντισύλληψης. Πάντα με προφυλακτικό, είτε παίρνεις χάπι είτε όχι. Το χάπι δεν προστατεύει από τα σεξουαλικώς μεταδιδόμενα νοσήματα. Δε στο λέω για να σου κάνω κήρυγμα, αλλά με καλοπροαίρετη διάθεση. Να προσέχεις για το καλό σου.

Τα τεστ συνήθως είναι έγγυρα, αλλά υπάρχει μια μικρή πιθανότητα λάθους. Επειδή είσαι στις πρώτες μέρες της καθυστέρησης, αν τυχόν είσαι έγγυος, η ποσότητα της ορμόνης της εγγυμοσύνης είναι μικρή και ίσως δεν μπορεί να την ανιχνεύσει το τεστ. Αλλά δε νομίζω να είσαι έγγυος, είναι φυσιολογική μια μικρή καθυστέρηση με τη διακοπή των χαπιών και ούτως ή άλλως ο κύκλος δε θα έφτιαχνε τόσο σύντομα. Πρέπει να πας στο γιατρό σου για να σε καθοδηγήσει σωστά και να κάνεις μια εξέταση αίματος χοριακή. Καλή σου μέρα! :)

EkcAp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ glitter! ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΕΣ. ΑΠΟ ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΜΟΝΟ ΕΛΛΗΝΙΚΑ. ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΣΟΥ ΤΑ ΗΞΕΡΑ ΑΥΤΑ ΑΠΛΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΥΧΕΙ. ΠΡΟΣΕΧΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΜΕ ΑΥΤΑ ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΗ ΑΚΟΜΑ ΓΙΑ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ. ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΣΟΥ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΑΝ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ.ΣΗΜΕΡΑ ΚΙΟΛΑΣ ΘΑ ΜΙΛΗΣΩ ΜΕ ΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ.

ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!!!!! ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΜΕ ΚΑΘΗΣΥΧΑΣΕΣ ΑΡΚΕΤΑ!

ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΑ.

Link to comment
Share on other sites

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ glitter! ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΕΣ. ΑΠΟ ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΜΟΝΟ ΕΛΛΗΝΙΚΑ. ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΣΟΥ ΤΑ ΗΞΕΡΑ ΑΥΤΑ ΑΠΛΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΥΧΕΙ. ΠΡΟΣΕΧΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΜΕ ΑΥΤΑ ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΗ ΑΚΟΜΑ ΓΙΑ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ. ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΣΟΥ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΑΝ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ.ΣΗΜΕΡΑ ΚΙΟΛΑΣ ΘΑ ΜΙΛΗΣΩ ΜΕ ΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ.

ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!!!!! ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΜΕ ΚΑΘΗΣΥΧΑΣΕΣ ΑΡΚΕΤΑ!

ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΑ.

 

Παρακαλώ κοριτσάκι! Καλέ τι ζητάς από μένα συγγνώμη, καλώς ή κακώς ο κανόνας το λέει! Άσε που υπάρχει κι άλλος κανόνας :roll:, ούτε τα κεφαλαία γράμματα επιτρέπονται! Γιατί στο διαδίκτυο είναι σαν να φωνάζεις.. Αν θέλεις να τονίσεις κάτι, κάνε bold. Χαίρομαι που σε καθησύχασα, ξέρω πως τα γνώριζες αυτά αλλά μια επανάληψη χρειάζεται!! Να προσέχεις και να περνάς καλά!

EkcAp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Koρίτσια help! Έπεινα για πάρα πολλά χρόνια αντισυλληπτικά μαζί με κάποιου είδους αντιβίωση για πολυκυστικές ωοθήκες.Τα έχω σταματήσει γιατί είμαι στις προσπάθειες για μωράκι. Το πρώτο μήνα είχα κύκλο 33 ημερών ενώ το δεύτερο μόλις 18 ημερών. Μόλις τελείωσαν οι γόνιμες μου είχα περίοδο(όχι με κανονική ροή). Τι μπορεί να συμβαίνει;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Koρίτσια help! Έπεινα για πάρα πολλά χρόνια αντισυλληπτικά μαζί με κάποιου είδους αντιβίωση για πολυκυστικές ωοθήκες.Τα έχω σταματήσει γιατί είμαι στις προσπάθειες για μωράκι. Το πρώτο μήνα είχα κύκλο 33 ημερών ενώ το δεύτερο μόλις 18 ημερών. Μόλις τελείωσαν οι γόνιμες μου είχα περίοδο(όχι με κανονική ροή). Τι μπορεί να συμβαίνει;

 

ΚΑΛΗΜΕΡΑ!!!

νομίζω πως καλύτερα να πας στον γιατρό σου,...το πιο πιθανό είναι να μην είχες καν ωορρηξία..τουλάχιστον με εμένα αυτό είχε συβμεί...η δεξιά ωοθήκη είχε μεγαλώσει πολύ ... έκανα θεραπεία και τώρα την τελείωσα...συμβουλή μου είναι να μιλήσεις με τον γιατρό σου εφόσον θέλετε παιδάκι καλό είναι να μην το αφήνεις.

Vyf0p2.png

Εσύ 'σαι μόνο που μπορείς να μπαίνεις στη σιωπή μου ν' ακούς την κάθε σκέψη μου πριν να στην πει η φωνή μου

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Γειά σας !! Έχω την εξής απορία...παίρνω αντισυλληπτικά (yasmin ) εδώ και δύο χρόνια χωρίς να το ξεχάσω ούτε μια φορά. Είχα σεξουαλική επαφή περίπου πριν ενάμιση μηνα (δεν τελειωσε μεσα μου ), περίπου μια εβδομάδα μετα την επαφη μου ήρθε κανονικά περίοδος, έπειτα δεν ειχα αλλη επαφη και τωρα που κανονικα ήταν να μου έρθει, έχω δυο μέρες καθυστέρηση ( ποτέ δεν ειχα καθυστέρηση οσο τα παίρνω ) και εχω φρικάρει ! Επίσης να συμπληρώσω οτι εδω και ενα μηνα κανω αυστηρή δίαιτα ( την ειχα ξανακανει άλλη μια φορα και τοτε ειχα καθυστερηση παλι αλλα με την διαφορά οτι δεν επερνα αντισυλληπτικά ), επίσης γενικα ειμαι σε μια περίοδο της ζωης μου που γενικα εχω αρκετα άγχος. Η ερωτηση μου λοιπόν ειναι αν υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος ή αν όλα αυτά επηρεάζουν τον κύκλο μου...!! Είμαι 22 αν αυτό έχει κάποια σχέση.. Ευχαριστώ εκ των προτέρων !!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γειά σας !! Έχω την εξής απορία...παίρνω αντισυλληπτικά (yasmin ) εδώ και δύο χρόνια χωρίς να το ξεχάσω ούτε μια φορά. Είχα σεξουαλική επαφή περίπου πριν ενάμιση μηνα (δεν τελειωσε μεσα μου ), περίπου μια εβδομάδα μετα την επαφη μου ήρθε κανονικά περίοδος, έπειτα δεν ειχα αλλη επαφη και τωρα που κανονικα ήταν να μου έρθει, έχω δυο μέρες καθυστέρηση ( ποτέ δεν ειχα καθυστέρηση οσο τα παίρνω ) και εχω φρικάρει ! Επίσης να συμπληρώσω οτι εδω και ενα μηνα κανω αυστηρή δίαιτα ( την ειχα ξανακανει άλλη μια φορα και τοτε ειχα καθυστερηση παλι αλλα με την διαφορά οτι δεν επερνα αντισυλληπτικά ), επίσης γενικα ειμαι σε μια περίοδο της ζωης μου που γενικα εχω αρκετα άγχος. Η ερωτηση μου λοιπόν ειναι αν υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος ή αν όλα αυτά επηρεάζουν τον κύκλο μου...!! Είμαι 22 αν αυτό έχει κάποια σχέση.. Ευχαριστώ εκ των προτέρων !!

 

καλησπέρα!από την στιγμή που και κανονικά περίοδο είχες και κανένα χάπι δεν ξέχασες και σεξουαλική επαφή δεν είχες δεν νομίζω ότι υπάρχει περίπτωση να είσαι έγκυος. κάποια διαταραχή στον κύκλο σου θα έχεις.ο γυναικολόγος σου τι σου είπε?

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

καλησπερα ειμαι καινουργια στο site κ θα ηθελα την βοηθεια σας τον δεκεμβρη εκανα αφαιρεση πολυποδα απο την μητρα πηγαν ολα καλα τον πρωτο μηνα ειχα κανονικη περιοδο τον δευτερο μηνα μηνα μικρη ανωμαλια κ στον τριτο κυκλο παρακολουθησης δεν εκανα ωορηξια με αποτελεσμα το ωαριο να γινει κυστη ο γιατρος μου εδωσε διμηνη θεραπεια με αντισυλληπτικα τα mecirlon η κυστη εφυγε κ ο γιατρος μου ειπε να σταματησω να τα παιρνω μιας κ θελω να κανω μωρακι.μολις σταματησα το χαπι μου ηρθε περιοδος κανονικα αλλα τον επομενο μηνα εχω παλι καθηστερηση ειμαι σημερα στις 35 μερες ειναι απο το χαπι η εχω παλι τα ιδια?ωαριο που δεν εσπασε κοντευω να σκασω ταλαιπωριεμαι με διαφορα ενα χρονο τωρα κ πανω που ειναι ολα καλα παλι προβλημα τι με συμβουλευετε?:(

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα ειμαι καινουργια στο site κ θα ηθελα την βοηθεια σας τον δεκεμβρη εκανα αφαιρεση πολυποδα απο την μητρα πηγαν ολα καλα τον πρωτο μηνα ειχα κανονικη περιοδο τον δευτερο μηνα μηνα μικρη ανωμαλια κ στον τριτο κυκλο παρακολουθησης δεν εκανα ωορηξια με αποτελεσμα το ωαριο να γινει κυστη ο γιατρος μου εδωσε διμηνη θεραπεια με αντισυλληπτικα τα mecirlon η κυστη εφυγε κ ο γιατρος μου ειπε να σταματησω να τα παιρνω μιας κ θελω να κανω μωρακι.μολις σταματησα το χαπι μου ηρθε περιοδος κανονικα αλλα τον επομενο μηνα εχω παλι καθηστερηση ειμαι σημερα στις 35 μερες ειναι απο το χαπι η εχω παλι τα ιδια?ωαριο που δεν εσπασε κοντευω να σκασω ταλαιπωριεμαι με διαφορα ενα χρονο τωρα κ πανω που ειναι ολα καλα παλι προβλημα τι με συμβουλευετε?:(

εχω κανει 2 τεστ κ ειναι αρνητικα

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Καλησπέρα κορίτσια εδω κ 5 χρόνια παίρνω αντισσυληπτικα για λόγους αντισσυληψης κ μόνο !!

Ο κύκλος μου ήταν πολύ σταθερός , Τωρα λοιπόν κ μετά απο συμβουλή του γιατρού μου αποφάσισα να τα σταματήσω για λίγο καιρο !!!

Τελευταια μετά που πήρα το χάπι ήταν στις 19/3 κ στις 23/3 αδιαθετησα ενώ στις 3/4 είχα ελεύθερη επαφή με τον σύζυγο μου !! Μέχρι τώρα που 19/4 Δεν μου έχει έρθει περίοδος αν κ εχω όλα τα συμπτώματα λιγες μερες μετά την επαφή !!! Και τώρα αναρωτιέμαι λες να ειμαι εγκυος ;;;;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια εδω κ 5 χρόνια παίρνω αντισσυληπτικα για λόγους αντισσυληψης κ μόνο !!

Ο κύκλος μου ήταν πολύ σταθερός , Τωρα λοιπόν κ μετά απο συμβουλή του γιατρού μου αποφάσισα να τα σταματήσω για λίγο καιρο !!!

Τελευταια μετά που πήρα το χάπι ήταν στις 19/3 κ στις 23/3 αδιαθετησα ενώ στις 3/4 είχα ελεύθερη επαφή με τον σύζυγο μου !! Μέχρι τώρα που 19/4 Δεν μου έχει έρθει περίοδος αν κ εχω όλα τα συμπτώματα λιγες μερες μετά την επαφή !!! Και τώρα αναρωτιέμαι λες να ειμαι εγκυος ;;;;

 

Ρεουλιτσα, πόσες μέρες είναι ο κύκλος σου χωρίς τα αντιλλυπτικά; Τα χάπια ρυθμίζουν τον κύκλο, ώστε να έρχεται η περίοδος κάθε 28 μέρες... τώρα που τα διέκοψες πιθανόν να αργήσει να σου έρθει λίγο η περίοδος εξαιτίας της αλλαγής που έχει υποστεί ο οργανισμός. Και γω τον πρώτο μήνα που έκοψα τα χάπια (είμαι στην προσπάθεια για παιδάκι), αδιαθέτησα στις 28 μέρες, αλλά αυτό το μήνα είμαι ήδη στην 30η και ακόμη τίποτα...

Από την άλλη η γυναικολόγος μου είχε πει ότι οι πρώτοι 6 μήνες μετά τη διακοπή είναι καλύτεροι για σύλληψη (περισσότερες οι πιθανότητες) γιατί ο οργανισμός είναι ακόμη φουλαρισμένος από ορμόνες... και η αλήθεια είναι ότι αν έχεις κύκλο 28 ημερών, ήσουν μέσα στις γόνιμες μέρες... περίμενε λίγες μέρες ακόμα, και αν δεν έρθει περίοδος, ένα τεστ θα σου επιβεβαιώσει είτε το ένα, είτε το άλλο ενδεχόμενο.

Link to comment
Share on other sites

Tina89 Καλησπερα σε ευχαριστω για την απάντηση ;)

Ο κύκλος μου ειναι 28ημέρες !!

Μέχρι κ σήμερα 25/4 δεν.μου έχει έρθει περίοδος ( ειμαο ήδη στην 3η μέρα καθυστέρησης ) έκανα ενα τεστ την 1η μερα καθυστέρησης αλλά βγήκε αρνητικό !!

Βέβαια οι πόνοι χαμηλά στην κοιλιά συνεχίζονται άλλοτε σαν περιόδου κ άλλοτε σαν κάτι να με πιέζει !!!

Τι να πω θα περιμενω λιγες μερες ακόμα κ βλέπουμε !!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κορίτσια!!!

Σας παρακολουθω πολυ καιρό και στις δυο εγκυμοσυνες μου... Μπράβο σας!!!

Ήθελα να μυραστω μαζί σας οτι στης 10 /4 ως 15/4 είχα περίοδο μετα απο 13 μέρες δηλαδή απο 24/4 μεχρι σήμερα εχω λίγο αίμα...

Το αίμα το ειδα στις 24/4 μετα απο επαφή με τον άντρα μου!!!

Εχω αγχωθει λίγο!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλήμερα, είμαι καινούργια εδώ και έχω μια ερώτηση παρακαλώ. Είμαι 54 χρόνον και έπαιρνα αντικλεπτικά για 3 χρονιά τώρα, Σταμάτησα λοιπόν το περασμένο μήνα. ( κάποτε έπρεπε να σταματήσω :) ) Η ερώτηση μου είναι εννοώ με το χάπι είχα πολύ σταθερό κύκλο και τώρα έχω καθυστέρηση 7 μέρες. Είναι νορμάλ ? η πρέπει να κάνω τεστ εγκυμοσύνης. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Ειμαι 23 και έπαιρνα 2 χρόνια αντισυλληπτικά λόγω πολυκυστικών ωοθηκών . Τελευταίο κουτί πηρα τον Φεβρουάριο . Τον Μάρτιο είχα περίοδο στις 29 μερες και τον Απρίλιο στις 30. Για τον Μάιο ακομα περιμένω και ειμαι στις 38 μερες προς το παρόν. Είχα σεξουαλικη επαφή πριν 2 βδομάδες με προφύλαξη και χωρίς να τελειώσει μεσα το αγόρι μ. Εχω αγχωθεί για το τι μπορει να συμβαίνει. Ειναι δυνατόν 3 μηνες μετα τη διακοπή να επηρεαστεί τοςο πολυ ο κύκλος ; Ή υπάρχει περίπτωση εγκυμοσύνης; Επίσης εχω πρήξιμο στην κοιλιά εδω και 5 μερες χωρίς πόνο :confused:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...