Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μυξούλες & Φλεγματάκια σε νεογέννητο - Κρύωμα ή κάτι άλλο;


Recommended Posts

Μανούλες γλυκιές,

ο μικρούλης μου, 4 εβδομάδων, παρουσιάζει από χθες παραπάνω μυξούλες που του κατεβαίνουν στον λαιμό και τον ακούω που προσπαθεί συνέχεια να τον καθαρίσει αλλά δεν μπορεί. Αναρωτιέμαι αν έχει κρυώσει (αν και δεν τον έχω βγάλει ούτε στο μπαλκόνι) ή τον ενοχλεί κάτι άλλο...

Καμιά ιδέα;

JnDWp3.png Η λίστα με τα eshops-->Εδώ
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μάλλον είναι κρυωματάκι, αλλά οι παιδίατροι συνιστούν να τους συμβουλευόμαστε άμεσα όταν αφορά νεογέννητο, ακόμη και για λίγες μυξούλες. Θα ήταν κρίμα να εξελιχθεί σε βρογχιολίτιδα (έχουμε πάθει 2 μηνών). Περαστικά σας!

Link to comment
Share on other sites

εμενα παλι ειχε μυξουλες απο την ημερα που τον πηρα απο το μαιευτηριο,ειχε ερθει ο παιδιατρος και μας συνεστησε ορο στα ρουθουνακια του να μαλακοσουν και με τη συσκευη να τις ρουφαω να φυγουν.υποχωρισαν αλλα το παθαινει συχνα.φροντιζω πλεον μερα παρα μερα να του ριχνω ορο γιατι δεν κανει να μενουν.

Dz0Up3.png
Link to comment
Share on other sites

Και μένα είχε μυξούλες από τη μέρα που τον πήρα σπίτι από το μαιευτήριο. Το πρόσεξε ο παιδίατρος όταν τον πρωτοφώναξα να το δει, μετά από 20 μέρες στο θάλαμο με τα πρόωρα - πιο πριν, το μόνο που με ενδιέφερε ήταν να πάρω το μωρό να πάμε σπιτάκι μας επιτέλους. Όμως, ο παιδίατρος μου εξήγησε ότι δεν ήταν κρύωμα, αλλά είναι υπερτροφικές οι αμυγδαλές και τα κρεατάκια. Σύμφωνα με τις οδηγίες του ΩΡΛ, περιμένουμε να φτάσει 12 κιλά για να μπει χειρουργείο για αφαίρεση, και μέχρι τότε ρίχνουμε κάθε μέρα 2-3 αμπούλες στη μυτούλα και ρουφάμε με το φυσητήρι.

Πάντως, μην αμελείς να ρωτάς για οποιαδήποτε απορία τον παιδίατρό σου, όσο ασήμαντο κι αν σου φαίνεται το θέμα. Και αν χρειαστεί, να απευθύνεσαι και στην ανάλογη ειδικότητα. Οι παιδίατροι είναι σαν παθολόγοι, γενικών γνώσεων, και όταν εντοπίσουν κάποιο θέμα που άπτεται εξειδικευμένης γνώσης, σε παραπέμπουν στην ανάλογη ειδικότητα.

hY5fp3.pngfNqvp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμενα η μπεμπα μου αυριο κλεινει τον 5ο μηνα.Απ τον 2ο αρχισε να εχει μυξουλες και φλεματακια.εβαζα ορο στη μυτουλα και μετα απο ενα μηνα πηγα στο γιατρο οπου μου εδωσε αμοξιλ γιατι ειπε οτι πηγενε για ιγμοριο.τα συμπτωματα ποτε δεν σταματησαν ωσπου πριν μια βδομαδα ακουγοταν σαν να εχει βρογχιτιδα και ξαναπηγα στο γιατρο.και οντως ειχε κανει.της δωσαμε ογκμεντιν και εισπνοες με αερολιν και φλιξοταιντ.την αντιβιωση την τελειωσαμε εχτες,τα εισπνεομενα την παρασκευη.Δειχνει καλυτερα αλλα ακομα εχει μυξουλες βαθυα μεσα στην μυτουλα της.Με στεναχωρησε πολυ το οτι πηρε απο πολυ μικρη αντιβιωση αλλα δεν γινοταν αλλιως.Περιμενω πως και πως το πρωι που θα σηκωθει και δεν θα ακουγετε καθολου μυξουλα.:cry::cry:

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σε όλες!! ο μικρός μου περίπου 10 μέρες μετά που γυρίσαμε σπίτι, άρχισε να έχει μυξούλες που τον εμπόδιζαν και να αναπνεύσει αλλά και να φάει καθώς η μυτούλα του ήταν συνεχώς βουλωμένη. είχα φοβηθεί για κρύωμα αλλά όταν τον είδε η γιατρός μας μας είπε ότι δεν είναι μύξες αλλά υπολλείματα γάλακτος με σάλιο. επειδή ακόμα το ρινικο- λαρυγγικό - στοματικό τους σύστημα είναι ανώριμο, πολλές φορές το γάλα περνάει από τη στοματική κοιλότητα στη ρινική. δεν ήταν πρόβλημα αρκεί να είχαμε τη μυτούλα του καθαρή για να μην πειράξει τα αυτάκια και το λαιμό του. μας είχε πει για φυσ. ορό και για τη συσκευή της otrisalin μιας και με τις άλλες δεν είχαμε αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Βάζω ορό και κάνω αναρρόφηση με otrisalin σχεδόν πριν από κάθε γεύμα όπως μου είπε ο γιατρός. Μου είπε επίσης να του βάζω δυο σταγόνες gamarat πρωί και βράδυ. Για δυο μέρες είδα βελτίωση, αλλά σήμερα ο μικρούλης είναι πάλι μπουκωμένος και έχει ένα φλέμα που προσπαθεί ο κακομοίρης να διώξει και στην προσπάθειά του, κάνει εμετό το γάλα του :( Ευτυχώς θα πάμε γιατρό αύριο το μεσημέρι και θα δούμε.

JnDWp3.png Η λίστα με τα eshops-->Εδώ
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...