Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΦΡΟΝΤΙΣΤΗΡΙΑ ΑΓΓΛΙΚΩΝ


madeleine

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους!

 

Παιρνω το θαρρος να γραψω εδω και να σας ρωτησω εκ μερους της αδελφης μου που εχει 2 παιδακια (εγω δυστυχως οχι ακομα.. ) για τα διδακτρα που αντιστοιχουν σε ταξεις αγγλικων..

 

Οι ταξεις ειναι 3η κανονικη και lower...εννοειται πως δεν με ενδιαφερει να μαθουμε ονοματα επιχειρησεων απλα τιμες..γιατι την βλεπω λιγο φρικαρισμενη απο προχτες!!

 

Πασα εμπειρια αποδεκτη!!

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 107
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

μιας και ειμαι στο χορο θα σου πω οτι οι τιμες δεν ειναι ιδιες για ολη την Ελλαδα.Καθε σεζον ο τοπικος συλλογος φροντηστηριουχων PALSO βγαζει μια λιστα με τις κατωτατες τιμες και απο εκει και πανω παιζουν τα φροντηστηρια.Ειδικα με την ταξη της λοουερ οι τιμες μπορει αν ειναι και διαφορετικες απο τμημα σε τμημα αναλογα με το ποτε θα δωσουν.Δηλαδη αλλη τιμη αν αρχισουν τωρα και δωσουνε τον ΜΑϊο και αλλη αν αρχισουν τωρα και δωσουνε του χρονου το Δεκεμβριο,κανοντας και το καλοκαιρι.

Θα σου προτινα να ρωτησετε για τις τιμες που ο οριζει ο συλλογος στο συλλογο της πολης σας ωστε να εχετε μια ιδεα...

.png.png
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την αμεση απαντηση. :D

 

Το προβλημα μας ειναι οτι ειμαστε σε μικρη πολη,εκτος αθηνων, δεν ξερω απο συλλογους παλσο η κατι αναλογο, το μονο που μπορω να σου πω μια και γνωριζεις καποια πραγματα ειναι οτι της αδελφης μου της ζητησαν 75Ε για την τριτη κανονικη και 110Ε για το lower με προοπτικη το μαιο και τμημα 4 ατομων...

 

Δεν ξερω που να απευθυνθω, η αδελφη μου ντρεπεται να παει να ρωτησει σε αλλα της γειτονιας γιατι ειναι μικρη πολη και την δευτερα - τριτη πρεπει να δει τι θα κανει... :(

 

Ακομα και ενδεικτικες τιμες αθηνων θα ηταν μια πυξιδα...

Link to comment
Share on other sites

το μονο που μπορω να σου πω μια και γνωριζεις καποια πραγματα ειναι οτι της αδελφης μου της ζητησαν 75Ε για την τριτη κανονικη και 110Ε για το lower με προοπτικη το μαιο και τμημα 4 ατομων...

 

..

επειδη οι τιμες πανε με τη σεζον,δηλαδη 8 δοσεις εχουμε και λεμε

για λοουερ της ζητανε 8*110=880ε

για τριτη 8*75=600ε

τα ποσα ειναι πολυ λογικα

Ενδεικτικα θα σου πω οτι ο συλλογος εδω οριζει τη λοουερ γυρω στα 1300ε το 8μηνο...και για 10μελη τμηματα.

.png.png
Link to comment
Share on other sites

Vicky σ'ευχαριστω πολυ! :D

 

Κι εγω αρχικα αυτο πιστευα..οτι δηλ. οι τιμες ηταν λογικες..(εφοσον μιλαμε μαλιστα για αττικη..) αλλα μια ξαδελφη μας ισχυριζοταν οτι η δικη της καθηγητρια στην τριτη κανονικη επαιρνε 55Ε τον μηνα!!

Γι'αυτο φουντωσε η αδελφη μου!! Μα ειναι δυνατον??

 

Βεβαια δεν ξερω τι πτυχια ειχε κλπ.

 

Σ'ευχαριστω και παλι. :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Vicky σ'ευχαριστω πολυ! :D

 

Κι εγω αρχικα αυτο πιστευα..οτι δηλ. οι τιμες ηταν λογικες..(εφοσον μιλαμε μαλιστα για αττικη..) αλλα μια ξαδελφη μας ισχυριζοταν οτι η δικη της καθηγητρια στην τριτη κανονικη επαιρνε 55Ε τον μηνα!!

Γι'αυτο φουντωσε η αδελφη μου!! Μα ειναι δυνατον??

 

Βεβαια δεν ξερω τι πτυχια ειχε κλπ.

 

Σ'ευχαριστω και παλι. :wink:

 

 

55 δινουμε εμεις για α προκ και σε επαρχια...και μου ειπαν οτι η τιμη ειναι κανονικη :wink:

Link to comment
Share on other sites

Αφροδιτη και Βικυ σας ευχαριστω πολυ! Τελικα μαλλον ειναι λογικες οι τιμες,εφοσον ειναι ευχαριστημενη και με την καθηγητρια εκει θα συνεχισουν..

 

Δεν ηξερα οτι τοσο παιζουν οι τιμες στην προκαταρκτικη (55Ε).. αρα στην τριτη κανονικη θα παιζει γυρω στα 80-85??

 

 

Οπως και να'ναι σας ευχαριστω πολυ :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτά τα έξτρα χρήματα της εγγραφής ποτέ δεν κατάλαβα τί ήταν!!

 

έκτακτα έσοδα :shock::shock:

 

Μα πολλά δεν είναι 40? για εγγραφή;;

Ή μόνο εμένα μου φαίνονται ακριβά;;

Πού να βρεί πλέον μία μέση οικογένεια με 2 ή 3 και άνω παιδιά τα λεφτά για μία αξιοπρεπή εκπαίδευση των παιδιών της (και μη μου πείτε το κλασσικό...να μην κάνει 2 και 3 παιδιά);;

Φιλοθέη 9χρ,Κωνσταντίνα 7χρ., Άγγελος 3χρ.

Link to comment
Share on other sites

όχι βέβαια εγώ ειδικά δεν θα στο πω..γιατί τρία μεγαλώνω...

 

βεβαίως και τα 40 είναι πολλά για εγγραφή...άσε σκέφτομαι ότι ακολουθούν και τα άλλα και με πιάνει τρέλλα..

Link to comment
Share on other sites

συγγνώμη για την κατάχρηση του χώρου , αλλά βίκυ (ή όποιος σχετικός) αφού είσαι στο χώρο να σε ρωτήσω κάτι.. η ξαδέρφη του γαμπρού μου είναι καθηγήτρια αγγλικών και έλεγε στην αδερφή μου ότι τα παιδιά δεν χρειάζεται να τα πηγαίνουμε ξένες γλώσσες από τόσο μικρά πχ Δευτέρα δημοτικού, γιατί πολύ απλά δεν υπάρχει λόγος. Υποστηρίζει ότι στα 18 τους , έχοντας τελειώσει τις σχολικές τους υποχρεώσεις και κάνοντας εντατικά , μπορούν να πάρουν πολύ εύκολα πτυχία για 2 γλώσσες σε 2-3 χρόνια το πολύ.. μήπως πιστεύεις και εσύ ότι τελικά τα υπερφορτώνουμε με εξωσχολικές υποχρεώσεις από πολύ μικρά

ευχαριστώ και πάλι συγγνώμη για το άσχετο ποστ :oops:

Link to comment
Share on other sites

Πρωσοπικα βλεπω οτι τα τριτακια επιβιωνουν καλυτερα απο τα δευτερακια.Το θεωρω σημαντικο να εχουν ξεκαθαρισει τα ελλινικα και μετα να ασχοληθουν με τα αγγλικα.Επισης να μπορουν να γραψουν βλεποντας τον πινακα και καμια φορα κατι που τους απαγγελεις.

Επισης βλεπω οτι ενα παιδι που αρχιζει δευτερα δημοτικου και εχει εφτασει τουλαχιστον 3η γυμνασιου εχει κουραστει τοσο πολυ που αντιδρα στα παντα.Ειναι πολυ μικρο το ποσοστο των επιμελων μαθητων.Οι περισσοτεροι ειναι μετριοι λογω του οτι δεν θελουν να διαβαζουν στο σπιτι.

Αρα τριτη δημοτικου καλο ειναι να αρχισουν και απο εκει βλεποντας και κανοντας.Αν ειναι πολυ δυνατος μαθητης παει τεταρτη δημοτικου στην πρωτη αγγλικων(τα δευτερακια κανουν σχεδον παντα δευτερο νηπιο γιατι δυσκολευονετ με την γραμματικη της πρωτης αγγλικων).Αρα δεν εχασε και τιποτα.Αν στην πορεια δει οτι βιαζετε μπορει δευτερα,τεταρτη αγγλικων αν τη βγαλει καλοκαιρι(επειδη βγαινουν ευκολα σαν υλη) και αν κερδισει τα χαμενα χρονια.

.png.png
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα ειναι όμως ότι στη γ'δημοτικου ξεκινουν και στο σχολείο Αγγλικά και δυστηχώς στις περισσότερες περιπτώσεις το δημοτικό δεν μπορεί να στηρίξει τα παιδιά εξ'ολοκλήρου στη ξένη γλώσσα.. χρειάζονται βοήθεια...

 

Εγώ αμφιταλαντεύομουν πέρυσι τι να κανω με το παιδί που ήταν πέρυσι στη β΄δημοτικου και τελικά το αποφασισα αφού από τα 25 παιδιά της τάξης της τα 22 πήγαιναν Αγγλικά..

 

Στη Ε'δημοτικου ξεκινάνε δευτερη γλώσσα...τι γίνετε...μήπως τη χάσουμε εντελώς τη μπάλα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλε τί από δευτέρα μου λέτε :roll: ξέρετε πόσους γνωρίζω που στέλνουν τα παιδιά τους αγγλικά και είναι 4 και 5 χρονών :roll:

σιγουρα δεν κανουν "μάθημα" με την έννοια που ξέρουμε, αλλά τα στέλνουν για πρώτη επαφή ..

δηλαδή εσύ Βίκυ μου , θεωρείς ότι είναι καλό για τα παιδιά να αρχίζουν από το δημοτικό αγγλικα, καλά κατάλαβα , ε?? :wink:

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Αν το παιδι ειναι δυνατος μαθητης και εχει ορεξη τοτε δευτερα δημοτικου ας κανει μια επαφη αλλα αν κανει 2 χρονια νηπια.Αν οχι(δηλαδη χρειαζετε περισσοτερη εμφαση το δημοτικο) τοτε ας κανει στην τριτη δημοτικου ενα νηπιο.

Τα μαθηματα αγγλικων για παιδακια μικροτερα(οσο και αν ειναι αντιεπαγγελματικο) θα πω οτι ειναι πεταμενα λεφτα και εξασφαληση μαθητων.Εμεις παντως στο φροντηστηριο δεν κανουμε τετοιο τμημα.Προτινουμε στους γονεις να περιμενουν τουλαχιστον τη δευτερα δημοτικου.Τα παιδια κουραζοντε ευκολα!!!!

.png.png
Link to comment
Share on other sites

κι εγώ συμφωνώ με τη vicky οτι από γ δημοτικού και μετά είναι καλύτερα να ξεκινούν. Από την άλλη αυτά που λέμε για pre junior δεν είναι τόσο άσχημα(μάλλον καθόλου) αν σκεφτεί κανείς οτι το μάθημα είναι καθαρό παιχνίδι και μόνο, ομιλία στα αγγλικά, μόνο μια ώρα την εβδομάδα και στο φροντιστήριο που δουλέυω μιλάμε για 70 Ε το χρόνο.Ούτε τα παιδιά κουράζονται ούτε τα χρήματα είναι τίποτε. Τα pre junior τα έχω εγώ και πραγματικά απολαμβάνω κι εγώ και εκείνα πολύ το μάθημα. Χορός και τραγούδι στα αγγλικά! Μιλάμε πάντα για α΄ ή β' δημοτικού και για γονείς που θέλουν τα παιδιά να περνούν μια ευχάριστη ώρα την εβδομάδα, όχι για να αρχίσουν που λέμε τα αγγλικά. επίσης είναι και μια δοκιμή. Αν δεις οτι στραβώνει ακόμα και με αυτό -το παιχνίδι-δεν το στέλνεις και καθόλου και ότι πάρει από το σχολείο που νομίζω οτι τα τελευταία χρόνια το συγκεκριμένο μάθημα έχει αναβαθμιστεί πολύ και οι καθηγητές έχουν περισσότερη όρεξη. τους συναντάμε σε σεμινάρια και εκθέσεις βιβλίου και φαίνεται οτι κάποιοι τουλάχιστον από αυτούς ενδιαφέρονται να είναι διαρκώς ενημερωμένοι.

v67qp3.pngoKmPp3.png
Link to comment
Share on other sites

Πάντως κι εγώ το θεωρώ άσκοπο "φόρτωμα" για ένα παιδάκι 4-5 ετών το να παει να μαθει και αγγλικά... Κι εγώ τρίτη δημοτικού ξεκίνησα και μέχρι να τελειώσω το σχολείο πήρα και proficiency... Δεν έκανα ποτε θερινα και δεν ήθελα ζόρισμα (η μαμα επεμενε αλλά εγώ δεν ήθελα)... Και ημουν πολύ καλή μαθήτρια πάντα... Δευτερη ξένη γλώσσα έκανα όταν σπούδαζα πια...

 

Η κουνιάδα μου σκέφτεται να αρχίσει τον γιο της που παει προνήπιο αγγλικα έτσι σαν παιχνίδι για να πάρει μια ιδέα... Εγώ νομίζω ότι αυτό μπορεί να το κανει ένας γονιός και στο σπίτι με μορφή παιχνιδιού πάντα (λίγο πολύ όλοι ξέρουμε αγγλικα), δεν θα το επιχειρούσα από τοσο μικρή ηλικία στο δικό μου παιδί...

 

Θεωρώ ότι πλεόν τα παραφορτώνουμε τα παιδιά μας με αποτέλεσμα να μην έχουν καθολου ελευθερο χρόνο μεχρι και τα ΣΚ... Αυτο δεν ειναι υγιες, το παιδι θελει και τον χρόνο του για παιχνίδι, δεν μπορει να ειναι απασχολημενο όλη μερα σε σχολειο και δραστηριότητες..

 

Εμένα όλο αυτό με τρομάζει κάπως...

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Θα ήθελα να σας πω το δικό μου προβληματισμό και θα ήθελα την γνώμη σας.

Η κόρη μου είναι στην γ΄δημοτικού. Πηγαίνει σε ιδιωτικό σχολείο και έχει -ήδη- κάνει 2 χρόνια αγγλικά. Πήγα να την γράψω σε φροντιστήριο αγγλικών και η υπεύθυνη μου είπε να την "βάλουμε" στην α΄κανονική, δηλ:να μην κάνει καθόλου a + b junior. Εγώ ήμουν αρνητική και της είπα μα πώς θα περάσει 2 τάξεις και εκείνη μου είπε πως η α΄κανονική είναι επανάληψη των 2 προηγούμενων και πως εκεί πρέπει να μπει. Επειδή ήμουν επιφυλακτική της πρότεινα να την δει και να το ξανασυζητήσουμε. Την πήγα, λοιπόν, την μικρή και αφού της έκανε ένα τεστάκι (θα μπορούσα να το πω) μου είπε ότι αναμφισβήτητα είναι για α΄κανονική.

Εγώ φοβάμαι και προβληματίζομαι μήπως ζοριστεί. Μήπως είμαι υπερβολική εγώ? Δεν είναι ότι την "υποτιμώ" απλά μήπως είναι και υπερβολή να περάσει 2 τάξεις?

Σας κούρασα, ε?Συγνώμη...απλά θέλω την άποψή σας. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Εγω που σκεφτομαι(αν και εχω ακομα μελλον μπροστα μου) να του κανω μονη μου ιδιαιτερα ετσι για μια πρωτη επαφη οταν θα ειναι μικρουλης Α, Β και Γ δημοτικου και μετα να τον παω σε φροντηστηριο και να μην τον ζοριζω πολυ ειναι λαθος λετε?

Barbie 2000 νομιζω οτι αν ζοριστει θα το δεις στην πορεια. Μπορεις δοκιμαστικα να την βαλεις. Δεν αντιδρουν ολα τα παιδακια με τον ιδιο τροπο στις ξενες γλωσσες!!

PSpyp2.png n6m7p2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...