Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μητρικό γάλα (και) στο μεγαλύτερο αδερφάκι


Recommended Posts

Κοριτσια καλημέρα, χρειάζομαι τα φώτα σας. Θηλάζω αποκλειστικά το 40 ημερών μωράκι μου μετά απο πολυ κόπο, πόνο, αίμα κλπ κλπ.

Έχω ένα μεγαλύτερο παιδάκι σχεδόν τεσσάρων , το οποίο για διάφορους λόγους θήλασα λιγότερο απο όσο τελικά πραγματικά ήθελα.

Θέλω λοιπόν τώρα να αναπληρώσω κατα κάποιο τροπο αντλώντας με το θηλαστρο και δίνοντας του το μητρικό γάλα.

Μπορεί κάποιος να μου πει το σύστημα που θα έπρεπε να ακολουθήσω προκειμένου να τα καταφέρω, αλλά χωρίς να διακινδυνεύω τη διατροφή και του μωρού?

Ευχαριστώ, ειναι ιδιαίτερα σημαντικό για μένα..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Απ' την εμπειρία μου απαντώ πως είναι δύσκολο. Ωραία, να αντλήσεις για το δεύτερο παιδί - σίγουρα όμως θα στερήσεις απ' το μωρό... δεν ξέρω, αν κάνεις υπερπαραγωγή θα σιτίζεις το μωρό με αρκετή ποσότητα, φτωχή όμως στα συστατικά που χρειάζεται.

 

Δεν θα το ρίσκαρα.

Μπορείς να κάνεις ΠΟΛΛΑ για το μεγάλο σου παιδάκι. Η έκφραση της αγάπης σου - η αγκαλιά σου, το φιλί σου, το χάδι σου, και ασφαλώς ο χρόνος σου, κυρίως τώρα που έχετε το αδελφάκι του, είναι αυτό που χρειάζεται.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου, thod!

 

Θα κάνεις...έμμεσο tandem nursing!

 

Η διατροφή του μωρού σου δε γίνεται να επηρεαστεί, καθώς η ανθρώπινη φύση έχει προβλέψει να θηλάσει η μητέρα αποκλειστικά δίδυμα. Εσύ η ίδια όμως, θα έχεις μεγαλύτερες ανάγκες σε ασβέστιο και θερμίδες.

 

Αφού το μωρό σου είναι ήδη 40 ημερών, σημαίνει πως έχει εδραιωθεί η γαλουχια. Βέβαια, για μεγαλύτερη σιγουριά, ίσως να περίμενες 10-15 ημέρες ακόμα. Μπορείς, τότε, να ξεκινήσεις αντλήσεις, με θήλαστρο διπλό νοσοκομειακό. Δε χρειάζονται υπερβολές, αφού μιλάμε για μεγάλο παιδάκι. Νομίζω 2-3 φορές, την ημέρα, είναι αρκετές.

 

Να χαίρεσαι τα παιδάκια σου!

Link to comment
Share on other sites

Απ' την εμπειρία μου απαντώ πως είναι δύσκολο. Ωραία, να αντλήσεις για το δεύτερο παιδί - σίγουρα όμως θα στερήσεις απ' το μωρό... δεν ξέρω, αν κάνεις υπερπαραγωγή θα σιτίζεις το μωρό με αρκετή ποσότητα, φτωχή όμως στα συστατικά που χρειάζεται.

 

Δεν θα το ρίσκαρα.

Μπορείς να κάνεις ΠΟΛΛΑ για το μεγάλο σου παιδάκι. Η έκφραση της αγάπης σου - η αγκαλιά σου, το φιλί σου, το χάδι σου, και ασφαλώς ο χρόνος σου, κυρίως τώρα που έχετε το αδελφάκι του, είναι αυτό που χρειάζεται.

 

Αυτο!!

Αποκλείεται η σίτιση του μωρου να μην επηρεαστεί αφού όλο το γάλα θα μοιράζεται! Γιατι το ρίσκο;

 

Το θέμα δεν ειναι τι ειναι σημαντικό για μας αλλα για εκείνα!

Link to comment
Share on other sites

Xena και BabyCute, αυτό που λέτε δεν ισχύει σε καμία περίπτωση. Αυτό που επιχειρεί να κάνει η thod δεν έχει καμία διαφορά από μία μητέρα που:

α. θηλάζει δίδυμα

β. θηλάζει, ταυτόχρονα, μεγαλύτερο παιδί (tandem nursing)

γ. δημιουργεί τράπεζα, προκειμένου να επιστρέψει στη δουλειά.

 

Το ότι μας ξενίζει, δε σημαίνει ότι βλάπτει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βλέπε περίπτωση γ), τότε.

 

Εντιτ: παρεμπιπτόντως, στο tandem feeding, πολλές φορές το μεγαλύτερο παιδάκι, εκεί που έχει αρχίσει να αραιώνει τους θηλασμούς, αρχίζει να θηλάζει πολύ πιο συχνά, με το που γεννιέται το αδελφάκι του. Άρα, το σώμα της γυναίκας πρέπει να προσαρμοστεί εκ νέου.

Link to comment
Share on other sites

αν κάνεις υπερπαραγωγή θα σιτίζεις το μωρό με αρκετή ποσότητα, φτωχή όμως στα συστατικά που χρειάζεται.

 

Υπερπαραγωγή σημαίνει ότι παράγεις πολύ περισσότερο γάλα από όσο χρειάζεται, με αποτέλεσμα το μωρό να παίρνει μόνο το πρώτο γάλα που είναι φτωχότερο σε λιπαρά. Αν παράγεις όσο χρειάζονται τα δύο παιδιά, τότε δεν έχεις υπερπαραγωγή.

 

Πἀντως βρε παιδιά, υπάρχουν μελέτες πάνω στο θέμα του tandem nursing. Αν ενδιαφέρεστε, διαβάστε τις, αλλιώς μην πετάγεστε με τόση σιγουριά να μοιραστείτε εικασίες. Συγγνώμη κιόλας.

 

Thod, αφού έχεις τη διάθεση, καλή συνέχεια και να τα χαίρεσαι!

Link to comment
Share on other sites

Βλέπε περίπτωση γ)' date=' τότε.

 

Εντιτ: παρεμπιπτόντως, στο tandem feeding, πολλές φορές το μεγαλύτερο παιδάκι, εκεί που έχει αρχίσει να αραιώνει τους θηλασμούς, αρχίζει να θηλάζει πολύ πιο συχνά, με το που γεννιέται το αδελφάκι του. Άρα, το σώμα της γυναίκας πρέπει να προσαρμοστεί εκ νέου.[/quote']

 

Καλα καμμια σχέση να εχει μειώσει τους θηλασμους με το να μην εχει θηλασει για 4 χρονια!

Και το tandem feeding βγάζει νόημα οταν το ενα ειναι μωρο και το άλλο δεν εχει 4 χρονια διάφορα αλλα τεσπα στην περίπτωση αυτή αυτο δεν ειναι tandem feeding!!!

Η σίτιση του μωρου προέχει!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εννοείται πως προέχει το μωρό! Αλλά το μωρό ΔΕ θα πάθει τίποτα' date=' αν η μητέρα αντλεί 3 φορές την ημέρα...[/quote']

 

Ωραία άντε και αντλησε και έδωσε ενα ποτηράκι φρέσκο γάλα και μετά το μωρο πεινάει, το γίνεται;

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα δε γίνεται! Το στήθος θα παράγει σταδιακά οσο γαλα χρειάζονται και τα δυο παιδιά.

 

Φυσικά προτεραιότητα εχει παντα το μωρό και η ποσότητα των αντλήσεων πρέπει να αυξάνεται με προσοχή και αρκετά σταδιακά.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά προτεραιότητα εχει παντα το μωρό και η ποσότητα των αντλήσεων πρέπει να αυξάνεται με προσοχή και αρκετά σταδιακά.

 

Ακριβώς, σταδιακά. Άντλησε την πρώτη μέρα 40-50 μλ. και δες βέβαια και αν θα τα πιει το μεγάλο. Δεν αρέσει σε όλα τα παιδιά αυτής της ηλικίας το αντλημένο μητρικό γάλα. Οι δικές μου, αν και θήλαζαν, έκαναν "μπλιαχ" αν τύχαινε να δοκιμάσουν δικό μου αντλημένο γάλα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είπα την προσωπική μου γνώμη με γνόμωνα πως ΔΕΝ θα ρίσκαρα να βλάψω το νεογέννητο μωράκι μου. Μου φαίνεται εγωϊστικό όλο αυτό.

 

Αυτά τα πράγματα που περιγράφετε μπορεί να είναι δυνατά αλλά δεν είναι όλοι οι οργανισμοί ίδιοι ούτε το σώμα της (ορμόνες κλπ) έχουν προετοιμαστεί για δίδυμα, είναι άστοχο παράδειγμα scratee - σόρυ, ούτε ασφαλώς και έχει συνηθίσει το σώμα της σε tandem feeding. Είναι σαν να προσπαθήσει να κάνει επαναφορά θηλασμού - τόσο δύσκολο, οπότε προσέξτε να δώσετε σαφείς οδηγίες στη μαμά που ενδιαφέρεται, εφόσον δείχνετε να γνωρίζετε με βεβαιότητα το θέμα.

 

Καλή επιτυχία εύχομαι - αυτό δεν αλλάζει!

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ, ας πούμε ότι είναι άστοχο παράδειγμα και τα δίδυμα και το tantem nursing (που τα χρησιμοποίησα με τη λογική "εδώ άλλες θηλάζουν δίδυμα ή κάνουν tantem nursing"). Αν η μητέρα αποφάσιζε να κάνει τράπεζα γάλακτος, θα την αποθαρρύναμε; Θα βλέπαμε κινδύνους για το μωρό; Νομίζω ότι η χρήση του αντλημένου γάλακτος σας προβληματίζει και όχι η άντληση αυτή καθ'εαυτή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ το δεύτερο με τράπεζα το μεγάλωσα, με το θήλαστρο στο γραφείο πήγα κι έκανα διαρκώς αντλήσεις και προσπάθειες για τράπεζα από πολύ νωρίς. Αλλά ποτέ μα ποτέ δεν κατάφερα να αντλήσω και να φυλάξω στο ψυγείο ή την τράπεζα, όπως θέλετε το λέτε, πάνω από 50-70ml γάλα την ημέρα.

Αν και το ήθελα πολύ για να νιώθω ασφαλής.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ ιδιαίτερα για όλες τις απαντήσεις, το ενδιαφέρον και τις ευχές. Να είστε όλες καλά και να χαιρόμαστε τα μωράκια μας!

Άργησα να απαντήσω, γιατί δυσκολεύομαι πολύ να βρω χρόνο..

Ουσιαστικά κι εγώ κάτι σαν τράπεζα γάλακτος θα ήθελα να κάνω, απλά καθημερινά ό,τι βγάζω να το δίνω την ίδια μέρα στο παιδάκι, που η αλήθεια είναι το δοκίμασε και το ήπιε μια δυο φορές που του έδωσα. Έστω να πίνει το βραδινό γάλα δικό μου. Όσο πιει νομίζω κέρδος θα είναι.

Ουσιαστικά από ό,τι κατάλαβα πρέπει να αντλώ σιγά σιγά και περισσότερα ml, όχι κατευθείαν μεγάλη ποσότητα και.. βλέποντας και κάνοντας..? Κάπου διάβασα πως οι αντλήσεις πρέπει να γίνονται συγκεκριμένες ώρες της ημέρας? Γνωρίζει κάποια αν ισχύει?

Εχω το symphony, νομίζω την καλύτερη δυνατή επιλογή..

Ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ ιδιαίτερα για όλες τις απαντήσεις, το ενδιαφέρον και τις ευχές. Να είστε όλες καλά και να χαιρόμαστε τα μωράκια μας!

Άργησα να απαντήσω, γιατί δυσκολεύομαι πολύ να βρω χρόνο..

Ουσιαστικά κι εγώ κάτι σαν τράπεζα γάλακτος θα ήθελα να κάνω, απλά καθημερινά ό,τι βγάζω να το δίνω την ίδια μέρα στο παιδάκι, που η αλήθεια είναι το δοκίμασε και το ήπιε μια δυο φορές που του έδωσα. Έστω να πίνει το βραδινό γάλα δικό μου. Όσο πιει νομίζω κέρδος θα είναι.

Ουσιαστικά από ό,τι κατάλαβα πρέπει να αντλώ σιγά σιγά και περισσότερα ml, όχι κατευθείαν μεγάλη ποσότητα και.. βλέποντας και κάνοντας..? Κάπου διάβασα πως οι αντλήσεις πρέπει να γίνονται συγκεκριμένες ώρες της ημέρας? Γνωρίζει κάποια αν ισχύει?

Εχω το symphony, νομίζω την καλύτερη δυνατή επιλογή..

Ευχαριστώ και πάλι.

 

Ακριβώς αυτό, πολυ σταδιακά, ώστε να μην επηρεαστεί ο θηλασμός του μωρού.

 

Δε χρειάζεται να κανεις αντλησεις συγκεκριμένες ωρες της ημέρας, θα κανεις όποτε σε βολεύει κι όποτε δεν επηρεάζεται το γευμα του μωρού σου.

 

Καλή επιτυχια!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...