Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Δηλαδή εσύ δεν τρώς ξυνισμένο γάλα (γιαούρτι) ούτε σάπιο γάλα (τυρί);

Για το μουχλιασμένο τυρί (ροκφορ) τι έχεις να πεις;

Αμ η παρμεζάνα ξέρεις πόσο μπαγιάτικη είναι; 2 χρόνια την αφήνουν και εκτός ψυγείου!

 

χυμό από χαλασμένα σταφύλια πίνεις (κρασί);

Χυμό απο πατημένες ελιές (λάδι) βάζεις στο φαγητό;

 

 

mixanikos δεν καταλαβαινω που το πας. Το φρέσκο γάλα είναι αυτό που θα καταναλώσουμε όσο πιο συντομα μπορούμε απο την ημερομηνία παραγωγής. Το γάλα 7-10 ημερών δεν ειναι το ίδιο φρεσκο με αυτό της ημέρας. Τα προιοντα που αναφέρεις (γιαούρτι, ροκφορ, παρμεζάνα,κρασί) είναι προιόντα ζύμωσης που έχουν καλά βακτήρια ωφέλιμα για τον οργανισμό και δεν είναι ούτε μουχλιασμένα ούτε σάπια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


το μοναδικο γαλα που μπορουμε να χαρακτηρισουμε "φρεσκο" ειναι αυτο που παιρνουμε κατευθειαν απο την αγελαδα ή απο καμμια κατσικουλα αν εχουμε στο σπιτι μας...και επειδη μαλλον ελαχιστες απο εμας ζουν σε επαρχια, το φρεσκο γαλα των σουπερ μαρκετ,ανεξαρτητου ημερων διατηρησης, φρεσκο δεν ειναι!!!οποτε οποιο και να διαλεγει η καθε μαμα για το παιδι της, γαλα του σουπερ μαρκετ, φρεσκο δεν ειναι, συστατικα οφελιμα δεν εχει, το δινουμε στα παιδια μας απλα για ψυχολογικους λογους!! τυχερα ειναι τα παιδακια που οντως εχουν μια κατσικα κοντα τους και χαιρονται τα οφελη του οντως φρεσκου γαλακτος!!

 

(εγω εδινα γαλα σε σκονη μεχρι τα τρια...για ψυχολογικους παντα λογους, θεωρουσα οτι θα προσεφερε περισσοτερα στον λιλιπουτιο μικρο μου απο το να του αρχιζα το φρεσκο απο ενος ετους...)

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή εσύ δεν τρώς ξυνισμένο γάλα (γιαούρτι) ούτε σάπιο γάλα (τυρί);

Για το μουχλιασμένο τυρί (ροκφορ) τι έχεις να πεις;

Αμ η παρμεζάνα ξέρεις πόσο μπαγιάτικη είναι; 2 χρόνια την αφήνουν και εκτός ψυγείου!

 

χυμό από χαλασμένα σταφύλια πίνεις (κρασί);

Χυμό απο πατημένες ελιές (λάδι) βάζεις στο φαγητό;

 

Απάντησε ήδη η daisy με την οποία συμφωνώ. Αλλά να πω ότι ούτε κι εγω καταλαβαίνω τι θέλεις να πεις... Δηλαδή επειδή τρώμε ροκφόρ αυτο σημαίνει ότι θα τρώμε και οτιδήποτε έχει πάνω μούχλα;

 

Το ψωμάκι σου είναι μουχλιασμένο; έλα μωρέ δεν πειράζει και ροκφόρ δεν τρως;;; Φατο κι αυτο το ίδιο είναι!!

 

Καταλαβαινεις ότι δεν έχει λογική να εξομοιώνεις πράγματα ου δεν είναι ίδια. Ακόμα και το γιαουρτι που είναι "ξινισμένο γάλα" όπως το λες κάποια στιγμη χαλάει και αυτο... Η κάθε τροφή έχει τη στιγμη που είναι φρέσκια και τη στιγμη που είναι μπαγιάτικη η ακομα και χαλασμένη. Πατημένες ελιές τρώω, αλλά πατημένη φέτα όχι! Εσύ;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι τελικά το παστεριωμένο γάλα είναι ίσως το καλύτερο που μπορείς να δώσεις, με δεδομένα και τα στάδια ελέγχου που περνάει για μικρόβια κτλ, πράγματα που δεν μπορεί να πιάσει απλά το βράσιμο του γάλακτος στο σπίτι. Γιαυτό προσωπικά το θεωρώ ανώτερο από το φρέσκο γάλα (δηλαδή το γάλα που μόλις έβγαλε η αγελάδα)

Προσωπικά οταν είδα τα συστατικά που έχουν τα γάλατα σκόνη αηδίασα! Απορώ πως τα δίνουμε αυτά τα πράγματα στα παιδιά μας.

Σαφώς και μέχρι το έτος μπορεί να είναι δύσπεπτο το γαλα της αγελάδας, γιαυτό και υπάρχει το γάλα της κατσικούλας.

 

Προφανώς δεν συζητάμε για αποστειρωμενο και αποξηραμένο γάλα που εγώ απλά δεν το θεωρώ γάλα....το λέω μαρμαρόσκονη.

Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο γάλα που μπορείς να δώσεις είναι της μαμάς.Γιατί όπως είπε και ένας παιδίατρος σε μια εκπομπή το αγελαδινό γάλα είναι το ιδανικό για ...τα μοσχαράκια.Τα μωράκια έχουν την μαμά τους.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

η γενιά των γονιών μας (και όχι μόνο) έχει <έρωτα> με τις κρέμες,,,,,,δε ξέρω γιατί αλλά τις θεωρούν κάτι σαν θαυματουργές τροφές,,,,,απολύτως απαραίτητες για την ανάπτυξη των παιδιών..........

πω πω τι ειπες τωρα....μια φορα λεω στη πεθερα μου το απογευμα θα φαει ο μικρος βρωμη με γαλα(μαμας) και μου λεει ολο τρομο"και δεν θα φαει την κρεμα του" της ηρθε κεραμιδα λες και θα στερουσα απο το παιδι το θειο νεκταρ...χαχα!!!

εγω θηλασα ως 13 μηνων αποκλειστικα και εκτοτε η παιδιατρος μου συστησε 2-3 γαλατα σε ρευστη μορφη και πηρα το almiron ,επειδη ειδα οτι του ερεσε και ξεμπλεξα με τον θηλασμο σε 10 μερες το κρατησα,πλλες φορες ομως επειδη ξεμεινα του εδωσα φρεσκο 4 μερες εχει ημερομηνια ληξης(εβολ) και με αυτο του κανω κρεμα ανθος αραβοσιτου δεν ειχα προβλημα...νομιζω ειναι τι θα αρεσει καλυτερα στο παιδι τελικα,οποιο του κατσει καλα και το πινει με ευχαριστηση...ειδεικα αν δεν εχει θηλασει μια μαμα και ανεκαθεν εδινε σκονη,δεν καταλαβαινω τον ενδιασμο?

το παιδι σου ειναι ο μονος ανθρωπος που αγαπας ενευ ορων πριν καν τον γνωρισεις..:!:

Link to comment
Share on other sites

νομιζω ειναι τι θα αρεσει καλυτερα στο παιδι τελικα,οποιο του κατσει καλα και το πινει με ευχαριστηση...ειδεικα αν δεν εχει θηλασει μια μαμα και ανεκαθεν εδινε σκονη,δεν καταλαβαινω τον ενδιασμο?

 

Το πρόβλημα είναι ότι αυτά τα γάλατα έχουν πρόσθετη ζάχαρη, πολλές θερμίδες και άρωμα βανίλιας, το οποίο εθίζει, κατά κάποιο τρόπο, τα παιδιά, σε έντονες γεύσεις.

 

Να πω, πάντως, ότι πριν από 1-2 μήνες δημοσιεύτηκε μελέτη, στο πιο έγκριτο περιοδικό της Παιδιατρικής, σύμφωνα με την οποία, τα παιδιά που έπιναν γάλα νο 3 είχαν μικρότερο ποσοστό νοσηρότητας από τις διάφορες ιώσεις, σε σχέση με αυτά που έπιναν απλό αγελαδινό.. Βέβαια, στη μελέτη υπάρχε μία...τόση δα λεπτομέρεια που την καθιστά όχι και την πιο αξιόπιστη του κόσμου: χρηματοδοτήθηκε εξ'ολοκλήρου από τη Mead Johnson, τη μεγαλύτερη, παγκοσμίως, βιομηχανία στην παιδική διατροφή (σε αυτήν ανήκει η Nutricia). :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Πόσο μηνών αρχίζει ένα παιδί να πίνει φρέσκο γάλα? Άλλοι παιδίατροι λένε 1 χρονού η 18μηνών.Πιό είναι το πιό σωστό?

Είσαστε υπέρ του φρέσκου η του γάλατος σε σκόνη?

Είναι σωστό να θηλάζει κι να θέλει και φρέσκο ορισμένες φορες?

 

Εξαρτάται αποκλειστικά από το παιδί.

 

Αν έχει αλλεργίες, τότε δίνουμε υποαλλεργικό.

 

Αν η κύρια τροφή του είναι το γάλα και δεν τρώει πολύ φαγητό, προτιμούμε πάλι τη σκόνη που είναι εμπλουτισμένη. Επιπλέον το βρεφικό γάλα έχει λιγότερη "κακή" χοληστερίνη κατ΄απομίμηση του μητρικού, οπότε αν πίνει πάρα πολύ γάλα, εγώ θα το προτιμούσα.

 

Αν τρώει ποικιλία τροφών και γάλα μόνο λίγο, τότε μπορούμε να δώσουμε παστεριωμένο. Δεν έχει βέβαια βιταμίνη C, φυλικό οξύ κτλ., αλλά αυτά θα τα πάρει από άλλες τροφές.

 

Αν θηλάζει βέβαια δεν έχει ανάγκη από άλλο γάλα. Αλλά αν δεν έχει αλλεργία, δεν πειράζει να πιει και λίγο παστεριωμένο γάλα.

Επεξεργάστηκαν by pax
προσθήκη
Link to comment
Share on other sites

Κι εμάς ο γιατρός μας μας πρότεινε φρέσκο γάλα, κατά προτίμηση κατσικίσιο, όταν θα σταματήσει ο μικρός να θηλάζει. Μετά τον πρώτο χρόνο εννοείται. Στο μόνο γάλα που ήταν κάθετα αντίθετος ήταν το εβαπορέ (κονσέρβα). Μας είπε ότι το θεωρεί χειρότερο όλων. Σκόνη να πω την αλήθεια κι εγώ δε θα ήθελα να δώσω, όσο κι αν διαφημιζόταν.

Link to comment
Share on other sites

Πήγαμε χτες στην παιδίατρο. Την ξαναρώτησα για το φρέσκο γάλα επειδή μου το ζητάει η μικρή μου όταν πίνω εγώ κι μου είπε οτί από έρευνες που έχουν γίνει πριν τους 18 μήνες ένα μωρό δεν κάνει να πίει φρέσκο γάλα γιατί προκαλεί αναιμία και αιμοραγία στο έντερο.θα δούμε όταν γίνει 18.

μαλίστα μου έβαλε χέρι που της δίνω να δοκιμάζει διάφορες γεύσεις. Απορώ αφού γίναμε 15 μήνων.

θα παεριμένω 3 μήνες και σίγουρα θα μου πεί σκονη φρεζυλακ. Έλεος!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πήγαμε χτες στην παιδίατρο. Την ξαναρώτησα για το φρέσκο γάλα επειδή μου το ζητάει η μικρή μου όταν πίνω εγώ κι μου είπε οτί από έρευνες που έχουν γίνει πριν τους 18 μήνες ένα μωρό δεν κάνει να πίει φρέσκο γάλα γιατί προκαλεί αναιμία και αιμοραγία στο έντερο.θα δούμε όταν γίνει 18.

μαλίστα μου έβαλε χέρι που της δίνω να δοκιμάζει διάφορες γεύσεις. Απορώ αφού γίναμε 15 μήνων.

θα παεριμένω 3 μήνες και σίγουρα θα μου πεί σκονη φρεζυλακ. Έλεος!!!

 

Αλήθεια; Δεν την ρωτάς να σε παραπέμψει σε αυτες τις έρευνες; Γιατι όλες οι έρευνες που ξέρουμε εμεις μιλάνε για το όριο των 12 μηνων!

http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/article/002448.htm

 

Οι ελληνες κάνανε διαφορετική έρευνα;

 

Αυτο ειναι το πρόβλημα στην ελλαδα ο καθε Παιδιατρος λέει το δικο του δεν υπαρχει συγκεκριμένη κατεύθυνση απο υπουργείο υγειας!!

Link to comment
Share on other sites

Πήγαμε χτες στην παιδίατρο. Την ξαναρώτησα για το φρέσκο γάλα επειδή μου το ζητάει η μικρή μου όταν πίνω εγώ κι μου είπε οτί από έρευνες που έχουν γίνει πριν τους 18 μήνες ένα μωρό δεν κάνει να πίει φρέσκο γάλα γιατί προκαλεί αναιμία και αιμοραγία στο έντερο.θα δούμε όταν γίνει 18.

μαλίστα μου έβαλε χέρι που της δίνω να δοκιμάζει διάφορες γεύσεις. Απορώ αφού γίναμε 15 μήνων.

θα παεριμένω 3 μήνες και σίγουρα θα μου πεί σκονη φρεζυλακ. Έλεος!!!

Μου θύμησες μια φιλη που ειχε παιδιατρο σαν τον δικό σου και τωρα το παιδάκι ειναι 4 ετών και τρωει μονο μακαρονια,πατάτες και κοτοπουλο.Εμενα 14 μηνων ειχε δοκιμάσει ΤΑ ΠΑΝΤΑ ακομα και θαλασσινά,ξηρούς καρπούς κ.α.Πιστευω αν δεν υπαρχει οικογενειακό ιστορικο αλλεργιών δειλά δειλά ειναι καλο να δοκιμάζει τα πάντα το παιδι γιατι αλλιώς μετα τρώνε μονο οτι τους εχουμε δόσει μεχρι τα 2.

Link to comment
Share on other sites

εμάς πάλι 12 μηνών μας είχε πει να τρώει οτι τρώμε κι εμείς, ενοείτε με την προυπόθεση να έχουμε σωστή διατροφή. Έτσι κάναμε ένα πρόγραμμα και τρώγαμε μεσα στην εβδομάδα πολλά λαχανικά, φρούτα μοσχάρι, κοτόπουλο και ψάρι. Τρώγαμε όλοι τα ίδια και επίσης εγώ και ο σύζυγος γίναμε στιλάκια:D

Link to comment
Share on other sites

Μου θύμησες μια φιλη που ειχε παιδιατρο σαν τον δικό σου και τωρα το παιδάκι ειναι 4 ετών και τρωει μονο μακαρονια,πατάτες και κοτοπουλο.Εμενα 14 μηνων ειχε δοκιμάσει ΤΑ ΠΑΝΤΑ ακομα και θαλασσινά,ξηρούς καρπούς κ.α.Πιστευω αν δεν υπαρχει οικογενειακό ιστορικο αλλεργιών δειλά δειλά ειναι καλο να δοκιμάζει τα πάντα το παιδι γιατι αλλιώς μετα τρώνε μονο οτι τους εχουμε δόσει μεχρι τα 2.

 

Εγώ πάλι δεν ρωτούσα τον παιδίατρο για τα πάντα. Κάποια στιγμή μετά τον χρόνο ήπιε φρέσκο και γενικά πίνει απ όλα τα γάλατα. Και βέβαια , μετά τους 12 μήνες , τρώγαμε το ίδιο φαγητό

Οσο για ξηρούς καρπούς και θαλασσινά , το έχω κρατήσει και δεν του δίνω.Μάλιστα πριν 2 εβδομάδες που πήγαμε για μια τυπική εξέταση ,τον ρώτησα και μου είπε μέχρι τα 4 ας μην φάει.Και δεν χάλασε ο κόσμος αν δεν φάει ξηρούς καρπούς....έχει χρόνια μπροστά του:P

3W24p3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από μένα!

 

Καλό είναι να μη φάει ξηρούς καρπούς μέχρι τα 4, όχι για τις αλλεργίες, αλλά για τον κίνδυνο πνιγμονής. Επομένως, τριμμένο φουντούκι, αμύγδαλο, φυστίκι κτλ, μπορεί να φάει ακόμα και παιδί κάτω του έτους. Ιδανικά, το δίνουμε ψημένο, πρώτα (μέσα σε μπισκότο, για παράδειγμα) και μετά ωμό.

 

Έχει δίκιο η BabyCute. Πουθενά δεν υπάρχει τέτοια οδηγία για τους 18 μήνες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ πάλι δεν ρωτούσα τον παιδίατρο για τα πάντα. Κάποια στιγμή μετά τον χρόνο ήπιε φρέσκο και γενικά πίνει απ όλα τα γάλατα. Και βέβαια , μετά τους 12 μήνες , τρώγαμε το ίδιο φαγητό

Οσο για ξηρούς καρπούς και θαλασσινά , το έχω κρατήσει και δεν του δίνω.Μάλιστα πριν 2 εβδομάδες που πήγαμε για μια τυπική εξέταση ,τον ρώτησα και μου είπε μέχρι τα 4 ας μην φάει.Και δεν χάλασε ο κόσμος αν δεν φάει ξηρούς καρπούς....έχει χρόνια μπροστά του:P

Απλα σιγουρα δεν θα ειναι ποτε τα αγαπημένα του.Ξηρους καρπούς μπορει να εχει φάει χωρις να το ξέρεις γιατι ειναι κρυμμένα σε διάφορα προϊόντα.

Μια γειτόνισσα ενω δεν είχαν ιστορικό αλλεργιών το παιδι της εχει γιατι και ο γυναικολόγος στην εγκυμοσύνη και ο Παιδιατρος της απαγόρευσαν τους ξηρούς καρπούς και το κοριτσάκι μετα απο χρονια που δοκίμασε έπαθε αλλεργία! Τυχαίο;.. δεν ξερω...

Link to comment
Share on other sites

Απλα σιγουρα δεν θα ειναι ποτε τα αγαπημένα του.Ξηρους καρπούς μπορει να εχει φάει χωρις να το ξέρεις γιατι ειναι κρυμμένα σε διάφορα προϊόντα.

Μια γειτόνισσα ενω δεν είχαν ιστορικό αλλεργιών το παιδι της εχει γιατι και ο γυναικολόγος στην εγκυμοσύνη και ο Παιδιατρος της απαγόρευσαν τους ξηρούς καρπούς και το κοριτσάκι μετα απο χρονια που δοκίμασε έπαθε αλλεργία! Τυχαίο;.. δεν ξερω...

 

Τι να σου πω....δεν βρίσκω λογική στο αν αργήσουμε να φάμε κάτι δεν θα είναι αγαπημένο μας ....κι αν δεν είναι,κανένα πρόβλημα:P

Ξέρω πολύ καλά ότι γλυκά κλπ έχουν πραλίνα φουντουκιού ή κάτι αντίστοιχο , αλλά αν δεν κάνω λάθος οι παιδίατροι μιλάνε για ολόκληρους ξηρούς καρπούς. Και όπως λέει και η Scratee η απαγόρευση είναι κυρίως για λόγους πνιγμονής.

3W24p3.png

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω....δεν βρίσκω λογική στο αν αργήσουμε να φάμε κάτι δεν θα είναι αγαπημένο μας ....κι αν δεν είναι,κανένα πρόβλημα:P

Ξέρω πολύ καλά ότι γλυκά κλπ έχουν πραλίνα φουντουκιού ή κάτι αντίστοιχο , αλλά αν δεν κάνω λάθος οι παιδίατροι μιλάνε για ολόκληρους ξηρούς καρπούς. Και όπως λέει και η Scratee η απαγόρευση είναι κυρίως για λόγους πνιγμονής.

 

Μπα δεν θα ανησυχούσα!!! Ολόκληρους καρπούς με τιποτα! Αλλα αν θες βάλε τριμμένο καρύδι σε κέικ και δες πως θααντιδράσει

Αλλα πραγματικά δεν θα ανησυχούσα για αλλεργίες και τέτοια γιατι ειναι αρκετα αυτα που δεν πρεπει να φάνε πριν τα 3-4.. Εγω στον μικρο μου δεν εχω δώσει γαρίδες ποτε το αργω λιγο, αυτο δεν σημαινει τιποτα!

Link to comment
Share on other sites

Μπα δεν θα ανησυχούσα!!! Ολόκληρους καρπούς με τιποτα! Αλλα αν θες βάλε τριμμένο καρύδι σε κέικ και δες πως θααντιδράσει

Αλλα πραγματικά δεν θα ανησυχούσα για αλλεργίες και τέτοια γιατι ειναι αρκετα αυτα που δεν πρεπει να φάνε πριν τα 3-4.. Εγω στον μικρο μου δεν εχω δώσει γαρίδες ποτε το αργω λιγο, αυτο δεν σημαινει τιποτα!

 

Μα δεν ανησυχώ για κάτι:P;) ούτε καίγομαι να φάει ξηρούς καρπούς....μετά θα μπαίνει μόνος του στις κάβες για ξηροκάρπια.

 

Γαρίδες , ούτε εγώ του έχω δώσει.

3W24p3.png

Link to comment
Share on other sites

κι εγω δεν συμφωνω με ολα αυτα γιατι εγω μεγαλωσα με αγελαδινο γαλα του παππου μου κι δεν εχω παθει τιποτα απολυτος.

θα περιμενω τους 18 μηνες να δω τι θα μου πει.

οπως επισης μου ειπε να μην δοκιμάζουμε διαφορα π.χ. πατατες ,ψωμι , μπισκότα. οκ συμφωνω για την διατροφη αλλα με ενα όριο .

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Πήγαμε χτες στην παιδίατρο. Την ξαναρώτησα για το φρέσκο γάλα επειδή μου το ζητάει η μικρή μου όταν πίνω εγώ κι μου είπε οτί από έρευνες που έχουν γίνει πριν τους 18 μήνες ένα μωρό δεν κάνει να πίει φρέσκο γάλα γιατί προκαλεί αναιμία και αιμοραγία στο έντερο.θα δούμε όταν γίνει 18.

μαλίστα μου έβαλε χέρι που της δίνω να δοκιμάζει διάφορες γεύσεις. Απορώ αφού γίναμε 15 μήνων.

θα παεριμένω 3 μήνες και σίγουρα θα μου πεί σκονη φρεζυλακ. Έλεος!!!

 

 

άλλαξε παιδίατρο.

Link to comment
Share on other sites

Kανοντας ενα γρηγορο περασμα απο το θεμα σταθηκα στα εξης

1) Απορω γιατι φαινεται παραλογο το εμπλουτισμενο γαλα να μην ειναι καλυτερο απο το φρεσκο? Προφανως εχει περισσοτερες βιταμινες, μεταλλα κλπ τα οποια προφανως ωφελουν ενα παιδι, ειδικα αν δεν κανει πληρη διατροφη...απο την αλλη παλι δεν καταλαβαινω τι θα πει "χημικες" βιταμινες..ολες οι βιταμινες χημικες ειναι...δεν εχει καμια διαφορα ειτε τις παρουμε πχ απο το φρουτο ειτε απο το συμπληρωμα....εκτος και αν αμφισβητει καποιος τη συσταση των προιντων που αναγραφεται στη συσκευασια. Απολυτα λογικο ακουγεται στα αυτια μου πως τα παιδια που πινουν εμπλουτισμενο γαλα εχουν ισχυροτερο ανοσοποιητικο και συνεπως αρρωσταινουν σπανιοτερα. Γιατι να γυρισω 40χρονια πριν οταν η προοδος κανει τη ζωη μου πιο ευκολη? Εκτος και αν πισω απο την προοδο της επιστημης εγω βλεπω το σατανα:rolleyes:

2)Επισης απορω πως ειναι δυνατον να αλλαξω παιδιατρο , τον οποιο εμπιστευομαι πληρως και εναποθετω την υγεια των παιδιων μου σε αυτον , επειδη μου ειπε να μην πιει γαλα η να πιει η να μην παρει βιταμινη η να παρει....ας μου πει οτι πιστευει και γω με τη σειρα μου, την ενημερωση μου και την κριση μου θα κανω οτι ππιστευω...δεν ειναι θεματα ζωης και θανατου ολα αυτα....ουτε θα αποβει μοιραιο κατι τετοιο...οπως γινεται παντου ετσι και αναμεσα στους παιδιατρους θα βρεις ολες τις αποψεις περι διατροφης...δεν ειναι ομως λογος ικανος να σταματησω να τον επισκεπτομαι...εγω ειμαι ο γονεας, εγω αποφασιζω τελικα...

Link to comment
Share on other sites

Για το πρώτο σκέλος της ερώτησης:

άλλο περιεκτικότητα και άλλο βιοδιαθεσιμότητα. Η δεύτερη αναφέρεται στο ποσοστό της ουσίας που, τελικά, απορροφάται από τον οργανισμό. Σε γενικές γραμμές, η βιοδιαθεσιμότητα των βιταμινών και των ιχνοστοιχείων που δεν προέρχονται από τις φυσικές τους πηγές είναι μικρή. Για να ξεπεραστεί αυτό το πρόβλημα, τα διάφορα γαλατα, όπως και τα σκευάσματα τα πολυβιταμινούχα, τείνουν να έχουν μεγάλες συγκεντρώσεις των διαφόρων στοιχείων. Ο σίδηρος είναι το κλασικό στοιχείο που απορροφάται ελάχιστα, γι'αυτό περιέχεται σε μεγάλη ποσότητα. Έλα, όμως, που ο σίδηρος αποτελεί άριστη τροφή για τα μικρόβια, οπότε, προσφέροντάς τον αφειδώς, διαταράσσεις τη φυσιολογική χλωρίδα του εντέρου. Επιπλέον, δεν έχει μελετηθεί καθόλου τι μπορεί να συμβεί, μακροπρόθεσμα, όταν το συκώτι και τα νεφρά προσπαθούν να διϋλίσουν το πλεόνασμα των βιταμινών. Μπορεί να μη συμβεί τίποτα, μπορεί, όμως, και να δημιουργηθούν συνθήκες τοξικότητας (η βιταμίνη Α είναι τρανό παράδειγμα, ευτυχώς γνωατο). Η σύνθεση αυτών των γαλατων αλλάζει χωρίς να προηγούνται μελέτες. Είναι λίγο "πλινθοι και κεραμοι ατάκτως ερριμμένοι". Σε όλα αυτά, έρχεται να προστεθεί η πολύ μεγάλη περιεκτικότητα ζάχαρης. Αν πει κάποιος "το παιδί μου είναι 13 μηνών και για να πει φρέσκο τού ρίχνω ζάχαρη" θα τον κραξουμε. Τα γάλατα Νο 2 και 3 έχουν σιρόπι γλυκόζης, σε βαθμό ανεπίτρεπτο...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...