Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Είναι η ομοιοπαθητική φαινόμενο placebo ;


Recommended Posts

το 2005 το περιοδικό lancet δημοσιοποίησε μια έρευνα όπου τα ευρήματα ήταν συμβατά με τη γνώμη ότι τα κλινικά αποτελέσματα της ομοιοπαθητικής δεν είναι τίποτα παραπάνω από φαινόμενο πλασέμπο....:-D

 

βιβλιογραφία:

Are the clinical effects of homoeopathy placebo effects? Comparative study of placebo-controlled trials of homoeopathy and allopathy. Lancet. 2005 Aug 27-Sep 2;366(9487):726-32.

 

 

τα συμπεράσματα:

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16125589

 

τα συμπεράσματα μεταφρασμένα:

http://www.alopsis.gr/modules.php?na...ntpage&pid=189

 

συμβουλή: το να αμφυσβητήσετε το συγγεκριμένο περιοδικό δεν είναι ότι εξυπνότερο έχετε να κάνετε γιατί πολύ απλά πρόκειται για το εγκυρότερο ιατρικό περιοδικό παγκοσμίως

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 950
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Το σκέφτηκα κι εγώ αυτό και φυσικά δεν το αμφισβητώ. Μπορεί να είναι και σύμπτωση που οι βροχίτιδες του γιού μου σταμάτησαν όταν αρχίσαμε την ομοιοπαθητική και απαλλάχθήκαμε εντελώς από την αντιβίωση που παίρναμε κάθε μήνα. Μπα, τυχαίο θα είναι. Γιατί βέβαια για πλασέμπο σε παιδί έξι μηνών, ούτε λόγος να γίνεται.....:wink:

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή ΜΑΡΙΑΛ 2, παρακολουθώ το θέμα της ομοιπαθητικής σιωπηλά γιατί θα ήθελα να ενημερωθώ αλλά είναι δύσκολο να συμμετέχω με τόσες διαμάχες. Δεν λέω πως είμαι υπέρ, σε καμία περίπτωση, δεν την έχω δοκιμάσει ποτέ και δεν την έχω εφαρμόσει στο παιδί μου. ΑΛΛΑ την γνωρίζω σαν επιστήμη και ξέρω πως εφαρμόζεται από γιατρούς και όχι τσαρλατάνους. Στον αντίποδα αυτών των άρθρων που δημοσιεύεις εσύ θα υπάρξουν καμιά εκατοστή άρθρα που θα λένε το αντίθετο (αυτές που ασχολούνται με το θέμα πάω στοίχημα πως θα χαρούν να τα παραθέσουν).

Πιστεύω πως αυτό που κάνεις τώρα με το άνοιγμα αυτού του θέματος είναι καθαρά προβοκατόρικη ενέργεια. Δεν πρόκειται να αλλάξει γνώμη ο γονιός που είδε γιατρειά στο παιδί του χωρίς να το φορτώνει φάρμακα και αντιβιώσεις. Και δεν θα σταματήσει αυτός/ή που ψάχνει να ψάχνει, λόγω αυτών των άρθρων. Γιατί το κάνεις λοιπόν?:confused::confused::confused:

Link to comment
Share on other sites

(αυτές που ασχολούνται με το θέμα πάω στοίχημα πως θα χαρούν να τα παραθέσουν).

κανένα άρθο δεν μπορεί να διαψέυσει μια τόσο αξιόπιστη έρευνα...

ίσως μόνο μια άλλη έρευνα στο ίδιο περιοδικό που δεν υπάρχει οπότε το θέμα (για την επιστημονική κοινότητα) έχει λήξει

μάλιστα σε κάποιες πολιτείες της ΗΠΑ έχουν χαραχτηρίσει την ομοιπαθητική ώς παράνομη...

Γιατί το κάνεις λοιπόν?:confused::confused::confused:

σου έστειλα πμ ;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

η παιδιατρος που ειχα πριν , θυμωσε πολυ οταν της ειπα οτι θα φυγω και θα παω σε ομοιοπαθητικο, τα χε παρει στο κρανιο σου λεω, αφου τον ηξερε κιολας και σχεδον μου τον εβρισε λεγοντας οτι το κανει επειδη ειναι της μοδας και τετοια. Αντιθετως ο ομοιοπαθητικος παιδιατρος μου ειπε τα καλυτερα λογια για εκεινη.

τυχαιο ομως!

Link to comment
Share on other sites

συμβουλή: το να αμφυσβητήσετε το συγγεκριμένο περιοδικό δεν είναι ότι εξυπνότερο έχετε να κάνετε γιατί πολύ απλά πρόκειται για το εγκυρότερο ιατρικό περιοδικό παγκοσμίως

 

Περιοδικό????????????????

Και δεν πρέπει να το αμφισβητήσω?

Γιατί? Επειδή ΘΕΩΡΕΙΤΕ έγκυρο?

Και άλλο τόσα περιοδικά έγκυρα είναι.

 

(Ξέρω τι είναι το pubmed, έχω φίλο γιατρό που δημοσιεύσει σε αυτό)

 

 

μάλιστα σε κάποιες πολιτείες της ΗΠΑ έχουν χαραχτηρίσει την ομοιπαθητική ώς παράνομη...

Υπάρχουν επίσημα στοιχεία γι'αυτό? Με ενδιαφέρει αν υπάρχουν.

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

Να πω κάτι κι εγώ ως γιατρός???Το τι λέγεται ή τι γράφεται στην Αμερική δεν είναι πάντα και πανάκεια για εμάς τους υπόλοιπους!!!Καθώς επεισης και αυτό που μας έμαθαν στην σχολή μια ερευνα= καμια ερευνα.Επεισης στην Αμερική ξεκινησε και ο πανικός με τον Η1Ν1 και το αχριστο εμβόλιο του....

Link to comment
Share on other sites

άσχετο με το θέμα (το οποίο παρακολουθώ πληροφοριακά και σε λίγο θα σταματήσω γιατί βλέπω που πηγαίνει....) γιατί - δηλ. με ποια βάση - το εμβόλιο του Η1Ν1 ήταν/είναι άχρηστο? Δηλαδή και το φετινό της κοινής γρίππης (που περιέχει το στέλεχος του Η1Ν1 φέτος) είναι κατ' επέκταση και αυτό ψιλοάχρηστο?

 

Ρωτάω για να πάρω την ιατρική σου γνώμη, επειδή οι γιατροί που ρώτησα πέρσυ δεν ήταν της ίδιας άποψης, πέρσυ όμως.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

άσχετο με το θέμα (το οποίο παρακολουθώ πληροφοριακά και σε λίγο θα σταματήσω γιατί βλέπω που πηγαίνει....) γιατί - δηλ. με ποια βάση - το εμβόλιο του Η1Ν1 ήταν/είναι άχρηστο? Δηλαδή και το φετινό της κοινής γρίππης (που περιέχει το στέλεχος του Η1Ν1 φέτος) είναι κατ' επέκταση και αυτό ψιλοάχρηστο?

 

Ρωτάω για να πάρω την ιατρική σου γνώμη, επειδή οι γιατροί που ρώτησα πέρσυ δεν ήταν της ίδιας άποψης, πέρσυ όμως.

 

Κοιτα και πέρσυ και φέτος προσωπικά τα ιδια εκανα και κάνω εμβόλιο δεν κάνω και ουτε συμβουλεύω και κανέναν από το περιβάλλον μου να κάνει μιας και δεν έχει να μου προσφέρει κατι-ένα καλά θωρακυσμένο ανοσοποιητικό δεν έχει αναγκη απο το εμβόλιο της κοινης γρύπης.Ενα εμβόλιο το οποίο βγήκε στηνν αγορα δίχως να έχει δοκιμασθει σε πειραματόζωα τουλάχιστον (ουσιαστικά εκαναν οι φαρμακευτικες πειραμαρτόζωα in vivο δηλάδη στον ιδιο τον πληθυσμό) δειχνει το πόσο μη εμπεριστατωμένο είναι το όλο τους υπόβαθρο και πόσο ανευθηνα και ελαφρα την καρδία ρήχνουν στην αγορά προϊοντα τα οποία δεν έχουν κάποιες εμπεριστατωμένες ερευνες στην πλάτη τους.Τα κοινά εμβόλια δοκιμάζονται τουλάχιστον επί μια 5 ετία in vitro και αργότερα in vivo για να κυκλοφορήσουν στην αγορά.Ασχετο αλλά πιαστικες από τον Η1Ν1 και όχι από τα υπόλοιπα?Μήπως έχεις κάποια σχέση με φαρμακευτική εταιρεία???Γιατί εγώ εβλεπα στο νοσοκομείο που πετούσαν τα λυγμένα περσινά εμβολια για τον Η1Ν1 με τις κούτες!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μεταφέρθηκαν κάποιες off topic δημοσιευσεις στο αρχείο http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=81641. Η συζητηση μπορεί να συνεχιστεί κανονικά - παρακαλείστε να μείνετε on topic, να μην ξεκινάτε προσωπικές διαμάχες και να μην ξεχνάτε να παραθέτετε έρευνες ή συνδέσμους που να υποστηρίζουν τα επιχειρήματα που δημοσιεύετε.

Επεξεργάστηκαν by Μαρια Στυλιανακη
Link to comment
Share on other sites

Προς τον administrator. Μήπως θα έπρεπε να αλλάξει και το θέμα το τόπικ (ομοιοπαθητική=απάτη) το οποίο περνάει ένα συγκεκριμένο μήνυμα και ενοχλεί μία μεγάλη κατηγορία συμμετεχόντων στο forum???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επειδή δεν θέλω να παρέμβω στο άλλο σχετικό τόπικ θα θέσω εδώ την αφελή ερώτησή μου. Πριν όμως να διευκρινήσω ότι απο ομοιοπαθητική δεν ξέρω τίποτα και πως είμαι ιδιαίτερα επιφυλακτική. Όμως, με δεδομένο ότι ο κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός, πχ κάποιοι κάνουν αλλεργίες στα κλασσικά φάρμακα ενώ άλλοι όχι, άλλοι αρρωσταίνουν πιο εύκολα, άλλοι πίνουν μια γουλιά καφέ το πρωί και το βράδυ βρυκολακιάζουν μέχρι να κοιμηθούν, μήπως η ομοιοπαθητική πραγματικά ταιριάζει σε κάποιους ανθρώπους???

Link to comment
Share on other sites

malecon προφανώς αυτό είναι το ρεζουμέ της υπόθεσης. Σε άλλους κάνει δουλειά και σε άλλους όχι. Το γιατί είναι αδιάφορο, σημασία έχει πως σε κάποιους δουλεύει. Και αν το πειραματιστώ στον εαυτό μου και "δουλέψει", ναι εννοείται πως θα λέω τα καλύτερα. Αλλά προσωπικά θα την χρησιμοποιούσα σαν έσχατη λύση όσο αφορά στο παιδί μου, όταν πλέον η κλασική ιατρική θα είχε σηκώσει τα χέρια ψηλά.

Υπάρχουν άνθρωποι που δοκίμασαν την ομοιοπαθητική και δεν είδαν καμιά διαφορά, κι αυτοί είναι μάλλον που αντιδρούν. Δεν είναι κακό όμως να έχουμε ανοιχτούς ορίζοντες και να μη φανατιζόμαστε. Κι αυτό το λέω και για τις δυο πλευρές.

Link to comment
Share on other sites

Εγω ξεκινησα τα παιδια μου ομοιοπαθητικη κ τωρα ξεκινησα κ εγω,εχω χρονια αλλεργικη ρινιτιδα απο το κορτιζογονουχα σπρει πλεον δεν εχω καθολου οσφρηση ουτε γευση,στην κλασσικη ιατρικη δεν μου εχει μεινει κατι ωστε να μπορεσει να με βοηθησει.Τι θα κανατε στην θεση μου?ισως να ειναι η μοναδικη λυση για μενα η ομοιοπαθητικη

Link to comment
Share on other sites

Vann αυτό εννοώ, όταν ταλαιπωρείσαι και δεν βρίσκεις άκρη είναι φυσικό να ψάξεις και κάτι άλλο. Κι αν λειτουργήσει τότε πού το πρόβλημα? Δεν καταλαβαίνω μερικούς ανθρώπους, πρέπει να έχει γεμίσει ο κόσμος φοβίες και εμμονές. (είτε από τη μια είτε από την άλλη πλευρά)

Σου εύχομαι πάντως περαστικά!

Link to comment
Share on other sites

My_beba και εγώ μαλλον ως έσχατη λύση θα την δοκίμαζα και μάλιστα μετά από ψάξιμο γιατί νομίζω πως υπάρχουν "ομοιπαθητικοί" και ομοιοπαθητικοί γιατροί. Πιθανόν όμως και να μην είχα κανένα αποτέλεσμα. Και εκεί κολλάει η ερώτησή μου αν δηλαδή δεν είναι μόνο θέμα προσέγγισης (κλασικής ιατρικής ή ομοιπαθητικής) αλλά και οργανισμού

Link to comment
Share on other sites

Vann αυτό εννοώ, όταν ταλαιπωρείσαι και δεν βρίσκεις άκρη είναι φυσικό να ψάξεις και κάτι άλλο. Κι αν λειτουργήσει τότε πού το πρόβλημα? Δεν καταλαβαίνω μερικούς ανθρώπους, πρέπει να έχει γεμίσει ο κόσμος φοβίες και εμμονές. (είτε από τη μια είτε από την άλλη πλευρά)

A! μπράβο, αυτό λέω κι εγώ.

Ο άντρας μου έχει αυχενικό κι έπεφτε κάτω από τους πόνους, ούτε στην δουλειά δεν μπορούσε να πάει ορισμένες φορές.

Πήγαμε σ'ενα γιατρό οστεοπαθολόγο (τσεκαρισμένο ότι είναι γιατρός, έδινε και σχετικές αποδείξεις, όλα νόμιμα), που ήταν και χειροπράκτης .

Του έκανε μασάζ, μαλάξεις και ενέσεις με όζον στην πλάτη.

Η διαφορά που είδε ήταν τεράστια, έγινε άλλο άνθρωπος.

Βέβαια του είπε ότι δεν θα γίνει ποτέ καλά, αλλά σχεδόν 10 χρόνια μετά, δεν έχει φτάσει ποτέ στο μαύρο χάλι που είχε, να πέφτει κάτω από τους πόνους.

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

βρε Μιριαλ πάλι τα ίδια?

μάλλιασε η γλώσσα μας......ο καθένας είναι υπευθυνος και υπολογος για τον εαυτο του..............δεν χρειάζεται να πεισουμε κανεναν.....και στο κάτω κάτω εσυ γιατι έχεις τοσο καημο με την ομοιοπαθητικη?το ψωμι σου τρώνε.....

έχουμε πει υπάρχουν περιπτώσεις που θεραπευονται με ομοιοπαθητική και πολυ σωστα ειπε η φιλη γιατρος μια έρευνα=καμια....και αυτο δεν ισχυει μονο στην ιατρικη αλλά και σε άλλες επιστημες

ασε τον κόσμο να έχει την άποψη του και τα πιστευω του.....

1129643tvsq1yiqpw.gif
Link to comment
Share on other sites

Μαριάλ, νά'μαι κι εγώ!!!:mrgreen: Σου μεταφέρω το μήνυμά μου από το άλλο τόπικ, μήπως και αποφασίσεις να απαντήσεις εδώ

Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο ΜΑΡΙΑΛ 2 viewpost.gif

τα επίσημα σαιτ για την ομοιπαθητική γράφουν ότι η ολοένα αραιωνόμενη ουσία αυξάνει την δράση της γιατί μαγνητίζεται από τα ιόντα του νερού ... και χρησιμοποιηεί για να δυναμοποιηθεί τη μνήμη του νερού (έλεος δηλαδή)....

και αυτή η εξήγιση θεωρείται επιστημονική....

 

Θέλεις να πεις ότι αυτό καταλαβαίνεις:shock:, όταν διαβάζεις αυτό:

http://www.homeopathy.gr/homgreek.htm#preparation

Παράθεση:

Το ομοιοπαθητικό φάρμακο είναι ουσία φυσικής προέλευσης φυτικής, ορυκτής ή σπανιότερα ζωικής, που έχει αραιωθεί πάρα πολύ και έχει υποστεί ομοιοπαθητική δυναμοποίηση δηλ. το ομοιοπαθητικό διάλυμα κατά τη διαδικασία της αραίωσης του έχει υποστεί και μια σειρά από κρούσεις (δονήσεις). Αυτή είναι λοιπόν όλη η ιστορία. Εχουμε δηλ. ένα διάλυμα με απειροελάχιστη δόση ουσίας φυσικής προέλευσης που έχει υποστεί δονήσεις. Δεν είναι ούτε προσμίξεις χημικών φαρμακευτικών ουσιών, ούτε προσμίξεις μιγμάτων βοτάνων, ούτε τίποτε άλλο. Πρόκειται για μία απόλυτη φυσική κατεργασία μιας φυσικής ουσίας. Μέσω της διαδικασία της δυναμοποίησης ακόμη και ουσίες που στη φυσική τους μορφή είναι δηλητηριώδεις όπως π.χ. συμβαίνει με ορισμένα φυτά, μετά την ομοιοπαθητική κατεργασία τους έχει απομακρυνθεί κάθε πιθανότητα τοξικής δράσης στον οργανισμό. Και αυτό δεν είναι μία απλή εικασία. Είναι παρατήρηση με ιστορία 200 χρόνων, είναι παρατήρηση που έγινε στα εκατομμύρια ασθενείς που ακολούθησαν ή ακολουθούν ομοιοπαθητική αγωγή. Διαβάσετε περισσότερα για τη διαδικασία παρασκευής των ομοιοπαθητικών φαρμάκων.

Παράθεση:

πρώτον είναι άρθρο και όχι μελέτη

δεύτερον δεν τίθεται καθαρά υπέρ της ομοιοπαθητικής αλλά λέει πως πρέπει να μελετηθεί περισσότερο...επείσης λέει την ομοιοπαθητική κάτι σαν μαγική...

Είναι όντως άρθρο του Lancet και λέει ακριβώς

Παράθεση:

It operates on principles that defy our current understanding

Λειτουργεί με κανόνες που διαφεύγουν της παρούσας αντίληψής μας= δεν μπορούμε ακόμη να εξηγήσουμε

και Παράθεση:

κάτι σαν μαγική

εννοείς βέβαια αυτό που λέει εδώ:

Παράθεση:

Perhaps homoeopaths are magicians inducing large sustained placebo effects that are not created by all the confidence and evidence of their conventional colleagues? Or perhaps something strange is going on?

Μεταφράζω: Είναι μήπως οι ομοιοπαθητικοί μάγοι που επιφέρουν μεγάλα και διαρκή αποτελέσματα placebo εκεί που δεν μπορούν να τα καταφέρουν η πεποίθηση και τα αποτελέσματα των συμβατικών συναδέλφων τους; Ή μήπως κάτι παράξενο συμβαίνει εδώ;

 

Αυτό εννοούσα όταν έλεγα ότι για να καταλάβεις κάτι, πρέπει και να θέλεις να το καταλάβεις...

Θα ήθελα επίσης να επισημάνω τα εξής:

-αντιλαμβάνεσαι ότι αυτό που κάνεις (να χαρακτηρίζεις δλδ απάτη την ομοιοπαθητική) έχει συνέπειες και είσαι έτοιμη να τις επωμισθείς; Πρόκειται για κλάδο της ιατρικής επίσημα αναγνωρισμένο από το ελληνικό κράτος, με τμήμα Μεταπτυχιακών Σπουδών στο Πανεπιστήμιο Αιγαίου. Με ποιό δικαίωμα συκοφαντείς ένα ολόκληρο επαγγελματικό κλάδο; Ναι, γράφεις με ψευδώνυμο όπως όλοι μας εδώ, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι μπορούμε να γράφουμε ό,τι θέλουμε ανεύθυνα.

-επειδή η "μετάφραση" που παραθέτεις είναι στην πραγματικότητα μια σύνοψη της μελέτης κατά το δοκούν, θα σε συμβούλευα στο μέλλον όταν θέλεις να χρησιμοποιήσεις ξενόγλωσσα κείμενα και δη επιστημονικά, να απευθύνεσαι σε κάποιον που αντικειμενικά γνωρίζει καλά την γλώσσα του πρωτότυπου σε βαθμό που να μπορεί να σου το μεταφράσει αξιόπιστα και κυρίως ολόκληρο, ώστε να είσαι σε θέση να βγάλεις έγκυρο συμπέρασμα. Σε προλαβαίνω δε εδώ, λέγοντας ότι ναι, και μεγάλοι καθηγητές Πανεπιστημίου μπορεί να χαθούν στην μετάφραση!

- τέλος, από το 2005 μέχρι σήμερα έχουν περάσει τουλάχιστον 5+ χρόνια. Ακόμη κι αυτοί που έγραψαν το άρθρο ίσως έχουν αλλάξει γνώμη. Το Lancet πάντως σίγουρα "έβαλε νερό στο κρασί του" και με το άρθρο που παρέθεσα παροτρύνει τους κλασσικούς γιατρούς να αναρωτηθούν μήπως η Ομοιοπαθητική είναι κάτι παραπάνω από placebo.

Όσο για την Ομοιοπαθητική στις ΗΠΑ, μια σελίδα που θα σε βοηθήσει να μάθεις περισσότερα είναι αυτή:

http://www.homeopathyusa.org/

Θα δεις ότι στην Αμερική η Ομοιοπαθητική ασκείται επισήμως τουλάχιστον από το 1844.

Επίσης εδώ θα δεις ποιές είναι οι προϋποθέσεις για την νόμιμη άσκηση της Ομοιοπαθητικής στις ΗΠΑ(εννοείται ότι ανάλογες προϋποθέσεις υπάρχουν και για την άσκηση της κλασικής ιατρικής):

http://hpathy.com/homeopathy-around-the-world/homeopathic-legal-and-regulatory-practice-in-the-united-states/

Με λιγα λόγια, φοβάμαι ότι είσαι θύμα παραπληροφόρησης!

Link to comment
Share on other sites

My_beba και εγώ μαλλον ως έσχατη λύση θα την δοκίμαζα και μάλιστα μετά από ψάξιμο γιατί νομίζω πως υπάρχουν "ομοιπαθητικοί" και ομοιοπαθητικοί γιατροί. Πιθανόν όμως και να μην είχα κανένα αποτέλεσμα. Και εκεί κολλάει η ερώτησή μου αν δηλαδή δεν είναι μόνο θέμα προσέγγισης (κλασικής ιατρικής ή ομοιπαθητικής) αλλά και οργανισμού

 

Προσωπικα νομιζω πως εχει να κανει πανω απο ολα σε ΠΙΑ αρρωστια αναφερομαστε. Η μανα μου εκανε ομοιοπαθητικη για τον διαβητη και δεν της εκανε τπτ. Τωρα για ενα συναχι και μια ιωση πιθανον να κανει θαυματα. Εξου και εξαρταται απο την ασθενια κατα βαση......για να μην πω κατα την μεγαλυτερη βαση......

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...