Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κάπως έτσι έχασα το μωράκι μου


Elpidaz

Recommended Posts

Κι εκεί που λες πως δεν θα συμβεί σε μένα, να το που συμβαίνει.

 

Όταν αντιληφθηκα ότι είμαι έγγυος ήμουν στην 3η εβδομάδα. Η χοριακή έδειξε 23,66 στις 17/3. Χαμηλό αλλά ήταν εγκυμοσύνη. Όλα έδειχναν μια χαρά. Δεν είχα αίμα, και πέρα από το λίγο καφέ των ημερών γύρω στις 17/3 δεν ξαναείδα τίποτα. Άρχισα να γελώ παρατηρώντας σιγά σιγά τα συμπτώματα : συχνοουρία, υπνηλία, η μύτη μου είχε γίνει λαγωνικό και το στήθος μου κόντευε να εκραγεί. Και ξαφνικά ένα ένα άρχισαν να φεύγουν. Εντάξει λέω μάλλον τα συνήθισα. Έλα όμως που το ένστικτό μου έλεγε άλλα. Χθες είχα ραντεβού με το γιατρό μου. Με ξεσήκωσε καλά καλά ότι στην εβδομάδα που βρίσκομαι μπορεί να δούμε και στην άκρη του σάκου την καρδούλα του και όταν ήρθε η στιγμή… το απόλυτο τίποτα. Εξωμήτριο δεν είχα, οι ωοθήκες μου ήταν μια χαρά, εγκλωβισμένο αίμα δεν φαινόταν να έχω πουθενά και όλα έδειχναν σούπερ αλλά μωρό πουθενά. Ο γιατρός μου έδωσε 2 σενάρια : 1) κάπου έχουμε κάνει λάθος στη μέτρηση και είναι πολύ μικρό. Το έβλεπα απίθανο μετά από όσα έχω διαβάσει και μέσω internet και σε βιβλία. 2) το μωράκι έφυγε και είχα την τύχη ο οργανισμός μου να το καθαρίσει μόνος του ώστε δεν χρειάζομαι καν απόξεση. Για να είμαι ειλικρινής συνεχώς είχα την αίσθηση ότι μάλλον για την πιθανότητα Νο. 2 με προετοίμαζε. Εν πάσει περιπτώσει μείναμε στο να κάνω μία χοριακή σήμερα και μία την Παρασκευή και από τις τιμές θα καταλαβαίναμε. Όση ώρα ήμουν στο ιατρείο ήμουν κυρία. Μόλις ήρθαμε σπίτι κατέρρευσα. Δεν ήθελα να μιλησω σε κανέναν και δεν έφαγα τίποτα. Σήμερα πήγα για την χοριακή. 153. Τι να λέμε τώρα. Αν στις 17/3 ήταν 23,66 τώρα θα έπρεπε να είχε είχε φτάσει τις 3.000. Αύριο θα πάρω τον γιατρό να τον ρωτήσω αν αξίζει τον κόπο να κάνω και την δεύτερη την Παρασκευή. Όχι τίποτα άλλο αν είναι να μου κόψει και τα utragestan να αδιαθετήσω να ησυχάσω. Προσπαθώ να μην κλάψω άλλο και πιέζω τον εαυτό μου να φάω κάτι με το ζόρι. Αρκετά στενοχωρήθηκα. Για να παρηγορώ τον εαυτό μου σκέφτομαι τα θετικά. Δεν έχουμε με τον άντρα μου προβλήματα υπογονιμότητας (αφού ήρθε μία θα ξανάρθει) και τελικά φαίνεται ότι έχω και γαμώ τους οργανισμούς αφού κατάφερα να το καθαρίσω μόνη μου και δεν θα χρειαστεί να μπώ στην ψυχοφθόρα διαδικασία της απόξεσης. Ο γιατρός μου είπε ότι σε 2 μήνες θα είμαι έτοιμη να ξαναρχίσουμε τις προσπάθειες. Ποιος ξέρει: Ίσως να είναι για καλύτερο.

FPh8p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ελπιδουλα μου γλυκια....κουραγιο και υπομονη....δυο λεξουλες τοσο ανουσιες αυτη τη στιγμη για σενα, μα τοσο σημαντικες.....

Κουραγιο κ υπομονη για να συνεχισεις τον δρομο κ τον αγωνα, που ευτυχως ή δυστυχως για καποιες γυναικες αποδειχτηκε λιγο δυσβατος.....Το μονοπατι ομως θα βρεθει...ειμαι σιγουρη...

ΒΑΣΙΛΙΚΗ....ΛΑΤΡΕΙΑ ΜΟΥ!!!!!!29.11.03

ΛΙΟΝΤΑΡΑΚΙ ΜΟΥ...ΑΝΤΡΑΚΙ ΜΟΥ !!!!!!04.08.10

Link to comment
Share on other sites

Για να παρηγορώ τον εαυτό μου σκέφτομαι τα θετικά. Δεν έχουμε με τον άντρα μου προβλήματα υπογονιμότητας (αφού ήρθε μία θα ξανάρθει) και τελικά φαίνεται ότι έχω και γαμώ τους οργανισμούς αφού κατάφερα να το καθαρίσω μόνη μου και δεν θα χρειαστεί να μπώ στην ψυχοφθόρα διαδικασία της απόξεσης. Ο γιατρός μου είπε ότι σε 2 μήνες θα είμαι έτοιμη να ξαναρχίσουμε τις προσπάθειες. Ποιος ξέρει: Ίσως να είναι για καλύτερο.
ολα καλα σου ευχομαι και καλη τυχη στην επομενη προσπαθεια σας! :)
Link to comment
Share on other sites

Κουράγιο Ελπίδα, ψυχραιμία και υπομονή. Που θα πάει θα το τσακώσουμε ξανά το μωράκι και όλα θα πάνε καλά.

Κι εγώ δεν είδα ποτέ έμβρυο και δυστυχώς έκανα απόξεση και τώρα περιμένω να περάσει ο καιρός να ξεκινήσω ξανά. Κι εκεί που είμαι αισιόδοξη, απογοητεύομαι, αισιοδοξώ ξανά και λέω στον εαυτό μου υπομονή και ψυχραιμία, γιατί με το άγχος δε βγαίνει τίποτε.

5f27b8bd0c.png

Link to comment
Share on other sites

κουράγιο όλα γίνονται για κάποιο λόγο. όπως είπες και εσύ προβλήματα υπογπνιμότητας δεν υπάρχουν , αυτό είναι το σημαντικό . κάνε υπομονή και ο χρόνος θα τα γιατρέψει όλα, σου εύχομαι γρήγορα να έρθει η επόμενη εγκυμοσύνη που θα σου φέρει την μεγαλύτερη χαρά της ζωής σου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

:cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry:

 

όλα θα πάνε καλά...

 

 

σύντομα ελπίζω να αναπτερωθούν οι ελπίδες σας ....... :wink::D

έχεις αισιόδοξο όνομα αλλά και διάθεση...

 

περιμένοντας με ελπίδα λοιπόν... :wink: μια καινούρια ζωούλα :D

 

μόνο λίγη υπομονή θα κάνετε να περάσουν οι 2 μήνες...

Link to comment
Share on other sites

(αφού ήρθε μία θα ξανάρθει) Ο γιατρός μου είπε ότι σε 2 μήνες θα είμαι έτοιμη να ξαναρχίσουμε τις προσπάθειες. Ποιος ξέρει: Ίσως να είναι για καλύτερο.

 

ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΕΛΠΙΔΑ ΜΟΥ :( ΜΗΝ ΧΑΝΕΙΣ ΤΗΝ ΕΛΠΙΔΑ ΣΟΥ ΠΟΤΕ!!! ΜΟΝΗ ΣΟΥ ΤΑ ΛΕΣ ... :P ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΣΥΝΤΟΜΑ ΝΑ ΜΑΣ ΓΡΑΦΕΙΣ ΤΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΑ :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Ελπιδουλα μου γλυκια....κουραγιο και υπομονη....δυο λεξουλες τοσο ανουσιες αυτη τη στιγμη για σενα, μα τοσο σημαντικες.....

Κουραγιο κ υπομονη για να συνεχισεις τον δρομο κ τον αγωνα, που ευτυχως ή δυστυχως για καποιες γυναικες αποδειχτηκε λιγο δυσβατος.....Το μονοπατι ομως θα βρεθει...ειμαι σιγουρη...

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είμαι σίγουρη ότι την επόμενη φορά θα αρχίσει να φουσκώνει η κοιλίτσα σου και όλα θα πάνε καλά!!!

Μην απογοητεύεσαι...[/quote]

 

Γρηρορα θα ξαναμεινειs εγκυος κι αυτη τη φορα ....for good!!!!! :wink:

Κάθε φορά που θες να πας μπροστά.......πήγαινε πίσω και πάρε ΦΟΡΑ!!

 

Link to comment
Share on other sites

ΕΙΜΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΘΥΜΩΜΕΝΗ!!!! :twisted::twisted::twisted:

ΓΙΑΤΙ ΡΕ ΓΑΜ@ΤΟ ΤΙ ΣΥΝΕΒΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΗΝΑ ΚΑΙ ΧΑΣΑΜΕ ΤΟΣΑ ΜΩΡΑΚΙΑ?????

ΓΙΑΤΙΙΙΙΙ??????????????????????????

ΚΟΥΚΛΑ ΜΟΥ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΝΙΩΘΕΙΣ ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΑΛΛΕΣ.......ΔΥΣΤΥΧΩΣ!!! :cry:

ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΧΑΙΡΕΤΗΣΟΥΜΕ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΚΑΙ ΝΑ ΕΥΧΟΜΑΣΤΕ ΝΑ ΤΑ ΞΑΝΑΔΟΥΜΕ ΣΥΝΤΟΜΑ ΚΑΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΓΙΝΕΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ!!!!!!!!!!

γιατί εγώ ότι ονειρευόμουν στην ζωή μου ,το έχω βρει σε εσενανε ψυχή μου και έχω τα πάντα πια!!!

η πεταλουδίτσα μου γεννήθηκε στις 23/9/10

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσι μου να ξερες πόσο σε νιώθουμε! Έχω πάρει ανάποδες με όλο αυτό το κακό :evil: και πρέπει να πεισμώσουμε, είναι θέμα χρόνου...

Μπράβο για τη δύναμη που δείχνεις, θα δεις πόσο θα πάνε όλα καλά :)

Link to comment
Share on other sites

Κοπέλα μου να ξέρεις ότι αυτό συμβαίνει, δυστυχώς, συχνά. Κάπως έτσι έχασα και εγώ το πρώτο μου παιδάκι αλλά τώρα όπως βλέπεις όλα καλά! Αυτό που γράφεις για τη γονιμότητα όντως ισχύει, δλδ αφού συλλάβατε μια φορά τοτε όλα είναι καλά και θα ξανασυλλάβετε. Αντε με το καλό το επόμενο, είναι θέμα χρόνου να γίνει!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ βρε κορίτσια. Είμαι ήδη καλύτερα από χθες. Ωρα με την ώρα αισθάνομαι ότι καλυτερεύω. Μάλλον όσο υποχωρεί και η ορμόνη θα είμαι κι ακόμα καλύτερα.

 

Ξέρετε τί λέω στον άντρα μου να μην στενοχωριέται?

 

Να προσέξουμε αγάπη μου την επόμενη φορά να είμαστε πιο σοβαροί στις αντιδράσεις μας γιατί κοίτα τώρα τί κάναμε... είδε το καυμένο το μπεμπουλίνι μας τί νούμερα γονείς θα έχει και είπε "άσε δεν παίζει - άλλη φορά".

 

Τί να κάνω γμτ μου έχει κατασκάσει και εκείνος και περισσότερο με μένα δηλαδή όχι τόσο με το μωρό.

FPh8p3.png
Link to comment
Share on other sites

Ελπίδα σου εύχομαι μέσα από την καρδιά μου σύντομα να το έχεις ξεχάσει όλο αυτό και να έχεις μια κοιλίτσα που θα μεγαλώνει. Κάπως έτσι ήταν και η δικιά μου περίπτωση, μόνο που εγώ περίμενα μέχρι την έβδομη εβδομάδα για να τελειώσουν όλα. Δύο μήνες μετά ξαναήμουν έγκυος και όπως βλέπεις μέχρι στιγμής όλα είναι καλά...

Το καλό είναι ότι αφού δεν έκανες απόξεση δεν θα χρειαστεί να περιμένεις για νέες προσπάθειες. Να είσαι αισιόδοξη και όλα θα πάνε καλά :)

Link to comment
Share on other sites

ΣΥΓΚΙΝΗΘΗΚΑ ΠΟΛΥ.... ευσχομαι κ εγω δεν ξερω τι... να ειναι, να μην ειναι... η κατασταση περιεργη, τοτε θα ευχηθω το καλυτερο κ μην το σκεφτεσαι βγες ,γελα, κ να εισαι σιγουρη οτι θα ξανρθει!!!! καθε εμποδιο σε καλο.

φιλια και θετικη σκεψη :D

ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΠΑΣ ΜΠΡΟΣΤΑ, ΠΑΝΕ ΠΙΣΩ Κ ΠΑΡΕ ΦΟΡΑ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έκανα και τη 2η χοριακή που ζήτησε ο γιατρός. 70,3 είναι προφανές ότι κατεβαίνει. το καταλαβαίνω και από εμένα. Δεν πονάει το στήθος μου, η μύτη μου έγινε όπως πριν (βουλωμένη :lol: ) και επιτέλους σταμάτησα να κλαίω στον δρόμο βρε κορίτσια. Είμαι πιο ψύχραιμη σήμερα. Έκανα κι 1 τσιγάρο :oops: και στάνιαρα. Τώρα δεν ξέρω τί γίνεται και περιμένω πώς και πώς να έρθει η ώρα να πάρω τον γιατρό τηλ γιατί ούτε αιμοραγία είχα ούτε πόνο ούτε τίποτα... έτσι απλώς χάθηκε το σποράκι μου. Δεν ξέρω ούτε πότε θα αδιαθετήσω ώστε να μπω στην λίστα... τίποτα δεν ξέρω. :(

FPh8p3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...