Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΒΑΠΤΙΣΤΙΚΑ ΓΙΑ 4 ΜΗΝΩΝ ΜΩΡΟ


Mammyblue

Recommended Posts

Καλησπέρα σας

 

Αντιμετωπίζουμε οι νονοί κι εγώ το εξής πρόβλημα. Λέμε τα βαπτίσουμε τον μικρό μας τον Οκτώβριο που θα είναι 4 μηνών αλλά στα έως τώρα καταστήματα που έχουμε επισκεφθεί δεν υπάρχουν βαπτιστικά παρά μόνον για 7 μηνών και άνω. Γνωρίζει κάποιος από εσάς κάποιο κατάστημα; Σας ευχαριστώ

Li2ep3.pngKeoEp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Και για τις δυο μου βαφτισεις που ειχα ψαξει τα ρουχακια ηταν για 2 χρονων παιδακια. Ευτυχως ηταν κοριτσια και τα φορεματακια καπως συμμαζευτηκαν.

Κατ' αρχας να ξερεις πως το μωρο καλο ειναι να στηριζει καλα απο μονο το κεφαλι του στη βαφτιση.Εμενα η μεγαλη μου η κορη 4 μηνων δεν το στηριζε.

Τα βαφτιστικα ρουχακια ειναι πολυ ακριβα(γιατι ολοι στη χαρα μας βαρανε) και στη δικη σας την περιπτωση θα φυγουν αφορετα, γιατι ποσο καιρο να φορεσει ρουχακια για 4 μηνων; 3 μηνες , αντε 4 αν δεν εχει τρελη αναπτυξη. Μηπως να κοιτουσατε ενα ωραιο μεν σετακι αλλα οχι απαραιτητα "βαφτιστικο".

Εχει πολυ ωραιες, πρωτοτυπες και βολικες λυσεις στο marasil αλλα και σε διαφορα stock επωνυμων ρουχων. Φανταζομαι πως θα βρειτε ενα ωραιο σετ να του ερχεται κουτι του κουκλου, να βγει και ωραιος στις φωτογραφιες.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια.Μάλλον θα του πάρουμε ένα σετάκι, να πω την αλήθεια δεν μου αρέσουν και πολύ οι γραβατούλες, ένα πουκαμισάκι κι ενα παντελονάκι θα είναι μια χαρά. Και πάλι σας ευχαριστώ

Li2ep3.pngKeoEp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τα καθαρά βαφτιστικά ρούχα έίναι ενα νούμερο και αυτο για 2 ετών. Οποιος σας λεει οτι εχει μικρότερα βαφτιστικά να ξέρετε οτι δεν ειναι βαφτιστικά. Μπορείς ομως να πας σε ρούχα για παιδάκια και να δεις ενα ωραίο και επίσημο κουστουμάκι που θα έχει στο νουμερο που θέλετε και δεν θα το πληρωσετε και μια περιουσία.

.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...
Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια.Μάλλον θα του πάρουμε ένα σετάκι, να πω την αλήθεια δεν μου αρέσουν και πολύ οι γραβατούλες, ένα πουκαμισάκι κι ενα παντελονάκι θα είναι μια χαρά. Και πάλι σας ευχαριστώ

 

Ναι και εγώ αυτό θα σου έλεγα.Ειδικά σε τοσο μωρό και μενα δεν μου αρέσουν γραβάτες κλπ.Μπορείς να του πάρεις ένα παντελονάκι επώνυμο με ένα σπορ σακακι και ένα μπλουζάκι και να το ευχαριστηθείς κιόλας.Οσο προλάβεις βέβαια....

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια,το θέμα ανοίχτηκε πριν 3 χρόνια και το παιδάκι κοντεύει να πάει φαντάρος!

 

αχαχαχαχαχα!!! καιγω θα σου ελεγα να πας φωκα! χαχαχα

Λοιπον αν θες μπορω να σου πω σε στρατιωτικα τι μπορεις να παρεις..

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια,το θέμα ανοίχτηκε πριν 3 χρόνια και το παιδάκι κοντεύει να πάει φαντάρος!

 

αχαχαχαχαχα!!! καιγω θα σου ελεγα να πας φωκα! χαχαχα

Λοιπον αν θες μπορω να σου πω σε στρατιωτικα τι μπορεις να παρεις..

 

Καλά δεν το είδα καθόλου!!!χαχαχαχαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Μια που το παραπάνω μωράκι κοντεύει να πάει φαντάρος :D:D, δε λέτε καμιά ιδέα και σε μας που θα βαφτιστούμε 6 μηνών το σεπτέμβριο; (ναι, είμαστε στο 2011 πια!!!) ;)

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

εμεις τον γιαννη τον βαπτισαμε 9 μηνων.οπου και να πηγαμε ολα ηταν τεραστια,και σε μεγεθος και σε τιμη!οποτε πηγαμε σε ενα μαγαζι και του πηραμε ενα ωραιοτατο φρακο σε μεγεθος 9-12 μηνων.του εκανε κουτι και το ξαναφορεσε στο γαμο μας.μετα βεβαια το ειδα απεναντι ακριβως απο το μαγαζι σε ενα κινεζικο!!!γκρρρρρρρ!!!

εχω ανοιξει και σχετικο θεμα περι φρακου!!!

εγω το θεωρω ασκοπο να δωσω ενα σκασμο λεφτα για ενα πακετο βαπτισης και να μη το παρω μονη μου το σετακι,το μπουκαλακι,τη λαμπαδα και τα λοιπα.στη βαπτιση μονη μου τα εκανα ολα και οι νονες πληρωσανε απο 120 ευρω η καθε μια εκτος του σταυρου.το πιο ακριβο απολα ηταν τα παπουτσια που κανανε 70 ευρω.και του πηραμε 3 κοστουμια οχι ενα.

qcKmp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νούμερα για βαπτιστικά και ακριβώς στα μέτρα που θες κάνουν εδώ! http://efamore.com Αλλά γιατί δεν ρίχνεις και μια ματιά για σετάκι πχ λευκό στα βρεφικά?

 

Αυτό έχω σκοπό τελικά να κάνω, να αγοράσω ωραία ρουχαλάκια από κατάστημα βρεφικών, για να είναι και απλά ρούχα, όχι υπερπαραγωγή!! Να προτιμήσω καποια συγκεκριμένη μάρκα για απλά και γουστόζικα ρουχαλάκια;

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ. ΕΜΕΙΣ ΒΑΠΤΙΣΑΜΕ ΤΗ ΜΙΚΡΗ ΜΑΣ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ (6 ΜΗΝΩΝ ΚΙ ΑΥΤΗ) ΚΑΙ ΤΑ ΒΑΠΤΙΣΤΙΚΑ ΤΑ ΠΗΡΑΜΕ ΜΕ ΤΗ ΝΟΝΑ ΑΠ' ΤΟ "ΝΙΝΑΚΙ" ΣΤΗ Ν.ΙΩΝΙΑ. ΜΑΣ ΚΑΝΑΝΕ ΤΟ ΦΟΡΕΜΑΤΑΚΙ ΣΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ ΠΟΥ ΘΕΛΑΜΕ (ΗΤΑΝ ΟΛΑ ΜΕΓΑΛΑ) ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΤΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ "MI CHIAMO". ΞΕΡΩ ΟΜΩΣ ΟΤΙ ΕΧΟΥΝ ΜΙΚΡΑ ΝΟΥΜΕΡΑ ΚΑΙ ΤΑ LAPIN.

t4Esp3.png qIf3p3.png

Στις 18-12-2010 ήρθε στη ζωή το τρίτο Αστεράκι μας!!! Η μπουμπού μας!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Αυτό έχω σκοπό τελικά να κάνω, να αγοράσω ωραία ρουχαλάκια από κατάστημα βρεφικών, για να είναι και απλά ρούχα, όχι υπερπαραγωγή!! Να προτιμήσω καποια συγκεκριμένη μάρκα για απλά και γουστόζικα ρουχαλάκια;

 

Αχ δεν ξέρω αν σου απαντάω και είναι ήδη αργά...

Κοίτα κατά τη γνώμη μου για τόσο μικρό μωράκι η μάρκα (και το ακριβοπληρωμένο) ρουχαλάκι είναι πεταμένα λεφτά....Καλύτερα να έχει έναν ωραίο σταυρό που σίγουρα μένει! Οπότε θα πρότεινα γουστόζικα όμορφα ρουχαλάκια....Ούτως ή άλλως μωράκι είναι, μικρούλι μωρέ, ότι και να του βάλεις κουκλάκι θα είναι!! :D

Link to comment
Share on other sites

Η καλύτερη λύση ειναι να αγοράσεις ρουχαλάκια απο κατάστημα και να τα ταιριάξεις με αλλα πράγματα απο το να πάρεις έτοιμο σετ που είναι σχεδόν όλα ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ!!!!

Τι ωραιο να εισαι μανουλα!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα! Αντιμετωπίζω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Γίνομαι νονά το Σεπτέμβρη που η μικρή θα'ναι 4 μηνών... έχω εκνευριστεί με την έρευνα αγοράς που έχω κάνει μέχρι τώρα καθώς ΟΛΟΙ θέλουν να μου πασάρουν βαπτιστικό φόρεμα για χρονιάρικο τουλάχιστον!!! μάλιστα μια κυρία με κατάστημα διάθεσης βαπτιστικών επώνυμου σχεδιαστή μου ζήτησε επιπλέον χρήματα επί της αρχικής τιμής προκειμένου να βγάλει μικρότερο νούμερο εννοώντας 1 έτους ?!?!?!?!?! ... και φυσικά οι τιμές δυσανάλογες με την ποιότητα... μόνο μια Βιοτεχνία στη Λεωφ. Ηρακλείου, Μεταμόρφωση / Ηράκλειο μου φάνηκε τίμια καθώς για όλο το πακέτο είτε με ξύλινο κουτί είτε με βαλίτσα καλή ποιότητας & 50 μαρτυρικά μου ζήτησε 390 ? και δεν μπήκα καν στη διαδικασία παζαρέματος. Το σκέφτομαι ακόμη καθώς η μικρή είναι πολύυυυυ μικρή και πάλι στο φόρεμα θα χωράει άλλη μία μέσα... λέω να κάνω μια τελευταία προσπάθεια μήπως βρω κάποιο καλό φόρεμα στο μέγεθός της και τα υπόλοιπα της τα φτιάξω ... καμιά ιδέα???? σας ευχαριστώ πολύ! ;)

Link to comment
Share on other sites

εμεις βαπτιστηκαμε μικρουλια, 3 μηνων και μιας εβδομαδας. η νονα μας αγορασε ενα κανονικο κοστουμι βαπτιστικο για 1 ετους το οποιο δεν φορεσαμε στη βαπτιση και ενα ακομα συνολακι λινο καλοκαιρινο το οποιο φορεσαμε στη βαπτιση και ηταν για την ηλικια του (3-6 μηνων).

 

ως μαμα εχω να πω:

1) δεν ανακατευτηκα καθολου στο τι θα παρει η νονα (μπονη της πηρε 2 συνολα δεν της ειπα εγω να (παρει)

2) το ακριβο το βαπτιστικο το βαλαμε μια φορα, ενω το λινο το συνολακι καμια 10αρια και αυτο γιατι με τον καυσωνα τον αφηνα με το φανελακι. αλλιως θα το φορουσαμε παραπανω.

3) σε εκεινη την ηλικια δεν μπορει το μωρο να φορεσει τοσο πολυ τοσο καλα και ακριβα ρουχα, βολευουν τα φορμακια και οχι τα σετακια και ειδικα με τα πολλα ρουχα. επομενως αφου θα αγοραστει κατι ακριβο εγω προσωπικα θα προτιμουσα να ειναι μεγαλο για 2 χρονων για να το φορεσει απο 1-2 που θα περπαταει και θα μπορει να παει και εκδηλωσεις, γαμους, γενεθλια, βαφτισια κτλ

 

τωρα τι να κανεις εσυ; γενικα μπορεις να παρεις κατι πιο φθηνο και διπλο, οπως η νονα μας. μπορεις επισης να παρεις κατι οχι βαφτιστικο, με την εννοια του βαφτιστικου. να παρεις ενα ωραιο και καλο ρουχο, οπως λενε πιο πανω και οι κοπελες, αλλα οχι με το πασαρισμα "βαπτιστικο" γιατι ο τιτλος προσθετει ευρω. και θα ειναι και στο μεγεθος του μωρου, δηλ 3-6 μηνων ή 6-9 μηνων καλυτερα για να ειναι και πιο ευκολοφορετο.

Link to comment
Share on other sites

με αυτη τη βιοτεχνια δεν μπορεις να βγαλεις καποια ακρη; δηλαδη να παρεις το φορεματακι για 9 μηνων και το παλτουδακι-μπουφανακι-μπολερακι-ζακετακι για 18 μηνων ωστε να το φορεσει ανετα και ολο το χειμωνα;

η μαμα τι σου λεει για ολα αυτα; το συζητησες μαζι της; μηπως θελει κατι πιο μεγαλο ή ακριβως στα μετρα του μωρου;

Link to comment
Share on other sites

Δες εδω... http://www.justdresses.co.uk/ εχουν ψωνισει πολλα κοριτσια.

Ειναι αξιοπιστο σαιτ, τα ρουχα τους ειναι πολυ ομορφα κ ερχονται σε 4-5 μερες με 5-6 ευρω μεταφορικα. Σιγουρα θα βρεις κ ρουχαλακια κ αξεσουαρ να συνδιασεις.

Για καπελακι πηγαινε στα παιδικα στο Hondos Center. Εχουν καπελακια που συνδιαζονται με ρουχα βαφτισης με 10-15 ευρω (σιγουρα μην πας σε καταστημα βαφτισης .. πηγα στο στοκ της lapin κ μου ζητησαν 60 ευρω για ενα καπελακι)

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
με αυτη τη βιοτεχνια δεν μπορεις να βγαλεις καποια ακρη; δηλαδη να παρεις το φορεματακι για 9 μηνων και το παλτουδακι-μπουφανακι-μπολερακι-ζακετακι για 18 μηνων ωστε να το φορεσει ανετα και ολο το χειμωνα;

η μαμα τι σου λεει για ολα αυτα; το συζητησες μαζι της; μηπως θελει κατι πιο μεγαλο ή ακριβως στα μετρα του μωρου;

 

δυστυχώς το μικρότερο νούμερο σε αυτούς είναι για 1 έτους +... ελαφρώς προσαρμόσιμο ανάλογα με το κόψιμο... με τη μαμά το συζήτησα η οποία μαρτύρησε να βρεί φόρεμα για πριν τη βάπτιση όπου και τελικά κατέληξε να πάρει ένα για 9 μηνών σε στυλ μπαλούν για να δείχνει λίγο... εγώ από αύριο λόγω άδειας θα το ψάξω λίγο πιο εντατικά... και θα επανέλθω, σ'ευχαριστώ πολύυυυυυυυ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...