Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Να αλλαξουμε νονους ??? Τα χω παρει !!!


Marilena

Recommended Posts

Λοιπον, ανοιγω νεο ποστ χρονιαρα μερα, καταρχας για να γκρινιαξω με την ησυχια μου... γιατι τα χω παρει κρανιο... και να μου πειτε και γνωμες οσο εχουμε ακομα καιρο...

 

Σας ειχα πει νομιζω καπου οτι αποφασισαμε να βαπτισουν τον μπεμπακο μας ενα φιλικο ζευγαρι (το πιο κολλητο μας μεχρι πριν λιγο καιρο), οι οποίοι μάλιστα (επειδή ειμασταν ανάμεσα σε δυο πολυ φιλικα μας ζευγαρια) το διεκδίκησαν και πολυ στενά !!!

 

Θα σας πω πρωτα το κομματι του οτι τα εχω παρει εγω που μπορει κατα τις δικες σας γνωμες να ειναι λαθος... Περασαν ολες οι γιορτες και δεν εμφανιστηκαν εστω για μια ωρα να μας πουν Χρονια πολλα και να δουν το παιδι, το οποίο υποτίθεται οτι οταν θα βαπτιστει θα γιορταζει κιολας τα Χριστούγεννα.... Βεβαια μετα απο αυτο σκεφτηκα και δυο τρια πραγματα που απο πριν τα ειχα τονισει στους... νονους... Ότι το Πασχα και το καλοκαιρι η νονα παει στο χωριο της ΠΑΝΤΑ που ζουν οι γονεις της... οπότε στις 28/8 που το παιδι εχει γενεθλια θα λείπει, το Πάσχα που πρεπει να δει το παιδι θα λειπει και τα Χριστουγεννα δεν θα ερχεται γιατι ερχεται το σοι της εδω.... Και για εμενα ολο αυτο ειναι ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΟ !!!

 

Το δευτερο ομως μερος που με χαλασε και χειροτερα... ειναι ότι επειδη ο νονος εχασε τον πατερα του τελος Μαιου (τον περασμενο) μας ζητησε να περιμενουμε να κλεισει χρονο για να κανουμε την βαπτιση... εγω βεβαια τους ειπα οτι ΔΕΝ θα κανουμε τραπεζι κλπ και οτι το μυστηριο μπορουμε να το κανουμε, αλλα αφου επεμεναν, ΟΚ ειπαμε, δεν πειραζει θα κανουμε την βαπτιση αρχες Ιουνιου... Οπότε μιλαμε προχθες στο τηλ με την υποψηφια νονα και τι μου λέει ??? Οτι το προηγουμενο βράδυ πηγανε ΜΠΟΥΖΟΥΚΙΑ !!! Και αναρωτιεμαι εγω τωρα...? Για να κανουμε βαπτιση - μυστηριο θελουν να περασει χρονος... ενω για τα μπουζουκια, δεν πειραζει ??? :twisted::roll:

 

Υ.γ. για να μην παρεξηγηθω, δεν εχω προβλημα που πανε και τι κανουν και ισα ισα εγω δεν ειμαι υπερ του "τυπικου πενθους" το εχω αναφερει σε σχετικα ποστ... εδω το σχολιαζω μονο και μονο αναφορικα με την βαπτιση !!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγώ θα έκανα μιά συζήτηση με το νονό που είναι και πιό στενή η σχέση νομίζω και θα του έλεγα πως ένοιωσα μ'αυτο, θα του έθετα τον προβληματισμό μου γενικότερα και το αποτέλεσμα της συζήτησης θα έδειχνε και τα περαιτέρω :P

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites

Κωνσταντινα μου υποψιαζομαι οτι μπερδευτηκες με τον αλλο νονο... της Αγγελιαννας... ?

Εδω προκειται για ζευγαρι παντρεμενο με παιδι... δηάδη και οι δυο μαζι θα το βαπτισουν και οι συζητησεις εχουν γινει απο κοινου...

Εκτος αν εγω δεν καταλαβα τον διαχωρισμο του νονου... :wink:

Link to comment
Share on other sites

Έλα βρε κοπέλα μου, μη χαλάς την ψυχούλα σου.

 

Οφείλω να πω πως έίναι καλό το παιδί να έχει επαφή με τους νονούς του, κάποιοι δίνουν ιδιαίτερη έμφαση στο ρόλο των πνευματικών γονιών. Στο μυαλουδάκι των παιδιών ενδεχομένως να ταυτίζονται με τα άτομα που φέρνουν δώρα, όταν αυτοί απουσιάζουν ή είναι μακρυά ενδεχομένως να διερωτούνται γιατί, να νιώθουν την έλλειψη. Στην πραγματικότητα όμως και έτσι όπως καταντήσαμε γενικότερα σαν κοινωνία το ποσοστό των παιδιών που δεν έχουν επαφή με τους νονούς τους είναι τεράστιο. Εσύ σαν μανούλα προσπαθείς το καλύτερο για τη ψυχολογία των παιδιών σου, αν πιστεύεις πως η στέρηση της παρουσίας των συγκεκριμένων νονών που επέλεξες θα έχει αρνητικό αντίκτυπο στη ψυχολογία του παιδιού (χωρίς να υπερβάλλεις και να μεγαλοποιείς καταστάσεις), επέλεξε άλλους χωρίς να νιώθεις δεσμευμένη απέναντι σε αυτούς που ήδη επέλεξες.

 

Όσο αφορά το πένθος των ανθρώπων επέτρεψε μου να παρατηρήσω ότι αναφέρεσαι σε μια έξοδο των ανθρώπων για διασκέδαση που έγινε μόλις χθες και αρκετό καιρό μετά την απώλεια τους. Ενδεχομένως σήμερα επίσης να μην τους ενοχλεί να γευματίσουν στη βάπτιση του παιδιού. Μην τα κρίνεις όλα αρνητικά και μην τα βλέπεις καχύποπτα. Πέρα από αυτή την απλή παρατήρηση το πώς εκφράζει την απώλεια του ο καθένας είναι δικό του θέμα, θα μπορούσε να πάει στα μπουζούκια και την επόμενη μέρα αν αυτό τον βοηθά και ο ίδιος δεν νιώθει εγκλωβισμένος στο μάτι της κοινωνικής κριτιτικής και τάχα αξιοπρέπειας.

 

Το ότι εσύ προβαίνεις όμως σε τέτοια σύγκριση να λες γιατί μπουζούκια και όχι τραπέζι στα βαπτίσια δεν είναι κάτι που θα στο απαντήσουν οι ίδιοι αλλά ο εαυτός σου ο οποίος αντιδρά έτσι πιστεύω γιατί έχει θέσει κάποια στάνταρντς στα οποία οι νονοί δεν ανταποκρίνονται. Μένοντας σε αυτή την ουσία, το ότι δηλαδή θες συγκεκριμένα πράγματα να χαρακτηρίζουν τα άτομα που θα βαπτίσουν το παιδί σου και τις σχέσεις σας, απλά να σου πω πως εσύ μπορείς να επιλέξεις αλλά μην κρίνεις :)

Link to comment
Share on other sites

Όντως ενόύσα αυτόν που κατάλαβες :) !!!! Τότε ακόμη καλύτερα αν έχουνε και παιδί και ξέρουνε τη σημαντικότητα του νονού. Το συζητάς και με τους δύο μαζι.

(Είπα και γώ.... γιατί έιναι συμπαθητικός ο νονός και φαίνεται ότι τα αγαπάει τα παιδιά σας) :D:D:D:D

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κατερινα μου εγω οπως εχω ξαναπει θεωρω τους νονους πολυ σημαντικους!!! Τα δωρα τους οχι... την συμπεριφορα ομως και την επαφη με τα παιδια πολυ !!!

 

Όσον αφορα το υπόλοιπο μαλλον δεν καταλαβες γιατι ειπα οτι στραβωσα,,,, εγω ηθελα να βαπτισω το παιδι αμεσα (τωρα Φλεβαρη κλπ) αλλα μου ειπαν τα παιδια να περιμενω εναν χρονο το πενθος τους κι εγω το σεβαστηκα, απλα το συγκρινω με τα μπουζουκια γιατι η βαπτιση Δεν θα ειχε τραπεζι ετσι κι αλλιως!!!

 

Δεν κρινω καθολου το οτι πηγαν μπουζουκια αφου εγω δεν πιστευω στο τι δειχνουμε αλλα στο τι νιωθουμε... αλλα γιατι στο ενα ετσι και στο αλλο αλλιως ???

Link to comment
Share on other sites

 

Δεν κρινω καθολου το οτι πηγαν μπουζουκια αφου εγω δεν πιστευω στο τι δειχνουμε αλλα στο τι νιωθουμε... αλλα γιατι στο ενα ετσι και στο αλλο αλλιως ???

 

Μαριλένα μου εσύ μπορεί - λογικά- να αναμένεις να συμπεριφέρονται με τον ίδιο τρόπο σε όμοιες καταστάσεις. Τώρα είναι όμοιες καταστάσεις η βάπτιση ενός παιδιού με τα μπουζούκια; Για αυτούς μπορεί όχι, μπορεί να θεωρούν τη βάπτιση ενός παιδιού διαδικασία ψυχής, πνεύματος, να χρειάζονται όντως λίγο χρόνο, ενώ τα μπουζούκια μια αδιάφορη διαδικασία εκτόνωσης και όχι κατ'ανάγκη διασκέδασης ή προσπάθεια να ξεχαστούν οι άνθρωποι.

 

Ό,τι και να'ναι αυτό που προσπαθώ να σου πω είναι ότι εσύ έδωσες το χρόνο που σου ζήτησαν έτσι δεν είναι; Από εκει και πέρα αφού τον έδωσες άσε τους να τον χρησιμοποιήσουν όπως θέλουν χωρίς να βάζεις στο μικροσκόπιο τον τρόπο ζωής τους και να κάνεις συγκρίσεις λες και σε αδίκησαν σε κάτι.

 

Στο κάτω κάτω αν σε τρώει τόσο πολύ το θέμα μπορείς να κάνεις μια συζήτηση ειλικρινή μαζί τους με κάθε ευγένεια και με τρόπο ρωτώντας τους ουσιαστικά αν πραγματικά θέλουν να βαπτίσουν το παιδί σου με τη ψυχή τους.

Link to comment
Share on other sites

Κατερινιω, περα απο το θεμα των μπουζουκιων, για τα υπολοιπα συμφωνεις δηλαδη ? Οτι δεν ηρθαν Χριστουγεννα να δουν το παιδι ? Ουτε τηλ δηλαδη.... Τεσπα, απλα δεν τα βλεπουμε το ιδιο τα πραγματα...

Αυτο που με στενοχωρει ειναι οτι ημουν πολυ χαρουμενη που θα βαπτιζαν αυτοι το μπεμπακο και πιο πολυ στενοχωριεται ο Γιαννακης μου !!!

Link to comment
Share on other sites

Στο κάτω κάτω αν σε τρώει τόσο πολύ το θέμα μπορείς να κάνεις μια συζήτηση ειλικρινή μαζί τους με κάθε ευγένεια και με τρόπο ρωτώντας τους ουσιαστικά αν πραγματικά θέλουν να βαπτίσουν το παιδί σου με τη ψυχή τους.

 

Αυτό έιναι το ουσιαστικό Μαριλένα :D:D:D

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites

Marilena θα σου πω την δικια μου ιστορια στο θεμα νονοι,ισως σε βοηθησω....

Τον γιο μου τον βαφτισαν παιδικοι μου φιλοι μετα απο δικη τους προταση και συζητησεις του τυπου "οι δικοι μας νονοι δεν μας βλεπαν ποτε,δεν μας περναν ουτε λαμπαδα" και τα σχετικα.

Η βαφτιση ηταν τον αυγουστο που μας περασε,ο μικρος τοτε 10μηνων,

απο την γεννηση του μεχρι την βαφτιση τον ειχαν δει 3φορες (μενουμε 10λεπτα αποσταση).

Τους ρωταω γιατι συμβαινει αυτο,γιατι χαθηκαν,πηρα απαντησεις χαζες.

Πριν την βαφτιση ειμαι ετοιμη να τους πω οτι δεν θελω να γινουν νονοι...

μετα απο συζητηση με τον αντρα μου το αφηνω ως εχει....

αποτελεσμα? απο την βαφτιση εως τορα τους εχουμε δει μια φορα στα γενεθλεια του μικρου....ουτε τηλ για καλη χρονια δεν πηραν.....

Αν μπορουσα φυσικα και θα τους αλλαζα !

Στα ειπα πολυ συντομα αλλα ειναι πολυ μεγααααλη ιστορια :evil:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χρονια πολλα!!!! καλη χρονια!

:oops: Απο τα νευρα μου ξεχαστικα τελειως η γαιδουρα!

Θα σου προτεινα να κανεις οτι λεει το ενστικτο σου.... δεν θα σε προδωσει.

Εγω εχω μετανιωσει πααααρα πολυ που δεν ακουσα το δικο μου....

και ειχα 2επιλογη για νονα ενα ατομο που ετρεχε παντα για μενα και τρεχει τωρα συνεχεια για τον μικρο.....κριμα.

Link to comment
Share on other sites

Θα ζητησω και εγω την γνωμη σας...

Μετα απο ολα αυτα και απο πολλες δικες μου προσπαθιες για συναντηση

και απο πολλες δικες τους κοροιδιες,πλεον δεν θελω να εχω καμια επαφη μαζι τους....με κανει κακια μανα αυτο? :roll:

Link to comment
Share on other sites

χρονια πολλα :!::!::!:

καλη χρονια και όλος ο χρόνος γεμάτος από πολλες πολλες ευτυχισμένες μέρες :!::!:

τώρα όσον άφορα τους νονούς κοίτα να αρχικά να μήν χαλάς την διάθεσή σου, αλλα χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν πρέπει να κάνεις μια κουβέντα μαζί τους αρκετά περιεκτική.

και στο τέλος να ακολουθήσεις το ενστικτό σου!!!!!!!!

που απο προσωπική πείρα κάθε γυναίκα απο την ημέρα που γίνεται μάνα το ένστικτό της της δίνεί καθημερινά δυνατά και σωστά μηνύματα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μαριλενα κανε κουβεντα μαζι τους και ξεκαθαρισε τους τα πραγματα.κι εμεις αλλαξαμε γνωμη μιας και ο νονος δεν πατησε παρα μονο στο μαιευτηριο μια φορα απο τοτε τιποτα ετσι αποφασισαμε εναν φιλο μας που κανει σαν τρελος για το μπεμπη..

my baby was my reborn...

Link to comment
Share on other sites

Μαριλένα καλημέρα και καλή χρονιά. Με το δίκιο σου να είσαι φουντωμένη!!. Προσωπικά θεωρώ πολύ σημαντικό το θέμα "νονός-παιδί", γι' αυτο προσπαθούμε να κάνουμε την καλύτερη δυνατή επιλογή. Αφού τα πράγματα είναι έτσι, καλά θα κάνεις να τους αλλάξεις, μην το έχεις βάρος κατόπιν εορτής... Εξ' αρχής χαλάστηκες που τις βασικές μέρες υποχρεώσεων δεν θα τους έχετε κοντά σας, τώρα (αν είναι δυνατόν...) Χριστουγεννιάτικα δε φάνηκαν, όχι για το παιδί που στο φινάλε είναι ακόμη μικρό και δεν καταλαβαίνει, αλλά για σας, κουμπάροι θα γίνεται (?) ρε γ...το. Μου φαίνεται πως τα άτομα όπως τα περιγράφεις το παίρνουν λίγο ελεφρυά το όλο θέμα και όχι μόνο! Δεν το βλέπετε με το ίδιο μάτι, οπότε στη θέση σου θα ανησυχούσα μήπως πάντα συνεβαίνε το ίδιο (ή και ακόμη χειρότερα) και η μια παρεξήση έφερνε την άλλη... Καλύτερα να ξεκαθαρίσεις τώρα με μιά ήπια κουβέντα γιατί φοβάμαι πως θα χάσετε και την καλήμερα αν από τώρα νοιώθεις έτσι....

 

Έτσι για την ιστορία, εγώ για σχετικούς λόγους επέλεξα την αδερφή μου που και μας πάντρεψε και τώρα θα βαφτίσει και τον πριγκιπάκο μου που στο φινάλε τον λατρεύει. (Βέβαια, πολύ θα ήθελα να έχει μιά ξεχωριστή νονά και όχι 2 σε ένα (θεία-νονά), αλλά........)

 

Any way, γνώμη μου είναι, εσύ κοίτα να ακολουθήσεις το ένστικτό σου!

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

[quote name="Marilena

 

Το δευτερο ομως μερος που με χαλασε και χειροτερα... ειναι ότι επειδη ο νονος εχασε τον πατερα του τελος Μαιου (τον περασμενο) μας ζητησε να περιμενουμε να κλεισει χρονο για να κανουμε την βαπτιση... εγω βεβαια τους ειπα οτι ΔΕΝ θα κανουμε τραπεζι κλπ και οτι το μυστηριο μπορουμε να το κανουμε, αλλα αφου επεμεναν, ΟΚ ειπαμε, δεν πειραζει θα κανουμε την βαπτιση αρχες Ιουνιου... Οπότε μιλαμε προχθες στο τηλ με την υποψηφια νονα και τι μου λέει ??? Οτι το προηγουμενο βράδυ πηγανε ΜΠΟΥΖΟΥΚΙΑ !!! Και αναρωτιεμαι εγω τωρα...? Για να κανουμε βαπτιση - μυστηριο θελουν να περασει χρονος... ενω για τα μπουζουκια, δεν πειραζει ??? :twisted::roll:

 

Υ.γ. για να μην παρεξηγηθω, δεν εχω προβλημα που πανε και τι κανουν και ισα ισα εγω δεν ειμαι υπερ του "τυπικου πενθους" το εχω αναφερει σε σχετικα ποστ... εδω το σχολιαζω μονο και μονο αναφορικα με την βαπτιση !!![/quote] :roll: θα σταθω σαυτο το κομματι γιατι θα με πειραζε και μενα απο την μια για να βαπτισει πενθει και απο την αλλη ξεσαλωνει στα μπουζουκια..ρε συ μαριλενα μηπως το ξανασκεφτηκαν και μετανοιωσαν??μηπως ολα αυτα τα κανουν για να καταλαβεις οτι δεν θελουν να βαπτισουν..θα σε συμβουλευα να κανεις μια συζητηση αν δεν θελουν τουλαχιστον να στο βαπτισει αλλος μην περιμενεις αδικα και μενει το μωρακι και αβαπτιστο κριμα ειναι,παντως πολυ περιεργα ολα αυτα που γραφεις :?:roll:

5db512b769.pngae89dcbaef.png σας αγαπω πολυ!!!
Link to comment
Share on other sites

Marilenaki μου, καταρχάς να χαίρεσαι τα παιδάκια σου και όλες οι μαμάδες επίσης, Χρόνια Πολλά!

 

Εγώ ακόμα δεν καταλήξει για το ποιός θα βαπτίσει το μωρό μου. Έχω πάρα πολλούς ενδοιασμούς για την επιλογή που θα κάνω, αλλά θα σου πω και θα συμφωνήσω οτι μπορεί να το πρότειναν σε μια στιγμή ενθουσιασμού και τώρα το έχουν μετανιώσει.

Έτσι μου πρότεινε και μένα μια φίλη μου μόλις έμαθε ότι είμαι έγκυος αλλά έκτοτε δεν έκανε άλλη κίνηση. Και επέμενε μάλιστα. Εγώ της έλεγα κάτσε να γεννήσω να είναι καλά το παιδί και βλέπουμε. Αυτή τίποτα, επέμενε πάρα πολύ, αλλά μετά....

Τέλος πάντων μην σκάς, πιστεύω οτι η λύση θα φανεί από μόνη της. Εγώ πάντως δεν θα τους διευκόλυνα. Αν όντως το έχουν μετανιώσει τους χρειάζεται ένα μάθημα γιατί δεν είναι σωστό να μην το ξεκαθαρίζουν να ξέρεις και εσύ τι θα κάνεις.

Love me or Hate me!

I'm still gonna shine!

Link to comment
Share on other sites

Μα δεννομιζω να το εχουν μετανιωσει (μακαρι δηλαδη !!!) γιατι για εκεινους ολα ειναι οκ !!!

Δεν εχω πει ακομα τιποτα και ουτε που υποψιαζονται μαλλον την κατασταση !!!

Θα πεσουν κι απο τα συννεφα, ειμαι σιγουρη !!! :twisted:

Link to comment
Share on other sites

εγώ δεν είμαι της άποψης ότι πρέπει σώνει και καλά τις ημέρες των γιορτών να είναι εκεί ο νονός- το θέμα είναι όλο τον χρόνο.

έτσι δεν είναι? δεν ξέρεις δηλαδή αργότερα πως θα είναι τα πράγματα.

 

το καλύτερο είναι να το συζητήσεις μαζί τους.

μπορεί εκεί να δείς ότι, το έχουν φανταστεί διαφορετικά το θέμα, ότι μπορεί να δίνουν περισσότερη σημασία στις άλλες μέρες, και προτιμούν να είναι παρόν στην ζωή του μικρούλη με άλλο τρόπο απο ότι το έχεις φανταστεί εσύ - δηλ. να τον επισκέπτονται σε άσχετες στιγμές. Αυτό είναι θέμα προσωπικής πεποίθησης.

 

Εγώ έτυχε και η νονά μου σπούδαζε εξωτερικό. έτσι την έβλεπα όποτε ερχόταν στην Ελλάδα.

όμως αυτό δεν στάθηκε εμπόδιο στο να έχουμε μια πολύ καλή σχέση, και τώρα να είναι απο τα λίγα έμπιστα άτομα που έχω, στα οποία μπορώ να εκφραστώ και ξέρω πάντα ότι θα με υποστηρίξει. ο ρόλος της δηλαδή τον έχει εκπληρώσει στο 2000%.

 

Αυτό όμως βέβαια δεν το ξέρεις απο πρίν,

εγώ απλώς επειδή έχω αυτή την εμπειρία μπροώ να πώ ότι αυτό που γίνεται τώρα δεν είναι αντίστοιχο του τι θα γίνεται αργότερα.

Αλλά πάλι, αυτό μπορεί να είναι και ένδειξη απο την άλλη, γιατί φυσικά όλα αυτά εξαρτούνται απο το άτομο αυτό και την προσωπικότητα και τις συνθήκες...

 

δεν ξέρω, πράγματικά νομίζω η καλύτερη συμβουλή είναι να ακούσεις το ένστικτό σου, και να αποφασίσεις ανάλογα.

 

όμως θα έλεγα όχι σε σχέση με τα μπουζούκια,.... περισσότερο σε θέμα χαρακτηριστικών των ανθρώπων αυτών για αργότερα.

 

τώρα για τα χριστούγεννα, νομίζω ότι τα πρώτα χριστούγεννα που περνάς χωρίς το μπαμπά σου, πραγματικά δεν σου αφήνουν πολλά περιθώρια για κοινωνικές επαφές....

προσπαθείς σίγουρα να βρείς κουράγιο στην δική σου οικογένεια, πολύ πιθανόν να μην μπορείς να δώσεις σε καποιον άλλο.

μην κρίνεις απο αυτή την ξεχωριστή περίπτωση.

Γιατί θα είναι λίγο σαν να μην λαμβάνεις υπόψη τα συναισθήματα του άλλου.

Η αλήθεια είναι ότι το πένθος αποκλειεται να μην επηρεάζει κάποιον σε κάτι τόσο συναισθηματικό.

συμφωνώ με την Κατερίνα ότι τα μπουζούκια μπορεί να είναι ένας τρόπος εκτόνωσης και ότι δεν έχει σχέση με την γιορτή της βάφτισης σαν πνευματικό γεγονός.

 

όλα αυτα δεν σημαίνουν να μην ακολουθήσεις το ένστικτό σου.

μπορείς απλώς να συζητήσεις και ναδείς, αν όντως είνια αυτό (το πένθος) που ίσως τους καθιστά όχι ικανούς αυτή τη στιγμή να ανταποκριθούν σε όσα θα ήθελες και είναι κάτι προσωρινό,

αλλά παρόλα αυτά θα προτιμούσες να το αφήσεις για τώρα, και να γίνουν νονοί στο τρίτο παιδάκι :) ?

 

Είναι σίγουρα σημαντικό πάντως να έχεις ρεαλιστική αντίληψη για το τι κάνει ο νονός/νονά.

ιδιαίτερα αφού είναι γονείς σημαίνει ότι πρώτα απο όλα θα έρχεται το δικό τους παιδάκι - ... = άλλες υποχρεώσεις χρονικές που ίσως να μην ταιριάζουν 100% πάντα με τα δικά σας σχέδια?

 

εάν κατα τα άλλα, συμφωνείτε σαν χαρακτήρες, θα έλεγα να μην κριθούν ακόμα απο αυτά...

ίσως πχ το γεγονός ότι ακόμα δεν είναι νονοί, να σημαίνει ότι δεν θέλουν και να επιβληθούν ...

τους ρώτησες αν είναι για να έρθουν επειδή θα γίνουν νονοί?

ίσως χρειαζόταν δηλαδή κάποια πιο συγκεκριμένη συνεννόηση γύρω απο αυτό. έχει τεράστια σημασία το τελευταίο!

 

δεν ξέρεις ποτέ γενικά.. ακόμα και μια φαινομενικά τέλεια επιλογή τώρα, μπορεί σε λίγα χρόνια να αποβεί λανθασμένη... οπότε...

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Μαριλενα μου ηρεμησε. Η περιοδος πριν απο γαμους και βαφτισεις ειναι περιοδοι συγκρουσεων για τους αμεσα ενδιαφερομενους. Ειναι κανονας. Ψυριζουμε και αναλυουμε πολλα.

 

Νονος για μενα (και απο οτι καταλαβα και για σενα) ειναι ενας ανθρωπος που θα ειναι διπλα τους. Θα ειναι ο ανθρωπος που θα αναλλαβει το παιδι μου σε περιπτωση που εγω παθω κατι (κουφια η ωρα) και θα ξερω οτι θα το μεγαλωσει οπως εγω. Θα ειναι ο ανθρωπος που θα το αγαπαει οσο εγω και επισης θα εχει στοιχεια που θα ηθελα να παρει με το λαδωμα του απο εκεινον (να με δεις να κραζω τον βασιλη μπροστα στο νονο λεγοντας "Αχ το λαδι φταιει" να πεσεις κατω) :lol::lol: .

 

Το οτι δεν θα ειναι παροντες Χριστουγεννα , Πασχα, γιορτες , γεννεθλια δεν ειναι στα στανταρ μου. Θα το ηθελα αλλα αν δεν το κανουν απο αδιαφορια αλλα απο αλλους λογους που καταλαβαινω ειναι οκ για μενα (τον πατερα του νονου τον λενε Βασιλη επισης και δεν ηταν στην γιορτη του. Ηρθε την προηγουμενη).

 

Οσον αφορα το κοματι πενθος τωρα. Επειδη το εχω ζησει βαθια στο πετσι μου ,πολλες φορες δεν κανεις πραγματα που θελεις οχι τοσο για το οτι πρεπει αλλα απο σεβασμο σε αυτο για καποιους γυρω (ισως πχ την μητερα του?). Δυστυχως υπαρχουν παρα πολλοι ηληθιοι γυρω μας που πιστευουν οτι το πενθος ειναι στο περικαρπιο ή στα ρουχα και οχι στην ψυχη. Εγω πχ ειμαι λατρης των μαυρων ρουχων και εκεινη την περιοδο δεν μπορουσα να δω μαυρο ρουχο πανω μου. Τρελαινομουνα. Αυτο παλι με το σκεπασμενα ολα με επνιγε. Παρολα αυτα δεν μπορουσα να πατησω σε εκκλησια και ιδιατερα σε γαμο. Εβλεπα νυφη και εκλαιγα (φορουσε νυφικο η εκλειπουσα). Μην σχολιασει το θεμα που ειχα με τον Υψιστο :? .Οι αντιδρασεις μας σε τετοιες περιπτωσεις ειναι τοσο ανεξηγητες που πρεπει απλα να δειχνουν κατανοηση οι γυρω μας.

 

Ειμαι σιγουρη οτι ολα θα πανε καλα.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Ίσως να μην σας εχω δωσει να καταλαβετε καλα τι ειδους σχεση ειχαμε με τα παιδια....

Σκεφτειετε οτι ειμασταν συνεχεια μαζι, καθε ΣΚ στο σπιτι μας ή στο σπίτι τους ή καμια βολτίτσα έξω... (καθημερινές εντάξει με τις δουλειές και το σχολείο κλπ πιο αραιά), τα κοριτσάκια μας είναι κολλητές (οπως λενε οι ίδιες) και γενικά .... πως να το εξηγήσω.... αυτοκόλλητοι !!!

 

Έχω ξαναπει ότι όταν έγινε το ατυχές γεγονός εμείς είχαμε αναλάβει το παιδί τους, το σπίτι τους γιατι πηγαινοερχόταν κόσμος κλπ και θεωρώ ότι αυτό έδειξε την αμοιβαία εμπιστοσύνη και πολλά άλλα πράγματα... Για εμας αυτή η ιστορία μας έδεσε πολύ περισσότερο... και όπως έλεγαν και τα παιδιά, πλέον είχαμε γίνει αδέλφια...

 

Έχετε καταλάβει πιστέυω από τα όσα γράφω τοσο καιρό ότι δίνω μεγάλη σημασία στους ανθρώπους και τις σχέσεις και κολάω ακόμα και σε λεπτομέριες.... :?

 

Μετα απο τα παραπάνω, φυσικά και με πείραξε απίστευτα η συμπεριφορά τους !!! Θα με πείραζε έτσι κι αλλιώς, κι αν δεν επρόκειτο να γίνουν νονοί, απλά αυτό είναι ένα θέμα που σκέφτομαι μήπως πρέπει να αλλάξει...

 

Το οτι δεν θα ειναι παροντες Χριστουγεννα , Πασχα, γιορτες , γεννεθλια δεν ειναι στα στανταρ μου. Θα το ηθελα αλλα αν δεν το κανουν απο αδιαφορια αλλα απο αλλους λογους που καταλαβαινω ειναι οκ για μενα (τον πατερα του νονου τον λενε Βασιλη επισης και δεν ηταν στην γιορτη του. Ηρθε την προηγουμενη).

Είπες όμως.... ότι ήρθε την Προηγούμενη.... όχι δεν ήρθε κάν, ούτε πήρε ένα τηλ... Ε ?

 

Οσον αφορα το κοματι πενθος τωρα. Επειδη το εχω ζησει βαθια στο πετσι μου ,πολλες φορες δεν κανεις πραγματα που θελεις οχι τοσο για το οτι πρεπει αλλα απο σεβασμο σε αυτο για καποιους γυρω (ισως πχ την μητερα του?). Δυστυχως υπαρχουν παρα πολλοι ηληθιοι γυρω μας που πιστευουν οτι το πενθος ειναι στο περικαρπιο ή στα ρουχα και οχι στην ψυχη.

 

Και αυτο θα μπορουσα να το δεχτω... αλλά κι έτσι να είναι.... την μητέρα δεν την σεβάστηκαν όταν πήγαν μπουζούκια ? Και μάλιστα μου έλεγε η φιλενάδα μου, πωπω, μαυρα Χριστούγεννα θα κάνουμε (γιατι ο μπαμπάς λεγόταν Χρήστος)... κι εκεινοι τρεχανε στα μπουζουκια... ? Δεν ειναι λιγο περιεργο ???

 

Βεβαια ισως να ξεχασα να σας πω ότι αυτες τις μέρες όπως κάθε χρόνο η φιλη μου φιλοξενει σπίτι της τους γονείς της και την αδελφη της με τον αντρα της και τα δυο τους παιδάκια... Και γενικα από οτι μου λένε περνανε ολοι μια χαρα...

Και δεν μπορω να καταλάβω, πως συνδυαζονται όλα αυτα με το πένθος ?

Και ξαναλέω, εγώ ήμουν η πρώτη που όταν έγινε το γεγονος τους "τράβαγα" να μην κλειστούν στο σπίτι και να μην πέσουν σε κατάθληψη κλπ κλπ κλπ.... Αλλά τωρα στενοχωριέμαι και δεν μπορω να δεχτω αυτή την συμπεριφορά...

 

Και στην τελική, είμαι τώρα 5η μερα αρρωστη... ένα χάλι μαύρο και το ξέρουνε... περίμενα λίγο ενδιαφέρον....

Τώρα βεβαια τα τσουβαλιάζω όλα... αλλά ετσι νιώθω...

Εχω κουραστει να επενδύω σε σχεσεις που δινω δινω δινω και όταν ερθει η ωρα να παρω.... θα έλεγα τι παίρνω !!!! :twisted:

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να εξετάζω γεγονότα, αν έχεις έστω και μια απειροελάχιστη αμφιβολία μην προχωρήσεις. Οι νονοί είναι οι 2οι γονείς και πρέπει να είσαι απόλυτα σίγουρη.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...