Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Οικογένεια > Γονείς > Διαπαιδαγώγηση & Συμπεριφορά προς το παιδί

Notices

Διαπαιδαγώγηση & Συμπεριφορά προς το παιδί Θεωρίες διαπαιδαγώγησης, μετεκπαίδευση, σχολες γονέων, προβληματισμοί, ειδικές περιπτώσεις

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 25-05-13, 11:27   #801
Λαΐδα

Το avatar του χρήστη Λαΐδα

Λαΐδα ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

τωρα γινοσαστε αδικες με τον καψερο τον παπα!!!
Για καλο το ειπε αυτο και ειναι και προς τιμη του...
Ο χρήστης Λαΐδα δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-07-13, 17:27   #802
apeleytheros

Το avatar του χρήστη apeleytheros

apeleytheros ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Να ξαραχνιάσουμε λίγο το νήμα.

φρέσκο φρέσκο:
Η Ιερά Μητρόπολη Πειραιώς για το πάθος της ομοφυλοφιλίας.

Στα highlights οι αναφορές στην Παλαιά Διαθήκη, αυτοί που αρκετοί πιστοί αρέσκονται να πιστεύουν ότι η Εκκλησία έχει αφήσει πίσω της.

αντιγράφω ορισμένα σπαρταριστά εδάφια της ανακοίνωσης:

Το σεξ είναι αποτέλεσμα της εξόδου από τον κήπο της Εδέμ:
Παράθεση:
Όπως είναι γνωστό από την βιβλική διήγηση της Γενέσεως οι συζυγικές σχέσεις ανδρός και γυναικός αποτελούν μεταπτωτικό φαινόμενο.
Ο «Αδάμ έγνω Εύαν την γυναίκα αυτού» (Γεν.4,1) αφού πλέον παρέβη την εντολή του Θεού και εξεβλήθη του παραδείσου.

Η Κρίση στην Ελλάδα οφείλεται στο ότι τα παιδιά μαθαίνουν ότι υπάρχουν ομοφυλόφιλοι, μάλιστα η ύπαρξη της ομοφυλοφιλίας έχει κεντρική! θέση στη σεξουαλική αγωγή:
Παράθεση:
Η χώρα αυτή διαλύεται κυριολεκτικά από ηθική και πνευματική σήψη και μπορούμε να πούμε, ότι εδώ βρίσκει απόλυτη εφαρμογή το πασίγνωστο λεχθέν υπό του Ντοστογιέφσκι «χωρίς Θεό όλα επιτρέπονται».
Παράθεση:
Ο λαός της ήδη γεύεται τους πικρούς καρπούς της εδώ και δεκαετίες εφαρμοζομένης σεξουαλικής αγωγής, στην οποία κεντρική θέση κατέχει η διδασκαλία της ομοφυλοφιλίας από την ηλικία των 5 ετών στα σχολικά εκπαιδευτικά τους προγράμματα.

απορώ που δεν το συσχετίζουν με τις φωτιές στην Πελοπόννησο και την αττική πριν μερικά χρόνια.

Παράθεση:
Ω της διαστροφής! Σε ποιό κατάντημα έφθασε η πατρίδα μας! Πως δεν έπεσε ακόμη φωτιά να μας κάψει, όπως κάποτε στα Σόδομα και τα Γόμορα; Τι να επισημάνει κανείς πρώτον και τι δεύτερον;

αφορίστε τους τώρα!

Παράθεση:
Ή να θρηνήσει το γεγονός ότι η διοικούσα Εκκλησία, η πλειονότης των ιεραρχών μας, παρακολουθεί άφωνη και ουσιαστικά αδιάφορη τα γεγονότα, λες και έχουν παραλύσει τα ηθικά και πνευματικά αντανακλαστικά της, βλέποντας να διαπράττονται μπροστά στα μάτια της όλα αυτά τα αίσχη των φεστιβάλ και των παρελάσεων, ενώ θα έπρεπε να προχωρήσει σε δυναμικές κινητοποιήσεις και συλλαλητήρια, αλλά και σε κάθε άλλο επιβαλλόμενο ποιμαντικό μέτρο;

όλο το κείμενο είναι σπαρταριστό, αλλά το υπόλοιπο το αφήνω στην κρίση σας.

Μην ξεχάσουμε να αφήσουμε στην εφορία, μέρες που είναι, 100-400 ευρώ έκαστος για την μισθοδοσία και λοιπά έξοδα αυτών των φωτισμένων ανθρώπων.

Ο χρήστης apeleytheros δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-07-13, 04:11   #803
alcyon

Το avatar του χρήστη alcyon

Περιοχή: πολίτης του κόσμου
alcyon ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο apeleytheros Εμφάνιση μηνυμάτων
Να ξαραχνιάσουμε λίγο το νήμα.
...
Ιιιι ωραίο ξαράχνιασμα!! Έτσι ξαραχνιάζετε εσείς στο χωριό σας απελεύθερε; τς τς τς!!
Παράθεση:
Το σεξ είναι αποτέλεσμα της εξόδου από τον κήπο της Εδέμ:
Ο όφις αγαπητέ μου... ο όφις...!

Το παρακάτω απόσπασμα είναι εσφαλμένο. Στα ζώα έχει παρατηρηθεί ομοφυλοφιλική συμπεριφορά. Στη φύση υπάρχει. Δεν είναι κάτι ξένο. Μέρος της φύσης και ο άνθρωπος. Άρα όλο το κείμενο είναι... φτερό στον άνεμο.

Παράθεση:
Πέραν τούτου πουθενά στο ζωϊκό βασίλειο δεν συναντούμε μιά τέτοιου είδους παρά φύσιν σχέση, πράγμα το οποίον μαρτυρεί ξεκάθαρα, ότι η ομοφυλοφιλία αποτελεί θλιβερό «προνόμιο» μόνο των ανθρώπων, ως αποτέλεσμα αποκλειστικά μιάς διεστραμένης επιλογής και όχι ως οργανική πάθηση!
Με ποιο δικαίωμα δεν αποδέχονται οι "άνθρωποι του θεού", πράγματα που "επιτρέπει ο θεός"; Αυτό δεν το καταλαβαίνω...

Απελεύθερε λες:
Παράθεση:
Η Κρίση στην Ελλάδα οφείλεται στο ότι τα παιδιά μαθαίνουν ότι υπάρχουν ομοφυλόφιλοι, μάλιστα η ύπαρξη της ομοφυλοφιλίας έχει κεντρική! θέση στη σεξουαλική αγωγή:
Και σπάω το κεφάλι μου κι εγώ να θυμηθώ πού έχουμε σεξουαλική διαπαιδαγώγηση στα σχολεία. Είχα την εντύπωση πως δεν έχουμε. Πότε αποκτήσαμε;

(Θα μου πεις τι σε έπιασε ρε αλκυ στις 4 τα ξημερώματα με τους homo και όσους δε γουστάρουν gay pride. Έλα ντε... Ας πούμε πως φταίει η μέρα μου σήμερα! Από εκείνες τις μέρες που μοιάζουν "σταθμοί" και αρνούμαι να την αφήσω να κλείσει. Αύριο που θα σέρνομαι θα σας πω.... Καλέεεεεε σταματήστε με κάποιος να πάω για ύπνο.... τρολιάζω στο θέμα μου!!)
Ο χρήστης alcyon δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-07-13, 11:06   #804
apeleytheros

Προεπιλογή

Παράθεση:
Απελεύθερε λες:
Η εκκλησία λέει, εγώ απλώς διασκεδάζω.

αυτό για την ομοφυλοφιλία είναι όλα τα λεφτά. Να τους στείλει κάποιος το βίντεο με τους 2 αρσενικούς ομοφυλόφιλους πιγκουίνους να κλέβουν αυγό από γειτονική φωλιά και μετά να το κλωσούν 1 μήνα και να το μεγαλώνουν (το μικρό) στοργικά, να γελά και το παρδαλό κατσίκι. Φαίνεται έβλεπαν πολλή τηλεόραση οι συγκεκριμένοι πιγκουίνοι.
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 17-07-13, 00:18   #805
moon child

Περιοχή: SKG
moon child ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

i am bored too...

with love

Ο χρήστης moon child δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 17-07-13, 14:23   #807
moon child

Περιοχή: SKG
moon child ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ναι! το ολόκληρο προσδίδει σίγουρα!

για αυτό που συζητάτε, αυτή η φωτό, είναι η μία εικόνα για χίλιες λέξεις - ή τουλάχιστον όλη η επιχειρηματολογία που θα ανέπτυσσα εγώ θα ήταν βασισμένη σε αυτό το πλακάτ...

Ο χρήστης moon child δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-08-13, 16:50   #808
roobina

roobina ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Η αλήθεια είναι έχω αμελήσει λίγο το όλο θέμα... Στον μικρο σπάνια λέω κάτι για τον θεό και ακόμη πιο σπάνια πάμε στην εκκλησία να ανάψουμε κεράκι! κακώς... Τώρα θα ήθελα να βάλω λιγάκι στην ζωή του τον Θεό, σιγά σιγά, με παραβολές και έτσι, σαν παραμυθάκια... Στην πραγματικότητα μεγάλωσα σε μια οικογένεια πολύ άνετη στο θέμα της Θρησκείας και μια ζωή, καθώς και το τώρα, με τα ποδιά η εκκλησία είναι ούτε δυο βήματα! Άπλα δεν μου κάνει εντύπωση να πάω... Φυσικά πιστεύω στον Θεό και υπάρχουν φόρες που τον ευχαριστώ ή τον παρακαλάω για κάτι, άλλα θεωρώ πως όλο το νόημα στην πίστη για τον Θεό είναι ένα! η καλοσύνη... κανε το κάλο και ριχτώ στον γιαλό! όποτε νομίζω είναι κάλο να υπενθυμίζουμε στα παιδιά μας πόσο τυχερά είναι που έχουν ρούχα, φαΐ, οικογένεια (πάρα τα προβλήματα) και μια στεγή! εξίσου θα ήταν κάλο να τα πηγαίνουμε καμιά βόλτα από ορφανοτροφεία, και γηροκομία, να εξηγούμε και την άλλη πλευρά της ζωής και να την βλέπουν και με τα μάτια τους, να δίνουμε λεφτά σε εκείνους που δεν έχουν, να τους ζητάμε να βρουν κάνα ρούχο από την ντουλάπα τους (εκείνα!!) που δεν τους πάει να το δώσουν (έχει σημασία να το κάνουν εκείνα!) και που και που να τα πηγαίνουν να ανάβουν ένα κεράκι για να ευχαριστούν τον Θεό για εκείνα που έχουν, και ένα άλλο κεράκι για να βοηθήσει τους ανθρώπους που δεν έχουν σταθεί τυχεροί στην ζωή!
Ο χρήστης roobina δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 22-09-13, 19:09   #809
mmdad

Περιοχή: Βελγιο
mmdad ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Νομιζω οτι εδω τεριαζει η ερωτηση μου,,,

Τελικα τα θρησκευτικα ειναι ενα μαθημα σαν ολα τα αλλα ή εχει μεγαλυτερη σημασια?

Εδω στο Βελγικο σχολειο ξεκιναν θρησκευτικα απο την 1η Δημοτικου. Αναλογα με το αν συπμπηρωνονται τμηματα μπορουμε να επιλεξουμε "φιλοσφια".
Εμεις επιλεξαμε ορθοδοξια (με ελληνα δασκαλο, συνονοματο με τον γιο μου - που ομως του ειπε οτι θα μιλαει γαλλικα για να καταλαβαινουν ολοι).
Πρωτο μαθημα η παραβολη του Ασωτου (και κατι αλλο που δεν καταλαβα)
Δευτερο μαθημα η Δευτερα Παρουσια (!!!!!!!!) αλλα οχι με τον κυριο Κ. Με εναν αλλο κυριο.,,
Απο τα ονοματα των συμμαθητων του ειδα οτι ηταν στο τμημα του Προτεσταντισμου,,,
Μου ηρθε καπως,,, Και η Δευτερα Παρουσια αλλα και αυτη η μετακινηση,,,
Στο σπιτι που το συζητησα η γιαγια φρικαρε με το σκεπτικο οτι ακομη και οι μεγαλοι μπερδευονται ποσο μαλλον τα παιδια,, Ο μπαμπας - σκασιλα του (αρκει να μην γινει Ολυμπιακος).
Εγω δεν ξερω,, Ειναι μια ευκαιρια να δει αλλες θησκιες? Ειναι μικρος και θα μπερδευτει?
Παλιά 23-09-13, 09:33   #810
ekavi_

Το avatar του χρήστη ekavi_

ekavi_ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο mmdad Εμφάνιση μηνυμάτων
Τελικα τα θρησκευτικα ειναι ενα μαθημα σαν ολα τα αλλα ή εχει μεγαλυτερη σημασια?

Εδω στο Βελγικο σχολειο ξεκιναν θρησκευτικα απο την 1η Δημοτικου. Αναλογα με το αν συπμπηρωνονται τμηματα μπορουμε να επιλεξουμε "φιλοσφια".
Εμεις επιλεξαμε ορθοδοξια (με ελληνα δασκαλο, συνονοματο με τον γιο μου - που ομως του ειπε οτι θα μιλαει γαλλικα για να καταλαβαινουν ολοι).
Πρωτο μαθημα η παραβολη του Ασωτου (και κατι αλλο που δεν καταλαβα)
Δευτερο μαθημα η Δευτερα Παρουσια (!!!!!!!!) αλλα οχι με τον κυριο Κ. Με εναν αλλο κυριο.,,
Απο τα ονοματα των συμμαθητων του ειδα οτι ηταν στο τμημα του Προτεσταντισμου,,,
Μου ηρθε καπως,,, Και η Δευτερα Παρουσια αλλα και αυτη η μετακινηση,,,
Στο σπιτι που το συζητησα η γιαγια φρικαρε με το σκεπτικο οτι ακομη και οι μεγαλοι μπερδευονται ποσο μαλλον τα παιδια,, Ο μπαμπας - σκασιλα του (αρκει να μην γινει Ολυμπιακος).
Εγω δεν ξερω,, Ειναι μια ευκαιρια να δει αλλες θησκιες? Ειναι μικρος και θα μπερδευτει?
Δηλαδή για να καταλάβω, το κάθε παιδί διαλέγει να μάθει τη θρησκεία-δόγμα που θέλει; ή προτεσταντισμός ή ορθοδοξία ή καθολικισμός κτλ;; Αυτό δεν είναι μάθημα, αυτό είναι κατήχηση.
Εγώ δεν θα είχα αντίρρηση να υπάρχει ένα μάθημα που να μιλάει γενικά περί θρησκειών. Επειδή όμως κάτι τέτοιο δεν παίζει-ειδικά στην Ελλάδα- είμαι εναντίον της οποιασδήποτε κατήχησης.
Ο χρήστης ekavi_ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-09-13, 11:15   #811
apeleytheros

Προεπιλογή

Όποιοι ενδιαφέρονται για την απαλλαγή των παιδιών τους από το συγκεκριμένο μάθημα, δείτε αυτή την ανάρτηση:
http://www.parents.gr/forum/showpost...&postcount=782
(υπάρχει ασφυκτική προθεσμία, μέχρι την παρασκευή.)
Παλιά 23-09-13, 19:10   #812
mmdad

Περιοχή: Βελγιο
mmdad ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ekavi_ Εμφάνιση μηνυμάτων
Δηλαδή για να καταλάβω, το κάθε παιδί διαλέγει να μάθει τη θρησκεία-δόγμα που θέλει; ή προτεσταντισμός ή ορθοδοξία ή καθολικισμός κτλ;; Αυτό δεν είναι μάθημα, αυτό είναι κατήχηση.
Εγώ δεν θα είχα αντίρρηση να υπάρχει ένα μάθημα που να μιλάει γενικά περί θρησκειών. Επειδή όμως κάτι τέτοιο δεν παίζει-ειδικά στην Ελλάδα- είμαι εναντίον της οποιασδήποτε κατήχησης.
Ναι Εκαβη. Μπορουμε να διαλεξουμε τι θα δειδαχτει το παιδι μας (η μαμα μου που διαβασε ενα ενημερωτικο εντυπο απο την εδω μητροπολη επεμενει οτι ειναι υποχρεωμενο το κρατος να δειδαξει σε οσους θελουν την Ορθοδοξη θηρσκεια).
Υποθετω οτι εδω δεν το περνουν τοσο σοβαρα οσο διαβασα στις εφημεριδες στην Ελλαδα. ισως επειδη δεινουν καποιες επιλογες. Πχ στο σχολειο μας διδασκουν, καθολικισμο, ορθοδοξια, προτεσταντισμο, ισλαμισμο, ιουδαισμο και ηθικη (υπαρχουν και καθολικα σχολεια στο οποια δεν υπαρχουν τετοιες επιλογες). Νομιζω οτι εφοσον το μαθημα ειναι υποχρεωτικο γαι το σχολειο ειναι πιο βασικο να ειναι καθε παιδι σε μια ταξη. Υποθετω οτι τα εβαλαν στο τμημα με τα λιγοτερα παιδακια. Παντως εγραψα ενα σημειωμα στην δασκαλα να μενει αμζι της ή να πηγαινει στην ηθικη (αν λοιπει ο δασκαλος της ορθοδοξιας)
Παλιά 27-11-13, 13:54   #813
apeleytheros

Προεπιλογή

Καταδίκη για ασέλγεια σε ανήλικους, 25 χρόνια φυλακή
http://www.acharnea.gr/topika-nea/28...is-ton-axarnon
Στα highlights, όταν ενημερώθηκε αρχικά ο προϊστάμενος του, απλώς τον άλλαξε ενορία.
Παλιά 27-11-13, 21:54   #814
alcyon

Το avatar του χρήστη alcyon

Περιοχή: πολίτης του κόσμου
alcyon ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Αυτό είναι επίσης ένα κεφάλαιο...
Σε ποιον να μιλήσει κάποιος ... και ποιος θα τον πιστέψει...
Ο χρήστης alcyon δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-11-13, 23:25   #815
summer wine
Προσωρινά μή ενεργός Λογαριασμός

Το avatar του χρήστη summer wine

summer wine ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Συγνωμη ,

Διαγραφω αυτα που εγραψα.
Ο χρήστης summer wine δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-11-13, 23:57   #816
apeleytheros

Προεπιλογή

Νομίζω ότι δημοσιεύονται στοιχεία για όλους τους παιδεραστές, μάλιστα για τους υπόλοιπους χρησιμοποιούνται εκφράσεις όπως δράκος τέρας κλπ (ασελγούσε σε 11χρονο αγοράκι). Από που προκύπτει ότι είναι ΓΟΧ; Έχω την αίσθηση ότι οι μεν δεν αναγνωρίζουν τους δε. Μιλάμε σίγουρα για το ίδιο άτομο;
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 28-11-13, 00:08   #817
summer wine

Προεπιλογή

Mιλαω για τον Ρενεση, που τον γνωριζα προσωπικα απο μικρη ηλικια.
Αυτα που εγραψα δεν τα διαβασα καπου, αλλα απο οτι θυμαμαι.
Γιαυτο αναρωτηθηκα για την εκκλησια και εαν ειναι νεου ημερολογιου.
Παλιά 28-11-13, 00:20   #818
apeleytheros

Προεπιλογή

Η εκκλησία που αναφέρεται, "Ι. Ν. Αγ. Κωνσταντίνου & Ελένης Άνω Αχαρνών" (μητρόπολη Ιλίου) φαίνεται κανονική ορθόδοξη.
Παλιά 28-11-13, 15:40   #819
summer wine

Προεπιλογή

Τελικα δεν θυμομουν καλα . Eιναι με την επισημη εκκλησια και οχι παλαιοημερολιγιτης.
Του ειχαν αρνηθει καποιοι μητροπολιτες αλλα τελικα καταφερε και βρηκε Μητροπολιτη να τον χειροτονησει.
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές