Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μειωμένο ωράριο οικιοθελώς ... (μπορω να αλλαξω ωραριο?)


Recommended Posts

Καλησπέρα , χρειάζομαι και εγω τις γνώσεις κ συμβουλές σας σε ένα θέμα που με αποσχολεί τον τελευταίο καιρό.

Σε μερικούς μήνες ο μικρός μας θα ξεκινήσει παιδικό σταθμό ...

Το ωραριο εργασίας μου είναι 10πμ-6μμ πενθήμερο, ο άντρας μου εχει εμπορικό κατάστημα.

Εκ των πραγμάτων θα παίρνει εκείνος τον μικρό απο το σχολείο του και κάποιες μέρες την εβδομάδα (3 συγκεκριμένα ), θα πρέπει να περιμένει εμένα να επιστρέψω για να μπορέσει να πάει στο μαγαζί ...

 

Οι λύσεις που σκεφτόμαστε είναι :

1η να αλλάξω αντικείμενο εργασίας - λόγω ωραρίου (προς το παρρόν δεν επιθυμώ να σταματίσω να εργάζομαι -παρόλο τις αντιρρίσεις του αντρα μου :? ) και επίσης δεν με ενθουσιάζει η ιδέα γιατι το αντικείμενο με το οποίο ασχολούμε τα τελευταία 9 χρόνια , το αγαπώ :?

η αμέσως επόμενη Νο2 λύση (αποκλειστικά δική μου ιδέα :lol: ) είναι να ζητήσω να έχω μειωμένο ωράριο 6ωρό (πχ. 8.30-2.30)

 

Το θέμα μου είναι τώρα , εάν θεχτεί ο εργοδότης μου την νο2 λύση , τι πρόκειτε να συμβεί με το θέμα τον ενσήμων κ τις ασφάλισης με ενδιαφέρει ...

 

Τα ένσημα θα είναι τα ίδια δλδ 25 για κάθε μήνα ;

Όσο αφορά την ιατρική περίθαλψη θα ισχύουν τα ίδια ;

Θα πρέπει να γίνει καταγγελία της συμβασής μου κ πρόσληψη ξανά με λιγότερες ώρες εργασίας ; εάν ναι στην νέα σύμβαση θα ισχύουν τα χρόνια προυπηρεσίας μου στο ιδιο εργοδότη ;

 

Τι γίνετε σε περίπτωση που μείνω εγκυός πάλι ;

έχω όλα τα δικαιώματα σαν να δουλεύα σε πλήρες ωράριο ;

 

ευχαριστώ εκ των προτέρων :)

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πο-πο αποριες :P

λοιπον σου εχω αλλη μια λυση δεν ξερω κατα ποσο ειναι εφαρμοσιμη βεβαια εκει που μενεις :)

επειδη και εγω δουλευω 6ωρο μεν κυλιομενο δε!! εψαξα πολυ τους παιδικους σταθμους...βρηκα λοιπον εναν ο οποιος εχει και πρωινα και απογευματινα τμηματα και το καλυτερο που κανει ειναι: αν καποιες μερες δεν μπορεις να παρεις το παιδι στις 4 π.χ. στο κραταει μεχρι τις 6-7 αναλογα ποτε σε βολευει με χρεωση 3-4 ευρω την ωρα!

Δεν ξερω αν πατε σε ιδιωτικο ή δημοσιο παντως ειναι μια πολυ καλη λυση πιστευω!

Για τα αλλα που ρωτας τωρα...για να εχεις πληρη καλυψη σε περιπτωση εγκυμοσυνης οσον αφορα επιδοματα και αδειες..πρεπει να εχεις 200 ενσημα τα τελευταια 2 χρονια :)

Σε περιπτωση αλλαγης συμβασης φυσικα και ειναι υποχρεωμενος να σου αναγνωρισει την προυπηρεσια!

αυτα τα αλλα δυο δεν ξερω να στα απαντησω :oops::oops::oops:

HAmI.jpgHAmIp3.png

Μαρικακι 12/1/2007

Λενιώ 26/5/2009

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα Αφροδιτη,βασικα μην δεχτεις να υπογραψεις καινουργια συμβαση δεν υπαρχει λογος,ουτε να γινει απολυση,απλα θα παει στην επιθεωρηση εργασιας κ θα αλλαξει το ωραριο σου,κ τιποτε αλλο,συγκεκριμενα εαν ειστε μεγαλη εταιρια πρεπει να εχει αναρτημενο τον πινακα με το πρωσοπικο του(εκει μονο θα αλλαξει το ωραριο).

Τα ενσημα σου θα συνεχισουν να ειναι κ παλι 25 απλα θα ειναι πιο<<φτηνα>>, η περιθαλψη εννοειται οτι θα ισχυει ως εχει,δεν αλλαζει κατι μ αυτο.

Απλα μην δεχτεις να γινει απολυση γιατι μετα χανεις ολα τα προνομια που εχεις απο τα 9χρονια προυπηρεσιας.

αυτα οτι αλλο θες ρωτα

Link to comment
Share on other sites

ζουζουνίτσα κ Vann μου σας ευχαριστώ , θα επανέλθω το απογευματάκι γιατι τωρα δεν προλαβαίνω ... :?:D

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

Αφού παιδάκι μου σου είπα θα τα παίρνω εγώ τα παιδάκια μας απο τον ίδιο παιδικό σταθμό που θα πηγαίνουν και θα τα έχω σπίτι μου μέχρι να έρθεις ... φυσικά και δεν είμαι τόσο καλός άνθρωπος και δεν θα το κάνω αφιλοκερδώς ... αφού εσύ θα μας μαγειρεύεις κάθε μέρα αυτές τις γκουρμεδιές που έχεις τρελλαθεί να μας ποστάρεις και μας τρέχουν τα σάλια :lol::lol::lol: !!!

Φιλούμπεςςςςςςςςςςςςς!!!

:lol::lol::lol:

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ζουζουνίτσα , αυτο που προτεινεις με το κυλιώμενο ωράριο να σου πω την αλήθεια δεν ξερω αν θα μου αρεσε , εχω συνηθήσει να δουλευω 15 χρόνια συνεχές ωραριο ... άσε που δεν πιστευω πως θα υπάρχει τέτοιος παιδικός εδω.

 

Άρα για να συνοψήσω , ολα καλά κ με την ασφάλιση (ιατρ.περίθαλψη + ένσημα ) , όλα καλά με την μελλοντική εγκυμοσύνη αλλά δεν δέχομαι απόλυση , απλά αλλάζουμε το ωράριο εργασίας στην επιθεώρηση εργασίας.(κ στο αναρτημένο πίνακα στο γραφείο)

 

Ολγάκι μέχρι να σε δώ εδώ ... δεν σου έχω καμιά απολυτως εμπιστοσύνη ... :lol::D:D:D φιλιά !!!! :D

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα αφροδιτακι :)

Χαιρομαι που βρηκες λύση :D

Για να διορθωσω...το κυλιομενο ωραριο στο εφερα για παραδειγμα για να δεις ποσο δυσκολο ειναι για μενα να βρω παιδικο που να βολευει :oops:

Φυσικα και να μην αλλαξεις το συνεχες, ουτε εγω θα το αλλαζα αν το ειχα :wink: ο παιδικος που σου ελεγα το συνεχομενο βολευει...ανεξαρτητα τι ωρα σχολας γι'αυτο στον εφερα παραδειγμα επισης :cool:

Ολγα?? να σου στειλω και το Μαρικακι λε??? :lol::lol::lol::lol:

HAmI.jpgHAmIp3.png

Μαρικακι 12/1/2007

Λενιώ 26/5/2009

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως οπως τα εγραψες,δεν δεχεσαι με τιποτα απολυση,απλα αλλαζεις το ωραριο σου,τα ενσημα σου θα ειναι κ παλι 25 (απλα αντι να δινει 380ευρω το μηνα για ενσημα θα δινει 300ευρω πχ).

Παντως για μενα εαν μπορεις κανε λιγο υπομονη γιατι εαν μεινεις τωρα εγκυος,σε συμφερει γιατι θα παρεις περισσοτερα λεφτα οταν θα καθεσαι,ολα τα επιδοματα πανε βαση της μισθοδοσιας σου.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα μια πρώτη συζήτηση με τον εργοδότη μου , και ομολογώ πως πήγε πολύ καλά , μια η αναδουλειά τελευταία ,(λιγότερες εισφορές σε μισθό μου + ικα μου) μια ότι είμαστε και "συναισθηματικά" δεμένοι τόσο χρόνια :lol: , μια ότι θα έρχομαι πιο πρωί στο γραφείο και κάποια πράγματα θα είναι ήδη ετοιμα μέχρι να έρθει εκέινος , δέχτηκε! :D

 

Σήμερα μου είπε ότι το ανέφερε στην λογίστρια μας και εκείνη του είπε πως θα πρέπει να υπογράψω μια υπέυθυνη δήλωση (Ν.1599/1986 , πρώην Ν105) όπου να δηλώνω ότι επιθυμώ να γίνει η αλλαγή στο ωράριο εργασίας μου.

 

Vann σωστό μου φαίνετε αυτό , είναι όμως ;

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

ναι ειναι, δεν υπαρχει θεμα μ αυτο,απλα πεσμου κατι ο μισθος σου θα μειωθει? τι ειπατε?να ξερεις οτι εαν μειωθει ο μισθος μειωνονται κ τα ενσημα σαν ποσο οχι σαν μερες.

κ οταν θα μεινεις εγκυος οταν θα πας για τα επιδοματα,τοτε θα ειναι πιο λιγα απο οτι θα ηταν εαν δουλευες φουλ ωραριο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

θα μειωθεί και ο μισθός θα εργάζομαι 34 ωρές την εβδομάδα αντι για 40 , δεν ξέρω πόσο λιγότερα θα είναι...

πάντως αυτό για την εγκυμοσύνη που μου είπες το έχω λάβει υπόψιν μου, ελπίζω συντομα να μπορώ να του ανακοινώσω και αυτό το νέο!

πάντως ο μικρός θα ξεκινήσει παιδικό απο Σεπτέμβρη έτσι και αλλιώς.

 

Vann σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σου! :D

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...