Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

πλυντήριο πιάτων


mamavasia

Recommended Posts

Καλημέρα σας

 

Μια ερώτηση θέλω να σας κάνω αν ξέρετε να μου πείτε.

 

Εγώ καθημερινά βάζω ένα πλυντήριο πιάτων και χρησιμοποιώ υγρό απορρυπαντικό, ωστόσο κάποια ποτήρια επειδή τα βάζω πιο συχνά έχω παρατηρήσει ότι μου τα έχει γραντουνίσει απο μέσα και έχουν αρχίσει να θολώνουν.

Μου είπαν να βάζω μαζί με απορρυπαντικό μαγειρική σόδα μια κουταλιά αλλά δεν ξέρω αν έχει αποτελέσματα.

 

Ξέρει καμία να μου πει κάποια λύση για το θόλωμα ??

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εμενα οταν θολωνουν - θαμπωνουν τα ποτηρια ξερω οτι θελει συμπληρωμα στο αλατι του πλυντηριου ή στο λαμπρυντικο.

 

Οσο για την σοδα δεν εχω δοκιμασει ποτε. Παλια εβαζα μια σταγονα χλωρινη και ποτε δεν μου επαθαν τιποτα.

Τωρα που βαζω τα μπιμπερο του μπεμπη δεν βαζω τιποτα παραπανω και τα ξεπλενω ξανα μολις βγουν πριν τα αποστειρωσω.

Link to comment
Share on other sites

Τωρα που βαζω τα μπιμπερο του μπεμπη

 

:shock::shock::shock::shock:

 

Εγώ μέχρι τώρα που η δικιά μου έκλεισε τα 2 αποφεύγω να βάζω δικά της σκεύη στο πλυντήριο πιάτων.

Τώρα πες με χαζή αλλά μου πάει κάπως στραβά.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ένα ειδικό της Calgonit αντιθαμπωτικό σε υγρή μορφή, εγώ αυτό χρησιμοποιώ....Μέχρι στιγμής δεν έχουν θαμπώσει τα ποτήρια μου αλλά δεν έχω κάνει και την χρήση στο πλυντήριο.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χωρίς να θέλω να κάνω διαφήμιση αλλά εμείς πάντα χρησιμοποιούμε απορρυπαντικό και λαμπρυντικό Calgonit. Μια φορά πήραμε άλλης μάρκας και τα ποτήρια θάμπωσαν και δε λεν να ξεθαμπώσουν με τίποτε.

Τώρα όσον αφορά το θόλωμα και τις γρατσουνιές είναι όπως το είπες... από την πολύ χρήση στο πλυντήριο πιάτων που χρησιμοποιεί μεγάλες θερμοκρασίες και δυνατά απορρυπαντικά... Έτσι δε γίνονται και τα ποτήρια στις καφετέριες κάποια στιγμή; Δυστυχώς το πλυντήριο έχει αυτό το μειονέκτημα.. Φθείρει τα πιατικά μας πιο σύντομα..... :?

sL7ap2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το λαμπρυντικό το κατήργησα, χρησιμοποιώ μόνο σκόνη calgon είναι σκέτο απορρυπαντικό και ξεχωριστά αλάτι..

 

Ο λόγος που το σταμάτησα ήταν επειδή μου είπαν ότι είναι καρκινογόνο και ότι αφήνει μια γλίτσα στα ποτήρια την οποία εμείς δεν καταλαβαίνουμε επειδή έχουν στεγνώσει...εγώ το διαπίστωσα όταν έπιασα μια κούπα στον πάτο που ήταν βρεγμένη και γλύστραγε...

 

Ίσως για αυτό να μου θαμπώνουν..τώρα χρησιμοποιώ και σόδα και έχω βάλει ένα ποτήρι χωρίς θολούρα για δοκιμή...

Link to comment
Share on other sites

παντως επειδη το εχω τσεκαρει κι εγω αυτο, εχει να κανει και με την ποιοτητα των γυαλικων... καποια μου θολωνουν και καποια ποτε, οσα χρονια τα εχω..... :wink:

Link to comment
Share on other sites

εγώ που βάζω τις ταμπλέτες 3 σε 1? :?

ποτέ δεν κατάλαβα τη χρήση του αλατιού!! :lol: και γιατί πρέπει να είναι τόσο περίπλοκο το θέμα!

την γλίτσα αυτή,... σε ποιά απορρυπαντικά υπάρχει? και στις ταμπλέτες 3 σε 1?

 

άλλη απορία (αφου΄ανοίξαμε τέτοιο θέμα! :) )

οι ταμπλέτες έχουν ίδιο μέγεθος ανεξαρτήτως πλυντηρίου. εμείς έχουμε ένα που είναι πιο λεπτό, δεν είναι δηλαδή το φούλ μέγεθος - αφού είμαστε μόνο δυο άτομα φτάνει μια χαρά.

λογικά δεν θα έπρεπε να υπάρχουν ταμπλέτες για κανονικά πλυντήρια και ταμπλέτες για τα λίγο πιο λεπτά?..

 

ποα ποα καλά η συζήτηση είναι εντελώς νοικοκυρά style :lol::lol::lol:!! :lol:

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

 

ποα ποα καλά η συζήτηση είναι εντελώς νοικοκυρά style :lol::lol::lol:!! :lol:

 

LOL! :lol:

Λοιπόν, εγώ είχα αντιμετωπίσει αυτό το πρόβλημα για δύο λόγους:

1) Χρησιμοποίησα άλλο από το καλγκονιτ απορρυπαντικο

2) Καποια ποτηρια δεν άντεχαν το πλυντηριο

 

Λαμπρυντικο ο τεχνικος που ετυχε να το επισκευασει προσφατα μου ειπε να μη βαζω γιατι δεν ξεπλενεται καλα (χρησιμοποιείται στο τελευταιο ελαφρυ ξεβγαλμα η κατι τετοιο).

Καλυτερα τις ταμπλετες 3 σε 1, μονο που το δικο μου δεν τις παιρνει.

Μαρια πως της χρησιμοποιεις εσυ;

Της μπεμπας δεν τα βαζω στο πλυντηριο ακομα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

Εγώ μέχρι τώρα που η δικιά μου έκλεισε τα 2 αποφεύγω να βάζω δικά της σκεύη στο πλυντήριο πιάτων.

Τώρα πες με χαζή αλλά μου πάει κάπως στραβά.

 

Mια χαρά πλένονται στο πλυντήριο! Μερικα πλυντήρια μάλιστα έχουν και ειδικό πρόγραμμα που πλένει πάνω από τους 65ο C και μετά από αυτό τα σκεύη δεν χρειάζονται αποστείρωση.

Link to comment
Share on other sites

εμείς έχουμε ένα που είναι πιο λεπτό,

 

Είναι αυτό που λέμε πλυντήριο με νευρική ανορεξία, έμεινε λεπτό από την αφαγία...

Από την άλλη λες ότι το τρώει όσο και τα κανονικά... με μπέρδεψες!!!

:lol::lol::lol:

 

δεν είναι δηλαδή το φούλ μέγεθος

 

Δηλαδή είναι πιο στενό!!! Των 45 εκατοστών (αντί των 60 που είναι το συνηθισμένο!)

 

 

λογικά δεν θα έπρεπε να υπάρχουν ταμπλέτες για κανονικά πλυντήρια και ταμπλέτες για τα λίγο πιο λεπτά?..

 

Όχι! Υπάρχει ένας ρατσισμός για τα στενά πλυντήρια! Γι αυτά υπάρχουν μόνο τα απορρυπαντικά σε σκόνη και τα υγρά!!!

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έχω..λεπτό :P πλυντήριο πιάτων (αυτών των 4 εκ) και σε αντίθεση με μένα, έχει όντως νευρική ανορεξία!!! :lol::lol: Εγώ μάλλον νευρική όρεξη έχω! :D

 

Εγώ χρησιμοποιώ απορ, λαμπριντικό και βέβαιως το αλάτι, διότι αν δεν έχει κάτι απο αυτά το λατρεμένο μου πλυντηριάκι μου το υπενθυμίζει καθώς του ανάβει κόκκινο φωτάκι....

Για το λαμπριντικό δεν το είχα σκεφτεί ότι ουσιαστικά το τρώμε μετα.... :?

 

Ιωακείμ το αγγελούδι μου!

Link to comment
Share on other sites

okkkkkkkkkkkk :lol::lol: οπότε σημαίνει ότι εγώ που χρησιμοποιώ την ταμπλέτα,.. ουσιαστικά κάνω τόσο καιρό σπατάλη?

ΟΥΑΧ.

βρε παιδιά κανείς δεν μου το είπε πουθενά και εγώ είμαι άσχετη! :shock::shock::shock: ...

:( ούτε και δεν γράφει πουθενά για τι μέγεθος πλυντηρίου είναι οι ταμπλέτες 8)8) ! :?:?

 

(καλά δεν υπάρχει περίπτωση να πάρω 3 διαφορετικές σκόνες για να βάζω στο πλυντήριο! ήδη που βάζω την ταμπλέτα με κουράζει 8)8):lol::lol::lol: -έχω πάρει και κάποιες με το πλαστικό γυρω γυρω που λιώνει απο μόνο του και έτσι δεν πετάς και καθε φορά το πλαστικό περιτύλιγμα της ταμπλετας και απλώς τη βάζεις στο πλυντήριο με το περιτύλιγμα - ναι το γράφει στο κουτί)

πάντως απορώ πως μια τέτοια ταμπλέτα φτάνει για ένα τεράστιο πλυντήριο αφου΄, κάποιες που ήταν πιο φτηνές, (απο το καρφούρ μάρκα καρφούρ) στο στενό μου πλυντήριο, μύριζαν τα πιατικά και δεν είχαν πλυθεί καλά! (παρόλη την προεργασία καθάρισμα φαγητών κτλ).

εμένα δεν έχει κανένα φωτάκι κτλ.

 

τέλος πάντων έκανα θέμα τις ταμπλέτες ενώ τα ενδιαφέρον θέματα είναι άλλα - το ότι δεν χρειάζεται αποστείρωση εάν πλένει το πλυντήριο πάνω απο τους 65 βαθμούς - στους πόσους βαθμούς γίνεται η αποστείρωση ?

 

για το θόλωμα, - εμένα τα ποτήρια είναι ΙΚΕΑ και δεν έχω δεί κανένα πρόβλημα με τις ταμπλέτες... τα έχω εδώ και 2 χρόνια κ τα πλένει το πλυντήριο πολύ συχνά.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

okkkkkkkkkkkk :lol::lol: οπότε σημαίνει ότι εγώ που χρησιμοποιώ την ταμπλέτα,.. ουσιαστικά κάνω τόσο καιρό σπατάλη?

ΟΥΑΧ.

βρε παιδιά κανείς δεν μου το είπε πουθενά και εγώ είμαι άσχετη! :shock::shock::shock: ...

:( ούτε και δεν γράφει πουθενά για τι μέγεθος πλυντηρίου είναι οι ταμπλέτες 8)8) ! :?:?

 

(καλά δεν υπάρχει περίπτωση να πάρω 3 διαφορετικές σκόνες για να βάζω στο πλυντήριο! ήδη που βάζω την ταμπλέτα με κουράζει 8)8):lol::lol::lol: -έχω πάρει και κάποιες με το πλαστικό γυρω γυρω που λιώνει απο μόνο του και έτσι δεν πετάς και καθε φορά το πλαστικό περιτύλιγμα της ταμπλετας και απλώς τη βάζεις στο πλυντήριο με το περιτύλιγμα - ναι το γράφει στο κουτί)

πάντως απορώ πως μια τέτοια ταμπλέτα φτάνει για ένα τεράστιο πλυντήριο αφου΄, κάποιες που ήταν πιο φτηνές, (απο το καρφούρ μάρκα καρφούρ) στο στενό μου πλυντήριο, μύριζαν τα πιατικά και δεν είχαν πλυθεί καλά! (παρόλη την προεργασία καθάρισμα φαγητών κτλ).

εμένα δεν έχει κανένα φωτάκι κτλ.

 

τέλος πάντων έκανα θέμα τις ταμπλέτες ενώ τα ενδιαφέρον θέματα είναι άλλα - το ότι δεν χρειάζεται αποστείρωση εάν πλένει το πλυντήριο πάνω απο τους 65 βαθμούς - στους πόσους βαθμούς γίνεται η αποστείρωση ?

 

για το θόλωμα, - εμένα τα ποτήρια είναι ΙΚΕΑ και δεν έχω δεί κανένα πρόβλημα με τις ταμπλέτες... τα έχω εδώ και 2 χρόνια κ τα πλένει το πλυντήριο πολύ συχνά.

\

 

Μαράκι έχω την εντύπωση ότι η ταμπλέτα δεν έχει να κάνει με το μέγεθος του πλυντηρίου αλλά με την ποσότητα του νερού που καταναλώνει το πλυντήριο. Δηλ και ένα στενό πλυντήριο σε συγκεκριμένο πρόγραμμα μπορεί να χρειάζεται την ίδια ποσοτητα απορρυπαντικού σε σχέση με ένα μεγαλύτερο. Είναι δηλ ανάλογα με το σε πιά κατηγορία ανήκει η ηλ. συσκευή (ταξινόμηση ανάλογα με την κατηγορία ενέργειας οπως πχ τα πλ. ρούχων ή τα ψυγεία).

 

Ιωακείμ το αγγελούδι μου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εμενα μου θολωνει τα ποτηρια μετα απο καποιο αριθμο πλυσεων, παρα το αλατι, το λαμπρυντικο, τις 3 σε 1 ταμπλετες...Κανω το εξης κολπο που ειναι εξαιρετικά αποδοτικό: Τα πεταω και παιρνω αλλα!!! :lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Τωρα που βαζω τα μπιμπερο του μπεμπη

 

:shock::shock::shock::shock:

 

Εγώ μέχρι τώρα που η δικιά μου έκλεισε τα 2 αποφεύγω να βάζω δικά της σκεύη στο πλυντήριο πιάτων.

Τώρα πες με χαζή αλλά μου πάει κάπως στραβά.

 

Tωρα τελευταια τα βαζω στο πλυντηριο και εχω κυριολεκτικα σωθει. Τα ξεπλενω στανταρ μετα με ζεστο νερο για να φευγει το λαμπρυντικο και σιγουρα παρολο που πλενει στους 65 βαθμους κανω αποστειρωση.

Εσεις δεν τα βαζετε στο πλυντηριο? Μηπως κανω βλακεια?

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας οοολλλλαααα αυτά τα σχόλια , κουράστηκα κιόλας και λέω ότι είμαι τελικά πολύ τυχερή που δεν έχω πλυντήριο πιάτων και τα λίγα πιατάκια μας τα πλένουν τα δύο χεράκια μου με ένα φτηνό αλλά πολύ καλό ειδικά για τα χέρια υγρό για πιάτα από το DIA !!! :lol::lol::lol:

"Αντρα, δεν θέλω πλυντήριο πιάτων για δώρο τα Χριστούγεννα "

ΕΕ σας λέει "ευχαριστώ" μέσα από ένα σατανικό ευχαρίστησης χαμόγελο .... ο τσιγγούνης μου!!! :wink::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια για να λαμπουν ολα τα πιατα σας και τα ποτηρια σας στο πλυντηριο πιατων μολις τα συγκεντρωσετε και βαλετε και την ταμπλετιτσα ριξτε πανω στα πιατα και στα ποτηρια "ξιδι". Μολις τελειωσει η πλυση θα δειτε τα πιατικα σας να λαμποκοπουν. Χωρις γυαλιστικα, μονο με το απορρυπαντικο.

Τα παιδια μου ,ειναι η ζωη μου!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το σύστημα με την σόδα δεν αποδίδει οπότε μην το δοκιμάσετε...μένει η σόδα κολλημένη μέσα στο πλυντήριο και είναι σαν αλάτι της θάλασσας.

 

θα δοκιμάσω αυτό με το ξύδι που είπε η προλαλήσασα

 

Πάντως η ιδέα να πετάξω και να πάρω καινούργια με ενθουσιάζει :D:D καθότι αυτά που έχουν θολώσει είναι τα καθημερινής χρήσεως που μερικά έχουν σπάσει κιόλας και κανένα δεν είναι εξάδα ενώ κάποια άλλα είναι απο δώρα (που έχει μανία να συλλέγει ο σύζυγος με αναψυκτικά κτλ) :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω βαζω τα μπιμπερο του Θανασακη στο πλυντηριο τωρα πια και βολευει πολυ!!Λογω του οτι θηλαζα το χειροτερο πραγμα μου φαινοταν να πλενω μπιμπερο :twisted::twisted:

 

Μαρια η μαμα μου που εχει μικρο πλυντηριο σπαει την ταμπλετα στη μεση γιατι διαφορετικα της εκανε πολυυυ αφρο και δεν ξεπλενονταν καλα τα πιατικα.

 

Κι εγω ταμπλετες χρησιμοποιω,αλλιως ειναι ζορι με 3 διαφορετικα! :oops:

 

Καποια ποτηρια παντως που θολωσαν δεν εχω καταφερει να τα ξεθολωσω...Μαλλον πανε για τα σκουπιδια,ωρα τους ειναι!!! :lol:

bxBwp2.png EgDTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Η μαμα μου που χρησιμοποιουσε ταμπλετες και τιποτα αλλο θολωσαν τα ποτηρια και δεν ξεθολωνουν με τιποτα.

Οταν ξεκινησε σκονη, λαμπρυντικο και αλατι σωθηκε.

Σε εμενα οι ταμπλετες δεν λιωνανε και τα πιατα απλυτα! :evil:

Link to comment
Share on other sites

Και εμείς ταμπλετίτσα χρησιμοποιούμε και είναι μια χαρά σε γενικές γραμμές.. Πάντως με τα ποτήρια του ΙΚΕΑ έχουμε ένα θέμα, μετά απο κάποιους μήνες θολώνουν όπως κι αν τα έχεις πλύνει και δεν ξεθολώνουν με τίποτα, οπότε απλά τα αλλάζουμε!.... Α! και οι ταμπλέτες απο τα Λιντλ είναι απαράδεκτες!!! Δεν καθαρίζει τίποτα!!

Μαμά της Ναταλίας και της Λυδίας...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...