Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

CA 125 και ενδομητρίωση


Recommended Posts

Καλησπέρα,

βρίσκομαι σε προσπάθεια για παιδάκι εδω και 2,5 χρόνια. Εχω γυρίσει αρκετούς γιατρούς και ο τελευταίος που πήγα είδε όλες μου τις εξετάσεις οι οποίες δείχνουν φυσιολογικές και μου είπε οτι το μόνο που λείπει είναι η εξέταση CA 125 που θα δείξει τυχον ενδομητρίωση. μου είπε οτι το αποτέλεσμα πρέπει να είναι κάτω απο 10 για να το αποκλείσουμε τελείως. Αν δείξει απο 10-30 υπάρχει πιθανότητα να έχω ενδομητρίωση και θα χρειαστεί να κάνω λαπαροσκόπηση για να το επιβεβαιώσουμε. Εκανα λοιπόν αυτή την εξέταση και βγήκε 15. Βέβαια φοβάμαι πολύ να κάνω τη λαπαροσκόπηση και λέω να πάρω τη γνώμη και από κάποιον άλλο γιατρο. Εχει κάποια άλλη κοπέλα παρόμοια εμπειρία με το αποτέλεσμα της CA 125? Σας είχε πει κάποιος άλλος γιατρός ποιό είναι το όριο για να δείξει πιθανότητα ενδομητρίωσης? Από τη μία σκέφτομαι οτι η λαπαροσκόπηση θα δείξει ακριβώς τι υπάρχει αλλα φοβάμαι πολύ να την κάνω, απο την αλλη λέω μήπως είναι ολο αυτο μια επιχείρηση και θέλουν να βγάλουν χρήματα?δε ξέρω τι να κάνω. βοηθειαααααααααα :confused:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 61
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλημερα..

εμενα μου διαγνωστηκε ενδομητριωση στα 21 μου επειδη μου ειχε δημιουργησει σοκολατοειδεις κυστεις..μετα απο πεντε χρονια (το 2005) κι επειδη ειχα και ινομυωματα εκανα εγχειρηση με λαπαροτομη και αφαιρεθηκε και η ενδομητριωση..

περισυ που ξεκινησα διαδικασιες για εξωσωματικη και εκανα ολες τις σχετικες εξετασεις, η CA125 ηταν 48,2..

εκανα την πρωτη μου εξωσωματικη η οποια ηταν και αποτυχημενη και μετα εκανα λαπαροσκοπηση για να αφαιρεσουμε την ενδομητριωση..

στο δευτερο αυτο χειρουργειο ανακαλυψαμε οτι η ενδομητριωση μου εχει καταστρεψει τελειως τις σαλπιγγες (ειχε φανει και στην σαλπιγγογραφια οτι δεν λειτουργουν)..

απο την στιγμη που προσπαθεις να κανεις παιδακι, η προσωπικη μου γνωμη ειναι να την κανεις την λαπαροσκοπηση και να μην φοβασαι..δεν ειναι τιποτα

απλως να εισαι πολυ προσεκτικη στον γιατρο που θα διαλεξεις για να στην κανει..

παρε αλλη μια γνωμη παντως..δεν χανεις τιποτα

Link to comment
Share on other sites

δεν μ΄αρεσει να κανω τον γιατρο..οτι ξερω ειναι απο προσωπικες εμπειριες και προβληματα..

αυτο που ξερω ειναι οτι η ενδομητριωση δεν ¨χτυπαει¨ παντα στο ιδιο σημειο..

εγω που εκανα τον Σεπτεμβριο λαπαροσκοπηση και υστεροσκοπηση (παρ΄ολο που η ενδομητριωση ειχε προχωρησει πολυ) το ενδομητριο μου ηταν οκ..

ολα αυτα ομως ειναι θεματα που μονο ενας γιατρος μπορει να απαντησει με σιγουρια..

η ενδομητριωση παντως ειναι πολυ υπουλη..

αν δεν δημιουργησει κυστεις (οπως στη δικη μου περιπτωση) ο μονος τροπος για να διαγνωσθει ειναι η λαπαροσκοπηση..

υπομονη και χρημα κοριτσια..και ολα θα γινουν..

Link to comment
Share on other sites

Ο γιατρός μου είπε οτι η ενδομητρίωση είναι αιτία υπογονιμότητας αλλα και αποβολών (γιατι ηδη έχω δυο αποβολές στο ιστορικό μου), Επομένως φαντάζομαι οτι παίζει ρόλο και στην εμφύτευση, χωρίς βέβαια να είμαι γιατρός. Νickie σε ευχαριστώ για την απάντηση σου, μάλλον πρεπει να κάνω την καρδια μου πέτρα και να την κάνω τη λαπαροσκόπηση, τουλαχιστον να βρούμε την αιτία.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αν η μονη σου ανησυχια παντως ειναι η επεμβαση, θελω να σου πω οτι δεν ειναι τιποτα..

το πιο πιθανο ειναι να μην χρειαστει καν να νοσηλευτεις και να βγεις αυθημερον..

εγω εκατσα μια μερα επειδη μου αφαιρεσαν και σκωληκοειδη (κι αυτο λογω ενδομητριωσης)..

οσο για τον πονο μην ανησυχεις καθολου..πονας ελαχιστα μετα την επεμβαση..

το μονο προβλημα στην λαπαροσκοπηση ειναι επειδη σου γεμιζουν την κοιλια με διοξειδιο, μετα για λιγες μερουλες μεχρι να φυγει το αεριο εχεις πονους στους ωμους..σαν ψυξη κατι

αυτο που πρεπει να προσεξεις ειναι να ειναι καλος ο γιατρος σου..

σε καθε περιπτωση καλη επιτυχια..

Link to comment
Share on other sites

Ο γιατρός μου είπε οτι η ενδομητρίωση είναι αιτία υπογονιμότητας αλλα και αποβολών (γιατι ηδη έχω δυο αποβολές στο ιστορικό μου), Επομένως φαντάζομαι οτι παίζει ρόλο και στην εμφύτευση, χωρίς βέβαια να είμαι γιατρός. Νickie σε ευχαριστώ για την απάντηση σου, μάλλον πρεπει να κάνω την καρδια μου πέτρα και να την κάνω τη λαπαροσκόπηση, τουλαχιστον να βρούμε την αιτία.

κοριτσι φοβασαι την επεμβαση; δεν υπαρχει λογος, πιστεψε με!! αν δεις εδω στο φορουμ, σχεδον ολες οι κοπελες εχουν κανει λαπαροσκοπιση. καπου ειχα διαβασει παλαιοτερα, οτι το σωστο ειναι πρωτα να γινεται λαπαροσκοπιση και μετα να οδηγειται η γυναικα σε εξωσωματικη. ο λογος ειναι επειδη πρεπει πρωτα να βλεπουν μηπως υπαρχει ενδωμητριωση ή συμφυσεις, για να καταπολεμηθουν. αν υπαρχει τετοιο προβλημα να μην παρει τσαμπα η γυναικα πρωτα τις ορμονες και μετα τρεχει να λυσει το προβλημα!!

εγω ειχα κανει λαπαροσκοπιση πολυ πριν μπω στο χορο των εξωσωματικων για κατι ψιλοσυμφυσεις! και αν το προβλημα ειναι η ενδομητριωση μονο, ποιος ξερει; μηπως μεινεις και απο μονη σου εγκυος; εγω 2 μηνες μετα την επεμβαση εμεινα μονη μου, ασχετα που δεν προχωρησε..... ελπιζω να σε βοηθησα λιγο να παρεις δυναμη!:D

Link to comment
Share on other sites

Αχ σε ευχαριστω πολύ κοπέλα μου για το κουράγιο που μου δίνεις. Κι εγώ αυτό νομίζω, πριν προχωρήσω σε εξωσωματική θέλω να αποκλείσω κάθε άλλο λόγο. Δυστηχώς μόνη μου δε μπορώ να μείνω έγκυος. Εχω πολυκυστικές, με πολύ άστατο κύκλο, και δε κάνω σωστή ωορρηξία. Τις δυο φορές που έμεινα έγκυος αλλα απέβαλα ήταν μετά από θεραπεία πρόκλησης ωορρηξίας. Τι να πω, μακάρι να βρουν όλα το δρόμο τους σύντομα για όλες μας.

Link to comment
Share on other sites

Και γω σήμερα πήρα τα αποτεέσματα της εξέτασης και μου έδειξε 13. Στο γιατρό μου θα πάω τον άλλο μήνα οπότε δεν ξέρω τι θα μου πεί αλλά ελπίζω να μην μου πει για λαπαροσκόπηση. όχι ότι φοβάμαι το χειρουργειο αλλά διάβασα ότι μετά ακολουθεί θεραπέία κάποιων μηνών με αντισυλληπτικά πράγμα που σημαίνει ότι δεν θα μπορούμε να κάνουμε προσπάθειες εκείνη την περίοδο και δεν θέλω να χάσω άλλο χρόνο :cry:

yTiOp3.png

 

nzfhp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γεια σας και απο εμένα. Έκανα και εγω λαπαροσκόπηση για αφαίρεση ενδομητρίωσης πριν απο κάποιους μήνες.

 

BettyBoo αρχικά και σε εμένα ζήτησε ο γιατρός να κάνω την CA125 η οποία βγήκε εντός των φυσιολογικών ορίων αλλά πάνω απο 10. 2-3 μήνες μετα και αφου η κύστη δεν υποχωρούσε με τα αντισυλληπτικά επανέλαβα την εξέταση και τότε ο εν λόγω δείκτης ήταν λίγο πάνω απο το φυσιολογικό. Εγω επέλεξα να κάνω τη λαπαροσκόπηση διότι η ενδομητρίωση μειώνει κάποιες φορές τις πιθανότητες εγκυμοσύνης. Όσον για τον πόνο....δεν ένοιωσα τίποτε απολύτως :)

 

Kokko πράγματι μετά τη λαπαροσκόπηση ακολουθεί φαρμακευτική αγωγή για ένα διάστημα, κυρίως όμως με ενέσεις οι οποίες σου σταματούν για ένα διάστημα την περίοδο. Δεν είναι τόσο τραγικό όσο ακούγεται :) περνάει πολύ γρήγορα ο καιρός. Υπάρχουν ωστόσο περιπτώσεις που ο γιατρός δεν συνιστά διακοπή περιόδου αλλά εγκυμοσύνη. Νομίζω έχει να κάνει με το βαθμό της ενδομητρίωσης.

 

Το σημαντικό είναι να επιλέξετε ενα καλό γιατρό που θα του έχετε εμπιστοσύνη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια γεια σας και απο εμένα. Έκανα και εγω λαπαροσκόπηση για αφαίρεση ενδομητρίωσης πριν απο κάποιους μήνες.

 

BettyBoo αρχικά και σε εμένα ζήτησε ο γιατρός να κάνω την CA125 η οποία βγήκε εντός των φυσιολογικών ορίων αλλά πάνω απο 10. 2-3 μήνες μετα και αφου η κύστη δεν υποχωρούσε με τα αντισυλληπτικά επανέλαβα την εξέταση και τότε ο εν λόγω δείκτης ήταν λίγο πάνω απο το φυσιολογικό. Εγω επέλεξα να κάνω τη λαπαροσκόπηση διότι η ενδομητρίωση μειώνει κάποιες φορές τις πιθανότητες εγκυμοσύνης. Όσον για τον πόνο....δεν ένοιωσα τίποτε απολύτως :)

 

Kokko πράγματι μετά τη λαπαροσκόπηση ακολουθεί φαρμακευτική αγωγή για ένα διάστημα, κυρίως όμως με ενέσεις οι οποίες σου σταματούν για ένα διάστημα την περίοδο. Δεν είναι τόσο τραγικό όσο ακούγεται :) περνάει πολύ γρήγορα ο καιρός. Υπάρχουν ωστόσο περιπτώσεις που ο γιατρός δεν συνιστά διακοπή περιόδου αλλά εγκυμοσύνη. Νομίζω έχει να κάνει με το βαθμό της ενδομητρίωσης.

 

Το σημαντικό είναι να επιλέξετε ενα καλό γιατρό που θα του έχετε εμπιστοσύνη.

 

 

VassoK εσύ πόσο καιρό ακολούθησες θεραπέια μετά;

yTiOp3.png

 

nzfhp3.png

Link to comment
Share on other sites

Kokko οταν πας πες μου σε παρακαλώ τι σου είπε ο γιατρός. Εγώ κοντεύω να τρελαθω. εστειλα με φαξ εχθες τα αποτελέσματά μου στον γιατρό και όλο λεν αυτες στο γραφείο θα με παρει τηλέφωνο κι ακόμα περιμένω. Τι να πω, τέτοια αδιαφορία? Μα δε καταλαβαίνουν την αγωνία μας? Κι εμενα με ανησυχεί να σου πω αυτό που λενε για τη διακοπή της περιόδου αλλα πρέπει πρωτα να διαγνώσει ενδομητρίωση για να σου δώσει θεραπεία. Εμένα δε μου βρήκε κύστες ούτε έχω κάποιο σύμπτωμα. Οι ανωμαλίες στον κύκλο μπορεί να είναι λέει μόνο ορμονικό. Εν τω μεταξύ ισχύουν κάτι ποσά λαπαροσκόπησης που άκουσα 4.500 ευρώ????? Ο θεός μαζί μας!!!

Link to comment
Share on other sites

BettyBoo εγώ είχα κάνει την ca 125 και ηταν αρνητικη, απο αυτα που εχω μαθει κι εγω απο την εμπειρια μου δεν δειχνει παντα την πραγματικοτητα αυτη η εξεταση, θα το δεις και στο forum αν ψαξεις..εγώ ειχα και κυστη και δεν το ειχε βρει κανενας γιατρος

Link to comment
Share on other sites

VassoK εσύ πόσο καιρό ακολούθησες θεραπέια μετά;

 

3 μήνες αλλά χρειάστηκαν περίπου άλλοι 3 για να ξαναέρθει η περίοδος. Σύνολο λοιπόν 6.

 

Μη σε τρομάζει το διάστημα. Πραγματικά περνάει γρήγορα ο καιρός:)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kokko οταν πας πες μου σε παρακαλώ τι σου είπε ο γιατρός. Εγώ κοντεύω να τρελαθω. εστειλα με φαξ εχθες τα αποτελέσματά μου στον γιατρό και όλο λεν αυτες στο γραφείο θα με παρει τηλέφωνο κι ακόμα περιμένω. Τι να πω, τέτοια αδιαφορία? Μα δε καταλαβαίνουν την αγωνία μας? Κι εμενα με ανησυχεί να σου πω αυτό που λενε για τη διακοπή της περιόδου αλλα πρέπει πρωτα να διαγνώσει ενδομητρίωση για να σου δώσει θεραπεία. Εμένα δε μου βρήκε κύστες ούτε έχω κάποιο σύμπτωμα. Οι ανωμαλίες στον κύκλο μπορεί να είναι λέει μόνο ορμονικό. Εν τω μεταξύ ισχύουν κάτι ποσά λαπαροσκόπησης που άκουσα 4.500 ευρώ????? Ο θεός μαζί μας!!!

 

Εγω είχα πληρώσει 3.000€ στο ΙΑΣΩ (νοσηλεία και αμοιβή γιατρού).

Link to comment
Share on other sites

Kokko οταν πας πες μου σε παρακαλώ τι σου είπε ο γιατρός. Εγώ κοντεύω να τρελαθω. εστειλα με φαξ εχθες τα αποτελέσματά μου στον γιατρό και όλο λεν αυτες στο γραφείο θα με παρει τηλέφωνο κι ακόμα περιμένω. Τι να πω, τέτοια αδιαφορία? Μα δε καταλαβαίνουν την αγωνία μας? Κι εμενα με ανησυχεί να σου πω αυτό που λενε για τη διακοπή της περιόδου αλλα πρέπει πρωτα να διαγνώσει ενδομητρίωση για να σου δώσει θεραπεία. Εμένα δε μου βρήκε κύστες ούτε έχω κάποιο σύμπτωμα. Οι ανωμαλίες στον κύκλο μπορεί να είναι λέει μόνο ορμονικό. Εν τω μεταξύ ισχύουν κάτι ποσά λαπαροσκόπησης που άκουσα 4.500 ευρώ????? Ο θεός μαζί μας!!!

 

 

BettyBoo εννοείται ότι θα σου πω αλλά θα παώ σε καμια 20αριά μέρες, που θα είμαι στην μέση του επόμενου κύκλου μου για να δει και το παχος του ενδομητρίου μου (Ασχετο με την ενδομητρίωση, αλλά λόγω χαμηλής οιστραδιόλης), και να με ψηλαφήσει για την ενδομητρίωση. Εσύ λογικά θα ξέρεις πιο νωρίς οπότεμου λες και μένα τι θα σου πει ο δικός σου :rolleyes:!

yTiOp3.png

 

nzfhp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αααααχχχ λοιπόν κορίτσια τελικά με πήρε ο γιατρός και μου είπε σύμφωνα με το αποτέλεσμα νομίζει οτι έχω ενδομητρίωση και προτείνει να γίνει λαπαροσκόπηση. Μαμα μουυυυυυυυυυυυ!!! Τελικα δε τη γλιτώνω. Εκλεισα την άλλη βδομάδα ραντεβού και σε έναν άλλο γιατρό να πάρω μια δεύτερη γνώμη κι αν μου πει κι αυτός τα ίδια κλείνω ραντεβού για λαπαροσκόπηση τον άλλο μήνα να ξεμπερδεύω. Πάντως VassoK τον ρώτησα το κόστος και μου είπε γύρω στα 1200 ευρω. Και είναι κι αυτός στο ΙΑΣΩ. Γιατί τόση διαφορά?Επίσης μου είπε οτι θα βγω την ίδια μέρα. Οτι θέλει ο καθένας κάνει η θα μου τα βγάλει ένα ένα???Μαυτους τους γιατρούς δε βγάζουμε άκρη μου φαίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Ο Π μου ειχε πει οτι πανω απο δεκα ειναι σιγουρα ενδομητριωση. κατω απο δεκα μπορει να υπαρχει ή να μην υπαρχει.

η τιμη που σου ειπαν για την επεμβαση ειναι πολυ καλη.

εγω για λαπαροσκοπηση+υστεροσκοπηση επεμβατικες (καψαμε εστιες ενδομητριωσης και αφαιρεσαμε μια κυστη) 3,500. και σημειωτεον εγω ειχα κατω απο δεκα τον δεικτη!!!

Link to comment
Share on other sites

Αααααχχχ λοιπόν κορίτσια τελικά με πήρε ο γιατρός και μου είπε σύμφωνα με το αποτέλεσμα νομίζει οτι έχω ενδομητρίωση και προτείνει να γίνει λαπαροσκόπηση. Μαμα μουυυυυυυυυυυυ!!! Τελικα δε τη γλιτώνω. Εκλεισα την άλλη βδομάδα ραντεβού και σε έναν άλλο γιατρό να πάρω μια δεύτερη γνώμη κι αν μου πει κι αυτός τα ίδια κλείνω ραντεβού για λαπαροσκόπηση τον άλλο μήνα να ξεμπερδεύω. Πάντως VassoK τον ρώτησα το κόστος και μου είπε γύρω στα 1200 ευρω. Και είναι κι αυτός στο ΙΑΣΩ. Γιατί τόση διαφορά?Επίσης μου είπε οτι θα βγω την ίδια μέρα. Οτι θέλει ο καθένας κάνει η θα μου τα βγάλει ένα ένα???Μαυτους τους γιατρούς δε βγάζουμε άκρη μου φαίνεται.

 

1.200 είναι τελική τιμή (νοσοκομείο και γιατρός)? Εγω για να ειμαι πιο ακριβείς είχα πληρώσει 1.700 στο νοσοκομείο και 1.500 στο γιατρό.

 

Δεν βγήκα την ιδια μέρα βέβαια (παρόλο που θα μπορούσα) γιατι είχα ιδιωτική ασφάλεια και προκειμένου να μου καλύψει το κόστος έπρεπε να υπάρξει νοσηλεία.

Link to comment
Share on other sites

Kokko στο διπλανό κρεβάτι μας βλέπω να είμαστε :lol: Θα σου πω και την τεταρτη που θα πάω σε άλλον γιατρό τι μου είπε κι αυτος. Βρε κορίτσια λέτε να μη μου είπε όλο το ποσό? αν μου βγάλει μετά κι άλλα θα νευριάσω πολύ. Εγω τον ρώτησα γενικά, πόσο θα κοστίσει και μου είπε με το ικα που είμαι γύρω στα 1200. Ειδωμεν!

Link to comment
Share on other sites

μια χαρα σας βρισκω απο τιμες..

εγω εκανα υστεροσκοπηση (οχι επεμβατικη)

και λαπαροσκοπηση οπου αφαιρεσα μια σαλπιγγα, σκωληκοειδη,

συμφησεις και εστιες ενδομητριωσης..

συνολο : 6000€ !!!!

 

να σημειωσω οτι οταν ρωτησα ποσο θα μου κοστισει μου ειπαν

απο 600 έως 1500 η υστεροσκοπηση (εξαρταται αν ειναι επεμβατικη ή διαγνωστικη)

και 2500 η λαπαροσκοπηση..

 

υ π ο μ ο ν η . . .

Link to comment
Share on other sites

Kokko στο διπλανό κρεβάτι μας βλέπω να είμαστε :lol: Θα σου πω και την τεταρτη που θα πάω σε άλλον γιατρό τι μου είπε κι αυτος. Βρε κορίτσια λέτε να μη μου είπε όλο το ποσό? αν μου βγάλει μετά κι άλλα θα νευριάσω πολύ. Εγω τον ρώτησα γενικά, πόσο θα κοστίσει και μου είπε με το ικα που είμαι γύρω στα 1200. Ειδωμεν!

 

Η αλήθεια είναι οτι τώρα με το ΕΟΠΠΥ έχουν αλλάξει λίγο τα πράγματα και εμείς του ΙΚΑ μπορούμε επιτέλους να επισκεπτόμαστε και ιδιωτικές κλινικές :).

 

Ίσως λοιπόν η διάφορα της τιμής να οφείλεται και στην δυνατότηα κάλυψης των εξόδων απο το ΙΚΑ. Όταν έκανα εγω τη λαπαροσκόπηση δε νομίζω να υπήρχε τέτοια δυνατότητα (δε το έψαξα βέβαια).

Link to comment
Share on other sites

BettyBoo έρχομαι και γω με νέα.Είπα στον γιατρό μου το αποτέλεσμα και μου είπε ότι είναι αρνητικό. Τον ρώτησα αν αυτο σημαίνει ότι αποκλείουμε την ενδομητρίωση, και μου είπε πως δεν μπορούμε να την αποκλείσουμε αλλά αυτή η τιμή θεωρείται αρνητική από μόνη της. Τι να σου πω και γω τώρα, εγώ τον εμπιστεύομαι αυτόν καθότι και καθηγητής αλλά πες μου τι θα σου πει και ο 2ος γιατρός για την τιμή σου!

yTiOp3.png

 

nzfhp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...