Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πόσες μέρες μετα τη συλληψη δείχνει η χοριακη;


Recommended Posts

Yanna90 συμφωνω με την osin. Αποβολη ισον αιμοραγια. Να πας σιγουρα στη γιατρο σου. Μονο αυτη θα σου λυσει τις αποριες σου. Και τα υγρα ακομα που λες μπορει να ειναι απο το αγχος! Μα κι εσυ βρε κοριτσι μου!!!! Ηρεμησε λιγακι! Χαλαρωσε! Δες την ομορφη πλευρα της ζωης! Γιατι τοσο αγχος? Μονο κακο σου κανει! Χαμογελα και προχωρα....!!!!

:D My husband

My boys

My whole life :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Yanna90 συμφωνω με την osin. Αποβολη ισον αιμοραγια. Να πας σιγουρα στη γιατρο σου. Μονο αυτη θα σου λυσει τις αποριες σου. Και τα υγρα ακομα που λες μπορει να ειναι απο το αγχος! Μα κι εσυ βρε κοριτσι μου!!!! Ηρεμησε λιγακι! Χαλαρωσε! Δες την ομορφη πλευρα της ζωης! Γιατι τοσο αγχος? Μονο κακο σου κανει! Χαμογελα και προχωρα....!!!!

 

Έχετε απόλυτο δίκιο όσον αφορά το άγχος. Δίνεται την πιθανότητα της εγκυμοσύνης από τις 17.5 γι αυτό και να βγήκε τόσο η χοριακη; το ικακό είναι ότι με το άγχος δεν αδιαθετω κιόλας! Και έχω χάσει κάθε όρεξη για διάβασμα.. Απαιτείται η επίσκεψη στον γυναικολογο σήμερα κιόλας! Σορρυ σας επρηξα!

Link to comment
Share on other sites

Δε μας πρηζεις καθολου κοριτσακι μου. Ξερεις ποση σημασια εχει να μιλας με ανθρωπους που πραγματικα σε καταλαβαινουν? Προσπαθησε να πας οσο το δυνατον συντομοτερα στο γιατρο σου. Μονο ετσι θα σου φυγει το αγχος. Αντε να συγκεντρωθεις και λιγο στα μαθηματα!!!

:D My husband

My boys

My whole life :D

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας κοριτσια διαβαζω πολυ καιρο το forum κ ναι ηρθε η ωρα να σας γραψω κ εγω..εχω πολυκυστικες κ πολυ μεγαλο κ ασταθη κυκλο...γυρω στις 45 μερες...πριν λιγες μερες ειχα ραντεβου με τον γυναικολογο μου να του δειξω το σπερμοδιαγραμμα του αντρα μου κ να δει κ μενα.τελευταια περιοδος 3 απριλιου δεν εκανα τεστ προτιμησα να παω κατευθεια στον γιατρο..στον υπερηχο λοιπον ειδε οτι ειναι αρκετα παχυ το ενδομητριο κ ειδαμε κ ενα μαυρο κυκλακι μεσα στην μητρα..μου ειπε οτι αν δεν ειναι εγκυμοσυνη ειναι επειδη περιμενω περιοδο..εκανα 2 τεστ ενα αμεσως μετα το γιατρο κ ενα το πρωι αλλα κ τα δυο αρνητικα..απο την μερα που πηγα στον γιατρο..λιγες ωρες πριν παω ειχα πονουν περιοδου..ακομα κ μεχρι σημερα οχι ολη την ωρα ομως..αλλα ακομα περιοδος δεν μου ηρθε...λετε να κανω χοριακη?υπαρχει περιπτωση να ειναι ψευδως αρνητικα τα τεστ?ευχαριστω πολυ εκ των προτερων κ συγνωμη για τον ογκο του μηνυματος

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου, δηλαδή σήμερα είσαι στην 50η μέρα; Και 45 ήταν ο μεγαλύτερος κύκλος σου ή έχει πάει και περισσότερο; Νομίζω ότι πρέπει να πας αύριο για μια χοριακή, ειδικά αν ο μεγαλύτερος κύκλος ήταν 45, πιστεύω ότι έχεις πολλές πιθανότητες! Καλή επιτυχία σου εύχομαι!

GCqDp3.png qpsdp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σημερα ειμαι στην 53η μερα!!αχ μακαρι σημερα μιλησα με τον γιατρο κ αυριο θα παω για υπερηχο αν μεγαλωσε το μαυρο κυκλακι που ειδαμε στην μητρα ..μου ειπε οτι σιγουρα ειμαι εγκυος αν οχι δεν ειμαι κ προφανως θα ειναι αιμα απο την περιοδο που θα μου ερθει..αντε να δουμε...σε ευχαριστω πολυ josephine για την απαντηση..!!:):)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα ! Παρακολουθώ το φόρουμ αρκετό καιρό κ βλέπω οτι εδω μπορω να Μήλαω κ να βρηςκω συμπαραςταςη Ειμαι 33 και ο σύζυγος 35 ετών

Προσπαθούμε εντατικά εδω και 6 μήνες με διακοπή

2 μηνών λόγο κύστης απο σερπαφαρ τα οποία πηρα

Για ενα κύκλο κ μετα πηρα αντισιλιπτικα για αυτούς τους δυο μήνες

Κ έφυγε εχω πολυκυστικες και εκανα ορμονολογικες

5η μερα του κυκλου και ειχα fish 7,11 και

Lh15,7 ο γιατρος ειπε οτι δεν θα γινει ωορηξια

Εκανα υπέρηχο 14η μερα και αν δεν αδιαθέτησω

Να πάρω primolut αλλα εδω και 5 μερες ειχα πολλα διαφανα υγρα και που ελαστικά

Και απο χθες η θερμοκρασια μου ανέβηκε 37 απο 36,6 ( την μετράω καθε πρωι απο την

Αρχη του κυκλου ) και λέω αν αυτο δεν ειναι ωοριξια τότε τι ειναι ; Απο πόνους ειχα αλλα δεν ειμαι κ σηγουρη λόγο εντέρου εχει γινει σαλπιγγογραφια τέλεια και σπερματοδιαγραμμα

Επίσης τέλειο επίσης αναρωτιέμαι να περιμένω περιοδο σε 14 μερες απο χθες; Η να ακούσω το γιατρο που μου οτι δεν θα εχω ωοριξια αυτο το μήνα ; Επαφές ειχα μερα παρά μερα και το τεστ ποτε θα δείξει ; ευχαριστω και συγνωμη αν σας κούρασα

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα κι από μένα... Ειμαι καινούργια στο forum και εχω κι εγω κάποιες απορίες... Τελευταία περίοδο στις 24/6 με σταθερό κύκλο 28 ημερών... Ελεύθερες επαφές τις γόνιμες μέρες (12-16μερες πριν την αναμενόμενη περιοδο) δηλαδή στις 6/6, 8/6,9/6,10/6...την Κυριακή στις 12/6 εκανα χοριακη χωρίς φυσικά να δείξει τίποτα (0.5), βέβαια ηταν πολυ νωρις αλλα δεν άντεχα να περιμένω... Καλα να παθω... Τις 3 τελευταίες μέρες εχω πόνους χαμηλά και στο στήθος και θερμοκρασία γύρω στο 37.νιωθω σαν να περίοδο αλλα εχω άλλες 10 μέρες ακόμα μέχρι να έρθει κανονικά... Συγνωμη αν σας κούρασα αλλα ήθελα να ρωτήσω η χοριακη δεν θα είχε ανέβει έστω κάποιες μονάδες ακομα και τόσο νωρίς.. Αρνητικη θα ηταν ετσι κι αλλιως αλλα η δική μου ηταν σχεδον μηδενική. Αν ημιυν λίγων ημερών έγκυος δεν θα είχε ανέβει μια-δύο μονάδες ??? Πολύ άγχος βρε κορίτσια... Παω να σκάσω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Διαβάζω το μήνυμα σου αλλα δεν κατάλαβα καλα...

Μετα τις επαφές σας ειχες περιοδο;

Εννοείς μηπως ηταν ψευτοπεριοδος;

Και την χοριακη την έκανες νωρίς!

Αν η συλληψη εγινε στις 10/6 πχ δεν προλαβαίνει να ανεβεί τοσο γρήγορα...

Κατάλαβα καλα;

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εδω λεει πως ανιχνεύεται 11 μερες μετα την συλληψη!

Δεν επρεπε να βιαστεις, τζάμπα σε τρώει το αγχος... :-/

 

http://www.gonimotita.org/%CE%B7-%CE%B2-%CF%87%CE%BF%CF%81%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CE%AE-%CE%B3%CE%BF%CE%BD%CE%B1%CE%B4%CE%BF%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%80%CE%AF%CE%BD%CE%B7

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όχι δεν εχω περίοδο ούτε τβν αιμορραγία της εμφύτευσης... Απλα εχω ολα τα συμπτώματα... Πονους στην κοιλιά, στο στήθος, στη μέση... Οπως ειναι συνήθως λίγες μέρες πριν την περίοδο... Απλα πιστευα οτι η χοριακη θα δείξει μια μικρή άνοδο αν ήμουν έγκυος αν και ηταν πολυ νωρις.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως η αλήθεια είναι ότι δεν περίμενα τόσο άμεση απάντηση. Ευχαριστώ πολύ κορίτσια. Είναι πολύ σημαντικό να μοιραζομαστε τις ανησυχίες με ανθρώπους που μας καταλαβαινουν μιας και οι άντρες συνήθως δεν νιώθουν τις αγωνίες μας. Ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα ...

24/6 σου ηρθε περιοδος;

 

Ναι στις 24/6 ηρθε η τελευταια περιοδο. Πωπω.. Νιωθω σαν τρελη που ψαχνει για συμπτωματα... Και τελικα παλι θα ειναι η ιδεα μου... Ειμαι 28 χρονων και προσπαθουμε με τον αντρα μου 4 μηνες... Καθε μηνα η ιδια αναμονη και η ιδια αγωνια αλλα τιποτα... Παλια αγχωνομασταν μηπως μεινουμε εγκυουλες και τωρα αγχωνομαστε μηπως δεν ειμαστε... Τραγικο.

Link to comment
Share on other sites

4 μηνες δεν ειναι μεγαλο χρονικό διάστημα για να το ψάξετε ομως αν το θέλετε μπορείτε να ρώτησε κάποιον γιατρο τι να κανετε.

Συνήθως μετα απο ενα χρόνο προσπαθειών θεωρείται δυσκολη η συλληψη.

Δεν θελει αγχος ομως καλυτερα να μην το σκέφτεστε κάν, θα έρθει η ωρα του...

Μπορεις να ακολουθήσεις κάποιες τεχνικές για να γινει πιο ευκολο...

Αν υποθέσουμε δηλαδη πως δεν υπάρχει προβλημα γονιμότητας, καλο θα ηταν να τρέφεσαι σωστά να εχετε επαφές συχνα και οχι μονο γυρω απο τις γόνιμες μερες πχ μερα παρα μερα ελεύθερη επαφή για τουλαχιστον 10-15 μερες....

Μετα την επαφή Μείνε ξαπλωμένη για 30 λεπτα και βάλε ενα μαξιλάρι κατω απο την λεκανη να ειναι πιο ψηλα...

Ομως χαλαρώστε και μην το εχετε σαν στόχο γιατι καμία φορα αυτο δεν φερνει θετικα αποτελεσματα!

Απλα περάστε καλα και θα έρθει και το μωρακι!

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

4 μηνες δεν ειναι μεγαλο χρονικό διάστημα για να το ψάξετε ομως αν το θέλετε μπορείτε να ρώτησε κάποιον γιατρο τι να κανετε.

Συνήθως μετα απο ενα χρόνο προσπαθειών θεωρείται δυσκολη η συλληψη.

Δεν θελει αγχος ομως καλυτερα να μην το σκέφτεστε κάν, θα έρθει η ωρα του...

Μπορεις να ακολουθήσεις κάποιες τεχνικές για να γινει πιο ευκολο...

Αν υποθέσουμε δηλαδη πως δεν υπάρχει προβλημα γονιμότητας, καλο θα ηταν να τρέφεσαι σωστά να εχετε επαφές συχνα και οχι μονο γυρω απο τις γόνιμες μερες πχ μερα παρα μερα ελεύθερη επαφή για τουλαχιστον 10-15 μερες....

Μετα την επαφή Μείνε ξαπλωμένη για 30 λεπτα και βάλε ενα μαξιλάρι κατω απο την λεκανη να ειναι πιο ψηλα...

Ομως χαλαρώστε και μην το εχετε σαν στόχο γιατι καμία φορα αυτο δεν φερνει θετικα αποτελεσματα!

Απλα περάστε καλα και θα έρθει και το μωρακι!

Σ ευχαριστω παρα πολυ. Μου δεινεις κουραγιο. Απλα αυτο τον μηνα νιωθω λιγο διαφορετικα το σωμα μου γι αυτο ειχα ελπιδες και εκανα και τξν χοριακη τοσο νωρις... Μαλλον η ιδεα μου ηταν... Εχω αλλες 9 μερες αναμονης και βλεπουμε... Ευχομαι παντως ολες οι κοπελες που λαχταρουν ενα μωρακι να μαθουν τα ευχαριστα συντομα και να σταματησει το αγχος και η αναμονη.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γεια σας και πάλι... Συγνωμη που γίνομαι κουραστική αλλα πραγματικά χρειάζομαι την γνώμη σας... Εχω πολλούς πονους στο στήθος και στην κοιλιά χαμηλά... Δεν μπορω να κοιμηθώ. Δεν αντεχω να ακουμπάω το στήθος μου και η κοιλιά μου πονάει όπως οταν περιμένω περίοδο. Ο πυρετός συνεχίζει απο 37 ως 37.8 και εχω κάποιες ενοχλήσεις στη μέση.. Μετα την αρνητική χοριακη της Κυριακής ειπα να ξανακάνω σήμερα... Λεω δεν μπορεί... Κατι θα δείξει αν είμαι έγκυος... Τίποτα όμως... Αρνητικοτατη... 0.5... Εχω τρελαθεί δεν ξερω τι να κάνω.. Σε τι γιατρό να πάω??? Στο νοσοκομείο που έκανα την χοριακη μου εκαναν και εξέταση για ουρολοιμωξη... Κι αυτή καθαρη... Σιγουρα πάντως δεν είναι συμπτώματα περιόδου γιατί είναι πολυ νωρις.. Περιμένω περίοδο στις 22/7... Όλες οι απόψεις δέκτες... Παω να τρελαθώ. Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γεια σας και πάλι... Συγνωμη που γίνομαι κουραστική αλλα πραγματικά χρειάζομαι την γνώμη σας... Εχω πολλούς πονους στο στήθος και στην κοιλιά χαμηλά... Δεν μπορω να κοιμηθώ. Δεν αντεχω να ακουμπάω το στήθος μου και η κοιλιά μου πονάει όπως οταν περιμένω περίοδο. Ο πυρετός συνεχίζει απο 37 ως 37.8 και εχω κάποιες ενοχλήσεις στη μέση.. Μετα την αρνητική χοριακη της Κυριακής ειπα να ξανακάνω σήμερα... Λεω δεν μπορεί... Κατι θα δείξει αν είμαι έγκυος... Τίποτα όμως... Αρνητικοτατη... 0.5... Εχω τρελαθεί δεν ξερω τι να κάνω.. Σε τι γιατρό να πάω??? Στο νοσοκομείο που έκανα την χοριακη μου εκαναν και εξέταση για ουρολοιμωξη... Κι αυτή καθαρη... Σιγουρα πάντως δεν είναι συμπτώματα περιόδου γιατί είναι πολυ νωρις.. Περιμένω περίοδο στις 22/7... Όλες οι απόψεις δέκτες... Παω να τρελαθώ. Ευχαριστω.

 

 

Τα δέκατα της εγκυμοσύνης ειναι μέχρι 37.4 απο και πανω ειναι πυρετός μου είπε ο γιατρος μου. Καλά εννοείτε οτι η χοριακη θα σου έβγαινε αρνητική. Απορώ σε ποιο μικροβιολογικό πηγές και ζήτησες χοριακη 18 και 20 μέρες μετα την περίοδο σου και στην έκανε.

Χαλάρωσε αν είσαι έγκυος είσαι. Αν δεν είσαι τζάμπα τρως τον εαυτό σου. Υπομονή μέχρι τις 22 Ιουλίου. Και στο λέω εγώ που είμαι ανυπόμονος άνθρωπος, αλλα αν κανεις έτσι θα σου βγουν ψυχοσωματικά προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Και τις 2 φορές πήγα στο νοσοκομείο στα εφημερευοντα και ζήτησα χοριακη και δεν με ρώτησαν καν γιατί την θελω... Απλα πλεον δεν ειναι η εγκυμοσύνη που με απασχολεί αλλα το γιατί πονάω τοσο. Απλά αν ήμουν έγκυος θα ηταν δικαιολογημενος ο πόνος ενω τώρα ανησυχω μήπως συμβαίνει κάτι αλλο. Πραγματικά νιώθω χάλια τις τελευταίες μέρες. Ευχατιστω πολυ που μπήκες στον κόπο να διαβάσεις το κατεβατό μου και να απαντήσεις και συγνώμη που γίνομαι κουραστική.

Link to comment
Share on other sites

Ίσως να ειναι καποια ίωση...

Νιωθεις σαν να κρυώσες ή μονο τους πόνους;

Εχει ζέστη πολυ τωρα και λιγο ανεμιστηρας λιγο κλιματισμό ειναι ευκολο.

Μπορει να ειναι ψυχοσωματικο και να σου βγαινει επειδη το θελεις πολυ ομως πρεπει να ηρεμήσεις!

Πήγαινε σε εναν γιατρο μηπως ειναι κρυωμα.

Δεν ξερω τι αλλο αφου ξανα έκανες χορικη.

Μην το σκέφτεσαι και ολα θα πανε καλα.!!!!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ίσως να ειναι καποια ίωση...

Νιωθεις σαν να κρυώσες ή μονο τους πόνους;

Εχει ζέστη πολυ τωρα και λιγο ανεμιστηρας λιγο κλιματισμό ειναι ευκολο.

Μπορει να ειναι ψυχοσωματικο και να σου βγαινει επειδη το θελεις πολυ ομως πρεπει να ηρεμήσεις!

Πήγαινε σε εναν γιατρο μηπως ειναι κρυωμα.

Δεν ξερω τι αλλο αφου ξανα έκανες χορικη.

Μην το σκέφτεσαι και ολα θα πανε καλα.!!!!

 

Καλε η χοριακη ούτε σήμερα θα έδειχνε. Είσαι μια βδομάδα πριν να σου έρθει περίοδος αν ήσουν έγκυος τώρα θα γινόταν η εμφύτευση και φυσικά δεν θα είχες κανένα σύμπτωμα.

Άποψη μου ειναι να πάρεις τεστ οωρηξιας για να υπολογίζεις τις γόνιμες μέρες σου και να ξέρεις οτι δεκατέσσερις μέρες μετα απο το θετικό τεστ οωρηξια μπορείς να κανεις χοριακη και όχι πιο νωρίς.

Εδώ κάνουμε εμβρυομεταφορα δηλαδή σου βάζει ο γιατρος έτοιμο μωρό μεσα σου και πρεπει να περιμένουμε 12 μέρες για χοριακη για να δούμε αν εμφυτεύτηκε.

Και όχι η χοριακη δεν ξεκινάει να ανεβαίνει απο την ώρα της σύλληψης.

Link to comment
Share on other sites

Ναι... Ο οργανισμός αργεί να επηρεαστεί... Μετα τις 11 μερες!

Καλο ειναι να το ψάχνεις για εγκυμοσυνη με καθυστερηση.

Μην σου γινεται εμμονη ιδέα!

Το θελεις πολυ αλλα κανει κακο όλο αυτο το αγχος!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Πόσο άτυχη πια. Να πονάω χαμηλά και στο στήθος για 2 εβδομαδες σχεδόν... Να ψάχνω για συμπτώματα εγκυμοσύνης σαν τρελή... Να κανω 2 χοριακες (αρνητικές φυσικά) και τώρα που σταμάτησαν τα συμπτώματα να μου έρθει περίοδος απ το πουθενά, 2 μέρες πιο νωρίς και χωρίς καμία ένδειξη... Ουτε ενα πονακι ουτε πρησμενο στήθος, τίποτα... Απογοητευτηκα.. Δεν πρόκειται να ξαναψαξω για συμπτώματα. Μονο η καθυστέρηση τελικά είναι έγκυρο σύμπτωμα... Συγνωμη που σας κούρασα και ευχαριστώ πολύ τις κοπέλες που ασχολήθηκαν με τις ανησυχίες μου.

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω πως το να μην ψαχνουμε για συμπτωματα ειναι τελικα το καλυτερο. .οσο ειναι εφικτο βεβαια!! Το αγχος ειναι φοβερο πραγμα..ευχομαι συντομα να εχεις τα πιο ευχαριστα νεα της ζωης σου!

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...