Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΔΕΙΑ ΑΝΑΤΡΟΦΗΣ ΑΠΟ 9 ΣΕ 12 ???


stathistaxi

Recommended Posts


Διαφημίσεις


δεν νομίζω ότι ισχύει κάτι τέτοιο, και εγώ στο Δημόσιο δουλεύω, μόλις τελείωσε η άδεια μου και δεν έχει έρθει καμιά τέτοια ενημέρωση. Μόνο αν έχεις κάνει τρίτο παιδί έχεις 3 μήνες επιπλέον

2eLjp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

ειμαι και εγω δημοσια υπαλληλος και άκουσα και εγω από την τηλεοραση για επιπλεον 3μηνη άδεια ανατροφης.δεν γνωριζω ομως περισσοτερα πρεπει να ψαξουμε

Link to comment
Share on other sites

δεν νομίζω ότι ισχύει κάτι τέτοιο, και εγώ στο Δημόσιο δουλεύω, μόλις τελείωσε η άδεια μου και δεν έχει έρθει καμιά τέτοια ενημέρωση. Μόνο αν έχεις κάνει τρίτο παιδί έχεις 3 μήνες επιπλέον

 

Κι εμενα τελειωνει η αδεια μου στις 17 κ δεν μου ειπανε τιποτα....

Αυτό για το 3ο παιδι ισχύει???Γιατι ειμαι έγκυος σε διδυμα....:shock::shock::shock:

ΤΑΣΟΣ 9/2/09

ΧΡΗΣΤΟΣ 21/7/10

ΘΑΝΟΣ 21/7/10

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μόλις χθες επέστρεψα στην δουλειά από το εννιάμηνο και άν και δουλευω σε τμήμα προσωπικού δεν ακούστηκε κάτι τέτοιο.

Για το τρίτο παιδί και πάνω υπάρχει όντως μια τρίμηνη άδεια που εντάσσεται στην άδεια ανευ αποδοχων αλλά με αποδοχες κ μπορεις να την πάρεις είτε μετά το εννιάμηνο είτε όποτε θέλεις μετά π.χ. δουλευεις λίγο παίρνεις κανονική άδεια μετά παίρνεις το τρίμηνο. Επίσης μπορεις να την παρεις κ διακεκομένη π.χ. ανα μήνα.

1.12.2008- Αντίκρυσα το φως της ζωής μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για το τρίτο παιδί και πάνω υπάρχει όντως μια τρίμηνη άδεια που εντάσσεται στην άδεια ανευ αποδοχων αλλά με αποδοχες

 

Εντασσεται στην αδεια ανευ αποδοχων αλλα ειναι με αποδοχες????

Κατι δεν καταλαβα καλα...και δεν ξερω αν τη δικαιουμαι κιολας γιατι για τα διδυμα θα παρω μια αδεια...3 μηνες λοχειας+9 μηνες ανατροφης......

ΤΑΣΟΣ 9/2/09

ΧΡΗΣΤΟΣ 21/7/10

ΘΑΝΟΣ 21/7/10

Link to comment
Share on other sites

Εντασσεται στην αδεια ανευ αποδοχων αλλα ειναι με αποδοχες????

Κατι δεν καταλαβα καλα...και δεν ξερω αν τη δικαιουμαι κιολας γιατι για τα διδυμα θα παρω μια αδεια...3 μηνες λοχειας+9 μηνες ανατροφης......

To τρίμηνο του τρίτου παιδιού το παιρνεις μεμωνομένο ή σε συνδιασμό με την διετή αδεια ανευ αποδοχών πλήρώνεσαι κανονικά και έχεις το δικαίωμα να την πάρεις μέχρι το τρίτο σου παιδάκι κλείσει τα 6.Τωρα για τα δίδυμα έχει βγει κάτι καινούργιο αλλά δεν το γνωρίζω καλά.Το διάβασα στο metataxeis και μιλάει για παραπάνω χρόνο.....Αν δεν το βρεις γράψε για το ψάξω και εγώ...

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστω πολυ,μολις το γκουγκλαρισα οποτε θα ψαξω!!!!

Να σαι καλα Κλαρα!!!!

Μόλις το βρήκα και εγώ......Ο νόμος 3801/09 στο αρθρο 18 παρ1 δίνει 1 μήνα συν λοχεία στα διδυμα δηλ 3+1=4 και γίνεται και δικαστικός αγώνας να διεκδικήσεται και 2ο εννιάμηνο...!!!!!!!Υπάρχουν ανεβασμένα στο φορουμ εκει και δικαστικές αποφάσεις που έχουν δικαιώσει διδυμογονείς για 2ο εννιάμηνο!!!!!!Να το παρακολουθείς και ρωτα και κανέναν δικηγόρο......Χαίρομια πολύ για αυτή την .....δικαίωση έχω και εγώ δίδυμα (10 ετων είναι σήμερα )και γνωρίζω καλά τι δύσκολα μεγαλώνουν.....Με το καλό σου έυχομαι.......

Link to comment
Share on other sites

Ναι μου πεταχτηκαν λιγο εξω τα ματια,αλλα κατι βρηκα κ εγω....

Για το δευτερο 9 μηνο θα ρωτησω δικηγορο γιατι κ τα δικαστηρια αργουν να γινουν....

Παντως σε γενικες γραμμες η καθε υπηρεσια εχει τα δικα της.....ασχετα αν υπαγονται στο ιδιο υπουργειο!!!!!!Ειδα πολλες διαφορετικες αποψεις κ με ανθρωπους που ανηκουμε στο ιδιο επαγγελμα κ στο ιδιο υπουργειο....ομως οι κανονισμοι απο τα γραφεια προσωπικου ειναι διαφορετικα!!!!!

Να χαιρεσαι τα 10χρονα διδυμακια σου!!!!!!

Σ ευχαριστω πολυ και παλι!!!!!

ΤΑΣΟΣ 9/2/09

ΧΡΗΣΤΟΣ 21/7/10

ΘΑΝΟΣ 21/7/10

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε ευχαριστώ !!Εγω γενικά τα ψάχνω πολύ...Τώρα παλεύω να πάρω μετάθεση στην πόλη μου σαν πολύτεκνη μητέρα και με ταλαιπωρουν......προσπαθώ να βοήθήσω όλες τις μανούλες του κόσμου να είναι κοντά στα παιδακια τους όσο περισσότερο γίνεται ....

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας, μιας και ειδα οτι υπαρχει σχετικο θεμα με το δημοσιο μηπως θα μπορουσε καποια να με βοηθησει??εργαζομαι στον δημο με 18 μηνη συμβαση ημιαπασχολησης και εχω ενα κοριτσακι 26 μηνων δικαιουμαι μειωμενο ωραριο?στον δημο που ρωτησα δεν γνωριζαν!!please Κοριτσια αν γνωριζετε κατι θα το εκτιμουσα πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω δει πουθενά γραμμένο αλλά γνωρίζω ότι ισχύει το μειωμένο ωράριο .Γιατι μια φίλη μου που δουλευε στο δημόσιο και συγκεκριμένα στην Νομαρχία με 8μηνη συμβαση έπερε κανονικά μειωμένο ωράριο και συγκεκριμένα 2 ώρες γιατί το παιδί της ήταν κάτω από 2 ετών.Θα το ψάξω λίγο και αν βρω κάτι θα το γάψω....

Link to comment
Share on other sites

κλάρα σε ευχαριστω για την αμμεση απαντηση σου!απλα εγω ειμαι 4ωρο για αυτο δεν γνωριζω αν δικαιουμαι και ποσο.εχω προσληφθει επισης απο αλλο δημο(ετεροδημοτης δηλαδη)οποτε οπως καταλαβαινεις δεν εχω και την ιδια μεταχειριση παντως οταν ρωτησα δεν γνωριζαν!μπορω αν βρω τον νομο που οριζει κατι τετοιο με το μειωμενο ωραριο να στειλω μια αιτηση παραθετοντας και τον νομο και να μου απαντηση γραπτως το υπ.εσωτερικων??

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά δεν γνωρίζω τι ισχύει και τι όχι.....Και δεν νομίζω να υπάρχει κάπου γραμμένο κάτι.Αυτό που μπορείς να κάνεις εσύ είναι τα κάνεις γραπτό ερώτημα στο Υπουργείο Εσωτερικών για να σου απαντήσουν αν και είναι κάτι που πρέπει κανονικά να το κανει η υπηρεσία σου αλλά να ξέρεις ότι αυτά ειναι λίγο χρονοβόρα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...