Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

13.5 H 14.5 MHNES???


LILIKA

Recommended Posts

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ

ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΗΔΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΑΛΛΑ ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΣ ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΙΔΑ ΚΑΠΟΥ ΜΕ ΣΑΦΗΝΕΙΑ ΕΧΩ ΠΗΤ 09/04/2009 ΚΑΙ ΣΤΙΣ 12/02/2009

ΒΓΑΙΝΩ ΣΕ ΑΔΕΙΑ ΞΕΚΙΝΩΝΤΑΣ ΜΕ ΤΙΣ 56 ΗΜΕΡΕΣ ΜΕΤΑ ΤΙΣ 63 ΜΕΤΑ ΘΑ ΠΑΡΩ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΑΔΕΙΑ ΤΟΥ 2009 ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΠΗΡΑ ΑΝΑΡΡΩΤΙΚΗ (ΕΧΩ

ΚΑΛΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΔΟΞΑ ΤΟ ΘΕΟ) ΜΕΤΑ ΤΟ 6ΜΗΝΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΟ ΜΕΙΩΜΕΝΟ ΩΡΑΡΙΟ 3,5 ΜΗΝΕΣ ΜΑΖΙ ΕΧΩ ΚΑΛΟ ΑΦΕΝΤΙΚΟ ΑΡΑ ΣΥΝΟΛΟ

ΘΑ ΛΕΙΨΩ ΑΠΟ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ 14,5 ΜΗΝΕΣ ΣΩΣΤΑ???? Η ΚΑΤΙ ΛΑΘΟΣ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ??????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ακριβώς έτσι είναι Lilika (14,5 μήνες),

 

εγώ ακόμα το σκέφτομαι αν θα πάρω τους 3,5 μήνες μαζεμένους ή εάν θα λείπω μία μέρα την εβδομάδα από την εταιρεία. Σκέφτομαι ότι σίγουρα θα είναι καλύτερο για τα διδυμάκια μου να μείνω όσο το δυνατό περισσότερο μαζί τους αλλά μήπως 14,5 μήνες μέσα στο σπίτι μου δημιουργήσουν ...ψυχολογικά προβλήματα???? :lol::lol::lol: Έχω μπερδευτεί...

UmGGp3.png
Link to comment
Share on other sites

ΜΕΤΑ ΤΟ 6ΜΗΝΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΟ ΜΕΙΩΜΕΝΟ ΩΡΑΡΙΟ 3,5 ΜΗΝΕΣ

 

Δεν μπορείς να πάρεις το μειωμένο σε μήνες μετά το 6μηνο του ΟΑΕΔ. Θα πρέπει πρώτα να πάρεις το μειωμένο σε μήνες κι ύστερα το 6μηνο. Αυτό θα το δηλώσεις και στον ΟΑΕΔ στο χαρτί που σου δίνει για να συμπληρώσεις ώστε να σου δώσει το 6μηνο.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ

ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΗΔΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΑΛΛΑ ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΣ ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΙΔΑ ΚΑΠΟΥ ΜΕ ΣΑΦΗΝΕΙΑ ΕΧΩ ΠΗΤ 09/04/2009 ΚΑΙ ΣΤΙΣ 12/02/2009

ΒΓΑΙΝΩ ΣΕ ΑΔΕΙΑ ΞΕΚΙΝΩΝΤΑΣ ΜΕ ΤΙΣ 56 ΗΜΕΡΕΣ ΜΕΤΑ ΤΙΣ 63 ΜΕΤΑ ΘΑ ΠΑΡΩ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΑΔΕΙΑ ΤΟΥ 2009 ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΠΗΡΑ ΑΝΑΡΡΩΤΙΚΗ (ΕΧΩ

ΚΑΛΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΔΟΞΑ ΤΟ ΘΕΟ) ΜΕΤΑ ΤΟ 6ΜΗΝΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΟ ΜΕΙΩΜΕΝΟ ΩΡΑΡΙΟ 3,5 ΜΗΝΕΣ ΜΑΖΙ ΕΧΩ ΚΑΛΟ ΑΦΕΝΤΙΚΟ ΑΡΑ ΣΥΝΟΛΟ

ΘΑ ΛΕΙΨΩ ΑΠΟ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ 14,5 ΜΗΝΕΣ ΣΩΣΤΑ???? Η ΚΑΤΙ ΛΑΘΟΣ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ??????

Καποιο λαθος κανεις...

 

56+63+1μηνα+3.5 μηνες=8.5 μηνες περιπου

*O μονος πραγματικος χρόνος είναι το εδώ και το τώρα

 

Όταν καταλάβουμε τι σημαίνει ελπίδα, θα πάψουμε να πιστεύουμε σ' αυτήν...

aMppp3.png

Link to comment
Share on other sites

αχχ ναι απλα δε το ξεχασα εγω δε το δικαιουμαι!!

γιαυτο το εχω ξεχασει

*O μονος πραγματικος χρόνος είναι το εδώ και το τώρα

 

Όταν καταλάβουμε τι σημαίνει ελπίδα, θα πάψουμε να πιστεύουμε σ' αυτήν...

aMppp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεις πάρει αναρρωτική (δικαιούσαι 15 ημέρες ανά έτος) θα σου πληρώσει ο εργοδότης ένα τμήμα μετά την γέννα.

 

Η απουσία απο την δουλειά έχει ως εξής

56 ημέρες προ τοκετού(2μήνες)

63 ημέρες μετά τοκετού (2 μήνες)

Λήψη καλοκαιρινής αδείας ή αναλογίας (αναλόγως την εποχή που γεννάτε γιατί μπορεί να περνάτε και στο επόμενο έτος που και εκεί δικαιούστε την επομενη άδεια όπως εγώ)

Άδεια θηλασμού 3,5 περίπου (είναι 80 ημέρες) που πρέπει να την πάρετε για να ακολουθήσει το μειωμένο του ΟΑΕΔ

(2+2+3,5+1+6+?1)

Σύνολο μαζί μέ όλες τις άδειες 15-17 μήνες περίπου.

 

Επίσης να δηλώσετε στο ΙΚΑ τις 300 ημέρες για τον πλασματικό χρόνο ασφάλισης, ή 600 για 2ο παιδί και μετά

Lvek.jpg.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Μηπως ξέρει καμμια να μου πει, αυτο το «3,5 μηνες θηλασμου» ποιά άδεια είναι; Μηπως είναι αντι του να παρεις μετά μειωμένο για 1 ωρα για 2 ετη; Γιατί δεν το ξερουν λεει εδω στη δουλειά μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ, δεν ήξερα ότι μπορείς να το πάρεις και μαζεμένο, θα ρωτήσω αν γίνεται.

Εγώ έχω άλλο ένα θεμα που δεν ξέρω αν μπορεί να βοηθήσει καμμια σας

Ειμαστε στο ΙΚΑ στην υπηρεσια μου αλλά έχουμε ΣΕΕ που προβλέπει 9 μήνες άδεια μετά τον τοκετό με μειωμένο, από τον εργοδότη (εκτός από τους δύο μηνες πριν-δυο μετα του ΙΚΑ και τους 3,5 μηνες θηλασμου). Τωρα λοιπον που βγήκε το 6μηνο του ΙΚΑ μας είπαν ότι αν και αυτο το 9μηνο που μας δινουν δεν έχει να κανει με τι ΙΚΑ, δεν μπορούμε να πάρουμε ΚΑΙ το 9μηνο της ΣΕΕ μας ΚΑΙ το 6μηνο του ΙΚΑ, με λιγα λόγια μας το αρνηθηκαν. Μπορούν;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...