Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

CRL μικρότερο απο το αναμενόμενο


Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα.

Ευχομαι καταρχήν σε όλες τις εγκυούλες τελειόμηνη εγκυμοσύνη.

Ειμαι στην 9η εβδομάδα και στον υπέρηχο χθες ο γιατρός μέτρησε το CRL του εμβρύου στα 17mm. Αυτό δείχνει ηλικία 8 εβδομάδων αντί 9. Πριν μια βδομάδα (στην 8η) είχα κάνει ξανά υπέρηχο επειδή είχα αγχωθεί ότι κάτι δεν πάει καλά, σε κάποιο διαγνωστικό κέντρο, και το μέγερος ήταν 16mm!

Εχω ανησυχήσει μήπως το μωρό μου δεν μεγαλώνει κανονικά...Ο γιατρός είπε πως ίσως φταίει η θέση και υπάρχει απόκλιση στην μέτρηση. Όμως έπρεπε να είναι 6-7mm περισσότερα. Τόση μεγάλη απόκλιση?

 

Εχει τύχει σε καμία?

 

Επίσης διαγνώστηκα με θρομβοφιλία και απο αύριο θα ξεκινήσω ενέσεις ηπαρίνης.

 

Είμαι πολύ στεναχωρημένη και φοβάμαι μήπως δεν πάνε καλά τα πράγματα....Μας πήρε σχεδόν 2 χρόνια να δούμε έστω ένα θετικό τεστ και είμαι και 36 χρονών...Ξέρω πως το άγχος δεν κάνει καλό και προσπαθώ να το ελέγξω. Ελπίζω να΄πάνε όλα καλά στο τέλος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σου και να εχεις μια καλη τελειομηνη εγκυμοσυνη.Λοιπον καταρχήν οι δυο υπερηχοι που αναφερεις εγιναν με διαφορετικο μηχανημα και φυσικα απ οτι καταλαβα απο διαφορετικο γιατρο. Αυτο και μονο σε τοσο μικρα εμβρυα μπορει να δωσει αποκλεισεις. Εδω καμια φορα εισαι ετοιμη να γεννησεις και αμα πας σε αλλο μηχανημα με αλλο γιατρο σου βγάζουν το παιδι μεχρι και 1κιλο διαφορα. Αφου ακους καρδιακη λειτουργεια εγω δεν πιστευω οτι παει κατι στραβα.Αντε μην αγχωνεσαι τζαμπα (τα λέω για να τα ακουω κι εγω)

Link to comment
Share on other sites

Για να ηρεμήσω πήγα κι εκανα ξανά υπέρηχο και το μέγεθος ήταν όπως πρέπει τελικά, στα 23mm! :D

 

Είμαι πολύ χαρούμενη!

Γέμισα με αισιοδοξία τώρα ότι όλα πάνε καλά!

Link to comment
Share on other sites

ειδες που σου ειπα? Τωρα αυτον τον υπερηχο που τον εκανες στο γιατρο σου ή στο διαγνωστικο?

Παντως μην δίνεις σημασια στο μέγεθος οταν ειναι απο διαφορετικα ιατρικα κέντρα. Εγω για το μονο λόγο που θα πήγαινα σε ενα διαγνωστικο και οχι στο γιατρο μου ειναι για να δω αν το παιδι ειναι καλα λόγω αγχους και τιποτε αλλο. Κανονικα το παιδι πρεπει να το μετράει μονο ο γοατρος σου.

Link to comment
Share on other sites

Για να ηρεμήσω πήγα κι εκανα ξανά υπέρηχο και το μέγεθος ήταν όπως πρέπει τελικά, στα 23mm! :D

 

Είμαι πολύ χαρούμενη!

Γέμισα με αισιοδοξία τώρα ότι όλα πάνε καλά!

 

ευχομαι ολα να σου πανε καλα!να εχεις μια αψογη τελειομηνη εγκυμοσυνη!θετικη σκεψη παντα!!!!!!:P:p:p;):D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Mam2be μια τέλεια εγκυμοσύνη σου εύχομαι με ενα υγιέστατο μωράκι!

 

Κορίτσι μου αν μπορώ να σου δώσω μια ''συμβουλή'' κατα κάποιον τρόπο, είναι οσο γίνεται μην ασχοληθείς καθόλου με τις μετρήσεις,είναι περιττό άγχος,ειδικά για διαφορές μιας εβδομάδας...

δεν αξίζει...ολα εξαρτώνται απο ένα κλικ του γιατρού,ο ίδιος γιατρός στο ίδιο μηχάνημα μπορεί να σου βγάλει τρια διαφορετικά αποτελέσματα σε μια μέρα..ασ'το..

 

Αν είναι κατι ανησυχητικό θα ανησυχήσει πρώτος ο γιατρός..

 

Ολα να σου πάνε καλά!!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 χρόνια μετά...

Καλημέρα σας, πήρα το θάρρος να γράψω κι εγώ με τη σειρά μου για ένα θέμα που με απασχολεί πολύ.

Είμαι έγκυος 12εβδ + 2ημερών και την προηγούμενη εβδομάδα σε έναν υπερηχογραφικό έλεγχο ρουτίνας είδα ότι το εμβρυάκι μου

δεν έχει μεγαλώσει πολύ σε crl μέτρηση (το έδειξε μικρότερο μίας εβδομάδας), αλλά σε μέτρηση bpd ήταν όσο θα έπρεπε (η μέτρηση βάση κεφαλιού 

που γίνεται από την 10η εβδομάδα και μετά).

Το θέμα είναι  ότι σε 2 μέρες έχω εξέταση για την αυχενική διαφάνεια και έχω τρομερό 

άγχος μήπως το μωρό μου δεν αναπτύσσεται σωστά ή έχει κάποια χρωμοσωμική ανωμαλία.

Αν σε κάποια κοπέλα έχει συμβεί κάτι παρόμοιο, να έχει πιο μικρό μωρό βάσει crl ας μου γράψει παρακαλώ.

Ελπίζω να σας έχω καλά νέα, περιμένω απαντήσεις σας!

Ευχαριστώ!!!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...