Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

πετρωμα στο στηθος - επεμβαση


Recommended Posts

καλημέρα. ελπιζω να γραφω σε σωστο σημειο.

 

μου προεκυψε το παρακατω προβλημα και θα ηθελα τη βοηθεια σας αν καποια μανουλα εχει περασει κατι σχετικο...

 

εχω ενα μωρακι 3,5 μηνων και εδω και 2,5 μηνες αντλω ολα της τα γευματα. εχει αρκετο καιρο (σχεδον 1,5 μηνα) που εχω ενα πετρωμα στο στηθος το οποιο στην αρχη ηταν μικρο αλλα οτι κι αν εκανα (κομπρεσες, μαλαξεις) δεν εφευγε. εδω και 2 βδομαδες εχει μεγαλωσει πολυ (3-4 εκατοστα) και οταν πηγα στο γυναικολογο μου ειπε να συνεχισω τις κομπρεσες και τις μαλάξεις και αν κανω πυρετο να τον παρω για να μου δωσει αντιβιωση.

Πυρετο δεν εκανα αλλα εχει μια βδμαδα που αρχισε να ποναει και να ειναι κοκκινο και την Τριτη πηγα σε μαστολογο που συνεργαζεται με το γυναικολογο μου και μου εδωσε αντιβιωση και ζητησε να της τηλεφωνησω σε 3 μερες. Σημερα λοιπον που πηρα και της ειπα οτι δεν εχω καμια βελτιωση και ο πονος εχει χειροτερεψει λιγο μου ειπε οτι επρεπε με την αντιβιωση να εχω εστω μικρη βελτιωση και μου εδωσε δευτερη αντιβιωση να την παιρνω ταυτοχρονα μηπως μπορεσουμε λεει να αποφυγουμε το να επεμβει...

Και μου εδωσε παλι 3 μερες περιθωριο και ζητησε να την παρω την Κυριακη και αν δεν ειμαι καλυτερα να κανονισουμε για Δευτερα - Τριτη να παω ε'ιτε για παρακεντηση ή για τομή:(:( γιατι λεει ειναι πολυ καιρο...

 

Μου φαινεται υπερβολικη μια τετοια αντιμετωπιση αν και μου την περιεγραψε ως διαδικασια ρουτινας...

Ειχε καποια μανουλα παρομοιο προβλημα? Τι κανατε? Δεν υπαρχει άλλη λύση??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλημέρα. ελπιζω να γραφω σε σωστο σημειο.

 

μου προεκυψε το παρακατω προβλημα και θα ηθελα τη βοηθεια σας αν καποια μανουλα εχει περασει κατι σχετικο...

 

εχω ενα μωρακι 3,5 μηνων και εδω και 2,5 μηνες αντλω ολα της τα γευματα. εχει αρκετο καιρο (σχεδον 1,5 μηνα) που εχω ενα πετρωμα στο στηθος το οποιο στην αρχη ηταν μικρο αλλα οτι κι αν εκανα (κομπρεσες, μαλαξεις) δεν εφευγε. εδω και 2 βδομαδες εχει μεγαλωσει πολυ (3-4 εκατοστα) και οταν πηγα στο γυναικολογο μου ειπε να συνεχισω τις κομπρεσες και τις μαλάξεις και αν κανω πυρετο να τον παρω για να μου δωσει αντιβιωση.

Πυρετο δεν εκανα αλλα εχει μια βδμαδα που αρχισε να ποναει και να ειναι κοκκινο και την Τριτη πηγα σε μαστολογο που συνεργαζεται με το γυναικολογο μου και μου εδωσε αντιβιωση και ζητησε να της τηλεφωνησω σε 3 μερες. Σημερα λοιπον που πηρα και της ειπα οτι δεν εχω καμια βελτιωση και ο πονος εχει χειροτερεψει λιγο μου ειπε οτι επρεπε με την αντιβιωση να εχω εστω μικρη βελτιωση και μου εδωσε δευτερη αντιβιωση να την παιρνω ταυτοχρονα μηπως μπορεσουμε λεει να αποφυγουμε το να επεμβει...

Και μου εδωσε παλι 3 μερες περιθωριο και ζητησε να την παρω την Κυριακη και αν δεν ειμαι καλυτερα να κανονισουμε για Δευτερα - Τριτη να παω ε'ιτε για παρακεντηση ή για τομή:(:( γιατι λεει ειναι πολυ καιρο...

 

Μου φαινεται υπερβολικη μια τετοια αντιμετωπιση αν και μου την περιεγραψε ως διαδικασια ρουτινας...

Ειχε καποια μανουλα παρομοιο προβλημα? Τι κανατε? Δεν υπαρχει άλλη λύση??

 

Νομίζω ότι αυτό που περιγράφεις είναι απόστημα από τη μαστίτιδα που δεν θεραπεύτηκε εγκαίρως και αποτελεσματικά. Αν είναι όντως έτσι νομίζω ότι πράγματι πρέπει να ανοιχτεί ή να αναρροφηθεί.

Άκουσα παρόμοια περίπτωση από κοπέλα σε κάποια συνάντηση της La Leche - δεν είναι τελικά τραγικό μεν αλλά είναι μια διαδικασία.

Αφού είσαι στη Θεσσαλονίκη, θα σου πρότεινα να επικοινωνήσεις με την Πατσούρου την παιδίατρο που είναι σύμβουλος θηλασμού (αν δεν σου προτείνει κάτι άλλο η Αγλαΐα) καθώς αναλύει το θέμα στο βιβλίο της κι ίσως έχει να σου προτείνει κάποιον (για 2η γνώμη κλπ) ή κάτι περισσότερο. Επίσης μπορεί να σου παράσχει (όπως και η Αγλαΐα βέβαια) εξειδικευμένες οδηγίες για τη συνέχιση του θηλασμού μετά την επέμβαση.

Καλή ανάρρωση.

Link to comment
Share on other sites

 

Μου φαινεται υπερβολικη μια τετοια αντιμετωπιση αν και μου την περιεγραψε ως διαδικασια ρουτινας...

 

Δεν μπορώ να αξιολογήσω την κατάσταση από μακριά αλλά γενικά δεν είναι υπερβολική μια τέτοια αντιμετώπιση.

 

Θα σου στείλω και πμ για να μπορέσεις να πάρεις μια πιο εξειδικευμένη γνώμη.

Link to comment
Share on other sites

Eyxaristw poly! Prospathisa na sas steilw pm alla bgazei kapoio lathos.

Pisteyete oti ws symboulos thilasmou tha me symbouleysei se ena toso "gynaikologiko" thema?

tha epikoinwnhsw to syntomotero giati mou edwsan thn entypwsh tou epeigontos

 

Eyxaristw gia thn amesh apanthsh mporw na pw oti me kathisixasate ligo giati exw akousei apo polles mhteres na talaipwrountai me mastitides alla pote Mia toso paremvatiki methodo...

Link to comment
Share on other sites

Pisteyete oti ws symboulos thilasmou tha me symbouleysei se ena toso "gynaikologiko" thema?

tha epikoinwnhsw to syntomotero giati mou edwsan thn entypwsh tou epeigontos

 

Είναι και παιδίατρος, οπότε μπορεί να αξιολογήσει την κατάσταση και να σας πει ποια είναι η καλύτερη λύση.

 

 

exw akousei apo polles mhteres na talaipwrountai me mastitides alla pote Mia toso paremvatiki methodo...

Κάποιες μαστίτιδες οδηγούν σε απόστημα και τότε χρειάζεται παρέμβαση.

Μερικά μικρά αποστήματα, ίσως μπορούν να αντιμετωπισθούν με ομοιοπαθητική, τα περισσότερα όμως χρειάζονται διάνοιξη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα!

 

Δυδτυχως δεν προλαβα να μιλησω με την κα Πατσουρου, ειχα αποτομη επιδεινωση την Κυριακη με πονο και πρηξιμο και εκανα Δευτερα πρωι εσπευσμενα την επεμβαση.Μαλλον ευτυχως γιατι το μεγαλυτερο μερος του πρηξιματος ηταν πυον. Μου αφησε η γιατρος και παροχετευση και βγαζει συνεχεια αιμα και πυον. Δυδστυχως μετα την επεμβαση ειχα μεγαλη μειωση στην ποσοτητα του γαλατος αλλα συνεχιζω τις αντλησεις και μολις (τη Δευτερα) βγει και το σωληνακι και ο μεγαλος ογκος απο γαζες κτλ θα κανω πιο συχνες τις αντλησεις και ελπιζω να καταφερω να εχω παλι την παραγωγη που ειχα.

 

Μετα απο ερωτησεις μιας φιλης νοσοκομας μου δημιουργηθηκε κι εμενα η εξης απορια. Ολος αυτος ο ογκος απο πυον κτλ δεν επηρεαζε την ποιοτητα του γαλατος? Δεν μπορω να κανω κατι για οτι εφαγε ηδη το μωρο αλλα εχω κρατησει και γαλα στην καταψυξη και αναρωτιεμαι αν πρεπει να το πεταξω. Επισης, για τον ιδιο λογο μηπως πρεπει για λιγο καιρο να πεταω το γαλα απο τον ενα μαστο (ακομα μαι αφου σταματησω αντιβιωσεις κτλ)?

 

Θα ρωτησω και τον παιδιατρο αλλα θα ηθελα και τη δικη σας γνωμη.

Link to comment
Share on other sites

Δυδτυχως δεν προλαβα να μιλησω με την κα Πατσουρου, ειχα αποτομη επιδεινωση την Κυριακη με πονο και πρηξιμο και εκανα Δευτερα πρωι εσπευσμενα την επεμβαση.Μαλλον ευτυχως γιατι το μεγαλυτερο μερος του πρηξιματος ηταν πυον. Μου αφησε η γιατρος και παροχετευση και βγαζει συνεχεια αιμα και πυον. Δυδστυχως μετα την επεμβαση ειχα μεγαλη μειωση στην ποσοτητα του γαλατος αλλα συνεχιζω τις αντλησεις και μολις (τη Δευτερα) βγει και το σωληνακι και ο μεγαλος ογκος απο γαζες κτλ θα κανω πιο συχνες τις αντλησεις και ελπιζω να καταφερω να εχω παλι την παραγωγη που ειχα.

 

Θα τα καταφέρεις μην ανησυχείς!

Εκτιμώ ότι δεν είχες άλλη λύση πέρα από αυτή.

Εύχομαι γρήγορα περαστικά!

 

Μετα απο ερωτησεις μιας φιλης νοσοκομας μου δημιουργηθηκε κι εμενα η εξης απορια. Ολος αυτος ο ογκος απο πυον κτλ δεν επηρεαζε την ποιοτητα του γαλατος? Δεν μπορω να κανω κατι για οτι εφαγε ηδη το μωρο αλλα εχω κρατησει και γαλα στην καταψυξη και αναρωτιεμαι αν πρεπει να το πεταξω. Επισης, για τον ιδιο λογο μηπως πρεπει για λιγο καιρο να πεταω το γαλα απο τον ενα μαστο (ακομα μαι αφου σταματησω αντιβιωσεις κτλ)?

 

Ο πύον αυτό συσσωρεύεται σε μια κοιλότητα. Είναι έγκλειστο. Δεν μπορεί να διαχυθεί. Κατά συνέπεια δεν μπορεί να έχει καμία σχέση με το γάλα, με τους γαλακτοφόρους πόρους κλπ.

 

Ο παιδίατρος, όπως και η φίλη νοσοκόμα, μπορεί να μη γνωρίζουν κάτι τέτοιο (αν και το θεωρώ απαράδεκτο να μη γνωρίζουν ότι αυτό είναι έγκλειστο...)

Το μητρικό γάλα έχει μελετηθεί και αναλυθεί εκτενώς εδώ και τουλάχιστον 2 δεκαετίες σε επίπεδο μικροβιακού φορτίου και έχουν δημοσιευτεί τα πάντα.

 

Μπορείς να τυπώσεις αυτό (και να το χαρίσεις στη φίλη σου...)

 

http://www.who.int/child_adolescent_health/documents/fch_cah_00_13/en/index.html

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις ευχές.

 

Ο πύον αυτό συσσωρεύεται σε μια κοιλότητα. Είναι έγκλειστο. Δεν μπορεί να διαχυθεί. Κατά συνέπεια δεν μπορεί να έχει καμία σχέση με το γάλα, με τους γαλακτοφόρους πόρους κλπ.

 

Ναι, αυτο μου ειπε και ο παιδίατρος.Υποθετω οτι το ιδιο ισχύει και τωρα που εχει ανοιχτει η κοιλοτητα και κανω πλυσεις με οξυζενε και betadine.

 

Πολύ κατατοπιστικό το έγγραφο αυτό!! Δεν ξερω αν θα το εκτιμησει η φιλη μου αλλά εγω βρήκα πολλά σημαντικά πράγματα που δεν ήξερα.

Link to comment
Share on other sites

Υποθετω οτι το ιδιο ισχύει και τωρα που εχει ανοιχτει η κοιλοτητα και κανω πλυσεις με οξυζενε και betadine.

 

Ισχύει, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.

 

Πολύ κατατοπιστικό το έγγραφο αυτό!! Δεν ξερω αν θα το εκτιμησει η φιλη μου αλλά εγω βρήκα πολλά σημαντικά πράγματα που δεν ήξερα.

Είναι ένα βιβλίο που το εξέδιδε ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας και το έστελνε με ένα ελάχιστο κόστος. Με τη διάδοση του διαδικτύου, το διαθέτουν δωρεάν! :wink:

 

Αναφέρουν ότι σε περιπτωση αποστήματος δεν διακόπτεται ο θηλασμός.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα και καλό Σαββατοκύριακο!

 

Προσπαθώ να συντηρήσω την ποσότητα του γάλακτος έστω το λίγο που είναι τώρα και να αυξήσω τις αντλήσεις μόλις μπορέσω αλλά εκτός από την μείωση στην ποσότητα παρατήρησα και μεγάλη διαφορά στη σύσταση...

Δλδ το γάλα μου είναι πολύ πιο αραιό, πιο ανοιχτόχρωμο και όταν το βάζω στο ψυγείο δεν ανεβαίνει πάνω λίπος όπως πριν... Τι έχει συμβει? Υπάρχει κάποιο πρόβλημα με το γάλα? Ανυσηχω λίγο γιατί τώρα που σταμάτησα τη μια αντιβίωση που δεν ήταν συμβατή με θηλασμό και παίρνω μόνο την άλλη που είναι συμβατη, το δίνω το γάλα κανονικά στο μωρό έστω και αυτή τη μικ΄ρη ποσότητα που βγάζω...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημέρα και καλό Σαββατοκύριακο!

 

Προσπαθώ να συντηρήσω την ποσότητα του γάλακτος έστω το λίγο που είναι τώρα και να αυξήσω τις αντλήσεις μόλις μπορέσω αλλά εκτός από την μείωση στην ποσότητα παρατήρησα και μεγάλη διαφορά στη σύσταση...

Δλδ το γάλα μου είναι πολύ πιο αραιό, πιο ανοιχτόχρωμο και όταν το βάζω στο ψυγείο δεν ανεβαίνει πάνω λίπος όπως πριν... Τι έχει συμβει? Υπάρχει κάποιο πρόβλημα με το γάλα? Ανυσηχω λίγο γιατί τώρα που σταμάτησα τη μια αντιβίωση που δεν ήταν συμβατή με θηλασμό και παίρνω μόνο την άλλη που είναι συμβατη, το δίνω το γάλα κανονικά στο μωρό έστω και αυτή τη μικ΄ρη ποσότητα που βγάζω...

 

Πόσο γάλα αντλούσες το 24ωρο;

Πόσες αντλήσεις έκανες;

 

Γιατί σου έδωσαν αντιβίωση μη συμβατή με το θηλασμό; αφού υπάρχουν αντιβιώσεις συμβατές με το θηλασμό που καλύπτουν και αυτές τις περιπτώσεις.

Link to comment
Share on other sites

εκανα 5 αντλήσεις (μια βραδινή) από 180-200 ml τη φορά. το ξέρω ότι είναι λίγες αλλά κράτησα αυτό το μοτίβο για 3 βδομάδες χωρίς μείωση στην παραγωγή μου και ηλπιζα ότι θα μπορέσω να το συνεχίσω πιο εύκολα και τώρα που είναι να επιστρέψω στη δουλειά.

 

Η γιατρός αρχικά μου έδωσε Zinadol που οπως με βεβαίωσε η ίδια και ο παιδίατρος είναι συμβατή με θηλασμό (αν και ο παιδίατρος με συμβούλεψε ότι από τη στιγμή που είχα τράπεζα στην κατάψυξη ήταν ακόμα καλύτερα να χρησιμοποιήσω από εκεί γάλα). όταν δεν έγινε τίποτα με το Zinadol μου έδωσε ταυτόχρονα και Flagyl το οποίο μου είπε ότι δεν είναι συμβατό (το πήρα 5 ημέρες και 3 μέρες μετά που το σταμάτησα αρχισα να δίνω πάλι όσο γάλα έβγαζα συμπληρώνοντας πάντα από την τράπεζα).

Η αλήθεια είναι ότι έχοντας την "πολυτέλεια" της τράπεζας δεν επέμενα καθόλου για την αντιβίωση.

 

Τώρα κάνω 6 αντλήσεις τη μέρα (και δυστυχώς δεν καταφέρνω να κάνω κάθε μέρα βραδινή άντληση) από 60-70 ml τη φορά. Προσπαθώ να τις αυξήσω κιι άλλο και να κάνω κάθε μέρα μια βραδινή. Απλά δεν καταλαβαίνω γιατί άλλαξε τόσο η σύσταση του γάλατος και αν συνεχίσει έτσι, θα έχει επίπτωση στο μωρό??

Προς το παρόν δε βλέπω κάτι διαφορετικό στη μικρή γιατί έτσι κι αλλιως πινει πιο πολυ από το κατεψυγμένο. Το Zinadol συνεχίζω να το παίρνω.

 

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις και το χρόνο σας!!

Link to comment
Share on other sites

εκανα 5 αντλήσεις (μια βραδινή) από 180-200 ml τη φορά. το ξέρω ότι είναι λίγες αλλά κράτησα αυτό το μοτίβο για 3 βδομάδες χωρίς μείωση στην παραγωγή μου και ηλπιζα ότι θα μπορέσω να το συνεχίσω πιο εύκολα και τώρα που είναι να επιστρέψω στη δουλειά.

 

γι αυτό άλλαξε η σύσταση του γάλακτος

 

όταν επιστρέψεις στη δουλειά, μπορεί να αλλάξεις το πρόγραμμα των αντλήσεων αλλά δεν είναι σίγουρο ότι μπορείς να μειώσεις και τον αριθμό τους

 

μου έδωσε ταυτόχρονα και Flagyl το οποίο μου είπε ότι δεν είναι συμβατό (το πήρα 5 ημέρες και 3 μέρες μετά που το σταμάτησα αρχισα να δίνω πάλι όσο γάλα έβγαζα συμπληρώνοντας πάντα από την τράπεζα).

 

Η δραστική ουσία είναι η metronidazol

 

http://www.e-lactancia.org/ingles/inicio.asp

 

ψάξε την στην παραπάνω βάση δεδομένων και θα δεις ότι είναι απολύτως ασφαλής για το θηλασμό

 

:evil::twisted::twisted::twisted::twisted: Πόσο χρόνο και χρήμα κοστίζει σε όλους αυτούς τους ανεύθυνους γιατρούς να έχουν ένα βιβλίο των 100 δολλαρίων και να το ανοίγουν για να μη λένε μπούρδες; (αν και υπάρχουν και δωρεάν βάσεις αλλά οι περισσότεροι δεν θέλουν να ψάχνουν)

 

 

 

Τώρα κάνω 6 αντλήσεις τη μέρα (και δυστυχώς δεν καταφέρνω να κάνω κάθε μέρα βραδινή άντληση) από 60-70 ml τη φορά. Προσπαθώ να τις αυξήσω κιι άλλο και να κάνω κάθε μέρα μια βραδινή. Απλά δεν καταλαβαίνω γιατί άλλαξε τόσο η σύσταση του γάλατος και αν συνεχίσει έτσι, θα έχει επίπτωση στο μωρό??

 

Αύξησέ τες στις 8 για 1-2 εβδοδμάδες για να επανέλθεις στην προηγούμενη κατάσταση και μετά νομίζω ότι θα μπορέσεις να επιστρέψεις στις 6 που έκανες και πριν.

 

Προφανώς οι 6 αντλήσεις είναι για σένα κατώφλι. Δηλαδή το ελάχιστο όριο με το οποίο μπορείς να διατηρήσεις τη γαλουχία. Υπάρχουν μητέρες που τα καταφέρνουν με 5 ή 4 αλλά και άλλες που χρειάζονται οπωσδήποτε πάνω από 9. Διαφέρει πολύ από μητέρα σε μητέρα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Εγώ πάντως σε παρόμοια περίπτωση την είχα γλιτώσει την επέμβαση με μερικές αναρροφήσεις και την ομοιοπαθητική της Πατσούρου...και μένα μου είχε προτείνει γιατρός από Θεσσαλονίκη διάνοιξη, αλλά τώρα είμαι μια χαρά και χωρίς αυτήν...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Εδω κ 3 μέρες έχω πόνο στο στηθος (θηλαζω εδω 10 μηνες) εχω περασει αρκετες φορες μαστιτιδα αλλα οκ τα καταφερα μεχρι τωρα!

Το θεμα τωρα ειναι οτι δεν το νιωθω σκληρος το στηθος μου κ ουτε στο σημειο που ποναω κ ποναω αρκετα, εχω προσπαθησει κ με το θηλαστρο μηπως κ ειναι φραγμενος πορος αλλα τιποτα βαζω κ το μωρο να τρωει περισσοτερο απο αυτη την μερια αλλα κ παλι τπτ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Αντιματοπιζω το διο προβλημα.Θηλαζω 4 μηνες αποκλειστικα κ εδω κ 3 μερες εχω πρηξιμο στο αριστερο στηθος στο σημειο που νιωθω το αντανακλαστικο καθοδου,απο τη μασχαλη καθετα προς τη θηλη.Στην αρχη νομισα οτι ξεκινουσε μαστιτιδα κ παλευα μετα τους θηλασμους με το θηλαστρο αλλα τιποτ...μερικες σταγονες εβγαζα μονο.Ποναει....τι μπορω να κανω....?τι ειναι αυτο,κατι σοβαρο?που να απευθυνθω?Αγλαια αν μπορεις βοηθησε μας

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

Δε νομιζω οτι ειναι ομωσ μαστιτιδα γιατι την εχω περασει αρκετες φορες,ολο το στηθος ειναι μαλακο εκτος του σημειου αυτου που μοιαζει περισσοτερο με ογκο:cry:

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

Δε νομιζω οτι ειναι ομωσ μαστιτιδα γιατι την εχω περασει αρκετες φορες,ολο το στηθος ειναι μαλακο εκτος του σημειου αυτου που μοιαζει περισσοτερο με ογκο:cry:

 

Από την περιγραφή μοιάζει με φραγμένο πόρο.

 

Μπορείς να συμβουλευτείς ομοιοπαθητικό γιατρό.

Αν δεν κανεις ομοιοπαθητική μπορείς να επικοινωνήσεις με το γυναικολόγο σου. Συστήνουν ήπια αντιφλεγμονώδη-παυσίπονα όπως η παρακεταμόλη που είναι συμβατή με το θηλασμό.

 

Η μαστίτιδα έχει συμπτώματα ίωσης (γενική κακουχία, συμπτώματα σε όλο το σώμα) και πυρετό.

Link to comment
Share on other sites

Εδω κ 3 μέρες έχω πόνο στο στηθος (θηλαζω εδω 10 μηνες) εχω περασει αρκετες φορες μαστιτιδα αλλα οκ τα καταφερα μεχρι τωρα!

Το θεμα τωρα ειναι οτι δεν το νιωθω σκληρος το στηθος μου κ ουτε στο σημειο που ποναω κ ποναω αρκετα, εχω προσπαθησει κ με το θηλαστρο μηπως κ ειναι φραγμενος πορος αλλα τιποτα βαζω κ το μωρο να τρωει περισσοτερο απο αυτη την μερια αλλα κ παλι τπτ!

 

Αν ο πόνος είναι δύσκολα ανεκτός, επικοινώνησε με το γυναικολόγο σου (δες τι έγραψα και παραπάνω).

 

Ζεστά μπάνια και ήπιο μασάζ μπορούν επίσης να βοηθήσουν.

Το μασάζ να γίνεται ακτινωτά από την περιφέρεια του στήθους προς τη θηλή. Για να μην ερεθιστεί το δέρμα είναι καλό να βάζεις στα δάχτυλα λίγο λάδι (αμυγδαλέλαιο ή ελαιόλαδο).

Link to comment
Share on other sites

Αγλαια ευχαριστω πολυ για γρηγορη παρεμβαση σου.Επικοινωνησα με το γυναικολογο μου ο οποιος δε μπορει να με βοηθησει χωρις να με δει γιατι βρισκετε πολυ μακρια κ τον ιανουαριο επιστρεφει στο τοπο μας.Κ εκεινος για φραγμενο πορο μου ειπε κ μου εδωσε τις οδηγειες που δινεις παραπανω.Ομως σημερα επισκεφτηκα το παθολογο μου ο οποιος μου ειπε κ αυτος το ιδιο-μαλλον φραγμενος πορος-κ μου ειπε αν γινεται να παρω prosef για 2 μερες.Διαβασε κ τις οδηγειες σου κ το εψαχνε στο ιντερνετ κ μου ειπε οτι ολες οι αντιβιωσεις ειναι συμβατες απλα ειναι το θεμα τι ποσοτητα θα λαβει το παιδι.Μου αν γινεται να μη το θηλασω για 2 μερες να παρω την αντιβιωση.Εχω πολυ λιγο αποθεμε γαλακτος στο ψυγειο,τι να κανω...να του δωσω αυτο κ αν τελειωσει να παρω κ ξενο?Ο μικρος μου ειναι 4 μηνων κανει να δεχθει αντιβιωση?

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

Επισης μενω σε μια κωμοπολη κ στο νομο μας δεν υπαρχει ειδικος για ομοιοπαθητικη.Εναν γυναικολογο εχουμε κ αυτος....δε κανει.ακομη μου ειναι δυσκολο να λειψω απο το σπιτι γιατι δεν το παιδι το εχω μονη μου,αμαξι για να παω σε αλλη πολη δεν εχω,οποτε πρεπει να κανω κατι μονη μου...Θα με βοηθουσε κατι που θα μπορουσα να το κανω μονη μου.Εκανα κ κομπρεσες κ μαλαξεις κ μετα τραβουσα με το θηλαστρο,3 μερες τωρα βαζω το μικρο να θηλασει απο το προβληματικο στηθος αλλα δε δεχετε με τιποτα

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

Αγλαια ευχαριστω πολυ για γρηγορη παρεμβαση σου.Επικοινωνησα με το γυναικολογο μου ο οποιος δε μπορει να με βοηθησει χωρις να με δει γιατι βρισκετε πολυ μακρια κ τον ιανουαριο επιστρεφει στο τοπο μας.Κ εκεινος για φραγμενο πορο μου ειπε κ μου εδωσε τις οδηγειες που δινεις παραπανω.Ομως σημερα επισκεφτηκα το παθολογο μου ο οποιος μου ειπε κ αυτος το ιδιο-μαλλον φραγμενος πορος-κ μου ειπε αν γινεται να παρω prosef για 2 μερες.Διαβασε κ τις οδηγειες σου κ το εψαχνε στο ιντερνετ κ μου ειπε οτι ολες οι αντιβιωσεις ειναι συμβατες απλα ειναι το θεμα τι ποσοτητα θα λαβει το παιδι.Μου αν γινεται να μη το θηλασω για 2 μερες να παρω την αντιβιωση.Εχω πολυ λιγο αποθεμε γαλακτος στο ψυγειο,τι να κανω...να του δωσω αυτο κ αν τελειωσει να παρω κ ξενο?Ο μικρος μου ειναι 4 μηνων κανει να δεχθει αντιβιωση?

εδώ http://www.e-lactancia.org εδώ μπορείς να δεις την συμβατότητα του φαρμάκου με τον θηλασμό, με βάση την δραστική ουσία (Cefprozil).

Λέει ότι είναι συμβατό, ακίνδυνο, risk level 0.

 

Είναι προτιμότερο να θηλάσεις παίρνοντας αντιβίωση, παρά να δώσεις ξένο. Οι αγελάδες παίρνουν πολύ περισσότερες αντιβιώσεις και ορμόνες από σένα. Η ποσότητα του φαρμάκου που περνά στο γάλα σου είναι πολύ πολύ μικρή.

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites

εδώ www.e-lactancia.org εδώ μπορείς να δεις την συμβατότητα του φαρμάκου με τον θηλασμό, με βάση την δραστική ουσία (Cefprozil).

Λέει ότι είναι συμβατό, ακίνδυνο, risk level 0.

 

Είναι προτιμότερο να θηλάσεις παίρνοντας αντιβίωση, παρά να δώσεις ξένο. Οι αγελάδες παίρνουν πολύ περισσότερες αντιβιώσεις και ορμόνες από σένα. Η ποσότητα του φαρμάκου που περνά στο γάλα σου είναι πολύ πολύ μικρή.

 

 

 

Καλως Palladin ευχαριστω πολυ για την απαντηση,αυτο θα κανω.Δε θα ηθελα να του δωσω ξενο αλλα...Επισης θα κανω το εξης....ξτου δινω το αποθηκευμενο γαλα μου κ οταν τελειωσει θηλαζω,ετσι θα λαβει μικροτερη ποσοτητα.Μακαρι να περασει γιατι εχω ανησυχησει πολυ.....Τις μαστιτηδες τις αντιμετοπιζα οταν ειχα,αλλα αυτο πρωτη φορα....Θα αναφερω τι αποτελεσμα ειχα

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...