Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τι είναι αυτό μέσα στο σάκκο????


Recommended Posts

Χτες μετά από πολλές περιπέτειες (νοσηλευτήκαμε 7 μέρες στο Παίδων) καταφέραμε να πάμε στο γυναικολόγο.Είχε προηγηθεί μόλις μία επίσκεψη όπου επιβεβαιώσαμε απλά την εγκυμοσύνη.Χτες λοιπόν είδαμε το φασολάκι μας, ακούσαμε την καρδούλα του ήταν μια χαρά....μόνο που στο σάκκο δεν ήταν μόνο του είχε και παρέα....μια "λευκή" μπαλίτσα να την πω, φουσκαλίτσα να την πω, κυστούλα να την πω(?)...κάτι τέτοιο τέλος πάντων.Ανεξάρτητο από το έμβρυο, σε ακριβώς αντιδιαμετρικό σημείο και αρκετά μεγάλο σε μέγεθος. Ο γιατρός δεν έχει ξαναδεί κάτι παρόμοιο, δεν ήξερε να μου πει τι είναι αυτό.Με παρέπεμψε στο ΛΗΤΩ για έναν επαναλλειπτικό υπέρηχο μπας και βγάλουμε καμμιά άκρη.

Το ραντεβού μου είναι για τη Δευτέρα αλλά μέχρι τότε??Έχω θορυβηθεί λίγο η αλήθεια είναι, προσπαθώ να είμαι αισιόδοξη αλλά φοβάμαι.

Μήπως έχετε ακούσει ή σας έχει τύχει κάτι παρόμοιο???

Help me, θα σκάσω....και μετά την ψυχική και σωματική ταλαιπωρία που έπαθα με την περιπέτεια της μικρής δεν έχω και πολλά αποθέματα ψυχικού σθένους!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Σε ολες υπαρχει αυτος ο σακος! Διπλα απο το εμβρυο δε λες? Σαν μια μεγαλη φουσκα? Απο εκει παιρνει προς το παρον το μωρο τα θρεπτικα στοιχεια μεχρι να γινει ο πλακουντας. Μου ειχαν πει πως το λενε αλλα δε θυμαμαι τωρα, εχω ομως κρατησει την πρωτη του φωτο του μωρου και ειναι ακριβως οπως το περιγραφεις....Αν ειναι αυτο που λεω, σε λιγες εβδομαδες θα εξαφανιστει.

Πηγαινε παντως να κανεις εναν υπερηχο παλι, ποτε δεν ξερεις...

Link to comment
Share on other sites

Και εμενα στο πρωτο υπερηχο φαινοταν το φασολακι και σαν μια κλωστουλα διπλ του που κατεληγε σε μια μεγαλη ασπρη φουσκιτσα...Ειναι δυνατιν να μην ξερει ο γιατρος σου τι να ναι αυτο?Οπως ειπε κ η Λιζα απο εκει τρεφεται το εμβρυο τωρα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λίζα μου αυτό που λες είναι άλλο...το είδαμε και αυτό...

Του έχω εμπιστοσύνη του γιατρού μου, αυτός με παρακολουθούσε και στην πρώτη εγκυμοσύνη και έχει ξεγεννήσει όλο μου το σόι. Είναι πολύ καλός επιστήμονας και με πάρα πολύ κόσμο...για να λέει ότι δεν το έχει ξαναδεί σίγουρα δεν το έχει ξαναδεί.

Στην πρώτη επίσκεψη με είχε ρωτήσει αν έχουμε ιστορικό διδύμων στην οικογένεια, είχε δει από την 6η εβδομάδα κάτι περίεργο δηλαδή....απλά χτες το επιβεβαιώσαμε.Μια εκδοχή είναι να πήγαινα για δίδυμα σε ένα σάκκο και το δεύτερο να μην αναπτύχθηκε, αλλά μου εξήγησε ότι το μέγεθος και το σχήμα του είναι πολύ περίεργο και με το δικό του μηχάνημα δεν μπορεί να βγάλει άκρη, για αυτό με παρέπεμψε στο ΛΗΤΩ που έχουν πιο ευαίσθητους υπερηχογράφους.

Τι να πω, ψάχνω στο internet δεν έχω βρει κάτι αντίστοιχο ακόμη....

Link to comment
Share on other sites

σε εμένα πάντως ήταν κυστούλα που απορροφηθηκε...σίγουρα δεν ειναι διδυμα σε 2 διαφορετικους σάκους? επίσης αυτό το λευκο σημαδακι του είχε και μια φίλη διαπιστωθηκε στο μεγαλο υπερηχο όπου παλι δεν ειχαν ιδεα τι ήταν και τη στηλαν για αμνιοπαρακεντιση

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

κορίτσια τώρα είδα τις απαντήσεις σας.Κατ αρχήν ευχαριστώ αλλά διευκρινίζω ότι τον λεκιθικό σάκκο τον είδαμε είναι άσχετος με την άλλη άσπρη μπαλίτσα!!!!...η οποία σε μέγεθος ήταν σχεδόν τριπλάσια από το φασολάκι μου.....

Link to comment
Share on other sites

σε εμένα πάντως ήταν κυστούλα που απορροφηθηκε...σίγουρα δεν ειναι διδυμα σε 2 διαφορετικους σάκους? επίσης αυτό το λευκο σημαδακι του είχε και μια φίλη διαπιστωθηκε στο μεγαλο υπερηχο όπου παλι δεν ειχαν ιδεα τι ήταν και τη στηλαν για αμνιοπαρακεντιση

 

Τι να πω βρε DALIA μου, ένας ήταν ο κύριος σάκκος και μέσα περιείχε αυτά που περιγράφω...

εσένα η κυστούλα ήταν μεγάλη σε μέγεθος? ήταν μέσα στο σάκκο ή απλά στη μήτρα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΛΗΤΩ το είχα βάλει και σαν θεμα τότε και είχα πολλές απαντήσεις αλλά δεν μπορω να το βρω, θα ξαναπροσπαθήσω αυριο...

 

ok!Σε ευχαριστώ πολύ πολύ!!

Link to comment
Share on other sites

είναι σπανιο το φαινόμενο αλλά δεν είναι ανησυχιτικό...

ΛΗΤΩ ψαξε με τους ορους "λευκο κονδυλι" ή " golf ball"

 

Βρήκα διάφορα με αυτούς τους όρους αλλά αναφέρονται σε υπερηχογενές κομβίο ή αλλιώς "golf ball' στην καρδιά του εμβρύου. Το δικό μου είναι εύρημα απλά στο σάκο και όχι στην καρδιά, προφανώς δεν είναι το ίδιο.

Σε ευχαριστώ πάντως DALIA, θα συνεχίσω το ψάξιμο.....

Link to comment
Share on other sites

Σε ολες υπαρχει αυτος ο σακος! Διπλα απο το εμβρυο δε λες? Σαν μια μεγαλη φουσκα? Απο εκει παιρνει προς το παρον το μωρο τα θρεπτικα στοιχεια μεχρι να γινει ο πλακουντας. Μου ειχαν πει πως το λενε αλλα δε θυμαμαι τωρα, εχω ομως κρατησει την πρωτη του φωτο του μωρου και ειναι ακριβως οπως το περιγραφεις....Αν ειναι αυτο που λεω, σε λιγες εβδομαδες θα εξαφανιστει.

Πηγαινε παντως να κανεις εναν υπερηχο παλι, ποτε δεν ξερεις...

 

και μενα ετσι μου το περιεγραψε ο γιατρος μου

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοπελα μου!!!!!ειχα διαβασει απο προχτεσ το post σου και μπηκα να δω..ειχεσ κατι νεωτερο???μασ ειχεσ πει οτι δευτερα θα μαθαινεσ!!!ελπιζω ολα καλα να ειναι!!!

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

...αυτό που έχω ονομάζεται ζελατινοειδής εκφύλιση του πλακούντα.Είναι μόρφωμα μικτής ηχογένειας το οποίο βρίσκεται εντός ενδομητρικής κοιλότητας αλλά εκτός αμνιακού σάκκου και προέρχεται από εκφύλλιση του πλακούντα.Θα το παρακολουθούμε όσον αφορά στο μέγεθος και ελπίζουμε να απορροφηθεί από μόνο του.Είναι πολύ σπάνιο φαινόμενο, συνήθως δεν προκαλεί πρόβλημα αλλά πάντα υπάρχει και το ενδεχόμενο να προκαλέσει....

Τι να πω, έχω στενοχωρηθεί αλλά προσπαθώ να μην το σκέφτομαι..

Αυτά τα νέα μου...

Link to comment
Share on other sites

ευχομαι να πανε ολα καλα !!να σκεφτεσαι αισιοδοξα ....αλλωστε οι πιο πολλες κοπελες ειχαν κατι να αντιμετωπισουν στην εγκυμοσυνη τους , και τελικα ολα πηγαν καλα

0sb2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Λητώ ευχόμαστε όλοι να πάνε καλά τα πράγματα για σένα και το μωράκι σου.

Όλα θα πάνε καλά. Ο οργανισμός μας είναι έτσι φτιαγμένος ώστε να προστατεύει εμάς και το μωράκι μας.

Περιμένουμε νέα σου.

Φιλάκια και χαμόγελα μόνο :)

glitterfy033555365D31.gifcatcatavi20090813_-8_Bebita+is.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

...Όντως πάει πολύς καιρός...ένας χρόνος αλλά μου φαίνεται σαν να ήταν χτες....:)

Έχω μια κούκλα έξι μηνών, και ίσως να είχα και δεύτερη, ή μάλλον τρίτη!!!

Μόλις γέννησα και βγάλαμε τον πλακούντα αυτό που είδαν οι γιατροί ήταν ότι πιθανόν αρχικά να πήγαινα για δίδυμα...στους υπερήχους αυτό φαινόταν σαν αιμάτωμα του πλακούντα...μέχρι τελευταία στιγμή θυμάμαι δεν είμασταν σίγουροι για το ήταν αυτό το περίεργο πράγμα...αλλά η εγκυμοσύνη μου εξελισσόταν ομαλά , το μωράκι μεγάλωνε κανονικά οπότε και δεν μας απασχολούσε πλέον...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...