Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

 

 

 

Παράθεση

Edit Admin 9/2017 

Δείτε και αυτά τα θέματα  

 

 

 

 

 

Επειδη ειχα γραψει και αλλου για το Αττικον αλλα κανεις δεν απαντησε σκεφτηκα να ανοιξω καινουργιο θεμα μηπως το αλλο post μου δεν το ειδε κανεις.

Αυριο λοιπον μπαινω στον μηνα μου και ειμαι στην φαση που ετοιμαζω τις τσαντες για το μαιευτηριο. Εβαλα αρκετα πραγματα μεσα γιατι δεν εχω ιδεα τι θα χρειαστω και τι οχι. Αν καποια κοπελα εχει γεννησει εκει θα ηθελα να μαθω τι και πως να ειμαι προετοιμασμενη.

 

Επισης αν υπαρχουν κοπελες που θα ηθελαν να μοιραστουν τις εμπειριες τους, πως ηταν η γεννα, το προσωπικο, ποτε κι αν παιρνουν τα μωρα να τα πλυνουν και να τα αλλαξουν, τι δινουν στο νοσοκομειο και τι πρεπει να εχω μαζι μου κ.λ.π...

binvp2.png ZVLBp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 455
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ηταν και οι διακοπές και δεν μπαινουμε συχνά...

Που λες, γεννησα το χειμώνα στο Αττικό κι έμεινα πολύ ευχαριστημένη.

Γεννησα με καισαρική, προγραμματισμένα. Ο γιατρός πολύ καλός. όπως και η αναισθησιολόγος για την επισκληρίδιο, δεν κατάλαβα τίποτα.

Οι μαίες πολύ εξυπηρετικές και πρόθυμες να βοηθήσουν. Τα μωρά τα παιρνανε κάθε πρωί να τα πλύνουνε, αλλά μετά κάθε φορά που χρειάζονταν άλλαγμα το κάναμε μόνες μας. Οι παιδίατροι παιρνούν 2-3 φορές τη μέρα να εξετάσουν τα μωράκια

Στο νοσοκομείο υπάρχουν κάποια λίγα ρουχαλάκια, αλλά παρε τα δικά σου καλού κακού, γιατί όπως μας είπαν, ενώ παλιότερα δεν χρειαζόταν να φέρουν οι γονείς ρούχα, μετά άρχιζαν να τα κλέβουν (!!!) και τώρα δεν υπάρχουν πολλά. Σεντονάκι και παπλωματάκι δεν είχα πάρει μαζί μου, μου δώσαν εκεί.

Με το καλό το μπεμπακι σου.....

tndLp2.png

FgHKp2.png

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστω πολυ natasaZ! Να χαιρεσαι κι εσυ το μωρακι σου! :D

 

Οταν λες οτι τα αλλαζουμε μονες μας, αυτο γινεται στο δωματιο η στον ειδικο χωρο που εχω ακουσει οτι εχουν για παραδειγμα οπως στο Ελενα, οπου εχει τις πανες κι ολα τα σχετικα και τα αλλαζεις εκει?

 

Εσυ ησουν σε δικλινο η μονοκλινο? Εχει γενικα αρκετο κοσμο? Εγω παρακαλαω να βρω μονοκλινο για να μεινει ο αντρας μου μαζι μου!

Απ'οτι βλεπω παντως εδω στο φορουμ δεν εχουν γεννησει πολλες κοπελες εκει. Ουτε εχω καμια γνωστη μου που να εχει παει η ακομα και να εχει ακουσει για το Αττικο. Αυτο απο την μια ειναι καλο για να μην γινεται χαμος στο νοσοκομειο :wink:

binvp2.png ZVLBp2.png
Link to comment
Share on other sites

Σου ευχομαι με το καλο το μωρακι σου.

Η αδελφη μου γεννησε περυσι στο Αττικο. Ηταν πολυ καθαρα τα δωματια. Το μωρο το αλλαζεις σε ενα ειδικα διαμορφωμενο χωρο που εχει νιπτηρα, πανες, κρεμουλα και αποστειρωτες και γενικα οτι χρειαζεται ενα νεογεννητο. Το προσωπικο πολυ ευγενικο και υποστηριζαν τον θηλασμο. Φορμακια του φοραγαμε δικα μας. Η αδελφη μου ειχε εγκυμοσυνη υψηλου κινδυνου λογω της θρομβωσης που επαθε και αλλων προβληματων με τις φλεβες. Την προσεξαν ιδιαιτερα εκει. Ο γιατρος της λεγοταν Γραψας αν θυμαμαι καλα.

Νομιζω αν πληρωσεις κατι μπορει να εχεις μονοκλινο. Παντως καμια σχεση με την πολυκοσμια των ιδιωτικων. Εγω που γεννησα στο Μητερα μπορω να πω οτι το Αττικο ειναι πολυ πιο ησυχο και πιο ωραιο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ήμουν σε τετράκλινο.

Γενικά υπάρχουν δυο μονόκλινα και δύο δίκλινα και είναι όποιος τα προλάβει. Πάντως ο γιατρός μου έλεγε καλύτερα τετράκλινο παρά δίκλινο, που είναι πιο στενό. Και στο δωμάτιο ένα βράδυ ήμαστε δύο κοπέλες και τα υπόλοιπα τρεις, οπότε πάντα υπήρχε κενό κρεβάτι για τους συνοδούς. Ασε που είχε και κάτι πολυθρόνες που μπορούσαν να κοιμηθούν άνετα. Πάντως αν δεν είσαι σε μονίκλινο δεν επιτρέπεται να μείνει μέσα ο άντρας. Εμενα έμενε η μαμά μου.

tndLp2.png

FgHKp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σ'ευχαριστω Mirsini77, κι εσυ να χαιρεσαι τον μπεμπη σου :D

 

Μια χαρα μου ακουγονται ολα, τελικα μαλλον καλα εκανα και διαλεξα το Αττικο για να γεννησω. Αλλα μονο δυο μονοκλινα και δυο δικλινα? :shock:

Η διαιτολογος μου, η οποια μου ειπε για το Αττικο, βρηκε, μαλλον ηταν πολυ τυχερη!

Ωχ χλωμο το βλεπω να βρισκω μονοκλινο... Αν δεν ερθει α αντρας μου θα πρεπει να μεινει η νυφη μου η η θεια μου αλλα η μια δουλευει και η αλλη εχει 4 μικρα παιδια στο σπιτι :roll:

Εκτος αν ειμαι οκ αμεσως και μεινω μονη μου. Που θα παει, τεσσερις μερες ειναι αυτες θα περασουν.

binvp2.png ZVLBp2.png
Link to comment
Share on other sites

Όντως είναι τέσσερις ημέρες και θα περάσουν αρκεί να μην κάνεις καισαρική γιατί θα δυσκολευτείς τις πρώτες δύο με τη φροντίδα του μωρού. Όσον αφορά το Αττικόν, πήγα πριν από ένα μήνα και γνώρισα έναν γιατρό, το νοσοκομείο ΣΟΥΠΕΡ ΛΟΥΞ έπαθα πλάκα που λένε. Τον γιο μου τον γέννησα σε τετράκλινο στο Μητέρα και για προσωπικούς μου λόγους δεν είχα και την καλύτερη εμπειρία.

 

Σου ευχόμαι με το καλό το ζουζουνάκι σου!

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστω nat-left, με το καλο και τα δικα σου ζουζουνακια! :D

 

Μακαρι να μην παω για καισαρικη γιατι την εκατσα, θα ειναι πολυ δυσκολα τα πραγματα :(

 

Ναι κι εμενα την πρωτη φορα που ειδα το νοσοκομειο σε φωτο μου αρεσε παρα πολυ και οντως και απο κοντα ετσι καινουργιο και καθαρο ειναι!

Μου αρεσει που ειναι μικρη και η αιθουσα τοκετου και δεν θα ειναι πολλα ατομα μεσα οταν γενναω.

 

Ασχετο αλλα αναρωτιεμαι κατι, οταν σου κανουν το κλισμα και πας τουαλετα, εχει εκει μεσα ντουζιερα να πλυθεις μετα? :roll:

binvp2.png ZVLBp2.png
Link to comment
Share on other sites

 

Ασχετο αλλα αναρωτιεμαι κατι, οταν σου κανουν το κλισμα και πας τουαλετα, εχει εκει μεσα ντουζιερα να πλυθεις μετα? :roll:

 

Ναι καλέ, μην ανήσυχεις ομως για λεπτομέρειες.

Να σκεφτεσαι θετικά....

tndLp2.png

FgHKp2.png

Link to comment
Share on other sites

Στο Μητέρα είχε εκεί δεν ξέρω. Να σου πω να γελάσεις, την προηγούμενη πριν μπω προγραμματισμένα να γεννήσω τον γιο μου το μόνο μου άγχος ήταν το ξύρισμα και το κλίσμα, με αποτέλεσμα να μην καταφέρω να κοιμηθω λεπτό όλο το βράδυ. Μην αγχώνεσαι! Όλα θα πάνε μια χαρούλα.

Σε ευχαριστώ για τις ευχές σου :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 months later...

εγώ εχθές πήγα στο Αττικό για αυχενική διαφάνεια και πρόσεξα πως υπήρχε μία προτίμηση στην προτεραιότητα για όσες κοπέλες είχαν μαιευτήρες του Αττικού.Επίσης πολύ μεγάλη καθυστέρηση.Είχα ραντεβού στις 11.00 και μπήκα για εξέταση 1.30.Δεν έχω καταλήξει ακόμη για γιατρό αλλά 2 κοπέλες που ήταν μαζί μου, μου είπαν πως έχουν τον Χρέλια και πως είναι φοβερός.

Πάντως στο θέμα της εξέτασης έμεινα ευχαριστημένη σε σύγκριση με το Ιασώ όπου είχα κάνει αυχενική διαφάνεια για το πρώτο μου παιδί.Δεν μου άρεσε το ότι μου πήραν αίμα στο πόδι κυριολεκτικά (για PAPP-A) και το πήγα η ίδια στο βιοχημικό τμήμα όπου δεν υπήρχε κανείς για να το παραλάβει και περίμενα άλλα 15 λεπτά.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ακου λοιπόν. Το Αττικό είναι άψογο απο κάθε άποψη. Γέννησα τη κόρη μου και έμεινα κατενθουσιασμένη. Αν και τωρα θα γεννήσω στο Έλενας για άλλους λόγους για τους δύο αυτους γιατρούς έχω ακούσει τα καλύτερα και απο φίλη μου που δουλεύει μέσα και απο κοπέλες που τις παρακολουθούσαν. Οσο αφορά το κλίμα είναι άψογο. Φαντάσου δέν είχα δικιά μου μαία και η εφημερεύουσα δεν έφευγε απο το κεφάλι μου. Οσο αφορά το δωμάτιο ήταν υπέροχο. Είμουν σε 4κλινο αλλό επειδή το Αττικό δεν είναι τόσο διαδεδομένο για τη μαιευτική είμασταν μόνο 2 κοπέλες (τεράστιο δωμάτιο). Στο κατω μ΄ρος του κρεβατιού έχει αντισιπτικό για τα χέρια για όσους έρχονται σε επαφή με εσένα και το μωράκι σου. Οι καθαρήστριες καθαρίζουν 8 ώρες τον όροφο (μέχρι και τα φώτα καθαρίζουν). Οι νοσοκόμες γλυκίτατες πάντα προθυμες να σε βοηθήσουν. Γύρω απο το κρεβάτι σου υπάρχει μια κουρτίνα που τη τραβάς όταν θέλεις να θυλάσεις προς αποφυγην αδιάκριτων βλεμμάτων. Δεν επιτρέπουν πάνω απο 2 επισκέπτες στο δωμάτιο την ίδια στιγμή σε κάθε λεχώνα οπότε πρέπει να πείς στους οικίους σου να διαχειριστούν το χρόνο. Α μη ξεχάσω να ενημερώσεις τους επισκέπτες οτι δεν επιτρέπονται γλυκά και λουλούδια. Εμείς γλυκά περάσαμε μόνο για να δώσουμε στις κοπέλες που μου φέρθηκαν τόσο καλά. Απλά να ξέρεις οτι πρέπει να πάρεις ρουχαλάκια για τη διαμονή του μωρου και καμια κουβερτούλα η σεντονάκι ανάλλογα τον καιρό. Ελπίζω να σε κάλυψα σε όλα και να μην έγινα κουραστική. Ευχομαι με το καλό και απόλαυσε εγκυμοσύνη τοκετό και διαμονή όσο καλύτερα μπορείς.

Οι έλληνες είναι ρατσιστες....δυστηχως με τους υπόλοιπους έλληνες......

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως που πήγα τις προάλλες στο Αττικό μου είπαν ότι με εντολή του καθηγητή δεν αναλαμβάνουν κάθε κυρία που πηγαίνει πέρα των 12 εβδομάδων... :( Με λίγα λόγια "έφαγα πόρτα"...

5dyVp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως που πήγα τις προάλλες στο Αττικό μου είπαν ότι με εντολή του καθηγητή δεν αναλαμβάνουν κάθε κυρία που πηγαίνει πέρα των 12 εβδομάδων... :( Με λίγα λόγια "έφαγα πόρτα"...

 

Εγώ όταν πήγα πρώτη φορά ήμουν σίγουρα κάτω από 12 μηνών κ η αλήθεια είναι ότι μου είχαν πει να μην το πολυδιαφημίζω γιατί έχουν πρόβλημα με δωμάτια κ προσώπικο.. Οπότε όσο λιγότερες τόσο καλύτερα...

kEF5p3.png
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή για να γεννήσεις στο Αττικό πρέπει να σε έχει αναλλάβει γιατρός του νοσοκομείου απο την αρχή της εγκυμοσύνης σου??

Πόσες κλίνες έχει δηλαδη?

Λετε να έχω καμιά έκπληξη και να με πιάσουν οι πόνοι και να μην βρήσκω δωμάτιο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θεωρώ το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να κάνεις συμφωνία με γιατρό του νοσοκομείου έτσι ώστε όταν θα έρθει η ώρα σου να είναι εκεί. Αυτο το λέω επειδή το Αττικό δεν είναι μαιευτήριο οπότε η μαιευτική του εφημερεύει μόνο 1 φορά την εβδομάδα έτσι αν δεν έχεις γιατρό που σε παρακολουθεί αν σε πιασουν οι πόνοι εκτος εφημερίας το πιθανότερο είναι να σε στείλουν σε κανα Ελενας ή Αλεξάνδρας. Αν συμφωνήσεις με γιατρό ότι ώρα σου και να γεννήσεις θα είναι εκεί με τους δικούς του αναισθησιολόγους κτλ. Δε θυμαμαι σε ποια εβδομάδα είσαι για να κάνεις τον οικονομικό σου προγραμματισμό αλλά απο ότι έχω ακούσει οι τιμές παίζουν απο 1500-2000 ανάλογα το γιατρό. Τώρα απο κει και πέρα κανα 200 υπολόγιζε τα νοσήλια ενώ αν είναι καισαρική (που δε στο εύχομαι) θεωρείται επέμβαση και δε πληρώνεις. Τέτοιες πληροφορίες μπορείς να τις πάρεις απο το ίδιο το νοσοκομείο. Επίσης μη παραλήψεις να παρακολουθήσεις μαθήματα ψυχοπροφυλακτικής που παρέχει το Αττικό. Αξιζει... Εδω είμαι για οποιαδήποτε απορία σου.

Οι έλληνες είναι ρατσιστες....δυστηχως με τους υπόλοιπους έλληνες......

Link to comment
Share on other sites

Μια φίλη που δεν ειχε συγκεκριμενο γιατρο, αλλα την παρακολουθούσε όποιος ήταν στα εξωτερικα που ειχε ραντεβου, όταν γεννησε, χωρις να εφημερευει το νοσοκομειο, γεννησε με τον εφημερευοντα γιατρο της γυναικολογικής. Πάντα υπάρχει κάποιος γυναικολογος, ανεξαρτητα αν εφημερευει το νοσοκομειο.

tndLp2.png

FgHKp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλησπέρα!

 

Είμαι σίγουρη ότι θα υπάρχει κάποιο αντίστοιχο θέμα αλλά αφενός δεν το βρίσκω και αφετέρου θα ήθελα να θέσω τις ερωτήσεις μου συγκεντρωτικά.

 

1)Τι δωμάτια υπάρχουν?Μονόκλινα,δίκλινα,τετράκλινα??

2)Πώς καθορίζεται σε τι δωμάτιο θα μπω?Το επιλέγω εκείνη την ώρα ή ανάλογα με τη διαθεσιμότητα?

3)Τον τοκετό τον καλύπτει το ΙΚΑ πλήρως?

4)Αν επιλέξω πχ δίκλινο και το ΙΚΑ καλύπτει μόνο από 3κλινο και κάτω,πληρώνω εγώ τη διαφορά?

5)Έχεις το μωρό σου όλο το 24ωρο στο θάλαμο?

6)Πρέπει να έχω μαζί μου αποστειρωτή,βραστήρα,μπιμπερό?

7)Παρέχουν αυτά που λένε "υγιεινομικό υλικό" (σερβιέτες κλπ) ή θα πρέπει να έχω μαζί μου?

:cool:Τι σεντονάκια θα πρέπει να έχω για το μωρό?

9)Χρειάζονται πετσέτες για μένα?

 

Ελπίζω να μη σας ζάλισα,έχω πολλές απορίες!!

Link to comment
Share on other sites

Τα δωματια ειναι αναλογα με τη διαθεσιμοτητα, εκτος αν εισαι γνωστη του διευθυντη. Εχει 2 μονοκλινα, 2 δικλινα και τα υπόλοιπα τετρακλινα, τα οποια ομως ειναι ανετα (καλυτερα από τα δικλινα και μπορει να μην ειναι και 4 κοπέλες, εμεις ήμαστε μια μερα 2 και τις υπόλοιπες μερες 3 κοπέλες). Για το ΙΚΑ δεν ξερω (εχω ΤΕΒΕ). Αποστειρωτη εχουν, όπως και θηλαστρο και μπιμπερο, βραστηρα δεν θυμαμαι. Δεν εδιναν σκονη, αλλα ετοιμα μικρα μπουκαλακια γαλα αλμιρον. Το μωρο το εχεις συνεχως μαζι σου (το παιρνουν λιγο το πρωι για πλυσιμο κι εξετασεις).

Υγειονομικο υλικο παρε μαζι σου να εχεις (δεν θυμαμαι......) και πετσετες.

Στο πυρεξακι που ειναι το μωρο υπαρχει σεντονακι κουβερτουλα παρε ομως μερικα κορμακια γιατι εχουν ελλειψη (υποστηριζαν ότι ειχαν αλλα καποιες τα "επαιρναν" μαζι τους φευγοντας).

Αυτα ολα πριν εναμιση χρονο.......

Με το καλο το νινακι σου...

tndLp2.png

FgHKp2.png

Link to comment
Share on other sites

Aχ natasa πολύ σ'ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου!!

Βλέπω κι εσύ είσαι στο 2ο,με το καλό να σου έρθει κι αυτό το μικρούλι!

Πάλι στο ΑΤΤΙΚΟ θα γεννήσεις?Εσύ τι είχες πάρει μαζί σου?Θυμάσαι πάνω κάτω??

Link to comment
Share on other sites

Στο Αττικο ξανα μεσα φλεβαρη.

Για το παιδι ειχα παρει μερικα φορμακια και κορμακια

Για μενα πυτζαμες εσωρουχα πετσετα σερβιετες καλλυντικα.

Τα βλεπεις και στην πορεια και αν χρειαστεις κατι στο φερνουν απο το σπίτι.

tndLp2.png

FgHKp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπερα κι απο μενα!

 

Περιμενω κι εγω το μωρακι μου τον επομενο μηνα! Πραγματικα, με εχουν βοηθησει ολα αυτα που γραφετε για το Αττικο γιατι ειμαι λιγο αγχωμενη οσον αφορα την κατασταση λειτουργιας του. Σας παρακαλω, αν καποια κοπελα, ξερει τιμες για τα δωματια και γενικα αν χρειαζεται κατι συγκεκριμενο, ας μου στειλει pm για να παω προετοιμασμενη!

tQcQp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...