Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

χάλασε το θήλαστρό μου!!!


manina

Recommended Posts

...γυρνάω απο τη δουλειά,πάω να βγάλω γάλα,τίποτα. Νέκρα και άκρα του τάφου σιωπή. Σαν να μην είναι στο ρεύμα :shock:

 

είχα το mini electric -medela

 

τί κάνω??? πρέπει να τρέξω να αγοράσω ή όχι? αρχίζουμε φρούτα και πχ αν κάποια στιγμή (τα απογεύματα που δουλεύω 3ωρα) χρειαστεί να ταιστεί,μπορεί ο άντρας μου να της φτιάξει φρουτόκρεμα φαντάζομαι. Στην κατάψυξη έχω καμια δεκαριά γεύματα. Παίζει να χρειαστεί η μικρή γεύμα με γάλα? Αφού γενικά την θηλάζω αποκλειστικά και λείπω μόνο αυτά τα τρίωρα.

 

όμως χωρίς θήλαστρο αγχώνομαι. απο την άλλη,δεν είναι οτι είναι λίγα τα λεφτά για νέο θήλαστρο :( οπότε δεν θέλω να αγοράσω "μήπως και χρειαστεί"-δεν υπάρχουν για πέταμα...Φυσικά όμως και θα κόψω απο αλλού αν είναι σίγουρα απαραίτητο :x

 

τί λέτε?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Πιστευω Μανινα,οτι θα ηταν καλυτερα να αγορασεις ενα αλλο θηλαστρο και να κανεις την δουλεια σου.Υπαρχουν καποια πολυ οικονομικα και ας μην ειναι ηλεκτρικα.Εγω ειχα ενα δευτερο της chicco που εκανε γυρω στα 15ε.Αλλα και ηλεκτρικο να παρεις δεν χανεται :wink: θα το ξανα χρησιμοποιησεις στο επομενο μωρακι σου :wink::wink::wink:

 

ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΠΕΡΥΣΕΥΕΙ ΓΑΛΑ ΠΑΡΑ ΝΑ ΛΥΦΤΕΙΣ

Link to comment
Share on other sites

Manina,πάρε καλύτερα τηλέφωνο τη Medela, είναι πολύ ευγενικοί και θα σου πουν τι να κάνεις, μπορεί να διορθώνεται...δεν λειτουργεί καθόλου ή δουλεύει ''υποτονικά'';

df306542d5.pngbb1d25814b.png

Link to comment
Share on other sites

σ'ευχαριστώ για τη γνώμη σου. (τρίτο μωράκι ΔΕΝ νομίζω χαχα)

 

με το χειροκίνητο γίνεται δουλειά??

 

μπορεις να παρεις το χειροκινητο της medela το harmony!!!!

δεν θα σου συνιστουσα της chicco!!!

θεωρω της medela οτι ειναι τα μονα που δεν πονανε καθολου!!!

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

όχι δεν δουλεύει καθόλου....

 

το τηλεφωνο σ'αυτούς δεν το είχα σκεφτεί,θα πάρω τη Δευτέρα

 

σας ευχαριστώ όλες :wink:

 

Αν θυμάμαι καλά το mini electric έχει εγγύηση 6 μήνες, αν είναι μέσα στην εγγύηση και δεν φτιάχνεται θα σου το αλλάξουν.

 

Σε αυτή τη φάση δεν σου συστήνω να πάρεις χειροκίνητο, τα χειροκίνητα μπορούν να αντλήσουν κυρίως αποθηκευμένο γάλα, στην ηλικία που είναι το μωρό σου δεν αποθηκεύεις και πολύ, κυρίως παράγεις την ώρα του θηλασμού.

 

Νομίζω έχεις ένα έμβολο που μπαίνει πίσω από το μπουκαλάκι και μπορείς να χρησιμοποιήσεις το μπουκαλάκι σαν lactaset. Δοκίμασέ το για να δεις να σου κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως μπορεί να μη χάλασε, κοίταξε αυτό:

Βεβαιώσου ότι η βαλβίδα (μια λεπτή μικρή άσπρη μεμβράνη) ακουμπά καλά στο κίτρινο μέρος. Μερικές φορές, μικρές σταγόνες γάλακτος μπορεί να μείνουν εκεί και να μην την αφήνουν να ακουμπά σωστά και τότε φαίνεται σαν να μη λειτουργεί. Για δες το!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επίσης υπάρχει περίπτωση να έχουν μπει σταγονίδια γάλακτος στο μοτέρ, να έχουν στεγνώσει και γι αυτό να μην δουλεύει... Τηλεφώνησε στην εταιρεία για να σου πουν τι να κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

δεν σας ενημέρωσα - η χαρά μου είναι μεγάλη :)

 

πήρα τηλέφωνο στην εταιρεία,η κοπέλα ήταν ΕΞΥΠΗΡΕΤΙΚΟΤΑΤΗ,μου είπε να πάρω χλιαρό νερό,να ρίξω μέσα οινόπνευμα,και με μια σύριγγα να βάλω λίγο σε ένα συγκεκριμένο μέρος που έχει. Μετά θα έπρεπε να το βάλω να δουλέψει μόνο του. Ε λοιπόν δούλεψε!!! Όντως είπε οτι συμβαίνει επειδή μπαίνει μεσα γάλα.

 

Σας ευχαριστω πολύ όλες 8)

 

(η ευγένειά της μου έκανε τρομερή εντύπωση-νά τί παθαίνεις όταν γενικά ζεις στην Ελλάδα :roll: τα αυτοννόητα σου φαίνονται απίστευτα)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ηρθε η ωρα για να βγαλω γαλατακι για το μωρουλι, βρε το βαζω στην πριζα ( μανινα σου θυμιζει κατι??) βρε on/off, βρε κουναω τα καλωδια.. τιποτα.. ντιπ κατα ντιπ το ατιμο, δεν ελεγε να λειτουργησει.. η αλήθεια ειναι οτι μου φώναζε οτι θα με εγκαταλείψει, αγκομαχουσε τις τελευταίες μερες..

εχω το mini electric -medela.. κι αν δεν εβγαλε γαλα το καλο μου, τα εβγαλε τα λεφτακια του με το παραπανω.. εχω γεμισει 1 συρταρι στην κατάψυξη και συνεχίζω ακάθεκτη στο δεύτερο..

για να πω την αληθεια δεν το ζορισα για να το φτιαξω κιολας, διαβασα αυτα που γραφετε εσεις, ειπα να παρω να μου πουν και τι να κανω αλλα σκεφτηκα για τους μηνες που μας απομενουν να δοκιμασω ενα νοσοκομειακο.. θα γλυτωσω και χρονο στη δουλεια γιατι λογω καλοκαιριου αυξανεται..

το εχω ηδη παραγγειλει, symphony φυσικά, αυριο θα το εχω στα χερια μου και μεχρι να το παρω θα κανω τη δουλεια μου μ ενα χειροκινητο που εχω (μην χάσουμε και τη σειρά μας!!)

.. απλα ηθελα να πω τον πονο μου.. καλη συνεχεια σε ολες και ολους σας! :)

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω Μανινα,οτι θα ηταν καλυτερα να αγορασεις ενα αλλο θηλαστρο και να κανεις την δουλεια σου.Υπαρχουν καποια πολυ οικονομικα και ας μην ειναι ηλεκτρικα.Εγω ειχα ενα δευτερο της chicco που εκανε γυρω στα 15ε.Αλλα και ηλεκτρικο να παρεις δεν χανεται :wink: θα το ξανα χρησιμοποιησεις στο επομενο μωρακι σου :wink::wink::wink:

 

ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΠΕΡΥΣΕΥΕΙ ΓΑΛΑ ΠΑΡΑ ΝΑ ΛΥΦΤΕΙΣ

Ελλη αυτο το χαρχαλι της chicco το ειχα παρει κι εγω δυστυχως γιατι δεν ηξερα,αλλα δεν εχει 15 ευρω,45 εχει!Και δεν νομιζω να εχει καποιο αλλο η chicco,ενα εχει μονο! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια, μια και από οτι βλέπω το κατέχετε το άθλημα: από πότε ξεκινήσατε να αντλείτε; πότε ξεκινήσατε να φτιάχνετε ατομική τράπεζα γάλακτος; επιτρέπεται να ξεκινήσω πριν σαραντίσει το μωρό;

 

 

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

iro μου εγω ξεκίνησα μολις σαραντησε το μωρο γιατι θεωρησα οτι τοτε το γαλα μου ηταν αρκετο ωστε να μπορω να αποθηκευω κιολας και αντλουσα 1 το πολυ 2 σακουλακια την ημερα.. αργοτερα και μετα την εδραιωση της γαλουχιας αρχισα ν αντλω 3-4 σακουλακια ( ειχα αρκετο γαλα που το σακουλακι το γεμιζα και με το παραπανω). εδω κι ενα μηνα περιπου που ξεκινησα δουλεια οι αντλησεις μου εχουν περιοριστει στις 4 την ημερα με αποτελεσμα ν αποθηκευω 3 το πολυ 4 σακουλακια την ημερα.. με αυτο τον ρυθμο και αν σκεφτεις οτι ο μικρος τρωει 4 φορες με το μπιμπερο λογω απουσιας μου, εχω καταφερει να κανω μια σεβαστη τραπεζα που λογικα θα μου φτασει μεχρι ν αρχισουμε τις στερεες τροφες.. :wink:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...