Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αγιος Λουκάς ή Διαβαλκανικό??


argini

Recommended Posts

Οδευω προς τον τοκετό και ενω αρχικά είχαμε συναποφασίσει με το γιατρό μου για τοκετό στον Αγιο Λουκά τώρα με προβληματίζει το γεγονός ότι δεν διαθέτει ΜΕΝΝ...και αναρωτιέμαι αν πχ χρειαστεί το μωρό θερμοκοιτιδα λόγω παροδικής ταχύπνοιας, ίκτερου, προωρότητας τι θα κάνουμε?? Το μωρό θα είναι στο Ιπποκρατειο ή στο Παπαγεωργίου και εγω στον Αγιο Λουκά?? Αρχισα να σκεφτομαι και το ενδεχόμενο του Διαβαλκανικου διοτι εκεί έμαθα ότι υπάρχει ΜΕΝΝ αν προκύψει κάτι απρόβλεπτο με το νεογνο...

Είχε καμιά μανούλα πρόσφατη εμπειρία από αυτές τις δυο κλινικές?? Υπάρχουν νεογνολόγοι στον Αγιο Λουκά για αντιμετωπιση επείγοντος νεογνολογικού όλο το 24ωρο?? Η ΜΕΝΝ του διαβαλκανικού είναι καλή?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Οδευω προς τον τοκετό και ενω αρχικά είχαμε συναποφασίσει με το γιατρό μου για τοκετό στον Αγιο Λουκά τώρα με προβληματίζει το γεγονός ότι δεν διαθέτει ΜΕΝΝ...και αναρωτιέμαι αν πχ χρειαστεί το μωρό θερμοκοιτιδα λόγω παροδικής ταχύπνοιας, ίκτερου, προωρότητας τι θα κάνουμε?? Το μωρό θα είναι στο Ιπποκρατειο ή στο Παπαγεωργίου και εγω στον Αγιο Λουκά?? Αρχισα να σκεφτομαι και το ενδεχόμενο του Διαβαλκανικου διοτι εκεί έμαθα ότι υπάρχει ΜΕΝΝ αν προκύψει κάτι απρόβλεπτο με το νεογνο...

Είχε καμιά μανούλα πρόσφατη εμπειρία από αυτές τις δυο κλινικές?? Υπάρχουν νεογνολόγοι στον Αγιο Λουκά για αντιμετωπιση επείγοντος νεογνολογικού όλο το 24ωρο?? Η ΜΕΝΝ του διαβαλκανικού είναι καλή?

εγω γεννησα στπ γενεσις πιο οργανομενα απο τις κλινικες δεν υπαρχει.τα διδυμακια μου γεννηθηκαν στην 35η εβδομαδα τα κρατησαν στην νεογνολογικη στο γεννεσις. Ολοι ειναι νεογνολογοι π.χ. ο Βασιλειου αν και σε εμενα δεν ηταν ειναι απο τους πιο παλιους και καλους νεογνολογους.Απο οσο ξερω τα στελνουν ιπποκρατειο ή παπαγεωργιου για να μην ανεβασουν την τιμη αν θελουν πολλες ημερες.Αλλιως ολα τα αντιμετωπιζουν στην κλινικη. Παλια ηταν η θεωρια τα στελνουμε στο νοσοκομειο τωρα ολες οι κλινικες ειναι καλυτερα οργανομενα απο το νοσοκομεια τα δημοσια.Εχουν βγει ενα σωρο νεοι ιατροι και ερημωνουν τα νοσοκομεια απο γιατρους βγαινουν ολοι εξω. Μη σε στεναχωρει τιποτα ολα καλα θα πανε.

Link to comment
Share on other sites

Οδευω προς τον τοκετό και ενω αρχικά είχαμε συναποφασίσει με το γιατρό μου για τοκετό στον Αγιο Λουκά τώρα με προβληματίζει το γεγονός ότι δεν διαθέτει ΜΕΝΝ...και αναρωτιέμαι αν πχ χρειαστεί το μωρό θερμοκοιτιδα λόγω παροδικής ταχύπνοιας, ίκτερου, προωρότητας τι θα κάνουμε?? Το μωρό θα είναι στο Ιπποκρατειο ή στο Παπαγεωργίου και εγω στον Αγιο Λουκά?? Αρχισα να σκεφτομαι και το ενδεχόμενο του Διαβαλκανικου διοτι εκεί έμαθα ότι υπάρχει ΜΕΝΝ αν προκύψει κάτι απρόβλεπτο με το νεογνο...

Είχε καμιά μανούλα πρόσφατη εμπειρία από αυτές τις δυο κλινικές?? Υπάρχουν νεογνολόγοι στον Αγιο Λουκά για αντιμετωπιση επείγοντος νεογνολογικού όλο το 24ωρο?? Η ΜΕΝΝ του διαβαλκανικού είναι καλή?

 

Σου εύχομαι να φέρεις στον κοσμο ενα γερο μωρακι!

Χίλιες γέννες αν εκανα στο διαβαλκανικο θα τις εκανα!!!

Γέννησαν πριν 8 περιπου μηνες με καισαρικη. Το επελεξα γι αυτον ακριβως τον λογο. Υπήρχε για μένα φόβος και προωροτητας και αλλων θεμάτων και μπορεί να χρειαζομουν κ γω νεογνολογικη μονάδα. Έχει την καλύτερη!!!! Τελικά δεν χρειάστηκε δόξα τον θεο το μωρακι μου ανέβασε ίκτερο μου μίλησαν μου εξήγησαν και όλα πήγαν σουπερ. Οι μαίες πολύ καλες , νεογνολογοι πολύ καλοί όταν χρειαστηκα τον οποιονδήποτε ηταν στην διάθεση μου και με βοήθησαν πολύ στον θηλασμό. Καλύτερη εμπειρία δεν θα μπορουσα να εχω....

Με το καλό!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Το νεογνολογικό τμήμα του ΑΠΘ Ιπποκράτειου Νοσοκομείου Θεσσαλονίκης είναι το καλύτερο και οι ανακαινισμένες μονάδες λειτουργούν πλέον με ευρωπαϊκές προδιαγραφές.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχω πολύ κακή εικόνα για το Διαβαλκανικό. Γέννησα εκεί το 2009 και ακόμα κλαίω τα λεφτά μου. Μόνο η αναισθησιολόγος ήταν εξαιρετική, καλή της ώρα. Ένα ξενοδοχείο πολυτελείας είναι, όχι αυτό που χρειάζεται η λεχώνα και το νεογνό, ειδικά αν προκύψει κάποιο θέμα. Πιο πολλές καθαρίστριες έχει, παρά μαίες και γιατρούς. Για τον Άγιο Λουκά δεν έχω ακούσει από πουθενά κακά λόγια.

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι πως όσων αφορά τον 'Αγιο Λουκά όντως είναι η μοναδική κλινική που και εγώ δεν έχω ακούσει κάτι αρνητικό.

Επίσης υπάρχει πάντοτε εφημερεύων Μαιευτήρας - Γυναικολόγος, Αναισθησιολόγος, Καρδιολόγος και Νεογνολόγος ή Παιδίατρος.

Και εγώ με το καλό αν πάνε όλα καλά για εκεί σκέφτομαι.

Μήπως ξέρει κάποια κοπέλα χρεώσεις για Άγιο Λουκά??

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι πως όσων αφορά τον 'Αγιο Λουκά όντως είναι η μοναδική κλινική που και εγώ δεν έχω ακούσει κάτι αρνητικό.

Επίσης υπάρχει πάντοτε εφημερεύων Μαιευτήρας - Γυναικολόγος, Αναισθησιολόγος, Καρδιολόγος και Νεογνολόγος ή Παιδίατρος.

Και εγώ με το καλό αν πάνε όλα καλά για εκεί σκέφτομαι.

Μήπως ξέρει κάποια κοπέλα χρεώσεις για Άγιο Λουκά??

 

 

 

Καλησπερα. Πριν μια εβδομαδα γεννησα στον Αγιο Λουκα για δευτερη φορα και εμεινα και παλι πολυ ευχαριστημενη. Εχει εξαιρετικους γιατρους και πολυ ευγενικες μαιες και ειναι πεντακαθαρα παντου.

Αυτη τη φορα πληρωσα 1150ευρω με ασφαλεθα εοπυ, την πρωτη φορα το 2012 ειχα δωσει 1000. Νομιζω εβαλαν μια εξεταση για 100 μεταβολικα νοσηματα που στοιχιζει 150.

Θεωρω τον Αγιο Λουκα μακραν καλυτερο απο το Διαβαλκανικο οσον αφορα ειδικσ τους γιατρους.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Πριν μια εβδομαδα γεννησα στον Αγιο Λουκα για δευτερη φορα και εμεινα και παλι πολυ ευχαριστημενη. Εχει εξαιρετικους γιατρους και πολυ ευγενικες μαιες και ειναι πεντακαθαρα παντου.

Αυτη τη φορα πληρωσα 1150ευρω με ασφαλεθα εοπυ, την πρωτη φορα το 2012 ειχα δωσει 1000. Νομιζω εβαλαν μια εξεταση για 100 μεταβολικα νοσηματα που στοιχιζει 150.

Θεωρω τον Αγιο Λουκα μακραν καλυτερο απο το Διαβαλκανικο οσον αφορα ειδικσ τους γιατρους.

 

Ευχαριστώ πολύ EVIL για τις πληροφορίες. :)

Link to comment
Share on other sites

PEA REA

ελπιζω να μην αργησα πριν 3 βδομαδες πηρα τις τιμες απο τον αγ.λουκα.

ΦΥΣ.ΤΟΚΕΤΟΣ (1 ΜΕΡΑ) 2ΚΛΙΝΟ 600ΕΥΡΩ, ΜΟΝΟΚΛΙΝΟ 1200ΕΥΡΩ

(2 ΜΕΡΕΣ) 2ΚΛΙΝΟ 750, ΜΟΝΟΚΛΙΝΟ 1350

(3ΜΕΡΕΣ) 2ΚΛΙΝΟ 900, ΜΟΝΟΚΛΙΝΟ 1550

ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ (3ΜΕΡΕΣ) 2ΚΛΙΝΟ 1150, ΜΟΝΟΚΛΙΝΟ 1800

(4ΜΕΡΕΣ) 2ΚΛΙΝΟ 1350 ΜΟΝΟΚΛΙΝΟ 1950

οι τιμες ειναι με ΕΟΠΥΥ φυσικακαι δεν συμπεριλαμβανεται η αμοιβη των μαιευτηρων, των γυναικολογων και του αναισθησιολογου. Αναισθισιολογος για φυσ.τοκετο 200 ευρω και για καισαρικη 250, θερμοκοιτιδα 120/μερα.

Και επισης αν κανεις γεννα σε νερο (που εγω θα κανω αν ολα παν καλα) η χρηση της πισινας ειναι 100 ευρω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

PEA REA

ελπιζω να μην αργησα πριν 3 βδομαδες πηρα τις τιμες απο τον αγ.λουκα.

ΦΥΣ.ΤΟΚΕΤΟΣ (1 ΜΕΡΑ) 2ΚΛΙΝΟ 600ΕΥΡΩ, ΜΟΝΟΚΛΙΝΟ 1200ΕΥΡΩ

(2 ΜΕΡΕΣ) 2ΚΛΙΝΟ 750, ΜΟΝΟΚΛΙΝΟ 1350

(3ΜΕΡΕΣ) 2ΚΛΙΝΟ 900, ΜΟΝΟΚΛΙΝΟ 1550

ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ (3ΜΕΡΕΣ) 2ΚΛΙΝΟ 1150, ΜΟΝΟΚΛΙΝΟ 1800

(4ΜΕΡΕΣ) 2ΚΛΙΝΟ 1350 ΜΟΝΟΚΛΙΝΟ 1950

οι τιμες ειναι με ΕΟΠΥΥ φυσικακαι δεν συμπεριλαμβανεται η αμοιβη των μαιευτηρων, των γυναικολογων και του αναισθησιολογου. Αναισθισιολογος για φυσ.τοκετο 200 ευρω και για καισαρικη 250, θερμοκοιτιδα 120/μερα.

Και επισης αν κανεις γεννα σε νερο (που εγω θα κανω αν ολα παν καλα) η χρηση της πισινας ειναι 100 ευρω.

 

 

Σε ευχαριστώ πολύ, αν και είναι λίγο νωρίς, νομίζω πως έχω αποφασίσει.:)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...