Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟΣ ΣΤΟ ΕΛΕΝΑ


Recommended Posts

Γεια σας κορίτσια....

Έχοντας διαβάσει τα διάφορα θέματα θέλω να ανοίξω το θέμα αυτό για να μας πουν οι πρόσφατες μανούλες που έχουν γεννήσει στο Έλενα τι γίνεται με την επισκληρίδιο.

Απ'ότι κατάλαβα παλαιότερα σίγουρα έκαναν (από τις κοπέλες που το αναφέρουν).Καθώς πρόκειται να γεννήσω σε ενα μήνα όμως, ρώτησα πριν λίγο καιρό τον γιατρό μου και μου ειπε πως δεν κάνουν....είναι σίγουρο? και αν γεννήσεις με καισαρική τι κάνουν?ολική?έχω και αύριο πάλι ραντεβού αλλά ας μας πει όποια κοπέλα έχει εμπειρία πρόσφατη...και λέω πρόσφατη γιατί φοβάμαι πως μπορεί να έχει αλλάξει κάτι λόγω περικοπών και τα λοιπά .....

 

Ευχαριστώ...

[

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 81
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα!! Εγώ ακόμη δεν έχω γεννήσει αλλά επειδή ο γιατρός μου είναι στο Έλενα εκεί θα γεννήσω.. ξέρω πολλές κοπέλες που έχουν γεννήσει στο Έλενα άλλες με επισκληρίδιο και άλλες με ολική νάρκωση.. ανάλογα τι θές..

Εμένα ο γιατρός μου είναι κατά της επισκληρίδιου ας πούμε, αλλά μου το λέει απλά ενημερωτικά, δηλαδή δεν σε εμποδίζει και να την κάνεις κιόλας!

Η κολλητή μου που γέννησε πριν μια εβδομάδα στο Έλενα, έκανε καισαρική και ο γιατρός την ρώτησε τι προτιμάει από τα 2.. εκείνη όμως επέλεξε ολική νάρκωση γιατί φοβάται την επισκληρίδιο! Δηλαδή ήταν καθαρά δική της επιλογή!

Εν ολίγοις.. στο Έλενα κάνουν κανονικά επισκληρίδιο! Μήπως ο γιατρός σου είναι κ εκείνος υπέρ της ολικής νάρκωσης και παρεξήγησες τα λόγια του?? Λέω εγώ τώρα.. αλλιώς ψάξτο λίγο..

Πάντως επειδή έχω κάνει χειρουργείο τύπου καισαρικής με ολική νάρκωση 2 φορές κιόλας.. μην φοβάσαι δεν είναι τίποτα! και η κολλητή μου που γέννησε τώρα με ολική την δεύτερη μέρα σηκώθηκε κιόλας!!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση γλυκιά μου...Σήμερα πήγα στα μαθήματα ανώδυνου στο Έλενα και ρώτησα την μαία, μου είπε πως κάνουν κανονικά επισκληρίδιο απλά δεν είναι πολύ υπέρ, ο γιατρός μου είναι υπερ του φυσιολογικού χωρίς επισκληρίδιο. Δεν θέλω να κάνω επισκληρίδιο αλλά θέλω να ξέρω ότι έχω αυτην την επιλογή σε περίπτωση καισαρικής....

Με το καλό το μωράκι σου...πότε γεννάς και ποιον γιατρό έχεις?

[

Link to comment
Share on other sites

Γεννησα στο Ελενα με τον Καπελακη το 2009 και απο την αρχη με κατευθηνε στην λυση της ολικης ναρκωσης την οποια και τελικα εκανα...

Αυτη τη φορα επειδη θα μπω προγραμματισμενα λογω 2ης καισαρικης θα επιμεινω για επισκληριδιο...Η ολικη σαν ναρκωση δεν μου αφησε και τις καλυτεροτερες εντυπωσεις...αν και συνηλθα γρηγορα (πολυ γρηγοροτερα ισως και απο οτι θα επρεπε) δεν ειχα πονους γενικοτερα με παυσιπονα χαπια την εβγαλα το 2ο 24ωρο ,εχασα ολο το ρεζουμε...ουτε ειδα το μωρο ουτε τπτ...

bf2Bp2.png

 

rTodp3.png

Link to comment
Share on other sites

Στο ΕΛΕΝΑ αποφεύγουν οι γυναικολόγοι να κάνουν επισκληρίδιο γιατί παλιά έχει συμβεί περιστατικό. Εγω οταν γέννησα το 2008 μου ειχε πει η γιατρός μου οτι αν θα κάνουμε θα ειναι μονο με εναν συγκεκριμένο αναισθησιολόγο. Αντίθετα μου είπε αν ειμασταν σε ιδιωτικό που ειναι πιο εμπειροι οι αναισθησιολογοι στο συγκεκριμένο θέμα δεν θα φοβόταν τόσο πολυ. ....οπότε αν μπορεις να το αποφύγεις αποφυγε το....λίγες ώρες ειναι οι πόνοι μην ανησυχείς.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε ευχαριστώ για την απάντηση γλυκιά μου...Σήμερα πήγα στα μαθήματα ανώδυνου στο Έλενα και ρώτησα την μαία, μου είπε πως κάνουν κανονικά επισκληρίδιο απλά δεν είναι πολύ υπέρ, ο γιατρός μου είναι υπερ του φυσιολογικού χωρίς επισκληρίδιο. Δεν θέλω να κάνω επισκληρίδιο αλλά θέλω να ξέρω ότι έχω αυτην την επιλογή σε περίπτωση καισαρικής....

Με το καλό το μωράκι σου...πότε γεννάς και ποιον γιατρό έχεις?

 

Σ΄ευχαριστώ να είσαι καλά! Με το καλό και το δικό σου το μπεμπέ και σε όλες τις εγκυούλες εδώ.. Εμένα ο γιατρός μου είναι ο Δεσύπρης, γεννάω τέλη Οκτώβρη.. αργώ ακόμη!! Εσύ ποιόν γιατρό έχεις?

Πάντως κ εγώ στο τέλος δεν ξέρω τι θα κάνω.. αν και είμαι υπέρ της επισκληρίδιου.. πολύ φοβάμαι ότι σε ολική θα καταλήξω!! χαχα!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ όλες τις κοπέλες για τις απαντήσεις σας.....

Εγώ έχω τον κ.Γαζή ο οποίος είναι υπερ φυσιολογικού, όπως κι εγώ κ δεν θέλω επισκληρίδιο καθόλου, έχω όλες τις προϋποθέσεις για φυσιολογικό και δεν βρισκω τον λόγο να παρέμβω....απλά σε περίπτωση καισαρικης δεν θα ήθελα ολική....θα προτιμούσα στον 21ο αιώνα που ζούμε να είχα την επιλογή ώστε να μην είμαι η τελευταία που θα δει το μωράκι μου, να το ζήσω κατά κάποιον τρόπο...όπως προανέφερα όμως σήμερα η μαια μου είπε πως κάνουν επισκληρίδιο κανονικά αλλά με τον γιατρό που έχω θα έχω έναν πανέμορφο φυσιολογικό χωρίς φάρμακα τοκετό.....μακάρι!!!!!!!!!!!!!!!!:P

[

Link to comment
Share on other sites

Στο ΕΛΕΝΑ αποφεύγουν οι γυναικολόγοι να κάνουν επισκληρίδιο γιατί παλιά έχει συμβεί περιστατικό. Εγω οταν γέννησα το 2008 μου ειχε πει η γιατρός μου οτι αν θα κάνουμε θα ειναι μονο με εναν συγκεκριμένο αναισθησιολόγο. Αντίθετα μου είπε αν ειμασταν σε ιδιωτικό που ειναι πιο εμπειροι οι αναισθησιολογοι στο συγκεκριμένο θέμα δεν θα φοβόταν τόσο πολυ. ....οπότε αν μπορεις να το αποφύγεις αποφυγε το....λίγες ώρες ειναι οι πόνοι μην ανησυχείς.

Δεν γέννησα στο Ελενα ,αλλά φίλος γυναικολόγος που είχε δουλέψει εκεί, κάτι τέτοιο μου είπε και εμένα.Δεν είχα ρωτήσει λεπτομέρειες....,απλά μου είπε οτι δεν έχουν κατάλληλο αναισθησιολόγο! :shock:

QqmLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω οτι δεν εχουν καλους αναισθησιολογους απλα ο καθε γιατρος εμπιστευεται καλυτερα καποιους συγκεκριμενους.Το 2009 εκανα καισαρικη με επισκληριδιο και περσυ καισαρικη με ραχιαια!Και τις 2 φορες εμεινα πολυ πολυ ευχαριστημενη!

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω οτι δεν εχουν καλους αναισθησιολογους απλα ο καθε γιατρος εμπιστευεται καλυτερα καποιους συγκεκριμενους.Το 2009 εκανα καισαρικη με επισκληριδιο και περσυ καισαρικη με ραχιαια!Και τις 2 φορες εμεινα πολυ πολυ ευχαριστημενη!

 

αυριο εχω ραντεβου με τον γιατρο και θα του το πω...στο κατω κατω αφου ξερεις ποτε θα μπω φροντισε να εχεις βρει εναν αναισθησιολογο που εμπιστευεσαι...δλδ ελεος...δεν μπορω να φανταστω αναισθησιολογο στο μεγαλυτερο δημοσιο μαιευτηριο και να μην ειναι αξιος να κανει σωστα επισκληριδιο!!!

bf2Bp2.png

 

rTodp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δυστυχώς και εμένα ο γυναικολόγος μου που είναι και συγγενής μου,προσπάθησε και βρήκε συγκεκριμένη αναισθησιολόγο στο Έλενα και γέννησα προγραμματισμένα με βασική προϋπόθεση να είναι παρούσα η συγκεκριμένη!!

ΜΠΑΜΠΑΣ ΓΙΑΝΝΗΣ(12/04/96 βρήκα το άλλο μου μισό)

ΣΤΕΛΙΟΣ 11/06/07

ΖΟΥΖΟΥ 26/07/10

Σας αγαπάω πολύ...

Link to comment
Share on other sites

εγω πάντως δεν το ρίσκαρα αν μου έλεγε ο γιατρός μου οχι....κάτι θα ήξερε παρα πάνω. Τον γιατρό τον βολεύει η επισκληρίδιος για να μη σε εχει και του ουρλιάζεις κιόλας δεν εχει λόγο να μπορεί να σου κάνει και να ειναι σαδιστής.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς και εμένα ο γυναικολόγος μου που είναι και συγγενής μου,προσπάθησε και βρήκε συγκεκριμένη αναισθησιολόγο στο Έλενα και γέννησα προγραμματισμένα με βασική προϋπόθεση να είναι παρούσα η συγκεκριμένη!!

 

εχουμε ονοματακι?

bf2Bp2.png

 

rTodp3.png

Link to comment
Share on other sites

εγω πάντως δεν το ρίσκαρα αν μου έλεγε ο γιατρός μου οχι....κάτι θα ήξερε παρα πάνω. Τον γιατρό τον βολεύει η επισκληρίδιος για να μη σε εχει και του ουρλιάζεις κιόλας δεν εχει λόγο να μπορεί να σου κάνει και να ειναι σαδιστής.

 

 

εγω καταλαβα οτι με ηθελε πληρως ναρκωμενη για να μην ταραχτω και του δημιουργησω προβληματα...εισαι πολυ αγχωμενη μου λεει, καλυτερα να κοιμασαι να κανω και εγω την δουλεια μου με την ησυχια μου...

bf2Bp2.png

 

rTodp3.png

Link to comment
Share on other sites

εχουμε ονοματακι?

 

Δυστυχώς αφορά την πρώτη μου γέννα το 2007.Όνομα θα ψάξω να βρω αν θυμάται ο γυναικολόγος μου και θα σου γράψω.Ρώτα και τον γιατρό σου μήπως την ξέρει....Αδύνατη,45-50 χρονών,ήρεμη και η καλύτερη τότε κατά τον γιατρό μου στο Έλενα.

ΜΠΑΜΠΑΣ ΓΙΑΝΝΗΣ(12/04/96 βρήκα το άλλο μου μισό)

ΣΤΕΛΙΟΣ 11/06/07

ΖΟΥΖΟΥ 26/07/10

Σας αγαπάω πολύ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δυστυχώς αφορά την πρώτη μου γέννα το 2007.Όνομα θα ψάξω να βρω αν θυμάται ο γυναικολόγος μου και θα σου γράψω.Ρώτα και τον γιατρό σου μήπως την ξέρει....Αδύνατη,45-50 χρονών,ήρεμη και η καλύτερη τότε κατά τον γιατρό μου στο Έλενα.

 

αχ σε παρακαλω θα με υποχρεωνες...ρωτα και στειλε ενα πμ ή γραψε εδω...

bf2Bp2.png

 

rTodp3.png

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω τελικά πως το θέμα δεν απασχολούσε μόνο εμένα....3η μέρα μαθημάτων ψυχοπροφυλακτικής στο Έλενα και οι μαίες πολύ καθησυχαστικές και επιμένουν πως δεν χρειάζεται καμία αναισθησία ο φ.τ. όπου τονίζουν πως φυσιολογικό λέμε μόνο αυτόν που ξεκινά μόνος του, χωρίς καμία παρέμβαση.Ραντεβού και έναρξη με ωκυτοκίνη κτλ δεν είναι πλέον φυσιολογικός με την έννοια ότι οι συσπάσεις είναι πολύ δυνατές και μη προσδιορίσιμες και πολλές φορές μη διαχειρίσιμες από την επίτοκο....απολύτως σεβαστό....

Εγώ πάντως κατέληξα και θα κάνω αυτό που είπε ο γιατρός μου και αυτό που ονειρεύομαι από την αρχή ως τοκετό, έναν φυσιολογικό χωρίς επισκληρίδιο τοκετό....(αν όλα έρθουν κατ'ευχήν φυσικά) και μετά θα σας λέω τις εντυπώσεις μου.................:-P:-P:-P

[

Link to comment
Share on other sites

στο ελενα εχεις δυνατοτητα επιλογης..γεννησε η κουνιαδα μου πριν μια εβδομαδα και τη ρωτησαν τι θα ηθελε αφου της εξηγησαν πρωτα.

 

 

Χτες ειχα ραντεβου με τον Καπελακη...τον ρωτησα ευθεως...μου ειπε οτι εκεινη την στιγμη θα γινει ο,τι επιλεξω...να τους πω εγω οτι αποφασισω... μου τονισε οτι και η επισκληριδιος εχει κινδυνους και προτιμουν για να μην αγχωνεται η γυναικα την ολικη...

 

εγω εκεινη την στιγμη θα ζητησω επισκληριδιο και θα τους τονισω οτι το κανω 2η φορα το χειρουργιο, εχω πολυ λιγοτερο αγχος, θα σκεφτομαι το πρωτο μου παιδακι, θελω να δω την μπουμπου και οτι τον εμπιστευομαι οτι θα κανει οτι καλυτερο...:-P

bf2Bp2.png

 

rTodp3.png

Link to comment
Share on other sites

παντως και εγω αυτο ξερω πως δεν κανουν επισκληριδιο αλλα ραχιαια, που ειναι σαν την επισκληριδιο με τη διαφορα πως η ενεση γινεται σε αλλο σημειο της μεσης,

Link to comment
Share on other sites

Εγώ γέννησα τον Ιούνιο του 2011 με καισαρικη και ραχιαία!!! Υπάρχει η δυνατότητα επιλογής! Στο φυσιολογικό την αποφεύγουν αλλα και πάλι γίνεται μου είχε πει ο γιατρός μου. Βέβαια όχι τόσο εύκολα όσο στα ιδιωτικά! Εμένα η αναισθησιολόγος προσπάθησε πολυ γιατι οι σπονδυλοι μου την δυσκόλεψαν αλλα ήμουν τυχερή γιατι ήταν πολυ έμπειρη και υπομονετική και όλα καλά!

Link to comment
Share on other sites

στην προκληση τοκετου ποναμε πιο πολυ απ οτι οταν ερθουν οι πονοι μονοι τους?

 

Φυσικά πονάει πολύ περισσότερο...είναι ένας τεχνητός πόνος του οποίου η ένταση και η συχνότητα δεν μπορεί να συμβαδίσει με τις άμυνες και τα αντανακλαστικά του σώματός μας και συνεπώς πολλές φορές ο πόνος είναι μη διαχειρίσιμος...

[

Link to comment
Share on other sites

Στο Έλενα δεν κανουν επισκληρίδιο! εχουν γεννησει 3 φιλες , και οι 3 καισαρικη με ολικη

 

 

Το ανέφερα και πιο πάνω και το ξαναλέω ΚΑΝΟΥΝ επισκληρίδιο,ΟΜΩΣ εξαρτάται απο τον γιατρό σου και δεν την κάνουν όπως στα ιδιωτικά που δεν γεννάει σχεδόν καμία κοπέλα χωρίς...είναι θέμα έγκυρης και έγκαιρης ενημέρωσης καθώς και προγραμματισμού απο την αρχή.

 

Να εξηγήσω και για την ολική στην καισαρική(όχι προγραμματισμένη καισαρική αλλά έκτακτη), από την στιγμή που είναι πολιτική του νοσοκομείου να αποφεύγει την επισκληρίδιο και ως εκ τούτου οι κοπέλες γεννάνε χωρίς να έχουν βάλει από πριν το καθετηράκι στην σπονδυλική στήλη είναι πρακτικά αδύνατο σε περίπτωση επιπλοκής και καισαρικής να γίνει η νάρκωση με επισκληρίδιο διότι πολύ απλά δεν υπάρχει ο χρόνος......έτσι γίνεται ολική...σε περίπτωση που υπάρχει καθετηράκι απλά αυξάνουν άμεσα την δόση και έτσι γίνεται με επισκληρίδιο...

[

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...