Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ ΜΙΑΣ ΝΕΑΣ ΜΑΜΑΣ


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους. Έχουμε μια μπέμπα 15 ημερών που γεννήθηκε πρόωρα στις 35 εβδομάδες. Έπειτα από μια εβδομάδα παραμονής της σε θερμοκοιτίδα επειδή παρουσίασε παροδική ταχύπνοια την πήραμε στο σπίτι και εγώ ως νέα μαμά καταλαβαίνεται την κοιτάζω 23 ώρες το 24. Παρατήρησα λοιπόν τα εξής και θέλω να μου πείτε αν ξέρετε κάτι για τα παρακάτω.

1) Η μικρή όταν αντιδρά και πρόκειται να ανοίξει τα ματάκια της προτιμά να ανοίγει πρώτα το δεξί και έπειτα το αριστερό. η καμιά φορά και καθόλου το αριστερό αν τεμπελιάζει. Συμβαίνει φυσικά και το αντίθετο αλλά της περισσότερες φορές προτιμά το πρώτο που έγραψα.

2)Στον ύπνο της πολλές φορές κάνει έναν ήχο σαν ανάποδο λόξυγγα. Τραβάει απότομα αέρα προς τα μέσα. Σα να παραπονιέται..κάτι.

3)Πότε ξυπνάει μόνη της να φάει και τρώει τον άμπακο, πότε ξεχνάει να ξυπνήσει, τη σηκώνω με το ζόρι για να φάει το πολύ 20μλ γαλατάκι.

4) Όταν την ταίζω με το μπιμπερό, κάνει στάσεις ενδιάμεσα μόνη της, 5,6 δευτερόλεπτα όπου ανασαίνει πάρα πολύ γρήγορα και μετά συνεχίζει. Φαίνεται κουράζεται πολύ το χρυσό μου.

5)Δεν σχολιάζω ότι ξυπνάει τις νύχτες και κλαίει χωρίς λόγω..αυτό πρέπει να είναι κολικοί όμως..κάνω λάθος? Είναι νωρίς ακόμα λετε?

Αν κάποιος ξέρει να μου γράψει κάτι πάνω στις παρατηρήσεις μου αυτές σας παρακαλώ θα μου φανούν χρήσιμα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα!! Κι εγώ νέα μαμα είμαι οπότε δεν ξέρω κατά πόσο μπορώ να βοηθήσω!! Αυτα που γράφεις λίγο πολύ φυσιολογικά μου φαίνονται. Κι εμένα κάπως ετσι συμπεριφέρεται η μπέμπα μου.

Το μόνο που ξέρω και που μου το έχει πει και ο παιδίατρος είναι ότι δεν χρειάζεται να την ξυπνάω για να φάει. Αν πεινάσει θα σηκωθεί μόνη της!!!:)

2XNsp3.png

Link to comment
Share on other sites

εχω κ γω μια μπεμπουλα 5 μηνων κ ολα αυτα που λες ειναι απολυτα φυσιολογικα οσο για τα ξενυχτια με κλαμα κοιτα να συνηθισεις θα τα χεις για κανα 3μηνο κ μετα φυσικα αρχιζουν με τα δοντακια καλη συνεχειααααααααααα

fSOwp2.png

 

ηρθες ψυχη μου κ γεμησες την ζωη μου!!!ΜΑΡΙΑ- ΕΙΡΗΝΗ

ersTp3.png

16/9/12 ηρθε κ το χρυσανθεμακι μου

Link to comment
Share on other sites

"5)Δεν σχολιάζω ότι ξυπνάει τις νύχτες και κλαίει χωρίς λόγω..αυτό πρέπει να είναι κολικοί όμως..κάνω λάθος? Είναι νωρίς ακόμα λετε?"

 

Αρχίζει και κλαίει ξαφνικά με κλειστά μάτια?? Πόσο διαρκεί???

2XNsp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το νούμερο 2 (ανάποδος λόξυγγας) μου το έκανε και μένα και ήταν κρυφή ΓΟΠ (ανέβαινε το γάλα και στεκόταν στον λαιμό αλλά δεν έβγαινε πιο έξω). Κοίτα άλλα παιδιά έχουν τα ίδια και δεν έχουν τίποτα άλλα κάτι έχουν. Το κάθε βρέφος είναι διαφορετικό οπότε όλα αυτά πεστα στον παιδίατρο και θα σου πει αυτός που ξέρει και καλύτερα. Μην τρομάζεις πάντως, από την στιγμή που βγήκε από την κοιλιά τα πάντα είναι αντιμετωπίσιμα.

 

Να σου ζήσει!!!

Link to comment
Share on other sites

"5)Δεν σχολιάζω ότι ξυπνάει τις νύχτες και κλαίει χωρίς λόγω..αυτό πρέπει να είναι κολικοί όμως..κάνω λάθος? Είναι νωρίς ακόμα λετε?"

 

Αρχίζει και κλαίει ξαφνικά με κλειστά μάτια?? Πόσο διαρκεί???

 

Με ανοιχτά τα μάτια, και δε λέει να κοιμηθεί. Να την ταΐζω, να την αλλάζω, να την παίρνουμε αγκαλιά...τίποτα.Αν δεν περάσει η ώρα δεν ησυχάζει

Link to comment
Share on other sites

εγω θα πηγαινα στον παιδιατρο,, μηπως εχει θεμα με αναπνευστικο

 

Αναφέρεσαι στον ανάποδο λόξιγκα που λέω παραπάνω ή στις στάσεις για ξεκούραση κατά τη διάρκεια του φαγητού??

Link to comment
Share on other sites

Το νούμερο 2 (ανάποδος λόξυγγας) μου το έκανε και μένα και ήταν κρυφή ΓΟΠ (ανέβαινε το γάλα και στεκόταν στον λαιμό αλλά δεν έβγαινε πιο έξω). Κοίτα άλλα παιδιά έχουν τα ίδια και δεν έχουν τίποτα άλλα κάτι έχουν. Το κάθε βρέφος είναι διαφορετικό οπότε όλα αυτά πεστα στον παιδίατρο και θα σου πει αυτός που ξέρει και καλύτερα. Μην τρομάζεις πάντως, από την στιγμή που βγήκε από την κοιλιά τα πάντα είναι αντιμετωπίσιμα.

 

Να σου ζήσει!!!

 

Τόσες μέρες δυο φορές μου έβγαλε γαλατάκι αλλά γουλίτσες..όχι σαν ρουκέτα που λένε. Το έχω παρατηρήσει όταν της δίνω ξένο γάλα έγινε και τις δυο φορές. Θεωρώ ότι είναι μάλλον πιο δύσπεπτο...ενώ το δικό μου το πίνει σαν νεράκι..Πάντως ευχαριστώ..θα ρωτήσω σίγουρα την παιδίατρο γι αυτό γιατί είναι σημαντικό

Link to comment
Share on other sites

Με ανοιχτά τα μάτια, και δε λέει να κοιμηθεί. Να την ταΐζω, να την αλλάζω, να την παίρνουμε αγκαλιά...τίποτα.Αν δεν περάσει η ώρα δεν ησυχάζει

Δοκιμασε να την βαλεις κοντα σε απορροφητηρα (εν λειτουργια),το βουητο που βγαζει τα ηρεμει τα μωρακια..εμας μας βοηθησε πολυ:P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το γάλα σου το δίνεις μόνο με μπιμπερό ή θηλάζει και απευθείας;

Πόσο συχνά το ταΐζεις και με τι ποσότητες; Πόσες πάνες βρέχει και πόσες λερώνει στο 24ωρο;

 

Ρίξε μια ματιά σε αυτό το θέμα για τη ΓΟΠ σε μωρά που θηλάζουν και τα λάθη των γιατρών:

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=28814

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Το γάλα το δίνω μόνο με μπιμπερό.Την ταΐζω κάθε 3 ώρες με 3,5 και πίνει περίπου 40-50 μλ τη φορά ανάλογα την διάθεση της. Βρέχει 6-7 πάνες και λερώνει 4-5 το 24 ωρο. Αυτά!!! Τι λες? Καλά είναι? (Δίνω και ξένο 2 φορές τη μέρα περίπου, είναι όμως πιο δύσπεπτο απ ότι κατάλαβα γιατί βγάζει γουλίτσες μετά το ρέψιμο)

Αλλά από κλάμα το βράδυ ... Εχθές μείναμε ξάγρυπνοι ως τις 7 το πρωί. Τώρα αποφάσισα να την ξυπνάω μέσα στη μέρα . να μην την αφήνω να κοιμάται ώστε το βράδυ να είναι κουρασμένη και με ένα μπανάκι να την βάζω για ύπνο μπας και ηρεμεί..

Link to comment
Share on other sites

Τόσες μέρες δυο φορές μου έβγαλε γαλατάκι αλλά γουλίτσες..όχι σαν ρουκέτα που λένε. Το έχω παρατηρήσει όταν της δίνω ξένο γάλα έγινε και τις δυο φορές. Θεωρώ ότι είναι μάλλον πιο δύσπεπτο...ενώ το δικό μου το πίνει σαν νεράκι..Πάντως ευχαριστώ..θα ρωτήσω σίγουρα την παιδίατρο γι αυτό γιατί είναι σημαντικό

 

Στο ξαναλέω μπορεί να μην έχει και τίποτα και δεν επιμένω μ'αυτή την απάντηση ότι σώνει και καλά έχει ΓΟΠ, απλά για να είσαι υποψιασμένη. Υπάρχει και η κρυφή ΓΟΠ που το μωρό δεν βγάζει τίποτα ή ελάχιστο και το γάλα ανεβοκατεβαίνει στον οισοφάγο. Στην δικιά μας ακούγαμε τον ήχο που λες μετά ένα γκλουπ που το κατέβαζε πάλι και μετά από λίγο ξανά τα ίδια. Έπρεπε να την σηκώνουμε όταν το ακούγαμε αυτό. Έκανε μικτή διατροφή και το δικό μου το γάλα το έβγαζε (όχι όλο αλλά μέρος από αυτό) ενώ το ξένο της δημιουργούσε αυτό το θέμα. Αυτό συνέβαινε επειδή το μητρικό είναι πιο αραιό και εύπεπτο από το ξένο οπότε το 'βγαζε για πλάκα.

 

Η παιδίατρός της (η δεύτερη από 2 μηνών γιατί η πρώτη ήταν πανηλίθια) εφόσον το θεωρούσε φυσιολογικό (και είναι λόγω ανωριμότητας πεπτικού συστήματος) μου έδωσε υποαλλεργικό γάλα και το ετοίμαζα αραιωμένο για ΝΑ ΒΓΑΖΕΙ ότι θέλει. Γιατί μωράκια με ΓΟΠ που δεν αντιμετωπίζουν πρόβλημα απώλειας βάρους πρέπει να το βγάζουν και όχι να το κρατάνε και να ταλαιπωρούνται. Απλά της έιχε δώσει και σιροπάκι για προστασία από τα οξέα του στομάχου. Γι'αυτό και το μητρικό είναι καλό για ΓΟΠ. Η ρουκέτα δείχνει πιο βαριά ΓΟΠ απ'ότι ξέρω.

 

Λοιπόν, εύχομαι να μην είναι τίποτα όμως. Για τον ύπνο είναι φυσιολογικό, εμένα κοιμόταν τόσο πολύ που το βάρος της γέννησης το πήρε πάλι την 14η μέρα με συμπλήρωμα. Και τα μάτια της δεν ανοίγανε μαζί. Μέχρι 3 μηνών οι μύες των ματιών είναι αδύναμοι (εξ'ού και το αλληθώρισμα) και δεν συγχρονίζονται. Εμάς μας είχε πει η γιατρός να της κάνουμε ασκήσεις κουνόντας μια κουδουνίστρα αργά δεξιά και αριστερά για να την ακολουθεί με το βλέμμα της. Αλλά τώρα είναι πολύ μικρή ακόμη. Με πιάνει μια νοσταλγία τώρα, θέλω το λεχούδι μου πίσω!!!

Link to comment
Share on other sites

Το γάλα το δίνω μόνο με μπιμπερό.Την ταΐζω κάθε 3 ώρες με 3,5 και πίνει περίπου 40-50 μλ τη φορά ανάλογα την διάθεση της. Βρέχει 6-7 πάνες και λερώνει 4-5 το 24 ωρο. Αυτά!!! Τι λες? Καλά είναι? (Δίνω και ξένο 2 φορές τη μέρα περίπου, είναι όμως πιο δύσπεπτο απ ότι κατάλαβα γιατί βγάζει γουλίτσες μετά το ρέψιμο)

Αλλά από κλάμα το βράδυ ... Εχθές μείναμε ξάγρυπνοι ως τις 7 το πρωί. Τώρα αποφάσισα να την ξυπνάω μέσα στη μέρα . να μην την αφήνω να κοιμάται ώστε το βράδυ να είναι κουρασμένη και με ένα μπανάκι να την βάζω για ύπνο μπας και ηρεμεί..

 

 

Από πάνες καλά πάτε αλλά έχετε και το ξένο, το οποίο μπορεί να επιδεινώνει προβλήματα ΓΟΠ. Σχεδιάζεις να περάσετε σε αποκλειστικό και απευθείας θηλασμό; Πιάνει καθόλου στήθος;

Τις νύχτες που ξυπνάει "χωρίς λόγο" δεν δέχεται να φάει;

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Από πάνες καλά πάτε αλλά έχετε και το ξένο, το οποίο μπορεί να επιδεινώνει προβλήματα ΓΟΠ. Σχεδιάζεις να περάσετε σε αποκλειστικό και απευθείας θηλασμό; Πιάνει καθόλου στήθος;

Τις νύχτες που ξυπνάει "χωρίς λόγο" δεν δέχεται να φάει;

 

Μπα..έλεγα να κόψω σιγά σιγά και το δικό μου και να της δίνω μόνο ξένο. Τις νύχτες που ξυπνάει τρώει αλλά μόλις τελειώσει το φαγητό της πάλι κλάματα. Δεν έχει να κάνει πιστεύω με το ότι πεινάει. Στήθος πιάνει(περισσότερο το αριστερό, το δεξί δεν...μπορεί), αλλά κουράζεται πολύ και μάλλον δεν έχει αποτέλεσμα γιατί δεν νοιώθω ότι έχω ξαλαφρύνει. Αφού να φανταστείς μετά το βγάζω με το θήλαστρο και είναι αρκετό. Υπολογίζω να τραβάει 10 - 20 το πολύ μλ μετ ο θηλασμό και αυτό με μεγάλη ταλαιπωρία διακοπές και πολύ χρόνο. Δεν αφήνει το στήθος ούτε μετά από μια ώρα. Αυτό λογικά σημαίνει πως δεν τραβάει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στο ξαναλέω μπορεί να μην έχει και τίποτα και δεν επιμένω μ'αυτή την απάντηση ότι σώνει και καλά έχει ΓΟΠ, απλά για να είσαι υποψιασμένη. Υπάρχει και η κρυφή ΓΟΠ που το μωρό δεν βγάζει τίποτα ή ελάχιστο και το γάλα ανεβοκατεβαίνει στον οισοφάγο. Στην δικιά μας ακούγαμε τον ήχο που λες μετά ένα γκλουπ που το κατέβαζε πάλι και μετά από λίγο ξανά τα ίδια. Έπρεπε να την σηκώνουμε όταν το ακούγαμε αυτό. Έκανε μικτή διατροφή και το δικό μου το γάλα το έβγαζε (όχι όλο αλλά μέρος από αυτό) ενώ το ξένο της δημιουργούσε αυτό το θέμα. Αυτό συνέβαινε επειδή το μητρικό είναι πιο αραιό και εύπεπτο από το ξένο οπότε το 'βγαζε για πλάκα.

 

Η παιδίατρός της (η δεύτερη από 2 μηνών γιατί η πρώτη ήταν πανηλίθια) εφόσον το θεωρούσε φυσιολογικό (και είναι λόγω ανωριμότητας πεπτικού συστήματος) μου έδωσε υποαλλεργικό γάλα και το ετοίμαζα αραιωμένο για ΝΑ ΒΓΑΖΕΙ ότι θέλει. Γιατί μωράκια με ΓΟΠ που δεν αντιμετωπίζουν πρόβλημα απώλειας βάρους πρέπει να το βγάζουν και όχι να το κρατάνε και να ταλαιπωρούνται. Απλά της έιχε δώσει και σιροπάκι για προστασία από τα οξέα του στομάχου. Γι'αυτό και το μητρικό είναι καλό για ΓΟΠ. Η ρουκέτα δείχνει πιο βαριά ΓΟΠ απ'ότι ξέρω.

 

Λοιπόν, εύχομαι να μην είναι τίποτα όμως. Για τον ύπνο είναι φυσιολογικό, εμένα κοιμόταν τόσο πολύ που το βάρος της γέννησης το πήρε πάλι την 14η μέρα με συμπλήρωμα. Και τα μάτια της δεν ανοίγανε μαζί. Μέχρι 3 μηνών οι μύες των ματιών είναι αδύναμοι (εξ'ού και το αλληθώρισμα) και δεν συγχρονίζονται. Εμάς μας είχε πει η γιατρός να της κάνουμε ασκήσεις κουνόντας μια κουδουνίστρα αργά δεξιά και αριστερά για να την ακολουθεί με το βλέμμα της. Αλλά τώρα είναι πολύ μικρή ακόμη. Με πιάνει μια νοσταλγία τώρα, θέλω το λεχούδι μου πίσω!!!

 

Σ ευχαριστώ για τις πληροφορίες, καλά κάνεις και ενημερώνεις για να το έχω υπ όψη μου. Θα την παρακολουθήσω πάλι αυτές τις μέρες για να έχω μια καλύτερη εικόνα και καλύτερα στατιστικά και θα το συζητήσω και μαζί σας και με την παιδίατρο της.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα το να ταΐσεις ένα πρόωρο μωρό δεν είναι και πολύ εύκολο, γιατί κουράζεται αρκετά και χρειάζεται προσοχή (συμβαίνει όμως συχνά και με τα τελειόμηνα) όμως το γάλα σου, λόγω προωρότητας, είναι ακόμη πιο κατάλληλο και σημαντικό για το μωρό σου. Η δυσκολία που υπάρχει τώρα είναι προσωρινή και όσο ωριμάζει το νευρικό σύστημα του μωρού, τόσο πιο εύκολος θα γίνεται ο θηλασμός. Νοίκιασες τελικά θήλαστρο; Μίλησες με την κ. Πηλίτση;

 

Είναι συνηθισμένο με τα νεογέννητα και μέχρι την εδραίωση της γαλουχίας να παραμένουν στο στήθος ακόμη και 23 ώρες το 24ωρο. Τα βραδινά γεύματα είναι σημαντικά για την ανάπτυξη του μωρού, καθώς οι σχετικές ορμόνες (αυξητική, προλακτίνη) κάνουν πάρτι τις ώρες αυτές. Το ανώριμο πεπτικό μπορεί να ευθύνεται για πονάκια και κλάματα που ακολουθούν το γεύμα, συχνά όμως ευθύνεται και η αλλεργία στα γαλακτοκομικά που συχνά συνυπάρχει και μάλλον ευθύνεται και για την ΓΟΠ. Αν διάβασες στο τόπικ για την ΓΟΠ, πολλές μαμάδες βλέπουν βελτίωση όταν περιορίζουν τα γαλακτοκομικά ή απέχουν πλήρως. Επίσης πολλές μαμάδες ταλαιπωρούνται από λάθος οδηγίες των παιδιάτρων σε σχέση με την ΓΟΠ.

 

Αν θέλεις, διάβασε εδώ λεπτομέρειες για το πώς μπορείς να βοηθήσεις περισσότερο το μωρό σου και τι μπορείς να περιμένεις:

http://www.llli.org/nb/nbpremature.html

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και η κρυφή ΓΟΠ που το μωρό δεν βγάζει τίποτα ή ελάχιστο και το γάλα ανεβοκατεβαίνει στον οισοφάγο. Στην δικιά μας ακούγαμε τον ήχο που λες μετά ένα γκλουπ που το κατέβαζε πάλι και μετά από λίγο ξανά τα ίδια. Έπρεπε να την σηκώνουμε όταν το ακούγαμε αυτό.

 

Το ίδιο συμβαίνει και με μας. Στην αρχή νομίζαμε ότι είναι κολικοί μιας και ο υπέρυχος δεν έδειξε τίποτα αλλα τελικά είναι η ύπουλη ΓΟΠ!! Εύχομαι κανενα παιδάκι να μην υποφέρει τόσο....

2XNsp3.png

Link to comment
Share on other sites

Μπα..έλεγα να κόψω σιγά σιγά και το δικό μου και να της δίνω μόνο ξένο. Τις νύχτες που ξυπνάει τρώει αλλά μόλις τελειώσει το φαγητό της πάλι κλάματα. Δεν έχει να κάνει πιστεύω με το ότι πεινάει. Στήθος πιάνει(περισσότερο το αριστερό, το δεξί δεν...μπορεί), αλλά κουράζεται πολύ και μάλλον δεν έχει αποτέλεσμα γιατί δεν νοιώθω ότι έχω ξαλαφρύνει.

Έχεις δοκιμάσει να την θηλάζεις ξαπλωμένη στο κρεβάτι; Εμείς έτσι ξεκινήσαμε το θηλασμό, γιατί όπως κι εσείς, είχαμε πρόβλημα με το δεξί στήθος.

 

Επίσης αν δεν ηρεμεί το βράδυ, νομίζω ότι αν τη σταματάς από τον ύπνο της μέρας, ίσως έχεις το αντίθετο αποτέλεσμα γιατί θα είναι υπερβολικά κουρασμένη και εκνευρισμένη. Καλύτερα να της ετοιμάσεις μια "ρουτίνα" με μπανάκι, μασαζάκι, φαγητό και μουσικούλα για να την πάρει ο ύπνος. Εμείς έχουμε ένα παιχνιδάκι που παίζει νανουρίσματα, και το βάζουμε κάθε βράδυ ανελλιπώς την ώρα που πέφτει για ύπνο και επίσης όποτε ξυπνάει κατά τη διάρκεια της νύχτας. Μπορείς να δοκιμάσεις επίσης να της δώσεις πιπίλα για να ηρεμεί.

Link to comment
Share on other sites

Η πιπίλα δεν ενδείκνυται γιατί το μωρό θα κουραστεί περισσότερο και δεν θα μπορεί να κάνει θηλαστικές κινήσεις. Επίσης, όταν υπάρχουν προβλήματα στο θηλασμό, δεν βοηθά να λυθούν.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Αναφέρεσαι στον ανάποδο λόξιγκα που λέω παραπάνω ή στις στάσεις για ξεκούραση κατά τη διάρκεια του φαγητού??

 

το λεω και για τα δυο ,,,δεν ειμαι γιατρος,,, αλλα ενστικτωδως αυτο θα εκανα κι ας ειναι πιθανοτατα υπερβολη

Link to comment
Share on other sites

Τώρα αποφάσισα να την ξυπνάω μέσα στη μέρα . να μην την αφήνω να κοιμάται ώστε το βράδυ να είναι κουρασμένη και με ένα μπανάκι να την βάζω για ύπνο μπας και ηρεμεί..

 

Πως θα καταφερεις να κρατησεις ξυπνιο ενα βρεφος 15 ημερων???Ειναι πολυ δυσκολο καλη μου,ειναι πολυ μικρο το μωρο σου εχει αναγκη απο υπνο οσες ωρες θελει κι οποτε θελει...Πως θα το κρατησεις απασχολημενο ωστε να μην κοιμαται....Ασε που κατα την γνωμη μου θα ειναι σε υπερενταση το μωρο και αντιθετα αποτελεσματα θα εχεις....Δεν νομιζω να κλαιει τις νυχτες επειδη κοιμαται μεσα στην μερα..

Link to comment
Share on other sites

Η πιπίλα δεν ενδείκνυται γιατί το μωρό θα κουραστεί περισσότερο και δεν θα μπορεί να κάνει θηλαστικές κινήσεις. Επίσης, όταν υπάρχουν προβλήματα στο θηλασμό, δεν βοηθά να λυθούν.

Άμα δώσεις την πιπίλα για 5-10 λεπτά για να ηρεμήσει και να κοιμηθεί θα συμβούν όλα αυτά τα τραγικά;;; Ε δε νομίζω. Εμείς τουλάχιστον δεν είχαμε τέτοιο πρόβλημα (και μιλάω για παρόμοια περίπτωση με της Baggi).

 

Επίσης για το Νο. 4 να πω κι εγώ ότι είναι φυσιολογικό και αναμενόμενο, ειδικά στα πρόωρα/ελλιποβαρή μωράκια. Η γρήγορη αναπνοή είναι φυσιολογική στα μικρά μωρά.

 

Και για το Νο. 5, είχαμε κι εμείς το ίδιο *ακριβώς* πρόβλημα και το παλαίψαμε με αγκαλιές, βολτίτσες μέσα στο σπίτι (μας άρεσε η κουζίνα λόγω του βουητού του ψυγείου), μουσικούλα, αγκαλιές, πιπίλα, αγκαλιές και επίσης φροντίζοντας να φάει καλά πριν κοιμηθεί το βράδυ ώστε να κοιμηθεί περισσότερες ώρες. Σιγά-σιγά ηρέμησε και τώρα ξυπνάει, τρώει και ξαναπέφτει για ύπνο. Εννοείται ότι όταν σου ξυπνάει το βράδυ δεν ανάβεις φώτα, δεν της πολυμιλάς και όταν μιλάς, μιλάς χαμηλόφωνα, και αν μπορείς (αν δεν παραπονιέται) δεν της αλλάζεις ούτε την πάνα, γιατί με το άλλαγμα της πάνας ξυπνάει.

 

Προσωπικά πιστεύω ότι βοήθησε και το μασαζάκι πριν τον ύπνο. Δεν ξέρω αν είναι οι κινήσεις ή το γαλάκτωμα (της Johnson) που έχει χαλαρωτική μυρωδιά, πάντως από τότε που ξεκινήσαμε το μασάζ κοιμάται σαν πουλάκι.

Link to comment
Share on other sites

Έχω διαβάσει ότι η πιπίλα βοηθά τα πρόωρα μωρά στο θέμα του ταΐσματος αλλά δεν ξέρω στη συγκεκριμένη περίπτωση αν θα ωφελήσει, καθώς το μωρό κουράζεται τόσο εύκολα, ακόμη και με το μπιμπερό, και ξυπνά τόσο δύσκολα. Φαντάζομαι ότι θα υπάρχουν οδηγίες από τον παιδίατρο αλλά δεν είναι κακό να έχει η μαμά το νου της για τις πιθανές συνέπειες.

 

Η δεύτερη μου κόρη είχε κάποια θεματάκια με τον θηλασμό και χρησιμοποίησα το πιπίλισμα, για να την παρασύρω στο στήθος, αλλά έβλεπα ότι ήταν κρίσιμο το σημείο της μετάβασης: αν την τραβούσα πολύ νωρίς προς το στήθος, δεν ήταν ακόμη έτοιμη και δεν θήλαζε καλά, αν την τραβούσα αργά, είχε παραχαλαρώσει και δεν ήθελε να αφήσει το πιπίλισμα. Κάποια στιγμή που άρχισε να θηλάζει καλύτερα και παραχαλάρωσα εγώ, άρχισε να χάνει γεύματα, γιατί κουραζόταν έτσι και αποκοιμιόταν χωρίς να φάει.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Πιπίλα δεν υπάρχει περίπτωση να πάρει. Όσο κι αν προσπάθησα την πετάει στον αέρα με το που τη βάζουμε..Άντε να δούμε απόψε... η βραδιά είναι μεγάλη και το λέω γιατί πριν μια ώρα μου έβγαλε πολύ γάλα (δικό μου)..εμετό κανονικά και μεγάλης έντασης. Πήρα την παιδίατρο και μου είπε αν το ξανακάνει στο επόμενο τάισμα να την ενημερώσω οπωσδήποτε. Επίσης μου είπε να μειώσω την ποσότητα γι απόψε.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...