Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Υπερβολικη εξαρτιση με μενα!!!


Recommended Posts

Κοριτσια καλησπερα,εχω ενα μικρο θεματακι το οποιο θελω να μοιραστω με εσας και να δω και εγω εαν ειμαι η μοναδικη που εχω αυτο το θεμα!το κοριτσακι μου ειναι 28 μηνων,παει βρεφονηπιακο σταθμο,ειναι πολυ ανεξαρτητο παιδι αλλα πολυ μα πολυ κολλημενη μαζι μου.πουθενα χωρισ εμενα και δεν θελει κανεναν εκτος απο εμενα(οταν ειμαι σπιτι διοτι δουλευω κι ολας οποτε θελει δεν θελει καθεται η με τις γιαγιαδες η με τον μπαμπα της),οταν ομως ειμαι μαζη της δεν ξεκολλαει απο πανω μ ειναι πραγματικα η ουρα μου!!!απο την μια ειμαι χαρουμενη διοτι η αληθεια ειναι οτι ασχοληθηκα και ασχολουμαι πιο πολυ απο ολους εγω μαζι της!!!Παω σε παιδοτοπο μαζι της μια φορα την εβδομαδα ημερα σαββατο και θελει παντου να ειμαι μαζι της να σκαρφαλωνω,να χοροπηδαω της εξηγω συνεχως οτι εγω δεν μπορω να ειμαι εκει μεσα μαζι της αλλα ειμαι διπλα της και την παρακολουθω (το λεω αυτο διοτι ειχαμε μια φαση φοβιας σε παιδοτοπους διοτι μια φορα π ηταν πιο μικρη την χτυπησε ενα παιδακι και απο τοτε δεν ξανα πηγαμε 6 μηνες παιδοτοπο,την πηγαινα αλλα αυτη δεν εμπαινε με τπτ)!!!Δεν ξερω πια τι να κανω για να ξεκολλησει απο πανω μου,στον βρεφονηπιακο σταθμο με γραφει κανονικα πηγαινει εκει με πολυ χαρα!!!στον παιδοτοπο ομως ενω περναει πολυ καλα και χαιρεται χωρις εμενα δεν παιζει!!!περασε η περναει καποια την ιδια φαση και εαν ναι τι κανετε στην περιπτωση αυτη?Πραγματικα μου περασε απο το μυαλο να μην την ξανα παω για καποιο χρονικο διαστημα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


της λειπεις....πολυ φυσιολογικο οταν ερχεσε απο την δουλεια να ειναι κολλημενη πανω σου.ακριβως ετσι ειναι και η δικια μου που ειναι τωρα 4.απο μικρη ηθελε να ειμαι συνεχεια μαζι της οπως και τωρα που δεν ξεκολλαει.και φαντασου εγω δεν δουλευω κιολας...αν δουλευα θα πρεπει μετα να ειμασταν μαζι ακομα και στην τουαλετα.οσο αφορα τον παιδοτοπο ειναι σε καλη ηλικια να της εξηγησεις οτι εκει παμε να χαρουμε και να παιξουμε με αλλα παιδακια και η μαμα οπως πολυ σωστα προανεφερες πινει καφεδακι και σε κοιταει....αν δεν θελεις μπορουμε να μην ξαναερθουμε αν δε σου αρεσει;) το εχω κανει γιαυτο στο λεω...και η δικια μου απο το να μην ξαναπαει προτιμησε να παιξει κανονικα με τα παιδακια;) ή μπορεις να της πεις την δικαιολογια οτι δεν αφηνουν τις μαμαδες να μπαινουνε στα παιχνιδια ;)γιατι εγω εκει που την παω εχει τα κλασικα φουσκωτα ας πουμε με τα μπαλακια κτλ και μεσα ειναι μονο η κοπελα που τα προσεχει. υπομονη και δεν πειραζει αν ειναι και λιγο περισσοτερα κολλημενα με την μαμα!!:P

Link to comment
Share on other sites

και εμενα είναι 31μηνων και συνεχιζουμε αυτοκόλλητες.Δεν δουλευω και ελεγα να κατσω σπιτι μεχρι τα 4αρα της αλλα μαλλον θα την στειλω παιδικο του χρονου ,στα 3 της δηλ

Δεν ξερω μηπως εχω κανει κατι εγω λαθος ,διοτι η μικρη μου είναι πραγματικα συνεχεια διπλα μου. κι όπως λες κ συ μονο όταν είναι να την παει καποιοσ συγγενησ βολτα σε παιδακια,μπορω να κανω βασικα πραγματα για τον εαυτο μου πχ λουσιμο,ειδαλλως είναι εξω από την πορτα και κλαιει

Δεν μπορω να μαγειρεψω,να κανω δουλειες....να κουνησω το κορμι μου.

Να την αφήσω να κοιμηθεί με τις γιαγιες της ουτε κουβεντα,και οσες φορες το δοκιμάσαμε για να βγω για ποτο,γυρισα αρων αρων επειδή ξυπναγε την νυχτα και μαυριζε απ το κλαμα:-(

θελει να με εχει συνεχεια στο δωματιο της,λες και είμαι εγω κουρδιστο παιχνιδι:lol: και όταν πλεον καθομαι στο σαλονι είναι πανω μου και με κεφαλοκλειδωματα μου τονιζει την παρουσια της:rolleyes:. οπιαδηποτε ασχολια μου που δεν εχει να κανει με την μικρη μου ....απαγορευεται

Ουτε το γαλα δεν θελει να της φτιαχνει ο πατερας της"οχι εσυ μπαμπα,η μαμα να μου το φτιαξει":shock:

Πλεον εχω γεμισει με ενοχες γιατι το μυαλο μου είναι διαρκως σε ένα 3ημερο αναψυχησ,οπου ναναι,αλλα μονο με εμενα,να παρω λιγες ανασες γατι η αποδοτικοτητα μου οσο παει και μειωνεται:oops:

Link to comment
Share on other sites

etsi imastan prin thn steilw paidiko...thn esteila paidiko pio polu gia auton ton logo...toulaxiston ksekourazomai k egw ta prwina ean den eimai sthn douleia(den douleuw kathe mera)alla kai pali nai eimaste autokolhtes...den thelei kanenan kai opou eimai egw thelei na ta kanei ola mazi m...

Link to comment
Share on other sites

Εμένα όλα αυτά μου φαίνονται πολύ φυσιολογικά, ειδικά για μοναχοπαίδια! Μόλις πάνε σχολείο, θα αρχίσουν, σιγά-σιγά, να ζητούν λιγότερο την παρουσία της μαμάς. Όσο τη χορτάσουν τώρα που την έχουν ανάγκη, τόσο μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση θα αποκτήσουν και τόσο ευκολότερα θα ανεξαρτητοποιηθούν, όταν έρθει η ώρα. "Attachment fosters independence"!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γιατί δεν μπορείς να εισαι στο παιδότοπο μαζι της; Αυτο που κλείνουν τους παιδότοπος δεν επιτρέπεται να μπεις μεσα και έχουν κατι κυρίες και καλα να τα προσέχουν μόνο στην Ελλάδα συμβαίνει και ειναι απαραδεκτο και άκρως επικίνδυνο !! Και ακόμα πιο περίεργο μου φαινεται να ειναι οι μανάδες έξω και να πίνουν καφέ οταν μιλάμε για 2-3 χρόνων παιδιά.. Να μπεις μεσα να παίζεις μαζί της, ειναι πολύ μικρή για να ειναι μονη της εκεί μεσα. Αν και ειναι φυσιολογικό αυτο που περνάει πταν παει παιδικό θα ξέθαρεψει λιγο:-)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...