Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Καρκίνος των όρχεων


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους σας! :D

 

Είμαι 34 και θέλουμε να ξεκινήσουμε το συντομότερο με το σύντροφό μου τη γνωστή διαδικασία. Στην αρχή είμαστε ακόμα. Γιατρό και κέντρο βρήκαμε και θα πάμε μόλις έρθω Αθήνα - ζω κι εργάζομαι σε κάποιο απομακρυσμένο νησί. Ο σύντροφός μου είχε πριν από 9 χρόνια καρκίνο στους όρχεις και έχει καταστραφεί το σπέρμα του. Θα καταφύγουμε λοιπόν σε κάποιον δότη.

 

  • ερώτηση 1: Σε τί διαφέρει αυτή η διαδικασία απο την κοινή εξωσωματική;

 

  • ερώτηση 2: Ποια είναι η κατάλληλη εποχή να ξεκινήσουμε; Επειδή ζω μακριά από Αθήνα, καθε πότε γίνονται εξετάσεις, κλπ;

Καλή επιτυχία σε όλα τα κορίτσια που περνούν αυτή τη δοκιμασία!

Ευχαριστώ για το χρόνο σας!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα marilou.

 

Έχω την εντύπωση χωρίς να είμαι σίγουρη, ότι είναι ευκολότερο να βρείς σπέρμα από τράπεζα, παρά ωάρια. Άρα στην δική σας περίπτωση δεν νομίζω να έχει καμία διαφορά η διαδικασία της εξωσωματικής από τις καθιερωμένες. Σου παραθέτω και ένα μήνυμα που έχει γραφτεί από κάποια άλλη κοπέλα στο φόρουμ:

"Διαδικασία: Ένα ζευγάρι ή μία γυναίκα (ανύπαντρη) που χρειάζεται σπέρμα δότη, προκειμένου να τεκνοποιήσει, απευθύνεται στην τράπεζα σπέρματος, που, ανάμεσα στους δότες που έχει στη διάθεσή του, επιλέγει αυτόν που ταιριάζει περισσότερο στο προφίλ (εξωτερικά χαρακτηριστικά), αν αυτό είναι δυνατό, αλλά και στην ομάδα αίματος του ζευγαριού ή της γυναίκας. Στη συνέχεια οι ενδιαφερόμενοι θα παίρνουν (σύμφωνα με τον καινούργιο νόμο) ένα έγγραφο (φύλλο ελέγχου) που περιλαμβάνει τις βασικές πληροφορίες για το ιστορικό και το ιατρικό προφίλ του δότη."

Όσον αφορά την χρονική περίοδο που θα κάνετε τις εξετάσεις, αυτό εξαρτάται καθαρά από εσάς και μπορούν να γίνουν σε οποιοδήποτε μικροβιολογικό ή ακόμα και στο κέντρο εξωσωματικής που έχετε επιλέξει.

Έχεις κάποιον γυναικολόγο που να μπορεί να σου δώσει πιο συγκεκριμένες απαντήσεις στο μέρος όπου ζεις;

 

Σου εύχομαι τα καλύτερα και να μην αγχώνεστε με τον σύντροφό σου, γιατί παρ' όλα όσα έχετε περάσει σύντομα θα αποκτήσετε και το μωράκι σας και θα αφήσετε όλα τ' αλλα πίσω...

kabafis.gif
Link to comment
Share on other sites

Καλη σου μερα. Ο συντροφος σου δεν εχει κρατησει σπερμα? γιατι πριν απο τετοιες επμεβασεις κρατανε σπερμα. αν οχι θα βρειτε απο καποια τραπεζα σπερματος και μετα η διαιδικασια της εξωσωματικης δεν διαφερει απο των υπολοιπων ζευγαριων.

Καλη επιτυχια!!!!!!!

Οι ηλίθιοι είναι αήτητοι

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ και τις δυο για τις απαντήσεις σας!

Όχι, δεν κράτησε σπέρμα γιατί του είπανε ότι στην περίπτωσή του υπάρχει πιθανότητα να έχει το σπερματοζωάριο καρκινικά κύτταρα.

Ναι, έχω έναν καλό γυναικολόγο εδώ που θα μπορούσε να με ενημερώσει και αυτό θα κάνω κορίτσια, δεν θα περιμένω τα Χριστούγεννα που θα πάω Αθήνα.

Ανυπομονώ, γιατί δεν είμαι και παιδούλα! :D

Το κόστος με αγχώνει λίγο... Κυρίως άμα χρειαστούν παραπάνω από μία δοκιμές. Οκέι, προτρέχω. Ας είμαστε θετικοί και αισιόδοξοι και εύχομαι όλα να πάνε καλά για όλες μας!!

Link to comment
Share on other sites

Μαριλού καλησπέρα,

εαν χρησιμοποιησετε σπερμα δότη γιατι να κάνεις εξωσωματική? έχεις εσύ κάποιο πρόβλημα? εαν έχεις κάνει εξετασεις και είσαι οκ, μπορεις να κανεις σπερματεγχυση που είναι πολύ πιο οικονομικο και με λιγότερα φάρμακα. Ακόμα και 2 και 3 να χρειαστουν παλι ειναι πιο οικονομικό.

Καλή σου επιτυχια σε οτι αποφασισεις.

MOPDp3.png?EvtKw4ir
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βιβιανάκι δεν ξέρεις πόσο με χαροποιείς με την παρατήρησή σου! Δεν το γνώριζα αυτό! Είμαι υγιής άρα πάμε για σπερματέγχυση...Να είσαι καλά! Το έιχα πολύ άγχος το οικονομικό... Μερσί! Γκράθιας! Γράτσιε! Θενξ! ;)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...