Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Γειά σας μανούλες και ειδικοί που συμβουλεύετε.

Απευθύνομαι για πρώτη φορά στο Forum αν και το διαβάζω από καιρό.

Ο γιός μου 3 και 4 μηνών έχει αναπτύξει τέτοια απέχθεια για το αυτοκίνητο που μοιάζει με φοβία. Μόλις μπει μέσα και ξεκινήσει φωνάζει ότι θέλει να κατέβει, ότι δεν θέλει να πάει πουθενά, να γυρίσουμε στο σπίτι. Από μωρό έδειχνε να ζαλίζεται και μερικές φορές έκανε εμέτό. Εδώ όμως και δυο μήνες τρέμει προκαταβολικά στην ιδέα να μπει στο αυτικίητο. Φυσικά προσπαθούμε να του αποσπάσουμε την προσοχή, να του τραγουδάμε, να του μιλάμε, κάθομαι πίσω μαζί του, του θυμίζω ότι του αρέσει εκεί που θα πάμε, ότι θα παίξει, τίποτα δεν πιάνει. Η διαδρομή είναι εφιάλτης, το παιδί δείχνει δυστυχισμένο σχεδόν άρρωστο . Μήπως να επισκυφθούμε ειδικό; Δεν ξέρω που να απευθυνθώ. Αν έχετε παρόμοια εμπειρία ή κάποια συμβουλή ή σύσταση θα σας είμαι ευγνώμων.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ποσο χρονων ειναι το παιδι;

ειναι σε θεση να τον ρωτησεις και να σου απαντησει γιατι δεν θελει;

 

μηπως συναιβει κατι και τον τρομαξε μεσα στο αυτοκινητο..:confused:

(κανενα τρακαρισμα,εκανε εμετο και φοβηθηκε κτλ)

Link to comment
Share on other sites

μηπως εξακολουθει να ζαλιζεται, και τωρα που επικοινωνει πια, εκδηλωνει και με λογια την δυσαρεσκεια που του προκαλειται?

ειναι πολυ ασχημο συναισθημα η ναυτια.

εγω θυμαμαι οτι επειδη ειχα προβλημα ναυτιας, μολις εμπαινα στο αυτοκινητο σε λιγο μου μυριζε καυσαεριο, βενζινη, καπως δυσαρεστα τελοσπαντων και ακομα κι αν δεν εκανα εμετο, γινομουν κοτοπουλο και χαλια.

να προσθεσω οτι ολα τα παιχνιδια και τα πολλα τραγουδια μπορει να του επιδεινωνουν το προβλημα αυτο. κρινω βεβαια απο τον εαυτο μου που δεν ηθελα ουτε κασετοφωνο στο ταξιδι.

προσπαθησε να τον βαζεις να κοιταζει εξω αλλα μπροστα.

αν τελικα το προβλημα ειναι η ναυτια, πρεπει να μπαινει στο αυτοκιν νηστικος και σιγουρα οχι υγρα στο στομαχι, νυσταγμενος για να κοιμαται. επισης υπαρχουν καποια βραχιολακια στα φαρμακεια που ελεγχουν το κεντρο ισορροπιας νομιζω και βελτιωνουν πολυ το θεμα ναυτια.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω πιστευω η ναυτια του παιδιου φταιει και το πηρε απο φοβο.Μικρη το ιδιο προβλημα ειχα κι εγω.Για να παμε μιση ωρα ταξιδι καναμε 2-3 στασεις για να κανω εμετο.Ουφ...πολυ ταλαιπωρια.Ισως αν το πηγαινατε σιγα σιγα μικρες βολτουλες 5 λεπτα στην αρχη...10 αργοτερα ξερεις σιγα σιγα για να του φυγει η φοβια.Η ναυτια δεν θα περασει τοσο ευκολα.Μεχρι τα 10 εγω ειχα θεμα με το αυτοκινητο.Ακολουθησε τις συμβουλες τις mmaria.Νομιζω βοηθανε.Επίσης οποιος οδηγάει θα πρέπει να προσεχει την οδηγηση που κανει.Να πηγαινει με σταθερη ταχυτητα το αυτοκινητο,οχι πολυ γρηγορα και οχι νευρικη οδηγηση αποτομα φρενο γκαζι.Ακομα και τωρα οταν μπαινω στο αυτοκινητο του μπαμπα μου ζαλιζομαι οπως οδηγαει!!

Link to comment
Share on other sites

προσέξτε και τον τρόπο που οδηγείτε.

 

Η μεγάλη μου (2,5 τώρα) πήγε 2 φορές ταξίδι με τον παππού της και έκανε εμετό και τις 2 φορές ακριβώς στο ίδιο σημείο επειδή ο πατέρας μου έπαιρνε περίεργα τις στροφές

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μηπως εξακολουθει να ζαλιζεται, και τωρα που επικοινωνει πια, εκδηλωνει και με λογια την δυσαρεσκεια που του προκαλειται?

ειναι πολυ ασχημο συναισθημα η ναυτια.

εγω θυμαμαι οτι επειδη ειχα προβλημα ναυτιας, μολις εμπαινα στο αυτοκινητο σε λιγο μου μυριζε καυσαεριο, βενζινη, καπως δυσαρεστα τελοσπαντων και ακομα κι αν δεν εκανα εμετο, γινομουν κοτοπουλο και χαλια.

να προσθεσω οτι ολα τα παιχνιδια και τα πολλα τραγουδια μπορει να του επιδεινωνουν το προβλημα αυτο. κρινω βεβαια απο τον εαυτο μου που δεν ηθελα ουτε κασετοφωνο στο ταξιδι.

προσπαθησε να τον βαζεις να κοιταζει εξω αλλα μπροστα.

αν τελικα το προβλημα ειναι η ναυτια, πρεπει να μπαινει στο αυτοκιν νηστικος και σιγουρα οχι υγρα στο στομαχι, νυσταγμενος για να κοιμαται. επισης υπαρχουν καποια βραχιολακια στα φαρμακεια που ελεγχουν το κεντρο ισορροπιας νομιζω και βελτιωνουν πολυ το θεμα ναυτια.

 

 

 

Ακριβως το ιδιο προβλημα ειχα και εγω μικρη μπορει να ζαλιζετε ο μικρος σου...εγω οποτε ηταν να μπω στο αυτοκινητο ημουν αρρωστη και πριν και μετα ηταν εφιαλτης!!!!!

Τον καταλαβαινω απολυτα το γιο σου!!!!!!!!!!!!

Μεγαλωνοντας θα αλλαξει προς το παρων δεν πρεπει να κανετε μακρινες αποστασεις γιατι πραγματικα ειναι μεγαλη ταλαιπωρια για το παιδακι.

Ο παιδιατρος σου τι σου λεει γι αυτο?

9newp3.png8dIOp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...