Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΦΡΟΥΤΟΚΡΕΜΑ ΣΤΟΥΣ ΠΑΙΔΙΚΟΥΣ ΣΤΑΘΜΟΥΣ


Recommended Posts

Ρώτησα σε δημόσιο παιδικό σταθμό αν βάζουν μπισκότα (που θα φέρνω εγώ) στη φρουτόκρεμα του μικρού μου επειδή διαφορετικά ΔΕΝ ΤΗΝ ΤΡΩΕΙ!και μου είπαν κατηγορηματικά όχι, τους δίνουν μόνο σκέτα φρούτα, μα λέω στην παιδαγωγό έχω δοκιμάσει άπειρες φορές και δεν την τρώει χωρίς μπισκοτο, δεν του αρέσει πως θα γίνει δηλαδή? θα μείνει νηστικό το παιδί? και μου απαντάει : θα μάθει να τρώει!

 

Έχει τύχει σε κάποια μανούλα κάτι ανάλογο ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


G.STONE πείρα δεν έχω αλλά μου φαίνεται λογική η απάντηση της παιδαγωγού για φαντάσουν να εξυπηρετούσαν όλες τις ιδιαιτερότητες των παιδιών???

Ο δικός μου π.χ τρώει μόνο κεφτεδάκια...τι θα γίνει?? ελπίζω σ'αυτό που είπε η παιδαγωγός στο να "μάθει να τρώει"

Αυτό που μπορείς να κάνει είναι να του δίνεις τα φρούτα το απόγευμα εσύ...

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Kαι σε ιδιωτικό σταθμό να ρώταγες, πάλι το ίδιο θα σου απαντούσαν. Αυτή είναι η έννοια του παιδικού σταθμού. Η ατομικότητα του παιδιού έρχεται σε δεύτερη μοίρα. Δες το από την καλή του πλευρά. Υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να αρχίσει να τρώει τα φρούτα σκέτα, οπότε θα έχει κερδίσει και μία πολύ καλή συνήθεια διατροφική. Εμένα ο γιος μου τρώει βραστό αυγό (και μου το ανακοινώνει και χαρούμενος:twisted:), που στο σπίτι δεν το τρώει ποτέ. Απλά φρόντισε να σε ενημερώνουν πόσο και εάν έφαγε (αυτό οφείλουν να το κάνουν), ώστε να κανονίζεις το απογευματινό του.

Link to comment
Share on other sites

Ναι βρε κορίτσια συμφωνώ αλλά ήδη έιναι αρκετά αδύνατος και το μόνο που δεν θα ήθελα έιναι αυτό!αν δεν είχαμε πρόβλημα βάρους δεν θα με απασχολούσε τόσο.

 

έχω κάνει άπειρες προσπάθειες να φάει τα φρούτα του σκέτα όμως δεν τρώει ούτε μια κουταλιά! πως θα συνηθήσει κάτι το οποίο δεν του αρέσει καθόλου? ήδη θα πρέπει να αντιμεωπίσει την αλλαγή περιβάλλοντος αφού θα πάει πρώτη φορά σε βρεφονηπιακό, θα πρέπει να αντιμετωπίσει και αυτό?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

g.stone αυτό που σου είπα και πριν...ας τα τρώει το απόγευμα τα φρουτάκια του...

 

Aυτό ακριβώς που σου λέει η Dalia ........και εγώ του δίνω το απόγευμα τα φρούτα του για να είμαι σίγουρη για την ποσότητα και την ποιότητα του φρούτου που τρώει οπότε μην αγχώνεσαι ......το πιο πιθανό είναι να μάθει να τα τρώει χωρίς μπισκότα........στην αρχή το πιο πιθανό είναι να μην τρώει καθόλου αλλά όταν θα προσαρμοστεί όλα θα πάνε μια χαρά ....λίγο υπομονή στην αρχή χρειάζεται ........και ο γιος μου έχει μάθει να τρώει φαγητά που στο σπίτι ούτε να τα δει δεν ήθελε :wink:

a94dd1bc2e.png
Link to comment
Share on other sites

Εσύ μόνο τα φρούτα σκέφτεσαι? Το φαγητό το μεσημέρι το τρώει? Γιατί εγώ εκεί είναι που ξέρω τί γίνεται. Πάντως τα παιδιά εντάσσονται στην ομάδα και κάνουνε ... θαύματα. Απλά να είσαι σε επικοινωνία με τις δασκάλες. Μην ξεκινήσεις από την αρχή να δίνεις φρούτα με μπισκότα τα απόγευμα. Δώσε στο παιδί λίγο χρόνο να ακολουθησει την ομάδα, γιατί, όταν ξέρει ότι θα φάει αυτό που θέλει στο σπίτι, γιατί να πιεστεί να φάει στο σχολείο? Ο ανηψιός μου δεν έμαθε να τρώει τίποτα στο σχολείο, γιατί η γιαγιά (και μητέρα μου) τον περίμενε στο σπίτι με τα 'αγαπημένα του' μακαρονάκια.

Link to comment
Share on other sites

Θα δείξει λοιπόν ...βρε κορίτσια να ρωτήσω και κάτι άλλο γιατί είμαι άσχετη και ξέχασα να ρωτήσω και στο σταθμό.Όταν αλλάζουν τα παιδάκια τις αλοιφές για το σύγκαμα τις πηγαίνουμε εμείς?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν του έχω πάει αλοιφή για σύγκαμα. Αντίθετα του πήγα αντιηλιακό, γιατί είναι σχετικά άσπρος, και βλέπω ότι του το βάζουν. Φαντάζομαι είναι στην πολιτική του σταθμού. Εμάς μας ζήτησαν μόνο πάνες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγώ θα συμφωνήσω με τη gstone. το παιδάκι θα έχει το άγχος της αλλαγής περιβάλλοντος, άλλα άτομα να το φροντίζουν, να αλλάξει και διατροφικές συνήθειες; εμένα θα με προβλημάτιζε πάρα πολύ...η ιδέα και μόνο να μείνει νηστικό και να κλαίει, και η νηπιαγωγός να ασχολειται με τα υπολοιπα,σκεπτόμενη "θα μάθει να τρώει".

θα διαφωνίσω ότι αυτό συμβαίνει και στους ιδιωτικούς. με όσους μίλησα, μου είπαν κατηγορηματικά ότι το παιδι μπορεί να τρωει ότι έτρωγε αρκει να το παίρνει μαζί του (Σε περιπτωση που δεν καλύπτεται απο το διαιτολόγιο του σταθμου).

το ίδιο πρόβλημα έχω εγώ με το αυγό. δεν το τρώει παρα μόνο αλεσμένο με το φαγητό. εκει τους το δίνουν σκέτο. στη θέση του, θα τρωει ότι του στέλνω εγω

Link to comment
Share on other sites

εγώ θα συμφωνήσω με τη gstone. το παιδάκι θα έχει το άγχος της αλλαγής περιβάλλοντος, άλλα άτομα να το φροντίζουν, να αλλάξει και διατροφικές συνήθειες; εμένα θα με προβλημάτιζε πάρα πολύ...η ιδέα και μόνο να μείνει νηστικό και να κλαίει, και η νηπιαγωγός να ασχολειται με τα υπολοιπα,σκεπτόμενη "θα μάθει να τρώει".

θα διαφωνίσω ότι αυτό συμβαίνει και στους ιδιωτικούς. με όσους μίλησα, μου είπαν κατηγορηματικά ότι το παιδι μπορεί να τρωει ότι έτρωγε αρκει να το παίρνει μαζί του (Σε περιπτωση που δεν καλύπτεται απο το διαιτολόγιο του σταθμου).

το ίδιο πρόβλημα έχω εγώ με το αυγό. δεν το τρώει παρα μόνο αλεσμένο με το φαγητό. εκει τους το δίνουν σκέτο. στη θέση του, θα τρωει ότι του στέλνω εγω

:roll: Ναι βρε rita μου έτσι είναι. Δεν μπορώ να καταλάβω εφόσον θα έχει μαζί του τα μπισκοτάκια γιατί δεν το δέχονται? Που ξέρουν τα παιδάκια μεταξύ τους τις διατροφικές συνήθειες που έχουν?

 

Οκ θα ενταχθεί αναγκαστικά στο πρόγραμμα του σταθμού αλλά το φαγητο θεωρώ ότι είναι πολύ σημαντικό για το κάθε παιδάκι. Εμείς αν δεν μας αρέσει κάτι το τρώμε? Οχι. αυτά γιατί να το φάνε επειδή πρέπει αναγκαστικά να ακολουθούν την ομάδα?

 

Ξέρω ότι δεν υπάρχει λύση ούτε βρίσκουμε άκρη απλά πιστεύω ότι η πολιτική των σταθμών είναι λάθος σε αυτά τα θέματα .

Link to comment
Share on other sites

και εγω αυτό νομίζω. θα πρέπει σταδιακά να δεχτει το διαιτολογιο του σταθμου. απο λιγο κάθε μέρα. απλα η παρούσα κατασταση βολεύει το προσωπικο. θα ήταν όντως δυσκολο να ακολουθούν τις διατροφικές συνήθειες του κάθε μωρου όταν τα άτομα δε φτάνουν ούτε για "ζήτω". να προσλάβουν τότε!

Link to comment
Share on other sites

Kαι σε ιδιωτικό σταθμό να ρώταγες, πάλι το ίδιο θα σου απαντούσαν. Αυτή είναι η έννοια του παιδικού σταθμού. Η ατομικότητα του παιδιού έρχεται σε δεύτερη μοίρα. Δες το από την καλή του πλευρά. Υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να αρχίσει να τρώει τα φρούτα σκέτα, οπότε θα έχει κερδίσει και μία πολύ καλή συνήθεια διατροφική. Εμένα ο γιος μου τρώει βραστό αυγό (και μου το ανακοινώνει και χαρούμενος:twisted:), που στο σπίτι δεν το τρώει ποτέ. Απλά φρόντισε να σε ενημερώνουν πόσο και εάν έφαγε (αυτό οφείλουν να το κάνουν), ώστε να κανονίζεις το απογευματινό του.

 

Θα διαφωνήσω. Η έννοια του παιδικού σταθμού δεν είναι να κάνει τα παιδιά μέλη ενός κοπαδιού. Σε αυτή την ηλικία τα παιδιά ακόμα δεν έχουν κατακτήσει την έννοια του "εγώ" και το θεωρώ καταστροφικό αν ο σταθμός τα αναγκάσει να "χαθούν" μέσα στην ομάδα. Στο σταθμό που πηγαίνει ο γιος μου το κάθε παιδάκι φέρνει φαγητό από το σπίτι του και έτσι μπορεί να τρώει αυτό ακριβώς που του αρέσει. Επειδή όμως στο τραπέζι μπαίνουν δέκα διαφορετικά πιάτα κάθε μέρα ο Ευριπίδης έχει δοκιμάσει πολλά πράγματα που στο σπίτι δεν τα έτρωγε και τώρα πια μου τα ζητάει μόνος του.

etCDp3.png hk8kp3.png

 

Η μαμά του Ευριπίδη και της Ιφιγένειας

Link to comment
Share on other sites

dems έχει δίκιο η maya στους ιδιωτικούς διαλέγει ο γονιός αν το παιδί θα τρώει εκεί ή αν θα φέρνει το φαγητό από το σπίτι και προσαρμόζεται και η τιμή...λογικό είναι αν επιλέξεις το δεύτερο το παιδί θα πέρνει ότι του ετοιμάζεις στο σπίτι..

Ας υποθέσουμε ότι μέσα στην τάξη είναι 20 παιδάκια και, το δικό μου δεν τρώει κρεμμύδι στα κεφτεδάκια, της g.stone θέλει μπισκότα στην φρουτόκρεμα, το άλλο τρώει για πρωινό μόνο μαρμελάδα ανανά, το άλλο πίνει το γάλα του μόνο με κακάο, το άλλο θέλει κουλούρι χωρίς σουσάμι, το άλλο τρώει το κρεατάκι του πολύ βρασμένο, το άλλο λίγο βρασμένο... τι γίνεται????

απλά ενημερώνουμε το σταθμό για τυχόν αλλεργίες...

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

dems έχει δίκιο η maya στους ιδιωτικούς διαλέγει ο γονιός αν το παιδί θα τρώει εκεί ή αν θα φέρνει το φαγητό από το σπίτι και προσαρμόζεται και η τιμή...λογικό είναι αν επιλέξεις το δεύτερο το παιδί θα πέρνει ότι του ετοιμάζεις στο σπίτι..

Ας υποθέσουμε ότι μέσα στην τάξη είναι 20 παιδάκια και, το δικό μου δεν τρώει κρεμμύδι στα κεφτεδάκια, της g.stone θέλει μπισκότα στην φρουτόκρεμα, το άλλο τρώει για πρωινό μόνο μαρμελάδα ανανά, το άλλο πίνει το γάλα του μόνο με κακάο, το άλλο θέλει κουλούρι χωρίς σουσάμι, το άλλο τρώει το κρεατάκι του πολύ βρασμένο, το άλλο λίγο βρασμένο... τι γίνεται????

απλά ενημερώνουμε το σταθμό για τυχόν αλλεργίες...

Καταλαβαίνω τι λες. Η δική μου διαφωνία αφορά στο θέμα της ατομικότητας. Δεν μου αρέσει να αντιμετωπίζονται τα παιδιά σαν κοπάδι. Όσο αφορά στο φαγητό, λύση βρίσκεται.:)

etCDp3.png hk8kp3.png

 

Η μαμά του Ευριπίδη και της Ιφιγένειας

Link to comment
Share on other sites

Mα γι αυτό ακριβώς τα στέλνουμε. Για να μάθουν να λειτουργούν στην ομάδα, τουλάχιστον από τα τρια και μετά. Και 'λειτουργώ στην ομάδα' σημαίνει εντάσσομαι στο πρόγραμμα της ομάδας. Ο γιός μου έπαιρνε έναν μικρό υπνάκο κατά τις 12.00. Τί να τους πω? 'Βάζετε το παιδί για ύπνο κατά τις 12.00 για να μην στεναχωρηθεί πολύ τώρα που πρέπει να υποστεί και την προσαρμογή?'

Η ένταξη στην ομάδα είναι μέρος της εκπαίδευσης. Ατομικότητα υπάρχει στο σπίτι, το σχολείο είναι 'μέλος ενός κοπαδιού' (αν και δεν μου αρέσει να το λέω έτσι, αλλά το χρησιμοποιώ, επειδή γράφτηκε παραπάνω), θα προτιμούσα τον όρο 'μέλος μίας ομάδας', και μόνο αν υπάρχει σοβαρός λόγος (αρρώστια, αλεργία κλπ.) έχει νόημα να ζητάμε διαφορετική μεταχείρηση.

Μιλάω πάντα για ένα παιδάκι 2,5 με 3 και μεγαλύτερο, έτσι?

Link to comment
Share on other sites

Mα γι αυτό ακριβώς τα στέλνουμε. Για να μάθουν να λειτουργούν στην ομάδα, τουλάχιστον από τα τρια και μετά. Και 'λειτουργώ στην ομάδα' σημαίνει εντάσσομαι στο πρόγραμμα της ομάδας. Ο γιός μου έπαιρνε έναν μικρό υπνάκο κατά τις 12.00. Τί να τους πω? 'Βάζετε το παιδί για ύπνο κατά τις 12.00 για να μην στεναχωρηθεί πολύ τώρα που πρέπει να υποστεί και την προσαρμογή?'

Η ένταξη στην ομάδα είναι μέρος της εκπαίδευσης. Ατομικότητα υπάρχει στο σπίτι, το σχολείο είναι 'μέλος ενός κοπαδιού' (αν και δεν μου αρέσει να το λέω έτσι, αλλά το χρησιμοποιώ, επειδή γράφτηκε παραπάνω), θα προτιμούσα τον όρο 'μέλος μίας ομάδας', και μόνο αν υπάρχει σοβαρός λόγος (αρρώστια, αλεργία κλπ.) έχει νόημα να ζητάμε διαφορετική μεταχείρηση.

Μιλάω πάντα για ένα παιδάκι 2,5 με 3 και μεγαλύτερο, έτσι?

 

:| Εντάξει για τα παιδάκια που είναι 2,5 -3 ετών ο δικός μου όπως και άλλα παιδάκια που είναι 15 μηνών τι διατροφική συνήθεια να του αλλάξω, ακόμα δεν τις έχει αποκτήσει καλά καλά θα τις αλλάξει κιόλας ? η μπορώ να εξηγήσω στο βρεφος για να καταλάβει ? Άλλά στους δημόσιους δεν μπορείς να πείς τίποτα γιατί αφενός δεν θα σε ακούσει κανένας και αφετέρου ισχυεί το αν θέλουμε το πηγαίνουμε, αν όχι υπάρχουν και ιδιωτικοί.

Link to comment
Share on other sites

Mα γι αυτό ακριβώς τα στέλνουμε. Για να μάθουν να λειτουργούν στην ομάδα, τουλάχιστον από τα τρια και μετά. Και 'λειτουργώ στην ομάδα' σημαίνει εντάσσομαι στο πρόγραμμα της ομάδας.

Ίσως είναι θέμα διατύπωσης και πως αντιλαμβάνεται ο καθένας το θέμα της ατομικότητας. Εγώ πάντως χαίρομαι που στον παιδικό σταθμό που πηγαίνει ο Ευριπίδης δίνουν στα παιδιά την ευκαιρία να ενταχθούν στην ομάδα οικειοθελώς και όχι αναγκαστικά. Και για να δώσω ένα παράδειγμα: αν ένα παιδάκι θέλει να παίξει την ώρα που τα υπόλοιπα διαβάζουν παραμύθι, μπορεί απλά να πάει σε άλλο χώρο του σταθμού και να παίξει. Η ελεύθερη επιλογή, εντός ορίων ασφαλείας βέβαια για αυτή την ηλικία, νομίζω ότι είναι πολύ πιο ωφέλιμη από την υποταγή σε ένα πρόγραμμα, το οποίο σε τελική ανάλυση δεν ξέρω κατά πόσο έχει φτιαχτεί για να εξυπηρετεί τις ανάγκες των παιδιών και όχι των ενηλίκων. Χαίρομαι λοιπόν που ο συγκεκριμένος σταθμός σέβεται το παιδί και δεν έχει απαίτηση να χάσει την ταυτότητά του πριν ακόμα τη αποκτήσει.

etCDp3.png hk8kp3.png

 

Η μαμά του Ευριπίδη και της Ιφιγένειας

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, όλοι ή οι περισσότεροι σταθμοί έχουν την ελεύθερη ώρα, που μπορεί το παιδί να κάνει αυτό που θέλει. Και υπάρχει και η ώρα της ομάδας που το παιδί θα μάθει να εντάσσεται στην ομάδα, χωρίς να χάνει την ατομικότητά του. Δεν θα πήγαινα το παιδί μου σε ένα σχολείο, που θα του επέτρεπε να σηκώνεται και να φεύγει από την τάξη επειδή ... βαρέθηκε, ή σε έναν παιδικό σταθμό που θα ακολουθούσε το πρόγραμμα το παιδιού αντί το παιδί να ακολουθεί το πρόγραμμα της ομάδας. Αυτό που κάνουν στο σχολείο που πηγαίνει το παιδί σου ακούγεται ωραίο προς τους γονείς, όμως το παιδί δεν το βοηθάει να καταλάβει τα όρια της ομάδας και να ενταχθεί αργότερα εύκολα σε πιο αυστηρές ομάδες. Μου κάνει κάτι σαν 'φύλαξη'. Τέλος πάντων, όπως λές είναι το πώς αντιλαμβάνεται κανείς το θέμα της ατομικότητας....

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι σχετικό με την φρουτόκρεμα στους βρεφικούς σταθμούς (λίγο άσχετο με την εξέλιξη της συζήτησης...): Όταν τρώνε ακόμη το φρούτο σε κρέμα, τους δίνουν φρούτα αλεσμένα ή σκόνη; Αν θέλετε γράψτε σταθμό και απάντηση. Ψάχνω βρεφικό για το μικρό μου, και διαπίστωσα ότι οι περισσότεροι δίνουν σκόνη!!!

Link to comment
Share on other sites

κοιτα, κάποιοι σταθμοι είπαν ότι δίνουν ριζαλευρο βανιλια, άλλοι φρουτοκρεμα. τωρα βέβαια θα μου πεις πως μπορουμε να τσεκάρουμε ότι είναι φρουτο και όχι σκόνη;...το καστελινο ισχυρίζεται φρουτο και μάλιστα απο δικο τους κτημα. τι να πω; αναγκαστικα τους πιστευω για την ώρα. θα το διαπιστωσω όμως τον αύγουστο που θα είμαι εκει!

Link to comment
Share on other sites

Η μητέρα μου εργάζεται σε παιδικό σταθμό στην Ν.Σμύρνη και βάζουν φρούτα αλεσμένα,όχι σκόνη.Βέβαια έχουν παιδάκια απο 18 μηνών.

ΤΑΣΟΣ 9/2/09

ΧΡΗΣΤΟΣ 21/7/10

ΘΑΝΟΣ 21/7/10

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...